PDA

Zobacz pełną wersję : J.Myczkowskie - pytanie nazewnicze.



Piotr
29-08-2005, 00:15
Jak w temacie - jak to się prawidłowo odmienia?
Myczkowce - j. myczkowskie czy myczkowieckie? (a co za tym idzie: do Myczkowców czy do Myczkowiec)?
Bo rozbieżność a raczej chaos m.in. na mapach* jest duża, np.
ExpressMap - J.Myczkowskie.
Rewasz (przewodnik) - J. Myczkowieckie
Compass - J. Myczkowskie ale graniczy z nim rezerwat: "Nad Jeziorem Myczkowieckim" :)
Ruthenus - J. Myczkowskie, obok rezerwat "Nad Jeziorem Myczkowskim"** i już miałem nic nie powiedzieć, ale przypomnialem sobie o skałkach, no i : Skałki Myczkowieckie :)
PPWK (starsze mapy) - J.Myczkowskie.
Google - j.myczkowskie: 161 wyników, j. myczkowieckie: 147 wyników
Zespół Elekt.Wodnych Solina - Myczkowce: - J. Myczkowieckie.

Wydaje się, że powinno być Myczkowskie, ale skąd wtedy nazwy rezerwatu i skałek. Może warto to w przyszłościu ujednolicić.

* - słowo harcerza, że nie będę krytykował żadnej mapy***
** - nazwa rezerwatu musi być jedna i gdzies jakos jest zapisana.
*** - w tym wątku ;)

naive
29-08-2005, 10:26
Myślę że forma "Myczkowieckie" jest właściwsza. Bo przecież są Myczkowce ale i nieodległy Myczków. Więc" pochodne" od nazw tych dwoch wsi muszą się jakoś różnić. Napewno nazwy powinny być tworzone jednolicie czyli w danej okolicy wszystko albo "myczkowskie" albo "myczkowieckie".

Derty
29-08-2005, 11:45
Hej :)
Na liście rezerwatów w Urzędzie Wojewódzkim nazwa tego obiektu brzmi : Rezerwat Przyrody nad Jeziorem Myczkowieckim.
Cytat z opisu:
Nad Jeziorem Myczkowieckim - rezerwat przyrody znajdujący się na terenie gminy Solina w województwie podkarpackim.

numer wg rejestru wojewódzkiego - 85
powierzchnia wg aktu powołującego - 164,17 ha
dokument powołujący - Dz. Urz. Woj. Podkarpackiego 03.90.1538
rodzaj rezerwatu - krajobrazowy
przedmiot ochrony (wg aktu powołującego) - grzbiet górski Berdo położony nad Jeziorem Myczkowieckim i porastające go lasy z licznymi stanowiskami roślin chronionych i rzadkich w runie
Pozdrawiam
Derty

lucyna
29-08-2005, 12:33
Miałam ten sam problem. Skonsultowałam się z przewodnikiem o wyjatkowej wiedzy Robertem Bańkoszem. Stwierdził, że Myczkowieckie. Powszechnie używa się obu nazw.

Zosia samosia
29-08-2005, 22:55
* - słowo harcerza, że nie będę krytykował żadnej mapy***


Nie! Piotr, nie zrobisz tego!
Przecież to wszystko była krytyka konstruktywna! Taka krytyka moze tylko wyjść na zdrowie! (choc niekoniecznie każdemu :lol: ).
Ostatecznie ciagle ktoś coś wydaje i co? Wszystko takie cacy?
A ja tam na nazewnictwie się nie znam, toponomastyk ze mnie żaden, ale Myczkowskie mi troszke zgrzyta, Myczkowieckie nie :) .
Oczywiscie moge się mylić :wink:
Biesy - NIE ! Bieszczady - TAK!

barszczu
30-08-2005, 18:04
Rewasz (przewodnik) - J. Myczkowieckie
Compass - J. Myczkowskie ale graniczy z nim rezerwat: "Nad Jeziorem Myczkowieckim"
Ruthenus - J. Myczkowskie, obok rezerwat "Nad Jeziorem Myczkowskim"** i już miałem nic nie powiedzieć, ale przypomnialem sobie o skałkach, no i : Skałki Myczkowieckie

ad. rewasz - Rewasz (przewodnik) jest niekonsekwentny podaje obie nazwy,
ad. mapa RUTHENUS - WYDANIE I - Krosno 2004 - nazwa jeziora i rezerwatu "Myczkowskie" - błędna - jednakże na wytłumaczenie powołam się na urzędowy wykaz nazw - w tym figurowała tylko nazwa "Myczkowskie" i taką umieściliśmy, mapa RUTHENUS - WYDANIE II, Krosno 2005 - nazwa jeziora i rezerwatu "Myczkowieckie" - prawidłowa.

Oczywiście nazwa pochodzi od miejscowości Myczkowce a nie od Myczkowa.

Piotr
30-08-2005, 20:31
Oczywiście nazwa pochodzi od miejscowości Myczkowce a nie od Myczkowa.
Tego sie akurat domyślam :)
Dzięki wszystkim za odpowiedzi - trzeba będzie sie przestawić. Drugi raz, bo kiedys się przestawiałem w drugą strone :)

Zosia samosia
30-08-2005, 20:55
Czyli jezioro Myczkowieckie. Bardzo mnie to cieszy, bo tej formy zawsze używałam, wydawała mi się poprawna.
Ale dla mnie to nie koniec tematu.
I jeżeli jest na forum jakiś językoznawca to poproszę o odpowiedź. Bo może komuś to lotto, ale mi absolutnie nie.
Piotr zapytał jeszcze o dopełniacz. Więc jak?
Myczkowiec czy Myczkowców? (Rewasz używa Myczkowców, ale nie uwazam ich za autorytet w dziedzienie językoznawstwa).
Na naszym terenie powszechna jest forma Myczkowiec.
I jest jeszcze jedna taka nazwa - Uherce.
Jak używa się jej w dopełniaczu? Uherzec, Uherców czy Uherc?
Ta ostatnia, wypowiedziana raz przez osobę gdzieś tam z odległego Rzeszowa spowodowała u mnie szczękościsk - nie wiem czy słusznie.
U nas używa się formy Uherzec.
No to czekam na odpowiedź i pozdrawiam z najpiękniejszego oczywiście miasteczka Podkarpacia. (przynajmniej nie ma problemu z dopełniaczem) :?:

LeszekM
30-08-2005, 21:47
Jak na moje oko i słownikowe podpowiedzi - Myczkowców i Uherców.

Piotr
30-08-2005, 22:02
Myczkowiec czy Myczkowców?
To już by trzeba być konsekwentnym - jeżeli j. myczkowieckie to Myczkowiec.
Myczków - j. myczkowskie, Myczkowce - j. myczkowieckie.
Analogicznie: Podlesice - Podlesic a nie Podlesiców, Skierniewice - Skierniewic a nie Skierniewiców. Ale to tak na chłopski rozum,zwłaszcza, że analogia nazw z różnych regionów często bywa bezzasadna. Rzeczywiście bez językoznawcy cięzko będzie to jednoznacznie rozwikłać.