PDA

Zobacz pełną wersję : Bibliografia Bieszczadów - sprawy techniczne



Piotr
12-10-2005, 10:09
Celem działu jest zebranie w jednym miejscu spisu wszelkiej dostępnej literatury na temat Bieszczadów i dyskusje o niej.

Ze względu na ogromną liczbę pozycji, proponuję skupic się na Bieszczadach Zachodnich i Wschodnich w granicach turystycznych, bez wchodzenia głębiej w Beskid Niski oraz Gorgany, Czarnohore, Pogórze Przemyskie, itp.

Zmianie ulega koncepcja działu:

Każdy tytuł ma byc odrębnym tematem w którym toczyc sie będą ewentualne dyskusje na temat danej pozycji oraz znajdą się opinie, np. dopisek osoby która pozycję umieszcza.
Ponieważ przy takim rozwiązaniu postów wkrótce może być setki, a nie będą podzielone na kategorie nalezy zwracać szczególną uwagę na prawidłowe sformułowanie tematu aby ułatwić pracę wyszukiwarce. tematy wzbudzające największe zinteresowanie/dyskusje bedą zawsze "na wierzchu" gdyz forum sortuje posty wg daty ostatniego wpisu. Prawidłowo sformułowany temat powinien wyglądać nastepująco:
[autor lub wydawca] Tytuł pozycji i nr kolejnego wydania, np:
[Rewasz] Bieszczady dla prawdziwego turysty, wyd. X

treść postu powinna zawierać podstawowe dane bibliograficzne,wg schematu przedstawionego wczesniej przez MarkaM:

- tytuł
- nr wydania
- autor
- wydawca
- rok i miejsce wydania
- ISBN
- inne istotne informacje (np. autorzy poszczególnych działów, zdjęcia, itp)
- nota wydawcy/autora pozycji

Dyskusje nt konkretnej pozycji powinny toczyć się we właściwym temacie. Tematami powinny byc tylko tytuły pozycji wydawniczych - wszelkie inne dyskusje nt literatury, nie powiązane ściśle z daną pozycją powinny być toczone w dziale "Poezja i proza Bieszczadu".

Prosimy zatem o uzupełnianie Bibliografii Bieszczadów, mamy nadzieję, że w przyszłości będzie to pomocny dla wielu turystów rozdzial bieszczadzkiego forum.

Wszelkie uwagi techniczne, propozycje, itp powinny byc zgłaszane w tym wątku. Forma działu, sprawy techniczne opisów, itp są sprawą otwartą a wszelkie sugestie zmian usprawniających działanie i czytelność (przejrzystość) tego działu mile widziane.

WojtekR
15-10-2005, 00:41
Każda bibliografia, o ile ma mieć poważny, naukowy charakter powinna byc tworzona według ściśle określonych reguł, które opisane są w polskich normach. Podaję je:
• PN-82/N-01152.00 Opis bibliograficzny - Postanowienia ogólne
• PN-82/N-01152.01 Opis bibliograficzny - Książki
• PN-N-01152-1/A1:1997 Opis bibliograficzny - Książki (Zmiana A1)
• PN-87/N-01152.03 Opis bibliograficzny - Dokumenty normalizacyjne
• PN-N-01152-2:1997 Opis bibliograficzny - Wydawnictwa ciągłe
• PN-N-01152-13:2000 Opis bibliograficzny - Dokumenty elektroniczne < forma Zawartość, - bibliograficzne Przypisy Dokumentacja 2002 690:>
Bibliografię załącznikową należy umieszczać na końcu pracy. Należy stosować jednolity system interpunkcji we wszystkich opisach zawartych w bibliografii załącznikowej. Jeżeli książka ma więcej niż trzech autorów lub tylko redaktora, opis zaczyna się od tytułu.

Przykładowo opis bibliograficzny różnych rodzajów publikacji powinien wyglądać następująco:

OPIS BIBLIOGRAFICZNY KSIĄŻKI
1.Opis stosowany w notatkach, zestawieniach bibliograficznych
Kapuściński Ryszard: Heban. Wyd. 7. Warszawa: Czytelnik 2003. ISBN 83-07- 2948-1
2.Opis stosowany w przypisach
Z. Pietrasiński: Sztuka uczenia się. Wyd. 4 Warszawa 1964
3.Opis stosowany w kartotekach bibliograficznych
Sztuka uczenia się / Zbigniew Pietrasiński. - Wyd. 4. - Warszawa, 1964

OPIS BIBLIOGRAFICZNY FRAGMENTU KSIĄŻKI
Pietrasiński Zbigniew; Sztuka uczenia się. Wyd. 4. Warszawa 1964 s. 25-28

OPIS BIBLIOGRAFICZNY ARTYKUŁU Z CZASOPISMA
Skibiński Rafał: Jesteśmy rodzajem bursztynu. "List" 2004 nr 2 s. 34 - 35
lub
Lekcja masy krytycznej / Piotr Marks // Młody technik. - 1996 nr 8 s. 39

OPIS CZASOPISMA
Biblioteka w Szkole. Miesięcznik nauczycieli bibliotekarzy. 2003, nr 10 -. Warszawa: Agencja "Sukurs" -. ISSN 0867-5600

OPIS BIBLIOGRAFICZNY ROZPRAWY Z PRACY ZBIOROWEJ
Helman Alicja: Problemy interpretacji dzieł filmowych. W: Interpretacje dzieła. Pod red. M. Czerwińskiego. Wrocław 1987, s. 155-165

OPIS BIBLIOGRAFICZNY RECENZJI
Maciej Lepianka: I w następnym dniu. Warszawa 1996
Rec. Lipka Krzysztof: Granica realizmu i fantazji. - "Nowe Książki" - 1997 nr 7 s. 48

Derty
17-10-2005, 17:13
Hej :)
Z ust mi wyjąłeś Wojtku R tę drobną sprawę odpowiedniego formatowania poszczególnych rekordów. Z powodu późniejszej konieczności wstawienia tej olbrzymiej masy pozycji do jakiegoś wspólnego zbioru proponuję dodatkowo pamiętać, aby podczas formatowania nie łamać <enterem> danych dotyczących jednej pozycji wydawniczej. Czyli
nie
każda
dana
pod
spodem
i
tak
dalej,
bo ciężko to odcyfrowywać :D
I jeszcze. Jesli podamy w opisie bibliograficvznym książki zaledwie jej tytuł, a nie dodamy tytułu interesującego rozdziału (może tak być!!!), to w ogóle szukający zginie, bo nie będzie wiedział czego dokładnie dotyczy dana nota bibliograficzna. Tylko mniej więcej, a to za mało. Proponuję tu uznany nałukowy sposób podawania danych bibliograficnych:
Autor/Autorzy, Tytuł rozdziału/Części i dalej piszemy W: Tytuł (książki, zbioru referatów itd), Autorzy/Redaktorzy publikacji, Wydawca, Rok wydania, Strony w dziele, Nr ISSN/ISBN

I jeszcze. Chyba dobrze byłoby rowiązać sprawę używania skrótów imion. Czy lepiej podawać całe imię autora/autorów o ile są podane w publikacji, czy lepiej podać skrót? 1 sposób jest odwrotny do przyjętego w publikacjach naukowych lecz sądzę, że warto napisać np Stanisław Kryciński zamiast S. Kryciński Po prostu po to, aby czytacze tego Forum utrwalali sobie imiona i nazwiska pisarzy, badaczy etc.

Derty
17-10-2005, 17:21
A! I jeszcze jedno: Wpisując do działu poszczególne pozycje zadbajmy od razu o alfabetyczną kolejność!!!!!:)
A w wydaniu ksiązkowym napiszemy: pr. zb. pod red. MarkaM ;)

WojtekR
17-10-2005, 23:12
Cześć Derty,
To co przytoczyłem czyli przykłady opisów są zgodne właśnie z tymi normami, które podałem. Nie ja to wymyśliłem, więc dobrze by było trzymać sie tych norm, zwłaszcza, że wszyscy badacze jakiegoś tematu stosują się do nich. Znormalizowany opis daje podstawy do właściwego i poważnego (czyt. naukowego) traktowania tematu. Co do skrótów.... również jest to znormalizowane, więc...? Wiem, ze oprócz czysto naukowego aspektu takiej bibliografii chcesz (co jest chwalebne!) by miała ona pedagogiczny charakter. Niemniej jednak podając wszystko "na tacy" niejako rozleniwiamy "wychowanka", nie zmuszając go do wysiłku intelektualnego.
Poruszyłeś też sprawę układu bibliografii... Ot i jest to problem!
Takowych układów jest sporo i w zależności do czego ma ona służyć można wybrać np. abecadłowy, który obejmuje takie układy jak: alfabetyczny, klasowy (wg nazw dziedzin i dyscyplin czyli klas), krzyżowy, przedmiotowy i tytułowy; układ chronologiczny (według różnych aspektów- daty wydania, czasu powstania, dat biograficznych autorów, chronologii przedmiotowej itp); układ działowy, układ dziesiętny (jako odmiana systematycznego), geograficzny, językowy, topograficzny, typograficzny lub według form wydawniczych czy piśmienniczych.
Jest tego dużo, ale "Bibliografia bieszczadzka" (tak ją nazwijmy umownie) według mnie, i zwłaszcza, że dostarczycielem opisów bibliograficznych będzie spora grupa ludzi, powinna mieć układ rzeczowy tzn. uporządkowanie materiału według jego treści a wewnątrz uszeregowanie według alfabetu. Dla pełnej "wyszukiwarki" zastosować trzeba indeksy alfabetyczne autorów, nazw geograficznych (a tu uwzglednić również nazwy stare, funkcjonujące w języku łemkowskim i bojkowskim oraz ukraińskim) itp. Należałoby także dać możliwość wyszukiwania według słów kluczowych (podobnie jak np. w google).
Jak więc widzisz spraw do rozwiązania, ustalenia i wybrania jest wiele. Pomysłodawcy muszą się więc z tym tematem uporać tak, żeby taka bibliografia była naprawdę profesjonalna i, co najważniejsze, pomocna. Jeżeli będę mógł być w czymś pomocny służę... (swego czasu studiowałem te zagadnienia na Uniwersytecie Jagiellońskim i coś niecoś jeszcze pamiętam i wiem).

PS. Derty, co z "Łukiem Karpat"?

Piotr
18-10-2005, 09:06
Z ust mi wyjąłeś Wojtku R tę drobną sprawę odpowiedniego formatowania poszczególnych rekordów. Z powodu późniejszej konieczności wstawienia tej olbrzymiej masy pozycji do jakiegoś wspólnego zbioru proponuję dodatkowo pamiętać, aby podczas formatowania nie łamać <enterem> danych dotyczących jednej pozycji wydawniczej.


Dla pełnej "wyszukiwarki" zastosować trzeba indeksy alfabetyczne autorów, nazw geograficznych (a tu uwzglednić również nazwy stare, funkcjonujące w języku łemkowskim i bojkowskim oraz ukraińskim) itp. Należałoby także dać możliwość wyszukiwania według słów kluczowych (podobnie jak np. w google).
Jak więc widzisz spraw do rozwiązania, ustalenia i wybrania jest wiele. Pomysłodawcy muszą się więc z tym tematem uporać tak, żeby taka bibliografia była naprawdę profesjonalna i, co najważniejsze, pomocna.

Nie ma to jak rzeczowe informacje :)
Trzeba zatem co nieco uporządkować (albo jeszcze bardziej rozwodnić) i będzie mozna bawić się dalej:
Pomysłodawcą działu jest MarekM - liczę że równiez wkrótce włączy się w dyskusję i przekaże kilka swoich uwag.
Są dwie wersje: pierwsza znajdujej się poniżej, a więc działy tematyczne a w nich spis pozycji pasujących do działu. Postanowilismy się z tym wstrzymać i w tym czasie pojawila się druga wersja: każda pozycja jest osobnym tematem, a więc bez działów. Z tych dwóch opcji należałoby wybrać bardziej czytelną, przejrzystą i przyjazną (zrozumiałą) dla użytkownika. Profesjonalne zapisy bibliograficzne są dość trudne, ale być może warto się ich trzymać - tu chyba najwazniejsze jest to, że bibligrafia będzie tworzona przez wielu uzytkowników i pytanie czy każdy chętny sobie z tym poradzi.
Jeżeli bibliografia będzie częścią forum (a takie jest założenie) to możliwości wyszukiwania są takie jak wiecie - nie ma za bardzo możliwości ich zwiększenia. Wuszukiwarka szuka wg słów kluczowych lub cały ciąg (frazę) jeśli zaznaczy się taka opcję podczas wyszukiwania. Dlatego bardzo wazne jest ustalenie odpowiedniego formułowania tematów, aby w temacie znalazło sie słowo kluczowe. Jeśli słowo kluczowe byłoby tylko w treści, szukający tego nie znajdzie, bo wyświetli sie całe mnóstwo tematów. Długość tematu jest ograniczona - też nalezy to wziąc pod uwagę.
Przy wyborze wersji warto tez zwrócić uwagę na możliwosć wyrażania opinii na temat danej pozycji przez użytkowników - gdzie będzie ona praktyczniejsza.
W sprawach szczegółowych, czyli samej formy zapisu się nie wypowiadam, bo sie na tym zupełnie nie znam.
Myslę , że po ustaleniu ostatecznej wersji wyglądu samej Bibliografii, łatwiej będzie ustalić pozostale szczegóły.

WojtekR
18-10-2005, 11:46
Profesjonalne zapisy bibliograficzne są dość trudne

Nie jest to aż tak trudne... podobne do wypełnienia elektronicznego kwestionariusza .Nie wiem tylko, czy istnieje techniczna możliwość na forum ustalenia obowiązującego dla każdego, który opracowuje (przedstawia) daną pozycję, wzoru (tak aby można było jedynie wpisać dane np. w postaci rekordów), natmiast notę pozostawić jako pole na komentarz.
Wyobrażam sobie to w ten sposób, że ktoś "wchodząc" do bibliografii wybiera właściwy rodzaj publikacji (zgodnie z normą np. artykuł w czasopiśmie. Ukazuje mu się rekord z odpowiednimi polami do wpisu (autor, tytuł artykułu, tytuł czasopisma, rocznik, numer, zakres stron, nr ISSN oraz pole na komentarz). Zapisuje to i pozycję mamy już opracowaną. Dla większej pewności i poprawności wykonania takiego opisu można byłoby zastosować np. "blokady poprawności" (nie wiem jak to nazwać! :? ) takie jak np. podczas podawania daty urodzenia w elektronicznych formularzach. Trzeba byłoby jedynie obrobić to informatycznie (technicznie).
Wyszukiwanie odbywałoby się na obowiązujących zasadach.
Jest to jedna z propozycji, którą poddaję pod dyskusję.

lucyna
18-10-2005, 14:00
Czy nie możemy wysyłać danych do jednej osoby np markam. On by mógł umieszczać je na forum. Mnie te szczegóły przerażają.

WojtekR
18-10-2005, 18:42
Mnie te szczegóły przerażają.

Nie byłoby to trudniejsze od rejestracji na forum. Wystarczyłoby wpisać w odpowiednie rubryki dane, swój komentarz i... tyle!
Ktoś jednak musiałby (informatycznie) opracować taki formularz i umieścić go na naszym forum. Dobrze byłoby również, by ktoś czuwał nad poprawnością formalną i merytoryczną (nie wyłączając również, niestety, ortograficznej :? ). To na razie tyle...

marekm
18-10-2005, 22:05
Witam
na wstępie sorki za milczenie, ale ostatnimi czasy doba jest dla mnie za krótka.


Pomysłodawcą działu jest MarekM - liczę że równiez wkrótce włączy się w dyskusję i przekaże kilka swoich uwag.

Faktem jest, że to wyszło ode mnie. W moim zamyśle nie miał być to dział " autorski ", chociaż to może w tej chwili tak wyglądać. Był pomysł, następnie przyklad jak to mogłoby " wylądać ", który miał posłużyć do dyskusji . Jak będzie ten temat " wyglądał " będzie zależało od Was Forumowiczów.

Ciekawym wydaje się być pomysł z gotowym schematem do wypełniania / zasada jak przy logowaniu się na forum /, tylko co na to Admin - sprawy techniczne itp.

lucyna
19-10-2005, 09:41
Ciekawym wydaje się być pomysł z gotowym schematem do wypełniania / zasada jak przy logowaniu się na forum /, tylko co na to Admin - sprawy techniczne itp.
W jakiś sposób musicie to uzgodnić. Przeglądnęłąm swoją bibliotekę. Materaiałów jest conajmniej dwieście. Nie poradzę sobie.

barszczu
19-10-2005, 10:26
Przeglądnęłąm swoją bibliotekę. Materaiałów jest conajmniej dwieście.

A ja przegladnałem swoją. Jest co najmniej 1200 - też sobie nie poradzę :shock:

WojtekR
19-10-2005, 11:16
Materaiałów jest conajmniej dwieście. Nie poradzę sobie.


Jest co najmniej 1200 - też sobie nie poradzę

Dlatego, wydaje mi się, że gotowy formularz byłby tu dobrym rozwiązaniem. Można byłoby też przesyłać skany pierwszych stron, ale nie zawsze są na nich wszystkie dane, no i nie wszyscy mają skanery, nie licząc osoby, która zechciałaby opracowywać opisy.

Derty
19-10-2005, 11:16
W jakiś sposób musicie to uzgodnić. Przeglądnęłąm swoją bibliotekę. Materaiałów jest conajmniej dwieście. Nie poradzę sobie.

Nadmiar wiedzy jest szkodliwy- w końcu każdemu opadają ręce, gdy ją ujrzy na półkach :P A tak na poważnie, to proponuję nastepujące działanie: jeśli założony jest temat 'Architektura przed 1939', to każdy dopisujący przegląda wpisy poprzedników zanim zacznie pisać swoje i gdy stwierdzi, że czegoś nie zdubluje, pisze jako <odpowiedź> czyli następny post. Słowa kluczowe zostawmy na koniec - dosłownie. Na koniec każdego wpisu dotyczącego pojedynczej pozycji w bibliografii.
Proponuję owe słowa kluczowe od razu wpisywać w rekordach po oddzieleniu od poprzedzającego tekstu jakimś charakterystycznym znakiem. Np # Wówczas można później zautomatyzować przepisywanie tych słów jako pól do zmiennych indeksujących w dowolnym systemie obsługującym bazy danych. Również byłoby dobrze za takim znakiem stawiać tytuł, rok wydania i numer ISSN/ISBN. To oczywiście tylko propozycja.

Wracając do słów kluczowych - musi być ich prosty system.
Przykładowo słowa piszemy wg nastepującego schematu:
przykład 1 #Bieszczady#Łemkowie#architektura drewniana#cerkiew#kościół
przykład 2 #Bieszczady#Bojkowie#architektura drewniana#cerkiew#ikonostas#ikona
przykład 3 #Bieszczady#rośliny#zespoły roślinne#połoniny#liliowate
przykład 4 #Bieszczadzki Park Narodowy#Tarnica#fauna#owady#biegaczowate#stonkowa te#pilarzowate (albo bez nazw rodzin owadów czy innych, gdy jest ich zbyt wiele)
przykład 5 #Bieszczady#ptaki#ptaki drapieżne#orzeł bielik
Itd...nie spotkałem się tu z jakimiś sztywnymi normami. Jednak słowa kluczowe powinny przejrzyście oddać przedmiot publikacji. Jeśli jest to przewodnik, to oczywiście nie ma potrzeby wpisywać słów kluczowych, bo zawsze indeks 'rodzaj publikacji=przewodniki' wyrzuci nam wszystkie przewodniki, a dodany np indeks 'rok=1999' ograniczy ich ilość do tych wydanych w, przed lub po 1999 roku. Jeśli jest to duża praca np o przyrodzie BdPN, to słowa kluczowe można dodać, ale tu schemat powinien prowadzić tylko do poziomu grup zagadnień poruszanych w książce.
Przykład:
do tytułu 'Przyroda BdPN' można dodać klucze: Bieszczady, fauna, flora, geologia, geomorfologia, klimat, hydrologia, ochrona przyrody o ile wiadomosci z takich dyscyplin się pojawiły w tym dziele w postaci odrębnych rozdziałów.
Skrypty PTTK i inne tego typu materiały do nauki na różnych kursach itd chyba powinny trafić do działu 'Materiały dydaktyczne' i być bez słów kluczowych.
Mapy - to wiadomo.
Można też zrobić to wszystko bez takich faramuszek, a jak kto chce, to sam sobie odsączy odpowiednią informację bazując tylko na tytułach katalogów i działów :D
To jest poważna decyzja - czy chcemy profesjonalny zbiór do wykorzystania w formie elektronicznej łatwej dla każdego, czy raczej chcemy mieć listing i to nieźle poszatkowany, dla hiper wytrwałych poszukiwaczy skarbów :D

Derty
19-10-2005, 11:26
A i jeszcze - jeśli temat postu brzmi: Katalog :Architektura'45-89, Dział :Budownictwo, to po co to wypisywać w treści postu? To powtarzanie informacji!!:>

wpisujmy w temacie tym wszystko, co mamy do wpisania ograniczając się do podania poszczególnych not bibliograficznych.
Inaczej zginiemy na ament w pacierzu.
Poza tym nie trzebaby dbac o alfabetyczną kolejność. Cały ten zbiór trzeba będzie przenieść do jednego pliku Accessa i zrobić z tego klasyczną bazę danych - inaczej nie wyda.

lucyna
19-10-2005, 12:57
A ja przegladnałem swoją. Jest co najmniej 1200 - też sobie nie poradzę
_________________
Barszczu słoneczko czy czasami nie masz podwójnych. Kiedy to wpiszesz? zaczyna mi się to coraz bardziej podobać.

barszczu
19-10-2005, 13:09
mam duzo podwójnych - ale nie wiem czego szukasz (mma np podwojne tomy GMINA CISNA I GM. Lutowiska, stare wydanie cerkwii w Bieszczadach Krycinskiego i wiele innych) - a w najblizszych dwóch latach pewnie nie wpisze - chyba ze u nas w zimie bedzie luzniej w firmie i sekretarka to zrobi albo jacys praktykanci

lucyna
19-10-2005, 15:25
Gminy Lutowiska poszukuje od 3 lat. Z tych pilnie przeze mnie poszukiwanych : pierwsze 4 tomy Bieszczadu, pierwsze 12 tomów Płaju i wielu innych. To naprawdę może być strzał w 10.

WojtekR
19-10-2005, 20:09
Nadmiar wiedzy jest szkodliwy

W pełni się z tym zgadzam, dlatego proponuję nie wyważać otwartych drzwi. Są, że tak powiem, gotowce w postaci norm opisów. Acha, jest taki program dla bibliotek pod nazwą MOL. Gdyby ktoś z adminów zechciał przejrzeć go (w jakiejś bibliotece np. szkolnej), mógłby ocenić czy coś z niego da się, od strony technicznej (także czy można, od strony prawnej!) przystosować i zastosować na forum ( tego nie wiem!). Gdyby sie to udało - byłoby super udogodnienie (łatwizna, że hej!!!).

Michał
19-10-2005, 20:55
Witaj

Acha, jest taki program dla bibliotek pod nazwą MOL
jest i nie za darmo - nawet pogrzebu dzisiaj nie ma za friko - i gów.. guzik tam jest.
Ciekawych z naszego punktu siedzenia "rzeczy" propoponuję Wam poszukać w Kanadzie i debilnym HM czyli dawnym USA - od map po cudne ilustracje pogranicza polsko-ukraińskiego - ale uwaga - tylko część za friko. Biznes is bi..

Pozdrówka

WojtekR
20-10-2005, 11:44
od map po cudne ilustracje pogranicza polsko-ukraińskiego

Czegoś tu, ku...rcze, nie rozumiem! Czy chodzi Ci o dokumenty czy o opracowanie ich (narzędzia?)? MOL jest programem do opracowywania różnych publikacji a nie bibliografią

Ciekawych z naszego punktu siedzenia "rzeczy" .

Proponuję Ci Michale ponowną uważną lekturę tego, co napisałem:

Są, że tak powiem, gotowce w postaci norm opisów. Acha, jest taki program dla bibliotek pod nazwą MOL. Gdyby ktoś z adminów zechciał przejrzeć go (w jakiejś bibliotece np. szkolnej), mógłby ocenić czy coś z niego da się, od strony technicznej (także czy można, od strony prawnej!) przystosować i zastosować na forum ( tego nie wiem!). Gdyby sie to udało - byłoby super udogodnienie (łatwizna, że hej!!!).

Jeszcze jedno i bardzo ważne w tym pomyśle, o czym wcześniej, przepraszam za niedopatrzenie, nie pisałem. Otóż są dwa wydawnictwa, które opisują całokształt piśmiennictwa polskiego. Jednym jest "Bibliografia Zawartości Czasopism" i "Przewodnik Bibliograficzny". Tu można znaleźć wszystko co ukazało sie w Polsce pogrupowane w działach a całość opatrzona indeksami.
Jest więc pytanie, które postawił Derty, czy chcemy mieć profesjonalną bibliografię z łatwym dostępem, przejrzystym opisem, pomocną dla różnego rodzaju naszej działalności czy też zbiór luźnych informacji dotyczących Bieszczadów. Na tym etapie musi nastąpić rozstrzygnięcie i dokonanie wyboru.
Sądzę, że poprzez wypowiedzi na forum możemy jedynie wysądować czy pomysł z "bibliografią" jest potrzebny i jakie są oczekiwania potencjalnych jej użytkowników. Kwestie techniczne (a wiec możliwości techniczne i informatyczne, sam układ bibliografii, opisy, ułatwienia w dokonywaniu tych opisów itp) powinny (niestety nie ma chyba innego rozwiązania) być omówione i ustalone w wąskiej grupie ludzi znających się na sprawie i dopiero wtedy podane na forum tak, aby każdy, kto chce uczestniczyć w projekcie mógł bez większego problemu dokonać wpisów i opisów publikacji, którymi dysponuje.
Jak wcześniej napisałem, do wykorzystania jest zawartość pozycji bibliograficznych podanych wyżej.
Jeżeli zainteresowani uznają, że potrzebna jest taka specjalistyczna bibliografia dotycząca Bieszczadów, musi ktoś nad tym czuwać i to nie tylko od strony technicznej, ale, co równie ważne o ile nie ważniejsze, także od strony merytorycznej. W takim projekcie profesjonalizm i wiarygodność liczą się najbardziej.

admin
20-10-2005, 17:44
Zrobimy tak.

Najpier dogadajcie się co trzeba zrobić - co będzie lepsze - a jak już będziemy wiedzieć co trzeba to ja to zrobię ;)
Formularz czy coś w tym stylu (by usystematyzować wpisy) nie będzie tu problemem.
Szczerze mówiąc mnie podoba się pomysł Derty'iego związany z budową klasycznego katalogu - trzebaby powołać do życia urząd bibliotekarza który tego będzie pilnował i całkiem fajnie może to służyć potomnym.

marekm
20-10-2005, 20:12
Sądzę, że poprzez wypowiedzi na forum możemy jedynie wysądować czy pomysł z "bibliografią" jest potrzebny i jakie są oczekiwania potencjalnych jej użytkowników.

Wnioskuję po wypowiedziach, że Bibliografia jest potrzebna.


Kwestie techniczne (a wiec możliwości techniczne i informatyczne, sam układ bibliografii, opisy, ułatwienia w dokonywaniu tych opisów itp) powinny (niestety nie ma chyba innego rozwiązania) być omówione i ustalone w wąskiej grupie ludzi znających się na sprawie i dopiero wtedy podane na forum tak, aby każdy, kto chce uczestniczyć w projekcie mógł bez większego problemu dokonać wpisów i opisów publikacji, którymi dysponuje.

Jestem za takim rozwiązaniem.
Czytając posty doszedłem do wniosku, że w tym temacie jestem co najwyżej początkującym amatorem, do czego przyznaję się.

WojtekR
20-10-2005, 21:34
Jestem za takim rozwiązaniem.

Ponieważ jesteś pomysłodawcą, proponuję abyś pokierował sprawami. Jeżeli mogę poddać Ci pomysł, to powołaj "sztab", ludzi znających się na tworzeniu takich bibliografii. Niech przedyskutują problem, wybiorą optymalne rozwiązanie i podadzą do obróbki technicznej

jak już będziemy wiedzieć co trzeba to ja to zrobię
Formularz czy coś w tym stylu (by usystematyzować wpisy) nie będzie tu problemem.
Wiadomo więc, że nie będzie problemów technicznych z nazwijmy to formularzem.
Zdaję sobie jednak sprawę, że trudno będzie zebrać "sztab" w jednym miejscu, ale z uwagi na to, iż nie wszyscy są zainteresowani śledzeniem dyskusji o kształcie bibliografii proponuję, by tę dyskusję przenieść poza forum np. na prive lub email.
Jeżeli tylko będę w czymś pomocny, możesz na mnie liczyć.

Jeszcze jedno: po zakończeniu pracy nad kształtem bibliografii (bardzo ważne tu są: zasięg i zakres, gdyż już wystąpiły problemy z zaklasyfikowaniem niektórych publikacji) należałoby poddać pod osąd forum jej wyniki.

Piotr
20-10-2005, 21:42
ale z uwagi na to, iż nie wszyscy są zainteresowani śledzeniem dyskusji o kształcie bibliografii proponuję, by tę dyskusję przenieść poza forum np. na prive lub email.
Toć po to powstał ten dział - kogo to nie interesuje to tu nawet nie wchodzi. Na priv trudniej się dogadać w kilka osób. Ja na przykład chętnie poczytam dyskusje nad kształtem bibliografii, mimo że nie będę w niej uczestniczył bo to nie ten poziom wiedzy w tym temacie, ale zawsze można tez coś podsunąć/zasugerować w kwestiach ogólnych. Ważne aby nie była zbyt trudna , tylko raczej przejrzysta i zrozumiała nie tylko dla fachowców.

admin
20-10-2005, 22:34
Tak jest - ustalmy wszystko tutaj, a potem jeśli nie przyda się to do tego działu można przenieść to do kosza.

WojtekR
20-10-2005, 23:15
Toć po to powstał ten dział - kogo to nie interesuje to tu nawet nie wchodzi


Tak jest - ustalmy wszystko tutaj

Jak uważacie... Wy tu jesteście decydentami.

marekm
21-10-2005, 10:40
Ponieważ jesteś pomysłodawcą, proponuję abyś pokierował sprawami. Jeżeli mogę poddać Ci pomysł, to powołaj "sztab", ludzi znających się na tworzeniu takich bibliografii. Niech przedyskutują problem, wybiorą optymalne rozwiązanie i podadzą do obróbki technicznej

Wobec powyższego proszę o zgłaszanie się osób chętnych do udziału w pracach
" sztabu ".

lucyna
21-10-2005, 10:55
Jestem bardzo zainteresowana. Nie wiem tylko czy intelektualnie sobie poradzę. Troche przeraża mnie nawał pracy. Im bardziej sie nad tym zastanawiam tym więcej widzę możliwości. Literatura poświęcona Bieszczadom jest dość liczna.

Derty
24-10-2005, 09:45
Wobec powyższego proszę o zgłaszanie się osób chętnych do udziału w pracach
" sztabu ".

Jestem na rozkazy :D

Polej
24-10-2005, 11:13
Mam pytanie: jak potraktować wydawnictwa firmowane przez Bieszczadzki Park Narodowy ? Jest tego dość sporo, są broszury, ale i są dość obszerne wydawnictwa dotyczące Bieszczadów. Do jakiego "worka" to wrzucić?

Derty
25-10-2005, 08:58
Hej :)
Monografie Bieszczadzkie wrzuć do Monografii Przyrodniczych
Uważam, że stowrzenie Katalogu Monografie obejmującego monografie wszelkich dyscyplin naukowych jest błedem, bo robi zamieszanie w układzie rzeczowym
Jeśli jest Architektura, to niech będzie w niej dział Monografii Architektury
A nie w Katalogu Monografie dział Architektura
JA już tam zacząłem wpisy właśnie tych monografii bieszczadzkiego PN

Polej
26-10-2005, 19:10
Uważam, że stowrzenie Katalogu Monografie obejmującego monografie wszelkich dyscyplin naukowych jest błedem, bo robi zamieszanie
Witam!
Racja, nie można wrzucać wielu dyscyplin do jednego wora. Zrobi się bałagan.

lucyna
31-10-2005, 14:26
Mam wątpliwości. Co z publikacjami ogólnopodkarpackimi i karpackimi. W niektórych jest kilkanaście zdań na temat Bieszczadów, czasami rozdział. Ostatnio kupiłam "Sztukę sakralną diecezji przemyskiej", mapę Karpaty. Jak mam potraktować roczniki Bieszczad i Płaj?

Derty
04-11-2005, 13:26
Mam wątpliwości. Co z publikacjami ogólnopodkarpackimi i karpackimi. W niektórych jest kilkanaście zdań na temat Bieszczadów, czasami rozdział. Ostatnio kupiłam "Sztukę sakralną diecezji przemyskiej", mapę Karpaty. Jak mam potraktować roczniki Bieszczad i Płaj?

Jeśli jest kawałeczek w publikacji o Bieszczadach, to podawaj strony, na których jest ów fragment. Jeżeli to cąły rozdział, podrozdział, to podaj tytuł i strony.
W Almanachu, Połoninach itd są artykuły opatrzone niezależnym tytułem. Podajesz w dziele 'Przyroda' artykuł o ...powiedzmy gadzinach bieszczadzkich i skąd on pochodzi. Autor, Tytuł, czasopismo, rok wydania, nr/ tom, strony!! Czyli nota bibliograficzna o artykukle w czasopiśmie.
Jeśli są to np serie wydawnicze typu Monografie BdPN-u, to podajesz zapis w odpowiednim dziale i podajesz po autorze i tytule, nazwę serii, rok wydania danego tomu, jego nr, ew. liczbę stron (zwykle to są książki)

Derty
04-11-2005, 13:56
Ale sam się łamię nad klasyfikacją. Mam ptrzed sobą artykuł W. Krukara 'Przyczynek nazewniczy do genezy połonin Bieszczadów Zachodnich'. Ni to materiały do monografii, ni ogólnie pojęte krajoznawstwo... Może wprowadzić taki dział: Krajoznawstwo?
Wpiszę pod takim hasłem, a jak nie przejdzie, to zmioeni się jakoś:D

lucyna
04-11-2005, 18:27
Moderatorzy zaczęłam wpisywac ale pot spływa mi z pleców. Prosze sprawdźcie czy robię to dobrze.

WojtekR
04-11-2005, 22:40
Cytuję jeden z opisów:
Tomasz Winnicki, Bogdan Zemanek: Przyroda Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Wydanie I, Wydawnictwo Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Ustrzyki Dolne 1998, ISBN 83-91046-01-X

Zaczynają się już schody...Potwierdza się, że brak formularza powoduje błędy w opisach. Jeżeli nie będą przestrzegane reguły (czyt. normy) zrobi się bałagan w opisach i trudno będzie cokolwiek znaleźć. Ponawiam znowu propozycję dopracowania zarówno działów jak też opisów zgodnie z normami.

Polej
05-11-2005, 13:10
Ponawiam znowu propozycję dopracowania zarówno działów jak też opisów zgodnie z normami.
Masz rację Wojtku. Należy to zrobić teraz, kiedy baza danych jest jeszcze w miarę mała i można to wszystko uporządkować.

lucyna
07-11-2005, 10:25
To znaczy, że wstrzymujemy wpisywanie?

Polej
17-11-2005, 10:09
Drodzy Państwo i cóż z formularzami ? Myśli ktoś nad tym tematem ? Ja niestety nie mam w tej dziedzinie żadnego doświadczenia.
Wojtku - może Ty coś opracujesz?

WojtekR
17-11-2005, 18:29
Wojtku - może Ty coś opracujesz?
Nadal uważam, że należy trzymać się tych norm, które wcześniej podałem (razem z przykładami opisów). Teraz sprawa należy do "technika", który opracuje formularz - rekord bazy danych z polami odnoszącymi się do poszczególnych części opisu bibliograficznego. O ile mnie pamięć nie myli to chyba admin obiecał w tym swoją pomoc(?). Ja i tak nie mam ani technicznych możliwości ani dostępu do forum (poza postami), Gdybym się mylił sprostujcie, proszę.

admin
17-11-2005, 22:03
OK - proszę mi podać jak w/w formularz ma wyglądać
Jakie ma mieć konkretne pola? I w jaki sposób mają być prezentowane dane.

Chociaż jak się tak zastanowić to może zrobić jeszcze inaczej - skoro jest kilka osób, które zgłosiły do redakcji to może poprostu niech one opracują wzór wpisu, który potem ma być bezwględnie przestrzegany - dodatkowo np. sposób jego zapisu przykład:

Bezkręgowce Bieszczadów Zachodnich ze szczególnym uwzględnieniem Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Cz. II,
red. Pawłowski J., Monografie Bieszczadzkie,
Tom VIII,
Ośr. Nauk.-Dydakt. BdPN, Ustrzyki Dolne 2000,
ISBN 83-88505-05-X

(Gdzie znaczenie ma kolejność zapisu w liniach oraz ich formatowanie)

Osoby te - redaktorzy - następnie będą dbały o integralność bazy wpisów tak by nie zrobił się bałagan wraz ze wzrostem ilości wpisów.

Patrząc obiektywnie do tego najlepiej nadawałby się system w rodzaju katalogu, a nie samo forum.

Przykład katalogu na bazie którego możnaby zrobić taką bibliografię:
http://dmoz.org/World/Polska/

lucyna
18-11-2005, 11:18
moim zdaniem bezwzglednie katalog. Inaczej powstanie taki bałagan, że nikt nad tym nie zapanuje.

Polej
18-11-2005, 12:14
Patrząc obiektywnie do tego najlepiej nadawałby się system w rodzaju katalogu
Jak najbardziej katalog, taka forma jest czytelna.

WojtekR
18-11-2005, 13:14
Moi drodzy,
Wydaje mi się, że do stworzenia takiego katalogu wystarczy zwykła baza danych np. w oparciu o "access", gdzie można utworzyć pola odnoszące się do danych z opisu bibliograficznego różnych wydawnictw (tych mających autora, wydawnictw zbiorowych, artykułów z czasopism itd.). Ja nie pracuję na accessie (kiedyś robiłem dla siebie katalog w starej d-base, ale teraz... są lepsze programy do tworzenia baz danych). Chyba,że ktoś ma dostęp do programu typowego dla bibliotek tzw. MOL. Tam mozna byłoby zrobić wzór "karty katalogowej". Nie wiem tylko czy jest to możliwe z prawnego punktu widzenia (prawa autorskie itp.), ale myślę,że można temu się przyjrzeć. Jeżeli znajdę chwilę czasu to poszperam w tej materii.

admin
18-11-2005, 17:21
"access", gdzie można utworzyć pola odnoszące się do danych z opisu bibliograficznego różnych wydawnictw (tych mających autora, wydawnictw zbiorowych, artykułów z czasopism itd.). Ja nie pracuję na accessie (kiedyś robiłem dla siebie katalog w starej d-base, ale teraz... są lepsze programy do tworzenia baz danych). Chyba,że ktoś ma dostęp do programu typowego dla bibliotek tzw. MOL.

Nie no nie wytaczajmy armat przeciw komarowi :)
Forum chodzi na MySQL i taki katalog również z powodzeniem na tym sobie poleci.

Pozatym ja nie ukrywam, że do MySQL mi bliżej niż do innych baz :) a dwa to mamy do dyspozycji ze 200 gotowych rozwiązań katalogowych, które należałoby tylko dopieścić.

Zasadniczo musimy uzgodnić 2 kwestie.

1) Podstawową strukturę takiego katalogu
2) Szczegółową informację o pozycji katalogwej

O ile struktura katalogu może "poczekać" bo to w systemie katalogowym można ją zmieniać i przestawiać dowolnie to sama karta danej pozycji powinna być w zasadzie doprecyzowana od początku.

Przykłady jakie znalazłem w sieci:
http://www.wbc.poznan.pl/directory_pl.html
http://katalog.pak.pl/olesno/

WojtekR
19-11-2005, 15:40
Nie no nie wytaczajmy armat przeciw komarowi
Jak zaznaczyłem, nie pracuję na bazach danych, więc "access" był jedynie przykładem. Ot taki sobie przykład...
Jeśli chodzi o kwestię:

Zasadniczo musimy uzgodnić 2 kwestie.

1) Podstawową strukturę takiego katalogu
2) Szczegółową informację o pozycji katalogwej

z uporem maniaka wracam do "nie wyważania otwartych drzwi". Naprawdę trzymajmy się norm, które podałem w jednym z pierwszych postów. Tam znajdują się "gotowce", które wystarczy jedynie przenieść do odpowiedniego katalogu (bazy). Nie potrzeba, doprawdy, nic wymyślać. A to w jakim systemie zapisu (katalogu) będziemy się poruszać, nie ma to większego znaczenia. Grunt, by było łatwo wpisać i wyszukać.
Co do systematyki lub raczej klasyfikacji...
Tu niestety muszą czuwać ludzie, którzy się w tym choć trochę orientują. Dlatego też podczas opisu konieczne byłoby podanie kilku słów kluczowych (np. dla S.Krycińskiego "Cerkwie w Bieszczadach" mogą być: cerkiew, architektura, prawosławie, grekokatolicyzm, budownictwo drewniane, przewodnik itp.), gdyż ktoś, kto będzie klasyfikował (a przecież nie musi czytać każdej pozycji!!!), będzie miał łatwiej, gdzie daną pozycje umieścić.
Kolejność ustaleń, którą podał admin jest zasadna.

O ile struktura katalogu może "poczekać" bo to w systemie katalogowym można ją zmieniać i przestawiać dowolnie to sama karta danej pozycji powinna być w zasadzie doprecyzowana od początku.
Niech powoli spływają już opisane dokumenty (książki, artykuły w czasopismach, filmy, utwory muzyczne, foldery itp.), zaś umieszczenie w poszczególnych działach może się odbyć później (ale nie bardzo zwlekając, bo stworzyć się "zatory"...).
PS.Zachęcam jednak admina do "luknięcia" w MOL-a.