PDA

Zobacz pełną wersję : Zubeńsko, potrzebne materiały



janusz
19-05-2004, 11:43
Zbieram materiały o Zubeńsku bo chciałbym stworzyć kompleksową stronę o tym miejscu. Jeśli coś macie ponad to co mozna znaleźć w ogólnie dostępnej literaturze to dajcie znać. W zamian zapraszam na bezpłatny turnus do mojego szałasu w Zubeńsku.

Janusz[/list][/b]

Henek
24-05-2004, 22:07
Hey
Przesyłam Ci mapę pokazująca Zubieńsko w czasie gdy jeszcze istniało.

P.S. Załapałem się na turnus ?
Jeśli tak to powiedz jak trafic do tej bazy.

długi
30-05-2004, 18:20
Jeszcze jeden fragment mapy. Wynika z opisu, że wieś liczyła 65 gospodarstw.

długi
30-05-2004, 18:50
mam za duży skan mapy.

długi
06-06-2004, 18:49
Znalazłem jeszcze jedną drobną informację o Zubeńsku.
W Informatorze turystycznym Połoniny 88 wydanym przez SKPB Warszawa jest artykół Adama Fastnachta o nazwie Bieszczady i innych nazwach geograficznych. Jako przykład liczby pojedyńczej nazwy Bieszczad podaje :
1549 - przywilej lokacyjny Zubeńska - montis Carpati alias Byesczad
Wygląda na to, że Zubeńsko istnieje od 1549 roku. :!:
Długi

długi
21-06-2004, 09:34
Jeszcze coś znalazłem
ZUBEŃSKO
Nieistniejąca wieś na południe od Nowego Łupkowa.
Była to wieś królewska założona na prawie wołoskim przez osadźcę Jaczka ze Smolnika, któremu przywilej lokacyjny wydał w 1549 r. starosta sanocki Piotr Zbo-rowski. Lustracja z 1565 r. informuje, że wieś rozwija się powoli, leży bowiem „przy lesiech wielkich, przetoż dopiero od lat szóści poczęli się tam ludzie nad tem poto-kiem Subieński rzeczonem sadzić, którzy wymierzyli sobie na ten czas łanów pięćktóre kopają, a jeszcze może być gruntu tej wsi przydanego na drugą łanów „pięć". 1627 r. uprawiano już we wsi 12 łanów, ale po najeździe Jerzego Rakoczego w 1657 r. liczba ich spadła do trzech.
W 1921 r. wieś liczyła 59 domów i 355 mieszkańców (348 grek., 7 mojż.). Stała tu drewniana cerkiew, zbudowana prawdopodobnie w 1789 r. Podczas wysiedleń wieś całkowicie wyludniona i zniszczona.
Przez Zubeńsko przebiega szlak z Łupkowa do Solinki i Roztok Górnych.
/”Bieszczady Przewodnik dla prawdziwego turysty” Oficyna Wydawnicza REWASZ –1999/
pozdrawiam
Długi