PDA

Zobacz pełną wersję : Wiadomości o Czarnej



feliks
06-11-2004, 22:58
proszę o opinie o Czarnej ,potrzebuję do artykułu do GW.proszę o opinie ludziktórzy byli w Czarneja najlepiej zetknęli się z gminą ludzimi ,byli w knajpie itd.

admin
06-11-2004, 23:22
Mówisz o Czarnej?
Tej w której mieszkałem do niedawna? :)

A co byś chciał wiedzieć?

feliks
07-11-2004, 12:14
chodzi mi o opinie na temat wizerunku czarnej , funkcjonowanie urzędu gminy,o ciekawych ludzi,szansach rozwoju itp najlepiej żeby to były opinie ludzi z zewnątrz.
skoro już nie mieszkasz w czarnej to jesteś z zewnątrz.będę wdzięczny za opinię

admin
07-11-2004, 13:14
chodzi mi o opinie na temat wizerunku czarnej , funkcjonowanie urzędu gminy,o ciekawych ludzi,szansach rozwoju itp najlepiej żeby to były opinie ludzi z zewnątrz.
skoro już nie mieszkasz w czarnej to jesteś z zewnątrz.będę wdzięczny za opinię

1) Wizerunek Czarnej.
Hmmm - według jednych robi się ogromnie wiele według innych nie robi się nic!
Gmina nie ma nawet skromnego serwisu internetowego na poziomie!
Moim zdaniem wszystko co wpływa na wizerunek Czarnej dzieje się za sprawą prywatnych osób.
Kiedyś gdy będąc jeszcze w szkole średniej działałem w GOK w zimie gdy okazało się, że w nieogrzewanych salach ośrodka (CO jest ale nikt nie wpadł na pomysł aby rozpocząć sezon) udałem się do urzędnika UG z nieśmiałą prośbą o rozpoczęcie "ogrzewania" - usłyszałem w odpowiedzi zdanie które moim zdaniem przedstawia to jak kształtuje się wizerunek z poziomu Gminy - "(...) 3 stopnie w salach? Hmmm trzeba spuścić wodę z instalacji bo zamarznie!"

2) Urząd Gminy - funkcjonuje bo musi!
Generalnie nie można zaprzeczyć, że Wójt się stara :) - buduje wodociąg, coś słychać o kanalizacji, skończono budować szkołę - ogólnie myślę że jest dobrze - jest przecież wiele gmin w których nie robi się nic.
Robi się jednak grube inwestycje zapominając o tych często małych, które mogłyby wpłynąć na wizerunek miejscowości czy gminy.
Biorąc pod uwagę, że w gminie nigdy nie powstanie fabryka czy zakład pracy który da zatrudnienie ludziom gmina powinna aktywizować ludzi i sama siebie w kierunku rozwoju turystyki - owszem działa i na tym polu niemniej według mnie działania te ograniczają się do sprzedaży działek rekreacyjnych nad zalewem.
Odnowienie parku, placu zabaw który zarasta pokrzywami, ustawienie nowych koszy na śmieci, wydanie foldera z ładnymi zdjęciami, pokazanie się na targach turystycznych to nie są wielkie inwestycje - a wiele możnaby osiągnąć dzięki temu.

3) Ciekawi ludzie - hmmm nie znam takich - może dlatego że większość z tych która dla mnie była "ciekawa" już nie żyje - niestety.
Zależy czego szukasz - jeśli ludzi którzy mieszkają tam od dawna i mogą coś powiedzieć np.: o wysiedleniach - to kilku ciekawych jest :) Wystarczy pojechać i popytać.

4) Szanse rozwoju
Trzebaby udać się do gminy i tam zapytać czy jest coś takiego jak jakaś strategia czy plan rozwoju?! Pewnie nie ma :)
Moje opinie mogą być niepopularne bądź nierealne - nie mają znaczenia więc się nie wypowiadam.

Podsumowując, według mnie jest nieźle niemniej wiele możnaby jeszcze zrobić - do tego trzeba woli i świadomości, a tej w mojej opinie zarządowi gminy brakuje.
Brakuje też współpracy między gminami sąsiedzkimi - według mnie związek gmin bieszczadzkich (tak to się chyba nazywa) to fikcja, a współfinansowanie lokalnej gazety, która jest tubą propagandową lokalnych samorządów to jakoś trochę mało jak na realizację założeń związku.
Wiem, wiem - nie ma czasu, nie ma środków - jest przecież szkoła i ośrodek zdrowia na utrzymaniu...

Tak na marginesie - chcesz napisać artykuł na podstawie opinii?
Pojedź na miejsce, posiedź tam miesiąc i będziesz miał materiał. Zobaczysz co robi młodzież wieczorami, jak się bawią, gdzie się uczą - jaka jest ich przyszłość i perspektywy,itp, itd.
Opieranie się na opiniach IMHO jest dalekie od obiektywizmu.

Stały Bywalec
07-11-2004, 18:15
No to jeszcze fragmentaryczna opinia turysty bieszczadzkiego.

Co roku jeżdżę do gminy Lutowiska, ale wiem, że jak chcę kupić coś więcej niż artykuły żywnościowe, to muszę udać się dalej, do Czarnej (ok. 10 km od Lutowisk, samochodem to żaden problem). Pod względem zaopatrzenia Czarna bije Lutowiska na głowę.

feliks
07-11-2004, 18:39
w rzadnym razie nie napiszę artykułu na podstawie opini z forum-jedynie chcąc uniknąć subiekcjii chcę poznać opinie ludzi związanych z czarną ale też turystów.
zgadzam się z adminem,że Czarna jest najbardziej zapyziałą miejscowością w bieszczadach,a wynika to z układu który miejscowi nazwali "systemem"(jak jest stanowisko do wzięcia to dostaje je rodzina, wszelkie inicjatywy tłumić w zarodku,).co do ludzi to poznałem kilku ciekawych,np.wlaściciele galerii no ale generalnie nie ma społeczeństwa,nie ma menagera a tylko administrator .podejmowane próby działań przez ludzi którym coś się chce napotykają na opór i podejżliwośc ze strony wójta . wogóle dziwne , że jest którąś tam kadencję a z rozmów z ludżmi wynika , ze nikt go nie lubi.taka gmina
no ale dzięki za info, coś mi się zaczyna budować
p.s. na kulturę wydaje się 8 tys.dobrze,że pani z gok-u załatwia pieniądze z zewnątrz.

admin
07-11-2004, 21:30
no ale dzięki za info, coś mi się zaczyna budować
p.s. na kulturę wydaje się 8 tys.dobrze,że pani z gok-u załatwia pieniądze z zewnątrz.

Widzisz :) Róża nie jest rodowitą Czarnianką i dlatego może jeszcze jej się chce - walczy, załatwa kasę, stara się coś robić.
Ale jak znam miejscowy układ :) to musi zostać udupiona - wczesniej lub później :)

Za moich czasów :) z dyskotek które robiliśmy dla gawiedzi mieliśmy więcej (niż te 8 tys) - za te pieniądze w sali Goku grało 5 zespołów muzycznych (była kasa na nowy sprzęt, pałki, naciągi itp), ale jak się potem okazało nie mieliśmy stosownych 6 tysięcy pozwoleń (mimo że 100% kasy szło na GOK) i się uspokoiło kogo trzeba - ehhh :)

A co do układów to nie trzeba być z zewnątrz aby zobaczyć po niedługim rozpoznaniu że pół UG to swoi :) - ale to chyba nie jest domena Czarnej?!

feliks
08-11-2004, 20:43
witam ponownie
przeglądając dzisiaj notatki natrafiłem na coś takiego jak "związek macic" działający w urzędzie gminy.podobno tworzą go panie B.,G.,B. (niestety nie mogę podać pełnobrzmiących nazwisk) Wg. mojego rozmówcy to one faktycznie rządzą gminą,bo wójt to "jełop" i tylko przyklepuje co mu podsuną. czy może słyszał ktoś o czymś takim?
Gwoli wyjaśnienia artykuł dotyczy miescowości po PGR-owskich i ich sytuacji dzisiaj,jak sobie radzą itp.
pozdrawiam

Lech Rybienik
08-11-2004, 23:33
Witam

Odnośnie Czarnej - kiedyś w Czarnej Górnej w starym PGR-rze były konie, potem jakiś zorbing, a co jest teraz?
I czy koniki w Czarnej Dolnej jeszcze działają?
I jaki jest wpływ tej stajni na turystykę w gminie?

Pozdrawiam
Lech

basza
09-11-2004, 09:40
Mieszkam w Czarnej i nie bawią mnie komentarze w stylu najbardziej zapyziała miejscowość w Bieszczadach na dodatek kogoś kto widać że nie wiele wie co się dzieje w Czarnej,o przepraszam no może tyle co turysta przejezdżający przez Czarną.
Zaczynając od gminy to może nie jest rewelacyjna ale niech mi ktoś pokaże zakład pracy gdzie pracują ludzie przyjęci z ulicy bez znajomośći. Myśle że pod tym względem niczym ta gmina nie różni się od innych.A młodzież ? No cóż, czy w innych miejscowościach młodzież ma wieksze perspektywy?
Super że ktoś ogólnikowo zauważył że mamy Barak.a ja dodam że to najlepsza galeria w Bieszczadach!!!
Ciekawi ludzi ,no to zależy co cenimy u ludzi !
Może ktoś przejezdżający przez Czarną chciałby dowiedzieć sie że mieszka tu ktoś sławny(a mieszka !!!)ale jeśli chodzi o mnie to mamy w naszej,,zapyziałej,, Czarnej wiele
naprawdę fajnych ludzi z którymi udaje sie zrealizować dużo wartościowych inicjatyw.
Nie będe sie o tym rozpisywać bo być może nie interesuje to turystów ,ale dla mnie Ci ludzie są ważni,ciekawi,kochani i prosze NAS nie krzywdzić takimi zapyziałymi ocenami.

BastekM
09-11-2004, 09:54
Zaczynając od gminy to może nie jest rewelacyjna ale niech mi ktoś pokaże zakład pracy gdzie pracują ludzie przyjęci z ulicy bez znajomośći. Myśle że pod tym względem niczym ta gmina nie różni się od innych.
Nie przesadzajmy. W całej Polsce jest masa zakładów pracy gdzie pracują ludzie z ulicy, przyjmowani bez znajomości.


Ciekawi ludzi ,no to zależy co cenimy u ludzi !
Może ktoś przejezdżający przez Czarną chciałby dowiedzieć sie że mieszka tu ktoś sławny(a mieszka !!!)
Kto?


ale jeśli chodzi o mnie to mamy w naszej,,zapyziałej,, Czarnej wiele
naprawdę fajnych ludzi z którymi udaje sie zrealizować dużo wartościowych inicjatyw.
Nie będe sie o tym rozpisywać bo być może nie interesuje to turystów ,ale dla mnie Ci ludzie są ważni,ciekawi,kochani i prosze NAS nie krzywdzić takimi zapyziałymi ocenami.
Jakoś dziwnie się bronisz. Bronisz Czarnej (i słusznie skoro tam mieszkasz), mówisz że to niesłuszne oskarżenia, że można spotkać tam wartościowych i sławnych ludzi a nie podajesz żadnych istotnych danych, żadnych konkretów. Nie musisz podawać nazwisk, ale gdybyś chociaż w kilku słowach powiedział coś o tych ludziach i inicjatywach które udało się dzięki nim zrealizować... Bo w tej chwili to ja odbieram Twój post jako puste gadanie...


Na koniec dodam tylko, że nie mam nic do Czarnej i jego mieszkańców... :)

Stały Bywalec
09-11-2004, 15:17
Feliks napisał:

w rzadnym razie nie napiszę artykułu(...)

(...) napotykają na opór i podejżliwośc ze strony wójta (...)
A potem jeszcze Feliks napisał:

(...) natrafiłem na coś takiego jak "związek macic" działający (...)

Z taką ortografią oraz brakiem kultury to Ty jesteś prezesem "związku ku___ów", a nie dziennikarzem.

Gwoli wyjaśnienia innym: nadal prezentuję pogląd, że na tym naszym forum bieszczadzkim ortografia nie jest najważniejsza, a nawet w ogóle nie jest ważna.
Ale szlag mnie trafia, gdy podstawowe błędy popełnia ktoś, kto się czuje powołany do zawodowego pisania. Pisząc - w sposób kaleczący swój zawód - śmie krytykować wykonywanie zawodu przez innych. A potem jeszcze publicznie obraża ludzi, i to w dodatku kobiety !

Nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę z odpowiedzialności zawodowej (nie tylko cywilnej, bo to jest długa droga) dziennikarzy. No to się możesz teraz przekonać - gdy panie pracujące w UG w Czarnej Cię rozszyfrują (bo to, że skopiowały Twój obraźliwy post, to raczej już jest pewne).

feliks
09-11-2004, 19:24
Z taką ortografią oraz brakiem kultury to Ty jesteś prezesem "związku ku___ów", a nie dziennikarzem.
i kto tu kogo obraża chyba zauważyłeś że jest to cytat a nie moje zdanie
co do ortografii to niestety jest ona moją piętą achillesową ale bynamniej nie z powodów nieuctwa a dysgrafii

yorick
09-11-2004, 20:12
Witam wszystkich
Tak się składa ,że jestem podobnie jak Basza Czarnianinem(ciekawe co na to dyżurny ortograf),pozwolę sobie więc na kilka uwag o MOJEJ (od1992roku) Czarnej.
Przedewszystkim zgadzam się ,że wizerunek Czarnej w oczach ludzi przemykających w góry może pozostawiać wiele do życzenia (e tam ...RZyczenia),przyczyn tego stanu
należy szukać właśnie w Urzędzie Gminy,a samo zaopatrzenie z punktu widzenia osób które zatrzymuą się na dłużej nie ma znaczenia.Przedewszystkim ZERO informacji (informacja udzielana przez pp.Franczaków w galerii wynika tylko z ich dobrej woli),ZERO wizji -przyjmowane co jakiś czas strategie nie są realizowane bo nie ma ich kto realizować . Pracowników gminy często można spotkać na rynku w Ustrzykach zamiast w pracy . Niekompetencja ,nepotyzm,despotyzm wójta zabijają chęci.To jest ciemna strona mocy , bo jest też inna Czarna -to ludzie którym cokolwiek się chce:
pp.Bakalarzowie,Franczakowie i mnóstwo innych wartościowych ludzi.To z ich incjatywy powstało Stowarzyszenie"Besida", odbywają się Bieszczadzkie Ceramidła,powstał Komitet Obchodów 500-lecia Czarnej(1505-2005) to oni wzieli sprawy w swoje ręce nie oglądając się na gminę.Może nie są to działania na wielką skalę ale nie oto tu chodzi.Zawsze Bieszczadzkie Anioły będą większym kąskiem dla mediów niż Ceramidła ,pomimo,że moim zdaniem ceramidłasą o wiele porzyteczniejszą imprezą bo oprócz spotkania ceramików z różnych stron Polski a niedługo i świata skierowane są do dzieci i młodzieży z gminy Czarna.Niedawno była wystawa fotograficzno-ceramiczna (Muzeum ASP we Wrocławiu) z działań tegorocznych i wszystcy byli zachwyceni atmosferą i na przyszły rok ludzie chcą płacić , żeby tylko móc przyjechać .O wszystkich inicatywach Stowarzyszenia i Komitetu nie będę wspominał , dodam tylko że w przyszłym roku można będzie się napić wody mineralnej ze znanych żródeł czarnieńskich.
Nawiązuąc do sławnych ludzi nie wiem kogo Basza miała na myśli z obecnych mieszkańców ,ale wiem , że w Czarnej urodził sięJan Dobrzański założyciel Sokoła, założyciel Szkoły Dramatycznej we Lwowie,powszechnie uważany za twórcę nowoczesnego dziennikarstwa polskiego , członek Rady miasta Lwowa którego lwowska ulica nazywała "" Królem Janem IV"Jeśli chcecie więcej informacji to może się postaram

yorick
09-11-2004, 20:15
Ach byłbym zapomniał o tzw. "związku macic" pierwszy mówił nieżyjący już Artur Lignowski ,jeżeli nic sięnie zmieniło to..............................

basza
09-11-2004, 20:54
Myśle że yorick odpowiedział na pytania bastkam ,ja tylko dodam że CI sławni ludzie mieszkający obecnie w Czarnej to oczywiście R K Franczak !
Jestesmy dumni że mieszkają u Nas ,nie wspomne o tym że jeszcze coś robią .Nie tylko dla siebie! Pozdrawiam wszystkich którzy Nas (z Czarnej) lubią!!!

admin
09-11-2004, 23:44
Myśle że yorick odpowiedział na pytania bastkam ,ja tylko dodam że CI sławni ludzie mieszkający obecnie w Czarnej to oczywiście R K Franczak !
Jestesmy dumni że mieszkają u Nas ,nie wspomne o tym że jeszcze coś robią .Nie tylko dla siebie! Pozdrawiam wszystkich którzy Nas (z Czarnej) lubią!!!

Łoł - ja zupełnie nie w temacie! Już dawno straciłem nadzieję, że w Czarnej ktoś korzysta z internetu :D
Coool - ciekaw jestem moi krajanie kto ukrywa się pod nickami :) Ale o tym pogadamy jak wrócę :) [tymczasem jestem w wyjazdach]

Piotr
09-11-2004, 23:50
Pozdrawiam wszystkich którzy Nas (z Czarnej) lubią!!!
Hehe, raczej ludzi nie lubi sie na podstawie tego skąd są.
Z punktu widzenia turysty powiem tak: w Bieszczadach byłem już pare razy i zawsze jak jestem to wpadam do Czarnej. A właściwie to do Gminy Czarna, bo to są dwa różne światy. Subiektywnym okiem turysty wygląda to tak, że Czarna lansuje się na jakieś nie wiadomo co - stawiając tylko na drogie, duże, luksusowe inwestycje + dzialające w ich otoczenu nieco mniejsze. W efekcie mamy tam juz prawie (przy głównej drodze) bude na budzie, knajpe na knajpie - bez ładu, skladu, bez jakiegokolwiek zmysły architektonicznego. Luksusowe ośrodki równiez sa potzebne, ale ta gmina nie jst aż tak pojemna , żeby mogla je "produkować" w nieskończoność. Pojemna oczywiście w sensie zainteresowania turystów. Bo tak naprawdę, to ja jeszcze nie odkrylem co Gmina Czarna chce turystom "sprzedać" - widocznie trudno to dostrzec. Moim subiektywnym zdaniem największym bogactwem tej okolicy (dlatego tam wpadam) jest duża ilość zachowanych pamiątek kultury w stosunku do innych rejonów. Czarna Dolna, Lipie, Michniowiec, Bystre - gdzie jeszcze spotka się tyle chatek "rusińskich", gdzie jest takie skupisko krzyzy przydrożnych (kamieniarka pochodzi o ile dobrze pamiętam z jednej ręki, tyle , że niezidentyfikowanej), gdzie jeszcze jest takie otoczenie tych domów. Szczególnie własnie rejon na wschód od Czarnej, to zupełnie inny świat - jakby na chwilę przeniesć się w czasie - oczywiście ktoś kto mieszka tam na stale, moze to postrzegac zupełnie inaczej i tego nie dostrzegać. Wszystko powszednieje. Nieszczęściem jest niestety fakt, że zainteresowanie tym turystów, rozwiniecie tego, itp - jest malo dochodowe. A szkoda. Prawdopodobnie dla tego jest tez taka przepasć między samą Czarną, a tymi (i podobnymi) miejscowościami. Wystarczy popatrzec na Lipie czy nawet Czarną Dolną żeby daleko nie szukać. Niemal jak zostało po 89, tak i stoi do dziś. Owszem sa perelki, ale nieliczne.
Króko mówiac nie zawsze to co jest dobre dla turystów, musi byc dobre dla mieszkańców. Sama Czarna mnie np.odstrasza.

Piotr
09-11-2004, 23:57
Ach byłbym zapomniał o tzw. "związku macic" pierwszy mówił nieżyjący już Artur Lignowski ,jeżeli nic sięnie zmieniło to.
A Boguś Linda (żyjący) o "solidarności jajników" ;)

basza
10-11-2004, 09:56
No cóż zgadzam się z Piotrem że Czarna turystów odstrasza i tak właściwie nie ma żadnych konkretnych działań żeby to zmienić .Mamy w gminie nasze cerkiewki ale co dalej ? Mamy super położenie bo wszyscy(prawie) jadąć od Ustrzyk Dolnych muszą nas odwiedzic no ale gdzie mają sie zatrzymać ? Parking koło Centrum? Nieczynna restauracja ,,Zagłoba,,? podupadający ośrodek ,,Na kresach,,? No ,faktycznie mizerne propozycje ,nawet parking przy kościele nie najlepiej się prezentuje, nie wspomne o tych ,,budynkach straszakach,, na naszych sławetnych ,,krzyżówkach,,
Trudno sie dopatrzyć że coś w kierunku turysty się robi.Ubolewamy nad tym ,mamy nadzieje że władze nam się zmienią i nagle w gminie zorientują się że Czarna to Bieszczady a Bieszczady to teren turystyczny.Zyczymy tego sobie i tym którzy do Nas przyjezdżają .Pozdrawiam.

Stały Bywalec
12-11-2004, 18:03
Feliks, przypuszczałem, że się domyśliłeś. Ale widać byłem w błędzie.
Jeśli tu, publicznie na tym forum, nie przeprosisz osób przez Ciebie obrażonych, tj Wójta Gminy i 3 urzędniczek za ten Twój poniższy tekst.


przeglądając dzisiaj notatki natrafiłem na coś takiego jak "związek macic" działający w urzędzie gminy.podobno tworzą go panie B.,G.,B. (niestety nie mogę podać pełnobrzmiących nazwisk) Wg. mojego rozmówcy to one faktycznie rządzą gminą,bo wójt to "jełop" i tylko przyklepuje co mu podsuną. czy może słyszał ktoś o czymś takim? ,

to sprawa ta trafi do Redaktora Naczelnego "GW". Myślę, że Redakcji "GW" nietrudno będzie ustalić, kto przygotowuje artykuł nt. Czarnej. A zbierając materiały do artykułu używa inwektyw wobec osób, o których zamierza napisać.

Argument, że są to cytaty, jest niepoważny. Cytatem też można bardzo obrazić, chyba że przytacza się czyjąś wypowiedź skierowaną do tego samego, konkretnego adresata. W literaturze można znaleźć sporo wulgarnych powiedzonek, których użycie wobec kogoś będzie obraźliwe.

feliks
12-11-2004, 23:52
"Mania-<<bardzo mocne zainteresowanie czym;upodobanie,pociąg do czego;pasja;konik>>:M.zbierania czego.M pisania listów" za słownikiem J.Polskiego PWN
pominięto znaczenie medyczne;
Histeria-przesadna reakcja,przesadne podniecenie ,atmosfera podniecenia,niepokój
JESZCZE RAZ PODKREŚLAM(DLA S.B DUŻYMI LITERAMI) NIE JEST ANI NIE BYŁO MOIM ZAMIAREM OBRAŻANIE KOGOKOLWIEK W TYM TZW "URZĘDNICZEK"(CYTAT ZA S.B) I WÓJTA .STARAJĄC SIĘ BYĆ OBIEKTYWNYM PRZYTOCZYŁEM ZASLYSZANĄ OPINIĘ
NIE TWIERDZĘ TAM,IŻ JEST TO PRAWDA A TYLKO ZADAJĘ PYTANIE .JEŻELI KTOKOLWIEK POCZUŁSIĘ DOTKNIĘTY NIEBYŁO TO MOIM ZAMIAREM .TO , ŻE PRZYTACZAM TAKĄ OPINIĘ (JAK WIDAĆ NIE JEST TO OPINIA MOJA) WYNIKA Z FAKTU IŻ CHCIAŁEM POZNAĆ ZDANIE LUDZI KTÓRZY W CZARNEJ MIESZKAJĄ LUB MIESZKALI. OCZYWIŚCIE WSZYSTKIE OSOBY KTÓRE POCZUŁY SIĘ ,ŻE OWO SFORMUŁOWANIE DOTYCZY ICH OSOBY SZCZERZE PRZEPRASZAM.

NATOWIAST JEŻELI CHODZI O MOJĄ RZEKOMĄ PRZYNALEŻNOŚĆ DO "ZWIĄZKU KUTASÓW"(POMIMO TEGO ,ŻE OPUŚCIŁEŚ JEDNĄ LITERĘ WIADOMO O CO CHODZI)TO MNIEMAM ,ŻE SPOTKAMY SIĘ W WA-WIE NA AL.SOLIIDARNOŚCI 127
DODAM JESZCZE ,ZE GW TO NIE JEST GAZETA WYBORCZA

feliks
13-11-2004, 01:02
Wśród wielu wypowiedzi SB znalazłem wypowiedż obrażającą ludzi mieszkaących w Bieszczadach więc myślę ,że powinien ich PUBLICZNIE NA TYM FORUM PRZEPROSIC chyba,że tak się już zadomowił iż uważa "że co wolnowojewodzie to..........
Chodzi o wypowiedz nt. rzetelności miejscowych pracowników .

naive
13-11-2004, 09:21
Niestety "warszawskie" / od "Warszawki" a nie Warszawy/ zwyczaje trafiły pod strzechy, czyli na to forum.

Kamila777
13-11-2004, 10:12
Niestety "warszawskie" / od "Warszawki" a nie Warszawy/ zwyczaje trafiły pod strzechy, czyli na to forum.
Niestety coraz częściej ludzie zbaczają z tematu żeby skoczyć sobie do oczu o... wszystko.
A ja przypadkiem trafiłam na taką archiwalną stronkę
PRACOWNIA KULTURY ZIEMI - CZARNA
Jako stowarzyszenie została powołana do życia w 1993 roku z bardzo zróżnicowanymi celami działalności, począwszy od organizacji Koła Gospodyń Wiejskich, Klubu H4, poprzez "Zielone Szkoły", a skończywszy na organizacji Bieszczadzkiego Centrum Edukacji Ekologicznej. Do powstania szeregu tych inicjatyw przyczyniła się grupa miejscowej społeczności, rejestrując stowarzyszenie i przystępując do ogólnokrajowego konkursu "Małych Ojczyzn". Jak dotychczas zorganizowali szereg spotkań z okolicznymi mieszkańcami, kursy wikliniarskie dla bezrobotnych, wystawy miejscowego rękodzieła. Stowarzyszenie prowadzi Galerię, w której zobaczyć można miejscową sztukę ludową. Organizuje eko- i agro-turystykę na terenie Gminy Czarna. Prowadzi stałe biuro, w którym mieści się także punkt doradztwa prawnego. Jako pierwsze, na terenie Bieszczadów, podejmuje działania kulturalne, prelekcje i spotkania, zainteresowane jest prowadzeniem edukacji ekologicznej. Jest ważnym partnerem przy realizacji projektu "Komunikacja w Karpatach", pomaga w organizacji spotkań grup na terenie Bieszczadów.

Obecnie trwają przygotowania do uruchomienia Bieszczadzkiego Centrum Edukacji Ekologicznej. Jest to bardzo ważna inicjatywa mogąca w pozytywny sposób zmienić i ukierunkować młodzież z tego terenu. Grupa zainteresowana jest wszelką współpracą z innymi organizacjami o podobnym profilu działania.

Do organizację należą miejscowi lekarze, nauczyciele, biznesmeni i inni.

Pracownia wydaje kwartalnik "Czarna i Świat".

Tak, osoboście, będąc młodą czarnianką brałam udział w tych spotkaniach (nawet podkochiwałam się w jednym takim ekologu). Niestety, dzisiaj wszyscy wiemy, że te spotkania oprócz chwilowego, popularnego ruszenia, nic konkretnego nie przyniosły. Nic nie zmieniły. Główni sprawcy tych inicjatyw już w CZarnej nie mieszkają. Ja z resztą też nie.
W zeszłym roku byłam w Czarnej. Czekając na autobus oglądałam relikty (swojej) przeszłości... Sklep, kiedyś IGLOOPOL, nic się nie zmienił... (pamiętam jak w kryzysie przywieźli tam nieprzyzwoitą ilość mandarynek, które gniły i można je było kupić za grosze - zawsze będę wspomionać te mandarynki.
W Domu Handlowym można było swego czasu kupić Dżinsy (rozmiar 32 - 44, albo podobny) Na nikogo nie mogły spasować... Teraz DH straszy swoim pustym, wielkim metrażem...
Czekając na autobus zaprowadziłam swojego syna na plac zabaw... na środku była wielka, krowia kupa...
GOK - jego budowa była wielkim wydarzeniem. Odwiedziłam to miejsce z okazji pleneru organizowanego przez... no przecież wiadomo przez kogo...
Ze smutkiem stwierdziłam , że budynek jest dalej w stanie surowym-zamkniętym.

Kochani, mi to wszystko jedno kto rządzi w gminie, nawet prezydent ma swoich doradców, i to jest w porządku, byle rządzili mądrze.
A na Jednej Ambitnej Rodzinie Franczaków (których serdecznie pozdrawiam) nie można opierać funkcjonowania całej gminy.
No i jeszcze jedno - nie tak wyobrażałam sobie "Perłę Bieszczadów"...

Stały Bywalec
13-11-2004, 17:50
"Mania-<<bardzo mocne zainteresowanie czym;upodobanie,pociąg do czego;pasja;konik>>:M.zbierania czego.M pisania listów" za słownikiem J.Polskiego PWN
pominięto znaczenie medyczne;
Histeria-przesadna reakcja,przesadne podniecenie ,atmosfera podniecenia,niepokój
JESZCZE RAZ PODKREŚLAM(DLA S.B DUŻYMI LITERAMI) NIE JEST ANI NIE BYŁO MOIM ZAMIAREM OBRAŻANIE KOGOKOLWIEK W TYM TZW "URZĘDNICZEK"(CYTAT ZA S.B) I WÓJTA .STARAJĄC SIĘ BYĆ OBIEKTYWNYM PRZYTOCZYŁEM ZASLYSZANĄ OPINIĘ
NIE TWIERDZĘ TAM,IŻ JEST TO PRAWDA A TYLKO ZADAJĘ PYTANIE .JEŻELI KTOKOLWIEK POCZUŁSIĘ DOTKNIĘTY NIEBYŁO TO MOIM ZAMIAREM .TO , ŻE PRZYTACZAM TAKĄ OPINIĘ (JAK WIDAĆ NIE JEST TO OPINIA MOJA) WYNIKA Z FAKTU IŻ CHCIAŁEM POZNAĆ ZDANIE LUDZI KTÓRZY W CZARNEJ MIESZKAJĄ LUB MIESZKALI. OCZYWIŚCIE WSZYSTKIE OSOBY KTÓRE POCZUŁY SIĘ ,ŻE OWO SFORMUŁOWANIE DOTYCZY ICH OSOBY SZCZERZE PRZEPRASZAM.

NATOWIAST JEŻELI CHODZI O MOJĄ RZEKOMĄ PRZYNALEŻNOŚĆ DO "ZWIĄZKU KUTASÓW"(POMIMO TEGO ,ŻE OPUŚCIŁEŚ JEDNĄ LITERĘ WIADOMO O CO CHODZI)TO MNIEMAM ,ŻE SPOTKAMY SIĘ W WA-WIE NA AL.SOLIIDARNOŚCI 127
DODAM JESZCZE ,ZE GW TO NIE JEST GAZETA WYBORCZA

Nie żadna "mania", tylko obraziłeś m.in. moją znajomą z Czarnej. Tak się składa, że Admin nie jest jedyną osobą z Czarnej (a raczej był), którą znam.
Nie ciskaj się, bo nikt nie lubi, jak wobec jego znajomych używa się określeń obraźliwych, nawet w cudzysłowie.

A ile ja tam liter niby opuściłem ? Jeśli jedną (jak piszesz), to nie widzę powodu, dla którego miałbyś z kolei Ty poczuć się urażony.
Ale zauważ, że ten wyraz z opuszczonymi literami w środku można ewentualnie tylko tak odczytać (jak Ty to odczytałeś), gdy umieści się go w kontekście obraźliwego określenia użytego przez Ciebie wobec pań z UG w Czarnej.
No bo co to jest "związek ku____ów" w rozumieniu samodzielnym ? Nie wiadomo, co. Żaden cytat z literatury w każdym razie. Nawet trudno się domyślać obraźliwego znaczenia z powodu opuszczonych liter w drugim wyrazie, gdyż... wyraz poprzedzający myli.

No ale skoro Ty przeprosiłeś (nawet dość ładnie, przyznaję), to ja z kolei ogłaszam tu wszem i wobec, że ja miałem na myśli "związek kuchmistrzów".

admin
14-11-2004, 22:27
PRACOWNIA KULTURY ZIEMI - CZARNA
Jako stowarzyszenie została powołana do życia w 1993 roku z bardzo zróżnicowanymi celami działalności, począwszy od organizacji Koła Gospodyń Wiejskich, Klubu H4, poprzez "Zielone Szkoły", a skończywszy na organizacji Bieszczadzkiego Centrum Edukacji Ekologicznej.

Hmmm wydaje mi się - że to stowarzyszenie zakończyło działanie wraz z wyjazdem z Czarnej jednego dyr. szkoły podstawowej - tak więc jest to już dość zamierzchła przeszłość.

Ale ponieważ moja bytność w Czarnej ogranicza się obecnie do odwiedzin rodziny - co z natury jest okresowe - mogę się mylić.

Moim zdaniem wracając do samej Czarnej - nie zmieni się tam nic dopóki ktoś nie zreformuje Urzędu Gminy (gruntownie), nie zmieni się mentalność ludzka, nie powstaną jakieś logiczne plany itp - czyli podsumowując pewnie nigdy się nic nie zmieni. :)

Co do innych problemów przywołanych przez przedmówców - związki itp :) - to cóż...
czy to coś nowego?
Wiadomo, że jak jest możliwość zatrudnienia bez konkursów, bez czytelnych zasad przydziału stanowisk to będzie się z tego bezwzględnie korzystać. Nie dziwi mnie to bo choć jestem jeszcze młody :) to trochę już widziałem.
Nie miałbym nic przeciwko gdyby tylko za decyzje podejmowane przez urzędnikow odpowiadali oni sami (nawet finansowo), a nie zwykli ludkowie.
Generalizując jest to problem szczebla centralnego i odpowiedniego ustawodastwa.

Tak czy inaczej uważam, że Czarna marnuje swój potencjał i jest źle zarządzana w wielu dziedzinach - ale biorąc pod uwagę że Zarząd Gminy został wybrany w demokratycznych wyborach i uzyskał znaczącą większość to niestety... prawo demokracji :)

yorick
14-11-2004, 23:45
Po pierwsze :ciekawy z prawniczego punktu widzenia-a kiedyś studiowałem prawo- wydaje się być temat: "O wyższości Związku Macic nad Związkiem Kutasów , przy zachowaniu jednocześnie możliwości wyższości Związku Kutasów nad Związkiem Macic",ale proponuję rozpocząć nowy wątek w tym temacie a ten zostawic sprawie Czarnej.
Po drugie :myślę ,że rację ma Piotr-tak to o czym piszesz to jest szansa , jedna z wielu
która jak pewnie wiesz wynika z polityki ZSSR (Czarna do 1951 roku leżałana terenie ZSSR).Te wszystkie perełki to jest to co może przyciągnąć turystów ,problemem są jednak pieniądze a raczej ich brak.Wprawdzie z funduszy unijnych można pozyskiwac dotacje,ale trzeba miec tzw.wkład własny. Brakuje również zaangażowania władz w rozwój turystyki ,brak jest folderów, informatorów itp. Z rachitycznej strony internetowej nawet człowiek mieszkający w Czarnej niewiele może się dowiedzieć.
Co do mnie to Czarna jest tym moim miejscem na ziemi do którego się tęskni , to ludzie wspaniali , także z UG (niektórzy) i na koniec (muszę już do pracy) przytoczę parafrazę tekstu autorstwa Serhija Rachmanina który ukazał się w kijowskim dzienniku "Zerkało Niedieli"przed wyborami prezydenckimi:"Nie jest mi obojętne , jakiego wyboru dokona moja ojczyzna. Czy będzie to wybór tępoty i szarości, wybór cwaniactwa i służalczości? Wybór ze wskazaniem na strach i uniżenie? Czy też będzie to wybór nadzieji i wiary ? Bojażliwej,ale mimo wszystko nadzieji.Zmęczonej,ale mimo wszystko wiary.(....)
Nie chcę być świadkiem na cudzym weselu i jednym ze zmarłych na ogólnym pogrzebie.Pragne zostać jednym z ojców chrzestnych na chrzcinach mojej Małej Ojczyzny. Pragnę aby odnalazła swoją wiarę, aby odnalazła swojego anioła stróża.Żeby odnalazła swoją szczęśliwą gwiazdę"
Chcę tego dla siebie , ale też dla mojego dziecka .Pragnę aby ONO nie musiało uciekać z Czarnej w poszukiwaniu Ziemii Obiecanej ,ale żeby tutaj miało szanse rozwoju.Czego sobie i WSZYSTKIM mieszkańcom Czarnej życzę

Kamila777
15-11-2004, 15:51
Hmmm wydaje mi się - że to stowarzyszenie zakończyło działanie wraz z wyjazdem z Czarnej jednego dyr. szkoły podstawowej - tak więc jest to już dość zamierzchła przeszłość.

Ale ponieważ moja bytność w Czarnej ogranicza się obecnie do odwiedzin rodziny - co z natury jest okresowe - mogę się mylić.

Nie, nie mylisz się Darku. To jest zamierzchła przeszłość. Nic takiego już nie istnieje - miałam nadzieję, że wynika to z kontekstu mojej wypowiedzi.
To właśnie jest zaskakujące, że mimo dobrego początku, nikt nie potrafił pociągnąć tego dalej. Pytanie jest jedno - dlaczego Ci, którzy potrafili - musieli wyjechać? Ja nie wiem i nie chce bawić się w wywiadowcę, ale zapewne nie była to jedynie chęć zmiany klimatu...
Pozdrawiam. Kamila

admin
15-11-2004, 18:59
Ja nie wiem i nie chce bawić się w wywiadowcę, ale zapewne nie była to jedynie chęć zmiany klimatu...

Nie była :) Lepiej ponformowani mogliby powiedzieć zapewne więcej niemniej słyszało się tu i tam o różnych powodach...

admin
19-11-2004, 17:54
A tak na marginesie - kiedy ów artykuł ma się ukazać drukiem?
Ciekaw jestem go bardzo

feliks
19-12-2004, 16:36
trochę mnie tu nie było ale oto jestem i tak:
artykuł ukarze siędopiero latem z powodu zmiany koncepcji spowodowanej tym czego dowiedziałem się od "mojego człowieka" w UG -oj będzie się działo
nawiążęjeszcze do wypowiedzi stałego bywalca: myślałem ,że stajesz bezinteresownie w obronie kobiet .po tym co wiem wstydż się tej znajomości

admin
19-12-2004, 17:08
po tym co wiem wstydż się tej znajomości

Generalnie coś mi tu pachnie nieładnie prowokacją.
Też dotarły do mnie pewne fakty które biorąc poważnie pod uwagę muszę postąpić w sposób następujący:

1) Na maila admin@bieszczady.info.pl prześlesz swoje dane (Imię Nazwisko, adres itp)
- dane te oczywiście pozostaną do wiadomości redakcji - co jako człowiekowi prasy jest dla ciebie oczywiste.

2) Staraj się ważyć swoje wypowiedzi tak byś miał świadomość, iż za uzewnętrznione tu opinie ponosisz odpowiedzialność w całej rozciągłości.

Po spełnieniu tych dwóch warunków (a przynajmniej pierwszego) zapraszam do dalszej dyskusji.

naive
19-12-2004, 18:34
artykuł ukarze siędopiero latem z powodu zmiany koncepcji spowodowanej tym czego dowiedziałem się od "mojego człowieka" w UG -oj będzie się działo
nawiążęjeszcze do wypowiedzi stałego bywalca: myślałem ,że stajesz bezinteresownie w obronie kobiet .po tym co wiem wstydż się tej znajomości

Czyli jak czas jakiś temu już przewidywałem - polskie piekiełko. Dla jasności przypomne , że nie mam żadnych związków z gminą Czarna , wiecej - nie znam tam nikogo. Ale "zabawa" jaką usiłuje nas zainteresować Feliks , nie jest w moim guście. Nie wydaje się mi by to forum było najlepszym miejsce do takich zagrywek. "Dziennikarzu" Feliksie żle się bawisz.

Czerniak zlosliwy
30-12-2004, 02:00
Tyle krzyku o tak małą miejscowość, jaką jest Czarna. Panowie dajcie sobie troche luzu 8) .

Karolina
03-01-2005, 18:33
Bardzo dobrze że chcesz napisać o naszej gminie.Mieszkam tu 7 lat więc nieco z boku na to wszystko patrzę.Błagam napisz coś aby ratować szkołę w Polanie! :!: :!: :!:
Nasz wójt chce nam ją zamknąć popiera go przewodniczący rady gminy, który chodzi i szpondzi gdzie się da. Ja dowożę dziecko( a od przyszłego roku szkolnego dwoje) najdalej a jak szkoła bedzie w Czarnej to już masakra.Dziś dowożę dziecko 9 km a gmina zwraca mi za to 40 zł miesięcznie! Nie wiem co robić z taką kasą! Nawet ani razu nie zatankuję do pełna za to :!:
Zadaniem gminy jest obowiązek szkolny.Ciągle tylko kasa,kasa i nie ma kasy!!!!
Nikt nie patrzy na to że szkoła w Polanie ma doskonałe wyniki jest oniektem historycznym i centrum kulturalnym wsi. A gmina najlepiej dać nasze dzieci do Czarnej i zdać zaliczyć zapomnieć. Obowiązek szkolny to osiąganie jak najlepszych wyników a nie na dostateczny! A w Polanie te wyniki są naprawdę dobre!!!
Nie ma pieniędzy na szkołę :?: :!: A na inne reczy to są? A zredukować parę etatów w gmine :!: Wywalić panie,które robią zakupy zamiast pracować :!:
I będą oszczędności na szkołę.
Dzieci dojeżdżają do gimnazjum w Czarnej nie gimbusem tylko kursowym autobusem, dochodzą kawał i czekają godzinę na lekcje! Bo gmina olała petycję rodziców żeby autobus jechał później! I mamy puścić 6-7 latki tak rano? Mam budzić dziecko przed 5 żeby na 8 dojechało do szkoły? I ma dojeżdżać bez opiekuna autobusem?
Napisz do mnie na priv a najlepiej mailem wyślę ci rys historyczny szkoły w Polanie(OCZYWIŚCIE JEST TO GMINA CZARNA)
I błagam nie mówcie że nic się nie dzieje w gminie.
Działa stowarzyszenie inicjatyw społecznych" Besida", a przy nim klub turystyczno żeglarski"Moklik". Sama z koleżanką go założyłam działamy społecznie na rzecz dzieciaków-napisałam o tym do poprzedniej "Bieszczadzkiej".Szczegóły też mailem.
Gok organizuje różne zajęcia-lepienie z gliny, warsztaty koralikowe, kucharskie,malarskie i inne. Zajęcia nieodpłatne.
Co czwartek dzieci w wieku przedszkolnym (BO NIE MA PRZEDSZKOLA OCZYWIŚCIE NIE MA PIENIĘDZY) spotykają się na zajęciach teatralnych-napisałam też do któreś " Bieszczadzkiej".
Przy GOKu działa też zespół "Babiniec".
Dysponuję materiałem zdjęciowym dotyczącym inicjatyw w GOKu-chętnie się podzielę.
"Besida" organizuje 29 stycznia "Zjazd na nie byle czym", klub" Moklik" spotyka się w GOKu w środę o 16.30. Mamy spotkanie noworoczne z niespodzienką dla naszych dzieci. Zapraszam w i imieniu organizatorów.
Kilka osób jest poważnie zaangażowanych w działalność GOKu i przy GOKu w Czarnej.
Proszę nie piszcie że nic się u nas nie dzieje bo to nieprawda-dzieje się i to dużo
Pozdrawiam, mogę ci pomóc w pisaniu artykułu jeśli chcesz
Karolina

Karolina
03-01-2005, 19:05
Czy Kamila to jest ta Kamila o której myślę? Czy twoje dziecko ma na imię Jaś a mama jest lekarzem? napisz koniecznie coś do mnie bo cuś nam się kontakt urwał, Napisz na priv albo maila. Chyba kojarzysz? pozdrawiam
Karolina :lol:
serednie@megapolis.pl

Piotr
03-01-2005, 19:32
I błagam nie mówcie że nic się nie dzieje w gminie.
Ano racja, tyle, że to są "imprezy" dla społeczności lokalnej. Z punktu widzenia turysty, to jednak tam nic się nie dzieje, bo "masowego" turysty tym się nie przyciągnie.

Karolina
03-01-2005, 20:06
Ano nie masz racji Piotrze-wszystkie zajęcia wakacyjne koraliki, ceramidła itp są dostępne dla turystów i wiele dzieciaków będących na obozach w okolicy z nich korzysta. Gdzie indziej też się mało dzieje a atutem są szlaki turystyczne i dogodne położenie. Zauważ że w Czarnej są dwa szlaki spacerowe wokół kopalni i " Perły Południa".
Brakuje informacji turystycznej to fakt.
Ale w Polanie i Serednim w gminie Czarna masz dwie stadniny hucułów-mało?
Sporo turystów korzysta z jazd.
Klub Moklik i Besida zamierzają w maju zrobić rajd rowerowy w czasie długiego weekendu dla miejscowych i turystów. Tyle możemy my jako mieszkańcy, rozwój infrastruktury i turystyka to już gestia gminy i innych

Piotr
03-01-2005, 20:22
wszystkie zajęcia wakacyjne koraliki, ceramidła itp są dostępne dla turystów i wiele dzieciaków będących na obozach w okolicy z nich korzysta.
Tak, ale mialem na myśli coś czym mozna zainteresować takiego naprawdę "masowego" turystę - ściągnać ludzi,którzy przywozą ze soba kasę i o to chodzi. Koraliki i lepienie garów tego nie załatwi, bo to jst oferta dla wąskiej grupy. Tzn. - oferta moze byc dla wszystkich, wazne jednak ile osób realnie tym się zainteresuje i skorzysta.


Ale w Polanie i Serednim w gminie Czarna masz dwie stadniny hucułów-mało?
Dla mnie malo. Durnowato na hucule wyglądam, bo one siakieś karłowate są i merdam nogami po trawie ;) Żartuję oczywiście.


Tyle możemy my jako mieszkańcy, rozwój infrastruktury i turystyka to już gestia gminy i innych
To pogonić ich (Gmine) do dzialania. Więcej turystów = więcej kasy także dla Gminy.

Karolina
03-01-2005, 20:48
Dla mnie malo. Durnowato na hucule wyglądam, bo one siakieś karłowate są i merdam nogami po trawie Żartuję oczywiście.

No myślę że żartujesz :!: Hucuły tu pasują jak żadne inne konie :!:
Swoją drogą jaki masz pomysł na coś bardziej masowego? Może coś podpowiesz?


To pogonić ich (Gmine) do dzialania. Więcej turystów = więcej kasy także dla Gminy.

Jestem za z tym że teraz mamy pilniejszy problem zamiar likwidacji szkoły w Polanie i tym się musimy zająć

naive
03-01-2005, 21:20
Brakuje informacji turystycznej to fakt.

Ja w ubiegłym roku przejeżdzałem dziesięciokrotnie przez Czarną i i wiem o niej nie wiele. Nie wydaje mi sie by szansą gminy był tzw. masowy turysta. Aktywność lub jej brak ze strony GOK , ma znaczenie dla mieszkańców. Natomiast dla przyjezdny / także tych teraz "przejezdnych"/ ma znaczenie informacja o tym co tam można robić. W zimie / o ile to co teraz to jest zima/ Bieszczady to także region dla miłośników nart. Poza zdaje sie Wetliną, nie spotkalem informacji w internecie informacji o wyznaczonych trasach dla narciarzy, ale używających "biegówek". Czarna mogłaby być tym rejonem, z którego startujemy w rejon Zalewu Solińskiego czy Bieszczady Wysokie. Generalnie nie wiele jest w internecie o gminie Czarna. Strona Urzęgu Gminy jest antyreklamą ,, bo nie zawiera nawet podstawowych informacji.
http://www.czarna.ug.gov.pl/
Tak na marginesie - stadnin koni w gminie jest więcej niż dwie, tylko nie wystarczy by były , jeśli nikt o nich nie będzie wiedział. Z trudem udało mi się znależć adresy bodaj 6 gospodarstw agroturystycznych / także w Seredniem Małym -czyżby u "tej" Karoliny ?, poza tym w Polanie, Żłobku i Rabem/. To takie moje lużne uwagi.

admin
03-01-2005, 21:33
Błagam napisz coś aby ratować szkołę w Polanie!

Hmmmm a Wójt z Polany :)
Dotychczas wszyscy mówili, że właśnie o Polanę dba w pierwszej kolejności.

Ale, ale... ja osobiście uważam (to jest moje zdanie), że lepiej będzie zamknąć wszystkie (WSZYSTKIE) szkoły "gminne" a zostawić jedną - za to konkretną.
Niech te dzieci się potem nie męczą z nadrabianiem zaległości.
Ja nie miałem szczęścia mieć salę gimnastyczną w szkole. Za to doświadczyłem "dojazdów" - i uważam że lepiej jeździć do dobrej szkoły niż mieć szkołę nic nie wartą pod bokiem.
Twoje dzieci się pewnie przekonają o tym już podczas egazminów na studia.

Karolina
03-01-2005, 21:36
Tak na marginesie - stadnin koni w gminie jest więcej niż dwie, tylko nie wystarczy by były , jeśli nikt o nich nie będzie wiedział. Z trudem udało mi się znależć adresy bodaj 6 gospodarstw agroturystycznych / także w Seredniem Małym -czyżby u "tej" Karoliny ?, poza tym w Polanie, Żłobku i Rabem/. To takie moje lużne uwagi.
Pisałam że są dwie stadniny hucułów konkretnie.Chodzi o Serednie Małe u "tej" Karoliny innego Seredniego Małego nie ma. Jak wrzucisz wyszukiwarkę Serednie Małe znajdziesz nasz adres i parę innych miejsc gdzie jesteśmy.

pozdrawiam

Karolina
03-01-2005, 21:48
Ale, ale... ja osobiście uważam (to jest moje zdanie), że lepiej będzie zamknąć wszystkie (WSZYSTKIE) szkoły "gminne" a zostawić jedną - za to konkretną.
Niech te dzieci się potem nie męczą z nadrabianiem zaległości.
Ja nie miałem szczęścia mieć salę gimnastyczną w szkole. Za to doświadczyłem "dojazdów" - i uważam że lepiej jeździć do dobrej szkoły niż mieć szkołę nic nie wartą pod bokiem.
Twoje dzieci się pewnie przekonają o tym już podczas egazminów na studia.
_________________

-chodzi o to że właśnie w Polanie jest wysoki poziom a oceniają to teraz niezależne instytucje wiec to wiarygodna opinia i niczego dzieci nauczone w tej wiejskiej szkółce nie muszą później nadrabiać
-chodzi też o to że dojeżdżające dzieci czekają godzinę rano na rozpoczęcie lekcji bo nie ma gimbusa tylko autobus kursowy(pisałam o tym wcześniej)
-chodzi też o to że jeszcze się najeżdżą i to już od gimnazjum
-w końcu chodzi tu o podstawówkę
-

Piotr
04-01-2005, 01:07
Swoją drogą jaki masz pomysł na coś bardziej masowego?
Nie mam żadnego. Ale mnie za pomysły na rozwój Gminy Czarna nie płacą. Jakby płacili, to kto wie - czyli jeszcze raz: gonić tych co m.in. za to biorą pieniądze. I wybierać pomiędzy czymś bardziej konkretnym, niż "czerwone" i "czarne".

Może coś podpowiesz?
No, ostatecznie - wydłużyć Zalew Soliński do Czarnej? :lol: :mrgreen:
A na stronie UG tak to pieknie wygląda:

KIERUNKI INWESTOWANIA:
Turystyka i sport:
- budowa przystani i kąpieliska nad Zalewem Solińskim,
- wyznaczanie szlaków turystycznych i dróg dla sportów motorowych(auta terenowe),
- budowa przejścia granicznego z Ukrainą

w m.Michniowiec,
- wykorzystanie wód mineralnych w Czarnej Górnej;
- budowa nowych i modernizacja istniejących dróg gminnych do terenów rekreacyjnych,

Ochrona środowiska:
- budowa sieci kanalizacyjnej wraz z oczyszczalnią w Chrewcie - działki rekreacyjne
- modernizacja i rozbudowa istniejącej oczyszczalni ścieków w Czarnej Górnej,
- budowa oczyszczalni ścieków w Czarnej Dolnej i w części wsi Czarna Górna wraz z siecią kanalizacyjną ok.1200 m,
- budowa sieci wodociągowej - Rabe, Chrewt,

Drogi:
- modernizacja dróg gminnych

PREFEROWANE KIERUNKI ROZWOJU GMINY - szukamy inwestorów:

rozwój bazy turystycznej, zwłaszcza zagospodarowanie atrakcyjnych terenów nad Zalewem Solińskim w Chrewcie - budowa obiektów turystycznych i rekreacyjnych
możliwość budowy przystani wodnej,
wykorzystanie wód mineralnych w Czarnej.
również do zainwestowania tereny w Czarnej pod budownictwo mieszkaniowe.

Jeszcze BIP by sie przydał. Własnie gdzie jest BIP i czemu go nie ma tam gdzie powienien być?

yorick
04-01-2005, 01:39
no właśnie co z BIP-em od 1 stycznia to obowiązek.Pozatym myślę ,że urząd gminy ma wiele do myślenia ,bo większość z ponad 1500 odsłon tego tematu pochodzi z urzędu
dla Karoliny taka rada przyjdżcie na sesję i wywrzyjcie nacisk ,zaproście Alę Wosik ,w Lisznej działa stowarzyszenie które prowadzi przedszkole

Karolina
04-01-2005, 02:21
dla Karoliny taka rada przyjdżcie na sesję i wywrzyjcie nacisk ,zaproście Alę Wosik ,w Lisznej działa stowarzyszenie które prowadzi przedszkole

Chcemy przyjść na radę ale trzeba mieć konkretne pomysły które przekonają radnych dlatego proszę o pomoc bo czasu mamy niewiele.Jutro mamy spotkanie zarządu stowarzyszenia, chciałabym dotrzeć w necie do jakiś konkretnych szkół prowadzonych przez stowarzyszenie albo przez gminę z udziałem stowarzyszenia dlatego prosze o kontakt osoby będące w temacie.Marcin dał mi linka ale ta strona się nie otwiera może ktoś ma coś jeszcze albo zna osoby mogące mi pomóc?
Na poprzedniej sesji rady byli ludzie z Polany i dzięki temu odroczono temat na następną sesję

yorick
04-01-2005, 18:17
porozmawiaj z ludzmi którzy prowadzą szkołę w Zatwarnicy .Gmina musi przekazywać subwencję oświatową jeżeli byście się zdecydowali prowadzić szkołę jako stowarzyszenie. Takie rozwiązania sprawdzają się w wielu miejscach w Polsce

Karolina
04-01-2005, 18:24
porozmawiaj z ludzmi którzy prowadzą szkołę w Zatwarnicy .Gmina musi przekazywać subwencję oświatową jeżeli byście się zdecydowali prowadzić szkołę jako stowarzyszenie. Takie rozwiązania sprawdzają się w wielu miejscach w Polsce
Wybieram się do Zatwarnicy obawiam się tylko że sama subwencja to będzie za mało

Piotr
04-01-2005, 18:31
[Natomiast dla przyjezdny / także tych teraz "przejezdnych"/ ma znaczenie informacja o tym co tam można robić. W zimie / o ile to co teraz to jest zima/ Bieszczady to także region dla miłośników nart..
Co nieco jest, nawet o nartach biegowych, tylko lekko zakamuflowane, ale za to brzmi zachęcająco: http://www.twojebieszczady.pl/czarna.php

Piotr
04-01-2005, 18:38
.Marcin dał mi linka ale ta strona się nie otwiera
Otwiera, może kaszani Ci sie przez ramki,spróbuj jeszcze raz: http://www.fio.interklasa.pl i potem z lewej zakładka "Mała szkoła", tam jest cała procedura postepowania przy realizacji tego projektu. M.in także:
Obywatelski Pakt dla Małej Szkoły

1. Jak założyć i zarejestrować stowarzyszenie?
2. Przykładowy statut MAŁEJ SZKOŁY
3. Mała szkoła - wielka szansa na aktywizację wsi
4. Informacje na stronach MEN
5. Jak przygotować plan zbierania funduszy? - mały poradnik dla fundacji i stowarzyszeń

p.s - może dyskusję o szkole warto przeniesć do właściwego wątku.

naive
04-01-2005, 20:07
Co nieco jest, nawet o nartach biegowych, tylko lekko zakamuflowane, ale za to brzmi zachęcająco:

Problem w tym iż taka wiedza nie powinna być zakamuflowana, bo tak można zachęcać turystów do odwiedzin. Trzeba jednak do tego ludzi z pasją, myśle że gdyby wladze gminy poszukały to zapewne znalazłyby jakiegos młodego i zdolnego pasjonata, który przybliżałby nam wiedzę o Czarnej . A wracając do narciarstwa - w Sudetach wiele miejscowości znanych jest głównie z wykreowania mody na biegania na nartach. A okolice Czarnej do tego idealnie sie nadają

yorick
09-01-2005, 13:48
myśle że gdyby wladze gminy poszukały to zapewne znalazłyby jakiegos młodego i zdolnego pasjonata, który przybliżałby nam wiedzę o Czarnej .
no niestety w rodzinie nikogo takiego nie ma a ze "specjalisty"od turystyki i promocji ludzie z innych gmin się śmieją a tajemnicą poliszynela jest to ,że lubi !$&*%%@##$$%%
a zwłaszcza to na końcu
[quote] Aktywność lub jej brak ze strony GOK , ma znaczenie dla mieszkańców. Natomiast dla przyjezdnych / także tych teraz "przejezdnych"/ ma znaczenie informacja o tym co tam można robić
#$$%%%^^&&*@#$###%%^^!
To pogonić ich (Gmine) do dzialania. Więcej turystów = więcej kasy także dla Gminy.
Myślę ,że Czarna ma szansę promować się jako @#$$%$%$%^&**atuty ma mocne no ale o tym cichosza