PDA

Zobacz pełną wersję : Pisownia - wymowa



bertrand236
29-08-2006, 14:35
Chcę szanowne grono zapytać gdzie byłem: w Dudzatynie, czy w Duszatyniu:?: Taki sobie problem znalazłem:-? Znaczy się, ja wiem gdzie byłem ale nie wiem jak to się odmienia. Zauważyłem obie formy na forum...
Pozdrawiam

Piotr
29-08-2006, 16:37
Chcę szanowne grono zapytać gdzie byłem: w Dudzatynie, czy w Duszatyniu:?: Taki sobie problem znalazłem:-?
No właśnie - coraz częściej można spotkać pisownie Duszatyniu lub Duszatyń. Nie wiem skąd się to wzięło, ale imho jest to zupełnie błędne - poprawnie po polsku jest miejscowość Duszatyn, zatem byłeś w Duszatynie. Nigdy nie spotkałem się tez aby miejscowi (a troche lat w okolicy spędziłem) mówili Duszatyń zamiast Duszatyn. Nie można wykluczyć, że gdyby dokopac się do oryginalnego pochodzenia tej nazwy brzmiałaby ona inaczej - ale taka jest urzędowa i taka się przyjęła.

lucyna
29-08-2006, 17:25
Duszatynie

WojtekR
29-08-2006, 23:05
Drogi Bertrandzie,
Rzeczowniki rodzaju męskiego zakończone w M. lp (mianownik liczby pojedynczej) na spółgłoski twarde: b, d, ł, m, n, p, r, s, t, w, z należą do IV grupy deklinacyjnej i w Ms. lp (miejscownik liczby pojedynczej) przybierają zakończenie ~nie. Podaję za "Słownikiem poprawnej polszczyzny PWN", PWN Warszawa 1982. Tak więc wypada, że "w Duszatynie"

Polej
30-08-2006, 00:23
Drogi Bertrandzie,
Rzeczowniki rodzaju męskiego zakończone w M. lp (mianownik liczby pojedynczej) na spółgłoski twarde: b, d, ł, m, n, p, r, s, t, w, z należą do IV grupy deklinacyjnej i w Ms. lp (miejscownik liczby pojedynczej) przybierają zakończenie ~nie. Podaję za "Słownikiem poprawnej polszczyzny PWN", PWN Warszawa 1982. Tak więc wypada, że "w Duszatynie"
No i wszystko jasne! :grin:

Doczu
30-08-2006, 09:00
Z podobną wymową można się spotkać niemal w całej Polsce.
W mojej okolicy ludzie mówią że byli w Będziniu (Będzin), Grabociniu (Grabocin) itd.
Zazwyczaj ludzie starsi tak odmieniają (z moich obserwacji).
Ja osobiscie wolę jednak Bedzinie, Duszatynie, Grabocinie.

bertrand236
30-08-2006, 09:18
Serdecznie wszystkim dziękuję. Już nie będę popełniał błędów, przynajmniej jeżeli chodzi o Duszatyn.
Pozdrawiam

długi
30-08-2006, 17:22
Na "domorosłym" drogowskazie w Smolniku i przy schronisku nad Komańczą jak wół stoi Duszatyń. Nie tylko Ty Bertrandzie masz wątpliwości. Ty jednak pytasz, inni smarują, jak im się wydaje i nie mają skrupułów.
Pozdrawiam,
Długi

bertrand236
30-08-2006, 21:41
Ja też smarowałem ale po pewnym czasie zacząłem mieć watpliwości. Zawsze uważałem, że nie ma głupich pytań, a tylko mogą być głupie odpowiedzi. Stąd moje pytanie. Czyżbyś juz oddychał powietrzem wzbogaconym w jod i inne takie?
Pozdrawiam