PDA

Zobacz pełną wersję : Renowacja cmentarzy (wspólna akcja)



Strony : 1 2 [3]

szymon magurycz
05-11-2010, 18:27
Tomas, ale... w pelerynie? I to jedyna informacja? Rany, coś co można nazwać "peleryną" występuje w wielu przedstawieniach MB. Można podejrzewać, z wielu powodów, że chodzi o Pokrow, MB Opiekunkę (rozpościerającą płaszcz nad... tu wiele, wiele wariantów... mogła być poniżej przedstawiona lokalna społeczność, o ile zamówiła ikonę..), ale... informacja z jednego wywiadu, to wedle mnie mało (zwłaszcza, że można łatwo pomylić MB z Paraskewą na przykład...), za mało żeby decydować się na próbę stworzenia czegoś podobnego. Pokusiłbym się raczej o cierpliwe dociekania "wywiadowcze" (byli mieszkańcy, ich potomkowie itd), archiwalne, źródłowe i po wyczerpaniu tych możliwości zabierał się do pracy.
Skoro możemy się dowiedzieć z tak łatwo dostępnego źródła jak Szematyzm [...] Eparchii Przemyskiej, wydany w 1879 r., że w owym czasie cerkiew w Rajskim - czyli ładnych parę lat po budowie - nie jest w środku "rozmalowana" z powodu ubóstwa parafian, to ... więcej uporu, a do wiosny daleko. Powodzenia. Powrót do pierwowzoru, w miarę możliwości - wedle mnie - jest lepszy, wręcz niezbędny...
P.s.: jest mnóstwo albumów z ikonami, w tym także ukraińskimi, także z Karpat. Służę nimi na miejscu (wiele osób takowe posiada). Tu też taki pomysł ostateczny: udać się z fotografiami różnych ikon MB, w tym MB Pokrow (które są w okolicy lub okolicznych i nie tylko okolicznych muzeach) i pokazać je osobie, od której informacja o pelerynie pochodzi.

tomas pablo
05-11-2010, 18:43
Szymek ! ..ta informacja też mnie niejako rozbawiła deczko :lol:...owa"peleryna" .Ale wierz mi-takie info dostałem obecnie !! .Sam wiesz dobrze, żem człek miastowy, w Biesach i Karpatach bywam z "doskoku" , kiedy czas pozwala.(być może się to zmieni..i uważaj ! może WTEDY będzę Cię nawiedzał )
Jasne, że poszukiwania i tropy BĘDĘ kontynuował na własną ręke. Byle by nie zrobić z owej kapliczki "cepelii" .Ani owego dziwadła jakie zrobiono w miejscu kapliczki pod Tołstą ( Studenne)

szymon magurycz
05-11-2010, 18:47
Tak na początek poszukiwań: Ikony ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku, ś.p. Romuald Biskpski, Marek Brniak, Warszawa 1991 - ilustracja 89, Pokrow, tyle, że z I ćwierci XVIII w., czyli trochę za stara...

tomas pablo
05-11-2010, 20:09
no, widzisz....świetny trop :!: DZIĘKI

tomas pablo
05-11-2010, 20:21
z tym że, też tak sobie myślę, czy nie była to po prostu jakaś odbitka litograficzna, chromolitograficzna czy coś w tym stylu...

szymon magurycz
08-11-2010, 15:42
Wszystkich Was sprzyjających kapliczce w Rajskiem proszę też o przesyłanie zdjęć, na których ma ona jeszcze dach! Adres: szymon@magurycz.org
Bardzo zależy nam na rekonstrukcji, a nie twórczości własnej. Niby to nie skomplikowana konstrukcja, ale należy dołożyć wszelkich starań, aby było to, co było.
Kilka takich zdjęć już mamy, ale im więcej ich będzie, tym lepiej.
Pytajcie proszę gdzie się da, wszędzie i wszystkich. Wiele kryją domowe zakamarki...

Biały 13
30-11-2010, 11:41
Szymonie z tej samej beczki z innej lokalizacji - czy nie chcielibyście jako Maguryczanie zainteresować się kirkutem w Kołbieli ... http://www.kirkuty.xip.pl/kolbiel.htm

szymon magurycz
30-11-2010, 13:16
Biały 13, bardzo mi niezręcznie pisać, co znajdziesz niżej, ale życie, takoż byt Magurycza każe dokonywać wyborów...
Jesteśmy zaangażowani w tak wielu miejscach, na tak wielu cmentarzach, że w najbliższym czasie nie zamierzam angażować Magurycza w kolejne, bo to nie jest dobry pomysł. Jest nas zbyt mało. Staram się nie ignorować dobrych sygnałów. W w/w wypadku mogę zaproponować tylko pomoc merytoryczną. Dla świadomości wskazuję miejsca i cmentarze, na których mamy jeszcze wiele do zrobienia oraz inne obiekty...:
- Baligród, kirkut - remont macew nie skończony,
- Grab - nie skończony remont paru kapliczek przydrożnych,
- Ciechania - nie skończony remont cmentarza greckokatolickiego,
- Żydowskie - nie skończony remont cmentarza greckokatolickiego,
- Zawadka Rymanowska - nie skończony remont cmentarzy greckokatolickich,
- Beniowa - konieczny remont paru nagrobków i cokołu krzyża przydrożnego,
- Pidkamiń i Szargorod (Ukraina) - prace remontowe na cmentarzach ukraińskich, polskich i żydowskich zaplanowane na wiele lat,
- cmentarz nr 58 z I W.Ś. - rozpoczęty remont (paru lat trzeba),
- Rajskie - obiecany udział w remoncie kapliczki i nagrobków...

W sprawie ewentualnej pomocy: szymon@magurycz.org

tomas pablo
12-12-2010, 17:41
odnośnie kapliczki w Rajskim - trochę spóżnione....
w Rajskim Gościncu odbył się międzynarodowy plener malarski w dn.10.10-17.10 pod hasłem " Rajska Jesień" , zakończony wernisażem z udziałem zaproszonych gości.Na wernisażu odbyła się aukcja na rzecz Stowarzyszenia Rajska Dolina. ( W TYM OCZYWIŚCIE NA RZECZ RENOWACJI KAPLICZKI )
W plenerze uczestniczyli min. lwowscy artyści: Anatol Martyniuk, Orest Hnativ, Serhiy Chyhryk,Wlodzimierz Lobun, oraz artystka z Polski -Ludmiła Sabadin.
więcej na www.rajskigosciniec.pl

szymon magurycz
20-12-2010, 21:49
Magurycz życzy wszystkim użytkownikom portalu wielu miłych wędrówek po Bieczczadach i jak największego wkładu w zachowanie wartości tu występujących, a to wszystko z powodu świąt, które dla jednych zaczną się w styczniu, dla drugich zaraz, dla trzecich trwają od zaraz do stycznia, dla czwartych w ogóle ich nie ma.
Serdeczności cmentarne, kamienne i ludzkie też.

Szymon Modrzejewski
Magurycz

www.magurycz.org (http://www.magurycz.org/)
Nowica 13, 38-315 Uście Gorlickie
0-18-351-63-45 albo poza domem 0-600-688-811
NIP: 738-20-54-339
PKO BP: 52 1020 1026 0000 1102 0118 9554

Biały 13
21-12-2010, 14:51
Biały 13, bardzo mi niezręcznie pisać, co znajdziesz niżej, ale życie, takoż byt Magurycza każe dokonywać wyborów... ... ...
W sprawie ewentualnej pomocy: szymon@magurycz.org

Ja się totalnie nie znam i nie potrafie składać puzzli. O tym kirkucie dowiedziałem się od kumpla który w tamtych okolicach ma działkę. Ja się osobiście nie mogę zaangażować - nie dość ż enie mam wizji to jeszcze żona mnie zabije za kolejną podjętą inicjatywę.
W razie jakby coś się zmieniło skorzystam z twojej oferty, lub po prostu przyjadę wraz z kilkoma podopiecznymi na obóz aby wam pomóc.

O tym ile macie pracy i celów przed sobą, przedstawia miesięcznik Bieszczady, którego jestem największym fanem :) (pewnie jak większość osób z forum)

Również życzę wszystkiego najjj, spokoju, uśmiechu i rozmyśleń nad istotą być - przemijać :-) chyba na tym opierają się te święta, jak każde :-P

szymon magurycz
24-02-2011, 23:52
24 II 2011 r.
file:///C:/DOCUME%7E1/XP/USTAWI%7E1/Temp/msoclip1/02/clip_image002.jpg

STOWARZYSZENIE MAGURYCZ



Nowica 13, 38-315 Uście Gorlickie, Polska, 0-18-351-63-45, 0-600-688-811; www.magurycz.org

KRS 0000277681; REGON 120442417; NIP: 738-20-54-339;

Nr konta (PKO BP): 52 1020 1026 0000 1102 0118 9554




WSTĘPNY PLAN PRAC REMONTOWYCH NA CMENTARZACH WYZNANIOWYCH

I PRZY OBIEKTACH MAŁEJ SAKRALNEJ ARCHITEKTURY PRZYDROŻNEJ W POLSCE

I NA UKRAINIE



W 2011 ROKU – XXV SEZON





WSZYSTKO TO ZALEŻY OD POZYSKANIA FUNDUSZY!








29 IV – 3V – Beniowa, gm. Lutowiska (Bieszczady) – cmentarz greckokatolicki, wybrane nagrobki a zwłaszcza łódź z rybą + krzyż przydrożny Bat’ków; Rajskie, gm. Solina – kapliczka „na skale” – rekonstrukcja ścian,

lub albo jednocześnie – Nowica, gm. Uście Gorlickie – zakończenie prac przy kapliczkach i krzyżach przydrożnych,



25 VI – 9 VII albo 24 VII – 7 VIII – Baligród, gm. w miejscu – cmentarz żydowski, zakończenie remontu macew + ewentualnie stare nagrobki na cmentarzu greckokatolicko-katolickim,




24 VII – 7 VIII albo 25 VI – 9 VII – Pidkamiń, rejon Brody, obłast’ lwowska, Ukraina – polsko-ukraiński cmentarz zwany „dominikańskim”, kontynuacja remontu wybranych nagrobków ukraińskich i polskich lub Szargorod, rejon w miejscu, obłast’ winnicka, Ukraina – cmentarz prawosławny, katolicki i żydowski nowy, kontynuacja remontu wybranych nagrobków – 24 VII – 7 VIII,




14 – 28 VIII – Żydowskie, gm. Krempna – cmentarz greckokatolicki + krzyże i kapliczki przydrożne; Grab, gm. Krempna – kapliczki przydrożne; Zawadka Rymanowska, gm. Dukla – cmentarz greckokatolicki przycerkiewny i grzebalny II,




Wrzesień – Magura Małastowska, gm. Uście Gorlickie – cmentarz nr 58 z I W.Ś. – kontynuacja remontu i rekonstrukcji, a zwłaszcza rekonstrukcja piramidy.


Być może:



Wrzesień/paździenik – Tbilisi, Gruzja – cmentarz Kuka, remont wybranych polskich nagrobków, warsztaty teatralne,
Data nie ustalona – Smiła, obłast’ czerkaska, Ukraina – cmentarz polski, remont wybranych nagrobków.



POZOSTAŁE PLANY




Realizacja projektów, które wpisują się w cele statutowe stowarzyszenia (wystawy, warsztaty, prezentacje, konferencje etc. etc.), a to przede wszystkim konferencja o roboczym tytule: „Ich? Nasze? Wspólne? – o ochronie dziedzictwa kulturowego pograniczy”,




Organizacja spotkania uczestników Nadsania i Magurycza w związku z 25-leciem działalności; wydawnictwo opisujące szerzej 25-letnie działania, cmentarze, losy ludzi,




Trzecie wydanie broszury o Nadsaniu i Maguryczu,




Uruchomienie portalu Katalog Sztuki Sakralnej,




Działania teatralne (warsztaty, spektakle), których osią będzie oswajanie dziedzictwa kulturowego.



Szymon Modrzejewski
przewodniczący Magurycza

trzykropkiinicwiecej
23-03-2011, 11:08
..Ludziska Głosujemy w konkursie na Magurycz.!. http://domykultury.newsweek.pl/artykul/stowarzyszenie-magurycz,Magurycz

szymon magurycz
23-03-2011, 12:10
Niestety nie ma to sensu... nie głosujcie... projekt Magurycza nie jest brany pod uwagę... nic to, raz się przegrywa, raz się wygrywa :)
"...na pytanie dlaczego można głosować na to, co nie jest wśród zakwalifikowanych 21 projektów, dostałem od organizatorów następującą odpowiedź:" Witam,
tak jest łatwiej od strony moderacyjnej - nie usuwamy zgłoszeń z bazy danych, jednak brane pod uwagę i liczone przez system są wyłącznie głosy
oddane na projekty wybrane przez komisję."

szymon magurycz
23-03-2011, 12:15
Co nie zmienia faktu, że zawsze możecie nas sami wesprzeć :)
STOWARZYSZENIE MAGURYCZ
Nr konta (PKO BP): 52 1020 1026 0000 1102 0118 9554

KONIECZNIE Z DOPISKIEM "DAROWIZNA"
POZA DZIAŁANIAMI W RAJSKIEM ZBIERAMY NA CHEMIĘ DO BENIOWEJ

tomas pablo
10-05-2011, 19:59
w dniach 29.04- 06.05 ludzie z Magurycza pod wodzą Szymy , Rajszczanie oraz moim i Beaty skromnym udziałem , ruszyli kamienie Kapliczki na Skale. '' babcia '' Stenia przyrządzała wspaniałe posiłki / kto kosztował..ten wie /
Załoga wyjechała 03. 05 , my z Szymonem pozostaliśmy ....Pogoda prawie cały czas dawała mocno w kość- deszcze, upierdliwe zimno i wiatr. Gdy zabierałem Szymka 06. , pozostawiliśmy za sobą tak 2/3 murów ( powyżej okien ) . Szymon ma powrócić w czerwcu, by skończyć. Następnie wchodzi ekipa z konstrukcją dachu i gontem.
Podzielone są zdania , co do wykończenia murów i co do wyposażenia. Czy tynkować ? Czy nie ? Pierwotnie była otynkowana. Ja osobiście skłaniam się ku drugiej z tych wersji. Określiłem to takim '' romańskim'' stylem.
Z czasem u podnóża górki ustawione będą ławki i kamień z kutą informacją.
Jednocześnie z pracami kamieniarskimi, dziewczyny odnowiły nagrobki na cmentarzu.
ps. wszystkim działaniom bacznie przyglądała się nasza amstafica Fara 23542235432354423545235462354723548235492355023551

Biały 13
11-05-2011, 10:25
jestem pod wrażeniem waszych prac i mam nadzieję że pojawi się więcej relacji z waszych działań i dokonań :)

szymon magurycz
11-05-2011, 12:19
a ja pod wrażeniem wszystkich, którym chciało się w tę niezbyt sprzyjającą pogodę uczciwie i za darmo popracować, a niektórzy przyjechali w tym celu ze... Szczecina... o Warszawie nie wspominając, ale ekipa na miejscu też mocna :) ukłony dla wszystkich :)

sir Bazyl
13-05-2011, 20:34
a ja pod wrażeniem wszystkich, którym chciało się...
Ja jestem ciągle pod wrażeniem tego co robicie!
Kiedyś ruszę dupę, kiedyś na pewno, bo piękne to jest!
Na razie tylko gorące podziękowania, dużo sił i zdrowia życzę!

tomas pablo
15-05-2011, 17:55
ano rusz....kiedyś ;)
harmonogram prac MAGURYCZA łatwo znależć min. na tym forum . Zawsze można się podłączyć np. do targania kamieni . Fajna sprawa, fajni ludzie...
Łażąc po górkach, można też zrobić coś dla ich przeszłości , choć przewrotnie to zabrzmiało ...ale warto ten trud podjąć

szymon magurycz
15-05-2011, 18:03
właśnie wróciłem po kolejnych czterech dniach pracy z fajnymi ludźmi, a to: młodzieżą z tylickiego gimnazjum, z którą pracowaliśmy na tamtejszym cmentarzu greckokatolickim... najpierw robili to, bo Pani ich przyprowadziła... lepsze to niż lekcje, ale... przyszli też po lekcjach, fajni młodzi ludzie..., a wczoraj z nieporównanie starszymi naprawialiśmy kapliczkę przydrożną w Grabiu, też fajni ludzie i... przemy do przodu, ciśniemy z całych sił... zapraszam od 25 VI na kirkut w Baligrodzie, jest co robić!

Dlugi
16-05-2011, 09:55
..., a wczoraj z nieporównanie starszymi naprawialiśmy kapliczkę przydrożną w Grabiu....
Fajnie było, kto ciekaw niech szuka na forum po sąsiedzku :-)

szymon magurycz
29-05-2011, 11:24
Halo, halo :) 3 VI zbieramy się wieczorem pod kaplicą w Rajskiem, żeby 4 i 5 dokończyć szybko i sprawnie cośmy zaczęli. Jak ktoś ma ochotę trochę się wysilić to zapraszam z całego serca. Śpimy koło kaplicy, żarcie mamy :)

tomas pablo
29-05-2011, 16:54
również GORĄCO zachęcam !!!
cel szczytny , fajna panoramka na Zalew, '' babcine '' obiadki smakowite :lol: , pracy już nie wiele....pogoda zapewne będzie łaskawsza od tej majowej :mrgreen:
ps. o ile ktoś się wybiera ze 100licy , lub będzie jechał przez nią -proszę o kontakt na PW

szymon magurycz
07-06-2011, 00:13
Z radością informuję, że kaplica w Rajskiem stoi cała niemal, gotowa do zakładania dachu, co też w tym miesiącu najpewniej nastąpi. Piszę "niemal", bo pozostały tam do zrobienia drobiazgi murarskie, które wykonać można dopiero po powstaniu dachu. Rzecz jasna mury i dach to jedno, a kwestia tynku, podłogi, drzwi wejściowych oraz okien to kolejne do ogarnięcia tematy. Serdecznie, kamiennie i pełen podziwu dziękuję: Grubemu, Maćkowi, Katarzynie, Oli, Januszowi, Darkowi, Damianowi, Michałowi, Rudolfowi, Marysi, Andrzejowi, Małgorzacie, Markowi, Romkowi, Kindze... za pracę i wszelaką inną pomoc udzieloną społecznie pracującym, za to ostatnie także Pani, która wypoczywając z mężem w pobliżu zrobiła nam jajecznicę :)
A tu zdjęcie stanu na dziś: http://www.facebook.com/profile.php?id=100000735351321#!/photo.php?fbid=215877158446794&set=a.164246770276500.38478.100000735351321&type=1&theater
P.s.: nieserdecznie zaś przy okazji wołam: wędkarze i inni okupujący brzegi jeziora solińskiego, opanujcie się, bo syf który zostawiacie po sobie pochłania coraz bardziej kolejne miejsce

szymon magurycz
07-06-2011, 07:47
Ajajaj, zabyłem, że żeby to zdjęcie zobaczyć trzeba być na fejsbuku zalogowanym, no to inny link:
http://www.facebook.com/photo.php?pid=680618&l=00754eb50b&id=100000735351321

tomas pablo
07-06-2011, 22:00
Szymon ! wielkie brawa !!!:grin:...a gdzie żeś wlazł , by sfocić ??

szymon magurycz
07-06-2011, 22:05
no na górkę na przeciwko kaplicy :)

tomas pablo
08-06-2011, 16:08
;) no, tak..zmyliła mnie ta perspektywa, i to że tam kupa krzoli...

humanitas
12-06-2011, 21:58
Warto obejrzeć :)

http://www.youtube.com/watch?v=j2C5V81GNU0 (http://forum.bieszczady.info.pl/showthread)

Zdjęcia niedługo!

tomas pablo
12-06-2011, 22:12
w sobotę, w pięknych okolicznościach przyrody, otrzymałem pięknego sms'a od Szymona M. :
WCZORAJ W AMSTERDAMIE ODEBRAŁEM GRAND PRIX EUROPA NOSTRA.
CAŁY MAGURYCZ SIĘ CIESZY ( TO W SUMIE LUDZI MAGURYCZA ZASŁUGA ) I TĄ RADOŚCIĄ SIĘ DZIELIMY

beatawyrwas
12-06-2011, 22:29
Gratulacje!!!cieszymy się z Tobą Szyma!i z całym Maguryczem...jestem dumna,że Cię poznałam..życzę Ci dużo sił i zapału do dalszych działań!

Krysia
12-06-2011, 23:12
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,81048,9764925,Szymon_Modrzejewski_laureatem_unij nej_nagrody__Europa.html
Gratki jeszcze raz!

długi
13-06-2011, 06:59
Szymon Modrzejewski laureatem unijnej nagrody "Europa Nostra"
PAP
2011-06-10, ostatnia aktualizacja 2011-06-10 22:45

Szymon Modrzejewski, kamieniarz z Uścia Gorlickiego, odebrał w piątek w Amsterdamie jedną z sześciu unijnych nagród Grand Prix "Europa Nostra" 2011 za wybitne osiągnięcia związane z dziedzictwem kulturowym.
W tym roku do nagrody "Europa Nostra" zgłoszono 140 projektów z 31 państw. Wybrano 27 laureatów, z których sześciu uhonorowano dodatkowo Grand Prix.
W kategorii muzealnictwa nagrodzono Muzeum Archeologiczne w Gdańsku za odrestaurowanie spichlerza "Błękitny Baranek", w którym urządzono muzeum.
Modrzejewski od ponad 20 lat zajmuje się porządkowaniem i rekonstrukcją cmentarzy wszystkich wyznań i innych zabytków kultury materialnej w południowo-wschodniej Polsce, stosując wybrane techniki konserwatorskie.
Nagroda "Europa Nostra", czyli Nagroda Unii Europejskiej w Dziedzinie Dziedzictwa Kulturowego, przyznawana jest od 2002 r. To wspólna inicjatywa Komisji Europejskiej i federacji "Europa Nostra", której celem jest promowanie dbałości o dziedzictwo narodowe.
Nagrody wręczał na uroczystości hiszpański tenor Placido Domingo, który jest przewodniczącym federacji "Europa Nostra" i unijna komisarz edukacji i kultury Andrulla Wasiliu.
Na uroczystości Domingo podkreślił, że "wartość dziedzictwa kulturalnego ma dla Europy zasadnicze znaczenie".
Federacja "Europa Nostra" istnieje od 1963 r. Zajmuje się ochroną dziedzictwa kulturalnego i środowiska naturalnego. Skupia ponad 200 pozarządowych organizacji (związanych z działalnością na rzecz dziedzictwa narodowego) z 40 krajów Europy. Jej siedziba mieści się w Hadze.(PAP)

Źródło: PAP

Biały 13
13-06-2011, 09:14
Szacuneik i gratulacje dla Maguryczan :)

Śledze wasze poczynania od dwóch lat i z każdą nowym waszym działaniem jestem szczęśliwszy że są osoby którym się chce. A teraz ciesze się że zostaliście docenieni !!

Gratulacje !!

humanitas
18-06-2011, 14:18
W imieniu Maguryczan dzięki za dobre słowo, Biały13 :smile:
Śpieszę donieść, że kaplica w Rajskiem posiada już piękny gotowy dach!
Prace zbliżają się raźnym krokiem ku końcowi.
Tutaj kilka zdjęć z prac murarskich (jeszcze bez dachu):
zdjęcia (https://picasaweb.google.com/humanitas0/RajskaDolina)
Pozdrawiam!

szymon magurycz
18-06-2011, 18:19
jest w dechę, wszystkim dziękuję, a najbardziej tym, co ręce zanurzyli w pracy Magurycza, nie zawsze fizycznej :)

tomas pablo
19-06-2011, 22:05
dzięki Darku za fotki...tak miłe sercu ;)

szymon magurycz
25-06-2011, 06:51
raaatunku... dziś jedziemy do Baligrodu, sprzęt i materiały i chęci mamy, ale tylko 100 zyły na jedzenie na dwa tygodnie pracy... to prosimy o pomoc z dopiskiem "Baligród - remont nagrobków na cmentarzu żydowskim":

STOWARZYSZENIE MAGURYCZ



Nr konta (PKO BP): 52 1020 1026 0000 1102 0118 9554

bartolomeo
27-06-2011, 21:12
No to jak, będzie miał nam Szymon za co dziękować jak wróci?

Ten cmentarz, jak i wszystkie inne, remontuje także dla nas. Wierzę, że uda się coś z naszych skarbonek wycisnąć :wink:

tomas pablo
27-06-2011, 21:39
POMOŻECIE ??....
może ktosik będzie w przelocie przez Baligród - i podrzuci trochę jadła i napitki :wink:

trzykropkiinicwiecej
28-06-2011, 10:35
...ile Was jest na obozie?

szymon magurycz
28-06-2011, 11:43
Miło, jest miło, mamy o 300 zyły więcej... to bardzo ważne :))) dziękujemy, a jest nas obecnie czworo, a od dzisiejszego wieczora będzie ośmioro :)

szymon magurycz
08-07-2011, 09:51
Serdecznie dziękując wszystkim którzy pracowali w Baligrodzie, a to: Karolce, Marcinowi, Łukaszowi, Kozie, Mariuszowi, Heniowi, Markowi, Malo, Kaśce, Dawidowi, Patrycji, Renacie, Stachowi, Justynie a takoż tym którzy wsparli prace w Baligrodzie w jakikolwiek inny sposób - szczególnie panu Jankowi, który przez 6 lat gościł nas na swoim podwórku - informuję, że obecnie można doliczyć się ponad 260 macew, przy czym większa część z nich to destrukty lub fragmenty niestety... Wiele z dziś widocznych macew - najstarsza z około 1711 roku - nie przetrwa zbyt długo, bo wykonane zostały z fatalnego jakościowo kamienia (te lepsze zabrali okupanci i okoliczni mieszkańcy...). Ich odsłonięcie ma jednak ten walor, że zyskaliśmy wiele informacji o pochowanych i możliwość wykonania dokumentacji (na marginesie: profesor Trzciński planuje opracować monografię cmentarza) a odwiedzający cmentarz mogą zobaczyć znacznie więcej... tu jednak konieczne jest spełnienie jednego warunku... koszenie cmentarza, który najwyraźniej przekracza możliwości właściciela (Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego), ale także gminy Baligród, która szczyci się cmentarzem, ale nie jest w stanie zadbać o nic więcej poza postawieniem tablicy z nieaktualnymi informacjami, a przecież to spuścizna nie tylko Żydów, ale po prostu nasza... Będę zabiegał o tablicę z planem cmentarza i wskazaniem co ciekawszych, piękniejszych, najstarszych nagrobków.
Jeszcze raz dziękuję wszystkim, którzy przez te lata pracowali na kirkucie, bądź wspierali nas, także poprzedniemu wójtowi no i Malo, który - było nie było - rozpoczął akcję.
Obecnej pani wójt NIE DZIĘKUJEMY! ponieważ potraktowała nas obcesowo i nie wywiązała się ze złożonych obietnic...
. Rzecz jasna można by jeszcze coś zrobić na kirkucie, ale byłyby to już działania bardzo ingerujące w "strukturę" cmentarza. Mam na myśli to, że gdyby zdjąć dajmy na to 30 cm warstwę ziemi, zwłaszcza z najstarszej części cmentarza, to bez pudła znaleźlibyśmy nagrobki, które już przed wojną ukryła ziemia, ale... są granice.

bieśdziad
08-07-2011, 10:11
to nie ma w Baligrodzie bezrobotnych? Nie ma dłużników gminy - w wielu miastach w Polsce, w spółdzielniach mieszkaniowych ludzie odrabiają swoje długi.... no tak, ale jak zwykle w Bieszczadzie jest totalny brak umiejętności organizacyjnych lokalnych władz...

szymon magurycz
08-07-2011, 10:39
W biegu cmentarnym nie jestem w stanie robić za pośrednika między gminą a fundacją... jednym i drugim proponowałem, aby się porozumieli... przy czym uważam, że kosić cmentarz można by nie oglądając się na tytuły własności, choćby dlatego, że to najstarszy zabytek w Baligrodzie, nie znajduję też czasu na inne formy nacisku... i na co tu naciskać? jak parę miesięcy temu ustawiła gmina tablicę, na której mowa jest o około 50 zachowanych macewach... jedno jest pewne: od paru lat kirkut odwiedza bardzo dużo ludzi... bardzo wielu z nich podąża za znakami, które stojąc na początku cmentarza wskazują jego najmłodszą część... większość tych osób nie schodzi na dół - czyli początek cmentarza - bo na ogół jest on zarośnięty i słabo widoczny... a szkoda... szkoda, bo niewiele widzą... dla gminy, czy samego Baligrodu szkoda także taka, że im dłużej zatrzyma się ktoś w B. tym większa szansa, że zostawi tam pieniądze... i tłumacz jełopom jak żyć z turystów...

bieśdziad
08-07-2011, 12:42
niestety masz rację jełopy we władzach w Bieszczadzie nic nie kumają o co kaman w biznesie turystycznym...nasteawieni są zwykle na prymitywne pojmowanie typu włożyć kasę w wyciąg na Jasło, ale nic nie robić z kolejką wąskotorową...., lansują dziwne imprezy itd itp
a próbowaliście przez jakieś fundacje w Izraelu, moze gmina żydowska w Polsce pomogłaby coś w temacie...tak tylko podpowiadam, bo takich przykładów, o których piszesz sporo w Bieszczadzie

trzykropkiinicwiecej
08-07-2011, 15:15
..ja również dziękuję za łyk inspiracji i doborowe towarzystwo... taką mam prośbę do Karolki żeby jakieś zdjęcia wrzuciła.. bo trochę ich się natrzaskało ...

bieśdziad
08-07-2011, 21:12
z resztą...to wszystko od ludzi zależy, kiedyś w Buku znajomi, miejscowi sami dbali o cmentarz grodząc go, kosząc go...teraz już mocno zarósł

szymon magurycz
29-07-2011, 20:43
Stowarzyszenie Magurycz i Oddział Archeologii Karpat sanockiego Muzeum Budownictwa Ludowego mają przyjemność zaprosić wszystkich zainteresowanych na obóz archeologiczno - remontowy, który odbędzie się w dniach 4 sierpnia - 10 sierpnia w Uluczu nad Sanem (powiat brzozowski, gmina Dydnia). A odkopywać będziemy... relikty XV wiecznej, dotychczas nieznanej murowanej cerkwi obronnej. Równolegle będzie miał miejsce remont z użyciem technik konserwatorskich 6 nagrobków położonych na cmentarzu cerkiewnym.

Jeśli jesteście zainteresowani prosimy o potwierdzenie przyjazdu. Pozwoli nam to ustalić - uzależniony od ilości wolontariuszy - plan prac, oraz oszacować ilość ziemniaków, kaszy, słoniny i kawy zbożowej anatol, którymi to zamierzamy Was wykarmić ;)


kontakt
cerkwie@gmail.com
500 325 637

tomas pablo
21-09-2011, 16:36
dzisiaj o godz. 21 w radiu Lem. fm reportaż z gali wręczenia Grand Prix Europa Nostra 2011 przewodniczącemu stow. magurycz , Szymonowi Modrzejewskiemu , a o 21.35 rozmowa z Szymonem .
www.lem.fm

Jaro
19-11-2011, 08:52
Coś z głównej Onetu

http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/Tu-jest-Polska/szymon-cmentarnik,2,4905780,wiadomosc.html

szymon magurycz
19-11-2011, 13:15
takie tam pierdoły :)

PaweleS
19-11-2011, 21:35
Ważne rzeczy.Bardzo ważne rzeczy.
Szymonie!Wraz z innymi wykonujecie kawał dobrej niesamowitej roboty.
I z tego co udało mi się zauważyć gdy Ciebie kiedyś w Niskim spotkałem to żadna palma Ci nie odbiła.
Pozdrawiam.
I sił życzę na dalszą pracę;)

szymon magurycz
19-11-2011, 21:55
dobrze, że u nas palmy nie rosną :)

beatawyrwas
20-11-2011, 15:52
:wink: ano, dobrze...bo chciałbyś takie dziadostwo karczować ?? :mrgreen:....ale z drugiej strony- banany, kokosy, czy inne daktyle..
pozdrówki -tomas i bea

Wiśnia
22-11-2011, 12:38
Szymon jeśli moge to proszę Cię o kontakt na pw ewentualnie maila dwisniew@o2.pl sprawa dotyczy twojego zainteresowania pomocą renowacji cerkwii w Krywem. Przedstawicielka z mojego stowarzyszenia podobno nawiązała z tobą kontakt chciałbym omówić sprawę bo udało mi się kilka zaplanowanych działań załatwić :d

Biały 13
23-11-2011, 11:48
jak będziecie znali to wrzućcie termin prac remontowych w Krywem

beatawyrwas
23-11-2011, 12:56
Na czym owa renowacja ma polegać ? ...
czas najwyższy, póki jeszcze mury stoją !

Wiśnia
24-11-2011, 00:05
projekt przewiduje pełne zabezpieczenie cerkwi kosztorys wynosi 120 tys. zł. obecnie toczy się walka o wpisanie tej inwestycji do budżetu gminy co dzięki pomocy kilku radnych i byłego wójta gminy praktycznie się juz udało (w piątek sesja) :d. Ważniejsza sprawą jest teraz przeniesienie dotacji otrzymanej od marszałka (40 tys.) w poniedziałek powinienem mieć już odpowiedź w tej kwestii. Potem zostanie juz kontakt z konserwatorem zabytków i rozmowa na temat wsparcia finansowego projektu ale masz racje to juz chyba ostatni dzwonek na zabezpieczenie tego zabytku bo drzewa zaczynają porastać mury.

beatawyrwas
24-11-2011, 10:50
to dobra, a nawet BARDZO DOBRA wiadomość :!:....oby zima była łaskawa !!! szkoda , że kasa taka cienka :-( ale grunt , by zacząć . Dla wielu ten obiekt ma duże znaczenie, szkoda by było, by podzielił los Hulskiego.

Małgocha
19-12-2011, 11:51
projekt przewiduje pełne zabezpieczenie cerkwi kosztorys wynosi 120 tys. zł. obecnie toczy się walka o wpisanie tej inwestycji do budżetu gminy co dzięki pomocy kilku radnych i byłego wójta gminy praktycznie się juz udało (w piątek sesja) :d.
Trochę czasu minęło... posiada ktoś wiedzę czy udało się pozyskać pieniądze z gminy ?

tomas pablo
14-01-2012, 20:38
dziś- 14.01 kapituła nagrody Mosty Starosty pod przewodnictwem starosty pow. gorlickiego M. Wędrychowicza dokonała wyboru laureata nagrody główniej. Wręczoną ją Szymonowi Modrzejewskiemu .
Jest to kolejne wyróżnienie prac " Magurycza".
(... byłem , widziałem , w bankiecie uczestniczyłem ;-) )
SZYMON - JESZCZE RAZ - NASZE GRATULACJE !!!

szymon magurycz
14-01-2012, 21:24
Te gratulacje należą się tak samo Wam jak i mi, a ściśle bardziej Wam niż mi, bo też na Waszej i Wam podobnym ludziom przychylności opiera się idea Magurycza, a zatem Wam, najdrożsi i Wam podobnym przyjaciołom dedykuję tę nagrodę... oby coś wynikło z niej dobrego!

szymon magurycz
17-04-2012, 17:34
Powrót do marzeń o Bojkowszczyźnie, sezon XXVI Magurycza: wróciliśmy wczoraj z Boberki, ja, Olga Solarz i Tomek Rozbicki. W sumie był to prolog sezonu. Dotarliśmy na cmentarze (cerkiewny i grzebalny) w Dydiowej i udało nam się zrobić co nieco przy pięciu nagrobkach tamże (4 na grzebalnym, 1 na cerkiewnym). Wszystkie leżały. Wszystkie stoją, a 3 krzyże poklejone, choć jeden z nich musi poczekać na uratowanie cokołu, który - póki - co nie nadaje się do zamontowania na nim krzyża. Samo dotarcie do Dydiowej ze sprzętem, a takoż dostarczenie tam poklejonych krzyży było przygodą, możliwą dzięki Anatolijowi Biżykowi z Boberki, który udostępnił nam poza swoim "wszędowjeżdżającym" Gazem ciężarówką także swój warsztat i ręce pomocne. Pomagali też Wasyl i Wołodymyr pogranicznik. Przy okazji odwiedziliśmy cmentarze w Jabłonce Wyżnej, Szandrowcu, Turce, Rozłuczu, ale przede wszystkim w Tarnawie Niżnej, gdzie musieliśmy przedostać się bez pozwoleń niezbędnych! Do Tarnawy Wyżnej też dotrzemy, podobnie jak do Żurawina i Łokcia, wszystko w swoim czasie. Powrót do marzeń? Marzyło mi się 22 lata temu, żeby zacząć remontować cmentarze na wschodnim brzegu Sanu i... zaczęliśmy :).

tomas pablo
17-04-2012, 17:52
fajnie ...że owe marzenie zrealizowaliśmy wspólnie.....sama wyprawa czy na Dydiową czy do Tarnawy - dla wielu tu obecnych, jest wyzwaniem czy tylko pozostaje w sferze marzeń..a jednak można. Dzwonnica w Tarnawie, jak i sam cmentarz na wzgórzu , robi wrażenie- nie wiem nawet czy nie większe, niż przedzieranie się przez drutu zony ! ;). Sama panorama połonin z tamtej strony ROBI WRAŻENIE !!!:shock:......Dodam , iż spędzanie świąt na wsi ukraińskiej też ma swój klimat

sir Bazyl
17-04-2012, 18:48
Powrót do marzeń o Bojkowszczyźnie, sezon XXVI Magurycza: wróciliśmy wczoraj z Boberki,...Dotarliśmy na cmentarze (cerkiewny i grzebalny) w Dydiowej ... przy okazji odwiedziliśmy cmentarze w Jabłonce Wyżnej, Szandrowcu, Turce, Rozłuczu, ale przede wszystkim w Tarnawie Niżnej, gdzie musieliśmy przedostać się bez pozwoleń niezbędnych!... Powrót do marzeń? Marzyło mi się 22 lata temu, żeby zacząć remontować cmentarze na wschodnim brzegu Sanu i... zaczęliśmy :).


...Dzwonnica w Tarnawie, jak i sam cmentarz na wzgórzu , robi wrażenie- nie wiem nawet czy nie większe, niż przedzieranie się przez drutu zony ! ;). Sama panorama połonin z tamtej strony ROBI WRAŻENIE !!!:shock:......

Nie uwierzę ;) póki zdjęć nie zobaczę! Nie dajcie się prosić i wrzućcie małe co nieco...

buba
17-04-2012, 18:48
Zazdroszcze wam tych dni spedzony w tych Bieszczadach, niby odleglych od naszych o pewnie kikaset metrow a bedacych innym swiatem...


Sama panorama połonin z tamtej strony ROBI WRAŻENIE !!!:shock:......
Po tamtej stronie wszystko robi wrazenie :-)

Pozostaje czekac na zdjecia :-)

szymon magurycz
17-04-2012, 19:04
28149
z Tarnawy Wyżniej :)

szymon magurycz
17-04-2012, 19:11
28150
Labradorytowy nagrobek Franciszka... (?). Ktoś wywlókł ułamaną połowę zrzuconego z podstawy obelisku dobre 500 m od cmentarza. Cmentarz i cerkwisko w Tarnawie Niżnej widoczne po lewej, małe zalesione wzgórze, a za nim San. Drugą połowę (to prawie pewne) odnaleźliśmy przypadkiem na cmentarzu w... Szandrowcu gdzie służy jako "podnóżek" przed współczesnym betonowym nagrobkiem, napisy skute... Ów Franciszek to być może Franciszek Ławrowski (właściciel części T.N. około 1903 r.) albo Franciszek Sęk Turowski (właściciel T.N. w 1908 r.).

szymon magurycz
17-04-2012, 19:17
28151
Cerkwisko i cmentarz w Tarnawie Niżnej

szymon magurycz
17-04-2012, 19:20
28152
Cmentarz w Tarnawie Niżnej

szymon magurycz
17-04-2012, 19:23
28153
Dzwonnica w Tarnawie Niżnej (zb. 1934 r.)

szymon magurycz
17-04-2012, 19:30
28154
Współczesna Tarnawa/Ternawa, 6 domów położonych znacznie powyżej dawnych Tarnaw, w pół drogi pomiędzy Niżną i Wyżną.

tomas pablo
17-04-2012, 19:49
Nie uwierzę ;) póki zdjęć nie zobaczę! Nie dajcie się prosić i wrzućcie małe co nieco...
eeee tam....możesz se nie nie wierzyć.... fotki można w jakimś fotoszopie zrobic...trza było na własne gały zobaczyć....hehehe :razz:

tomas pablo
17-04-2012, 19:59
a swoją drogą, ten nagrobek Franciszka- to prawie detektywistyczna zagadka...totalny odlot, jak prawie potkneliśmy się na drugą połowę w Szandrowcu !!

szymon magurycz
12-05-2012, 09:18
W najnowszym, 17 numerze "Bieszczadu", rocznika TOnZ Oddział Bieszczadzki, poza innymi ciekawymi artykułami, obszerny tekst o działaniach Magurycza w Bieszczadach w ostatnich latach p.t.: "Kamienie są lekkie...", str 189-224. W razie trudności z nabyciem służę pomocą: szymon@magurycz.org

szymon magurycz
14-05-2012, 11:33
Uwaga!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
W tym momencie dotarła do mnie informacja, że w miejscowości Bereżnica Niżna, gm. Solina, powiat leski, rozebrane zostały ruiny murowanej greckokatolickiej kaplicy filialnej p.w. Opieki Matki Boskiej zbudowanej w 1916 r. Sprawa trafiła do prokuratury w Lesku.

tomas pablo
15-05-2012, 21:39
ja pier.....le !!!.... komuś przeszkadzała ??? potrzebna była cegła???? ruiny komuś zagrażały ??

Biały 13
16-05-2012, 08:44
ja pier.....le !!!.... komuś przeszkadzała ??? potrzebna była cegła???? ruiny komuś zagrażały ??


W internecie nic nie ma (albo nie mogę znaleźć) -> może oprócz prokuratury należy uruchomić media ?! Niech się rozpiszą na temat kapliczki, a może i rozpiszą się na temat niszczejacych i niszczonych innych miejsc takich jak cerkiewki, kościółka, cmentarze itp

Dajcie znać jak coś więcej będziecie wiedzieć !!

szymon magurycz
16-05-2012, 09:30
Ja dowiedziałem się o tym z prokuratury wprost. Informacji udziela prokurator Joanna Siwiec (Lesko). Przykro mi, ale nie ogarnę wszystkiego. Dałem znać gdzie tylko mogłem...

szymon magurycz
20-05-2012, 20:49
Najprawdopodobniej w pierwszy lub drugi łikend czerwca Magurycz rusza do Beniowej skleić Łódź i cokół krzyża przydrożnego Bat'ków, może przy okazji ogarniemy więcej. Ekipa zasadniczo gotowa, ale zawsze można się przyłączyć :), a takoż wesprzeć nas finansowo. Mamy uzbierane 2000 PLN na ten cel, trza jeszcze 1000, liczymy na Was :)
Oto numer konta Magurycza, konieczny dopisek "Beniowa"!
52 1020 1026 0000 1102 0118 9554

szymon magurycz
30-05-2012, 15:28
Jutro ruszamy do Beniowej! Gdyby ktoś chciał pomóc to zapraszamy! Dziękujemy najserdeczniej za wpłaty dwie, a to B. (D.J.) i B.M., które załatwiły 25 % naszego "zapotrzebowania" :). W przyszłym tygodniu wkleję zdjęć parę dla potwierdzenia naszych wysiłków.

szymon magurycz
31-05-2012, 10:42
Tuż przed wyjazdem zarejestrowałem kolejną wpłatę, która podwyższyła procent zaspokojenia potrzeb do 29 :), dziękujemy M.R.!

szymon magurycz
04-06-2012, 06:42
Z radością informuję, że "ryba" sklejona i wzmocniona jest. Teraz przez 30 dni co najmniej musi pozostawać pod płachtą, niewidoczna dla oka, mam nadzieję, że nikt płachty nie zdejmie, bo wtedy szlag trafi część naszych wysiłków. Podobnie ma się cokół Bat'ków, z tą różnicą, że od wczoraj kamień młyński, na którym stał od zawsze, jest widoczny i jednak od lipy odsunięty. Zdążyliśmy parę innych drobiazgów zrobić, ale o tym później, podobnie później parę zdjęć, a póki co taka propozycja: ufundujecie krzyż żeliwny na cokół Bat'ków? My go rzecz jasna zamontujemy (musimy wrócić do Beniowej za około miesiąc skończyć prace przy "łodzi" I "Bat'kach"). Wywiem się w tym tygodniu ile by kosztował taki odlew i wynajdę identyczny z oryginałem krzyż do zdjęcia formy. Pomysł jest nie tylko stąd, że ten brak jednak jest nieznośny, ale także dlatego, że jeszcze rok temu krzyż przydrożny przy drodze z Bukowca do Beniowej, tuż za rozwidleniem drogi na Beniową i Sianki miał oryginalny krzyż żeliwny - JUŻ GO NIE MA! ..... wqurw przepotężny..... aaa.
I jeszcze: chcemy zadaszyć "rybę" (szczegóły później); zabraliśmy młodsze dwa krzyże cerkiewne do naprawy.
Dziękuję Oldze, Kindze i Darkowi oraz wszystkim darczyńcom!

bartolomeo
04-06-2012, 07:12
ufundujecie krzyż żeliwny na cokół Bat'ków?Chciałbym krzyknąć, że tak, ufundujemy, co to dla nas krzyż! Ale już taki zrywny nie jestem. Jak patrzę na liczbę osób zainteresowanych wsparciem Magurycza w poprzednich akcjach to raczej powiem spokojnie: będziemy próbować :mrgreen: Jak oszacujesz koszty to napisz na co się porywamy, podaj datę końca zbiórki i będziemy działać.

A może zacznijmy działać od razu? :wink: Wiem, że numer konta podawałeś już wiele razy, ale nie zaszkodzi go powtórzyć, wraz z odpowiednim dopiskiem.

A do forumowiczów, którzy sympatyzują z Maguryczem, mam prośbę: nie czekajmy aż wygramy w Lotka. Jak w każdej tego typu zbiórce nie jest ważna kwota ale uczestnictwo w akcji. A jeżeli w perspektywie mamy jakiś zastrzyk gotówki to warto się zastanowić nad małą, nawet symboliczną wpłatą od razu, grube tysiące :-D można przelać Szymonowi później, drugim przelewem.

tomas pablo
04-06-2012, 09:59
popieram w całej rozciągłości !!!! ...

szymon magurycz
04-06-2012, 13:16
Nie wiem jeszcze ile będzie kosztować odlew, ale na pewno nie 100 zyły... dużo ruchów trzeba wykonać, a to: znaleźć zachowany krzyż identyczny z oryginałem, zdemontować go, zawieźć do zdjęcia formy, zamontować z powrotem, za odlew zapłacić i zamontować w Beniowej (to ostatnie zrobimy przy okazji, bo i tak musimy przed zimą wrócić tam), a zatem podaję nr konta Magurycza, konieczny dopisek "Beniowa krzyż"!
52 1020 1026 0000 1102 0118 9554

A co wy na takie dictum, żeby na tabliczce, która takiemu krzyżowi przynależy umieścić krótki napis typu: "Pamięć jest wspólna - replikę krzyża ufundowali dobrzy ludzie"???

Więcej zdjęć z prac póki co tu:
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.304819622942108.68672.275275319229872&type=3

bartolomeo
04-06-2012, 15:19
nr konta Magurycza, konieczny dopisek "Beniowa krzyż"!
52 1020 1026 0000 1102 0118 9554

No to do dzieła forumowicze! :!:

tomas pablo
04-06-2012, 15:29
Myślę, że forma i odlew to gro kosztów. Oczywiście o ile forma zostanie..., można uruchomić produkcję ! ( żartuję, ale zapewne może przysłużyć się w innych miejscach )
Kradzież krzyży to faktycznie wqurw TOTALNY !!!!! Oby łapska uschły takim skur....!!!!!!
Tabliczka -OK. ..ale niech wypowiedzą się inni -co myślą .

Szymon i Olga - SUUUUUUPER ROBOTA !!!

bertrand236
04-06-2012, 20:50
Uważam, że tekst na tabliczce jest O.K. tylko, że źli ludzie krzyża nie ufundują. Tabliczka też kosztuje, może niewiele, może tylko to czas poświęcony na jej wykonanie. Lepiej te koszty lub czas poświęcić na coś, co będzie bardziej przydatne. Mam na myśli.... sami wiecie co.
Pozdrawiam

szymon magurycz
04-06-2012, 20:55
Jasne :), przychylam się :)

szymon magurycz
04-06-2012, 22:52
Tylko mi chodzi też o to, żeby potencjalny złodziej (raczej "pamiatkarz" albo handlarz starociami, nie złomem, bo jechać tak daleko raczej nie warto) miał świadomość, że to replika a nie oryginał, hmm, to możemy ten pierwszy wyposażyć w datę :). Pojawiła się pierwsza wpłata :). Dziękujemy potężnie W. P.

bartolomeo
11-06-2012, 19:07
Akcja pędzi, wpłaty w tysiącach idą w setki a te w setkach w tysiące :wink: Chętni do pomocy muszą się więc pospieszyć, nie ma na co czekać - do dzieła!

PS Dla niezorientowanych: szczegóły akcji TU (http://forum.bieszczady.info.pl/showthread.php/2582-Renowacja-cmentarzy-%28wsp%C3%B3lna-akcja%29?p=133279&viewfull=1#post133279) i TU (http://forum.bieszczady.info.pl/showthread.php/2582-Renowacja-cmentarzy-%28wsp%C3%B3lna-akcja%29?p=133289&viewfull=1#post133289).

Miejscowy
14-06-2012, 14:48
dzięki za przesyłkę! ;) pokażę ekipie w weekend w okolicy Magurycza

szymon magurycz
15-06-2012, 08:52
Dziękujemy za wsparcie! Powodzenia w okolicach Magurycza :)

szymon magurycz
15-06-2012, 17:49
A jakbyście mieli ochotę to wpadnijcie do Nowicy w sobotę wieczorem albo w niedzielę :)

Miejscowy
19-06-2012, 17:57
fajna chyża! dawno nie byłem w środku chyży. z zewnątrz też fajna, i wystawa.
na pewno będzie jeszcze okazja dłużej pogadać.

a co do wspierania Magurycza;
to nawet równowartość flaszki, czy choćby paru piw to tyle co nic, a mieć udział w renowacji cmentarza w Beniowej, to jest COŚ.
świetną przygodą (wiem z opowieści) jest też pomoc poprzez swoją pracę na zasadzie wolontariatu - generalnie nie trzeba nic umieć, by być użytecznym.

Hero
19-06-2012, 20:59
Byłem dziś w Beniowej. Płachta na swoim miejscu, jakby coś.

tomas pablo
17-07-2012, 16:31
komu nie jest obojętny los dzwonnicy w Polanach Surowicznych , ma chęci , czas , zdolne paluszki i nie boi się postać parę godzin na rusztowaniu , zapraszam w imieniu ''Magurycza'' do Polan . Praca jest zaawansowana , samosiejki z góry pozrzucane, znaczna część starego tynku skuta, trwa fugowanie kamieni. Prace potrwają do weekendu. Posiłek w postaci obiadu zapewniają ''Styki''.

szymon magurycz
26-10-2012, 08:44
Jutro wrócą na swoje jedyne właściwie miejsce dwa żelazne krzyże z nieistniejącej cerkwi z 1909 r. w Beniowej. To co zrobiliśmy dla ich ratowania za pomocą młotka, szczotki i kompleksora należy uznać za amatorkę, co nie zmienia faktu, że dzięki temu 22 lata później było co zawieźć do kowala, który nie tylko wyprostował i uzupełnił, ale i wypiaskował i pociągnął minią kawałki żelaza tak ważne w krajobrazie nieistnienia. Obiecany krzyż żeliwny na cokół Bat'ków pojawi się dopiero wiosną - tu prosimy o wybaczenie darczyńców, którzy finansują jego odlanie. Ilość wątków cmentarnych trochę nas przerosła (na marginesie: pracowaliśmy ostatnio na cmentarzu polsko-serbsko-łemkowskim w... Bośni!). Jeszcze jedno: niektórzy z Was pamiętają zapewne nagrobek z różą, z którego dziś niewiele zostało. Wyobraźcie sobie, że nagrobek z bardzo podobnym kwiatem stoi na cmentarzu bojkowskim w Sztukowcu koło Turki, niewątpliwie kuła go ta sama osoba :).

bieśdziad
27-10-2012, 23:45
i jakie wnioski....? Kto dba o polskie groby?.....nie nie dba bo to bardzo trudne jak tak pojedziecie na wschód i południe i jeszcze dalej....fajnie byc corect tutaj , truniej tam gdzie wyprawa na nasz cmetrzarz to wyprawa o życie lub smierć../

tomas pablo
28-10-2012, 09:49
nie za bardzo rozumie twoją dygresje.
Jeżdzimy ''na wschód i południe i jeszcze dalej''...Zapoznaj się z pracami Magurycza.
Czy Ty zadbałeś o jakiś, choćby jeden ?.......

szymon magurycz
28-10-2012, 19:47
"i jakie wnioski....?"
Wnioski z czego Szanowny Panie?
"Kto dba o polskie groby?"
Dbają zainteresowani, niestety jest ich mało, za mało, środowiska kresowe nie są specjalnie zainteresowane taką działalnością poza narzekaniem i uroczystościami ku pamięci, ale wśród zainteresowanych jest także Magurycz, który pozyskując na własną rękę fundusze zrobił to (jeżeli było inaczej z funduszami wyraźnie wskazuję to poniżej):
- wiele nagrobków polskich na cmentarzach greckokatolickich w Bieszczadach, Beskidzie Niskim i na Roztoczu - w sumie kilkadziesiąt,
- cmentarz katolicki w Polanie - remont w VIII 1989 r. (ostatnio mieszkańcy z pomocą Stowarzyszenia Dziedzictwo Mniejszości Karpackich - założonego przez Ukraińców - ponowili prace remontowe - godne naśladowania działanie) - wtedy nazywaliśmy się "Nadsanie",
- katolicki cmentarz parafialny w Hucie Pieniackiej, Ukraina - remont w VIII 2008 (w tym samym czasie remontowaliśmy tam cmentarz ukraiński zwany "kozackim"), trochę tylko pomogli nam tam potomkowie ocalałych mieszkańców,
- katolicko-greckokatolicki cmentarz w Podkamieniu, Ukraina - remont 7 wybranych polskich nagrobków w VIII 2009 (w tym samym czasie remontowaliśmy tam także ukraińskie nagrobki),
- wielowyznaniowy cmentarz w Drohobyczu przy ul. Truskaweckiej, Ukraina - remont 20 wybranych polskich nagrobków we IX 2008 i VIII 2010 r. (w tym samym czasie remontowaliśmy tam wybrane nagrobki austriackie i ukraińskie), a to we współpracy z Caritasem Samborsko-Drohobyckiej Eparchii Ukraińskiej Greckokatolickiej Cerkwi (sic!), ściśle to Caritas zdobył kasę i wolontariuszy, a myśmy poprowadzili prace...
- katolicki cmentarz w Szargorodzie, Ukraina - remont wybranych 20 polskich nagrobków w VIII 2010 r. (w tym samym czasie remontowaliśmy wybrane nagrobki na cmentarzu ukraińskim i żydowskim tamże),
- cmentarz katolicki w Devetinie, Bośnia i Hercegowina - remont 4 polskich nagrobków we IX b.r. (w tym samym czasie remontowaliśmy tam nagrobki serbskie i łemkowskie), większą część funduszy pozyskała ambasada RP w Sarajewie, ale część dał Magurycz,
a to wszystko mimo, że idea społecznych obozów remontowych na cmentarzach pozbawionych opiekunów urodziła się w Bieszczadach i początkowo miała służyć wyłącznie cmentarzom w Bieszczadach czyli na Bojkowszczyźnie Zachodniej (w rozumieniu etnograficznym). Idea z czasem się rozrosła, objęła także Beskid Niski, czyli Łemkowszczyznę (w dysputę na temat ukraińskości Łemków wdawał się nie będę, to ich wewnętrzna sprawa dla naszej idei nieistotna), ale także cmentarze ukraińskie na Roztoczu czy ostatnio także Pogórzu Przemyskim. Ze swoją ideą dotarliśmy w wiele zakątków Polski, pomagaliśmy i na Polesiu i na Mazurach, jeździmy od 5 lat regularnie na Ukrainę. Niemniej nadal pracujemy i pracować będziemy głównie w Polsce, bo: jest tu wystarczająco dużo do zrobienia (dla stu Maguryczów); nie jesteśmy w stanie działać wszędzie; poza granice jeździmy zachęcać, a nie wyręczać; nie jesteśmy sługami narodu, ideologii czy religii, a własnej prostej idei.
".....nie nie dba bo to bardzo trudne jak tak pojedziecie na wschód i południe i jeszcze dalej...."
Nikt nikomu nie broni jeździć remontować cmentarzy...
"truniej tam gdzie wyprawa na nasz cmetrzarz to wyprawa o życie lub smierć../"
Nie znam miejsc gdzie pojechanie w celach remontowych jest zmaganiem się o życie lub śmierć.
Nasz? A który to jest "nasz"? Dla Pana "nasz" to czyj? Bo widzi Pan, nasze to są wszystkie pozbawione opiekunów i owszem bardziej nasze są te tu w Polsce, bo... tu żyjemy. Pokazujemy jak robić, ale nikogo nie będziemy wyręczać.
Na marginesie: jak miałem jeszcze kontakt ze środowiskami kresowymi to jeden z ich przedstawicieli - potomek ocalałych z Huty Pieniackiej - przyznał, że mało kto jest zainteresowany pojechaniem do rodzinnej miejscowości i zrobieniem czegoś konkretnego...
Poza tym zasadniczo jestem porażony pańskim wpisem tu. Te swoje pretensje powinien Pan kierować gdzie indziej, do kogo innego, na przykład do posłów i senatorów, których nazwiska widnieją na okazałej tablicy na bramie cmentarza polskiego w Kołomyi, gdzie nieporadnie wyczyszczono i sklecono kilka nagrobków (bardziej im szkodząc niż naprawiając), ale to wystarczyło aby przylepić do muru tablicę marmurową, pochwalną... niezły obciach sami sobie robią ci ludzie, żałosne, poniżające dla leżących tam zmarłych..

szymon magurycz
28-10-2012, 21:06
A teraz do rzeczy (bo tu jest mowa o cmentarzach, krzyżach przydrożnych, cerkwiskach, które zwykle są też cmentarzami w Bieszczadach, a nie jakichś tajemniczych "naszych" cmentarzach bieśdziada): krzyże cerkiewne w Beniowej zamontowane. Dziękuję serdecznie Oldze, Tomasowi Pablo (przy okazji: słusznie prawisz panu niezadowolonemu w kwestii ratowania cmentarzy powyżej :) oraz Marcinowi Dobrowolskiemu.
Przy okazji wzięliśmy krzyże cerkiewne z nieodległej, nieistniejącej bojkowskiej wsi Bukowiec. Są strasznie zmasakrowane i zdekompletowane. W 1990 też były zmasakrowane, ale kompletne. Wrócą na miejsce wiosną.

szymon magurycz
28-10-2012, 21:20
30533

partyzant
30-10-2012, 10:35
Bardzo szlachetna idea renowacji cmentarzy i ratowania nagrobków bardzo mi się podoba i jak to jest napisane w nawiasie powinna być wspólną akcją podjętą na bardzo szeroką skalę także przez organizacje i media o szerokim zasięgu. Nie ma znaczenia kto z jakiego środowiska pochodzi wręcz będzie to sprzyjać poznawaniu się i przełamywaniu uprzedzeń, które objawiają się chćby na marginesie tej i podobnych dyskusji.
Zastanawiam się wielokrotnie nad sensem ratowania w Bieszczadach żołnierskich cmentarzy z I Wojny, jestem osobiście jak najbardziej za, choć nawiązanie do rozmachu nekropolii z Beskidu niskiego jest raczej niemożliwe a może niepotrzebne. Przydałyby się jednak solidne krzyże z opisem kto, kiedy walczył i kiedy poległ. Gdybym na przykład wiedział, że: w dniach od 15-20sierpnia 2013 będziemy budować symboliczne wejście na cmentarzu na Jasielniku i poprawimy połamany krzyż, to pewnie bym przyjechał. W dobrym roku powinny być już rydze i prawdziwki, zakwaterowanie można by znależć w schronisku, w Zagrodzie bądż gdzie bądz. Myślę cały czas o Smolniku nad Osławą. Termin do uzgodnienia i pytanie jak to wygląda pod względem prawnym?

szymon magurycz
30-10-2012, 10:52
Rozsądne głosy cieszą Partyzant. Jest mi jednak w takich momentach przykro. Nie sposób zajmować się wszystkim. Musimy wybierać i cmentarze z I W.Ś. pozostają zasadniczo poza sferą naszych zainteresowań, choć zdarzyło nam się na nich pracować w B.N. (jeden remont mamy za sobą, a drugi trwa), ale są to wyjątki od reguły, a reguła nasza mówi, że zajmujemy się cmentarzami pozbawionymi opiekunów. Obowiązek opieki nad cmentarzami wojskowymi wzięło na siebie państwo polskie dawno temu, a zatem opiekun jest, tylko nie wywiązuje się ze swoich obowiązków. Można go wyręczać, można nakłaniać i pomagać mu i cmentarzom albo tylko nakłaniać. Zainteresowani sami muszą zdecydować. Polecam środkowe wyjście i zachęcam do brania losu tych cmentarzy w swoje ręce. Jest też całkiem spore grono znawców tych cmentarzy. Znajdziesz ich bez trudu w sieci. Na początek: http://www.cmentarze.gorlice.net.pl/

tomas pablo
30-10-2012, 11:35
Partyzancie ! cmentarze z I W.Ś w B.N. a w Bieszczadach , to jak sam dobrze wiesz- to dwie różne''bajki''. W B.N. prowadzona była potężna akcja , ze swym administracyjnym sztabem i nakładem środków. Do dziś imponuje swym rozmachem. Obecnie wiele z nich, znajduje się pod opieką gmin. W mojej okolicy jest parę - są systematycznie czyszczone, porządkowane .
Te bieszczadzkie są ziemne. A że oddalone, skryte po lasach i na odludziu , nie przetrwały.
Najprościej - należy je odnajdywać i odkrzaczać . To najmniejszy nakład pracy. Wymaga tylko dobrych chęci, czasu by poświęcić, parę litrów paliwa do kosy czy piły. Inną sprawą jest próba ingerencji w substancję tam zastałą. Dobre chęci tutaj nie wystarczą. Szymon i my, często jesteśmy świadkami takich prób naprawy ''domowymi ''sposobami. Przynoszą więcej szkody niż pożytku !!
Dam prosty przykład - cmentarz w Długim w B.N - owszem ogrodzony , w miarę odnowiony ...ale DLACZEGO część cmentarza ....została zza ogrodzeniem ???? Inną sprawą jest dewastacja tego co pozostało, kradzieże krzyży.....

partyzant
30-10-2012, 11:56
To mi dużo wyjaśnia, dzięki. Upieram się przy tym cmentarzu bo jest moim "ulubionym" jak całe tamte leśne rewiry. Odczucia jakich tam doznaje nadają się do wątku wysłowienie niewysłowionego. Mówiłem o tym znajomemu który jest blisko z kościołem i odparł, że mam otwarte kanały i żebym uważał. Nie wyjaśnił tego zbyt dokładnie ale stwierdziłem, że niektórzy już coś wiedzą ale nie powiedzą. Byłem tam w zeszłą niedziele zapalić znicz więc wiem, że inni też pamiętają, może ktoś się odezwie ? Pozdrawiam.

szymon magurycz
06-11-2012, 00:21
Może nie jest to najwłaściwsze miejsce, ale żeby pokazać jak wiele można zrobić społecznie, wspólnie (odnosząc się do tytułu wątku) pozwalam sobie zamieścić tu krótkie sprawozdanie z prac Magurycza na cmentarzach dalszych i bliższych, także w Bieszczadach:
SPOŁECZNE DZIAŁANIA STOWARZYSZENIA MAGURYCZ
NA RZECZ OCHRONY SZTUKI SEPULKRALNEJ
I MAŁEJ SAKRALNEJ ARCHITEKTURY PRZYDROŻNEJ
W POLSCE, NA UKRAINIE I W BOŚNI
ROK 2012 – SEZON XXVI!!!

Magurycz – kamienie, cmentarze, praca społeczna:

- 11 – 14 IV – Dydiowa, nie istniejąca wieś bojkowska, turczański rajon, lviv'ska oblas't, Ukraina – ukraiński cmentarz greckokatolicki grzebalny i „cerkiewny”, remont 5 nagrobków; środki własne Magurycza,
- 28 IV – 6 V – Łówcza, gm. Narol – ukraiński cmentarz greckokatolicki grzebalny, remont wybranych 37 nagrobków (kilka innych zaawansowanych w 50%); obóz finansowany ze środków Fundacji „Nadsanie” i środków własnych Magurycza; 61 obóz Magurycza,
- 25 – 26 V – Bartne, gm. Sękowa – łemkowski cmentarz greckokatolicki (obecnie prawosławny) – remont nagrobka NN z 1894 r. w ramach XIV Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego; środki Małopolskiego Instytutu Kultury i Magurycza,
- 31 V – 3 VI – Beniowa, nie istniejąca wieś bojkowska, gm. Lutowiska – remont unikatowej kamiennej łodzi z wizerunkiem ryby (domniemana podstawa pod misę chrzcielną) z II poł. XIX w. oraz unikatowego cokołu krzyża przydrożnego fundowanego przez I. i N. Bat'ków w 1888 r.; remont dwóch kutych żelaznych krzyży cerkiewnych z 1909 r.; środki z darowizny Juliusza Widery, użytkowników portalu info.bieszczady.pl oraz środki własne Magurycza,
- 9 – 11 VI – Długie, nie istniejąca wieś łemkowska, gm. Sękowa – remont łemkowskiej kapliczki przydrożnej z 1907 r.; środki własne Magurycza i użytkownika portalu beskid-niski.pl,
- 24 VI – 5 VII – Maćkowice, gm. Żurawica – remont 57 nagrobków na ukraińskim cmentarzu greckokatolickim – II etap projektu Magurycza p.t.: „Wspólne zapomniane dziedzictwo” realizowanego we współpracy z Instytutem Marchockoznawstwa NAN Ukrainy i ukraińskimi wolontariuszami, a dotowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności w ramach Programu Przemiany w Regionie RITA prowadzonego przez Fundację Edukacja dla Demokracji; 62 obóz Magurycza,
- 8 – 22 VII – Polany Surowiczne, gm. Komańcza – I etap remontu łemkowskiej murowanej dzwonnicy cerkiewnej z ok. 1820 r. we współpracy ze Stowarzyszeniem Klub Turystyczny Elektryków „Styki”; 63 obóz Magurycza finansowany z darowizn,
- 19 VIII – 2 IX – Prytuliwka, ukraiński cmentarz prawosławny – remont 20 nagrobków, Otroków, ukraiński cmentarz prawosławny – remont 40 nagrobków (najstarszy z 1811 r.), Tymków, ukraiński cmentarz prawosławny „stary” - remont 9 nagrobków (najstarszy z 1668 r.); cmentarz żydowski – remont 5 macew, Podole, Ukraina - III etap projektu Magurycza p.t.: „Wspólne zapomniane dziedzictwo” realizowanego we współpracy z Instytutem Marchockoznawstwa NAN Ukrainy i ukraińskimi wolontariuszami, a dotowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności w ramach Programu Przemiany w Regionie RITA prowadzonego przez Fundację Edukacja dla Demokracji; 64 obóz Magurycza,
- 19 – 28 IX – Devetina, opština Laktaši, Bośnia i Hercegowina – remont 15 nagrobków na cmentarzu katolickim (polskich, serbskich, łemkowskich); środki ambasady RP w Sarajewie i środki własne Magurycza, 65 obóz Magurycza,
- 20 – 21 X – Długie, nie istniejąca wieś łemkowska, gm. Sękowa – remont łemkowskiej kapliczki przydrożnej z 1907 r. fundacji Symów - zakończenie; remont łemkowskiej kapliczki przydrożnej z 1907 r. fundacji Jacewycza; remont łemkowskiej kapliczki przydrożnej z 1869 r. fundacji Kusajła – 50% zaawansowania; środki pozyskane od Goodrich Aerospace Poland Sp. z o.o., Krosno oraz środki własne Magurycza,
- 27 X – Beniowa, nie istniejąca wieś bojkowska, gm. Lutowiska – remont unikatowej kamiennej łodzi z wizerunkiem ryby (domniemana podstawa pod misę chrzcielną) z II poł. XIX w. oraz unikatowego cokołu krzyża przydrożnego fundowanego przez Iwana (?) Bat'ka w 1888 r. - zakończenie; remont dwóch kutych żelaznych krzyży cerkiewnych z 1909 r. - montaż; środki z darowizny Juliusza Widery, użytkowników portalu info.bieszczady.pl oraz środki własne Magurycza,
- III/XII – gromadzenie w Polsce i na Ukrainie materiałów służących rozbudowie Archiwum Sztuki Sepulkralnej i Małej Sakralnej Architektury Przydrożnej; środki własne Magurycza,
- prezentacje, wykłady: Warszawa, Lipinki, Krosno, Nowica, Kołbacz,
- wystawy: Warszawa, Kołbacz,
- wydawnictwa: "Ich? Nasze? Wspólne? - dziedzictwo zapomniane"; w przygotowaniu publikacja o roboczym tytule "Poradnik prac cmentarnych"

CMENTARZE PEŁNE SĄ LUDZI, BEZ KTÓRYCH ŚWIAT NIE MÓGŁBY ISTNIEĆ...

Liczba wolontariuszy, którzy bezpośrednio wzięli udział w działaniach: 110

Liczba osób, na które projekty oddziaływały pośrednio:
w skali regionu (gmin, powiatów) parę tysięcy
w skali kraju (trudne do oszacowania) około 100.000
poza granicami – Ukraina, Bośnia i Hercegowina około tysiąca

Organizacje, instytucje i osoby, które współpracowały w realizacji projektów i innych działań:
- Fundacja Nadsanie,
- Instytut Marchockoznawstwa NAN Ukrainy, Mińkowce, Ukraina,
- Małopolski Instytut Kultury, Kraków,
- Mieszkańcy Otrokowa, Ukraina,
- osoby prywatne: Juliusz Widera (Świdnica), Wacek Dutka (Gorlice), Ihor Skalski (Lwów),
- Stowarzyszenie Klub Turystyczny Elektryków „Styki”, Warszawa,
- Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki, Kołbacz
- Teatr „Terytorium”, Chmielnicki, Ukraina,
- Ambasada RP w Sarajewie,
- Bieszczadzki Park Narodowy,
- użytkownicy portali: bieszczady.info.pl, beskid-niski.pl.

Fundusze na społeczną działalność Magurycza, których istota pozostaje niezmienna od 26 lat, pozyskano od:
- darczyńców prywatnych oraz ze składek członkowskich,
- Fundacji „Nadsanie”,
- Fundacji Wspomagania Wsi,
- Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności/Fundacji Edukacja dla Demokracji,
- ambasady RP w Sarajewie,
- Goodrich Aerospace Poland Sp. z o.o., Krosno,

W ramach działań w roku 2012 wyremontowaliśmy w Polsce, na Ukrainie oraz w Bośni i Hercegowinie 195 obiektów sztuki sepulkralnej, 4 obiekty małej sakralnej architektury przydrożnej, 2 kute krzyże cerkiewne oraz rozpoczęliśmy remont łemkowskiej murowanej dzwonnicy cerkiewnej i kolejnej kapliczki przydrożnej.

Copyright (c) by Stowarzyszenie Magurycz, 1 XI 2012 r.

tomas pablo
06-11-2012, 11:20
Szymek, nie bądż taki skromny :oops:, bo jest się czym ''chwalić''. Sami wiemy , że trud jest ogromny, praca ciężka jak cholera a efekt....imponujący. Oraz ten niedosyt, że można by jeszcze więcej , lepiej....
Tutaj na forum są tacy co wpłacają , tacy co pomagają w miarę swych możliwości . I tacy co tylko kibicują ....Ważne że pokazujesz problemy . I ich skalę . Rety -TYLE jest jeszcze do zrobienia .....:shock:

KFranczak
06-11-2012, 16:31
Organizacje, instytucje i osoby, które współpracowały w realizacji projektów i innych działań:
- Fundacja Nadsanie,
- Instytut Marchockoznawstwa NAN Ukrainy, Mińkowce, Ukraina,
- Małopolski Instytut Kultury, Kraków,
- Mieszkańcy Otrokowa, Ukraina,
- osoby prywatne: Juliusz Widera (Świdnica), Wacek Dutka (Gorlice), Ihor Skalski (Lwów),
- Stowarzyszenie Klub Turystyczny Elektryków „Styki”, Warszawa,
- Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki, Kołbacz
- Teatr „Terytorium”, Chmielnicki, Ukraina,
- Ambasada RP w Sarajewie,
- Bieszczadzki Park Narodowy,
- użytkownicy portali: bieszczady.info.pl, beskid-niski.pl.

Fundusze na społeczną działalność Magurycza, których istota pozostaje niezmienna od 26 lat, pozyskano od:
- darczyńców prywatnych oraz ze składek członkowskich,
- Fundacji „Nadsanie”,
- Fundacji Wspomagania Wsi,
- Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności/Fundacji Edukacja dla Demokracji,
- ambasady RP w Sarajewie,
- Goodrich Aerospace Poland Sp. z o.o., Krosno,

W ramach działań w roku 2012 wyremontowaliśmy w Polsce, na Ukrainie oraz w Bośni i Hercegowinie 195 obiektów sztuki sepulkralnej, 4 obiekty małej sakralnej architektury przydrożnej, 2 kute krzyże cerkiewne oraz rozpoczęliśmy remont łemkowskiej murowanej dzwonnicy cerkiewnej i kolejnej kapliczki przydrożnej.

Copyright (c) by Stowarzyszenie Magurycz, 1 XI 2012 r.
1 listopada byłem na cmentarzu podrzeszowskim ze zdumieniem widziałem na wielu nagrobkach reklamy firm pogrzebowo/nagrobkowych aż dziw, że nie chcą wspomóc Waszych działań i w ten sposób się reklamować.
A tak wogóle to wielki podziw.

szymon magurycz
06-11-2012, 17:40
Hmm, próbowałem kiedyś nawiązać kontakt z dużymi firmami kamieniarskimi i handlującymi kamieniami. Totalna klapa... Cóż, do takich działań trzeba sztabu ludzi. Aha, dostałe zaproszenie na targi kamieniarskie, znaczy żeby sobie za parę tysięcy Magurycz wykupił stanowisko, opłacił przyjazd, nocleg itd., ktoś nas pomylił z firmą...
Marzenie: 0,01 PLN od każdego sprzedanego 1 i 2 XI znicza :D, a starczyło by na lata działalności pewnie :D , pewnie na bardzo wiele lat... w sumie nie wiem ile się sprzedaje zniczy, ale pewnie dużo. Załóżmy, że 20 milionów, a to się = 200000 PLN, no to na 3 intensywne lata :), no może 2 jakby w końcu zrobić to czego od lat nie możemy skupiając się wyłącznie na pracy społecznej (uporządkować archiwum, wydać podręcznik cmentarny, kalendarz i w ogóle zimą dużo jeździć i promować ideę :)

KFranczak
06-11-2012, 18:29
Marzenie: 0,01 PLN od każdego sprzedanego 1 i 2 XI znicza :D, a starczyło by na lata działalności pewnie :D , pewnie na bardzo wiele lat... w sumie nie wiem ile się sprzedaje zniczy, ale pewnie dużo. Załóżmy, że 20 milionów, a to się = 200000 PLN, no to na 3 intensywne lata :), no może 2 jakby w końcu zrobić to czego od lat nie możemy skupiając się wyłącznie na pracy społecznej (uporządkować archiwum, wydać podręcznik cmentarny, kalendarz i w ogóle zimą dużo jeździć i promować ideę :)
Do następnego 1 listopada został prawie rok więc może właśnie znalazłeś sposób na chociaż częściowe finansowanie renowacji. Ja pozwoliłem sobie napisać o Twoim pomyśle do duuuużej firmy, która m.in handluje zniczami. Zobaczymy co oni na to:-)

szymon magurycz
06-11-2012, 20:57
"Ja pozwoliłem sobie napisać o Twoim pomyśle do duuuużej firmy, która m.in handluje zniczami. Zobaczymy co oni na to:smile: "
Serdeczne podziękowania!

KFranczak
07-11-2012, 14:23
Odpowiedzieli tak:
"Szanowny Panie

W imieniu Dyrekcji firmy JERONIMO MARTINS POLSKA S.A. pragniemy
podziękować za kontakt .
W odpowiedzi informujemy, że prośba została przekazana do
osób które są odpowiedzialne za takiego rodzaju prośby.
Jeszcze raz bardzo dziękujemy za kontakt "
Teraz wypada czekać co na to "osoby odpowiedzialne" powiedzą. kontaktować się będą już chyba z Szymonem:-)

tomas pablo
07-11-2012, 16:18
Krzysiek - jesteś WIELKI !!! ....ciekawe CO na to biedrona ?....oby chciała się podzielić swoją kasą

Biały 13
08-11-2012, 08:42
Odpowiedzieli tak:
"Szanowny Panie

W imieniu Dyrekcji firmy JERONIMO MARTINS POLSKA S.A. pragniemy
podziękować za kontakt .
W odpowiedzi informujemy, że prośba została przekazana do
osób które są odpowiedzialne za takiego rodzaju prośby.
Jeszcze raz bardzo dziękujemy za kontakt "
Teraz wypada czekać co na to "osoby odpowiedzialne" powiedzą. kontaktować się będą już chyba z Szymonem:-)


Po pierwszym twoim poście nie wiedziałem o co ci chodzi, i mnie trochę zdziwił i zezłościł

Ale dołożyłeś cegiełkę do mojej wiary i nadzieji w ludzi że mogą i chcą obcym bezinteresownie pomóc :) :razz: :razz: :razz: ;)

KFranczak
08-11-2012, 09:00
Jeszcze nic się nie wydarzyło i nie wiadomo jak zareaguje Centrala.... ale pamiętam jak kiedyś wydaliśmy katalog artystów bieszczadzkich. Trzeba było na wydanie ponad 15 tys-nie licząc pracy fotografa itp- ale nie było skąd takiej kasy wziąć,dostać itd. W końcu sponsorem został Centertel wtedy operator Idei. Sprawa została sfinalizowane mniej więcej w taki sam sposób jak tu (mam nadzieję). Potem powiedzieli nam ,że "my też jeździmy w Bieszczady":razz:

tomas pablo
08-11-2012, 09:41
oby....trzeba mieć nadzieję . Co do reklam , na odtwarzanych obiektach , to Krzysztofie , kiepski pomysł. Wyobrażasz sobie, iż idziesz przez fajne krzaki , napotykasz kapliczkę czy krzyż przydrożny a na nim metalowa / plastikowa ''ozdóbka '' firmy Trupex czy inny Charon czy Styx ??? Ty jako plastyk, jak byś to odebrał ? :mrgreen:

szymon magurycz
08-11-2012, 09:41
Krzysztof,
bardzo to jest miłe... :), mam nadzieję, że okaże się skuteczne, jak nie teraz to kiedyś, a my odwdzięczymy się pracą :)

KFranczak
08-11-2012, 11:00
Co do reklam , na odtwarzanych obiektach , to Krzysztofie , kiepski pomysł. Wyobrażasz sobie, iż idziesz przez fajne krzaki , napotykasz kapliczkę czy krzyż przydrożny a na nim metalowa / plastikowa ''ozdóbka '' firmy Trupex czy inny Charon czy Styx ??? Ty jako plastyk, jak byś to odebrał ? :mrgreen:
Źle mnie zrozumiałeś nie chodziło mi o "dzierganie" na "Szymonowych" nagrobkach o nie! napisałem o tym ,że skoro tak im zależy na reklamie to niech zasponsorują działania Magurycza w informacja pójdzie w świat i wtedy zamiast u Charona spopieliłbym się u Trupexa:-P;)

KFranczak
08-11-2012, 12:46
Firma Geovita napisała: "Spróbujemy pomóc" !!! Trzymamy za słowo.

tomas pablo
08-11-2012, 14:28
:-P

szymon magurycz
18-11-2012, 17:54
Co może wynikać z zajmowania się cmentarzami w ramach oczywistego zainteresowania wsiami, w których się znajdują:30688

szymon magurycz
18-11-2012, 17:55
Ksiądz Iwan Tymczuk, ur. 31 I 1886 r., objął parohię w Beniowej w XII 1918 r. (szematyzmy podają rok 1919; wcześniej był w Mołodyczu, Wowczu/Wołczu, Zworze). W latach 1926-1939 był też dziekanem turczańskim. Człowiek-instytucja zapisał się w historii Beniowej na wiele sposobów: odbudował czytelnię "Proświty" w 1927 r. (spłonęła w 1915 r.); założył towarzystwo trzeźwości, ale także antynikotynowe towarzystwo "Widrodżennia"; organizował życie kulturalne wsi wraz z rodziną, jego syn Roman, który studiował we Lwowie, prowadził miejscowy teatr amatorski, syn Tuśko zajmował się sportem, córki zaś uczyły w czytelni śpiewu i wyszywania. Sam Tymczuk, poza pasieką, miał obszerną prywatną bibliotekę dostępną dla wszystkich; współpracował nawet ze Strażą Graniczną organizując z tą ostatnią zabawy dla dzieci. Pozostał w Beniowej do wysiedleń w 1946 r. Zmarł w Bakyczach koło Stryja 3 IV 1951 r.

szymon magurycz
10-12-2012, 22:09
Krzyże cerkiewne z nieistniejącej cerkwi w Bukowcu n/Sanem, które zabraliśmy do naprawy - były poważnie uszkodzone, ściśle pogięte i niekompletne - zostały już naprawione i zrekonstruowane. Zasadniczo gotowe są do montażu, ale ten może nastąpić dopiero na wiosnę. Trzy zachowane krzyże umieścimy w babińcu, nawie i prezbiterium. Gdybyś ktoś chciał pomóc w ich dowiezieniu na miejsce z Nowicy w Beskidzie Niskim i samym montażu, społecznie oczywiście to proszę o kontakt jak tylko śnieg stopnieje :)

szymon magurycz
20-12-2012, 23:03
Wszystkim którzy te czy następne święta chrześcijańskie obchodzą życzę czasu na to na co zwykle nie mają czasu.

tomas pablo
20-12-2012, 23:25
Szyma ! ...Tobie też WSZYSTKIEGO ...I JAK NAJWIĘCEJ !!!
Tobie , jak i CAŁEMU Maguryczowi :-D

Dlugi
21-12-2012, 09:07
Wszystkim szcześliwości w nowym roku a Maguryczowi sił i ochotników do prac, których niestety nie brakuje...
:-)

Biały 13
21-12-2012, 12:53
Przyłaczam się do zyczeń :)

szymon magurycz
12-03-2013, 12:15
Polecam książkę Magurycza pt.:

"CMENTARZ - MIEJSCE (NIE)OBECNYCH" - trochę słów i obrazów na temat tego jak ratować sztukę sepulkralną, ale także o "czytaniu" cmentarzy na różne sposoby.
str. 144 + kolorowa wkładka 24 str.
DARUJ NAM NIE MNIEJ NIŻ 30 ZŁOTÓWEK, A MY W ZAMIAN DARUJEMY TOBIE KSIĄŻKĘ, ALE TEŻ DŁUŻSZE ŻYCIE CENNYM KAMIENIOM!

Spis treści:

Szymon Modrzejewski - Kamienie są lekkie. Ochrona sztuki sepulkralnej w praktyce,
Filip Modrzejewski - "Pracowity a koszlawy napis". O inskrypcjach, patrzeniu i czytaniu,
Damian Nowak - Terytorium strachu. Cmentarze epidemiczne w Polsce południowej,
Olga Solarz - Pochowana prawda,
Wołodymyr Zachariew - Kamień w obrzędowości pogrzebowej dawnych mieszkańców Centralnego Podola,
Andrzej Żygadło - Percepcja atrybutów cmentarza.

Książka ukazała się dzięki: Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności,
Fundacji Edukacja dla Demokracji, Fundacji Wspomagania Wsi, środkom
własnym Magurycza i społecznemu wysiłkowi jego członków oraz sympatyków.

Książkę można też zobaczyć tu:

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.420766051347464.1073741825.275275319229872&type=1

Zamówienia - Olga Solarz: osolarz@poczta.onet.pl

PRZY CZYM W MEJLU WINIEN ZNALEŹĆ SIĘ ADRES, NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ
KSIĄŻKĘ (nie koniecznie adres uwidoczniony przy przelewie jest tożsamy z
miejscem zamieszkania).

szymon magurycz
12-03-2013, 12:20
Przy okazji: zapewne jeszcze w IV wrócą krzyże cerkiewne do Bukowca, a przy okazji naprawimy tam 3 nagrobki oraz zamontujemy w Beniowej na cokole Bat'ków krzyż żeliwny. Poza tym, zapewne w maju będziemy ratować krzyż pańszczyźniany w Jaworcu - jego stan jest bardzo zły o zgrozo, znaczy kamienia samego.

Miejscowy
18-03-2013, 17:46
wielu forumowiczów zainteresowały by też informacje związane z Dobromilem - jest szansa, że macewy (http://forum.bieszczady.info.pl/showthread.php/6995-Forumowe-%C5%9Bwiate%C5%82ko-pami%C4%99ci?p=139431&viewfull=1#post139431) wrócą na jewrejske kładowyszcze.

szymon magurycz
20-03-2013, 11:51
Jak tylko znajdę chwilę to napiszę o Dobromilu - sprawa ruszyła, jest w toku, mam nadzieję, że znajdzie finał w tym roku.

Biały 13
21-03-2013, 10:38
:-)

szymon magurycz
21-03-2013, 10:53
http://www.dziennikpolski24.pl/pl/aktualnosci/malopolska/1266474-macewy-pod-nogami.html

don Enrico
21-03-2013, 11:41
http://www.dziennikpolski24.pl/pl/aktualnosci/malopolska/1266474-macewy-pod-nogami.html
Aby przeczytać ten artykuł trzeba się zalogować i wykupić coś tam, za jaką kwotę ?
czy jest to nagonka na komercyjne działanie ?

szymon magurycz
21-03-2013, 11:57
Siła spokoju: nie wiem za jaką kwotę; nikt nikomu nie każe się logować ani płacić; dostałem dziś informację, że jest artykuł, co kto z nią zrobi to jego sprawa; sam też go nie czytałem, bo nie mam ochoty za to płacić; jeden z forumowiczów prosił o informacje na temat macew z Dobromila, to podałem i tyle; podałem co podałem, bo w tej chwili nie mam czasu na opisywanie całej sprawy tu; można iść do kiosku i kupić sobie gazetę. Kompletnie nie wiem o co ci chodzi don Enrico z tą "nagonką na komercyjne działanie" (?). Jaka nagonka? czyje/jakie działanie? Człek chce dać znać, że jest jakiś tam artykuł i to jest złe? Nie jestem wydawcą gazety ani właścicielem strony www tej gazety, a zatem może zręczniej byłoby zapytać "Dziennik Polski"?

don Enrico
21-03-2013, 12:11
(..). Kompletnie nie wiem o co ci chodzi don Enrico z tą "nagonką na komercyjne działanie" (?). Jaka nagonka? czyje/jakie działanie? Człek chce dać znać, że jest jakiś tam artykuł i to jest złe? Nie jestem wydawcą gazety ani właścicielem strony www tej gazety, a zatem może zręczniej byłoby zapytać "Dziennik Polski"?
Przyjęte jest zwyczajowo na tym forum że cytujemy artykuły, (a nie wklejamy linki, bo te często znikają)
Dla mnie to jest nieetyczne podawać link do komercyjnej strony.
Tego komercyjnego artykułu nie można cytować, a więc będą go mogli komentować tylko ci nieliczni.

Człek chce dać znać, że jest jakiś tam artykuł i to jest złe?
Intencje szlachetne , a skutek prowadzi do komerchy

szymon magurycz
21-03-2013, 12:31
Aha. To proszę administratora forum o skasowanie wiadomości zawierającej link wiadomy. Czuję się zdruzgotany przyłożeniem ręki do komercjalizacji świata. Proszę też o skasowanie wiadomości ze strony 64 tego wątku, w której nawołuję do darowania nam pieniędzy w zamian za książkę wydaną przez Magurycz (którą nie każdy może posiadać - nota bene pdf zawierający książkę będzie wkrótce dostępny w internecie). Co prawda wydawało mi się, że zbieranie pieniędzy na społeczną działalność remontową na cmentarzach nie jest działaniem komercyjnym, ale wiedziony wątpliwościami dotyczącymi interpretacji takich poczynań (wszak zawsze może ktoś napisać, że płacąc za paliwo do auta, którym jedziemy na cmentarz, nie tylko przykładamy rękę do zatruwania środowiska, ale także do działalności komercyjnej koncernów paliwowych), wolę nie być więcej posądzanym o nieetyczne zachowania. :)

Browar
21-03-2013, 13:00
Chyba drogi Enrico jesteś cokolwiek przeczulony, też mi się wydaje że ten link to żadna reklama tylko odnośnik do info, z którego ktoś tam skorzysta, lub też nie. Szymon ma rację, nie dajmy się zwariować.

don Enrico
21-03-2013, 19:33
Chyba drogi Enrico jesteś cokolwiek przeczulony,(...)
W czasach znieczulicy , zawsze się znajdzie jeden przeczulony.
Dalszą część wymiany zdań przeniosłem na priva aby nie rozpraszać jakże ważnego wątku.
p.s. proszę też modów o nie kasowanie tematu, niech zostanie jako temat do przemyśleń gdy ktoś będzie chciał wkleić kolejny komercyjny link

szymon magurycz
21-03-2013, 19:41
Oto skan artykułu o macewach w Dobromilu:31420

Biały 13
22-03-2013, 08:12
Aby przeczytać ten artykuł trzeba się zalogować i wykupić coś tam, za jaką kwotę ?
czy jest to nagonka na komercyjne działanie ?

hmm sądziłem że tylko zwolennicy dziennika polskiego itp gazet są spiskowcami?! :)

Więcej luzu ... to ż DP zrobił artykuł o macewach super, to że jest płatny artykuł każdy ma prawo pobierać za to pieniądze. Lecz trudno mi przytaknąć na insynuacje wmawiania Szymonowi działania komercyjnego na rzecz DP ... Nie znam go ani jego poglądów, lecz zawsze jak chce kase na działanie Maguryczan to jasno przedstawia co i jak ...
... a tu poprostu dał link - chcesz czytaj nie to nie ... :)

Jak to czytąłem przypomniał mi się taki kawałek hip hopowy http://youtu.be/_6HCOgTc5r4

A teraz Ad rem - co tam u was jakie plany ?
- czy wyszło coś ze sponsorem fabryką/ hurtownią zniczy ?

tomas pablo
22-03-2013, 09:29
plany SIĘ krystalizują , wiadomo- są zależne od ,jak zawsze, cienkiego budżetu. Plan -zapewne niebawem, jak śniegi odejdą i kra spłynie.
ps. poglądy Szymonowe są odwrotnie wprost proporcjonalne do poglądów ND. Ale przecież nie chodzi tutaj o czyjeś poglądy....lecz o coś innego.

szymon magurycz
16-04-2013, 15:22
Jeśli ktoś chce dołożyć się do przywrócenia widocznego na zdjęciu - autorstwa Olgierda Czeczotta, lato 1961 r. - oryginalnego wyglądu krzyża pańszczyźnianego w Jaworcu, to prosimy o wpłaty tu:
52 1020 1026 0000 1102 0118 9554
koniecznie z dopiskiem: "DAROWIZNA NA DZIAŁALNOŚĆ STATUTOWĄ J".
Dotychczasowe poszukiwania oryginału nie przyniosły rezultatu niestety, a na sam materiał niezbędny do odkucia krzyża, którą to czynność wykonam nieodpłatnie (czyli jak zawsze), trzeba 2500 PLN. Dodać należy jeszcze koszty żeliwnego IX i blaszanego słońca oraz półksiężyca. Przy okazji: już jakiś czas temu wyraziłem wątpliwość w sprawie obecnego zwieńczenia tego cokołu. Za duży cokół, za mały krzyż. Podobny krzyż jest w Balnicy, 5 innych, ale również podobnych jest w Czeremsze na południe od Jaślisk, a dziesiątki podobnych za wododziałem. Dwa miesiące temu uniosłem nakrywę cokołu i oczom moim ukazał się czop pod krzyż, tyle, że w dolnej dziś części nakrywy, która jest po prostu odwrócona do góry nogami... Bardzo chcemy, aby mimo złego w tej chwili stanu technicznego i cokołu i nakrywy wrócił nań oryginalny, zrekonstruowany krzyż.31525

szymon magurycz
16-04-2013, 15:32
Zapomniałem dodać, że z ogrodzenia, które składało się jeszcze w 1990 r. z 4 piaskowcowych słupków i 4 kutych przęseł zostało jedno przęsło i jeden cały słupek oraz fragmenty dwóch, ale nie tworzące całości. To też wymaga rekonstrukcji, a takoż pieniędzy.

szymon magurycz
23-04-2013, 08:56
Cuda Pana Olgierda:
Wczoraj spotkała mnie tak miła niespodzianka, że trudno się nią nie podzielić. Na zdjęciu autorstwa Olgierda Czeczotta wykonanym latem 1961 r. widać kamień, dla mnie niezwykle ważny ze względu na człowieka, który go obrobił i postawił. Inskrypcja cyrylicą 31620na nim brzmi tak: SEJ KREST / NA SŁAWU / BOŻU / JA HRYĆ / BUCHWAK / 1901. Ten kamień nadal pewnie gdzieś w Berehach Górnych jest... będę szukał :) - a może ktoś go widział?

Biały 13
24-04-2013, 09:37
Nie widziałem ... ale jak będę to rozejrzę się po okolicy. Może nocleg pod namiotem co by mieć więcej czasu na poszukiwania :)

szymon magurycz
24-04-2013, 10:07
Pracując pod Rawkami i przy dziesiątkach innych okazji schodziłem Berehy na wiele sposobów, ale mogłem przeoczyć, choć zdjęcie - jakże miłe oku i sercu - niepokoi, bo "obrobiona" za krzyżem skarpa, a może i przed nim - zważywszy odsłonięte korzenie - może oznaczać, że przy dalszych pracach drogowych mogło stać się coś niedobrego..., ale siła spokoju, cierpliwości i poszukiwań. Biały 13, w razie postępu jakiegoś proszę o wiadomość: szymon@magurycz.org
Aha, krzyż jest zaznaczony na mapach austro-węgierskich.

Biały 13
25-04-2013, 08:22
tak będzie :)
poszukiwania tylko i wyłącznie z myślą o was :)

szymon magurycz
25-04-2013, 09:52
Miło, ale też wierzę, że ostatecznie to także dla ogółu :)

szymon magurycz
07-05-2013, 09:41
W dniach 15-19 V Magurycz będzie:
- montował naprawione krzyże cerkiewne na cerkwisku w Bukowcu,
- tam też zajmiemy się po raz wtóry nagrobkami trzema,
- w tym samym czasie zamontujemy krzyż żeliwny na cokole Bat'ków w Beniowej,
- a na koniec pojedziemy ratować niszczejący cokół krzyża pańszczyźnianego w Jaworcu (to niezbędny wstęp do rekonstrukcji).
Gdyby ktoś chciał dołączyć to zapraszamy - kontakt do południa 14 V szymon@magurycz.org - dając moc pracy i wrażeń oraz wyżywienie. Mile widziane osoby z własnym środkiem transportu.

szymon magurycz
20-05-2013, 12:17
Krzyże na cerkwisku w Bukowcu: 31863

szymon magurycz
20-05-2013, 14:53
Jeden z nagrobków w Bukowcu po i przed remontem:3186831869

tomas pablo
05-06-2013, 00:05
Szymonie ! zamieść może fotki z Jaworca i Zawoju.
Wiosna, mimo upierdliwej pogody , sprzyja pracy- W zeszłym tygodniu, razem z Andrzejem K. wstawiliśmy okna w kapliczce na Hrabie ( oczywiście chodzi tu o Rajskie ) .Nasze kobiety nie szczędziły nam wszelkich uwag krytycznych oraz pobieliły wapnem jej wnętrze. Obecnie jest zamknięta, więc , niestety jej wnętrze nie posłuży już za nocleg. Cmentarz gmina zaś odkrzaczyła, usuwając trochę drzew.
ps. osoby wędkujące w okolicy ( o ile to czytają....) - uprasza się , o nie sra...na ścieżce do kapliczki , a śmieci można zabierać ze sobą !

szymon magurycz
13-06-2013, 08:36
Tomas, wiesz, sezon trwa, z czasem na internetowe zabawy krucho..., zatem nie obiecuję, ale jak znajdę czas to coś zamieszczę.

szymon magurycz
13-06-2013, 08:37
Aaaa, no i radość z postępów przy kaplicy w Rajskiem.

TQT
17-06-2013, 18:09
co z JM? pomogli? przeoczyłem chyba informację..

szymon magurycz
03-07-2013, 23:55
JM?

partyzant
26-10-2014, 13:57
Moje podziękowanie ludziom, którzy ustawili ten krzyż z tablicą na Jasielniku:

36299

Dlugi
27-10-2014, 07:35
Partyzancie - można prosić o czytelny fragment z tabliczką?

partyzant
27-10-2014, 20:14
Długi, tekst muszę przepisać bo nie wiem jak zrobić powiększenie:

"I przyszło nam spoczywać
na tym wzgórzu bracie,
wśród buków i jodeł czekając chwili
gdy powstaniemy na ostatni szturm,
szturm do bram Piotrowych"

CMENTARZ WOJENNY
ŻOŁNIERZY ARMII AUSTRO-WĘGIER ORAZ
CARSKIEJ ROSJI POLEGŁYCH W TRAKCIE
CIĘŻKICH WALK TOCZONYCH TU W LATACH
1914-1915

Forum Poszukiwaczy-"WŁÓCZYKIJ" 2014

Dlugi
28-10-2014, 07:04
Byli jednak - lipiec tego roku :-)
Dzięki.

szymon magurycz
28-10-2014, 08:20
Drobiazgi cmentarne: w nieistniejącej wsi Zawój w ostatnią sobotę udało się członkom Magurycza i Stowarzyszenia Rozwoju Wetliny i Okolic wyposażyć jedyny ocalały tam nagrobek w krzyż żeliwny. Oto dowód:36319

gpz
17-11-2014, 00:45
Wielkie brawa dla ludzi z forum Wloczykij-forum poszukiwaczy,tak to jest ze wielbiciele Austro-Wegier wola bic piane na swoim forum, lub pic browary na tych ich spotkaniach w Sanoku i marzyc- nie robiac nic.
A tu prosze jaka akcja,sam nie bylem,ale wiem ze to wszystko legalnie zrobione wspolnie z administracja gminy,na wiosne ma byc tez ogrodzenie cmentarza,i plany sa na nastepna akcje.
Piekny tekst na tablicy ktory nie jest kopia z beskidzkich cmentarzy,ale jest wymyslony przez chlopaka z forum Wloczykij,brawo jest jeszcze wiele takich zapomnianych cmentarzy w Bieszczadach.
Zwroccie uwage na fote numer 9,tak to wygladalo przed pracami tych ludzi,dzicz i puszcza:)

Dlugi
17-11-2014, 08:25
Wielkie brawa dla ludzi z forum Wloczykij-forum poszukiwaczy,tak to jest ze wielbiciele Austro-Wegier wola bic piane na swoim forum, lub pic browary na tych ich spotkaniach w Sanoku i marzyc- nie robiac nic.
Jakby nie patrzeć owszem, słowa uznania należą się wykonawcom remontu - że im się chciało, że znaleźli czas i środki. Tym bardziej warte zauważenia, że nie szukają rozgłosu i robią to zadając kłam krążącym opiniom o takich środowiskach.
Ale Ty małe pojęcie masz - widzę z tego co piszesz - o użytkownikach żółto-czarnego forum więc powstrzymaj się od pochopnych wniosków.
Zapraszam na spotkanie MSBBN w ten weekend w Ługu, możesz mieć okazję poznać jedną z osób (a pewnie takich osób na spotkaniu będzie więcej) mocno zaangażowanych w sprawę odbudowy cmentarzy z WW - i zastrzegam - na pewno nie chodzi tu o mnie...

szymon magurycz
17-11-2014, 10:13
Brawo szczere i wielkie dla wykonawców!

mariusz_w4
17-11-2014, 21:25
Tak to już jest że czasem zła reputacja jest nie uzasadniona,w tym przypadku widać że nie ma odzwierciedlenia w tym co robią pasjonaci.Naprawdę trzeba mieć dużo determinacji żeby pokonać przeszkody jakie stawia przed "nimi" to co wszyscy nazywają "Polskie realia".Ale widać że jeśli ktoś naprawdę mocno chce to można zrobić i nie możliwe.
Jest jeszcze w tym temacie naprawdę dużo do zrobienia i rozgłos nie jest potrzebny aby nie okazało się że nagle ktoś stwierdzi że nie wolno "nie bo nie" a może wędrując po Bieszczadach będziemy mogli usiąść pod drzewem obok takiego miejsca i w zadumie podziwiać efekt tej ciężkiej pracy.
Pozdrowienia dla Włóczykij ;)

Biały 13
27-11-2014, 00:16
A można wiedzieć gdzie ten krzyżyk został postawiony ?

Dlugi
27-11-2014, 07:00
Moje podziękowanie ludziom, którzy ustawili ten krzyż z tablicą na Jasielniku

A można wiedzieć gdzie ten krzyżyk został postawiony ?
IMHO lepiej brzmi - "krzyż"

mariusz_w4
07-12-2014, 19:08
IMHO lepiej brzmi - "krzyż"

Może w przyszłym roku będą następne,z fajnymi tablicami ( każda z innym epitafium)
Ale to plany i zobaczymy co z tego wyjdzie.

Dlugi
08-12-2014, 18:40
Jakby co to dajcie znać, kontakt tu bądź przez "kolorowe" forum (o ile jeszcze będzie istnieć... :-( )

mariusz_w4
08-12-2014, 19:27
Jakby co to dajcie znać, kontakt tu bądź przez "kolorowe" forum (o ile jeszcze będzie istnieć... :-( )

nie ma sprawy,jak coś się będzie działo na pewno ktoś da znac.
ps.a co sie dzieje z forum ,nie jestem w temacie???

Dlugi
09-12-2014, 07:25
ps.a co sie dzieje z forum ,nie jestem w temacie???
Admin (właściciel?) się rozsierdził i chce pozamykać. Trwają ustalenia, czy da się od niego przejąć forum czy wszystkie wpisy odejdą w czarną otchłań internetu... :-(

mariusz_w4
09-12-2014, 22:20
No własnie czytałem,i trochę szkoda a nawet bardzo.Było tam tez kilka ciekawostek związanych z cmentarzami I WW w Małopolsce i Podkarpaciu .Myślę że ktoś jednak pójdzie po rozum do "głowy" i da się przekonać aby forum zostało lub przekazać jego zasoby nowemu forum jako alternatywnemu rozwiązaniu.

szymon magurycz
25-03-2015, 22:26
Wątek zamarł (?), a my działamy 29 rok. Zapraszamy! Oto plany obejmujący także Bieszczady.
MAGURYCZ - plan działań w 2015 r. (https://www.facebook.com/notes/stowarzyszenie-magurycz/magurycz-plan-dzia%C5%82a%C5%84-w-2015-r/764209850336414)
PLAN DZIAŁAŃ STOWARZYSZENIA MAGURYCZ NA RZECZ OCHRONY SZTUKI SEPULKRALNEJ I MAŁEJ SAKRALNEJ ARCHITEKTURY PRZYDROŻNEJ i ŚRÓDPOLNEJ W 2015 R


DRODZY WOLONTARIUSZE I WOLONTARIUSZKI

DZIAŁANIA PEWNE




26 IV – 3 V – Magura Małastowska – zakończenie rekonstrukcji kamiennej piramidy na cm. nr 58 z I w. ś., środki własne




23 VI - 5 VII - Zahoczewie, gm. Baligród - remont ukraińskich i polskich nagrobków na dawnym cmentarzu greckokatolickim (obecnie katolickim); środki Womak (Rzeszów) - środki własne





12 – 26 VII – Stara Huta, gm. Narol – warsztaty + kontynuacja (rozpoczętych w 2014 r. z Fundacją „Światłoczułość”) prac remontowych przy nagrobkach na cmentarzu greckokatolickim oraz (po drodze) Borownica, gm. Bircza – remont nagrobków na cmentarzu katolickim; środki MKiDN + środki własne






2 – 16 VIII – Grab i Żydowskie, gm. Krempna – warsztaty + zakończenie remontu kapliczek i krzyży przydrożnych oraz nagrobków w Żydowskiem; środki MKiDN + środki własne




3 - 25 IX – Tbilisi, Gruzja – cmentarz Kukia, remont wybranych nagrobków polskich; środki MSZ + środki własne





Termin nie ustalony – może Boże Ciało – Lipna, gm. Sękowa – remont krzyża przydrożnego; środki ze zbiórki miłośników Beskidu Niskiego



Poza tym najprawdopodobniej będą miały miejsce działania partnerskie, w których Wasza pomoc też będzie mile widziana!

ZAPRASZAMY!
Dla każdego działania będzie tworzone odpowiednio wcześnie„wydarzenie” na fb oraz zainteresowani będą otrzymywać drogą mejlową zawiadomienia.

Kontakt mejlowy do czasu naboru na kolejne działania: szymon.modrzejewski@gmail.com

szymon magurycz
02-06-2015, 22:31
Może jednak ktoś zechce pomóc???


23 VI - 5 VII - Zahoczewie, gm. Baligród - remont ukraińskich i polskich nagrobków na dawnym cmentarzu greckokatolickim (obecnie katolickim); środki HOLDING WOMAK (Rzeszów) + środki własne

partyzant
02-11-2015, 19:33
Zawitałem tu na krótko, ktoś dba. Nasze znicze niestety zgasną przed pierwszym ale pewnie ktoś jeszcze będzie.
Było tydzień temu:
39176

gpz
03-05-2016, 03:53
Nowa akcja sprzed dwoch tygodni ludzi z forum Wloczykij-forumposzukiwaczy,piekna robota,kilka zdjec reszta w linku nizej z opisem.

http://wloczykij-forumposzukiwaczy.com/viewtopic.php?f=117&t=5438&start=45

szymon magurycz
06-05-2016, 06:50
W VIII będziemy - Stowarzyszenie Magurycz - remontować nagrobki na dwóch cmentarzach bojkowskich, a to w Tarnawie Niżnej (cmentarz po stronie ukraińskiej) i Liskowatem. Chętnych do wszelakiej pomocy proszę o kontakt: szymon@magurycz.org, 600-688-811