PDA

Zobacz pełną wersję : Kaplica w Balnicy



demq
05-12-2005, 16:00
Tu pierwszy raz - więc witam wszystkich :lol:

Pytanie:
Czy ktoś zna terść tablicy (podobno marmurowej [?]) umieszczonej na kaplicy w Balnicy?
pozdrawiam

Zosia samosia
05-12-2005, 19:22
Witaj.
Ostatni raz w Balnicy byłam gdzieś pod koniec października, ale nie przypominam sobie żadnej marmurowej tablicy. Jest niewielka, chyba metalowa mówiąca o tym, że teren wokół kaplicy porządkowała młodzież z Jarosławia (chyba - ale to tak mniej więcej pamiętam).
Natomiast nad wejściem umieszczona jest tabliczka (papier zalaminowany) i dokładną treść moge Ci podać - jeżeli o tą tabliczkę chodzi.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Balnica
Murowana kaplica greckokatolica wybudowana została przed rokiem 1879, nad źródłem które zasłynęło cudami. Odprawiano tu jedną liturgię w roku, w której licznie uczestniczyli
okoliczni Rusini - Bojkowie i Łemkowie - także Polacy. po wysiedleniach popadła w ruinę.

W roku 1998 Nieformalna Grupa Kamieniarzy "Magurycz" rozpoczęła społeczny remont Kaplicy, który do tej pory wsparły w rózny sposób następujące instyucje i osoby:
(tu lista instytucji)
Wszystkie prace - z wyjątkiem dekarskich - wykonali społecznie wolontariusze "Magurycza" - Ludwik i brat Stefan.
Osoby gotowe wesprzeć zakończenie remontu kaplicy prosimy o kontakt:
Nieformalna Grupa Kamieniarzy "Magurycz"
ul. Mokotowska 24/54, 00-561 Warszawa
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tyle. O to chodziło może?
A dla Magurycza podobno inne prace na terenie Bieszczadów znalazłyby się
:wink:
Ale albo przesledź forum, albo pytaj :)
Pozdrawiam

demq
05-12-2005, 20:55
Ostatni raz w Balnicy byłam gdzieś pod koniec października, ale nie przypominam sobie żadnej marmurowej tablicy. Jest niewielka, chyba metalowa mówiąca o tym, że teren wokół kaplicy porządkowała młodzież z Jarosławia (chyba - ale to tak mniej więcej pamiętam).

Dziękuję - informacji na temat tej tablicy szukałem.
Zastanawiającym jest jak ludzie szukają poklasku... :( Ktoś coś posprząta i już tablica pamiątkowa :wink: Zrobimy mostek i już pomnik sobie stawiamy... Czy o to chodzi?
I dlaczego na kaplicy, której żadna młodzież z Jarosławia nigdy nie remontowała :!: :!: :!: - mało jest drzew dookoła?
Pomijam już kwestię rozgłosu medialnego jaki nadał remontowi "inicjator i wykonawca" :evil: - gdzie wszystko z wyjątkiem faktu remontu mija się z prawdą :cry:
Cóż... - tak już chyba jest

pyton
06-12-2005, 10:47
A , przepraszam, kto był tym inicjatorem???? Poza tym nie zgadzam się żeby ktoś sobie stawiał tablice na drzewach!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!, Zgadzam się że nie powinni sobie tablic stawiac, jak posprzatasz to tylko po to by to miejsce uczcic, ale juz faryzeusze modlili sie na rogach ulic żeby ich ludzie widzieli....TRAGEDIA, że takie urokliwe miejsca zasypią głupkowate informacje...Zamiast pisac że coś sprżatli (jesli sprzątali) dotarli by do informacji o tej kaplicy, jakie obrządy były sprawowane - tak by odwiedzający znał historie tego miejsca a nie akcje typu SPRZATANIE ŚWIATA...
Kto zainteresowany historią tego miejsca zapraszam na priv - podesle mailem, albo do lektury Annales UMCS sectio B 2006 (ale dopiero we wrześniu 2006 wyjdzie tom) - beda tam opisane bieszczdzkie świete źródła i m.in. Balnica
Pozdr
PYTON

Zosia samosia
07-12-2005, 20:46
hmm.... no cóż..
są tablice i tablice. Akurat ta metalowa, zupełnie nie wpadła nikomu w oczy i wydała się całkiem niewarta uwagi, skoro nikt nie pstryknął jej fotki cyfrakiem (w grupie 3szt tego sprzętu). Dlatego napisałam, że treść "mniej - więcej".

Ale na marginesie wątku mam pytanie o inną tablicę.
Czy ktoś wie (kieruję to zwłaszcza w stronę mieszkańców Ustrzyk Dolnych - Misiek - czy wiesz cos może?) jaki jest dalszy ciąg sporu o tablicę na kościele w centrum Ustrzyk?
Oczywiście zinteresowanym moge podać o którą tablicę chodzi, zaś o sporze wiem z lokalnych mediów. Cała sprawa jest ciekawa i akurat nadawałaby się pod dyskusję, ale chyba w innym wątku.

A co do pomników i poklasku - każdy chyba sobie tego szuka i robi to na miarę własnego podwórka. Niestety. Albo stety - nie wiem. Na bieszczadzkim forum też :lol: :lol: :lol: .
Wystarczy poczytac . ( napisałam" uważnie" ale wykasowałam, ponieważ forum wystarczy czytać pobieżnie) :D :D :D

Piotr
21-12-2006, 10:58
gdzie wszystko z wyjątkiem faktu remontu mija się z prawdą
Odświeżam ten stary wątek, gdyż na na stronie komancza.info umieściliśmy materiał na temat kapliczki, autorstwa Kija, który w zasadzie rozwiewa wszelkie wątpliwości: http://www.komancza.info/content/view/219/35

lucyna
21-12-2006, 12:02
Zosiu Samosiu udeż w stół, a nożyce się odezwą. Oczywiście kpię i też kpię z siebie samej.
Nie rozumiem o co macie pretensję. Człowiek poświęcił wiele pracy, uratował tę kaplicę, znalazł sponsorów i chwała mu za to. Odwalił kawał dobrej roboty. Prywatnie jestem mu wdzięczna za to, że zorganizował dla nas, młodych stażem przewodników szkolenie. Od tego czasu zaprowadziłam tam kilkanaście grup. Miejsce naprawdę urocze.
Ta tablica jest źle wkomponowana w budowlę. Troszeczkę estetów razi ale to wg mnie jedyny mankament. Dziękuję Piotrze, że dodałeś te informacje Kija. Rozszerzyły mi osobiście horyzont.
Kiju na króla Balicy i okolicy! Oby więcej było takich akcji. A dla krytyków. Ktoś kiedyś powiedział: po czynach ich poznacie.
Pyton mam prośbę. W jaki sposób będzie można kupić tę publikację?

Jacek K.
10-01-2007, 17:08
Witam Wszystkich!
Przy kaplicy w Balnicy byłem tuz przed koncem roku. Nad wejściem jest tylko laminowana tablica, natomiast w murze po prawej stronie od wejścia była umieszczona niewielka marmurowa tabliczka, którą jakieś bydlę rozwaliło, tak,ze jej resztki walają sie po ziemi. Można jescze odczytać kilka liter i rzeczywiscie resztki słowa Jarosław.
Pozdrowienia.