PDA

Zobacz pełną wersję : Akcja "WISŁA"



pawlem
01-09-2004, 10:19
Witam!

Od jakiegos czasu poszukuję wszelkich informacji na temat Akcji "Wisła". Szczególnie interesują mnie zachowane wspomnienia lub zdjęcia świadków tych tragicznych wydarzeń. Jesli ktos z Was spotkał w necie ciekawe strony traktujące o losach mieszkańców byłych już wsi Tworylne Bukowiec Sianki czy Beniowej - bardzo proszę o posty. Byc moze istnieja jakies pozycje ksiażkowe na ten temat?

Pozdrawiam

Konar
01-09-2004, 10:57
Witam!

Od jakiegos czasu poszukuję wszelkich informacji na temat Akcji "Wisła". Szczególnie interesują mnie zachowane wspomnienia lub zdjęcia świadków tych tragicznych wydarzeń. Jesli ktos z Was spotkał w necie ciekawe strony traktujące o losach mieszkańców byłych już wsi Tworylne Bukowiec Sianki czy Beniowej - bardzo proszę o posty. Byc moze istnieja jakies pozycje ksiażkowe na ten temat?

Pozdrawiam

Łuny w Bieszczadach- Gerharda- pułkownik czy jakis inny wysoki stopień podczas walk z UPA, podobno bardzo poprzekrecane fakty

Tak było w Bieszczadach- niestety nie pamietam kogo, dostepne w internetowej ksiegarni odkrywcy- niestety czyta to sie tak sobie bo to taki reportaż, praktycznie suche fakty, zero jakiegos opisu, a poza tym książka traktuje o całej Polsce południowo-wschodniej aż do Podlasia, a także o Ukrainie, a o bieszczadach jest troche za mało jak dla mnie

Szaszka
01-09-2004, 11:29
"Łuny w Bieszczadach" można polecać raczej jako ciekawostkę przyrodniczą, ale nie źrodlo wiarygodnej informacji. Dla rozrywki można przeczytać, doksztalciwszy sie uprzednio historycznie, żeby przypadkiem nie dać się nabrać. :)
Autorem "Tak bylo w Bieszczadach" jest Grzegorz Motyka. Książka jest bezcennym, i IMHO bardzo obiektywnym źrodlem informacji, jest spisem relacji, notatek, meldunków, i innych informacji pozyskanych z archiwum - i to od obu stron konfliktu. Polecam!

długi
01-09-2004, 12:52
Zawsze jeszcze można posłuchać żywej informacji.
Np w Kkomańczy i okolicach.
Dziadek Wasylko z własnych wspomnień, Andrzej Pelgryn ze wspomnień rodziców - oboje Duszatyn.
Czasem ktoś przyjedzie z Ukrainy popatrzyć na stare śmieci, czasem coś wykopać.
Ale by trafić na taki moment trzeba być długo na miejscu i czekać i rozmawiać z ludźmi.
Niedawno w Gdańsku natrafiłem na żołnierza z Baligrodu. W pierwszej rozmowie zbył mnie ogólnikami, do drugiej nie doszło. Czas pokaże czy będzie ciąg dalszy...
Ale trzeba się spieszyć. Znam historię pani Anny z Buka, ale dalszych szczegółów się nie dowiem, bo odeszła. Jest pochowana na starym cmentarzu w Komańczy. A gdy Ją wysiedlali, miała 16 lat.
Powodzenia w studiach
Długi

Viki
02-09-2004, 20:15
Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
ISBN: 83-89078-31-7
Stron: 219

Tom zawiera teksty wygłoszone na konferencji IPN w kwietniu 2002 roku. Autorzy prezentują tło i różne aspekty akcji, jej konsekwencje i sposób jej przedstawienia w historiografii polskiej i ukraińskiej oraz w podręcznikach szkolnych obu krajów.
http://www.redmoon.pl/product_info.php/cPath/1_22/products_id/507703

pozdrawiam

pyton
02-09-2004, 22:50
Masz wolny czas to wpadnij do p. Mariana Stanka w Przysłupie: pasjonuje się tym tematem i dotarł do niekórych "ksiąg zakazanych" z których niektóre to "białe kruki"...
PYTON

pawlem
04-09-2004, 12:09
Bardzo wszystkim dziękuje za wszelkie informacje i prosze o jeszcze... :)
Pozdrawiam

knovak
05-09-2004, 23:49
Sięgnij po:
Roman Drozd, Polityka władz wobec ludności ukraińskiej w Polsce w latach 1944-1989, wyd. "Tyrsa", Warszawa 2001;
Roman Drozd, Igor Hałagida, Ukraińcy w Polsce 1944-1989, wyd. Burchardt Edition, Warszawa 1999;
Grzegorz Motyka, Rafał Wnuk, Pany i rezyny. Współpraca AK-WiN i UPA 1945-1947, wyd. Oficyna Wydawnicza Volumen, Warszawa 1997;
Roman Drozd, Ukraińska Powstańcza Armia, wyd. Burchardt Edition, Warszawa 1998;
Ryszard Torzecki, Polacy i Ukraińcy, Sprawa ukraińska w czasie II wojny światowej na terenie II Rzeczypospolitej, wyd. PWN, Warszawa 1993;
Mieczysław Kocyłowski "Czarny", Byłem zastepcą Żubryda, wyd. Muzeum Historyczne w Sanoku, Sanok 1999;
Omelan Płeczeń, 9 lat w bunkrze, Lublin 1990
niektóre nry kwartalnika "Karta", gdzie często publikuje Grzegorz Motyka
(np. nr 23, artykuł "Niemcy a UPA", nr 29 "UPA w Polsce")

Część z tych pozycji można jeszcze znaleźć w księgarniach, część - już tylko w bibliotekach bądź antykwariatach.
Polecam też odwiedziny księgarni ukraińskiej "Nestor" w Krakowie
http://www.nestor.cracow.pl/
Odradzam natomiast produkcję typu "Łuny w Bieszczadach", zwłaszcza autorstwa Edwarda Prusa, chyba żeś masochista i lubisz karmić się propagandą

Powodzenia!

naive
11-09-2004, 20:59
Myślę że może nie o ludziach ale o wioskach w obecnych granicach BdPN udzielono by Ci informacji w dyrekcji Parku. Z ich publikacji wynika że mają wiedzę o tych wsiach , o których wspominasz na początku tego wątku.

Anyczka20
18-04-2007, 19:32
W związku z 60-leciem Akcji "Wisła":
http://www.gcnowiny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20070416/AKTUALNOSCI/70416008

PeteR
22-04-2007, 09:52
Artur Bata "Bieszczady w ogniu" KAW, Rzeszów -1987 r. - moc wiedzy na interesujący Cię temat.
Pozdrawiam
PeteR

Doczu
22-04-2007, 10:09
Artur Bata "Bieszczady w ogniu" KAW, Rzeszów -1987 r. - moc wiedzy na interesujący Cię temat.
Obawiam się, że nie jest to opiniotwórcza publikacja, ze względu na nieobiektywność autora. Ale zapoznac się warto jesli weźmie się poprawkę na powyższe.

PeteR
23-04-2007, 13:52
Właściwie to nie miałem możliwości skonfrontować wiedzy tam zawartej z innymi publikacjami, chętnie skorzystam z Waszych podpowiedzi w tym wątku.
Pozdrawiam
PeteR

Doczu
23-04-2007, 18:04
Właściwie to nie miałem możliwości skonfrontować wiedzy tam zawartej z innymi publikacjami, chętnie skorzystam z Waszych podpowiedzi w tym wątku.

Nie ma co dublować odpowiedzi. Temat literatury został na tym forum już poruszany, a nawet jest z tego co pamiętam umieszczony w jednym wątku. Zerknij do wyszukiwarki i zapytaj o literaturę bieszczadzką.

demq
25-04-2007, 17:53
Beata Wasilewska - Klamka, Łemkowski raj utracony, Antropologiczne studium małej ojczyzny, Warszawa 2006

Książka zawiera bogaty aneks fotograficzny, w którym publikowane są po raz pierwszy zdjęcia ze zbiorów CAW i WBBH przedstawiające Akcję Wisła w Bieszczadach i na Pogórzu (Cisna, Ustrzyki Górne, Jabłonki, Smerek, Baligród, Tarnawa Wyżna, Berehy, Zawadka Morochowska, Bircza, Mchawa, Łukowe, Wetlina, Stuposiany, Posada[?] itp)

polecam 8)

Jaskółka
26-04-2007, 11:17
Jestem wnuczką człowieka, który przeżył akcję "Wisła", został przesiedlony na Ziemie Odzyskane (Chwalim, Zachodniopomorskie). Jeżeli tylko mogę w czymś pomóc, chętnie służę. :)
Ja również zbieram wszelkie informacje na temat tamtych czasów, interesują mnie zwłaszcza dokumenty źródłowe. Moim wielkim marzeniem i zadaniem jest napisanie pracy magisterskiej właśnie na ten temat - Ocalić od zapomnienia. :)

Browar
27-04-2007, 22:00
W temacie:
http://tvp.pl/400,20070427491416.strona

Henek
28-04-2007, 08:33
W czasie telewizyjnej migawki pokazującej wspomniane przzez Browara obchody rocznicowe "Akcji Wisla" dowiedzialem się ze :
...przesiedlenia dotyczyly ludnosci rzekomo wspolpracującej z UPA ...
Przez takie komentarze , w ten oto sposob po raz kolejny dokonuje się zaklamywania historii.

Henek
28-04-2007, 10:03
Gwoli prawdy
... w wieczornych informacjach (po 22.) w komentarzu dokonano zmiany.
Fraza o " ludności rzekomo współpracującej z UPA " została zastąpiona.
Można było usłyszeć o " ludności częściowo współpracującej z UPA "
Ech, manipulacje, manipulacje.

gremium
19-06-2007, 21:35
Witam!
Mnie również bardzo interesuje temat Sianek i Komańczy. Mój pradziadek był szefem straży granicznej, dziadek się tam wychował a mój wuj w Siankach przyszedł na świat. Przyszła akcja Wisła rodzina uciekła do rodziny w Poznańskiem a pradziadek jako, że pracował w starzy granicznej był pilnie poszukiwany to uciekł do Rumunii. Po całym majątku jaki kiedyś mieli w Siankach dzisiaj nie ma śladu.

Piotr
19-06-2007, 21:36
Mnie również bardzo interesuje temat Sianek i Komańczy.
Napisz co konkretnie chcesz wiedzieć o Komańczy.