PDA

Zobacz pełną wersję : Południowy kraniec Polski?



wiking
16-10-2005, 15:54
Witam.W wiekszosci wypowiedziach i opisach znajdujacych sie w przewodnikach(i nie tylko) za najbardziej wysunienty na poludnie punkt naszego kraju uwaza sie szczyt Opolonek.Z moich obserwacji(mapy bieszczad)wynika ze to przelacz nie posiadajaca nazwy o wysokosci 913m n.p.m. znajdujaca sie miedzy Opolonkiem a zrodlem Sanu jest najbardziej wysunieta czescia Polski na poludnie.Czy sa osoby ktore rowniez nad tym sie zastanawialy a moze ktos bedac tam z odbiornikiem GPS-u moze rozwiac lub potwierdzic moje przypuszczenia.Pozdrawiam

Piotr
16-10-2005, 16:05
Z moich obserwacji(mapy bieszczad)wynika ze to przelacz nie posiadajaca nazwy o wysokosci 913m n.p.m.
Jeżeli opierasz sie tylko na tym, to może to być bardzo złudne - np. niedokładność na mapie i to zapewne jest przyczyna. Patrząc zarówno na Bieszczady Wysokie (Ruthenus) 1:40k jak i Bieszczady 1:50k (Compass, no tu może i ciut wystaje) oraz Bieszczady wyd. II 1:60k (Ruthenus) przełęcz 913 jest jednak minimalnie cofnieta w stosunku do Opołonka, co by potwierdzało że jednak Opołonek jest najdalej wysunięty. Pozycje Opołonka względem innych punktów ktoś pewnie kiedyś zmierzył/obliczył i dlatego podaje sie go za najbardziej wysunięty na południe, a nie na podstawie mapy.

irekr
18-10-2005, 00:20
Potwierdzam to co pisze Piotr. Robiłem w tej okolicy badania geofizyczne na poczatku lat 90tych i mając juz wtedy (unikalny) sprzet GPS zamontowany na samochodzie potwierdzam że wspomniana przełecz jest około 30 metrów dalej na północ niz Opołonek. Po raz pierwszy - i chyba ostatni raz w zyciu - wjechałem na Opołonek samochodem, na przełęcz i do torów kolejowych także....ale jeszcze po polskiej stronie....
Prosze brac pod uwage że mapy bieszczadzkie (sprzedawane w sklepach) maja ozdworowanie płaskie a nie merkatora. Na walcówkach wyglada to zupełnie inaczej.

irekr
18-10-2005, 00:50
Własnie sprawdziłem swoje stare zapiski i mam tak:
14-05-1991 g 12-14 OPOŁONEK SZCZYT słupek 214/2
49N00-07-15
22E51-00-20
14-05-1991 g 12-42 OPOŁONEK- UZOK STACJA słupek 219/1
49N00-07-78
22E51-37-24
Ten drugi zapis dotyczy własnie wspomnianej przełeczy. Pomiary były wykonywane w odległości 5ciu metrów na północ od słupków.