PDA

Zobacz pełną wersję : Ruskie - cmentarz



Piotr
16-08-2005, 16:20
Pytanie: czy był ktoś i widział tam cmentarz?
Zszedłem całe Ruskie wzdłuż, wszerz, z góry i na dół i znalazłem jedynie miejsce po cerkwi (nie licząc jednej rozwalającej się chaty), a przynajmniej cos co by mogło nim być. Na mapach (radosna tfurczosc autorów wiodących map jesli chodzi o dolinę Sanu poza głównymi drogami niewarta jest nawet komentowania) oznaczone jest to jako kompleks "Cmentarz w Ruskiem" - mniej więcej tak samo jak "Cmentarz w Stuposianach" - gdzie rzeczywiście są tablice informacyjne z rysem historycznym, itp. Czy jesli chodzi o Ruskie to tez jest tam cos takiego (jest to finansowane z jednej kasy jak rozumiem, zatem wszedzie gdzie jest takie oznaczenie powinny być tablice), czy mapiarze zaimprowizowali, czy tez ja jestem ślepy? Generalnie zawiedziony - pierwszy raz nie znalazłem tego czego szukałem :(

naive
16-08-2005, 19:12
Generalnie zawiedziony - pierwszy raz nie znalazłem tego czego szukałem

W książce S. Krycińskiego "Cerkwie w Bieszczadach" z 2005 r. jest na temat cmentarza w Ruskiem jedno zdanie:

"Cmentarz cerkiewny całkowicie pozbawiony nagrobków."
Ponieważ cerkiew była budowana w czasach austriackich / 1848 r./ napewno " cerkiewny" oznacza że cmentarz był w pewnym oddaleniu, conajmniej za ogrodzeniem placu przycerkiewnego, mógł być ewentualnie na skraju zabudowań wiejskich.

barszczu
16-08-2005, 19:36
Generalnie zawiedziony - pierwszy raz nie znalazłem tego czego szukałem

Piotrze! Starych bieszczadzkich cmentarzy radze szukac wczesną wiosna lub w jesieni - wtedy zapewne będziesz mniej zawiedziony! Zespół przyrodniczo - krajobrazowy "Cmentarz w Ruskiem" figuruje w planie ochrony Dyrekcji Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie. Jeśli jest nieoznakowany w terenie to zapewne będzie w przyszłości. Sama nazwa tego zespołu nie musi oznaczać, że stoja tam nagrobki.

Pozdrawiam

Piotr
16-08-2005, 20:00
Piotrze! Starych bieszczadzkich cmentarzy radze szukac wczesną wiosna lub w jesieni - wtedy zapewne będziesz mniej zawiedziony!
Spoko, spoko - do tej pory co chciałem to znalazłem, lato czy zima czy słońce czy deszcz :) Ale to prawda oczywiscie, latem jest to trudne.

Sama nazwa tego zespołu nie musi oznaczać, że stoja tam nagrobki.
Tak, wszystko wskazuje na to że nagrobków tam nie ma. Na cerkwisku są pojedyncze kamienie-głazy porosniete mchem, raczej nie były to nagrobki. Sprawe wyjasnia to co zacytował Naive: pozbawiony nagrobków, czyli sprawa jest jasna, choć miejsce nie dokońca - może on być zaraz obok cerkwi (podobny wieniec drzew) lub po przeciwnej stronie potoku (tego bez nazwy) pod lasem.
Generalnie miejsce fajne, spokojne, mozna odpocząć - tylko dostać się ciężko. Z Dwernika daleko, więc czekałem 4 dni aż woda w Sanie opadnie. W sobotę była juz ok, tylko psa mi troche znosiło, ale był na smyczy to nie spłynął :)

barszczu
18-08-2005, 10:14
choć miejsce nie dokońca - może on być zaraz obok cerkwi (podobny wieniec drzew) lub po przeciwnej stronie potoku (tego bez nazwy) pod lasem

sprawdziłem też - w archiwum W. Krukara nie ma żadnych listów od dawnych mieszkańców Ruskiego - widocznie ich nie znalazł, więc trudno będzie ustalić gdzie ten cmentarz sie znajdował.

naive
19-08-2005, 10:57
Na współczesnych mapach ten cmentarz jest umieszczany w różnych miejscach np. na południe od cerkwi albo na zachód od cerkwi po drugiej stronie drogi i strumienia. Ja bym stawiał na lokalizację na południe od cerkwi .

barszczu
22-08-2005, 10:44
Na współczesnych mapach ten cmentarz jest umieszczany w różnych miejscach

na mojej mapie - patrz: http://www.bieszczady.pl/?catID=241
nie ma zaznaczonego cmentarza w Ruskiem z prostej przyczyny - gdy ją robiliśmy to nie było tam ani jednego nagrobka. Jak już wspomniałem Zespół przyrodniczo - krajobrazowy "Cmentarz w Ruskiem" figuruje w planie ochrony Dyrekcji Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie - i dlatego taki znaczek umieściłem na mapie. Np. na mapie firmy Compass figuruje znaczek cmentarza - nie wiem skąd takowy wytrzasnęli - nawet na mapach WIG z lat 30. nie było zaznaczonego w Ruskiem cmentarza.

Pozdrawiam

Piotr
22-08-2005, 12:41
na mojej mapie
A na mój chłopski rozum, to Wy mnie mącicie w czystej wodzie.
Z powyższego rozumiem że cmentarza w Ruskiem nie było wcale. Albo że "Cmentarz w Ruskiem" to nie cmentarz. A chyba jednak być musiał, rzeczywiście na mapach WIG nie ma go zaznaczonego, może niedopatrzenie - bo wtedy musial istnieć - tuż przed wojną było ponad 300 wiernych w Ruskiem i cerkiew stała, a wcześniej nie było komu go za bardzo zdewastować.
Wg mnie błąd nie lezy po stronie twórców map, tylko Dyrekcji Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych. Jeżeli cmentarz jest niemożliwy do zlokalizowania (w co wątpię) to nazwa tego zespołu jest nietrafna i wprowadza w błąd. Co za tym idzie, żeby nie mącić ludziom w głowach, w takiej sutuacji mogłoby się to nazywać zespół przyrodnoczo-krajobrazowy "Wieś Ruskie", podobnie jak mamy obok "Wieś Smolnik", czy "Wieś Caryńskie". Natomiast określenie cmentarz jest chyba jednoznaczne - przykład: "Cmentarz w Stuposianach", bo jest to cmentarz i miejsce oznacza wyłacznie cmentarz i cerkwisko, a nie całe dawne Stuposiany.
Może zatem ZKPK powinien zmienić tę nazwę i problem przestałby istnieć. Wtedy nie byłoby też problemu z lokalizacją tego kompleksu na mapie - bo w tej chwili ma on określone miejsce - więc pytam: dlaczego własnie tam, skoro nikt nie wie gdzie cmentarz był? Jako "Wieś Ruskie" obejmowałby zasiegiem całosć dawnej wsi po obu stronach dolinki i po problemie.
p.s - żeby nie być gołosłownym: spotkałem tam grupke 5 osób intensywnie poszukujących cmentarza - na podstawie informacji z map (obu). Czyli jednak nazwa kojarzy sie jednoznacznie.

barszczu
22-08-2005, 17:30
Wy mnie mącicie w czystej wodzie

a na mój chłopski rozum to Ty mącisz w czystej wodzie - zrób sobie mape to zobaczysz ile to roboty - staraliśmy się być solidni - nie było cmentarza to nie został zaznaczony, a inni nie sprawdzili w terenie i go nanieśli na mapę (może przerysowali z innej mapy) - nie zaznaczyłem cmentarza bo go nie znalazłem, a widocznie ZKPK w Krośnie planuje (planował) ogrodzić cmentarz w Ruskiem ale im nie starczyło kasy na to przedsięwzięcie (w ogole brakuje im pieniążków na wszystko). Faktem jest, że w planie ochrony ZKPK w Krosnie takie coś jak ZPK "Cmentarz w Ruskiem" istnieje. Proponuję żebyś wysłał do nich wniosek o przemianowanie tego zespołu na "Wieś Ruskie".
Oto dane: http://www.parkikrosno.pl/print.php?mid=2

Piotr
22-08-2005, 19:31
zrób sobie mape to zobaczysz ile to roboty
Czemu zaraz tak niegrzecznie. Ale ok - teraz już wiem jak nalezy tłumaczyć błędy na mapach.

nie było cmentarza to nie został zaznaczony
W tym własnie jest problem: Tobie się wydaje że go nie zaznaczyłeś, a 99% turystów widzi go na Twojej mapie (ja też), bo nie jest napisane że Cmentarz w Ruskiem to nie cmentarz tylko fanaberia kogoś tam. Nadal nie rozumiesz o co mi chodzi? Co mnie obchodzi co jest na innych mapach - na wszystkich jest źle. Na innych mapach rzeczywiscie jest zaznaczony dodatkowo albo zamiast. Przerysować chyba nie przerysowali bo nie mieli z czego - przeciez nie ma go na mapach...
Przy mapach trzeba dązyć do ideału, a nie roztaczać jego wizję i sie zacietrzewiać bez powodu. Chciałem też wyraxnie przypomnieć,że zaznaczyłem, że wg mnie jest to błąd ZKPK a nie autorów map, więc nie wiem czemu znowu zeszło na mapy (?)
A do ZKPK napisze. Może zresztą oni wiedza gdzie to jest i wtedy jeszcze lepiej - nie trzeba bedzie nic zmieniac.

barszczu
23-08-2005, 09:12
Chciałem też wyraxnie przypomnieć,że zaznaczyłem, że wg mnie jest to błąd ZKPK a nie autorów map, więc nie wiem czemu znowu zeszło na mapy (?)

Napisałeś jednak kilka postów wcześniej:

"Na mapach (radosna tfurczosc autorów wiodących map jesli chodzi o dolinę Sanu poza głównymi drogami niewarta jest nawet komentowania)..."

Więc wnioskuję, że obwiniasz autorów map a nie ZKPK w Krośnie! Nie odwracaj teraz kota ogonem.



a 99% turystów widzi go na Twojej mapie (ja też)

hmm, wobec tego wniosek nasuwa mi się jeden 99 % turystów (Tobie też) nie chce się zajrzeć do legendy mapy!



Przy mapach trzeba dązyć do ideału, a nie roztaczać jego wizję i sie zacietrzewiać bez powodu.

też tak uważam - właśnie się ukazało II wydanie mapy "Bieszczady" 1 - 60.000 - będziesz miał okazję obejrzeć i porównać z I wydaniem. Nanieśliśmy ok 350 poprawek, jest całkiem nowa siatka GPS (WGS-84) - linie siatki są rozmieszczone co 30 sekund i wiele innych

Piotr
23-08-2005, 09:49
"Na mapach (radosna tfurczosc autorów wiodących map jesli chodzi o dolinę Sanu poza głównymi drogami."
Więc wnioskuję, że obwiniasz autorów map a nie ZKPK w Krośnie!.
Nie. "Dolinę Sanu poza głównymi drogami" - w tym zdaniu chodziło o całość, nie o Ruskie. Wszystkie mapy mają tam sporo błędów, główne to zły przebieg dróg gruntowych, brak istotnych obiektów, obiekty/drogi gruntowe nie w tych miejscach gdzie są w rzeczywistości.

nie chce się zajrzeć do legendy mapy!
Nie chce mi sie. Jak na mapie widze kosciół to mysle że tam jest kościół, a nie kort tenisowy, jak na mapie widze 'Cmentarz w Ruskiem" to mysle że tam jest cmentarz w Ruskiem. Powtarzam po raz n-ty: na mapie jest "zespół przyrodniczo-krajobrazowy" (w legendzie) i to jest prawidłowo skoro ktoś taką nazwę wymyślił. Wina za nietrafność nazwy leży po stronie ZKPK od którego te dane wzięliście (i inni).

też tak uważam - właśnie się ukazało II wydanie mapy "Bieszczady" 1 - 60.000 - będziesz miał okazję obejrzeć i porównać z I wydaniem.
No i to jest dobra wiadomość.

Piotr
08-09-2005, 14:08
Proponuję żebyś wysłał do nich wniosek o przemianowanie tego zespołu na "Wieś Ruskie" [...]
Odświeżam na chwile temat, bo jak juz cos zaczne to lubie skończyć. Otóż tak jak powiedziałem napisałem do ZKPK i odpowiedź otrzymałem - częściowo satysfakcjonującą:
"Zgodnie z artykułem 44 ustawy o ochronie przyrody ustanowienie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego następuje w drodze rozporządzenia wojewody albo uchwały rady gminy. Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Cmentarz w Ruskiem” położony jest na terenie gminy Lutowiska i do urzędu tej gminy należałoby zwrócić się w przedmiotowej sprawie.".
Zgodnie natomiast z moimi przypuszczeniami ZKPK nie zna dokladnego miejsca lokalizacji cmentarza, ale zna nr działki na której on się znajduje. W tym momencie sprawa jest prosta - żeby nie powiedzieć, że cmentarz jest wystawiony niemal na tacy. Wystarczy podejsć do UG Lutowiska i uzyskać informacje gdzie znajduje się dzialka o numerze tym i tym i wszystko na ten temat (prawie - bo cmentarz zajmuje część tej działki). Potem mozna się przejsć na konkretną działkę i zobaczyć czy cokolwiek ocalało, ale co najważniejsze: można będzie naniesc na mapy prawidłową lokalizację cmentarza oraz kompleksu "Cmentarz w Ruskiem" (dla mnie to jedno). Ja ze względu na odległość do UG Lutowiska się nie wybiorę - jesli jest ktoś chętny podam nr tej działki. Ponieważ za 3 tygodnie będę w tych okolicach, moge ponownie zajrzeć do Ruskiego i na podstawie tych danych zobaczyć co piszczy w trawie.

barszczu
08-09-2005, 14:13
Ponieważ za 3 tygodnie będę w tych okolicach, moge ponownie zajrzeć do Ruskiego i na podstawie tych danych zobaczyć co piszczy w trawie.

odwiedźto miejsce raczej jak trawy nie będą wysokie - wtedy może jakieś ślady cmentarza się ujawnią

pozdrawiam