PDA

Zobacz pełną wersję : W sprawie pewnej wsi.



Marek M.
08-08-2006, 17:36
Szanowni Państwo,

Czy ktoś z odwiedzających może podać mi nieco więcej informacji na temat historii przysiółka, wsi o nazwie Mikołajec.

Na stronie dotyczącej historii Orelca znalazłem pewne zdanie zawierające wzmiankę o tej wsi: " Z pasma Żukowa przechodzili przez dolinę w kierunku dawnej wsi Mikołajec, lecz przed tym przysiółkiem skręcili w kierunku Skałek Myczkowieckich i przełomu Sanu pod Zwierzyniem". Jeśli ktoś mógłby nieco więcej napisać o tej "dawnej wsi", byłbym wielce wdzięczny.


Najlepiej pozdrawiam,
Marek M.

naive
09-08-2006, 09:18
Szanowni Państwo,

Czy ktoś z odwiedzających może podać mi nieco więcej informacji na temat historii przysiółka, wsi o nazwie Mikołajec.

Na stronie dotyczącej historii Orelca znalazłem pewne zdanie zawierające wzmiankę o tej wsi: " Z pasma Żukowa przechodzili przez dolinę w kierunku dawnej wsi Mikołajec, lecz przed tym przysiółkiem skręcili w kierunku Skałek Myczkowieckich i przełomu Sanu pod Zwierzyniem". Jeśli ktoś mógłby nieco więcej napisać o tej "dawnej wsi", byłbym wielce wdzięczny.


Najlepiej pozdrawiam,
Marek M.

Najprościej będzie gdy napiszesz do autora opracowania, którego fragment cytujesz. Ze starych map wynika że Mikołajec to jeden z przysiółków Myczkowiec.

Piotr
09-08-2006, 09:43
więcej informacji na temat historii przysiółka, wsi o nazwie Mikołajec.
Najlepiej - tak jak radzi Naive - zwrócić się do S. Orłowskiego, jesli bedzie wiedział na pewno odpowie.
Przejrzałem co nieco literatury i w sumie śladu na ten temat nie ma. Ale może naprowadzi to na jakiś slad:
Mikołajec był przysiółkiem (wsią raczej na pewno nie) Uherzec Mineralnych. Problem w tym że w historii Uherzec nie ma wymienionego takiego przysiółka, w 1749 wymienia się 7 przysiółków a Mikołajca nie ma - moze to był jakiś folwark lub coś podobnego. Gdyby związać go z imieniem Mikołaj, to najbardziej znanym w tej okolicy był szwagier Piotra Kmity - Mikołaj Herburt, który w 1580 był wlascicielem tych terenów. Co nieco powinien wiedzieć W. Krukar jesli badał nazewnictwo tych okolic - Mikołajec jest na jego mapie, ale jest też np. na mapie WIG z 1938 więc mógł zostać przeniesiony. Śladu po nim nie ma również w Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich z 1880r, co dziwne. Być może byłoby coś w książkach Fastnachta, ale nie mam nic pod ręką.

lucyna
09-08-2006, 10:35
Ostatnio Barszczu wydał replint mapy Bieszczady 1937-1938 o ile dobrze pamiętam. Może tam jest. Niestety, nie mogę sprawdzić pewna paniprofesor wyprosiła ją ode mnie. A na marginesie świetne i pouczające wydawnictwo. Oby tak dalej