PDA

Zobacz pełną wersję : Mapy Bieszczadów sprzed akcji Wisła



radek
26-07-2005, 10:25
Witam! Mam ogromną prośbę: szukam i nie mogę nigdzie znaleźć mapy Bieszczadów z czasów przed "akcją Wisła" czyli przed 1946-1947 takiej na której byłyby dziś już nieistniejące wioski. Strasznie mi na tym zależy bo interesuję się tymi czasami i historią Bieszczadów. Ludzie proszę pomóżcie bo chciałbym wybrać się w Bieszczady takim szlakiem jak najszybciej a bez takiej mapki ani rusz! :( PROOOOOSZĘ!!!!! ;) ;)

bertrand236
26-07-2005, 11:48
http://www.ruthenus.com.pl/main.php?podstr=sklep&kategoria=mapy&strona=1

pozdrawiam

misiekjakub
27-07-2005, 11:16
Starej maoy, sprzed Akcji Wisła, to łatwo nie znajdziesz - to musiałaby być mapa sprzed II wojny, czyli rzecz już kolekcjonerska. Parę lat temu wydawnictwo PiTR (pi pisane jak pi, czyli ludolfina, czyli 3,14 - czy ktoś wie, jak to tutaj wpisać? :roll: ) wydało kilka wydań reprintu tych map (tj. polskich przedwojennych WIGówek), w różnych wersjach skalowych i zasięgowych. Pamiętam, że były do kupienia 2 lata temu w UG w kiosku z szeroko pojętymi pamiątkami naprzeciw Campingu. Polecam zwłaszcza 75tkę "Bieszczady", tam na podkład wigowski, historyczny, naniesiono treść współczesną - drożnię, miejscowości, sieć wodną, roślinność, treśc turystyczną. Do szukania śladów przeszłości ta mapa jest wg mnie podstawową - Ruthenus (vide link od Bertranda) pokazuje to, co ocalało, a piter - wszystko co było. Nastaw się jednak na stosunkowo niską czytelność tej mapy i związane z tym niedogodności :D :) :| :cry:

radek
27-07-2005, 16:48
Dzięki Wam ogromne za pomoc :)
Misiekjakub a nie masz może jakiś namiarów gdzie jeszcze oprócz Ustrzyków można dostać taką mapkę jaką opisujesz?

długi
27-07-2005, 22:18
http://www.chem.univ.gda.pl/~tomek/mapy.htm
to jeden z adresów znalezionych w 5 min, poszukaj po necie, nie leń się.
Wydawnictwo "PTR Kartografia" (Piotr Kamiński, 00-490 W-wa, ul. Wiejska 20/117) od wielu lat oferuje reprinty Karpat Wschodnich
Długi