PDA

Zobacz pełną wersję : Wspinanie, albo zabawy linowe w Bieszczadach



majkello
11-06-2005, 04:18
Nazywam się Michał i chciałem się przywitać z forumowiczami.
i od razu pytanko: czy i gdzie w bieszczadach są rejony skałkowe gdzie możan by pokazać wspinaczkę dzieciakom - będę robił za obsługę pewnej wycieczki i atrakcją mogła by być właśnie wspianaczka - ale nie wiem gdzie to dało by sie to zrealizować w bieszczadach.
Czy te bieszczadzkie piaskowce i krzemienie są w ogóle wspinalne?
przychodzą mi do głowy rejony skałek na krzemieniu i Skałki w Myczkowcach - czy jest w ogólesens planować jakąś malutką wspinaczkę dla dzieciaków na tych obiektach? czy można to zrobić legalnie (ochrona przyrody itp)? i czy te skały są do załojenia przez kompletnych pocątkujących? czy są urzeźbione i czy nie są kruchę? jest gdzie założyć jakieś stanowisko do wędki?

Ewentualnie proszę o wypróbowane miejsca na tyrolkę (kolejkę amerykańską tak do 75 metrów długości podnie za dużym skosem)

myślałem jeszcze o odwiedzeniu jakiejś jaskini...

A może wy coś zaproponujecie ciekawego do zwiedzenia dla dzieciaków w wieku ~15 lat których trzeba zarazić górami, zanim zaczną poszukiwać wrażeń w niebezpieczniejszy sposób...

Pozdrawiam majkello!

Piotr
11-06-2005, 09:14
w ogólesens planować jakąś malutką wspinaczkę dla dzieciaków na tych obiektach? czy można to zrobić legalnie (ochrona przyrody itp)?
Nie. Najlepiej o tym zapomnij od razu. Krzemień to Park Narodowy, sam szczyt jest niedostepny nawet dla turystów pieszych - zresztą i tak by sie nie nadawał. Skałki Myczkowskie (Myczkowieckie) to pomnik przyrody - też wybij sobie z głowy. Generalnie nie widze nic specjalnego do małej wspinaczki w Bieszczadach - to nie te góry. Chyba,że bedziecie sie wspinac po nieczynnych kamieniołomach, co z góry też odradzam, bo ze względu na budowę jest to bardzo kruche i leci na łeb - samoczynnie również.

barszczu
11-06-2005, 11:08
czy i gdzie w bieszczadach są rejony skałkowe gdzie możan by pokazać wspinaczkę dzieciakom

podaruj sobie wspinaczkę skałkową w Bieszczadach. jedyne mozliwe (chyba legalne) miejsce to kamień leski w Glinnem (kilka km od Leska). Kiedyś się tam wspinałem ale z tego co pamietam to najłatwiejsza droga to mocno wypasione VI +.

Polecam za to po drodze w Bieszczady rejon Krosna - skałki czarnorzeckie. W pobliżu ruin zamku "Kamieniec" jest kilka skał do legalnego wspinania - rozpietośc dróg od III do VI.5, sporo IV i V i ringi do założenia wędki. Kiedyś wspinano się w rezerwacie "Prządki" ale obecnie wycieto tam wszystkie ringi i wspinanie jest zakazane.

Polecam tez stronkę www.przadki.pl tam znajdziesz wiecej o wspinaniu na podkarpaciu


stary taternik

lucyna
13-06-2005, 15:56
Z całym szacunkiem Kamień Leski to pomnik przyrody nieozywionej. Przadki zaś to rezerwat. Mimo wszystko sadzę, że organizacja tego rodzaju imprez jest możliwa. Są one organizowane przez miejscowych tour operatorów.

barszczu
13-06-2005, 16:10
Mimo wszystko sadzę, że organizacja tego rodzaju imprez jest możliwa. Są one organizowane przez miejscowych tour operatorów.

myslę, że miejscowi tour operatorzy nie mają pojecia o wspinaczce - takie imprezy powinny być przeprowadzone (legalnie) tylko i wyłacznie pod okiem uprawnionego instruktora PZA, w innym przypadku organizując dzieciakom wspinaczkę nrazisz sie ew. na przykre konsekwencje gdyby sie komuś coś stało!



myślałem jeszcze o odwiedzeniu jakiejś jaskini...

z dzieciakami w Bieszczadach nadaje się do odwiedzenia tylko grota w Rosolinie - jest zaznaczona na każdej przyzwoitej mapie turystycznej (zobacz np na mapie interaktywnej na stronie www.bieszczady.pl - nie jest to jaskinia tylko pieczara w skale podmyta przez wodę, idealnie nadaje się na ognisko itp.

bertrand236
13-06-2005, 16:41
idealnie nadaje się na ognisko itp.

Idealne - tak, ale najpierw musisz je sobie posprzątać. Jak tam byłem jesienią to śmieci było co niemiara.
Pozdrawiam

klopsik
08-09-2006, 18:04
W okokolicy sa tylko 2 miejsca gdzie mozna cos sensowanego zrobic na scianie. Najblizej jest kamien Leski a potem Kamien w Bykowcach :-). Potem polecam Sokoli Grzebiet kolo Krosna i dla desperatow Lipowice najlepiej nadaje sie zima na dziaby :-).

yasiolek
08-09-2006, 23:26
kiedys byłem na obozie PO w ustrzykach dolnych ( hotelik Magda) i oni oferują zabawy na linach. musiałbys z nimi pogadać gdzie takie rzeczy robią. ja niestety z moim lekiem wysokości musiałem z tych zabaw zrezygnować

buba
09-09-2006, 00:17
zabawy linowe czy tyrolki niekoniecznie trzeba przeciez robic na naturalnych skalach. Moga byc na budynkach czy tego podobnych obiektach ktore sie znajdzie wszedzie. Choc fakt ze w samych bieszczadach nie widzialam ludzi z linami- najblizej chyba kolo przemysla na fortach

nexus
09-09-2006, 13:03
zabawy linowe czy tyrolki niekoniecznie trzeba przeciez robic na naturalnych skalach. Moga byc na budynkach czy tego podobnych obiektach ktore sie znajdzie wszedzie. Choc fakt ze w samych bieszczadach nie widzialam ludzi z linami- najblizej chyba kolo przemysla na fortach

Można jeszcze wykorzystać do tego drzewa (do zjazdów), jeżeli chodzi o bieszczady to są firmy zajmujące sie tym jak np. ta z ośrodka WZW Jawor.
Tu adres www :
http://www.sps.one.pl/index1.html

Można ewentualnie u nich sie spytać czy są jakieś miejsca ciekawe w bieszczadach, być może coś wiedzą i uprzejmie odpowiedzą (adres email na stronie www), chociarz oni niekoniecznie pewnie taką typową wspinaczke robią, najczęściej są to zjazdy na linach itp.

bertrand236
09-09-2006, 18:12
kiedys byłem na obozie PO w ustrzykach dolnych ( hotelik Magda) i oni oferują zabawy na linach. musiałbys z nimi pogadać gdzie takie rzeczy robią. ja niestety z moim lekiem wysokości musiałem z tych zabaw zrezygnować

Nie wiem, czy Michał skorzysta z Twojej rady. On się pytał w czerwcu ub roku. Chyba już poradził sobie z tym problemem....
Pozdrawiam

trzykropkiinicwiecej
12-12-2007, 12:43
..to teraz tak moi drodzy... W Sanoku od kilku już lat działa prężnie HKG 'Born to Climb" organizując imprezy wspinaczkowe i z uzyciem lin, takie jak : obozy, kursy, szkolenia, wyprawy, wycieczki itd.itp... znajdują się w mieście Trzy ścianki wspinaczkowe , Goprowska, HKG -Gimnazjum nr 3 na ulicy Lipińskiego , wspiny w każdy poniedziałek i środę od 17tej do 19:45 oraz ciekawy boulder w SP3.. co do łojenia w naturce to tak jak wspomnieli Czarnorzeki, Kamień Leski ( choć to pomnik) jest kilka ciekawych dróg no i co roku chłopaki robią nowe ;-) do tego jest mały murek skalny (4/7m) jakies 1,5 km za kamieniem Leskim przy szlaku w stronę Czulni... polecam link http://www.rkw.org.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=100&Itemid=45
oraz mało aktualizowany ostatnio - ale to się zmieni :
http://www.hkg.tfl.pl/
http://www.hkg.interq.pl Klub działa, kontakt aktualny tylko nie ma komu się stroną zająć...
do tego klika murów ceglanych na których można się zmęczyć... prawie tyle w tej kwestii, neistety ubogi region wspinaczkowy...
jak jakieś pytania to z chęcia udzielę szczegółowych informacji...

Basia Z.
12-12-2007, 13:40
.
jak jakieś pytania to z chęcia udzielę szczegółowych informacji...

A jak wygląda sytuacja w Czarnorzeckim Parku Krajobrazowym - konkretnie chodzi o Prządki.
Jak byłam tam w marcu widziałam spity, ale o ile się orientuję - wspinać "oficjalnie" się nie wolno.

Czy coś się zmieniło ?

Czy w okolicy są jakieś inne miejsca wspinaczkowe ?

Pozdrowienia

Basia

lucyna
12-12-2007, 14:55
A jak wygląda sytuacja w Czarnorzeckim Parku Krajobrazowym - konkretnie chodzi o Prządki.
Jak byłam tam w marcu widziałam spity, ale o ile się orientuję - wspinać "oficjalnie" się nie wolno.

Czy coś się zmieniło ?

Czy w okolicy są jakieś inne miejsca wspinaczkowe ?

Pozdrowienia

Basia
Nie wolno.
Nic się nie zmieniło.
Są.

Anyczka20
12-12-2007, 15:02
Za zamkiem się wspinaja i tam raczej nie ma zakazu.

klopsik
13-12-2007, 00:51
W przadkach po wprowadzeniu zakazu nie wyrwano ringow i spitow i dzieki bogu chyba przez to nie ma takich dziur jak w ciezkowicach sa.... na samych przadkach sie nie wolno wspinac oficjialnie i niech tak pozostanie drogi robili przeroznie stara gwardia z Krosna z Rzeszowa i Debicy polecam archiwlane numery "Przadkowca". Jak ktos chce tam wspianc to niech idzie pod zamek i loji na krowie i pobocznych skalkach, ma jeszcze wielbada na czarnorzekach i wcale niezle z swiezutkimi ringami sokoli grzebiecik. a Skalek jest sporo tylko chlopaki z leska takie jakies dziwne i po lasach nie laza :-)

Krzysztof Franczak
13-12-2007, 01:12
Moja wiadomość została usunięta przeze mnie osobiście niesnaski załatwiam w zaciszu.

Barnaba
13-12-2007, 01:41
zabawy linowe czy tyrolki niekoniecznie trzeba przeciez robic na naturalnych skalach. Moga byc na budynkach czy tego podobnych obiektach ktore sie znajdzie wszedzie. Choc fakt ze w samych bieszczadach nie widzialam ludzi z linami- najblizej chyba kolo przemysla na fortach

Kiedyś w tvn widziałem urywek jak z zapory na Solinie robili zjazdy.....
a mi się marzy tak na spokojnie podyndać na moście wąskotorówki koło Komańczy to chyba było... jak się na Duszatyń idzie....
no chyba ze mi się mosty pomyliły.... ale on tam taki wysoko nad doliną...

Basia Z.
13-12-2007, 08:29
Pytam o skałki, bo mój mąż i starszy syn się wspinają i czasem przy okazji turystycznej wyprawy warto zabrać ze sobą kawałek liny i wspinaczkowe butki i spróbować czegoś nowego.

Wspinali się kiedyś np. na Kamieniach Brodzińskiego (zagadka - czy ktoś wie gdzie to jest ?)

Kamień Leski i Prządki są wśród wspinaczy nawet z odległych okolic ogólnie znane, interesowały mnie też inne rejony, a zwłaszcza takie mniejsze bulderowe.

Przy okazji dziękuję za "czystkę" w temacie, ale mam pretensje że w rozpędzie usunięto też moje podziękowania dla Anyczki :-)

Pozdrowienia

Basia

Browar
13-12-2007, 10:42
Wspinali się kiedyś np. na Kamieniach Brodzińskiego (zagadka - czy ktoś wie gdzie to jest ?)
Basia

Tam teraz syf,więcej rozbitego szkła niż piasku,nie mówiąc o "normalnych" śmieciach.A na skałach "grafitti".Polecam Ci Diabli Kamień k. Szczyrzyca.

Basia Z.
13-12-2007, 11:21
Tam teraz syf,więcej rozbitego szkła niż piasku,nie mówiąc o "normalnych" śmieciach.A na skałach "grafitti".Polecam Ci Diabli Kamień k. Szczyrzyca.


Wielka szkoda, bo to urocze miejsce.
Ale od czasu wybudowania knajpy tuż u podnóża skał niestety wiele się zmieniło na gorsze.

(i znów wracamy do tego tematu co zwykle - jak bardzo źle uroczym i nieznanym ogółowi miejscom służy nadmierna reklama)

A na "Diablim Kamieniu" koło Szczyrzyca byłam wiele razy, ostatnio całkiem niedawno - w marcu b.r.

Pozdrowienia

Basia

trzykropkiinicwiecej
13-12-2007, 16:30
..ot i mie wyręczyli... dziękuję... baletki to zawsze biorę, jak nie ma jakiejś skały to zawsze można się wbić w murek, most itp.
...pozdrawiam skałołazów...

klopsik
13-12-2007, 21:18
kamienie brodzinskiego sa nad lipnica murowana czy sa tam inne skalki i czy sie tam ktos wspina a i owszem

dziabka1
14-12-2007, 00:09
To ja może podsumuję - na Podkarpaciu najlepszym ogródkiem wspinaczkowym z liną jest Kamieniec - czyli grupa skał za Zamkiem Kamieniec w Orzykoniu. Są one wyposażone w asekurację w postaci ringów, ostatnio widziałam, wymienianych. I tam można się wspinać legalnie - pozwala na to właściciel terenu.
W rezerwacie Prządki wszystkie ringi urypano w roku 1995 i wspinać się tam oficjalnie nie wolno. A szkoda... Ale i tak jest tam cała masa bulderów.
Z liną wolno także na Sokolim Grzbiecie i na Strzelnicy, tam tez całe mnóstwo milych bulderów. Status wspinania w tamtej okolicy chyba nie jest uregulowany - nie jest to już rezerwat, ale nikt oficjalnie na wspinanie nie zezwolił (chyba, że czegoś nie wiem).
Z liną wspinają się także na Kamieniu Leskim, jest tam tez parę sympatycznych bulderów.
No i ogólnie cały ten teren usiany jest mniejszymi lub większymi głazami, na które można włazić z każdej strony. Tyle, że lina już wtedy raczej niepotrzebna.

Ogólnie mam do tych skał osobisty stosunek - spędziłam tam duzo przemiłych chwil i polecam bardzo.

Pozdrav
madziaba

klopsik
14-12-2007, 12:26
Jestes pewna ze wszystkie ringi i spity w rezerwacie przadki usunieta ??Zaskoczony sie czuje niepomiernie ta informacje az sie przejade sprawdzic to.

Basia Z.
14-12-2007, 12:28
Jestes pewna ze wszystkie ringi i spity w rezerwacie przadki usunieta ??Zaskoczony sie czuje niepomiernie ta informacje az sie przejade sprawdzic to.

Spity widziałam w marcu.
Ringów nie zaobserwowałam.

B.

joorg
14-12-2007, 19:52
.
W rezerwacie Prządki wszystkie ringi urypano w roku 1995 i wspinać się tam oficjalnie nie wolno. A szkoda...
Nic nie szkoda... ,że urypano ?? i dobrze ..co to znaczy "oficjalnie nie wolno"??? przewodniku dziobka??
Przecież te skałki bez "wspinania" niedługo się stoczą z górki na drogę poniżej i to z samego "łażenia" tam , tak że przestrzegam tych co jadą poniżej drogą.
Jestem gotów odciąć "siekierką" linę każdemu którego spotkam tam "nieoficjalnie" i nie tylko ja jestem gotów, ale inni też.

trzykropkiinicwiecej
14-12-2007, 21:17
..co do Prządek to się zgodzę, niech sobie będą "czyste"... tylko zamiast obcinać liny, potrącił bym głowy tych co śmiecą! Sporo jest tam "upiększeń" w postaci butelek i plastikowych woreczków, Skałkowcy mają zazwyczaj ogromny szacunek do miejsca i nie zostawiają tyle pamiątek co niedzielni turyści... inne skały niech zostawią obite ;-) spitożercom mówimy stanowcze Nie!

joorg
14-12-2007, 21:48
.. potrącił bym głowy tych co śmiecą! Sporo jest tam "upiększeń" w postaci butelek i plastikowych woreczków, ... spitożercom mówimy stanowcze Nie!
Tu masz rację , ale tym co zostawiają śmieci tu i gdzie indziej ,"potrącanie" to za mało , należało by im obciąć siekierką "coś więcej" , to jest gatunek niereformowalny i tyko należy "ciąć".
ps. "trzy..." masz rację z tymi butelkami , nie raz znosiłem z góry na dół do koszy , zbierając po drodze.
Przepraszam Tych prawdziwych Skałkowców, zakazy łamią tylko ci nie prawdziwi.

dziabka1
15-12-2007, 14:48
Nic nie szkoda... ,że urypano ?? i dobrze ..co to znaczy "oficjalnie nie wolno"??? przewodniku dziobka??

Dlaczego dziobka ;)))

Jest parę przyczyn, dlaczego szkoda:
Raz, że jest to piękny rejon i bardzo wartościowy pod kątem wspinaczki, a czy skale coś szkodziło, że była eksploatowana? Wręcz przeciwnie - skałą, jak jest oczyszczona, jest więcej warta - zarośnięta skała przestaje być skałą. Ci, co zadecydowali o usunięciu asekuracji, twierdzili, że ringi szpecą skałę - nieprawda - wystarczyło tylko je zamalowac szarą farbą - nie byłoby ich widac. Po prostu chciano stamtąd wspinaczy usunąć i już - jak zawsze - przeszkadzali, a miejscowe lobby wspinaczkowe nie było dość silne, aby temu zapobiec.
Dwa, gdy byli tam wspinacze (a w krajowej skali porównawczej dużo ich nie było), skały NIE BYŁY tak porysowane sprejami, podrapane jakimiś drapakami, obklejone gumami do żucia. Wspinacze, z racji swojej obecności, pilnowali tego. Widać to choćby w porównaniu z Kamieńcem - gdzie tam są jakieś napisy? Pamiętam, jak sama pogoniłam jednego łebka, który koniecznie chciał się na skale podpisać. Ja rezerwat odwiedzam od prawie sześciu lat - widzę, co się tam dzieje - coraz więcej jest napisów, szczególnie na skałach tuż przy drodze. Na skale Matka straszy wielgachny napis, który kiedyś próbowaliśmy usunąć, ale raz, że jest zrobiony szprejem, a dwa, że jest bardzo duży. Powstał już po wyrzuceniu wspinaczy. Czy naprawdę napisy sprejem na skale lub wydrapany napis - tu byłem kocham jolke - są ładniejsze niż rządek ringów? I coraz więcej skał jest poobtłukiwanych, nie wiem, kto to zrobił, ale chętnie wzięłabym młotek i po palcach takiemu wandalowi.
Trzy - sprawa śmieci. Kosze stojące przy drodze z reguły są pełne. I porozwalane. Kiedyś przeleźliśmy całe rezerwat z worami - dwa lub trzy wielkie wory się uzbierały. Wybacz, ale nie było tego za wcześniejszych czasów. Wiem, bo przecież opowiadali znajomi, którzy tam się wspinali, kiedy jeszcze było wolno. Kto teraz odwiedza rezerwat? Wycieczki szkolne? Przypadkowe grupy zmotoryzowanych turystów? Rozwrzeszczane watahy nastolatków? Byłam tam niedawno - zwiałam w podskokach, bo wyglądało to jak Krupówki lub Moko w sierpniu w upalny dzień. Takie grupy produkują śmieci, nie da się ukryć, a wiele z tych osób ma w zwyczaju rzucać je wokół siebie, nie zwracają uwagi, czy są w rezerwacie, czy na ulicy. Na przykład osoby palące - skończony pecik - pyk - rzucamy na ziemię, co z tego, ze to rezerwat. Widziałam - to nie są przypadki z głowy. Tak ma wyglądać ochrona środowiska w rezerwacie?

Na szczęście i tam sprawdza się zasada, że ruch masowy to ruch skanalizowany - ludzie chodzą trasą wejście - Dziewica i zasadniczo dalej się nie zapuszczają. Dalej jest spokój i to, co chciałabym, żeby było w każdym rezerwacie.

Dla mnie ten temat jest żywy, bo jestem bardzo z tym miejscem związana, nie tylko pod kątem wspinaczkowym, ale i emocjonalnym. To naprawdę piękne miejsce...

Aha - a oficjalnie nie wolno - no właśnie. Oficjalnie nie. I już.

Basia Z.
15-12-2007, 15:28
Zgadzam się z Dziabką.

1. Skałki po których nikt się nie wspina zarastają krzaczorami i szybciej erodują. To akurat doskonale widać na Jurze.

2. Dobrze i fachowo wbite stałe punkty asekuracyjne (spity, ringi) nie niszczą skał. Po to drogi są ospitowane aby każdy nie zakładał własnej asekuracji.

3. Niszczą skały przede wszystkim wandale, którzy po nich mażą sprajem i pseudoturysci, którzy śmiecą.

4. Nie podoba mi się robienie ze skał ogródka spacerowego, jak np. w Ciężkowicach - planują tam oświetlone, wybrukowane alejki między skałami - FUJ !

5. Jednak przepisów takich jakie są - nie należy łamać, a należy legalnie, walczyć o ich zmianę. Faktycznie krośnieńscy wspinacze mieli chyba za małą "siłę przebicia".
W rezerwacie przyrody Góra Zborów wspinacze nikomu nie przeszkadzają.

Pozdrowienia

Basia

lucyna
15-12-2007, 15:34
Dla mnie ten temat jest żywy, bo jestem bardzo z tym miejscem związana, nie tylko pod kątem wspinaczkowym, ale i emocjonalnym. To naprawdę piękne miejsce...

Aha - a oficjalnie nie wolno - no właśnie. Oficjalnie nie. I już.

Znam ten rezerwat od 30 lat. W ciągu ostatich 5 lat jestem tam służbowo po kilka razy w roku. Ostatnio byłam jesienią z grupą młodzieży.
Nie rozumiem takiego podejścia. Prządki wg operatu to rezerwat przyrody nieożywionej o pow. 13.62 ha chroniący grupę skał piaskowca ciężkowickiego o charakterystycznych kształtach. Prawodawca uzanał go za teren do tego stopnia cenny przyrodniczo, że objął go w 1957 r ochroną. Mimo tego, że ustawa o ochronie przyrody jasno mówi iż nie wolno wspinać się to jest grupa osób emocjonalnie związana z tym miejscem, która łamię prawo. I mówiąc jezykiem Michała ma w d... prawo. Liczę się tylko ja, my i nasze potrzeby.
Fakt wiosną ruch tam jest duży. Turyści zachowują się różnie. Mi samej wiosną w czasie oprowadzanie, a raczej objaśniania co to jest piaskowiec dzieciak wlazł na skałę i po niej się zsunął. Nikt nie jest w stanie kontrolować zachownia innych osób. Faktem jest także, że skały pokryte są napisami. Z tego co pamiętam zawsze tak było. Rezerwat jest zaśmiecany. I trzeba przyznać, że też dość często sprzątany. Nie wiem przez kogo. Czy to jednak oznacza, że przestał być miejscem cennym przyrodniczo i objętym ochroną prawną? Czy to, ze ktoś na ścieżce dydaktycznej czy szlaku zachowuje się jak ostatnia świnia ma oznaczać, że ja, my mamy iść w jego ślady?

Nie wiem jak zachowują się osoby wspinające się w tym rezerwacie. Nie widziałam tego. Znam za to dość dobrze sprawę Kamienia Leskiego. Bywam tam po kilka razy w tygodniu. Jest wykorzystywany przez łojantów. Różnie się zachowują. Przeważnie nikomu i niczemu nie robia krzywdy. Zdarzają się wyjatki. W tym roku latem grupa osób wspinających się rozbiła obozowisko tuż pod wychodnią skalną. Widziałam jak wyglądał teren przed ich przyjściem i jak wyglądał po zwinięciu obozowiska. Duży napis węglem z ogniska na skale, śmieci i co mnie trochę zdenerwowało zużyte prezerwatywy (następnego dnia byłam tam z dziećmi). Nie generalizowałabym. Zarówno zwykli turyści jak i łojanci potrafią zachować się jak zwykłe świnie.

dziabka1
15-12-2007, 15:59
Lucyno - oczywiście że wspinacze są różni. Turyści są rózni. Są ludzie i parapety. Ale mimo wszystko obstaję przy swoim stanowisku - z powodu wyjątków nie należy zabraniać wszystkim, a jednak wspinacze to raczej ludzie szanujący środowisko.I powiedz z ręką na sercu - czy nigdy nie zdarzyło ci się złamać prawa? Nigdy? Łazić po miejscach, gdzie nie wolno? Z potrzeby serca?
Nie wiem, co by było, gdyby rezerwat wciąż by był dopuszczony do wspinania. Może wyglądałby jak Kamieniec - znaczy popularniejsze skały obwieszone byłyby wędkami jedna przy drugiej. Ale na pewno nie byłoby tylu śmieci - porównaj sobie, proszę, stan Kamieńca i stan Prządek. Może to jest tak, że porządku na Kamieńcu pilnuje właściciel. Ale sami wspinacze też tak robią. Może gdyby dało się na Przadkach wspinać - wspinacze czuliby się właścicielami terenu. Pamiętam spontaniczną akcję sprzątania Kamienca - kiedyś na wiosnę - sporo osób się pojawiło.
Już wiele dyskusji przeprowadziłam na ten temat - z różnymi osobami - za i przeciw. Ze wspinaczami i nie. I wciąż żałuję. No nic nie poradzę, że żałuję.
Joorgu - to że jestem przewodnikiem, nie ma nic do rzeczy. Uważasz, że użytkowanie skał i bycie wspinaczem jednocześnie nie licuje? Wręcz przeciwnie - jedno napędza drugie. W życiu nie zostawiłabym śmiecia w lesie, w rezerwacie,w skałach. Po wspinaniu czyszczę skałę z magnezji - często też po innych. Oberwałabym łapę za mazanie po skale. Szczególnie cięta jestem na pety. I uczę tego swoich uczestników.

Basiu - faktycznie, jakoś ta grupa krośnienska się rozjechała. Jajo pojechał do Krakowa, reszta jakoś też przycichła. Nie walczyli. Góra Zborów jest tak znana, ze gdyby zechciano tam coś zabronić, byłaby wielka afera. A jeszcze - wspinacze nakręcają koniunkturę miejscowej ludności - sklepy, noclegi, itp. Gdyby nie wspinacze, nie byloby wspaniałego JOPR (hehehe). Gdyby poddać to pod rozwagę ludziom w okolicy Przadek... Ale raczej mała szansa - to miejsce jest dośc daleko - wspinacze skałkowi to rzesza wygodna. Chociaż z drugiej strony - na Kamieniec przyjeżdżają z całej Polski.
Jakiś czas temu była prowadzona akcja, aby rezerwat przywrócić do legalnego wspinania - zajmował się tym chyba Rzeszowski RKW. Nie znam szczegółów - nie wiem więcej, ale chyba akcja spełzła na niczym.

joorg
15-12-2007, 16:11
Dlaczego dziobka ;)))

Jest parę przyczyn, dlaczego szkoda:
Raz, że jest to piękny rejon i bardzo wartościowy pod kątem wspinaczki, a czy skale coś szkodziło, że była eksploatowana? Wręcz przeciwnie - skałą, jak jest oczyszczona, jest więcej warta - zarośnięta skała przestaje być skałą. ....
Dwa, gdy byli tam wspinacze (a w krajowej skali porównawczej dużo ich nie było), skały NIE BYŁY tak porysowane sprejami, podrapane jakimiś drapakami, obklejone gumami do żucia. ..
Trzy - sprawa śmieci. Kosze stojące przy drodze z reguły są pełne. I porozwalane. Kiedyś przeleźliśmy całe rezerwat z worami - dwa lub trzy wielkie wory się uzbierały.
Wybacz, ale nie było tego za wcześniejszych czasów. Wiem, bo przecież opowiadali znajomi, którzy tam się wspinali, kiedy jeszcze było wolno. Kto teraz odwiedza rezerwat? Wycieczki szkolne? Przypadkowe grupy zmotoryzowanych turystów? Rozwrzeszczane watahy nastolatków? Byłam tam niedawno - zwiałam w podskokach, bo wyglądało to jak Krupówki lub Moko w sierpniu w upalny dzień. Takie grupy produkują śmieci, nie da się ukryć, a wiele z tych osób ma w zwyczaju rzucać je wokół siebie, nie zwracają uwagi, czy są w rezerwacie, czy na ulicy. ...Tak ma wyglądać ochrona środowiska w rezerwacie?

Dla mnie ten temat jest żywy, bo jestem bardzo z tym miejscem związana, nie tylko pod kątem wspinaczkowym, ale i emocjonalnym. To naprawdę piękne miejsce...
.
Przepraszam miało być Dziabka.:lol:
Przyjmuję z pokorą to co napisałaś ,masz całkowitą rację. Chyba pochopnie i jednostronnie to oceniałem, zmieniam zdanie w tym temacie .
Nie będę się powtarzał , to wszystko co napisałaś jest bolesną prawdą, nie bez winy jest też gospodarz rezerwatu (nie tylko tego)
Ale co zrobić ,żeby ludzie zrozumieli i mieli szacunek do otaczającej ich przyrody.(wiem wiem , powiesz kultura osobista i świadomość ..i tu masz rację, ale to trzeba mieć, a jak nie ma ktoś tego to tylko"batem" da się nauczyć i wpoić )
Ps.oj... pamiętam tamte tereny .. nawet ścieżki nie były wydeptane, wręcz dziewicze miejsce było (na labę się wtedy chodziło(jechało) tam ze szkoły, ale spreji;) nie było, nikt nawet nie wiedział co to takiego, ale powiem Ci ringów też wtedy nie było tam :-D)

dziabka1
15-12-2007, 16:24
Przyjmuję z pokorą to co napisałaś ,masz całkowitą rację. Chyba pochopnie i jednostronnie to oceniałem, zmieniam zdanie w tym temacie .
Nie będę się powtarzał , to wszystko co napisałaś jest bolesną prawdą, nie bez winy jest też gospodarz rezerwaty (nie tylko tego)
Ale co zrobić ,żeby ludzie zrozumieli i mieli szacunek do otaczającej ich przyrody.(wiem wiem , powiesz kultura osobista i świadomość ..i tu masz rację, ale to trzeba mieć, a jak nie ma ktoś tego to tylko"batem" da się nauczyć i wpoić )
Ps.oj... pamiętam tamte tereny .. nawet ścieżki nie były wydeptane, wręcz dziewicze miejsce było (na labę się wtedy chodziło(jechało) tam ze szkoły, ale spreji;) nie było, nikt nawet nie wiedział co to takiego, ale powiem Ci ringów też wtedy nie było tam :-D)

Hmm - tak latwo mi się udało Cie przekonać? Hmm :smile:

A co do wspinania w rezerwacie - to tradycja sięga lat 40. Po wojnie skałki eksplorowali bracia Biedermanowie (obaj zginęli w Tatrach) oraz inni. Przełom to lata siedemdziesiąte a apogeum - to przełom 70./80. Były nawet zawody... Potem było załamanie i zaczęto ponownie w okolicach początku laty 90. Z tego okresu chyba pochodzi asekuracja, której już nie ma - wyleciała w roku 1995. Informacje częściowo z przewodnika wspinaczkowego Jacka Czyża - wydanie 1993.
A jak ty chodziłeś na labę (fajne stwierdzenie, mój chop pochodzący z Haczowa używa tego samego!), to o ringach nawet wróbelki nie ćwierkały :D Wtedy łazili na wędecki lub pewnie haczory bili lub węzełki motali.

lucyna
15-12-2007, 16:33
@ Dziabka oczywiście, że zdarza mi się łamać prawo. Szczególnie drogowe.
Nie, nie wejdę na teren chroniony bez zgody właściela tzn. przeważnie dyr parku lub nadleśniczego lub dyr regionalnego lasów państwowych. Oczywiście mam takie ukochane miejsca, które podziwiam z daleka. Wiem co tam jest, bardzo chcialabym to zobaczyć ale nigdy tam moja stopa poza szlakiem nie stanie np. Krzemień. Fascynują mnie mokradła i trofowiska. Zawsze chciałam zobaczyć z bliska torfowisko górskie. Miałam taką okazję w Bieszczadach ukraińskich. Spojrzałam i nie byłam w stanie tam wejść.

Acha, jeszcze jedno. Moim zdaniem nie można porównywać Prządek i Kamieńca. Kwestia dzierżawcy terenu. Za zamek odpowiada określona osoba, której finansowo zależy na tym aby byli tam turyści.

joorg
15-12-2007, 17:03
Hmm - tak latwo mi się udało Cie przekonać? Hmm :smile:...

Sensownym , spokojnym pisaniem (tłumaczeniem) nawet "barana" ;)da się przekonać.Mnie przekonałaś, naprawdę, nie trzeba mi dwa razy tłumaczyć , co nie znaczy że jestem łatwowierny.


.... Po wojnie skałki eksplorowali bracia Biedermanowie (obaj zginęli w Tatrach) oraz inni. ....

Tego nie wiedziałe, ale czy tablicy upamiętniającej Ich śmierć nie ma na symbolicznym cmętarzu w Słowackich Tatrach nad Szczyrbskim Pleso ?? coś mi się zdaje że widziałem tam .

...A jak ty chodziłeś na labę (fajne stwierdzenie, mój chop pochodzący z Haczowa używa tego samego!), to o ringach nawet wróbelki nie ćwierkały :D Wtedy łazili na wędecki lub pewnie haczory bili lub węzełki motali.

I tu masz też rację.:lol:

dziabka1
15-12-2007, 17:12
Sensownym , spokojnym pisaniem (tłumaczeniem) nawet "barana" ;)da się przekonać.Mnie przekonałaś, naprawdę, nie trzeba mi dwa razy tłumaczyć , co nie znaczy że jestem łatwowierny.

Tego nie wiedziałe, ale czy tablicy upamiętniającej Ich śmierć nie ma na symbolicznym cmętarzu w Słowackich Tatrach nad Szczyrbskim Pleso ?? coś mi się zdaje że widziałem tam

Bardzo się cieszę - nie wiedziałam, żem taka przekonująca jest :lol:

A bracia Biedermanowie... Przyznam, ze nie wiem czy pod Osterwą jest ich tablica - możliwe. Nie byłam tam :oops:

Grób Jerzego jest na Nowym Cmentarzu w Zakopanem - leży razem z dwoma kolegami, z którymi zginęli razem z lawinie na Żabim Niżnym w 59 roku w samego Sylwestra - z Józefem Panfilem i Mieczysławem Henzoldtem. Jak wpadnie Ci w ręce książka Andrzeja Korsaka "Tatrzańscy kosynierzy" to poczytaj - to właśnie o nich jest między innymi.
A Wojciech to lata 60., ale nie wiem, gdzie pochowany. Nawet nie wiem, gdzie zginął...

klopsik
26-12-2007, 22:48
Ale rozrzut rozmowy, jest tak spory ze mnie zamurowalo wrecz :-). Juz nie wiem o czym piszemy o ciezkowicach o odrzykoniu i korczynie o poczatkach wspinacznki w Polsce czy tez o wspinaniu w piaskowcu ,o ochronie skal .

O ochronie

Rejona rezerwatu to jest pozostalosc po kamieniolomie czyli formy nie dokonca naturalne , czarownica i ratusz to sa jedyne oseski ktore mozna podziwiac .
Tak tak erozja przebiega wolniej jednak magnezja dziala z piaskowcem skracajac.
Geniusz z parkow krajobrazowych wymysli sprytny sposob na usuniecie spitow i ringow mozna do dzis podziwac jego mysl technologiczna.

o histori

Jamielnica ,Urycz, Bubniszcze to hasza ? MIsiaczki drogie jak juz piszecie o histori to tam byly poczatki wspinacznki w piaskowcu i taternictwa polskiego tam chlopaki i dziolszki pocili, kuli nowe drozki, szlifowali paluszki w Tatry

Zreszta to temat rzeka......

dziabka1
27-12-2007, 12:52
Ale rozrzut rozmowy, jest tak spory ze mnie zamurowalo wrecz :-). Juz nie wiem o czym piszemy o ciezkowicach o odrzykoniu i korczynie o poczatkach wspinacznki w Polsce czy tez o wspinaniu w piaskowcu ,o ochronie skal .

[ciach]

Tak tak erozja przebiega wolniej jednak magnezja dziala z piaskowcem skracajac.

[ciach]

Jamielnica ,Urycz, Bubniszcze to hasza ? MIsiaczki drogie jak juz piszecie o histori to tam byly poczatki wspinacznki w piaskowcu i taternictwa polskiego tam chlopaki i dziolszki pocili, kuli nowe drozki, szlifowali paluszki w Tatry


Piszemy o wszystkim, co dotyczy tego rejonu:))

Magnezja faktycznie nie działa na skałę pozytywnie, ale głównie z powodu koloru oraz jak zostanie deszczem nasiąknięta. Dlatego tak bardzo podkreślamy, w momencie popularyzacji rejonu, żeby zrezygnować z jej używania (bo de facto niezbędna nie jest), lub czyścić skałę. Ile ja sama się naczyściłam... Ale łojanty z Jury przybywające mają nawyk obfitego maczania. no cóż.

A co do tych skał obecnie ukraińskich - w kazdym ogródku wspinaczkowym były początki - czy to w okolicach Bubniszcza, czy to w okolicach Krosna, czy to Hejszowina czy Sokoliki. Czy to w Jurze. Tyle, że każdy takowy ogródek był penetrowany przez wspinaczy okolicznych - z okolicy Jeleniej Góry, Krosna i Lwowa.
Tyle, że wspinaczka skałkowa przed II wojną popularna nie była. Przypadki zdobywania niskich form były raczej odosobnione. Rozwój wspinania skałkowego nastąpił po wojnie, kiedy pojawiły się ograniczenia w tatrach oraz odkryto możliwości Jury - dokładnie odkryły je środowiska łódzkie i warszawskie. No i eksploracja Sokolików - przed wojną eksplorowali je Niemcy - i całkiem przyzwoicie to robili,a po wojnie Polacy z okolicznych Jelenich Gór i Wrocławiów.
I faktycznie po wojnie skałki były przygotowaniem w Tatry - głównie służyły do treningu hakowego. Natomiast jako cel sam w sobie zaczęły istnieć na przełomie lat 60. i 70.

To tak w mocnym skrócie.

klopsik
27-12-2007, 13:49
A droga pokutnikow sprzed 2 wojny w bramie bolechowickiej ?? to takze warszawa ?Przed wojna byly 2 osrodki Lwow i Krakow reszta to hasza.

dziabka1
27-12-2007, 14:23
A droga pokutnikow sprzed 2 wojny w bramie bolechowickiej ?? to takze warszawa ?Przed wojna byly 2 osrodki Lwow i Krakow reszta to hasza.

Nie no - zgadza się - tyle, że Pokutnicy zaczynali pod koniec lat trzydziestych i kontynuowali w czasie wojny - ich słynne przejścia w tatrach. A Lwów - wiesz, popatrzę, w domu zajrzę dogłębniej do literatury. Bo szczerze mówiąc, o tym, ze wspinali się w Bubniszczach i okolicy, to nie wiedziałam. Wiesz może dokładniej, kto? Z tych Nazwisk Wielkich?

Ośrodki warszawskie i łódzkie zaczęły eksplorację skałek zawierciańskich )Podlesice, Kroczyce itp) na większa skalę po wojnie. Natomiast środowiska krakowskie eksplorowały skałki podkrakowskie - doliny Kobylańską, Bolechowicką i okolice.

klopsik
28-12-2007, 01:45
Sumujac Krakow rozpoczal exploracje jury bo te doliny sa jej czescia . Co do Lwowa to znajdz 1 poradnik dla taternikow :-) nie bede ulatwial Ci zadania pogrzeb sobie, wszystko jest w bibliotece.

dziabka1
28-12-2007, 12:48
Co do Lwowa to znajdz 1 poradnik dla taternikow :-) nie bede ulatwial Ci zadania pogrzeb sobie, wszystko jest w bibliotece.

Pierwszy poradnik dla taterników... To można różnie interpretować :) Np - w końcu Eliasz także był poradnikiem dla taterników tamtej epoki :) Ale możliwe, że chodzi ci o Klemensiewicza (powstała ostatnio nazwa plecak jest obrzydliwym dziwolągiem bez żadnego uzasadnienia)? Ale dobra - pogrzebię, tyle że nie mam czasu na siedzenie w bibliotece. Wjechałeś mi na ambicję :mrgreen:

klopsik
10-01-2008, 01:44
i jak znalazlas juz cos? czy potrzeba podac na tacy ?

klopsik
01-02-2008, 22:37
Pytam dalej czy juz znalazlas dziabka ? Moze stepila sie dziabka albo tylko mlotek dziala :-)

dziabka1
01-02-2008, 22:45
Pytam dalej czy juz znalazlas dziabka ? Moze stepila sie dziabka albo tylko mlotek dziala :-)

Niestety, pomimo dość intensywnych poszukiwań nie znalazłam. Tyle, ze w bibliotece na wizytę czasu nie było i nie będzie. Nawet pogrzebałam w Wierchach. No to daj tę tacę :)

dziabka1
12-03-2008, 21:05
Pytam dalej czy juz znalazlas dziabka ? Moze stepila sie dziabka albo tylko mlotek dziala :-)

No Klopsik!!
Gdzie ta taca???
Ja czekam :)

trzykropkiinicwiecej
17-03-2011, 23:27
..nie koniecznie w Bieszczadach.. i niekoniecznie linowe.. ale myślę że się spodoba braci wspinającej.. podkreślam BRACIOM (SIOSTRO.. chociaż może i też..:) TUTAJ (http://dantefun.blogspot.com/2011/03/nagie-wspinanie.html#more)

Browar
18-03-2011, 10:07
Mene się podoba :)

komisaRz von Ryba
19-03-2011, 15:30
.... ale myślę że się spodoba braci wspinającej.. podkreślam BRACIOM (SIOSTRO.. chociaż może i też..:) TUTAJ (http://dantefun.blogspot.com/2011/03/nagie-wspinanie.html#more)
oj się podoba :)

marmajgabin
30-04-2011, 11:20
a może mi ktoś powiedzieć jak to jest z Kamieniem Leskim? Można się tam wspinać, czy nie, bo znajduję sprzeczne informacje?

trzykropkiinicwiecej
30-04-2011, 12:20
..i tak i nie... ale dróżki obite są i trefny złom oznaczony... więc śmiało

marmajgabin
30-04-2011, 17:51
dzięki za pomoc:) postaram się tam pojawić w ten weekend:)
pozdrawiam

trzykropkiinicwiecej
05-07-2011, 12:21
..Uwaga uwaga... właśnie "Freewolni" (http://freewolni.net/) kończą instalację ścianki wspinaczkowej na terenie Hotelu Górskiego w Wetlinie... do tego dokładają tyrolkę (ponad rzeką i polem namiotowym) Zapraszamy... czynne cały sezon letni... troszkę zdjęć jest TUTAJ (http://freewolni.net/freewolni/galeria) ...nie reklamuję własnej działalności.. tylko ekpiy Freewolnych.. z którymi można znacznie więcej niż wspinanie wykręcić.. jakby ktoś coś kiedyś czy coś... :)

..a tu filmik śjakiś http://www.youtube.com/watch?v=FlRLHRrL9AE&feature=player_embedded

Anyczka20
06-07-2011, 14:59
ja chce ja chce, na tyrolke :))) w przyszły czwartek ok? :))))))))) jupi :)))
ooo i zorbing też jest :}

trzykropkiinicwiecej
06-07-2011, 15:31
...zorby nie ma.. wyjechała.. ale tyrolka jest.. właśnie ją testujemy