PDA

Zobacz pełną wersję : Gora Chryszczata - tajemnice historii



Barbaross@
01-11-2004, 14:39
W pażdzierniku 1946 roku 34 pułk piechoty pod wodzą podpułkownika Gerharda wykrył, a następnie zlikwidował olbrzymią bazę UPA zlokalizowaną na stokach Chryszczatej w Bieszczadach. Wśród zniszczonych obiektów był m. in. szpital, młyn, garbarnia, cerkiew i kilkadziesiąt domków przygotowanych do przezimowania. Był to niezykle celny cios, mimo że podczas ataku nie udało się złapać przywódcy tamtejszej sotni „Chrina”.
Czy ktos ma wiecej informacji na ten temat, gdzie dokladnie znajdowaly sie te bunkry?

I jeszcze jedno. Ponoć ostatnia szarża na ziemiach polskich miala miejsce wlasnie u podnoza Chryszczatej. Prosze o informacje jesli ktos takowe posiada.
Dzieki i pozdrawiam

Marcin
01-11-2004, 14:44
"Tak było w Bieszczadach" Grzegorz Motyka
i wszystko jasne...

Barbaross@
01-11-2004, 14:46
Dzieki, ale niestety nie jestem aktualnie w stanie dotrzec do tej publikacji. Gdybys mogl przyblizyc?

Żebro
01-11-2004, 15:08
Co wydania Grzegorz Motyki Tak Było w Bieszczadach to ukazało się 1999 roku wydania Oficyna Wydawnicza Volumen spróbuj zamówić w księgarni cena około 40 zlotych. Oprócz tej pozycji polecam Ci jeszcze A.B. Szczęśniakai W.Z. Szoty Droga do nikąd, książka G. Motyki obejmuje teren nie tylko Bieszczadów ale teren o wiele większy, za to przedstawia meritum sprawy, i można dowiedzieć sie dużo ciekawych rzeczy. Co do bunkrów w rejonie Chryszczatej to musisz sam spróbować poszukać ale nie tylko bo na stokach Chryszczatej, na stokach Krąglicy był banderowski szpital.

Marcin
01-11-2004, 15:12
skoro tak to odsyłam cię tu:
http://przewodnik.onet.pl/1127,1594,1081419,1081432,artykulr.html

Barbaross@
01-11-2004, 16:47
Dziekuje Panowie.
Orientujecie sie moze czy istnieja jakies mapy tych fortyfikacji?

Żebro
01-11-2004, 18:52
W Bieszczadowym Serwisie Jaro umiescił reportaż Doroty Mękarskiej Ukryta twierdza o panu Marku Bajdzie który zajmuje się szukaniem bunkrów w masywie Chryszczatej. Skontaktuj się z Jarem jego gg jest na stronie głownej serwisu. to może Ci da wskazówki jak odszukać pana Bajdę.
Bieszczadowy Serwis

bieszczady.prv.pl
pozdrowienia

Żebro
01-11-2004, 18:58
Mapy tych umocnień nigdy nie widziałem ale G.Motyka dokładnie opisał obóz Hrina.
Powodzenia w szukaniu jak znajde jakieś materiały to dam znać.
pozdrowienia

Jaro
02-11-2004, 09:50
info poszlo na priva + dodatkowy kontakt do mojego znajomego:)

Żebro
02-11-2004, 10:03
jak będziesz czytał artykuł z przewodnika onetu to druga część artykulu nie zgadza się z wiadomościami podanymi przez G. Motyke. Dlatego byłoby wskazane zebyś przeczytał na ten temat więcej publikacji. Wtedy wyrobisz sobie własne zdanie na temat walk w rejonie Chryszczatej jak zauwazyłem jaro podał Ci namiary spróbuj z nich skorzystać.
pozdrowienia