PDA

Zobacz pełną wersję : Mapa Ruthenus :) Chochlik czy miejsce ukrycia skarbu?



Barnaba
10-04-2006, 02:13
Już dawno wyszułem wiosnę, no i zacząłem planować wyjazd w Bieszczady. Na stronie :bieszczady.pl jest mapa Ruthenus`a. Tak się zdziwiłem, bo coś mi się nie zgadza z poziomicami. Może się nie znam albo co, a może tam skarb jest.....

Czy można jakoś wytłumaczyć tą eliptyczną poziomicę, nijak nie odnoszącą się do terenu? Na papierze wszystko ok a w necie to zawsze coś nietak. hihih Nie ma jak to dokładnie studiować mapę!
http://www.icpnet.pl/~barnaba/xxx/mapa.jpg

zillo
10-04-2006, 19:48
Czy można jakoś wytłumaczyć tą eliptyczną poziomicę, nijak nie odnoszącą się do terenu?
Moim zdaniem jest to lądowisko UFO, jak wynika z mapy - idealnie plaskie, zawieszone na wysokości 900 mnpm i jestem pewien, że maczali w tym palce Miłośnicy Chatek, Barnabo oczywiście wiesz dlaczego :wink:
Jest, a jakoby go nie było. Jest to następny przykład, że nie można wierzyć oczom, bo prawdą nie zawsze jest to co się widzi, a Ruthenus znów wyprzedził konkurencję.

Barnaba
10-04-2006, 20:22
Tylko patrzeć jak się zlecą do Mucznego miłośnicy UFA (UFO?). A może to jest jakiś planowany szlak, albo ścieżka dydaktyczna, "w koło niedźwiedziej gawry" albo co...

barszczu
11-04-2006, 14:51
Oczywiscie że Cholik - na pierwszym papierowym wydaniu tego nie ma.

POzdrawiam dociekliwych i dziekuję!

joorg
25-04-2006, 22:59
Oczywiscie że Cholik
Rafał mam pytanie-- szczyt 1212 (słupek graniczny 177) na mapach Ruthenus nazwany jest Rozsypaniec (tak samo na Bieszczady jak i Bieszczady Wysokie) to tak ma być czy to pomyłka , na innych mapach - WIG ( sektor Dżwiniacz słupek graniczny 12) , Ruskie mapy wojskowe( słupek177) , ten szczyt nosi nazwę Stińska , a na Wigu Rozsypaniec jest na 1146 słupek 11, obecnie 180
i 2 pytanie , tu jest już dylemat bo to nazewnictwo-- Piniaszkowe czy Piniaszkowy
ps" Wołanie z Połonin" super książka

Piotr
25-04-2006, 23:14
mapach Ruthenus nazwany jest Rozsypaniec (tak samo na Bieszczady jak i Bieszczady Wysokie) to tak ma być czy to pomyłka , na innych mapach - WIG ( sektor Dżwiniacz słupek graniczny 12) , Ruskie mapy wojskowe( słupek177) , ten szczyt nosi nazwę Stińska , a na Wigu Rozsypaniec
Drążyłem kiedyś ten temat - jednoznaczna odpowiedź jest moim zdaniem nie do uzyskania. Musisz przyjąć za poprawne jedno lub drugie- a najlepiej oba warianty :) Szczyt mógł byc nazywany róznie w różnych okresach czasu - to co zebrał Krukar dotyczy jakichś tam ram. Kiedy indziej mogło być odwrtonie. Ale jakbym miał wybrać jeden wariant, to postawiłbym w tym wypadku na Krukara - jakoś ten szczyt, ktory na jego mapie oznaczony jest jako Rozsypaniec bardziej pasuje do tej nazwy.

joorg
25-04-2006, 23:29
. Musisz przyjąć za poprawne jedno lub drugie- a najlepiej oba warianty
zdaję sobie sprawę ,że stare mapy były robione przez CK topografów,a obecne i następne to tylko doskonalenie, a nazwy i tak były tworzone przez ludność miejscową na przestrzeni lat ..., dlatego przy ustalaniu nazw dociekliwość badaczy jest godna podziwu-- tak jak piszesz najlepiej przyjąć te dwie nazwy jako poprawne --dzięki

długi
19-05-2006, 19:26
nazwy i tak były tworzone przez ludność miejscową na przestrzeni lat
No nie zawsze i kortografowie mają w tym niemały udział :lol:
Choćby Magura. Mieszkaniec Stuposian szedł na Magurę po drzewo, mieszkaniec Dwernika i Krywego też chodzili na Magurę. Kartograf dopisał do każdej z nazw Stuposiańska, Krywicka itd. Przełęcz niedaleko Magurycznego od dość niedalekiego czasu nazywa się Żebrak, jeden kartograf wie.
Obok Krywego całe lata był szczyt Ryli, i tak go znają mieszkańcy, również ci dawni. U Krukara pojawił się Szczołb, który na zupełnie nowej mapie 1;25000 jest, ale obok Ryliego. Na najstarszych mapach nazwa Szczołb występuje, ale nie jako nazwa szczytu. Na mapie Okolice Komańczy, w Duszatynie, jest potok Pengrynowy. Żaden Pengryn nie przyznaje się do tego strumyka.
W innych regionach podobnie. Politycy, działacze, kartografowie mają swój udział w tworzeniu nazw. W Sopocie Potok Graniczny zmieniono na Swelina, bo Graniczny zbyt przypominał niemiecki rozdział historii Gdańska ( zawsze polskiego) :D A bezimienny przez wieki potoczek nazwano Patokiem Haffnera, ku czci.
Kartograf bardzo nie lubi, gdy coś jest nienazwane lub nazwane niejednoznacznie. Stąd dodanie określeń np do Magury.
W. Krukar wykonał kawał żmudnej roboty ustalając historię nazw. I wybrał według jakiegoś klucza te, które są na mapie. Czy wybór był zawsze właściwy? Pewnie nie zawsze, ale nie umniejsza to wielkiej wartości poznawczej mapy nazewniczej.
Pozdrawiam
Długi

Barnaba
21-05-2007, 17:02
W cieniu betonowych ścian spoglądam na mapę Ruthenusa..... na www tez jest takie samo oznaczenie. W legendzie tego nie ma. Cóż to jest, i jak to wygląda faktycznie?
http://picasaweb.google.co.uk/barnaba.www/BieszczadzkieZagadki/photo#5067013021134488594
Chodzi mi o linię pomiędzy strzałkami

Jabol
21-05-2007, 18:26
Barnaba... Ale ci sie nudzi... :-) tamtedy przbiega linia wysokiego napiecia tzw kratówka. Ta sama linia biegnie przez Biłasz, Bukowiec, Sakowczyk, Rajskie itd. pozatym są tam odnogi linii na Rajskie i Rajskie Berlingówkę

Barnaba
21-05-2007, 19:10
nie żebym nie wierzył, ale trzeba będzie to zobaczyć:) może niebawem...

wtak
22-05-2007, 09:29
... tu jest już dylemat (...) Piniaszkowe czy Piniaszkowy
...
...Piniaszkowy to szczyt a Piniaszkowe to jego północne stoki... :)

Jabol
09-07-2007, 23:08
nie żebym nie wierzył, ale trzeba będzie to zobaczyć:) może niebawem... Właśnie spojrzałem sobie na zumi... Dodali kawałek mapy, akurat taki zeby zaoszczędził ci wędrówki "Szlakiem Bieszczadzkiej Energetyki", bo miałbyś tam do "chaszczowania" moc "krzaczorów" :-D
Pierwsza fota jak mniemam z kosmosa, a druga lotu ptaka ( zapewne bociana ze wzgledu na udźwig i statyczną technike lotu) w centralnej części drugiej widac cień "kratówki"...

Jabol
17-07-2007, 13:45
Na zakończenie tematu tajemniczej linii... Skręciły mi kółka Łajt Lajtninga II w tamte strony... Można już sobie odpuscić ekstremalną wedrówkę pod liniami:D

Barnaba
17-07-2007, 23:30
dzięki serdeczne

Barnaba
17-10-2013, 22:50
hah, Czy Bazylów u Ruthenusa ma coś wspólnego z Forumowiczem? Sir Bazyl, do tablicy! ; )

sir Bazyl
18-10-2013, 17:10
hah, Czy Bazylów u Ruthenusa ma coś wspólnego z Forumowiczem? Sir Bazyl, do tablicy! ; )
Tak, tak, mam tam pensjonat ;):
http://www.dailymotion.com/video/xre60g_hotel-zacisze-sezon-2-odc-1-problemy-z-komunikacja_shortfilms
(sir Basil czyli po naszemu Bazyl właśnie stąd się wziął:))

Barnaba
18-10-2013, 18:16
Trzeba mi będzie się tam popałętać. Wygląda ciekawie.