PDA

Zobacz pełną wersję : Budowa Gospodarstwa Agroturystycznego



Piotr Tuniewicz
17-02-2005, 17:03
Chciałbym naiązać kontakt @ z osobami które budują coś w bieszczadach aby wymienić doświadczenia co do cen, pomysłów, wykonawców itp.
W ostatnim czasie kupiliśmy z żoną 85 a w miejscowości Krzywe i chcielibyśmy tam zamieszkać. Sprzedaliśmy mieszkanie w Lublinie i uciekamy w bieszczady. Jest to dla nas ogromne wyzwanie, i mam mało czasu bo w czerwcu 2006 musimy opuścić to mieszkanie które sprzedaliśmy. Mamy więc kilkanaście miesięcy na wybudowanie jakiegoś domu. Myślę, że moglibyśmy uniknąć wielu błędów związanych z tą inwestycją o ile ktoś nam będzie służył pomocną radą. Wszytkich zainteresowanych zapraszam do korespondencji.

Pozdrawiam Piotr

ebik
17-02-2005, 22:18
Witaj!

gratuluję decyzji (i odwagi). Jeszcze się nie buduję ale chciałbym (całkiem niedaleko od Was). Również chętnie zobaczyłbym uwagi / doświadczenia osób, które wybudowały się w Bieszczadzie.

Moja główne rozterki to:
-czy zbudować dom tylko drewniany czy jednak "tradycyjnie" + elewacja i wykończenie w drewnie (tu również mogą być istotne "jakieś" przpisy przeciwpożarowe dla mini-pensjonatów)?
-wybrać (za przeproszeniem) szambo czy przydomową oczyszczalnię?
-rodzaj ogrzewania: słoneczko +olej czy +gaz. Co z drewnem?

Pozdrawiam,
ebik

tomekpu
18-02-2005, 08:28
Ebik, trochę Ci pomieszam.
-rodzaj konstrukcji nie jest ważny ale pomyśl nad dobrym ociepleniem (grubość izolacji zależy od tego czym będziesz grzał.
-oczyszczalnia, tańsza w eksploatacji. Prawdopodobnie będziesz mógł odzyskać pienądze z UE (dowiedz się w gminie).
- jeśli słoneczko to tylko do CWU. Olej i gaz z butli jest droższy od prądu w drugiej taryfie, rozważ piec na drzewo (sucha destylacja).
Miłych medytacji. Pozdrawiam

Piotr Tuniewicz
18-02-2005, 10:22
Witam serdecznie,
bardzo się cieszę, że ten post mógłby stanowić źródło informacji dla nowych bieszczadników.

Co do Twoich pytań to ja juz dokonałem pewnych wyborów, a mianowicie:
- budujemy dom z drewna (bale około 14 cm grube z ociepleniem 15 cm i w srodku w zależności od wystroju boazeria lub płyta gipsowa)
- znaleźliśmy w krośnie wspaniałego architekta - bardzo młody czlowiek ale zapaleniec jeżeli chodzi o kulturę tych terenów mocno zaangażowany w tradycyjne konstrukcje domów z bala nawiązujące do charakteru bieszczad. (http://www.kmg.krosno.net.pl/),
- prawdopodobnie oprzemy się na firmie nord-line z rzeszowa, widziałem ich robotę, ale najistotniejsze jest to iż materiał sprowadzany jest z dalekiej rosji i struktura drewna jest bardzo ścisła oraz poprzez surowy klimat w którym wyrosła jest zdrowa.
- jeżeli chodzi o szambo czy oczyszczalnie - dowiadywałem się na ten temat, i z miejscowości Strzebowiska, Przysłup czy Krzywe docelowo ma wszystko spływać do potencjalnej oczyszczalni która ma kiedyś powstać, więc nie ma sensu budować własnej bo później to się nie przyda, natomiast gmina prowadziła już rozmowy na temat gospodarstw trudno dostępnych gdzie na koszt gminy może byś zamontowana oczyszczalnia przydomowa i płacić się będzie tylko za ścieki.
- jeżeli chodzi o drewno jest tam drogie, my skłaniamy się na ogrzewanie gazowe z połączone z kominkiem, natomiast cwu gazowe z panelami.

Pozdrawiam Piotr

Polej
18-02-2005, 10:40
Jeśli chodzi o kwestię szambo, czy oczyszczalnia przydomowa- służę radą, zajmuję się zawodowo technologiami zwiazanymi z tym tematem. Chętnie udzielę porady.
Powodzenia w realizacji zamierzeń.

Pozdrawiam.
Polej.

Piotr Tuniewicz
18-02-2005, 12:38
Jest taka firma http://www.bioeko.ires.pl./index.php?page=cennik, co o tej technologii sądzisz, trochę jestem przestraszony cenami od 12 - 18 mieszkańców 21.900 PLN, czy można coś zrobić taniej ?????

Polej
18-02-2005, 13:47
Pytanie czy jest to koszt tylko samej oczyszczalni, czy jest w to wliczony transport, montaż, który sporo kosztuje. Nie chcę robić na Forum reklamy, ale jeśli chodzi o same urzadzenia ( kompletna oczyszczalnia gotowa do pracy) to znam oferty w granicach 9-10 tys zł. dla oczyszczalni obsługującej od 4 do 12 mieszkańcóww technologii złoża zatopionego napowietrzanego. Koszt jest też uzależniony od systemu oczyszczania: oczyszczalnie drenażowe, oczyszczalnie ze złożem napowietrzanym.
Pamiętaj - nie dawaj wiary w to jak ktoś wciska Tobie, że oczyszczalnie jest bezobsługowa! Kazda wymaga minimalnej obsługi.
Jesli chcesz więcej szczegółów to proszę na priva.

Pozdrawiam.
Polej.

Marcowy
18-02-2005, 15:01
Jeśli masz do dyspozycji "złotą rączkę" (własną albo cudzą), zrób sobie sam taką oczyszczalnię. Tym bardziej, że - jak piszesz - ma mieć charakter tymczasowy. Parę lat temu uczestniczyłem w takiej budowie: prosty projekt kumpla - inżyniera środowiska, koparka i betoniarka od sąsiadów, 3 dni roboty dla dwóch budowlańców - amatorów. Ale chłopaki z talentem :wink:
Pewnie już masz spora wiedzę na ten temat, więc w dużym skrócie wyglądało to tak: murowany separator (coś a la szambo z przegrodą), zwykłe rury kanalizacyjne do rozsączania (własnoręcznie nawiercane), podsypka ze żwiru, na niej posadzona trzcina wcześniej wykopana nad jeziorem. Konstrukcja prymitywna, ale zaj...ście skuteczna, niezawodna i prawie bezobsługowa. No i kosztowała niecałe 1 tys. złotych. Plus paręnaście piw dla nas i dwie flaszki za wypożyczenie i obsługę sprzętu dla sąsiadów :D Jeśli chcesz, odgrzebię gdzieś ten projekt. A właściwie rysunek instruktażowy :lol:
Oczywiście każda firma Ci powie, że separator (czy osadnik) musi być specjalistyczny plastikowy, nawiercaniem rur powinien sterować komputer, a trzcinę trzeba sprowadzać - dajmy na to - z Włoch. W końcu z tego żyją :P

ebik
19-02-2005, 00:12
jeżeli chodzi o szambo czy oczyszczalnie - dowiadywałem się na ten temat, i z miejscowości Strzebowiska, Przysłup czy Krzywe docelowo ma wszystko spływać do potencjalnej oczyszczalni która ma kiedyś powstać, więc nie ma sensu budować własnej bo później to się nie przyda, natomiast gmina prowadziła już rozmowy na temat gospodarstw trudno dostępnych gdzie na koszt gminy może byś zamontowana oczyszczalnia przydomowa i płacić się będzie tylko za ścieki.

No właśnie - słyszałem przelotnie o tych planach odnośnie nowej oczyszczalnie (moja działka jest w Strzebowiskach) ale nie znam żadnych konkretów :( .
Może ktoś wie coś wiecej na ten temat? Chciałbym sie wybudować w przeciągu 2-3 lat ale nie wiem czy do tego czasu coś będzie wiadomo...

Gmina sie chyba znacznie "wykrwawiła" na oczyszalnie w Wetline ale z drugiej strony są fundusze unijne (jak również pewne obowiazki gminy odnośnie ochrony środowiska wynikające z prowodawstwa unijnego).

Bardzo się cieszę, że temat znalazl odzew na forum (dzięki Piotr za rozpoczęcie wątku i oczywiście dzięki wszystkim, którzy odpowiedzieli - za cenne uwagi).

Pozdrawiam,
ebik

Piotr Tuniewicz
22-02-2005, 15:10
No drodzy Państwo mam już zręby projektu, będzie prawie jak w muzeum wsi łemkowskiej :))).

długi
23-02-2005, 15:26
Chata jak z muzeum...... Pomysł całkiem, całkiem. Ale kibelek powinien być w środku, nie na zewnątrz itd, itp, żona nie darowała by Ci przerębli i kijanki :lol: :lol:
Dla ortodoksów i tak będzie źle, bo łemkowyna kończy się na Osławie i Osławicy.
Powodzenia w budowaniu, miejsce piękne
Długi

Piotr
23-02-2005, 16:39
Dla ortodoksów i tak będzie źle
A pewnie że źle ;) Łemkowska zagroda w Krzywym, to profanacja ;) Świat się kończy :)

Piotr Tuniewicz
23-02-2005, 17:16
Do łemkowskiej to jej daleko ale przynajmniej będzie z drewna i nie bedzie wyglądać jak te koszmary z lat 60. Przecież w bieszczadach nie wszystko musi być 10 lat za murzynami :twisted:. Oczywiście żartowałem :lol:

Piotr Tuniewicz
23-02-2005, 17:18
Do łemkowskiej to jej daleko ale przynajmniej będzie z drewna i nie bedzie wyglądać jak te koszmary z lat 60. Przecież w bieszczadach nie wszystko musi być 10 lat za murzynami :twisted:. Oczywiście żartowałem :lol:

Piotr Tuniewicz
23-02-2005, 17:35
Przeglądam ostatnio firmy z ogrzewaniem: trochę jestem podłamany:
- olej opałowy jest wątpliwej jakości (psuje piec),
- gaz płynny Propan-butan drogi,
- drzewo tylko jako rozwiązanie alternatywne,
- inne wynalazki są drogie (solary itp),
CO WYBRAĆ ????????? :?: :?: :?: :?:

Piotr Tuniewicz
23-02-2005, 17:35
Przeglądam ostatnio firmy z ogrzewaniem: trochę jestem podłamany:
- olej opałowy jest wątpliwej jakości (psuje piec),
- gaz płynny Propan-butan drogi,
- drzewo tylko jako rozwiązanie alternatywne,
- inne wynalazki są drogie (solary itp),
CO WYBRAĆ ????????? :?: :?: :?: :?:

długi
23-02-2005, 18:55
coś za dużo klikasz i posty się dublują.
Teraz o ogrzewaniu, bo to mój zawód.
Olej odpada z innych powodów. Jest to paliwo wrażliwe na temperatury - tankowanie zimą gwarantuje postój kotła. Gaz płynny - najbardziej niezawodne ogrzewanie. Musisz się liczyć z tym, że nie codziennie masz siły by napalić drzewem w piecu.
Drzewo - tak długo jak bawi Cię rąbanie, palenie jest to dość tani sposób ogrzewania, ale nie można go traktować jako główne źródło energii. Z przyczyn oczywistych - wygoda i komfort. Kominek (z szybką) jako uzupełnienie - piękna i pożyteczna rzecz. Pozostaje pytanie co jako zasadnicze ogrzewanie. Gaz ziemny jeżeli jest. Wiem, że nie ma. Gaz płynny, lub pompa ciepła, jeżeli jest tzw "dolne źródło". Dobrze zaprojektowana pompa ciepła z dobrym dolnym źródłem daje efektywną energię w cenia gazu ziemnego, a więc najtaniej. Koszt instalacji niestety jest dość wysoki i nie znam sposobu na przeskoczenie tego tematu. Biedniejsi zostają przy drewnie i węglu lub koksie.
Jeżeli potrzebujesz jeszcze jakiś konsultacji - proszę na priv lub bezpośrednio , namiary w profilu.
Długi

Piotr Tuniewicz
01-03-2005, 15:54
Chciałbym Wam się pochwalić po jakiej eskapadzie podjęliśmy decyzję o kupnie działki w Krzywym.

Piotr Tuniewicz
01-03-2005, 15:57
I jeszcze samo Jasło.

Marcowy
02-03-2005, 16:26
Takie luźne uwagi, z własnego doświadczenia...
Jeśli chodzi o wygodę, bezkonkurencyjny jest płynny propan. Ale ma taki feler, że na dostawę (szczególnie mieszkając na uboczu) czeka się czasem parę dni, choć przy podpisywaniu umowy dostawca przysięga, że dowiozą w 24 godziny od zamówienia. W praktyce jest tak, że przydomowe zbiorniki (o małym litrażu) są tankowane dopiero wtedy, gdy dostawca ma kilka zleceń w okolicy, inaczej nie opłaca się wysyłać cysterny. Miałem taka jazdę z BP, choć najbliższa rozlewnia była w odległości 150 km. Po części była to moja wina, bo rzadko bywałem w domu i nieregularnie kontrolowałem wskaźnik na zbiorniku. Taniej i wygodniej jest grzać gazem ziemnym, ale podejrzewam, że w Twojej okolicy nie ma nitki.
Najtaniej jest oczywiście palić drewnem. Rozejrzyj się po sąsiadach - za niewielki cash dowiozą, potną i wrzucą do szopy czy piwnicy. Tobie pozostanie "tylko" pilnowanie ognia i wybieranie popiołu :roll:
Idealne jest połączenie tych dwóch systemów - na co dzień palisz drewnem, a podczas nieobecności (albo jak drewno się skończy, ewentualnie nie chce Ci się bawić w palacza c.o.) masz w zapasie gaz. Inwestycja w dwa piece szybko się zwraca, a komfort jest spory.

ebik
23-04-2005, 22:30
Witam,

poszukuję sprawdzonego podkarpackiego architekta do zaprojektowania domo-pensjonatu (powyżej 350m2). Zależy mi na zachowaniu odpowiedniej stylizacji nawiązującej do architektury Wschodnich Karpat.

Będę dźwięczny za każdy trop :wink:

Pozdrawiam,
Ebik

Piotr Tuniewicz
27-04-2005, 11:17
Witam serdecznie wszystkich czytelników tego wątku,

Długo nie opisywałem tematu dotyczącego, BGAT (budowa gospodarstwa agroturystycznego), ponieważ pokonywałem trudności związane z doszczegółowieniem projektów. Po wielu bojach z żoną i architektem oraz firmą wykonawczą złożyliśmy projekt i całą dokumentację na pozwolenie na budowę.
W obecnym czasie jesteśmy też na etapie tworzenia strony internetowej. Chciałbym zasięgnąć Waszej opinii, co sądzicie na temat nazwy, którą wymyśliliśmy po wielu bojach. Nazwa brzmi: SREBRZYSKO. W późniejszym czasie przedstawię, co było podstawą tej nazwy, ale po Waszej krytyce. Zastanawiamy się także nad logiem.

Bardzo bym prosił o pomoc w znalezieniu ekipy budowlanej do wylania fundamentów, ponieważ w Bieszczadach rodzimi wykonawcy są wspaniali, ale nie obrażając ich poza moim zasięgiem cenowym.

Jeżeli ktoś będzie miał pytania odnośnie dokumentacji i kontaktów związanych z wszelkiego rodzaju dokumentacjami to służę pomocą, ale na priva.

Pozdrawiam Piotr ze Srebrzyska.
:D

Piotr Tuniewicz
27-04-2005, 11:38
Poddaję Waszej krytyce jeszcze projekt roboczy loga.

marekm
27-04-2005, 12:14
Poddaję Waszej krytyce jeszcze projekt roboczy loga.

Witaj Piotrze
mam małe pytanko :
czy to co przedstawiłeś wyżej to propozycje dotyczące banera / nagłówka / strony www, czy logo firmy?
Jeżeli to pierwsze , licząc od góry, to pozycja 3 najbardziej jest odpowiednia.
Jeżeli to ma być logo firmy, to za dużo jest tam treści graficznej. Powinien to być znak graficzny, który używany w różnych wielkościach będzie zawsze czytelny i nie straci nic ze swojego charakteru.

Piotr Tuniewicz
27-04-2005, 14:13
Witam serdecznie,
narazie chodzi o wypracowanie loga które będzie widniało na stronie www.

iza
27-04-2005, 16:08
Piotr napisał :


Chciałbym zasięgnąć Waszej opinii, co sądzicie na temat nazwy, którą wymyśliliśmy po wielu bojach. Nazwa brzmi: SREBRZYSKO


Więc sama nazwa nie jest zla , niestety zle mi sie kojarzy .
Jeden z najwiekszych cmentarzy w Gdansku to wlasnie Srebrzysko . podejrzewam iż wszyscy mieszkancu Gdanska beda miec takie samo skojarzenie . :cry:

Dla mnie jest to nazwa raczej odpychajaca a nie zachecajaca .[/list]

Piotr Tuniewicz
27-04-2005, 21:47
Dzięki za informację, wiem o tym dokładnie bo na tym cmentarzu leży mój rodzony brat. Ale powiem szczerze nie łącze tej nazwy w sposób ścisły z cmentarzem bo tak naprawdę to jest to cała dzielnica.
Szukałem w internecie są tam odnośniki także do LO i jakiegoś osiedla. Mam nadzieję, że nazwa ta będzie miała w przyszłości pozytywny oddźwięk dla Ciebie, a zawsze mile będę witałł w moich progach "ziomków" - bo z tamtych terenów pochodzę.

Szaszka
27-04-2005, 22:10
Ja również mieszkam w Gdańsku i moje skojarzenie z nazwą "Srebrzysko" to nie tylko cmentarz, ale glownie szpital dla nerwowo chorych, który się mieści obok.
Jak byliśmy z bratem nieco mlodsi, to mamusia czesto sie skarżyla, że przez nas "wyląduje na Srebrzysku", czyli w domu wariatów...
Tak czy owak, mieszkańcom Trojmiasta ta nazwa kojarzy sie negatywnie i nic raczej tego nie zmieni. No, ale zawsze zostaje Ci jeszcze cala reszta Polski. :wink:

pozdrawiam,
Szaszka

Piotr Tuniewicz
28-04-2005, 10:26
No chyba muszę się zastanowić nad tą nazwą, przecież nie mogę odstraszać moich ziomków. A może macie lepszy pomysł ?????? Bardzo proszę o podpowiedź :D

Marcowy
28-04-2005, 16:09
Z logotypów podobają mi się najbardziej dwa ostatnie, głównie ze względów praktycznych. Są regularne, wpisują się w prostokąt, przez co są ustawne - można je spokojnie wykorzystać zarówno na stronie www, jak i na kasetonie, szyldzie, znaczku, samochodzie, samolocie... Kto wie, jak sie firma rozwinie? :)
A nazwa jest fajna. Dla gdańszczan można przygotować jakąś przekorną ofertę i to z pozoru niemiłe skojarzenie wygrać marketingowo. A jeśli nawet nie, to zachowałbym w nazwie jakiś "srebrny" element - Srebrna Góra, Srebrny Glob, Kopalnia Srebra...

Piotr Tuniewicz
28-04-2005, 16:18
Bardzo dzięki, podrzymałeś mnie na duchu. Zaraz wysyłam inwestorom twojego posta, już byłem załamany myślą, że zaczną się znowu dyskusje co wybrać. Osobiście ta nazwa najbardziej mi pasuje.

Lupino
28-04-2005, 18:49
Witaj Piotrze!

"Krywe lokowano na prawie wołoskim w dobrach Balów z Hoczwi ; istniało już w 1552 r. Wieś powstała na grzbiecie, między dwoma dopływami potoku Dołżyckiego - takie położenie jest w Bieszczadach rzdkością."
Więc może Srebrny Grzbiet?

pozdrawiam

J.Lupino

Marcowy
29-04-2005, 10:53
Więc może Srebrny Grzbiet?

O, tyz piknie.

iza
29-04-2005, 11:37
a tak, tak pieknie to Lupino wymyslil , bardzo mi sie podoba

ebik
29-04-2005, 13:00
Jeśli to srebro jest nie tylko od księżyca ale i od oszronionych gór to może "SZRONISKO"?

lucyna
29-04-2005, 13:45
Srebrzysko, Srebrna Góra oczywiście własciciel zdecyduje. Ta nazwa powinna kojarzyć sie jednoznacznie z określonym miejscem, z Bieszczadami. Srebrzysko może być wszędzie i nigdzie. Z doświadczenia wiem, że turyści lubią coś orginalnego, łączącego się z terenem w który sie wybierają. Najbardziej oblegana przez gości Chata w Ropience jednoznacznie kojarzy sie z miejscem i charakterem wypoczynku.

Marcowy
14-09-2005, 13:34
Ekshumowałem wątek Srebrzyska 8) , bo jestem ciekaw, jak postępuje budowa.

Czy ktoś coś wie?

Szymon42
15-09-2005, 14:23
Witam,
budowa jest w toku, wlasnie jutro jade odbierac fundamenty. A co do nazwy to pozostała nazwa OSADA KRYWE.
Pozdrawiam Piotr

iza
15-09-2005, 17:10
Bardzo miła nazwa , tak zdecydowanie milej brzmi niż Srebrzysko.
Swoją drogą ciekawi mnie dlaczego jednak zdecydowaliście się na zmianę ?


pozdrawiam

barszczu
15-09-2005, 19:04
budowa jest w toku, wlasnie jutro jade odbierac fundamenty

a może wstawisz jakis skan projektu - bieszczadnicy-internauci na pewno są ciekawi jak to bedzie wyglądała Osada Krywe

Szymon42
16-09-2005, 08:54
Witam serdecznie,
poprostu zrobiliśmy głosowanie - i wygrała ta nazwa. Jest bardziej neutralna i nawiązuje do nazwy samej wsi. Poza tym pod tą nazwę docelowo będą mogli dołączyć inni nowi czy starzy mieszkańcy naszej wsi.

Jeżeli chodzi o skany postaram się coś umieścić ale dopiero w poniedziałek gdyż zaraz jadę w biesy. Jeżeli nasza strona będzie gotowa to w przyszłym tygodniu zapraszam na nią, tam będzie umieszczona cała historia budowy wraz ze zdjęciami. www.osadakrywe.pl

Pozdrawiam Piotr

Szymon42
06-01-2006, 11:32
Mamy pierwsze domy. Stoi w stanie surowym otwartym mój dom w Malwach i Tomka w przyszłym tygodniu będzie pod dachem.

Marcowy
06-01-2006, 13:20
Ojacie... Pracujecie w taki mróz?! Duży respekt :)

Edit:
Wszedłem na stronę osady i ponownie... ojacie :D

Szymon42
06-01-2006, 13:28
Takie życie :)

Szymon42
09-08-2006, 17:33
Słuchajcie - MIESZKAMY WRESZCIE W BIESACH - dwa tygodnie temu przeprowadziliśmy się do naszego małego domku w Krzywym. Przez jakiś czas miałem kompa w serwisie ale niedługo umieszczę kilka zdjęc z naszej przeprowadzki. NARESZCIE :))