PDA

Zobacz pełną wersję : Miś...



pyton
12-08-2004, 22:50
Niecodzienne zachowanie pokarmowe niedźwiedzia brunatnego stwierdzili w tym roku leśnicy w Nadleśnictwie Lutowiska (RDLP Krosno). Jeden z żyjących tu misiów odżywia się łykiem starych, dorodnych jodeł. Od maja do lipca leśniczy Jan Podraza (leśnictwo Polana) stwierdził ponad 120 jodeł odartych z kory (na powierzchni około 30 ha), z wyraźnymi śladami działalności niedźwiedzia - kora zdzierana była przy pomocy pazurów. Na odsłoniętym łyku widać ślady niedźwiedzich siekaczy, którymi zgryza on miękką warstwę łyka. Prawdopodobnie uzupełnia w ten sposób swój pokarm w brakujące mu mikroelementy. Zachowanie takie obserwowano u niedźwiedzia w poprzednich latach. Były to pojedyncze ogryzione z kory jesiony, modrzewie i świerki. W roku ubiegłym w okolicy Chmiela pod Otrytem, zaobserwowano ogryzienie 30 dorodnych jodeł. Tegoroczne 120 jodeł odartych z kory jest swego rodzaju rewelacją zoologiczną.
- Nie robimy z tego faktu żadnej sensacji ani problemu – w lesie niedźwiedź jest przecież u siebie. – Mówi Tadeusz Zając, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Lutowiska. – Jest to jednak ewenement w zachowaniach tego drapieżnika i jako ciekawostkę warto to odnotować.

Barszczyk
13-08-2004, 12:58
No i wszystko się zgadza, splatając w logiczną całość... Pamiętacie Miśkę Stałego Bywalca spod Otrytu? Tak wpłynęła rozpustnica na Miśka powyżej opisywanego, że łyko wcina! Uważajcie więc, bo i Wam zdarzyć się mogą zachowania uważane powszechnie za nienatouralne i po kontaktach z Miśką zostaniecie uznani za przyrodniczy ewenement. Choć oczywiście nikt z tego problemu nie robi :-)

długi
13-08-2004, 19:45
Kiedyś widziałem tak zrobiony jawor koło Łopienki, no ale sok klonowy jest słodki. Ale jodła?
Jadnak rzeczywiście przyroda zmienną jest.
Kilka zaledwie lat temu zadziwiły mnie bobry nad Czarną Wodą, bo obgryzały sosny. Aż im kalafonia w zębach zgrzytała. Ale widocznie przy deficycie drzew liściastych ....
W katedrze zoologii kręgowców UG mają wypchanego bobra. Został znaleziony martwy, przygnieciony drzewem - wypadek przy pracy!!!
Całkiem niedawno byłem osobiście świadkiem nowego obyczaju srok.
Ten ładny, rezolutny ptak postanowił wzbogacić dietę o nietoperze. Wyszukuje je śpiące w załomach dachu, szczelinach.
Darwin miał rację, ewolucja trwa.
Pozdrawiam tych, co jeszcze nie wyjechali
Długi