PDA

Zobacz pełną wersję : Ruiny klasztoru w Zagórzu



Zosia samosia
20-04-2006, 19:10
Mam prośbę.
Czy ktoś dysponuje zdjęciami ruin klasztoru w Zagórzu i mógłby je udostępnić? Chodzi mi o fotografie jak najwcześniejsze, przedstawiające stan ruin np. w latach pięćdziesiątych poprzedniego wieku. Zresztą, każda informacja na ten temat jest mile widziana. Ewentualnie w jakiej książce można spotkać takie zdjęcia lub opisy?
No bo jeżeli, zgodnie z informacją umieszczoną na murach, w latach 50 do klasztoru na krótko powrócili karmelici, to ruiny nie mogły być w takim stanie, ani tak wyglądać jak dziś.
Będę wdzięczna za każdą informację, zarówno zdjęcie jak i opis.

bertrand236
21-04-2006, 00:08
Paweł Kusal "Zapomniane Bieszczady" Wydawnictwo Ruthenus wyd I str 51-53
pozdrawiam

lucyna
21-04-2006, 16:35
Mam komplet wydawnictw związanych z zagórskim karmelem. Po długim weekendzie będzę Ci mogła podać autorów. Nie ma mnie w domu. Możesz też skontaktować sie z UG w Zagórzu to oni mi dali przewodniczki i śliczny albumik z grafikami przedstawiającymi najpiękniejsze widoko zagórskie.

Henek
21-04-2006, 18:48
Możesz śmiało sięgnąć po Orłowicza , a właściwie po jego Przewodnik po Galicji .
Rok pierwszego wydania bodajże - 1911

Zosia samosia
25-04-2006, 12:36
Chciałam bardzo podziękować Betrandowi, Lucynce i Henkowi.
Późno - ponieważ nie miałam dostepu do internetu.
Postaram się jakoś dotrzeć do wskazanych wydawnictw, coś tam mam w domu.
Jednak gdyby ktoś miał w prywatnych zbiorach fotografie to moja prośba pozostaje nadal aktualna.
Jeszcze raz bardzo Wam dziękuję za pomoc i pozdrawiam :)

KAHA
25-04-2006, 14:19
http://elesdia.res.pl/zagorz.htm
http://region.halicz.pl/zagorz/karmel.htm

tu niestety są zdjęcia, ale aktualne :( ale moze tez sie przydadza ;)

barszczu
08-05-2006, 14:13
Nie spotkałem się z żadnymi fotografiami klasztoru z połowy XIX w. Myślę, że takowe nie istnieją - najstarsze znane mi to koniec XIX wieku - tak jak napisał Bertrand opublikowane sa w "Zapomnianych Bieszczadach". Myślę, że w połowie XIX wieku klasztor wyglądał podobnie jak pod koniec XIX w. Pozostaje Ci jeszcze poszukać w archiwum Instytutu Sztuki PAN - na pewno coś mają.

Pozdrawiam

Zosia samosia
08-05-2006, 17:43
Nie spotkałem się z żadnymi fotografiami klasztoru z połowy XIX w.



Barszczu!
Ależ poprzedni wiek to nie jest wiek XIX !
To jest wiek XX !
Chodzi mi o fotki przedstawiające ruiny w latach 1950 np. i wzwyż. Lub troszkę starsze.
:lol: :lol:

friber
08-05-2006, 18:21
Witam! Ja goraco polece Ci ksiazke która jest wlasnie z tego okresu co szukasz"w dolinie sanu" Stanislawa Pagaczewskiego wydana w roku 1959.Sa tam zdjecia klasztoru wlasnie z tamtych lat,a poza tym mozna zobaczyc na zdjeciach bieszczady w tych czasach,i san z przed zapory na solinie i myczkowcach..http://slowko.dei.pl/sklep/product_info.php/cPath/100/products_id/5173?osCsid=ef6cc65304e68254282dc04fb9db1e78 to jest adres gdzie mozna kupic,albo wpisz w wyszukiwarce google tytul i autora.Serdecznie pozdrawiam

barszczu
09-05-2006, 12:03
Barszczu!
Ależ poprzedni wiek to nie jest wiek XIX !
To jest wiek XX !

no tak - przeoczyłem - widocznie jestem starej daty hehe.
ale ciekawostką jest dla mnie, że Karmelici wrócili do klasztoru na krótko w latach 50. XX wieku? Może jednak to chodzi o wiek XIX?

Pozdrawiam

lucyna
09-05-2006, 17:09
Wrócili. Obiecałam podać tytuły i autorów prac poświęconych Karmelowi. Niestety, ktoś pożyczył i nie oddał. Trwa śledztwo. W latach 50-tych w ruinach mieszkali karmelici nie tylko brat Prus. To ten który dosłownie własnymi rękoma starał się remontowac riuny.

lucyna
09-05-2006, 19:14
Kolega mi podpowiedział, że w 1957 r. gdy karmelici wrócili do Zagórza to wydali kartki świąteczne cegiełki na odbudowę klasztoru. Z jednej strony widok ruin.

lucyna
12-05-2006, 17:45
Forum potęgą jest i basta. Oddano mi 3 książki.
Stefan Stefański "Karmel zagórski" Sanok-Zagórz 1993
Praca zbiorowa "Zagórz miasto nad Osławą" Mitel zagórz 1995
Płaj nr 22 S.K Janocha "Zagórski karmel ocalony?" str 153

Anyczka20
17-05-2006, 15:25
Maria i Bogdan Łapiszczak "Ziemia Sanocka na dawnej pocztówce i fotografii" cz. III, w innych częściach tez na pewno są zdjęcia riun. Pozdrawiam

el_w
17-11-2008, 17:36
[quote=lucyna;28313]Forum potęgą jest i basta. Oddano mi 3 książki.

Stefan Stefański "Karmel zagórski" Sanok-Zagórz 1993

ha! a ja szukam tej ksiązki właśnie!
Czy jest możliwość skserowania jej? nigdzie nie można jej dostac..
proszę o kontakt na maila,
pozdrawiam

Misieg
17-11-2008, 19:25
hmm...tak na szybko to:

lucyna
17-11-2008, 19:28
[quote=lucyna;28313]Forum potęgą jest i basta. Oddano mi 3 książki.

Stefan Stefański "Karmel zagórski" Sanok-Zagórz 1993

ha! a ja szukam tej ksiązki właśnie!
Czy jest możliwość skserowania jej? nigdzie nie można jej dostac..
proszę o kontakt na maila,
pozdrawiam

To Ty pisałaś na gg? Poszukaj w UG w Zagórzu. Jeżelinie dostaniesz to postaram się ją skserować. Tylko mały problem. Muszę w tym celu pojechać do miasta.

Marcin
18-11-2008, 11:01
Z nowszych rzeczy to pasowałoby dodać Z. Osenkowski, "Zagórz nad Osławą, Z dziejów miasta i gminy, Sanok 2006".
cytat (str. 243)

..."Program zagospodarowania zabytkowych ruin klasztoru karmelitów bosych w Zagórzu" (...) odtworzenie dwóch lub trzech cel zakonnych, kuchni, wirydarza, ogrodu kontemplacyjnego. Budynek obok bramy ma mieścić mały motel z herbaciarnią, sklepem z ziołami, produktami ekologicznymi oraz pamiątkarskimi. Planowane jest także utworzenie wież widokowych.

el_w
18-11-2008, 17:36
[quote=el_w;67984]

To Ty pisałaś na gg? Poszukaj w UG w Zagórzu. Jeżelinie dostaniesz to postaram się ją skserować. Tylko mały problem. Muszę w tym celu pojechać do miasta.
owszem ja pisałam, podzwonię i popytam w UG, dzięki za pomoc; póki co jednak muszę wszelkie inwestycje zmierzające w stronę Zagórza odłożyć na później (skromny budżet i zajęcia, a musialaby to byc dluzsza wyprawa bowiem mieszkam na co dzień w Łodzi:), pozdrowienia

lucyna
18-11-2008, 18:19
Łódź to już problem. Jak nie dostaniesz z UG to podaj mi swój adres. W poniedziałek będę w Sanoku. Skseruję.

Marcin
25-11-2008, 18:30
W zagórskiej gazetce parafialnej Verbum co jakiś czas publikuje Pan Jerzy Tarnawski. Znaleźć tam można artykuły dotyczące historii Zagórza. W Verbum 21-22 (2005) i 23 znajduje się artykuł pt."Czasy świetności i upadku
zagórskiego Karmelu"

Gazetki w pdf na stronie: http://www.parafia-zagorz.pl/verbum-archiwum.html

Marcin
19-04-2012, 14:56
http://esanok.pl/2012/drugie-zycie-dla-zagorskiego-klasztoru-video-hd.html


Drugie życie dla zagórskiego klasztoru (VIDEO HD)
ZAGÓRZ. Gmina Zagórz otrzymała dofinansowanie od podkarpackiego konserwatora zabytków na renowację ruin Klasztoru Karmelitów Bosych na wzgórzu Mariemont. Ponadto gmina zabiega o fundusze na rewitalizację wzgórza klasztornego. Więcej informacji w materiale wideo.

Leuthen
05-05-2021, 15:02
"Malownicze ruiny klasztoru karmelitów w Zagórzu odwiedza rocznie ponad 50 tysięcy turystów, a w tym sezonie może być ich jeszcze więcej. Już w sierpniu będzie udostępnione dla nich foresterium, czyli zakonny budynek gościnny. Zostało zrekonstruowane na terenie klasztornych ruin. Będzie centrum kultury z salami wystawowymi, kinem i częścią interaktywnej ekspozycji przypominającej historię tego miejsca.

Dzięki rekonstrukcji przylegającej do klasztornego muru parterowej ruiny dawnego foresterium, obiekt nie tylko odzyskał pierwotną kubaturę. Zadbano, by wyglądał tak jak w okresie świetności klasztoru karmelitów bosych, czyli na początku XVIII wieku. W sali kinowej będzie można obejrzeć najważniejsze epizody związane z historią obiektu, między innymi ostatnią bitwę konfederatów barskich z wojskami rosyjskimi. Będzie także ekspozycja umożliwiająca wirtualne zwiedzanie ruin oraz klasztornych podziemi. Ciekawostką jest odtworzenie celi, czyli pokoju zakonnika.

Klasztor z kościołem, szpitalem dla weteranów oraz domem gościnnym był warownią obronną karmelitów. Konfederaci barscy użyli jej jako miejsca oporu w bitwie z wojskami rosyjskimi. To przyczyniło się do poważnego uszkodzenia karmelu.

Rekonstrukcja foresterium oraz prace zabezpieczające ruiny klasztoru to koszt ośmiu i pół miliona złotych. Ponad 5 milionów to unijna dotacja, którą gmina Zagórz otrzymała w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego."


https://rzeszow.tvp.pl/53613098/inwestycje-w-klasztorze-karmelitow-w-zagorzu

Leuthen
24-06-2021, 12:28
"Nowoczesne Centrum Kultury powstaje w ruinach Zespołu Klasztornego Karmelitów Bosych w Zagórzu.
- Ma być gotowe na koniec sierpnia, jeszcze trwają prace. Samorząd, który jest właścicielem obiektu od kilku lat zabezpiecza ruiny, aby zachować niepowtarzalny klimat. Równocześnie inwestuje w ich adaptację. Wyremontowane zostało dawne foresterium czyli dom gościnny karmelu, dobudowano też nową część - informuje Jakub Osika koordynator projektu.

Tu będzie się mieścić Centrum Kultury, a w nim restauracja, sala kinowa, konferencyjna, zrekonstruowana cela mnicha oraz sale oferujące wirtualną rzeczywistością. Po założeniu specjalnych gogli będzie można wirtualnie spacerować po klasztorze. Będzie też sala ruchomych obrazów, gdzie pokazana zostanie historia konfederacji barskiej, ponieważ Klasztor był ostoją dla jej żołnierzy. Na 27 sierpnia planowana jest rekonstrukcja jednej z potyczek z Rosjanami.
Adaptacja ruin karmelu w Zagórzu na centrum kultury kosztuje ponad 8,5 mln zł, część to fundusze unijne."

https://radio.rzeszow.pl/wiadomosci/centrum-kultury-w-ruinach-klasztoru-karmelitow

ania.m
29-03-2023, 11:07
Ruiny klasztoru w Zagórzu, to teraz atrakcja bardziej komercyjna. Jest tam restauracja, centrum kultury z kinem i chyba jakąś wystawą historyczną i nawet wstęp na wieżę jest już płatny, ale dzięki temu są pieniądze żeby w końcu zadbać o ten obiekt. Chociaż mam wrażenie że dodatkowe atrakcje typu restauracja czy sala kinowa to inwestycje trochę na wyrost, bo raczej nie tego oczekują turyści którzy tam jadą. Ja bym bardziej ucieszyła się z lepszego zagospodarowania ogrodu dookoła ruin. Kilka fotek (aktualnych) https://rzeszowpodkarpackie.com/ruiny-klasztoru-karmelitow-bosych-w-zagorzu/