PDA

Zobacz pełną wersję : Sztuka w Bieszczadach, Bieszczady w sztuce...



WojtekR
22-03-2005, 12:42
Bieszczady sztuką stoją... tak mi się wydaje.
Mieszka lub pomieszkuje przecież w Bieszczadach grono zacnych artystów. Świadczą o tym rozrzucone po wielu miejscowościach galerie sztuki. Odwiedzając je, pomyślałem, że może warto byłoby zorganizować w "stolicy" którejś z bieszczadzkich gmin prezentacje artystyczne regionu (a może nie tylko). Są przecież poeci, pisarze, pieśniarze, rzeźbiarze, malarze, fotograficy, ci miejscowi i ci przyjezdni, którzy zaprezentowaliby swoją twórczość...Może wyszliby też z "mgły" ludzie, o których kiedyś było głośno a teraz są zapomniani...?
Pomysł ten błąkał mi się po głowie od dawna. Kiedyś brałem udział w warszawskiej imprezie "Wspólnota w kulturze" (wystawiałem swoje rysunki beskidzkich i bieszczadzkich cerkwi w Bibliotece Narodowej), organizowanej przez Grażynę Zaczek -dyrektora Domu Kultury "Rakowiec" w Wawie. Impreza przednia, gdzie można było pokazać się od strony swojej twórczości.
Myślę, że podobna (ideacyjnie) w Bieszczadach np. w sezonie wypaliłaby. Wiem, że w sierpniu (chyba) Bieszczadzkie Centrum Informacji i Promocji w Ustrzykach Dln. organizuje "Bojkowiana", ale nie udało mi się być na tej imprezie i nie wiem czy jest np. podobna do Łemkowskiej Watry" w Zdyni... Ta miałaby trochę inny charakter...
Sądzę, że np. dla Czarnej, Cisnej, czy Lutowisk byłaby to fajna impreza promująca gminę... Jak myślicie? Warto? Byłby kto w stanie to zorganizować?

Pozdrowaśki
WojtekR

lucyna
23-03-2005, 10:51
Jestem za. Tylko mały problem wypromowanie tego typu imprezy. Myślę jako przewodnik. Zainteresowanie turystów murowane o ile połączone to by było ze sprzedażą prac i spotkaniami z twórcami.. Problemem może być tylko cena.

WojtekR
24-03-2005, 18:49
Cześć,
Masz rację! To w zasadzie pomysł dla ludzi, którzy "bytują" w Bieszczadach i bliska jest im sprawa "krzewienia kultury", zależy im na tym i chcą coś dla tejże kultury zrobić. Zdaję sobie sprawę, że jest to niełatwe, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy to ciężko znaleźć kogoś, komu chce się chcieć. Ale są przecież nauczyciele (nawet z tak "niskich pobudek" jak tzw. awans zawodowy), którzy mogą i powinni chcieć... Niemało też ludzi o artystycznych duszach, którym tez (chyba?) chce się chcieć. A ruszywszy jeden kamyczek, moze udałoby sie ruszyć i machinę urzędniczą... Mam nadzieję, że niedługo zamieszkam w Bieszczadach (nawet okresowo), to musimy być w kontakcie i może ruszymy ten jeden malutki kamyczek...
Pozdrowaśki
WojtekR

wp.krzysztof
07-09-2009, 22:02
W przepastnych zasobach tego Forum znalazłem bardzo intrygujący wątek, który niestety jakoś szybko zgasł.
Chciałbym go reaktywować w nieco zmienionej formule. Chciałbym, aby ten wątek poświęcony był prezentacji twórców ludowych, ich dorobku - sztuki, którą tworzą z potrzeby serca.

Wielu Bieszczadników spotyka się z nimi, wielu o nich coś ciekawego wie. Warto może zaprezentować tutaj relację ze spotkania z nimi. Może opatrzyć jakimś zdjęciem. Przedstawić ich prace, wyroby rękodzieła czy rzemiosła. Chodzi zarówno o tych co tworzą sztukę ludową wg dawnych kanonów, jak i tych którzy są mistrzami w swoim rzemiośle - często ginącym lub zapomnianym.

Co o tym sądzicie?

włóczykij
08-09-2009, 21:38
Może opatrzyć jakimś zdjęciem. Przedstawić ich prace, wyroby rękodzieła czy rzemiosła. Chodzi zarówno o tych co tworzą sztukę ludową wg dawnych kanonów, jak i tych którzy są mistrzami w swoim rzemiośle - często ginącym lub zapomnianym.
Co o tym sądzicie?
Jestem Za !

Tylko, aby zaraz nie było pretensji, że ktoś kogoś reklamuje itp.

don Enrico
09-09-2009, 12:53
Tylko, aby zaraz nie było pretensji, że ktoś kogoś reklamuj
Dlaczego nie można reklamować dobrej sztuki ?
dlaczego nie można reklamować dobrego sera ?
dlaczego nie można reklamować dobrego lokalu ?
dlaczego ?
dlaczego ?
dlaczego ?

WUKA
09-09-2009, 14:15
Właśnie! DLACZEGO??????

Browar
09-09-2009, 17:09
Ależ można,"polityczna poprawność" mieszka tylko w niektórych,pogiętych mózgach,nie we wszystkich :twisted:

Basia Z.
09-09-2009, 17:35
Moim zdaniem - można jak najbardziej, byle bez przesady.

Zresztą nadmierna reklama budzi niechęć, co w swoim czasie było widoczne doskonale na tym forum.

B.

WUKA
09-09-2009, 19:50
Obecnie najlepsza reklamą jest reklama negatywna.wszystko co dostaje pochwały jest podejrzane-tak sie jakoś porobiło.
Już kiedyś pisałam o tym,że informacja o twórcach bieszczadzkich powinna funkjonować wśród forumowiczów na takiej samej zasadzie jak "gdzie najlepsze ryby"?

Henek
09-09-2009, 21:31
Jako osoba nie znająca się ani na rybach ani na sztuce chętnie czytam czyjeś prywatne opinie.
Np takie jakie w innym wątku wyraził wp.Krzysztof na temat galerii w Czarnej.
Nie rozumiem nerwowych reakcji mających zniwelować opinię.
Jeśli więc znajdzie się odważny niech napisze własne spostrzeżenia odnośnie którejś z innych bieszczadzkich galerii.
Oczywiście takt i grzeczność oceniającego jest mile widziana.

WUKA
09-09-2009, 21:43
Nowo otwarta galeria Agnieszki Słowik-Kwiatkowskiej nad Siekierezadą w Cisnej! WARTO!

Marcowy
09-09-2009, 22:47
Nie rozumiem nerwowych reakcji mających zniwelować opinię.


Kto i kiedy "zareagował nerwowo" mając na celu "zniwelowanie opinii"?

I pytanie do wszystkich szlachetnych bojowników o wolność słowa - po co się tak nakręcacie? Przecież opinii na tym forum są setki. Czy naprawdę tak trudno rozróżnić opinię i reklamę?

Litości... :/

wp.krzysztof
11-09-2009, 16:17
Nowo otwarta galeria Agnieszki Słowik-Kwiatkowskiej nad Siekierezadą w Cisnej! WARTO!


Zapowiada się interesująco.
Galeria ma swoja stronę internetową. Jeszcze nie wszystkie działy są uruchomione, ale już warto ją odwiedzić. A dalej - to najlepiej w zobaczyć wszystko w naturze.

http://www.artkwiatkowska.bieszczady.net.pl/index.html

wp.krzysztof
06-11-2009, 09:49
Coś dla miłośników białej broni.

Płatnerstwo to hobby Stanisława Stopkowicza z Jedlicza. Z wykształcenia jest technikiem mechanikiem, z zawodu ślusarzem, a z zamiłowania artystą - historykiem. Jako jedyny z płatnerzy wykonuje wszystkie typy szabli. Tworzy on także repliki pistoletów skałkowych.

http://ww6.tvp.pl/16796,20080715753603.strona

wp.krzysztof
06-11-2009, 09:52
Pracownie artystów bieszczadzkich

http://www.bieszczadypolska.pl/praktyczne_informacje-pracownie_artystow.html

WUKA
06-11-2009, 09:56
NO!To jest SUPER LINK!

WUKA
20-02-2011, 19:53
Odkopałam ten wątek, bo przybyło sporo nowych na forum. Pytają o noclegi, buty, trasy, pogodę. Może nawet jak nie pytają o sztukę , to i tak warto o niej przypomnieć. Na początek http://www.barak.art.pl/ . Informacje o artystach, których prace można tu nabyć już można znaleźć samemu.

KFranczak
05-04-2013, 23:22
Tak dla odświerzenia wątku . Najnowsze produkcje z Manufaktury Bieszczadzkiej. Niektóre jeszcze przed wypałem:smile: