PDA

Zobacz pełną wersję : Trzesienie w Biesach?



asiczka
28-01-2004, 22:23
Zaczeła mnie straszyć Szaszka, tą oto wieścią:
http://polityka.onet.pl/162,1147452,1,0,2436-2004-04,artykul.htmla zwłaszcza fragmentem: (...)Drżące mapy
Najsensowniejsze wnioski dotyczące trzęsień ziemi można wyciągnąć z przeprowadzonej już przed laty tzw. rejonizacji i mikrorejonizacji sejsmicznej. Jest to po prostu mapa z wyznaczonymi strefami, w których mogą wystąpić wstrząsy, wraz z podaniem możliwej maksymalnej ich intensywności. Na jej podstawie, po uwzględnieniu lokalnych warunków, można podejmować decyzje, co, gdzie i jak budować. Rejonizacje sejsmiczne opracowano dla większości krajów. Mało kto wie, że chociaż w Polsce przyjęto, iż nie ma u nas obszarów zagrożonych trzęsieniami dającymi poważne skutki, to na mapach opracowanych jeszcze za czasów radzieckich dla obszarów przylegających do nas od południowego wschodu można dopatrzyć się takich stref. Granica strefy, w której trzęsienie ziemi jest wyraźnie odczuwalne przez ludzi i powoduje pękanie ścian, osiąga polski obszar koło Dobromila, a granica strefy, w której powstają uszkodzenia w zabudowie, przebiega grzbietem Karpat. Wynikałoby z tego, że okręg Leska i Ustrzyk Dolnych narażony jest na poważne wstrząsy. Potwierdziło to jednoznacznie trzęsienie ziemi w maju ubiegłego roku na Słowacji, które uszkodziło wiele budynków w miejscowości Jasenov. (...)

No i masz... a teraz dzwonią znajomi, rodzina i przyjacielie królika tj. owcy i pytaja czy wiem, że może mi tu coś drżeć...
Akurat teraz - kiedy wydawało mi się, że mam dom w strefie asejsmicznej...
No cholera jasna.

Szaszka
29-01-2004, 00:24
A o fliszu karpackim pomyslalas? Ziuuuu i zamiast owczarni bedzie drugie Jeziorko Szmaragdowe. ;)

Marcin
29-01-2004, 00:38
No rzeczywiście... Po ubiegłorocznym trzęsieniu ziemi na Słowacji, Tarnica zdeka popękała... Sam tą dziurkę zasypywałem... W sumie leskie Smolki są na spadku... A pamiętasz co Wojtek Krukar mówił na wykładzie z geologii... Flisz karpacki jest jak tort :wink: