PDA

Zobacz pełną wersję : Problem techniczny z forum.



T.B.
21-10-2004, 13:50
Dlaczego od jakiegoś czasu muszę operację logowania powtarzać dwa razy (za pierwszym podejściem nie loguje mnie)?
A żeby było śmieszniej, to po takim czymś mam wszystkie wiadomości przeczytane. Jakbym pomiędzy tym i porzednim (skutecznym) logowaniem jednak wchodził na forum.

Czy ktoś jeszcze tak ma?

marekm
21-10-2004, 15:13
ja też tak mam, ale odfajczyłem okienko o automatycznym zalogowaniu, i problem narazie zniknął.

admin
21-10-2004, 16:07
A SP2 jest? :)
Ostro miesza w zabezpieczeniach.

Generalnie ja tego problemu nie doświadczam choć próbowałem w sumie z 5 różnych kompów się logować.

Myślę że tu problem leży w akceptacji bądź ograniczonej akeptacji cookies.
Mechanizm "przeczytane wiadomości" opiera się na cookies podobnie jak logowanie automatyczne.
Tak więc jeśli występują z tym problemy najprawdopodobniej szkopuł tkwi w ciastkach.

A tak abstrahując od tematu ciastek polecam wszystkim cierpiącym na problemy z logowaniem, dziwnym zachowaniem się przeglądarki, pop upami, niechcianymi oknami na full rozmiarze jedyne jak narazie skuteczne lekarstwo: www.mozillapl.org
(i aż wstyd się przyznać że sam dopiero ok 2 miesięcy używam :oops: )

Piotr
21-10-2004, 16:12
Tak więc jeśli występują z tym problemy najprawdopodobniej szkopuł tkwi w ciastkach.
Potwierdzam, bo tez tak miałem. Lekarstwem było wykasowanie plików cookies pobieranych z forum. Jak ktos używa Windy, to są w c://windows/cookies. Potem restrat kompa i ponownie logowanie i powinno być ok. Problem niestety powraca co jakiś czas, zatem wina lezy po stronie softu. Pod Mozillą nie wystepuje, przynajmniej ja nie zauważyłem.

Michał
21-10-2004, 16:18
zy po stronie softu. Pod Mozillą nie wystepuje, przynajmniej ja nie zauważyłem.

No i tu zabiorę głosa (głosika). Nie w tym problem. Problem logowania na forum nie jest związany z przeglądarką. Sam testowałem różne warianty. Mozilla także robi takie fikoły - aktualnie piszę spod mozilli. Nie jest to problem cookies.
Pod różnymi systemami i różnymi przeglądarkami jest ten sam problem.
Nie znam się na tym dokładnie, ale sądzę , że jest to problem CMS-a, pod ktorym forum funkcjonuje.

No.. zabrałem głosa coby tak naprawdę Was wszystkich pozdrowić

Pa

admin
21-10-2004, 16:49
Czasem jak pisałem kluczem do zagadki może być ustawienie samego kompa.

Myślę że większość userów używa dziś różnych antyvirów często spiętych z firwallami.
Próbujcie wyłanczać kolejno te zabezpieczenia i obserwować co się dzieje.

Ja np. przy ostatniej aktualizacji win xp (home) - SP2 zauważyłem że to to automatycznie u mnie skracało żywotność ciastek. Objawy tego są takie jak opisano na początku.
Forum zapisuje ciastko z ważnością np. 7 dni a zabezpieczenie antyvir modyfikuje go w locie tylko do trwania danej sesji i koniec - po zamknięciu przeglądarki nasze ciacho diabli wzięli.

Za logowanie i mechanizm identyfikacji nieczytanych wiadomości odpowiadają ciastka
i jeśli te wyłączyć to na forum praktycznie nic nie da się zrobić!

Xiro
21-10-2004, 21:08
mam ustawione automatyczne logowanie - jak na razie działa bez zarzutu..

Stały Bywalec
21-10-2004, 21:18
A mnie kiedyś działalo, a teraz - nie działa. Czyżby to przyszło z wiekiem ?

A tak poważnie, to naprawdę nie mogę ustawić sobie funkcji automatycznego logowania, mimo że stawiam tego "ptaszka", gdzie potrzeba. Za każdym razem muszę wpisywać login (a raczej tylko 1-szą literę, bo dalej to już klikam jego cały zapis). Hasła nie muszę wpisywać, bo pojawiają się gwiazdki, więc też tylko klikam "zaloguj".

T.B.
22-10-2004, 18:27
Dziękuję za wszystki odpowiedzi i porady.
Teraz zobaczę, czy potrafię zrobić z nich użytek.

Xiro
22-10-2004, 23:50
działa - pod chwilowo - WIN 98..... pod XP jakoś mi automat nie chciał działać... i tak jak SB wołało "pierwszą litre"......

I mysle co wiek tu nic nie robi........ :D

T.B.
13-11-2004, 11:50
Usunięcie cookies pomaga tylko na jedno logowanie.
Przed następnym znów muszę je usuwać, jeśli chcę zalogowac się za pierwszym razem.
Ja to myślę tak:
jeśli jest to problem tylko z tym forum (wśród innych forów, ale także innych miejsc gdzie trzeba się logować), to może jednak przyczyna leży po stronie oprogramowania tego forum?

admin
14-11-2004, 15:49
to może jednak przyczyna leży po stronie oprogramowania tego forum?

A jak masz skonfigurowanego kompa?
Jaki system, przeglądarka?

No bo idąc Twoim tropem możnaby wysunąć tezę, iż podobne problemy do Twoich powinni doświadczać inni czytacze forum.
Generalnie dostaję takie sygnały (o problemach z logowaniem) średnio raz może dwa razy w miesiącu - więc raczej możnaby sądzić, iż jednak problem leży po stronie Twojego kompa.

Efka
14-11-2004, 16:01
Witam
I doświadczają. Od pewnego czasu spotykam się z tym samym problemem co T. B., a że wchodzę ostatnio na Forum dość rzadko, więc nie zgłaszałam tego. Dokładnie dwa razy muszę się logować.
Pozdrawiam
Ewa

Yogo
14-11-2004, 16:08
Myślę że cały problem jest jednak po stronie oprogramowania jakiego używaja użytkownicy forum. Niestety wiekszkość używa "MSIE" czyli miska firmy mały mientki a to jest niestety badziew straszny i jeszcze każą za to płacić takie pieniądze :(. Namawiam raz jeszcze wszystkich na Mozille lub Firefox'a i nie bedzie kłopotów. Faktem jest że wymaga to troche pracy by odpowiednio skonfigurowac, poszukac w sieci plugin'ów itd itp ale potem jest naprawde spokój i wszystko pieknie chodzi. Z kłopotami zawsze można zwrócić sie na forum i tam pomoga na bank.

Pozdrawiam i życze wszystkim by sie jednak przekonali do oprogramowania na licencji GNU PL. Pozdrawiam
yogo

admin
14-11-2004, 18:32
Myślę że cały problem jest jednak po stronie oprogramowania jakiego używaja użytkownicy forum.

Jeśli powiem że zgadzam się z Yogo to wielu z Was może powiedzieć że jestem ignorantem i nie chce mi się rozwiązywać Waszego problemu.

Żaden z userów zgłaszających problem nie używa browsera innego niz IE! - czyżby to o czymś świadczyło?
Wiem że 98% przeglądarek w sieci to IE ale na Boga - skoro ta posiada błędy (a posiada - www.hacking.pl) to należy pisać oprogramowanie akceptujące te błędy? Coś mi tu nie gra!

System logowania w forum opiera się na cookies www.pl.wikipedia.org/wiki/Cookie

Po podaniu hasła i loginu forum zapisuje na kompie logującego się internauty (pod warunkiem że podał poprawne dane) informację - zalogowany = 1 (czyli przypisuje wartość dodatnią do zmiennej która zostanie sprawdzona na następnych podstropnach)

Internauta po przejściu na kolejną podstronę - np. do czytania jakiegoś postu - jest odpytywany czy jest on zalogowany. Jak to się odbywa? Otóż po wejściu na podstronę
skrypt forum sprawdza czy:
zalogowany = 1 (czyli zalogowany) czy też zalogowany = (brak jakiejkolwiek informacji)

Jeśli po porównaniu danych przechowywanych na kompie okaże się że user jest zalogowany to wtedy forum wyświetla podstronę do której chce przejść internauta w innym przypadku przenoszony jest do strony z logowaniem aby ponownie się zalogował.

Tak więc - jeśli na Waszym komputerze - jest cookie poprawnie zapisane to NIE MA MOŻLIWOŚCI, iż system logowania nie dopuszcza do kolejnych podstron - jeśli natomiast
wystąpiły problemy z zapisem cookie to wtedy nie ma możliwości sprawdzenia czy internauta został zalogowany i jak pisałem wyżej jest on kierowany do logowania.

Taka jest moja hipoteza genezy problemów o których tu dyskutujemy.

1) www.mozillapl.org - zassać i problemy znikną (jestem pewny że tak będzie)
2) www.forum.bieszczady.info.pl/viewtopic.php?t=1288

Piotr
14-11-2004, 19:44
Niestety wiekszkość używa "MSIE" czyli miska firmy
Nie zgadzam się z tym. Nie w przeglądarce tkwi przyczyna i jeśli nikt z tych którzy korzystają z innych przeglądarek nie zgłaszał do tej pory błędu, to tylko dlatego, że mu sie nie chciało lub jest tych uzytkowników bardzo mało. W takim razie mogę być pierwszy: pod Mozillą zarówno 1.5 jak i 1.6 wystepują okresowo te same błędy. Wniosek z tego jest prosty: przyczyna tkwi w systemie, a nie w samej przeglądarce. Niestety apelowanie do ludzi aby przesiedli sie na pingwina jest całkowicie pozbawione sensu, bo linux nie jest "oesem" dla każdego.
Pytanie dodatkowe: dlaczego pod win + ie problemy zdarzają się w konkretnym czasie na jednym konkretnym forum opartym na phpbb - a nie wystepują (w tym samym momencie) na 5-ciu innych takich samych (dokładnie takich samych, wykorzystujących te same mechanizmy) forach?

admin
14-11-2004, 20:08
pod Mozillą zarówno 1.5 jak i 1.6 wystepują okresowo te same błędy.

Na 3 kompach z których normalnie używam sieci - mam mozillę 1.7.2 i na żadnym z nich nie doświadczyłem problemów z logowaniem / wylogowywaniem.

Na dwóch z nich które dziś sprawdziłem na IE wystąpił problem z wylogowaniem!!!!
Trzeba ręcznie usunąć cookies z kompa i zrestartować przeglądarkę aby skutecznie się wylogować.

Na 2 z nich także zainstalowana jest Opera w wersji 7.50 (3733) - również problemów nie doświadczyłem.



Pytanie dodatkowe: dlaczego pod win + ie problemy zdarzają się w konkretnym czasie na jednym konkretnym forum opartym na phpbb - a nie wystepują (w tym samym momencie) na 5-ciu innych takich samych (dokładnie takich samych, wykorzystujących te same mechanizmy) forach?

I to jest dobre pytanie!

Yogo
14-11-2004, 20:17
Owszem Piotr ja nie używam tego badziewia pt. "Wingroza" i nie mam z Waszym forum kłopotów. Musze powiedziec ze wszystko chodzi bardzo ładnie i nie ma problemów z logowaniem, RSS tez sprawuje sie niezgorzej. Ale co do przeglądarki to bym się nie zgodził , i dobrze by było aby użytkownicy alternatywnych przeglądarek dali jakieś sygnały. Co do Mozillki to jest raczej już chyba 1.7.3 więc pewnie lepsza. A co do pingwina, no coż jak tak będziesz pisał to bedzie dalej monopol tego badziewia. Czy Ci płaci facet z Redmont za to? Napisz by zobaczyli Auroxa, Mandrake czy Fedore w akcji, nie zaraz Slack czy Debian. Bo Mandrake to system z którym dziecko sobie poradzi i wszytsko za darmo i działa :D. I dotego ludzie sie uczą a to ważne.
Pozdrawiam liczac że użytkownicy innych przegladarek na Wingrozie dadzą jakies sygnały jak to u nich jest.

yogo

admin
14-11-2004, 20:19
Jeszcze jedno!

Mam prośbę o wklejenie do posta w obecnym wątku urla przeglądarki w którym się logujecie gdy występuje problem!

Forum dostępne jest pod dwoma lokalizacjami:

http://forum.bieszczady.info.pl - wpisane w konfiguracji forum (i tak normalnie dostępne)
http://www.bieszczady.info.pl/forum - link ten występuje w 1 miejscu w moim serwisie!!

Jeśli problemy występują przy drugim adresie to już chyba wiem w czym może być problem :D

Piotr
14-11-2004, 20:37
Czy Ci płaci facet z Redmont za to?
Sądzę, że dobrze wiesz, że całokształt (kompatybilność z najczęściej uzywanymi aplikacjami i grami - tak, tak - grami, wiesz jaki procent osób kupuje komputer który służy głównie do zabawy? i po co oni mają męczyś sie z linuxem pod którym nie bedzie to działało - marketing, sprzedaż systemów wraz z komputerami) jest to tak skonstruowane, że nie możliwości aby udział procentowy zmienił sie dość istotnie w najbliższych latach. Windows jest wygodniejszy, przystepniejszy i łatwiejszy w obłudze dla przeciętnego uzytkownika - dopóki tak będzie, będzie królował, mimo tych wszystkich błędów które zawiera, a które jednocześnie dla przeciętnego usera są mało istotne.

admin
14-11-2004, 20:48
Czy Ci płaci facet z Redmont za to?
Sądzę, że dobrze wiesz,

No i zaczęło się ... :)

Panowie -> alt.pl.comp.os.advocacy
Dyskusja nad OS jest jak dyskusja o wyższości Bożego Narodzenia nad Wielkanocą lub odwrotnie.

Pozostańmy przy stanowisku, że są zastosowania w których Win jest bez konkurencji, a są i takie w których systemy unixowe są niezastąpione.
Widać to po statsach użycia: coś koło 90% userów działa na WIn i coś koło 90% serwerów sieciowych działa na różnych systemach unixo - pochodnych.

Yogo
14-11-2004, 21:15
Wiesz Piotr oni nie chcą bysmy o tym gadali :(

ale to nie jest juz prawda (jak chodzi o Linuxa). Linux ma niestety opinie systemu trudnego ale zmieniło sie to za sprawa Mandrakesoftu i ich Mandaryny. W tej chwili nawet dzecko zainstaluje tego Linuxa. To bajka zapewniam bo tez uzywam obok Slacka. Co do gier wejdz na www.happypenguin.org i sam zobaczysz. Poza tym NVidia i ATI wspierają ten system i gry jak Quake i inne chodza jak burza, lepiej i szybcie niz pod Wingroza. Jak chodzi o wygode - no wiesz KDE 3.3 czy najnowszy Gnome w niczym nie ustepują interfejsowi Wingrozowemu. OOffice z kazdym wydaniem jest coraz lepszy i w niczym nie ustepuje produktom z Redmont a jak robi pdf'a :) po prostu bajka.

Wingroza ma lepsza rekalme fakt :( ale niech ktoś popracuje w Linuxie i zobaczy to bogactwo oprogramowania, błyskawiczne łaty na znalezione błedy i wygoda KDE czy Gnome. Nie dziekuje zostaje na Linuksie i czekam na Debiana.

Pozdrawiam wszystkich piszac pod Firefox'em 1.0 z Mandaryny 9.2.

yogo

Piotr
18-11-2004, 10:43
http://www.bieszczady.info.pl/forum - link ten występuje w 1 miejscu w moim serwisie!!
Przeinstalowałem system - problem dotyczy (przynajmniej u mnie) właśnie tego adresu. Na drugim jest ok. Dalej sie upieram, że to nie jest wina IE :) Poprawnie chodzi tylko na: http://forum.bieszczady.info.pl

admin
18-11-2004, 17:20
http://www.bieszczady.info.pl/forum - link ten występuje w 1 miejscu w moim serwisie!!
Przeinstalowałem system - problem dotyczy (przynajmniej u mnie) właśnie tego adresu. Na drugim jest ok. Dalej sie upieram, że to nie jest wina IE :) Poprawnie chodzi tylko na: http://forum.bieszczady.info.pl

I masz rację! Nie jest to wina IE - przynajmniej nie w tym przypadku!
Chodzi tu o domenę która jest zapisana do cookie - ponieważ "wejście" na serwis odbywa się z domeny adres/forum a głowną domeną forum jest forum.adres stąd przy porównaniu tych dwóch parametrów wywala do ponownego logowania.
Próbowałem poprawić maszynerię tak by zapisywało tylko forum.adres więc nie powinno się kwasić - chociaż .... kto wie. :)

Yogo
18-11-2004, 18:20
Piotr jak ja lubie te słowa "przeinstalowałem system" :D. Bo ja nie wiem co to jest przeinstalowac system od paru lat ?
Tylko powiedzcie dlaczego ja nie mam takiego problemu na Firefox'ie ?

Pozdrawiam
yogo

Piotr
18-11-2004, 20:23
Bo ja nie wiem co to jest przeinstalowac system od paru lat ?
Nie wiesz co tracisz. Nie ma nic piekniejszego niz wingroza ktora po 2 miesiacach z 200MB po instalce osiaga 1GB, a czasem wiecej. Nie ma nic wspanialszego, niż czarny ekran po uruchomieniu kompa z napisem: system uruchomi sie w trybie awaryjnym, nie ma nic ponad wyskakujące co chwile "bluescreeny" w ramach urozmaicenia pracy przy kompie ( www.bocznica.org * :-)) inaczej nuda by była. Po co mi system w którym nic sie nie sypie? :)
A poważnie - system przeinstalowuje zazwyczaj w konkretnym celu, a nie dlatego ze musze (chociaz fakt, czasem tez sie zdarza). Jeżeli pilnuje sie windowsa,żeby za bardzo sie nie zaśmiecał, itp - przewaznie jest ok. Kłopoty mają raczej ci którzy mają śmietniki w kompach i nie panują nad tym co komp wyczynia. Ale dla nich tym bardziej windows jest systemem bardziej przyjaznym. Zawsze moga skorzystać z obszernego helpa ;) albo zadzwonic do serwisu :)
EOT - bo to naprawde bez sensu dyskusja, nawet na OT :) Windows forever :)

* - alt+f4

T.B.
19-11-2004, 21:53
... I masz rację! Nie jest to wina IE - przynajmniej nie w tym przypadku!
...

I wyszło na moje. :idea:
I o to chodzi. :!:
I trzeba słuchać starszych. :mrgreen:
I nie wymądrzać się. :!:
I nie opowiadać farmazonów. :evil:
:?

admin
21-11-2004, 13:10
mea maxima culpa

Viki
21-11-2004, 14:05
Cały czas pracuje na MSIE z nakładką Awnt Browser i jak dotąd nie mam żadnych kłopotów. Odpukać.
ps. to mój setny post na forum.
Zdrowie wszystkich forumowiczów, wszystkich adminów serwisów bieszczadzkich i wszystkich moich przyjaciól i nieprzyjaciół rownież! A niech tam.