PDA

Zobacz pełną wersję : Legendy bieszczadzkie



Danka
18-07-2004, 21:01
Witam,

czy możecie mi polecić jakąs książkę z legendami, opowieściami bieszczadzkimi, jeżeli takowa jest.

Pozdrawiam

Danka

Aleksandra
18-07-2004, 22:50
Witaj,
najwięcej legend znajdziesz w pracach A.Potockiego m.in "Bieszczadzkie opowieści" Wydawnictwa BOSZ, a o kilku żyjących legendach poczytasz w "Majstrze Bieda..."
ale najlepiej tam pojechać i wędrując wsłuchać się w połoniny, wiatr, buki a i z ludźmi pogawędzić... miłych poszukiwań

Piotr
18-07-2004, 23:44
czy możecie mi polecić jakąs książkę z legendami, opowieściami bieszczadzkimi, jeżeli takowa jest.
Książkę to może nie, ale warto przeczytać np. oryginalną legendę o Hnatowym Berdzie, jako poemat Jana Kantego Podoleckiego, dostepna online w Echu Połonin:
http://henryk.republika.pl/echo10.1.htm - cz.I
http://henryk.republika.pl/echo11.3.htm - cz.II

Legendę o Biesach i Czadach stworzył - czerpiąc z ludowych podań - Marian Hess etnograf i rzexbiarz tworzący w Dwerniczku, pisał również inne legendy. Nie wiem czy ukazało się coś w druku.

Ksiązkę p.Potockiego "Księga legend..." warto przeczytać,ot choćby z ciekawości, oraz aby wyrobić sobie zdanie o sensie tego typu "szablonowej twórczości". Słowa z pierwszej strony twierdzące iż są to legendy zebrane z miejscowych podań nalezy raczej włożyć między bajki.

Danka
19-07-2004, 10:54
jakis czas temu dolaczyl do nas na szlaku chlopak, ktory cala droge sypal legendami jak z rekawa, pewnie duza czesc byla jego wlasnego autorstwa, bawilam sie wtedy wspaniale i zaciekawilo mnie czy jest cos z biszczadzkich opowiesci zebrane i wydane drukiem. Dzieki serdeczne za informacje.

Pozdrawiam
Danka

Neraya
01-08-2004, 18:42
zdecydowanie polecam ksiązke Andrzeja Potockiego:"majster bieda, czyli zakapiorskie bieszczady"
jestem swieżo po lekturze i bardzo mi sie podobało
jeszcze raz polecam jest świeeeeeeeetna!!!!

Efka
01-08-2004, 19:34
Danka, "Majster Bieda ..." rewelacja, jestem pod wrażeniem i polecam. Zupełnie inne światło na ludzi, o których coś tam się wiedziało, coś tam słyszało itp. Jeśli chcesz kupić, to zamów w kolumbus@intertele.pl. O ile się orientuję (może w Trójmieście nie jest tak źle) ale na Wybrzeżu jest trudna do zdobycia. Co do legend to chyba naprawdę najlepiej posłuchać ludzi. Te opisane to jest już w większości twórcza inwencja autorów oparta na zasłyszanych wprawdzie historiach, ale czy rzeczywistych? A może warto uwierzyć w bajki.
Pozdrawiam
Ewa

ebik
14-08-2004, 20:02
"Księgę legend i opowieści bieszczadzkich" pana Andrzeja Potockiego dostałem w Rzeszowie (księgarnia w centrum - przy kościele farnym).
Miałem poczytać córce ... ale trochę straszne te historie ;-)

Co do książki "Majester Bieda czyli zakapiorskie Bieszczady" to polecam zakup na allegro od Ruthenusa (kontakt sprawdzony wielokrotnie - ma też w ofercie różne inne ciekawe pozycje - np. dot. Łemkowszczyzny).

Samą książkę czyta się nieźle, choć czasami autor skacze miedzy różnymi historiami jak, nie przymierzając, konik polny po łące.

Goska
16-08-2004, 12:37
Witam,

czy możecie mi polecić jakąs książkę z legendami, opowieściami bieszczadzkimi, jeżeli takowa jest.

Pozdrawiam

Danka

Polecam książkę Jerzego Janickiego "Nieludzki doktor". Wg mnie lepsza niż "Majster bieda...", choć i majstra przeczytałam z przyjemnością.