PDA

Zobacz pełną wersję : Solina - historia zapory



WALDI
07-02-2005, 09:55
Może kogoś zaciekawi jak powstawała zapora w Solinie.Mam parę starych fotek,ale format za duży więc zdięcie podzieliłem na dwie części.

WALDI
07-02-2005, 10:04
Zrobiłem dwa wątki więc powtarzam to zdjęcie tutaj

robines
09-02-2005, 19:16
Masz więcej tych fotek???
Jeżeli tak to proszę "wyślij" je na tę stronę.Poszukuję wszelkich informacji i zdjęć na temat budowy zapory w Solinie.
Pozdrawiam. :lol:

WALDI
09-02-2005, 21:04
robines - jestem w kontakcie z Jaro wkrótce przy jego pomocy zdjęcia ukażą się
portalu bieszczady.
powodzenia

WALDI
14-02-2005, 22:09
robines - zdjęcia już się ukazały.Jak zechcesz to zaglądnij na tą stronkę. Postaram się jeszcze coś tam dorzucić.
"Jaro" zrobił to doskonale i dzięki niemu te fotki się ukazały w takiej postaci jak widać.

www.bieszczady.prv.pl

Znajdziesz je na. Galerja tematyczna.Archiwalne zdjęcia z budowy zapory w Solinie
powodzenia

robines
15-02-2005, 14:50
WALDI śliczne dzięki.Fotki są kapitalne!!!
Pozdrawiam Cię serdecznie :wink:

WALDI
16-02-2005, 13:04
robines - zaglądnij ponownie na tą stronkę Ukazało się tam najstarsze zdjęcie z tamtego okresu przed rozpoczęciem budowy.
Jakby Cię interesowały jakieś dane techniczne i wszystko co się z budową łączyło to Ci mogę trochę materjałów przekazać.

W zeszłym roku jechałem z kumplem z Sanoka do Żywca rowerem (300km)przejeżdżaliśmy przez Suchą Beskidzką. Podobało mi się to miasto bardzo i miałem sobie tam zrobić zdjęcie. Postanowiłem to zrobić w drodze powrotnej. Za 2 dni wracaliśmy z powrotem i niestety była fatalna pogoda więc nie zatrzymywaliśmy się.
Jak będziesz mógł to zamieść tutaj jakieś zdjęcie tej głównej kolorowej ulicy na której jak zapamiętałem było dziesiątki sklepików.
Jak nie tutaj to może na pw.
powodzenia

robines
16-02-2005, 15:26
Jak tylko mój "cyfrak" wróci do mnie (pożyczyłem kumplowi) zrobie fotkę.
Już troszkę info.nt.zapory mam ale wielkie dzięki za ofertę pomocy-będe pamiętał i w razie potrzeby będe mailował.
Pozdrawiam serdecznie. :wink:

Browar
07-10-2008, 22:24
http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20081007/BIESZCZADY/261864724

BIESZCZADY
7 października 2008 - 13:30
Zapora solińska ma już 40 lat
40 lat temu, w 1968 r., oddano do użytku zaporę wodną w Solinie. Tama utworzyła jednocześnie największe sztuczne jezioro w Polsce.

Uroczystości jubileuszu 40-lecia zapory i Zalewu Solińskiego odbyły się wczoraj w Solinie-Jaworze. Żeby jedno z najsłynniejszych polskich jezior mogło powstać, musiano wysiedlić mieszkańców Soliny, Teleśnicy Sannej, Horodka, Chrewtu, Sokolego, dużej części Wołkowyi, a także paru przysiółków.

Wielu z nich trafiło m.in. do Równi koło Ustrzyk Dolnych, do Łobozewa, i do Postołowa koło Leska.

Wcześniej zburzono domy i stodoły, w Wołkowyi wysadzono w powietrze kościół wraz z wyposażeniem, w Solinie zrównano z ziemią drewnianą cerkiew. Ekshumowano cmentarze, ale tak niedbale, że ludzkie kości jeszcze do dziś wymywa woda z okalających jezioro skarp.

Trud tysięcy rąk

Przy budowie betonowego kolosa pracowały tysiące ludzi. Robotom przyglądał się m.in. znany pisarz Kazimierz Orłoś, który był radcą prawnym w dyrekcji wykonawcy, oraz wybitny historyk Paweł Jasienica, który właśnie w Solinie w latach 1964-65 pisał "Rzeczpospolitą obojga narodów”.

Największą w Polsce zaporę budowano osiem lat. Ma 664 m długości i 82 m wysokości. W wyniku przegrodzenia Solinki i Sanu powstał zbiornik o pojemności 474 mln m sześc., powierzchni 22 km kw. i spiętrzeniu do 60 m.

Długość zalewu w dolinie Sanu wynosi 27 km, a w dolinie Solinki - 14 km. Linia brzegowa to aż 150 km. Przy zaporze stanęła elektrownia wodna o mocy 136 MW. Po modernizacji jej moc zwiększyła się do 200 MW.

Betonowa atrakcja

Dziś jezioro i zapora są największymi atrakcjami turystycznymi Bieszczadów. Tylko w tym roku jej wnętrze zwiedziło 30 tys. osób.

- Mamy w planach inwestycje mające uatrakcyjnić okolice zalewu - mówi Józef Folcik, prezes ZEW Solina-Myczkowce.

- W Solinie chcemy nowocześnie zagospodarować nasze tereny pod bazę noclegową, a z Dużej Wyspy zrobić całoroczny ośrodek wypoczynkowy. To oczywiście nie wszystko, ale za wcześnie na szczegóły.

Krzysztof Potaczała

lucyna
07-10-2008, 22:57
Nie największe ale największe pod względem kubatury wody: 470 mln m3 wody użytkowej 505 mln. m3 wody,plus fala powodziowa 50 mln m.3
Nie ekshumowano tylko cmentarzy cholerycznych i wojskowych.
Paweł Jasienica nie pisał w Solinie swoich esejów, odwiedzał tylko córkę.
Coś mi się zdaje, ze nasz ulubioy autor korzystał z przewodnika Pascala.
PS
Kościola w Wołkowyi nie wysadzono. Wyposażenie częściowo uratowano.