PDA

Zobacz pełną wersję : Czy ktoś posiada mapy z lat 1945 - 51?



Struna
07-10-2005, 01:19
Jak się domyślacie mowa tu o okresie przed wymianą terytoriów (w 1951r.) pomiędzy Polską a ZSRR. Szczegóły samej umowy o wymianie terytorialnej łatwo odnaleźć w necie. Troszkę gorzej z mapą, więc może ktoś z użytkowników forum lub gości wie gdzie tego szukać.
Serdecznie pozdrawiam
Struna

leszczu
10-10-2005, 18:07
Witam,
pracowałem kiedyś w geodezji w ustrzykach dolnych wiem ze tam były jakies takie stare mapy ale czy dokładniez tych lat to nie wiem musiał bys sprawdzić.
Jak coś to moge załatwic tam numer i sie spytasz
Ps.piszesz pracę
pozdrawiam

Struna
10-10-2005, 18:39
Wielce Ci jestem wdzięczny, Leszczu za odpowiedź i z niecierpliwością czekam na ten namiar.
Nie. Nie piszę pracy, ale (od niedawna co prawda) interesuję się troche historią współczesną Polski a zwłaszcza Bieszczadów. W opisywanym temacie łatwo znaleźć materiały w internecie (np. forum historycy.org). Jak już pisałem, umowa (również dostepna na tym forum) opisuje zmianę granic podając tylko przebieg nowej linii granicznej. O porzedniej można się tylko domyślać, że biegła działem wodnym (granicą zlewisk morza Bałtyckiego i Czarnego), który łatwo sobie nakreslić na mapie Bieszczadów. Nie mam jednak co do tego pewności, to tylko moje domysły.
Pozdrawiam
Struna

Lech Rybienik
11-10-2005, 10:46
Nie wiem, czy Ci pomogę, ale posiadam niemieckie sztabówki datowane na wrzesień 1940 roku. Skala 1:25 000, Obejmują teren od przełęczy Użockiej do Łupkowskiej, w górę mniej - więcej do jeziora.
Do obejrzenia u nas w klubie :)
Lech

irekr
18-10-2005, 01:14
Ślad starej granicy jest jeszcze widoczny w terenie. Nawet na stacji kolejowej w Ustjanowej widać w krzakach i trawie fundamenty bramy kolejowej. Kilka lat temu była do odnalezienia, jak jest teraz to nie wiem. Poszukac mapy i poogladać warto, warto także "pomacać' ślady granicy w terenie.

Struna
19-10-2005, 00:33
Serwus !
Wielkie dzięki Leszczu i Irku za podpowiedzi. Znalazłem już to czego szukałem odnośnie granic. Tu się muszę wam przyznać, że szukałem nie tam gdzie trzeba :oops: podczas gdy miałem te informacje pod ręką.
Gdyby kiedyś to was zainteresowało to są tu: www.bieszczady.pik-net.pl/historia.phtml?all=1.
Jak widać moje przypuszczenia co do ich przebiegu (działem wodnym) rzeczywiście były błędne. Lechowi dziękuję za zaproszenie. Baaardzo chętnie obejrzałbym te sztabówki gdybym miał troszke bliżej do waszego klubu. Choć kto wie...? Może kiedyś... Tymczasem serdecznie pozdrawiam wszystkich na Forum.
Struna