PDA

Zobacz pełną wersję : Oko w oko z zaleszczotkiem!



Stachu
28-10-2004, 20:20
Ach ta bieszczadzka jesien! Trzeba np. robic porzadki w okol domu, pochowac krzeselka ogrodowe itp. itd. Ale czasami czaja sie w takich zajeciach niespodzianki!

Dzisiaj zamiatajac liscie na tarasie, nie wiem jakim sposobem, ale wypatrzylem w nich pewnego rzadkiego owada. Zwie sie on zaleszczotek i jest to pajeczak z rzedu Pseudoscorpionoides. Zwany jest rowniez "polskim skorpionem", gdyz faktycznie przypomina skorpiona. Gdyby nie brak charakterystycznego dla skorpionow odwloka z kolcem jadowym, do zludzenia przypominalby te grozne owady. Jest jeszcze jedna, zasadnicza roznica. Zaleszczotki sa... strasznie male ;-) Osoby bojace sie pajakow moge pocieszyc - to b. pozyteczny owad. Zjada m.in. roztocza, ktorych odchody moga byc zrodlem uczulen. Zaleszczotki pojawiaja sie czasami w domu - mozna znalezc wsrod starych, zakurzonych ksiazek. Kiedys jednego znalazlem lazacego po mapie Afryki w przedwojennym atlasie geograficznym. Szedl po terenie Gornej Wolty - pewnie zatesknil za swymi dalekimi, groznymi krewnymi ;-)

P.S. Piekne zdjecie macro zaleszczotka mozna znalezc tutaj: http://www.plfoto.com/zdjecie.php?kategoria=przyroda&nast_kat=206180

włóczykij
16-08-2007, 21:07
Witam
Może ktoś mi powie co to za owad ?
Kręcił mi się koło menażek.
(Fotka z ub. roku, sierpień, pstryknięte koło bacówki "Pod Honem".)
Pozdrawiam @ll.

kubaczartaluda
16-08-2007, 22:31
Niestety nie jestem majstrem od owadów, więc jeśli palnę głupstwo (a zapewne tak będzie), to niech jakiś owadolog mnie poprawi, ale może jest to kozioróg dębosz (carambyx cerdo)?

Jabol
16-08-2007, 23:08
Też obstawiam Koziroga Dębosza

kubaczartaluda
16-08-2007, 23:45
Przydałoby się zdjęcie zrobione z góry, oczywiście w celu lepszego przyglądnięcia się owadowi, bo zdjęcie zamieszczone powyżej przez Włóczykija samo w sobie jest fajowe.

wtak
17-08-2007, 09:48
to owad z kózkowatych, z pewnością nie kozioró dębosz, raczej któryś szkodnik drzew...

Jabol
17-08-2007, 10:19
Masz racje Wtaku. To jednak jest Żerdzianka szewc (Monochamus sutor L.) Nie widać całego owadzika ale Koziróg ma masywniej zbudowane czułki. Zreszta oba owadziki są dośc zauważalnych rozmiarów :)
A mi sie spodobała metoda rozpoznawania zwierząt, która wyczytałem z pewnego zeszytu w górach : Ktoś stwierdził że można sprawę uprościć maksymalnie: To co pełza po ziemi ( zubry, żaby, wilki, ludzie ) klasyfikuje sie do wspólnego zbioru "ŻUKI", a to co lata w powietrzu ( orzechówka, zagnica, łabedź, komar, samolot, paralotniarz ) - należą do zbioru "PTAKI" :-D :-D :-D
i życie staje sie prostsze :)))

WUKA
30-08-2007, 18:20
Szkoda,ze ten wątek "podupadł"!To bardzo interesujące wiadomości dla mało wtajemniczonych.Prrrrroszę,dajcie jeszcze jakieś ciekawe okazy!

elaslob
30-08-2007, 23:08
To pewnie larwa jakiegoś motyla, ale jesli ktoś wie więcej to piszcie.

Browar
30-08-2007, 23:15
->elaslob
To gąsienica zmierzchnicy trupiej główki [acherontia atropos]

Jabol
31-08-2007, 00:52
A ja obecnie wychowuję w domu taka sierotkę:
jak zgadniecie w co sie przepoczwarzy po wyjeciu z lodówki wrzucę fotke efektu końcowego

kubaczartaluda
31-08-2007, 09:17
ta gąsienica przepoczwarzy się (chyba) w dorosłą wersję Pazia Królowej (Papilio Machaon)

pozdrawiam kubek

Jabol
31-08-2007, 10:49
Zgadza sie, jutro zakończe jej okres zimowy i mam nadzieje nie przegapić procesu wyłażenia Pazia ze swgo "śpiworka"
Onegdaj udało mi sie uwiecznic ladowanie na kłosie. Lubie ta fotkę... http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/368ae0336fd7299d.html

sir Bazyl
31-08-2007, 17:36
...po wyjeciu z lodówki wrzucę fotke efektu końcowego
Jabol - w lodówce to winno się trzymać browca, okowitę bądź inne smakołyki, a nie fotki:lol:

Barnaba
01-09-2007, 02:25
Słusznie prawisz Sir. Ja jutro sprzątam, ciekawe co się znajdzie. Puki co koło balonu zalęgły się owocówki- bo mi sie waty do rurek nie chciało pchać.

kubaczartaluda
04-09-2007, 21:06
A ja dziś otrzymałem takie cudo. Czy ktoś wie co to za stwór?

Jabol
04-09-2007, 22:15
Po skrzydłach poznać ze to motyla odmiana kolibra:)
Czyli Zawisak powojowiec krewniak zawisaka borowca
którego foto zrobiłem w ogródku przed domem.

kubaczartaluda
04-09-2007, 22:24
Co do zawisaka się oczywiście zgodzę, ale mi się wydaje, że jest to zawisak powojowiec (Agrius Convolvuli).

Jabol
04-09-2007, 22:26
Kurde myslałem że zdąże sie poprawić a ty juz odpisałeś:)

PiotrekF
04-09-2007, 22:34
"A ja dziś otrzymałem takie cudo."

:wink: A ja ...... od jakiegoś czasu (zdążyłem już stracić nieco na wzroku) robię sobie ...... muchy . Ot takie wariacje nt. March Brown (na fot.)

Pozdrawiam PF

Bison
04-09-2007, 22:34
Co do Kubowego to ja myśle że jest to Zawisak powojowiec
(Agrius convolvuli) ...Ale sie mylic moge:)

Jabol
04-09-2007, 22:39
ja już nie mam wątpliwości:) Qba dał powojowca a ja borowca:) poszperałem po atlasach, czasem jest to szybsze i pewniejsze od netu:)
ale w necie tyz coś jest fachowego; http://www.sgaleria.republika.pl/

kubaczartaluda
04-09-2007, 22:42
Na drugim zdjęciu PiotrkaF widać muchy lecące w szyku, czy w kluczu, nie wiem jak to się u ptakologów fachowo nazywa. :razz:
Ja też nie mam wątpliwości ten "mój" to powojowiec świadczą o tym te czerwoności na "plecach".
A co do atlasów to się w pełni zgadzam.