PDA

Zobacz pełną wersję : Komańcza -płonie Stara Cerkiew



malo
13-09-2006, 21:04
Jak to wygląda?
Czy uratuje sie dzwonnica?

CZy ktos tam jest?

MikoX
13-09-2006, 21:05
kolejna cerkiew odchodzi w przeszłość ... tym razem przez pożar. Cerkiew budowana przez grekokatolików, a zagarnięta przez prawosławnych przy wsparciu władzy komunistycznej.
Tak czy inaczej szkoda cerkwi i ikonostasu.

Polej
13-09-2006, 21:05
Właśnie dowiedziałem się o pożarze cerkwi w Komańczy. Podali info tekstowe w TV Regionalnej. Wiadomości lakoniczne, zna ktoś może już jakieś szczegóły ? W jakim stanie jest cerkiew, czy spłonęła cała? Jeśli ktoś coś wie proszę o informacje.

MikoX
13-09-2006, 21:16
Najnowsze info - spłonęła

Anyczka20
13-09-2006, 21:23
Spłonęła cała, dzwonnice udało sie uratować. Poczekajmy na szczegóły
:( :( .................... :( :( :( :( http://www.bieszczady.pl/Plonie_zabytkowa_cerkiew_w_Komanczy?newsID=4760

długi
13-09-2006, 21:23
W Komańczy w Bieszczadach prawdopodobnie doszczętnie spłonęła prawosławna cerkiew. Pożar wybuchł przed godziną 18. Strażacy walczą jeszcze o ocalenie zabytkowej dzwonnicy. Trwa dogaszanie ognia.
Drewnianą cerkiew pod wezwaniem Orędownictwa Matki Boskiej wybudowano jako grekokatolicką w 1805 roku. Od 1963 roku była to cerkiew prawosławna. Stanowiła ona typowy przykład wschodniołemkowskiego, trójdzielnego budownictwa sakralnego z wolno stojacą dzwonnicą.
Spłonął między innymi ikonostas z 1832 roku, którego autorem był Afanasy Rudziłowicz. Obok cerkwi znajduje się cmentarz grekokatolicki z nagrobkami z końca XIX i początku XX wieku.
Długi
Za rAI g.20.00

friber
13-09-2006, 21:56
Tak szybko sie ten pozar nie skonczyl bo jeszcze po godz 20-stej jechaly ostatnie jednostki strazy pozarnej

RAV
13-09-2006, 22:15
http://wiadomosci.onet.pl/1402619,11,item.html - jakiś czarny dzień :(

WojtekR
13-09-2006, 23:27
To straszna wiadomość! Jeszcze 2 września przejeżdżałem obok niej i patrzyłem jak sobie stoi...Widocznie cerkwie jak ludzie - też umierają nagle...
Smutno jak po stracie najbliższego człowieka...
Współczuję wszystkim Braciom Prawosławia z Komańczy.

misiekjakub
13-09-2006, 23:39
wiadomosc straszna. Mnie tym bardziej przykro, że zaledwie nieco ponad miesiac temu doświadczyłem ogromnie miłego przyjęcia w innej prawosławnej cerkwi, w Morochowie, a w KOmanczy byłem zaraz potem, ale do cerkwi nie podeszliśmy wtedy, bo makabrycznie lało... Już tam nie pójdę wiecej. Ale -

Słuchajcie, czy to się da jakoś odbudować? Choćby odtworzyc budynek cerkwi (ikonostas jest stracony bezpowrotnie), by znów była w tamtejszym krajobrazie?

dziabka1
13-09-2006, 23:42
Wg GW (http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,53600,3616747.html) cerkiew na być odbudowana. Z tego, co wiem, są juz oddolne inicjatywy i zamysły rekonstrukcji. Taka cerkiew po prostu nie może, ot tak sobie, zniknąć. I już... Mam nadzieję, że jeżeli będą plany odbudowy, to przyłożą do tego rękę wszyscy, którym jest to nieobojętne.


Słuchajcie, czy to się da jakoś odbudować? Choćby odtworzyc budynek cerkwi (ikonostas jest stracony bezpowrotnie), by znów była w tamtejszym krajobrazie?[/quote]

WojtekR
13-09-2006, 23:51
Myślę, że to już jest konieczność...
Czy wyobrażacie sobie Komańczę bez tej świątyni? Warszawska Starówka też jest "młoda" a jak się na niej jest, nie pamięta się o tym i tego tak nie odczuwa...
Może naiwnie, ale liczę na finansową pomoc z UE i mimo wszystko na nasz rząd...

Piotr
14-09-2006, 00:02
Bardzo smutna wiadomość :(
Z Komańczą związany jestem od dzieciństwa a architektura sakralna to od pewnego czasu pasja, więc boli podwójnie. Była najcenniejszą świątynią w swoim stylu. Pierwszy raz byłem tam jeszcze jako przedszkolak w drugiej połowie lat 70 na pogrzebie sołtysa. To pierwsze zetknięcie z tym "egzotycznym" i specyficznym klimatem zostało na długo w pamięci. Ostatni raz odwiedziłem ją niespełna miesiąc temu. 204 letniej komanieckiej cerkwi nie da sie odbudować. Można tylko postawić substytut, namiastkę lub kopię - ale pomimo że to już nie będzie to, na pewno warto to zrobić.

WojtekR
14-09-2006, 01:04
A to moje pożegnanie z komaniecką świątynią...

13 września 2006 roku

Drewniana z przekreślonymi krzyżami w pokłonie
Stała wśród starych lip
Bieszczadzkie anioły często przysiadały w jej gościnnym wnętrzu
Na ikonach i chorągwiach
Ludzie w wielogłosie chwalili psalmami Pana
Ptaki mieszkały pod okapami
Deszcz moczył
Wiatr suszył
Ci po drugiej stronie spokojnie spali w jej cieniu

Aż nadszedł kres
W ognistym płaszczu
Z nagłym podmuchem czerwonych słońc
Wtargnął przez zamknięte drzwi
Popielił płaczące świątki chorągwie ikony
Duszącym dymem uciszył echo psalmów
Obudził ludzką żałość i strach
A anioły ze spalonymi skrzydłami
Bezsilnie płaczą w ocalałej dzwonnicy

WojtekR

KKKrzychoo
14-09-2006, 09:59
Łza mi się w oku zakręcła jak zobaczyłem ten wątek. To chyba jedna z najpienijeszych bieszczadzkich światyń. Fakt że po odbudowie to nie bedzie juz to samo ale chyba warto...

banana
14-09-2006, 11:19
Smutno mi!!!!!!! Przetrwała tyle zim i wiosen, i zawieruchy wojenne. Ta magia płynąca wprost do serca. Ściany można odbudować, ale tę atmosferę? Dlaczego tak się musiało stać?

wtak
14-09-2006, 12:52
Krakowski Dziennik Polski napisał że ikonostas ocalał. Ale to chyba chochlik drukarski...

buba
14-09-2006, 13:42
:( :(

długi
14-09-2006, 14:59
Dziś dostałem wiadomość od Jula z Klubu Otryckiego. Stowarzyszenie Drewniany Dom już rozmawiało z władzami duchownymi Cerkwi Prawosławnej w sprawie odbudowy - rekonstrukcji cerkwi. Jest pełna dokumentacja inwentaryzacyjna. Jest deklaracja nadleśnictwa w Komańczy o pomocy - drewno. Myślę, że powstanie komitet odbudowy. Potrzebny będzie pownie lobbing w ODLP, w Warszawie w ministerstwie itd itp. No i pieniądze.
Myślę, że należy myśleć o rekonstrukcji i wszelkimi siłami pomóc. Może Piotr, jako moderator skoordynuje działania forum?
Pozdrawiam
Długi

dziabka1
14-09-2006, 15:19
Aaa - czyli jednak rekonstrukcja! No to wspaniale, ze nie jakiś nowy, betonowy potworek. Ani nawet nawiązanie do starego. Mam nadzieję, że uda się wesprzeć odbudowę wszelkimi siłami - i mentalnie i materialnie i ręcznie...

dziabka1
14-09-2006, 15:33
Piszę w imieniu portalu beskid-niski.pl i jego szefa Bartka Wadasa - oczywiście portal (w sensie ludzi, którzy go tworzą i są skupieni wokół), oferuje wszelaka pomoc przy odbudowie. Myślę, że się uda! Chociaż to już nie będzie to, ale najwazniejsze, ze będzie.
Kiedy powstanie już oddzielny watek odnośnie odbudowy - prosiłabym o przeniesienie tego posta tamże.

Pozdrawiam gorąco

magda 'dziabka' badowska

Piotr
14-09-2006, 16:08
Smutny widok - ale wrzuciłem fotki z pogorzeliska na:
http://www.komancza.info/content/view/190/35/ , które wlasnie przysłał mi Kiju z Latarni.

beskid-niski.pl
14-09-2006, 17:03
Dzięki Magda za uprzedzenie mojego wpisu i witam na forum.
Oczywiście potwierdzam, że w przypadku jakichkolwiek inicjatyw udostępnię stronę beskid-niski.pl dla wszelkich działań związanych z odbudową cerkwi.

Zwracam się tylko poraz kolejny już dziś z prośbą aby nie tworzyć precedensu i nie traktować cerkwi w Komańczy jako tylko bieszczadzkiej.
Beskid Niski stracił też wczoraj cerkiew :-(

Pozdrawiam
Bartłomiej Wadas
gg 4636245

www.beskid-niski.pl
"Sercu bliski
Beskid Niski"

Piotr
14-09-2006, 17:31
Myślę, że należy myśleć o rekonstrukcji i wszelkimi siłami pomóc. Może Piotr, jako moderator skoordynuje działania forum?
Oczywiście, oferuję wszelka możliwą pomoc i współpracę. Sadzę, że trzeba poczekac na konkretne decyzje i ustalenia - chocby kilka dni aż emocje nieco opadną, przede wszystkim na decyzje tych od których to zależy - bo to w końcu nie my bedziemy o tym decydować. Tu najważniejszym będzie czy nastąpi rekonstrukcja czy powstanie zupełnie nowa cerkiew. Ta informacja będzie zapewne kluczowa dla całego dalszego rozwoju sprawy.

beskid-niski.pl
14-09-2006, 17:43
Tu najważniejszym będzie czy nastąpi rekonstrukcja czy powstanie zupełnie nowa cerkiew. Ta informacja będzie zapewne kluczowa dla całego dalszego rozwoju sprawy.

Jest jeszcze opcja przeniesienia jakiejś niszczejącej cerkwi...

Bartłomiej Wadas
gg 4636245

www.beskid-niski.pl

"Sercu bliski
Beskid Niski"

Aleksandra
14-09-2006, 18:25
Boli....
choć napewa nadzieją, szybka chęć odbudowy



Aleksandra

Henek
14-09-2006, 21:44
Gdy płonie cerkiew ... płoną również nasze wspomnienia. Tak nierozerwalnie kojarzyła sie ta świątynia z klimatami beskidzkimi.
Nieraz zachwycałem się architekturą cerkiewną tak wspaniale wpisaną w górki po których chodzimy. Oglądając nieraz resztki pocerkiewne sam sobie zadawałem pytanie o walec historii który je zniszczył w ubiegłych latach.

A teraz ?
Czy do tego musiało dojść ?
Która cerkiew następna spłonie ?
Kiedy odpowiedzialne osoby zdadzą sobie sprawę jaki skarb mają pod swoją opieką ?

Copycat
14-09-2006, 21:52
Smutno strasznie... Nie mogę uwierzyć :[ :[ :[

misiekjakub
14-09-2006, 23:45
Wiesz co, Piotr, chciałem zobaczyć te zdjęcia do których link wrzuciłeś, byłem ciekaw. Ale jak zobaczyłem, to dopiero mnie za gardło ścisnęło... Wolę nie patrzeć. Po prostu nie.

bertrand236
15-09-2006, 09:23
Każdy zrobi jak uważa ale wstawiam ten link
http://www.bieszczady.pl/Apel_o_wsparcie_finansowe_odbudowy_cerkwi_w_Komanc zy?newsID=4762
Pozdrawiam

malo
15-09-2006, 10:17
Kiedy odpowiedzialne osoby zdadzą sobie sprawę jaki skarb mają pod swoją opieką ?[/B]
Heniu, rozumiem gorycz ale nie szukajmy na siłę winnych. Nie na tym to polega. Wszak wiadomo o co wszystko się rozbija.
W wiadomościach słyszę jak proboszczowie umieją już znajdywać środki unijne na zabezpieczanie światyń. Przeciez nie będziemy teraz winili proboszcza że nie zrobił tego w porę, albo każdą kolejną instancję wyżej. (Najwyżej stoi ogół społeczeństwa, który wybiera takie a nie inne władze.)

buba
15-09-2006, 12:42
ja tam rozumiem post henka.. cos za czesto slychac o spalonych cerkwiach.. gdy pare lat temu bylam pod cerkwia w opace na roztoczu miala lekko osmalona jedna sciane- widac ze ktos probowal.. i co? przejal sie ktos tym? pare lat pozniej spalili ja calkiem, a byla wyjatkowa, takiej drugiej chyba nie ma. Teraz komancza. Kilkanascie lat temu spalili drewniany kosciolek w parku w bytomiu. Nawet zlapali podpalacza- pewnie mandat dostal. Nie rozdarli go konmi na srodku rynku..Pare lat temu trojka debili palila ognisko okolo polmetra od cerkwi w smolniku, nawet sobie kociolek na belce powiesili. Tlumaczyli ze to dlatego ze im sie ognisko nie chce rozpalic bo deszcz pada a tu maja daszek. Kumpel dal jednemu w zęby to sobie poszli.Moze powinnismy wezwac policje, nie wiem , czlowiek nie mysli w takich momentach... jakos rzadko slychac ze ktos podpalil market... bo tego ktos pilnuje.. a straznicy w bieszczadach pilnuja zeby jaki turysta nie rozbil sie w lesie albo nie poszedl bez szlaku..potem sa takie skutki.. a nie ma tak zeby nie bylo winnych

banana
15-09-2006, 13:07
A widzieliście komentarze ludzi na Onecie? Aż się człowiekowi ręce same w pięści zaciskają na taką głupotę...

Derty
15-09-2006, 13:52
A widzieliście komentarze ludzi na Onecie? Aż się człowiekowi ręce same w pięści zaciskają na taką głupotę...

Banana, Ty czytasz jeszcze onet??:O:O:O
Sprawy pożarów kościołów drewnianych w Polsce zaś nie skomentuje...wciąż czuję głuchą złość, wciąż zaciskam pięści... Jadę w góry zapomnieć...

malo
15-09-2006, 14:24
Dyskusja, jak to dyskusja. A tak przy okazji...
Co do pojawiającego się tematu tam przymusu lub dobrowolności wysiedleń w rejonie Bieszczadów i Beskidu Niskiego - to przypomnę że były oba warianty.
Wiem, że przynajmniej w B.Niskim było tak, że najpierw przyjeżdżał agitator z Ukrainy opowiadając o tamtejszym dobrobycie, o tym że wszytsko jest wspólne, że kobiety nie muszą prcować, itp. Więc faktycznie częściowo (przynajmniej w początkowej fazie) było tak iż "wujek Stalin zapraszał". I na początku część ludzi rzeczywiście w to uwierzyła i w ten sposób wyjechała.
No ale o taka prawda na lekcjach historii jeszcze chyba zbyt powszechnie nie obowiązuje.
Znam przypadek w którym zaginął syn skłócony z ojcem. Wszyscy podejrzewali że ojciec zatłukł syna. A okazało się że po kilkunastu latach syn odnalazł się w wariatkowie na Ukrainie. Bo uciekł na Ukrainę przez zieloną granicę, tylko że NKWD nie wierzyło tutejszym uciekinierom w ich intencje i od razu potraktowali go jako szpiega. NKWD wzieło tegoż syna w obroty i w ostateczności wylądował gdzie wylądował.
Takie to losy tworzyła historia.

Piotr
15-09-2006, 23:30
Jest jeszcze opcja przeniesienia jakiejś niszczejącej cerkwi...
No jest (dziś już wiemy że raczej nie wchodzi w rachubę). Rozumiem że chodzi o "import" z głębi BN, bo w Bieszczadach nikomu niepotrzebne drewniane cerkwie już się nie ostały, są tylko 2-3 murowane, które stoją w kolejce do zawalenia.
Na pewno byłoby to jakieś (może łatwiejsze) wyjście, ale tak do końca trudno się zgodzić z podejściem: "Spaliła się, już jej nie ma i nie będzie bo nie da się cofnąć czasu - zajmijmy się ratowaniem tych, które zostały, zamiast stawiać coś co będzie tylko kopią lub atrapą". Nie ma skutecznych w 100% działań ani zabezpieczeń, tego typu obiektów będzie ubywać siłą rzeczy.
Cerkiew jako budowla nie jest wieczna, ale ma w jakimś sensie wymiar ponadczasowy. Ma swój styl, tym bardziej cenny im rzadszy - styl ten jest m.in. swojego rodzaju zapisem, pamiątką dla potomnych. Cerkwi wschodniołemkowskich zostało raptem kilka, w pobliżu tylko 5, a bezwieżowych 2 - Turzańsk i Rzepedź, ktore i tak znacznie róznią się od komanieckiej choćby poprzez 4 cebulaste wieżyczki w jednej osi (3 w Rzepedzi i 3 w Turzańsku) i niemało innych detali, zatem każda z nich jest unikatowa na swój sposób.
Ale do czego zmierzam: jeśli ma być przeprowadzona rekonstrukcja polegająca na wiernym (w miarę możliwości) odtworzeniu tego obiektu - to warto to jednak zrobić. Nawet jeśli będzie ona dla nas wówczas kopią-atrapą. Ta natomiast wcześniej wspomniana ponadczasowość - ma przypominać, że to nie tylko dla nas się robi (wiernych, turystów i zapaleńców). Po nas będą kolejni, bo mam płonne bo płonne, ale nadzieje że za 100 lat będą jeszcze jacyś maniacy wschodniobeskidzkich dolin. W 1800 roku w Komańczy był pożar. Spaliła się drewniana cerkiew. Na jej miejscu postawiono tę, która spaliła się przedwczoraj. Nie słyszałem, aby ktoś mówił że spaliła się atrapa, mimo że stylowo była to zapewne nieco inna cerkiew. Ci co po nas też nie będą mówić o atrapie - będzie to dla nich zabytek i przede wszystkim pamiątka, świadectwo stylu, który zanikł. To zapewne lepsze, niż tylko szkice i zdjęcia w książkach lub necie. Nikt z nas nie wie ile jeszcze postoją w/w pozostałe cerkwie - dlatego warto robić coś co pozwala przechować zanikające tradycje i pamiątki kultury, bo o ile nie można tego zrobić w sensie dosłownym, to można potomnym zostawić rzeczywisty zapis zamiast fotek, który mimo że powielony i odtworzony a nie pierwotny i tak będzie dla nich cenny.

dziabka1
15-09-2006, 23:58
Chapeau bas, Piotrze!!
To jest właśnie to, co mi łaziło po głowie, ale nie mogłam zwerbalizowac. W takiej sytuacji nie można rozłożyć rąk i powiedzieć - spaliła się, no trudno. I przejść nad tym do porządku dziennego. Taką cerkiew po prostu trzeba odbudować. Aby stała sie zabytkiem dla pokoleń po nas. Gdyby tak nie było - jaki byłby sens w restaurowaniu i rekonsruowaniu dawnych obiektów? Choćby i cerkwi w Łopience - ona, co by nie mówić, takze jest, jak ktoś to określił - atrapą. A jednak... I pamiętajmy jeszcze, ze to nie była taka po prostu cerkiew do zwiedzania. To było obiekt kultu, który był ogromnie wazny dla mieszkańców.
Teraz najwazniejsze, moim zdaniem, jest pokazać, że uda się przeprowadzić to zamierzenie. Mieszkańcy nie wierzą w możliwość odbudowy. Ale ja myślę, ze oni nie będą jedyni, którzy będa się angażować w rekonstrukcję.Myślę, ze mogą się zdziwić i na nowo uwierzyc w ludzi :) Moż jestem nadmierną optymistką...
No to pozdrawiam

madziaba

buba
16-09-2006, 11:06
a czemu nikt nie chce odbudowac cerkiewki w opace? :( o niej ,jak sie spalila tez malo kto mowil, nie bylo wiesci w necie.. zastanawiam sie jak to jest, ze jedna cerkiew jest jakby lepsza a druga gorsza...a tamta dopiero byla unikatowa :(

buba
16-09-2006, 11:08
http://www.roztocze.stalwol.pl/Roztocze/Html/FHtml/pict42.htm

to slicznosci tez sie spalilo.. i nikt nawet nie wspomnial o odbudowie :(

wtak
16-09-2006, 12:16
W Liskowatem chyli się ku upadkowi piękna cerkiew. Może "przydałaby się" komanieckim prawosławnym ??

Henek
16-09-2006, 12:31
Masz racje Piotrze pisząc :

Nie ma skutecznych w 100% działań ani zabezpieczeń,
... ale czy to ma zalniać z podejmowania działań zabezpieczająco-ostrzegających ?

Pytając króra cerkiew następna spłonie miałem na myśli uświadomienie że ilość działań jest dużo niewystarczająca.
Malo piszę
nie szukajmy na siłę winnych. Nie na tym to polega. Wszak wiadomo o co wszystko się rozbija.

Moim zdaniem ta czy inna cerkiew nie jest własnością proboszcza.
Ja szukałbym winnych. Szczególnie wśród osób decydenckich którym brak świadomości że takie obiekty to nasz wspólny nieoceniony majątek.
Teraz to znajdą się pieniądze i u konserwatora i w gminie i u marszałka,
...a w tym czasie kolejna niezabezpieczona cerkiew będzie narażona na działanie sił ludzkich lub natury.

Piotr
16-09-2006, 13:12
... ale czy to ma zalniać z podejmowania działań zabezpieczająco-ostrzegających ?
Nie, oczywiście że nie ma - popełniono błędy jak zwykle na zasadzie "mądry Polak po szkodzie". Teraz jednak wszyscy umyją ręce i znajdą tysiące przyczyn dla których nie "dało" się zabepieczyć cerkwi (koszt 30-50tys.zł). Oprócz zabepieczeń obiekt powinien byc też ubezpieczony - ja nie wiem czy właściciele zarówno takich obiektów, jak i prywatnych domów drewnianych nie zdają sobie sprawy że w przypadku pożaru traci się praktycznie wszystko? Ze względu na odległość - przecież PSP z Sanoka czy Leska nie jedzie gasić pożar tylko dogaszać resztki - to jest zbyt długi czas dojazdu.
Można też gdybać czy zabepieczenia coś by dały w tym konkretnym przypadku, bo jak się nieoficjalnie dowiedziałem dziś rano - cerkiew została podpalona.

malo
16-09-2006, 13:47
Teraz to znajdą się pieniądze i u konserwatora i w gminie i u marszałka, ...a w tym czasie kolejna niezabezpieczona cerkiew będzie narażona na działanie sił ludzkich lub natury.

Nie, oczywiście że nie ma - popełniono błędy jak zwykle na zasadzie "mądry Polak po szkodzie". Teraz jednak wszyscy umyją ręce i znajdą tysiące przyczyn dla których nie "dało" się zabepieczyć cerkwi (koszt 30-50tys.zł).
Owszem pieniądze się znajdą.... kosztem innych celów.
Będą na zabezpieczenie tego celu, to gdzieś indziej zabraknie.
Czy to błąd że decydenci są w sytuacji gdzie muszą decydować na co dać, a gdzie zabraknie?
Dlatego mówię: nie szukajmy winnych. Bo łatwo psioczyć z dołu, ale nikt by chyba nie chciał być w skórze takiego decydenta - który swoją decyzją musi gdzieś komuś na coś nie dać. Jeśli jest do wybudowania wodociąg albo zabezpieczenie zabytku - to teoria Maslowa chyba w sposób oczywisty wskazuje no co pójdzie kasa. Chyba że ktoś ma nie pokolei potrzeby ustawione, alebo nie zwraca na uwagi na potrzeby innych ludzi. To jest oczywista ludzka hierarchia realizacji celów. I wcale nie sugeruję że zabytki nie mają być zabezpieczane.

dziabka1
16-09-2006, 14:32
.
nieoficjalnie dowiedziałem dziś rano - cerkiew została podpalona.

No i to jest najgorsza wiadoość ze wszystkich. Wliczając w to wieść o spaleniu. Zastanawiam się, jakie są motywy takich czynów - czy to taki kompleks Herostratesa? Co kieruje ludzi to palenia zabytków?

bertrand236
16-09-2006, 14:45
No i to jest najgorsza wiadoość ze wszystkich. Wliczając w to wieść o spaleniu. Zastanawiam się, jakie są motywy takich czynów - czy to taki kompleks Herostratesa? Co kieruje ludzi to palenia zabytków?

Motyw jest prosty: ukrycie/zatarcie śladów włamania. Ot co... Jak tylko dowiedziałem sie od Długiego o pożarze, to tak sobie pomyslałem, że komuś była potrzebna jakaś ikona, więc poszedł zabrał i podpalił. Będe zdziwiony, jak moje przypuszczenia się nie potwierdzą.
Pozdrawiam

Browar
16-09-2006, 15:20
Motyw jest prosty: ukrycie/zatarcie śladów włamania. Ot co... Jak tylko dowiedziałem sie od Długiego o pożarze, to tak sobie pomyslałem, że komuś była potrzebna jakaś ikona, więc poszedł zabrał i podpalił. Będe zdziwiony, jak moje przypuszczenia się nie potwierdzą.
Pozdrawiam

Jest duże prawdopodobieństwo że tak ale...
Mieszkałem w Komańczy i okolicy parę lat i myślę że motyw wcale nie musi być aż tak prosty.Tam jest spore "naprężenie" między Łemkami(zwanymi "Ukraińcami") a tzw. resztą...

Piotr
16-09-2006, 16:01
Mieszkałem w Komańczy i okolicy parę lat i myślę że motyw wcale nie musi być aż tak prosty.Tam jest spore "naprężenie" między Łemkami(zwanymi "Ukraińcami") a tzw. resztą...
Owszem, nie jest aż tak kolorowo jak to się Komańczę przedstawia w "folderkach" i takich tam - jako wzór wzajemnej harmonii 3 wyznań. Zawartość nieco odbiega od opakowania. Ale nie jest też aż tak źle.
Przy okazji: w jakich latach mieszkałeś w Komańczy? Może przynajmniej z widzenia gdzieś się tam mijaliśmy.

Browar
16-09-2006, 16:31
Pod koniec lat 60-tych mój ojciec mierzył w okolicy,bazowaliśmy w Komańczy razem z mamą.Potem w połowie lat 80-tych podczas przerwy w studiowaniu ukrywałem się przed wojem w Prełukach,pracowałem w lesie.

joorg
16-09-2006, 20:17
Stan na dzisiaj z godz południowych --prace wre , pogorzelisko uprzątnięte .

Anyczka20
16-09-2006, 21:43
A jeszcze wczoraj tak to wyglądało.....

Piotr
17-09-2006, 23:39
W Liskowatem chyli się ku upadkowi piękna cerkiew. Może "przydałaby się" komanieckim prawosławnym ??
Decyzje chyba juz zapadły, ale tak na marginesie: jak juz tak narzekamy na zagospodarowanie przestrzenne w Bieszczadach w sensie stylu, itp, czyli na bajzel totalny, to raczej nie stawiajmy w Komańczy typowej cerkwi bojkowskiej, bo to troche nie teges ;)

No i to jest najgorsza wiadoość ze wszystkich. Wliczając w to wieść o spaleniu. Zastanawiam się, jakie są motywy takich czynów - czy to taki kompleks Herostratesa? Co kieruje ludzi to palenia zabytków?
Poczekajmy, nieoficjalne informacje nie musza sie potwierdzić - przyczyna moze sie okazać zupełnie inna. Jest prokuratura, są eksperci od tego typu badań - niech pracują. BTW: dziś rano na jakiejś ogólnopolskiej stacji radiowej była krótka audycja o pożarze. W sumie nic nowego: była wycieczka, palili świece, potem proboszcz spradzał 3 razy czy świece pogaszone i niecałe 2 godziny po wycieczce cerkiew poszła z dymem. Ci co pierwsi zauważyli mówili, że nawet poszliby od razu gasić - ale jak: cerkiew zamknieta a pali się ...od góry - albo od kopuły nad prezbiterium albo od dachu zakrystii. W każdym razie j/w: niech sie zajmą tym eksperci.

WojtekR
18-09-2006, 00:39
Byłem tu rankiem 16 września, z rozdartym sercem...


2999300030013002300330043005300630073008

WojtekR
18-09-2006, 02:13
Moim zdaniem ta czy inna cerkiew nie jest własnością proboszcza.
Ja szukałbym winnych. Szczególnie wśród osób decydenckich którym brak świadomości że takie obiekty to nasz wspólny nieoceniony majątek.
Teraz to znajdą się pieniądze i u konserwatora i w gminie i u marszałka,
...a w tym czasie kolejna niezabezpieczona cerkiew będzie narażona na działanie sił ludzkich lub natury.

Dokładnie tak to wygląda...Nie ma prawnego (na poziomie ustawy) skorelowania odpowiedniej kategorii zabytków z odpowiedzialnością za nie, nie tyle właścicieli (choć także), co odpowiednich organów państwa i samorządu terytorialnego. Niedorzecznością jest, aby np. za zabytek tej klasy, co komaniecka cerkiew, odpowiadał jedynie proboszcz wspierany materialnie przez swoich parafian i zwierzchników. A gdzie jest państwo, które powinno dbać o polską kulturę i sztukę. Jakże okrutnie w tej konkretnej sytuacji brzmi wyliczenie kosztów wysłania do Afganistanu 1000(!) polskich żołnierzy (300 mln PLN!!!) w stosunku do kosztów monitoringu ppoż zabytkowego obiektu sakralnego... Żyjemy w coraz bardziej paranoicznej rzeczywistości...

wtak
18-09-2006, 10:44
...raczej nie stawiajmy w Komańczy typowej cerkwi bojkowskiej, bo to troche nie teges ;)


Komaniecka cerkiew grekokatolicka bardzo łemkowska nie jest ;)
natomiast chyba przeniesienie istniejącej gdzieś a nieużywanej i chylącej się ku upadkowi cerkwi też jest jakimś rozwiązaniem...

WojtekR
18-09-2006, 11:19
Komaniecka cerkiew grekokatolicka bardzo łemkowska nie jest ;)
natomiast chyba przeniesienie istniejącej gdzieś a nieużywanej i chylącej się ku upadkowi cerkwi też jest jakimś rozwiązaniem...

No jest...To tak zwany północno-wschodni typ, wariant bezwieżowy (skodyfikowany przez Stanisława Michalczuka). Cechy charakterystyczne to m.in. plan trójdzielny wydłużony ( w komanieckiej dodatkowo zakrystia w przedłuzeniu prezbiterium), brak wieży, równa wysokość zrębu...
Najstarszym przykładem tego typu budowli jest nie zachowana cerkiew z Zubeńska z 1791 r., równiez nie zachowana z Rabego k/Baligrodu bodajże z 1926 r. a także w Rzepedzi k/Komańczy z 1824 r.
Co do zasięgu Łemkowszczyzny... Łemkowie zasiedlali tereny od Wierchomli Wielkiej po Żubracze i Solinkę czyli na północnych stokach Karpat od Popradu do Wielkiego Działu na wschodzie. Na północnym pograniczu w kilku wsiach Łemkowie mieszkali pospołu z ludnością polską. Kto jest bardziej zainteresowany Łemkami, ich etnografią polecam: Roman Reinfuss: Łemkowie jako grupa etnograficzna, MBL, Sanok 1998 . Można tę publikację potraktować jako kompendium wiedzy o Łemkach.

wtak
18-09-2006, 11:31
Miałem na myśli tę cerkiew na "piętrowym fundamencie" z Dudyńców...

lucyna
18-09-2006, 12:17
Już można powiedzieć, że została podpalona. Zwarcie instalacji wykluczono, na zdjęciach zrobionych w cerkwi nie widać aby była włączona elektryczność. Wykluczono także upadek swiec zapalonych przez grupę. Z grupą turystów do cerkwi dostali się obcy. Co dalej niewiadomo. W ciągu ok 50 min od wyjścia księdza z cerkwi ktoś podpalił swiątynie. Słyszałam nieoficjalnie, że brane jest pod uwagę ukrycie kradzieży ikon.

buba
18-09-2006, 13:22
z gory bylo wiadomo ze ktos podpalil... raczej rzadko sie zdarza zeby kosciolek lub cerkiew zapalila sie od pioruna czy innego spiecia...

Derty
18-09-2006, 13:49
. Słyszałam nieoficjalnie, że brane jest pod uwagę ukrycie kradzieży ikon.

To częsty motyw w tym cywilizowanym kraju... Może policja dorwie złodziei? Pierwsze o czym pomyślałem na wieść o pożarze, to właśnie kradzież ikon...Ale co po tym? Cerkwi nie ma, a kat nie uciąłby im rączek;> Dalej będą bezcenne zabytki niszczone i rozkradane. Germańska rasa wszystko odkupi od złodziei. Czego nie zdołała wywieźć do 45-go, teraz bierze bez wahania. Wystarczy zrobić wycieczkę do byle antykwariusza lub 'Desy' niemieckiej... Pucharów, szkaplerzyków, ryngrafów, kielichów z polskim orłem zatrzęsienie, tyleż samo innych bibelotów i bzdetów, a obrazów i ikon...lepiej nie mówić.

Piotr
18-09-2006, 20:08
Komaniecka cerkiew grekokatolicka bardzo łemkowska nie jest ;)
Toteż zapomniałem dopisać, że to moim zdaniem - lubie porządek na półce. Nie mniej porównanie chyba nie najlepsze. Może nie tyle nie najlepsze, co warto sobie uzmysłowić ze nie wszystko jest czarne albo białe. Cerkiew greckokatolicka z 1988 jest (miała być) współczesna. Były to zupełnie inne czasy, choc tak nieodległe, więc nie ma nawet co porównywać. Gdyby nie cały ten "cyrk" przy budowie zapewne byłaby w całości obiektem murowanym i bądź na 99% pewny że to nie dlatego postawiono na górze starą cerkiew z Dydyńców, że była zagrożona (i tak jest zniekształcona). Nie każdą też cerkiew da się wcisnąć do jakiegoś stylu. Dudyńce swój styl miały, ale jako całość trudno do zakwalifikować, bo i do czego. Trudno wymagać, aby w 2006 roku budowano nadal tak jak 200 lat temu - postęp. W 1974 roku w Kulasznem spaliła się również cerkiew typu północno-wschodniego w wariancie bezwieżowym. Od 2005 stoi nowa murowana - nie będziemy przeciez rozstrząsać czy aby nie należało postawić drewnianej. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji.


natomiast chyba przeniesienie istniejącej gdzieś a nieużywanej i chylącej się ku upadkowi cerkwi też jest jakimś rozwiązaniem...
Jest rozwiązaniem - jednak odrzuconym na rzecz rekonstrukcji, nie my o tym decydujemy.

[edit]: pewną zmianą w rekonstrukcji ma być pokrycie dachu gontem, tj. powrót do stanu z przed 1955r., kiedy to gont zastąpiono blachą.

lucyna
04-01-2007, 17:40
Radio Rzeszów podało, że przyczyną podpalenia było zapruszenie ognia przez grupę, którą prowadziła moja znajoma, zawodowa przewodniczka. Tego się nie spodziewałam. Zgroza.

KKKrzychoo
04-01-2007, 17:52
Gdzie była twoja koleżanka jak oni to zrobili???
Powinno sie osądzić winnych i nałożyć obowiązek naprawienia szkody.

lucyna
04-01-2007, 17:57
W cerkwi, był też ksiądz, który wyszedł ostatni. Nie ma winnych. Cerkiew spłoneła.

bertrand236
04-01-2007, 19:46
Jeszcze wczoraj razem z Długim i jego przesympatyczną żoną Joanną zastanawialiśmy się, co dalej z cerkwią? Może ktoś zna więcej szczegółów?
A tak swoją drogą: jak grupa turystów może zaprószyć ogień w cerkwi, która jest otwarta tylko na czas jej zwiedzania /bo chyba nie zwiedzali jej podczas nabożeństwa?/. Od świecy, którą zapalili?

lucyna
04-01-2007, 19:54
Po prostu nie wiem. Olka cały czas mówiła, że to był rabunek. Dzisiaj przeżyłam szok. To była tzw. pijacka grupa,która wracała z imprezy. Zaprowadziła ich do cerkwi, kupowali bardzo dużo świec. Dwie możliwości albo upadła świeca albo zapruszyła się zapałka w dywanie. Tak mówili w radio rzeszów. Ksiądz twierdził, że wyszedł ostatni i potem kilka razy wchodził do cerkwi. Najgorsze to, że następną grupę miałam ja wprowadzić do cerkwi. Nie wyrobiłam się czasowo, siostra zakonna zatrzymała mnie w klasztorze nazaretanek. Nikt nie cofnie czasu.

bertrand236
04-01-2007, 21:23
http://www.twojebieszczady.pl/aktualnosci14a.php

KKKrzychoo
04-01-2007, 23:30
Wiecie co...... trzeba do tego wątku co raz wracać bo zapomni sie o odbudowie tej cerkwi. Juz teraz zrobiło się cicho.

joorg
05-01-2007, 21:00
http://www.twojebieszczady.pl/aktualnosci14a.php
Więcej szczegółów

Dziennik Polski

"Umorzone śledztwo po pożarze cerkwi w Komańczy .
Ze względu na niewykrycie sprawcy Prokuratura Rejonowa w Sanoku umorzyła śledztwo prowadzone w związku z pożarem cerkwi prawosławnej pod wezwaniem Opieki Matki Bożej w Komańczy. Przypomnijmy, że 13 września 2006 r. piękna drewniana świątynia spłonęła doszczętnie.
W śledztwie stwierdzono, że w dniu pożaru cerkiew zwiedzali turyści z przewodnikiem. Obecny był ksiądz proboszcz Marek Gocko. Wycieczkowicze zapalili świece intencyjne. Po wyjściu turystów duchowny zgasił świece, wyszedł ostatni z cerkwi, zamykając drzwi do świątyni. Po około dwóch godzinach od opuszczenia cerkwi przez turystów jeden z mieszkańców Komańczy zauważył wydobywający się dym z budynku sakralnego. Mimo akcji ratowniczej strażaków nie udało się uratować cerkwi, która spłonęła doszczętnie wraz z wyposażeniem.
Specjalistycznym badaniom fizykochemicznym i elektrotechnicznym poddano przewody instalacji elektrycznej, próbki gleby oraz część chodnika znajdującego się wewnątrz świątyni. Biegli sądowi z zakresu pożarnictwa Sądu Okręgowego w Krośnie i Rzeszowie - brygadier mgr inż. Bogdan Kuliga i brygadier mgr inż. Jerzy Turek - wskazali jednoznacznie, iż pożar wybuchł wewnątrz pomieszczenia z ikonostasem, skąd szybko rozprzestrzenił się na całą kubaturę cerkwi. Wpływ na takie rozprzestrzenienie się pożaru miał przepływ powietrza od podłogi poprzez otwory wentylacyjne, a następnie nieszczelności pomiędzy deskami do wnętrza. Biegli jednoznacznie stwierdzili, iż ognisko pożaru znajdowało się w miejscu całkowitego przepalenia dwóch legarów, które znajdowało się w okolicy miejsca usytuowania przed pożarem świecznika. Stwierdzili ponadto kolisty ślad wypalenia gruntu o wymiarach 120 x 140 cm, w którym na środku odnalezione zostały stopione fragmenty świecznika najprawdopodobniej wykonanego z mosiądzu. Z tego miejsca nastąpiło rozprzestrzenienie się ognia.
Biegli wykluczyli powstanie pożaru w wyniku zwarcia instalacji elektrycznej, zaprószenia ognia od niedogaszonego papierosa, celowe podpalenie, samozapalenie się materiałów, eksploatowanie urządzeń grzewczych.
Za przyczynę powstania pożaru biegli orzekli nieostrożność osób dorosłych w posługiwaniu się ogniem podczas zapalania świec, bo nie można wykluczyć, że jedna z osób posłużyła się zapałkami, mimo iż stwierdzono przesłuchując świadków, że świece były zapalane przy użyciu zapalniczki. Biegli podkreślili, że możliwe jest oderwanie się siarki ze złamanej zapałki. Iskra mogła wpaść w szczelinę pomiędzy deskami podłogi i spowodować zatlenie nagromadzonych tam pajęczyn, liści czy traw naniesionych np. przez gryzonie. Nie można tego wykluczyć, o czym świadczą wypalone legary. Biegli nie wykluczyli również możliwości strącenia palącej się świeczki przez uczestników wycieczki i upadku na podłogę lub dywan, np. pod stolik nakryty obrusem. Natomiast mało prawdopodobne wydaje się, by przyczyną pożaru było pozostawienie palących się świec na świeczniku ze względu na jego usytuowanie i odległość. Mało prawdopodobne wydaje się też, że ogień mógł wybuchnąć w wyniku zdmuchiwania świeczek przez gaszącego proboszcza.
Ze względu na to, że nie udało się w dochodzeniu ustalić osoby lub osób, które nieostrożnie posługiwały się ogniem wewnątrz cerkwi, prokuratura umorzyła śledztwo. "

lucyna
05-01-2007, 21:45
Jestem wściekła od wczoraj. Szczyt głupoty aby przez kilku pijanych skretyniałych turystów spaliła się cerkiew. Jeszcze kilka pozostało. Duże pole do popisu. Apel do przewodników i pilotów. Pamiętajcie o zasadach. Jasno było powiedziane na szkoleniach, że obsługa grupy nie pozwala na palenie świec w drewnianych świątyniach i jest zakaz wprowadzania pijanych do swiątyń.

lucyna
05-01-2007, 22:18
W Liskowatem chyli się ku upadkowi piękna cerkiew. Może "przydałaby się" komanieckim prawosławnym ??
Na jednym ze szkoleń zapytałam się o stan cerkwi w Listkowatem . Towarzystwo Opieki nad Zabytkami w Michniowcu zdobyło pieniądze na niezbędny remont. Naprawiono już dach nie leje się do wnętrza świątyni. Właścicielem cerkwi jest samorząd i on ma się postarać o właściwe zabezpieczeni swiątyni.

bertrand236
05-01-2007, 22:21
1. Lucynko!
Byłem w tej cerkwi z do cna pijanym przewodnikiem. jak klękał, to bił głową o deski. Znam imię i nazwisko. Mogę Ci je podać ale tylko patrząc Ci w oczy. Nie na forum. Jak poczytasz uważnie moje stare relacje to się domyślisz... kto to był.
2. Do Wszystkich!
Ponawiam pytanie: czy wiecie co dalej z odbudową.

lucyna
05-01-2007, 22:32
Tak, cerkiew zostanie odbudowana. Też o tym było na szkoleniu. Reszta na priv.

Piotr
05-01-2007, 22:37
czy wiecie co dalej z odbudową.
Trwa etap zbierania pieniędzy, plany się nie zmieniły i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z nimi to odbudowa ruszy wiosną lub latem. Chyba, że wydarzyłoby się coś nieoczekiwanego - niestety na forum nie mogę nic więcej napisać.

bertrand236
05-01-2007, 22:59
Dzięki!
Miałem swój skromny wkład na kirkucie w Baligrodzie, mogę mieć i w Komańczy. stąd te pytania. Piotrze wiesz przecież jak mnie znaleźć inaczej.
Pozdrawiam

chris
06-01-2007, 01:49
Z uwag bertranda i Lucyny wynika, że w tych Bieszczadach wsie napite w sztok - i turyści i przewodnicy niekiedy... :sad:

Anyczka20
06-01-2007, 18:59
Dziś odbędzie się Pasterka w dzwonnicy w Komańczy...na pewno nie obejdzie się bez wzruszen... Korzystając z okazji chciałam wszystkim obrządku wschodniego życzyć dobrego i Spokojnego Rizdwo Swjata :-D

włóczykij
06-01-2007, 19:46
Hej
Nie jestem obrządku wschodniego, ale ... i tak modlimy się do TEGO SAMEGO BOGA, a więc


Wesołych Świąt

Pastor
06-01-2007, 19:55
Hej
Nie jestem obrządku wschodniego, ale ... i tak modlimy się do TEGO SAMEGO BOGA, a więc


Wesołych Świąt


Jak wyżej.. WESOŁYCH ŚWIĄT

misiekjakub
08-01-2007, 00:47
Pozwólcie przyłączyć się do życzeń... Specjalne życzenia wszystkiego dobrego i Bożej opieki dla ks. proboszcza z prawosłwanej parafii w Morochowie (jesli czyta to forum...), bardzo nas (mnie i moją narzeczoną) w wakacje ujął za serce goszcząc w swej świątyni.

wtak
08-01-2007, 12:02
Tak, cerkiew zostanie odbudowana. Też o tym było na szkoleniu. Reszta na priv.

Jesteśmy żywotnie zainteresowani tematem, więc może nie wszystko na priva :) .
Bardzo dobrze że wreszcie zabezpieczono cerkiew w liskowatem..

bertrand236
08-01-2007, 12:21
Jesteśmy żywotnie zainteresowani tematem, więc może nie wszystko na priva :) .
Bardzo dobrze że wreszcie zabezpieczono cerkiew w liskowatem..

Na priva przyszły informacje dotyczące innych spraw /prywatne/ niż cerkwi w Komańczy.

Pozdrawiam

wtak
08-01-2007, 16:42
Na priva przyszły informacje dotyczące innych spraw /prywatne/ niż cerkwi w Komańczy.

Pozdrawiam

Sorki :)

Browar
09-01-2007, 21:18
Coś w temacie, z Nowin:


BIESZCZADY
8 stycznia 2007 - 15:58

Cała Polska pomaga Komańczy
Trwa akcja zbierana pieniędzy na odbudowę zabytkowej cerkwi, która spłonęła we wrześniu ubiegłego roku. - Bez względu na stan konta na wiosnę ruszą prace budowlane - zapowiada ks. dziekan Julian Felenczak, przewodniczący Społecznego Komitetu Odbudowy.

Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych obiecała, że przekaże całe potrzebne do odbudowy drewno. Stanie się to jeszcze w pierwszym kwartale tego roku.

Artyści - cerkwi

W akcją włączyli się artyści z całej Polski, którzy po plenerze w Woli Michowej wystawili na aukcje powstałe wtedy dzieła. Chór diecezjalny Irmos - na koncertach w Sanoku, Przemyślu, Rzeszowie, Lublinie i Chełmie - organizował kwesty.

Wydawnictwo prawosławne Bratczyk z Hajnówki zorganizowało sprzedaż książek. Parafia prawosławna p.w. Włodzimierza Wielkiego w Krynicy oraz Ośrodek Kultury Prawosławnej w Gorlicach wydały "cegiełki" - pocztówki, które są można kupić w całym Beskidzie Niskim.

Parafie diecezji przemysko-nowosądeckiej oferują płytę -"cegiełkę” po 25 zł. Na płycie zamieszczone są kolędy w wykonaniu chóru Irmos.

Hierarchowie dali przykład

Jako jeden z pierwszych na apel odpowiedział przewodniczący Episkopatu Polski i Metropolita Przemyski ks. abp Józef Michalik. Przykład dał też ordynariusz Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej ks. abp Abel. Na apel władyki odpowiedziało Towarzystwo Ukraińskie i obydwie prawosławne parafie w Lublinie.

Nie pozostali obojętni dyplomaci: ambasada Grecji w Warszawie oraz konsul generalny Ukrainy w Polsce.

Rzeszów i Sanok też pomagają

W Rzeszowie na apel odpowiedziała parafia rzymskokatolicka św. Krzyża oraz parafia prawosławna św. Mikołaja. A w Sanoku akcję prowadzi prawosławna parafia katedralna św. Trójcy oraz franciszkańska parafia.

Konto rośnie

- Do 22 grudnia 2006 r. na konto wpłynęło 91.440 zł. Jest to ok. 7,5 procenta pieniędzy potrzebnych do odbudowy cerkwi wraz z wyposażeniem - informuje ks. dziekan Julian Felenczak, przewodniczący Społecznego Komitetu Odbudowy Cerkwi w Komańczy. - Na wiosnę, bez względu na stan konta, ruszymy z pracami.

Wkrótce konto wzrośnie - Święty Sobór Biskupów PAKP w Warszawie wyznaczył na 21 stycznia zbiórkę na rzecz odbudowy komanieckiej cerkwi we wszystkich prawosławnych parafiach w Polsce

* Śledztwo zostało umorzone
Prokuratura Rejonowa w Sanoku umorzyła śledztwo w sprawie pożaru cerkwi w Komańczy. Uzasadnienie: nie wykryto sprawcy. Wykluczono podpalenie i pożar od instalacji. Biegli z Krosna i Rzeszowa ustalili, że pożar powstał w miejscu, gdzie znajdował się świecznik, jego przyczyną była najprawdopodobniej nieostrożność przy zapalaniu świec. Tego dnia cerkiew zwiedzali turyści i zapalali świece intencyjne. Postępowanie nie dostarczyło jednak dowodów, kto feralnego dnia obchodził się tam nieostrożnie z otwartym ogniem.

* Wpłaty na odbudowę cerkwi można kierować na konto: Parafia Prawosławna w Komańczy PBS o/Sanok, nr konta: 97 8642 0002 2001 0033 7832 0001.

Dorota Mękarska
d.mekarska@gcnowiny.pl

Jaro
15-01-2007, 00:31
Nie o Komańczy, ale tego samego dotyczy

Gazeta Wyborcza:
"We wsi Stubienko koło Przemyśla wierni ugasili pożar zabytkowej drewnianej cerkwi, ratując ją przed spaleniem.
Przyczyną pożaru, jaki wybuchł w sobotę tuż po godz. 7 rano było najprawdopodobniej zwarcie instalacji elektrycznej w przylegającej do świątyni szafie energetycznej. W tym czasie na porannym nabożeństwie w kościele przebywało 15 osób. To właśnie oni zauważyli płomienie za oknem. Natychmiast przystąpili do gaszenia pożaru, który udało im się opanować jeszcze przed przyjazdem straży pożarnej. - Ogień uszkodził już zewnętrzną część ściany świątyni w okolicy przyłącza, ale szybka akcja wiernych zapobiegła nieszczęściu, bo dzieki temu płomienie nie przedostały się do wnętrza cerkwi. Na razie nie oszacowano strat spowodowanych pożarem - mówi Janusz Słabicki, wójt gminy Stubno, na terenie której położona jest wieś Stubienko. Spaleniu uległ licznik prądu, część instalacji elektrycznej i częściowo zewnętrzna ściana budynku.
Cerkiew pod wezwaniem Narodzenia Bogurodzicy została wzniesiona w 1849 roku przez grekokatolików. Od 1971 roku pełni funkcję kościoła rzymskokatolickiego."

Można przypuszczać, że gdyby to nie była niedziela i w srodku nie było by ludzi, to w tej chwili stan tej cerkwi byłby taki jak w Komańczy ;/.

Browar
15-03-2007, 17:58
W temacie(Nowiny):


BIESZCZADY
14 marca 2007 - 18:22
Obiecali pomoc i zapomnieli

Nie wiadomo, kiedy rozpocznie się odbudowa cerkwi w Komańczy. Brakuje materiałów i pieniędzy. Deklaracje pomocy pozostają, jak na razie, bez pokrycia.

Jeśli minister kultury przekaże pieniądze, prace przy odbudowie cerkwi mogą ruszyć w każdej chwili.

Zabytkowa cerkiew spłonęła 13 września w ub. roku. Ocalała tylko dzwonnica.
Już następnego dnia po pożarze, ordynariusz Prawosławnej abp Adam Dubec podjął decyzję o odbudowie cerkwi. Komitet Odbudowy wystosował apel.

Natychmiast posypały się deklaracje pomocy. Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie obiecała, że przekaże drewno. Skończyło się na obietnicy.

- Mamy tylko 70 kubików, a potrzebujemy 300. Drewno musi być pozyskane do końca marca - mówi ks. Marek Gocko, proboszcz parafii prawosławnej w Komańczy. - Jeśli nie dostaniemy drewna z Lasów Państwowych, będziemy prosić wspólnoty leśne.

Komitet ma na koncie około 100 tys. zł, a na odbudowę potrzeba 1 mln zł.

- Złożyliśmy do ministerstwa kultury wniosek na 400 tys. zł, ale nie dostaliśmy odpowiedzi - mówi ks. Gocko. - Jeśli nie otrzymamy tych pieniędzy, to będziemy weryfikować plany. Odbudujemy cerkiew, ale mniejszą.

Dorota Mękarska
d.mekarska@gcnowiny.pl


Nie chcę mendzić ale znowu wyszło jak zwykle...

irek
15-03-2007, 20:25
Lasy Państwowe przygotowują drewno na odbudowę cerkwi w Komańczy... (http://www.bieszczady.net.pl)

Browar
15-03-2007, 20:38
Faktycznie, czytałem o tym na stronie RDLP Krosno,ale zapomniałem-skleroza:(

Piotr
18-03-2007, 22:37
Faktycznie, czytałem o tym na stronie RDLP Krosno,ale zapomniałem-skleroza:(
Drewno to tylko jedna strona medalu. Pozostałe braki są nadal aktualne, a zwłaszcza brak kasy, tak że póki co to cienko widać tę odbudowę.

wojtek legionowo
19-03-2007, 00:49
A może by tak po tym jednym % podatku od dochodu.
Tylko czy jest taka możliwość.
Cholera jak zwykle nie pomyślało sie o tym.
Może nie jest jeszcze za póżno.

Polej
04-04-2007, 12:18
W temacie:
http://www.e-gory.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=700&Itemid=37

Browar
05-04-2007, 20:59
Też w temacie:
http://tvp.pl/400,20070403481174.strona

Anyczka20
12-05-2007, 00:20
http://www.twojebieszczady.pl/aktualnosci/koncert.php

bertrand236
14-05-2007, 14:51
Mam do Was pytanie.
W ubiegłym roku poświęciłem jeden dzień ze swojego urlopu na akcję odnowienia kirkutu w Baligrodzie. W tym roku niestety nie będę mógł tego powtórzyć, ponieważ malo zaproponował termin prac, który koliduje z moimi planami zawodowymi.

Chciałbym jednak jeden dzień popracować przy cerkwi w Komańczy. Czy ktoś z Was wie, czy takie prace będą latem prowadzone, kto je koordynuje i do kogo się zgłosić?
Byłem na pogorzelisku 2 tygodnie temu. Na razie nic tam sie nie dzieje. Teren względnie uprzątnięty, dobudówki do dzwonnicy służą zapewne jako miejsce odprawiania nabożeństw.
Będę wdzięczny za informacje.
Pozdrawiam

Piotr
15-05-2007, 09:37
czy takie prace będą latem prowadzone, kto je koordynuje i do kogo się zgłosić?
Bertrandzie - najlepiej zadzwoń do parafii i tam uzyskasz takie info z pierwszej ręki, przynajmniej w przybliżeniu.
Dopiero został rozpisany przetarg na wykonanie rekonstrukcji i konserwacji zabytkowego zespołu cerkiewnego, która będzie wykonywana wg programu prac. Przetarg odbędzie się 28 maja, a jednym z jego punktów jest zakończenie prac do 30 października 2007. Czyli w połowie/końcem czerwca może się coś zacząć, jakies początkowe prace.

joorg
15-05-2007, 19:57
W odbudowanej cerkwi też coś pozostanie ze starej.
Pan Z Pękalski uchylił "tajemnicy", że z niedopalonych elementów cerkwi (zdjęcia) ma zamiar rzeźbić ikony.
Dowiedziałem się jeszcze , co sprawdziłem osobiście i potwierdzam , że pogorzelisko nie ma wcale charakterystycznego zapachu spalenizny, lecz mimo pożaru, pozostał tam nadal "zapach" starej cerkwi.

Aleksandra
16-05-2007, 17:59
Zawsze lubiłam Pękalskiego i z pierwszego spotkania właśnie ikona na spalonej desce z ... zostawiła długotrwałe wspomnienie. Dobrze, że jest ktoś taki, że ta cerkiew przetrwa w takiej formie.

pozdrawiam serdecznie
Aleksandra

chris
17-05-2007, 20:57
"Palnąłem" - przepraszam - chris

pozdrawiam :mrgreen:

WUKA
17-05-2007, 21:12
Ikony się "pisze",więc rzeźbione to już chyba nie ikony?Może ktoś fachowo to określi.

chris
17-05-2007, 21:20
Zaraz za Cisną, po prawej, w stronę UG, Tobie wyjasni Pani ... Tylko problem, czy katolik, ewentualnie grekokatolik, może "pisać" ikony? Rzeźbienie :wink: oczywiście odpada. Pozdro.

jacob.p.pantz
17-05-2007, 21:22
Ikony się "pisze",więc rzeźbione to już chyba nie ikony?Może ktoś fachowo to określi.

Ikona (gr. 'eikon') to przede wszystkim 'obraz' w znaczeniu 'wizerunek',
a nie dzieło malarstwa sztalugowego/tablicowego.
Technika zatem ma znaczenie drugorzędne, choć rzeźba w kręgu sztuki bizantyńskiej
zawsze właściwie ustepowała znaczeniem malarstwu.
Już prędzej ewentualne rżnięcie nadpalonych desek nie będzie ikoną
z racji braku akceptacji kanoniczności przez nadzór kościelny.

BTW: termin 'pisanie' ikon, choć bardzo poetyczny i nawet adekwatny
do roli ikon
wziął się z greckiego 'graphos', co oznacza zarówno pisanie, jak i malowanie
(zresztą i w ruskim/ukraińskim np. Pisianyj Kamiń - Kolorowy, albo nasza pisanka etc.).
Zatem może nie jest celowym sformułowaniem, ale tylko kalką językową
(-;ładną naturalnie).

Serdeczności,

Kuba

chris
17-05-2007, 21:51
jacob, nie tyle zawsze ustępowała, ta rzeźba, co była nie do pomyslenia ("nie będziesz czynił wizerunku" etc). Choć malowankii:-D powstawały. A potem obrazoburcy etc... Pozdro.
No i jeszcze maleńka uwaga do inszego wątku : to nie prawosławni żegnają się w kosciele/cerkwi inaczej, w drugą stronę, to katolicy zmienili, wolą papy, kolejność tajemnych znaków na torsach , by się odróżnić od cerkwii... Ale to tak na marginesie. Pozdro.

jacob.p.pantz
17-05-2007, 21:53
Zaraz za Cisną, po prawej, w stronę UG, Tobie wyjasni Pani ... Tylko problem, czy katolik, ewentualnie grekokatolik, może "pisać" ikony? Rzeźbienie :wink: oczywiście odpada. Pozdro.

Odpowiadam z opóźnieniem, bo ww. zauważyłem po napisaniu poprzedniego:

W starych schematyzmach (spisach parochii i mienia cerkiewnego) spotyka się
na określenie jakości ikon terminów 'szkoła rybotycka', 'podła robota rybotycka'.
Ww. przykładowa kolejność obrazuje pejoratywną ewolucję jakości ikon,
związaną z tym, że nie były one już malowane przez mnichów,
ale przez mieszczan z Rybotycz - zapewne nie tylko wschodniego obrządku.

Natomiast rzymskokatolikami z pewnością byli Bogdańscy i Pawlikowscy
(może z wyjątkami - musiałbym sprawdzić) - polskie rodziny, które w XIX wieku
zdominowały 'rynek ikonostasów' w okolicach Beiszczadów.
Nawiasem mówiąc ich 'ikony' były olejnymi kopiami wiedeńskich reprodukcji sztuki zachodniej,
nijak niepodobnymi do tradycyjnego stylu i przedstawień sztuki bizantyńskiej.

Że 'rzeźbienie nie odpada' już napisałem
(-;choć bliższe tradycji byłoby może w kamieniu, złocie czy kości słoniowej).

Serdeczności,

Kuba

jacob.p.pantz
17-05-2007, 22:02
jacob, nie tyle zawsze ustępowała, ta rzeźba, co była nie do pomyslenia ("nie będziesz czynił wizerunku" etc).

Ależ skąd.
Sfotografować jakieś przykłady rzeźbiarskiej sztuki bizantyńskiej? (-;

Zakazowi czynienia wizerunku byłyby i sprzeczne malowane obrazy,
gdyby nie fakt Wcielenia. Innymi słowy: Żydzi nie widzieli swego Boga,
a my tak, zatem nie tylko mozemy Go przedstawiać, ale nawet powinniśmy,
bo w ten sposób sławimy Wcielenie, dzięki któremu - Zbawienie.
Stąd porównywanie malarstwa ikonowego do Ewangelii - głoszenie tej samej Dobrej Nowiny.

Choć faktycznie pełnopostaciowej rzeźby unikano, natomiast płaskorzeźba
- jak najbardziej i to we wspaniałych przykładach.
A o płaskorzeźbione 'ikony' wszak w tym kawałku wątku idzie.
Nawiasem mówiąc jednym z argumentów na rzecz tworzenia i kultu wizerunków
była tradycja, która ponoć (poza Mandylionem etc.) potwierdzała wykonanie
...pełnopostaciowej figury Chrystusa jeszcze za Jego ziemskiego żywota!
(na życzenie mogę poszukać źródeł)

Serdeczności,

Kuba

chris
17-05-2007, 22:06
Wszystko co kopiujesz, jest ok, tylko pomyśl : IKONY kopiami wiedeńskiich reprodukcji. Pisać "prawdziwe" ikony nie każdy może... Pozdro.
Zmykam

jacob.p.pantz
17-05-2007, 22:25
Wszystko co kopiujesz, jest ok,

Ale o co chodzi? Co ja niby kopiuję?


tylko pomyśl : IKONY kopiami wiedeńskiich reprodukcji. Pisać "prawdziwe" ikony nie każdy może...

((-;
Ależ to ja tu już wcześniej napisałem o 'formalnej'/kościelnej przeszkodzie
by owe rzeźby w nadpalonym drewnie były ikonami,
zaś o obrazach Bogdańskich i im podobnych pisałem jako o 'ikonach'
a nie ikonach.

Tedy - w zamian za Twoje 'pomyśl' - upraszam 'czytaj i zrozum' (-;

Upadek tradycji wzorów bizantyńskich zwłaszcza na terenach pogranicza kultur i unii
jest widoczny wszak już w XVII wieku, a cóż mówić o XIX,
kiedy po Synodzie Zamojskim uznano nawet, że ikonostas nie jest w cerkwi unickiej niezbędny.
Wystarczy zreszta pooglądać nieco ikonostasów, nie trzeba lektury choćby Przeździeckiej:
"O małopolskim malarstwie ikonowym w XIX w." (co jednak gorąco polecam).

Serdeczności,

Kuba

Aleksandra
18-05-2007, 18:53
Wracając do Pana Pękalskiego -

po pierwsze, rzeźbi on jedynie kształt desek /zresztą raczej zgodnie z naturalnym układem słoi/
po drugie, na tym co uzyskał maluje obraz.

Nie jest to więc rzeźba w ścisłym tego słowa znaczeniu.


pozdrawiam
Aleksandra

chris
19-05-2007, 12:02
Weźmy może pod uwagę, tak po prostu, :wink: , coby uciąć dyskusję (historii sztuki tu nie napiszemy), że słowo "ikona", oczywiście wywodzące się z greki, znaczy :"obraz", a nie :"rzeźba". Pozdro.

jacob.p.pantz
21-05-2007, 09:50
Weźmy może pod uwagę, tak po prostu, :wink: , coby uciąć dyskusję

A po co ucinać? Czy Forum cierpi może na nadmiar postów?


(historii sztuki tu nie napiszemy)

Ależ skądże ten defetyzm i brak wiary w możliwości Forum i Forumowiczów?
Skoro już ma powstać Subiektywny Przewodnik Bieszczadników
to dlaczego nie takaż Histeria Sztuczna?


że słowo "ikona", oczywiście wywodzące się z greki, znaczy :"obraz", a nie :"rzeźba". Pozdro.

To już jakby z raz przynajmniej pod uwagę wzięliśmy.

Ale bez wzięcia pod uwagę także tego,
iż takowe _obrazy_ były nie tylko wykonywane enkaustycznie, mozaikowo, emalią i inkrustacją w blasze, paroma rodzajami tempery, al fresco, farbami olejnymi etc.
ale też płaskorzeźbione np. w drewnie, kości słoniowej, steatycie etc.,
tudzież, że na belkowaniach templonów (z których rozwinęły się ikonostasy)
ustawiano również rzeźby,
takowe wcześniejsze nasze wzięcie warto będzie
'wziąć i położyć w koszu'*

Nawet jeśli w tym konkretnym przypadku wyszliśmy faktycznie jeno od rodzaju rzemiosła pamiątkarskiego. (-;

(*Poniedzielski AFAIR)

Serdeczności,

Kuba

bertrand236
21-05-2007, 11:57
W odbudowanej cerkwi też coś pozostanie ze starej.
Pan Z Pękalski uchylił "tajemnicy", że z niedopalonych elementów cerkwi (zdjęcia) ma zamiar rzeźbić ikony.
Dowiedziałem się jeszcze , co sprawdziłem osobiście i potwierdzam , że pogorzelisko nie ma wcale charakterystycznego zapachu spalenizny, lecz mimo pożaru ,pozostał tam nadal "zapach" starej cerkwi.

To, co będzie przekazane do odbudowanej cerkwi w Komańczy w tej chwili jest na wystawie w leskiej Synagodze. Jak odszukam zdjęcia to wrzucę.
Pozdrawiam

chris
21-05-2007, 16:14
To, co będzie przekazane do odbudowanej cerkwi w Komańczy w tej chwili jest na wystawie w leskiej Synagodze.
Pozdrawiam

no no, podoba mi się ; synagoga, cerkiew i katolicy - super, tak 3mać. :-). Swoją drogą pomoc w odbudwie synagogi leskiej Żydzi lata temu odpuścili całkowicie, podobnie, ze względów religijnych, nie kręci ich zbytnio opieka nad cmentarzami swego ludu :-). Cmentarze zbytniej WARTOŚCI nie mają, co innego nieruchomości, tu i tam. Pozdro.

jacob.p.pantz
22-05-2007, 11:10
Swoją drogą pomoc w odbudwie synagogi leskiej Żydzi lata temu odpuścili całkowicie

Jakieś szczegóły? Skąd dokładnie te informacje?

Wedle jednego z ocalonych
z ponad 2000 przedwojennych leskich Żydów
zagładę przetrwało (dzięki pomocy Polaków) 10.
Ówże wspomniany, mieszkając w Szwecji, starał się zaś w latach 80tych
zbierać fundusze na renowację leskiej bóżnicy.

Serdeczności,

Kuba

bertrand236
22-05-2007, 13:01
Ja tylko w kwestii formalnej. Wątek jest o spalonej cerkwi w Komańczy. Załóżcie sobie nowy wątek, albo piszcie przy okazji kirkutu w Baligrodzie, bo się bajzel robi.
Pozdrawiam

Browar
22-05-2007, 18:21
-> Bertrand
Nie nerwujsja,zaraz coś z prasy wyłowimy i wątek powróci na dobry tor;)

joorg
22-05-2007, 19:25
-> .... i wątek powróci...

Myślę i mam nadzieję , że część pozostałych fundamentów (fot.1) będzie wkomponowana w rekonstrukcję nowej cerkwi jako "kamień węgielny" --- (hmmmm co za dwuznaczne porównanie )

chris
26-05-2007, 03:16
jacobie.p.pantz (faaaaajna ksywa ;-), informacje takowe (o braku zainteresowania finansowaniem odbudowy ze strony ludu wybranego ), wywieszone były za szybką w tzw. synagodze leskiej, nie wiem, czy nadal wiszą/leżą pod szkłem, nie byłem w jej wnętrzu dawno, choć lubię "parknąć" w pobliżu. Poza tym mieszcząca się tam galeria szuka non stop sponsorów (no bo dach cieknie a okiennice murszeją) i jakoś ich nie widać. Lepiej lobbować w sejmie w sprawie odszkodowań, niż ładować kasę w jakieś poszczególne budynki. Taniej nieskończenie wychodzi, o ile wyjdzie :-).

co do pomieszania wątków - tak, nieco pogubiłem się (ułomność ma), czytając o renowacji macew etc., jednak :> nie do końca - naprawdę podoba mi się idea odbudów cerkwi (unickich czy prawosławnych), synagog , umieszczanie, np. w synagodze, ikon, w kościołach katolickich - posągów, strzelmy, Swaroga
u protestantów, dajmy na to, Buddy itp, mnożyć, ze względu na mnogość religii, możemy sporo. Jestem pod wrazeniem. Tym niemniej - takie (wielokulturowe) podobno były kiedyś Bieszczady, jak czytamy, i miejmy nadzieję, że takie pozostaną. I miejmy nadzieję, że owa wielokulturowość nie doprowadzi do tego, co już w Bieskach bylo :_)) Pozdro.

jacob.p.pantz
26-05-2007, 23:57
jacobie.p.pantz (faaaaajna ksywa ;-)

Dość przypadkowa - ongiś żart małpujący lemowskich Harrych S. Tottelesów itp.,
tudzież nieco nawiązujący do mej rozległości w czasoprzestrzeni,
potem z tego takiż adres e-mailowy,
użyty z braku laku na potrzeby pl.rec.gory
- i tak jakoś zostało...


informacje takowe (o braku zainteresowania finansowaniem odbudowy ze strony ludu wybranego ), wywieszone były za szybką w tzw. synagodze leskiej, nie wiem, czy nadal wiszą/leżą pod szkłem, nie byłem w jej wnętrzu dawno, choć lubię "parknąć" w pobliżu.

Tzn. jako info gestora obiektu?
A kiedy to widziałeś?
(nie kojarzę, ale też dawno we wnętrzu nie byłem)


Lepiej lobbować w sejmie w sprawie odszkodowań, niż ładować kasę w jakieś poszczególne budynki. Taniej nieskończenie wychodzi, o ile wyjdzie :-).

Ale to akurat jest zupełnie ponadnarodowe i ponadwyznaniowe
- vide polskie rodziny arystokratyczne w stosunku do zamków, pałaców etc.
W obu przypadkach utracone zostały wszak podstawy do utrzymania obiektów.
Zrozumiałe, niestety.


naprawdę podoba mi się idea odbudów cerkwi (unickich czy prawosławnych), synagog , umieszczanie, np. w synagodze, ikon, w kościołach katolickich - posągów, strzelmy, Swaroga
u protestantów, dajmy na to, Buddy itp, mnożyć, ze względu na mnogość religii, możemy sporo. Jestem pod wrazeniem.

Byłeś może naście lat temu w podominikańskim kościele we Lwowie
albo w innych tego typu miejscach?
Nie ? Żałuj - spodobałoby Ci się (-;
(najpierw 'muziej atieizma', potem - z wiatrem zmian - 'religii i atieizma',
później tylko 'religii', a potem - znów szczęśliwie kościoły).


takie (wielokulturowe) podobno były kiedyś Bieszczady, jak czytamy, i miejmy nadzieję, że takie pozostaną. I miejmy nadzieję, że owa wielokulturowość nie doprowadzi do tego, co już w Bieskach bylo :_))

Hm, ja sądzę, że to raczej monokulturowość w zupełnie innych miejscach
doprowadziła do tego, co stało się kresem wielokulturowości Bieszczadów.
Ale to już zupełnie inny potencjalny wątek...

BTW:
jakże ja nie lubię takich 'Biesów' itp,
podobnie zresztą jak dopełniacza 'Bieszczad'
Ale to już zupełnie inny potencjalny flejm...
No i ostatnio jakiś tolerancyjnieszy jestem
(-;

Serdeczności,

Kuba

chris
29-05-2007, 02:36
Ponieważ tryb "szukaj" działa fatalnie - zgadzam się tu z Browarem w innym wątku (wspomnę jeszcze o niedziałających, starych linkach, które może należałoby usunąć), odpowiem tu:

p.pantz - jeśli pamięć moja nie jest całkiem zawodna, gdym wszedł do obiektu, zwanego leską synagogą (a bylo to w trakcie zaawansowanej już transformacji ustroju, mianowicie w roku 1997), po lewej stronie, na wysokości ramion, dorosłego, rzecz jasna, człeka, za szybami, były zdjęcia i tekst, opisujące/obrazujące, jak to drzewiej synagoga wyglądała, z zewn/wewn. No i pamiętam info, nie zadziwiające zresztą, że {nie nazwę już instytucji, bo nie pamietam} uczestnictwo finansowe w odbudowie, mimo apelu jednej ze stron, nie spotkało się z odpowiedzią drugiej strony... Tyle. No i jeszcze - co do "Biesów", "Biesków" zgadzam się, ale późno było, stąd skrótowość. Przepraszam. "Ten Bieszczad" też dziś dziwny jest - wg. w znoju i trudzie wieloletnim odtwarzanych słowników prasłowiańskich, winno być, jak już, "ta bieszczadź"... No i nadal dziwne (mimo niedawnej aprobaty obu form przez językoznawców), jest zdanie : "wracam z Bieszczad", zamiast :-/ " wracam z Bieszczadów" ... Aaaale to tylko tak na marginesie. Pozdro.

jacob.p.pantz
04-06-2007, 13:48
No i jeszcze - co do "Biesów", "Biesków" zgadzam się, ale późno było, stąd skrótowość. Przepraszam. "Ten Bieszczad" też dziś dziwny jest - wg. w znoju i trudzie wieloletnim odtwarzanych słowników prasłowiańskich, winno być, jak już, "ta bieszczadź"... No i nadal dziwne (mimo niedawnej aprobaty obu form przez językoznawców), jest zdanie : "wracam z Bieszczad", zamiast :-/ " wracam z Bieszczadów" ... Aaaale to tylko tak na marginesie.

Dzięki za wyjaśnienia o bóżnicy.

A marginesy bywają niekiedy - jak uszko filiżanki - najsmaczniejsze.
Mnie 'być w Bieszczadzie' używane teraz też nieco śmieszy pretensjonalnością,
no i przywodzi obrazek np. rycia norki w zboczu Kamienia nad Jaśliskami.
http://www.321gory.pl/phpBB2/viewtopic.php?p=58791&highlight=plurale+tantum#58791
((-;

Serdeczności,

Kuba

Browar
07-06-2007, 18:18
W temacie:
http://www.cerkiew-komancza.pl/aktualnosci.html

ZAWIADOMIENIE
(28.05.2007 r.)


Komańcza, dnia 28.05.2007 r.

ZAWIADOMIENIE O UNIEWAŻNIENIU POSTĘPOWANIA

Parafia Prawosławna p.w. Opieki Matki Bożej w Komańczu, 38-543 Komańcza informuje, że postępowanie o zamówienie publiczne na zadanie pod nazwą: konserwacja i rekonstrukcja zabytkowego zespołu cerkiewnego w Komańczy – remont podmurowania i rekonstrukcja drewnianej substancji zabytkowej cerkwi parafialnej, remont i konserwacja wolnostojącej dzwonnicy, rekonstrukcja i konserwacja muru kamiennego wokół zabudowań cerkiewnych zostało unieważnione na podstawie art. 93, ust.1, p-kt 1.
Uzasadnienie faktyczne: na ogłoszenie o przetargu zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych n-r 85 z dnia 27.04.2007 r. pod pozycją 24423, do daty składania ofert, tj. do dnia 28.05.2007 r. godz. 16:20 nie złożono żadnej oferty.
Wobec powyższego komisja przetargowa postanowiła unieważnić postępowanie.

Podpisy członków Komisji Przetargowej:

1. Biłas Grzegorz - przewodniczący
2. Ciupka Bogusław - członek
3. ks. Julian Felenczak - członek

Zatwierdzam
28.05.2007
Proboszcz Parafii
ks. mgr Marek Gocko
Szkoda...

chris
09-06-2007, 01:43
:-/ ... może sam "założyciel" coś poradzi? ;-) . Pozdro.

misiekjakub
10-06-2007, 10:18
A może to się da zrobić w trybie bezprzetargowym? Jesli bodaj dwa razy przetarg nie dojdzie do skutku, m. in. własnie z powodu braku oferentów, to można udzielić zamówienia w trybie z wolnej ręki...

Browar
21-06-2007, 22:14
Rozwinięcie:
http://www.gcnowiny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20070620/REGION00/70619025


PODKARPACIE
20 czerwca 2007 - 0:01
Kto odbuduje cerkiew?
Ani jedna oferta nie wpłynęła na przetarg ogłoszony przez prawosławną parafię p.w. Opieki Matki Bożej w Komańczy.

Cerkiew musi być odbudowana nie tylko zgodnie ze znajomością sztuki, ale również zgodnie z pierwowzorem.

Przetarg został ogłoszony pod koniec kwietnia. Zakres zamawianych prac obejmował konserwację i rekonstrukcję zabytkowego zespołu cerkiewnego, w tym remont dzwonnicy, która jako jedyna ocalała z pożaru. Okazało się jednak, że przez miesiąc nie wpłynęła ani jedna oferta.

- Planowaliśmy, że w tym roku postawimy cerkiew i przykryjemy ją dachem - mówi ks. proboszcz Marek Gocko. - Ale było to chyba mało realne. Zakres prac był za duży. Oferenci najprawdopodobniej się tego przestraszyli. Dlatego w następnym ogłoszeniu przetargowym harmonogram prac będzie rozciągnięty na dwa lata.

Z powodu braku wykonawcy parafia nie może wziąć 400 tys. zł, które na odbudowę cerkwi przyrzekło Ministerstwo Kultury I Dziedzictwa Narodowego.

- Obawiam się, że jeśli nie znajdziemy wykonawcy, to te pieniądze przepadną - martwi się ks. proboszcz.

Obawy duchownego są uzasadnione. Budownictwo drewniane w chwili obecnej przeżywa takie same kłopoty jak cała branża.

- Jeszcze dwa lata temu ze znalezieniem wykonawcy nie byłoby kłopotów - mówi Wojciech Elbanowski, prezes ogólnopolskiego Stowarzyszenia "Dom Drewniany”. - Ale dzisiaj firmy budujące z drewna również cierpią na brak ludzi i materiałów. Mają już podpisane umowy na dwa lata naprzód. Uważam, że w tym roku znalezienie wykonawcy będzie naprawdę trudne. Tym bardziej, że tej roboty nie może wziąć każdy. Taka cerkiew wymaga specjalnego podejścia.

Inwestorzy zdają sobie sprawę z ograniczeń.

- To nie jest zadanie dla typowego budowlańca - zgadza się ks. Gocko. - Ale mam nadzieję, że drugi przetarg zakończy się pozytywnie. To się jednak okaże za miesiąc od daty jego ogłoszenia. Na razie przecinamy drewno, które dostaliśmy z Lasów Państwowych, by wykonawca miał już wszystko przyszykowane do roboty.

Dorota Mekarska

Browar
11-07-2007, 13:04
Dobre wieści:
http://www.gcnowiny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20070711/AKTUALNOSCI/70710048


AKTUALNOŚCI
11 lipca 2007 - 10:30
Komańcza > Firma z Jarosławia odbuduje spaloną cerkiew
Po kilku miesiącach poszukiwań znalazł się wykonawca, który odbuduje zabytkową cerkiew w Komańczy. Zakład Budowlano – Konserwatorski „Arkady” musi też odtworzyć zespół cerkiewny i wyremontować dzwonnicę.

Arkady złożył jedyną ofertę w drugim przetargu ogłoszonym przez komaniecką parafię prawosławną.

- Jeśli wszystkie dokumenty będą w porządku, po zatwierdzeniu harmonogramu i kosztorysu przez konserwatora, do odbudowy przystąpimy już w lecie - cieszy się ks. dziekan Julian Felenczak, przewodniczący Społecznego Komitetu Odbudowy Cerkwi w Komańczy.

Firma z Jarosławia działa od ponad 20 lat. Remontowała m.in. cerkiew w Krempnej, Rzepedzi oraz kościoły w Gogołowie i Lubli oraz dzwonnicę w Świętem koło Radymna. Przed pożarem remontowała cerkiew w Komańczy. Ma dokumentację fotograficzną świątyni.

Zakończone sukcesem poszukiwania wykonawcy pozwolą komanieckiej parafii skorzystać z 400 tysięcznej dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyznanej na ten rok.

Dorota Mękarska

bertrand236
11-07-2007, 13:06
Dzięki Browar za dobrą wiadomość.
Pozdrawiam

Browar
11-07-2007, 13:09
Niektórzy widzą to mniej optymistycznie:
http://tvp.pl/400,20070710522806.strona
Ale nie jest źle

domina
24-07-2007, 16:36
Ha!, wiem, że to nie o spalonej cerkwi, ale od niej się zaczęło. Byłam teraz w Komańczy i idąc do resztek cerkwi Na Górce mijałam ciekawy budyneczek - parterowy, cały z czerwonej cegły, z wysokim kominem. Od miejscowych dowiedziałam się, że to stara kuźnia, którą od gminy kupiła osoba prywatna. Kuźnia zaczyna się sypać, a naprawdę szkoda. Czy ktoś wie coś o planach właściciela wobec tego obiektu?
Wracając do cerkwi - budulec już zwieziony, ale miejscowi twierdzą, że budowniczych póki co nie widać.

Piotr
24-07-2007, 20:47
ciekawy budyneczek - parterowy, cały z czerwonej cegły, z wysokim kominem. Od miejscowych dowiedziałam się, że to stara kuźnia [...] Kuźnia zaczyna się sypać, a naprawdę szkoda. Czy ktoś wie coś o planach właściciela wobec tego obiektu?
Jeszcze nie, ale jak się dowiem nie omieszkam powiadomić. Przy zachowaniu (z zewnatrz) charakteru kuźni, nadaje się na galerie (obojętne jaką) albo na przytulną jadłodajnie - co Komańczy raczej by nie zaszkodziło, bo nowa restauracja jest - jak już ktoś powiedział - mało "bieszczadzka". Chyba, że zostanie zburzona. Lokalizacja na działalność jest akurat bardzo dobra, jedna z lepszych w Komańczy.

Kuźnia sypać zaczęła się dobre 25 lat temu, a może i wcześniej. W niektórych przewodnikach i opr. internetowych wymieniana jest jako zabytkowa - w rzeczywistości jest młodsza niż wygląda: wybudowała to GS w latach 60 (chyba początek), podobnie jak nieistniejącą już knajpę "Pod kominkiem" czy posterunek milicji (ówczesnej) i parę innych - te obiekty powstawały w zbliżonych w miarę latach. Kuźnia funkcjonowała dość krótko z prozaicznego powodu: brak kowala. Natomiast poprzednia kuźnia była drewniana i znajdowała się kawałek wyżej w tzw. uliczce cygańskiej, kowalem był oczywiście Rom. Nic się nie zachowało.

domina
27-07-2007, 17:36
Dzięki Piotrze.
Z tego co zrozumiałam, miejscowi też chętnie widzieli by tam galerię lub muzeum. Tylko, że wcześniej nikt jakoś się za to nie wziął, może ze względu na miejscowe waśnie (?).

Piotr
03-09-2007, 09:20
Czy ktoś wie coś o planach właściciela wobec tego obiektu?
Sprawdziłem na miejscu - nic się nie zmieniło, kuźnia nie została sprzedana i szybko nie zostanie ze względu na zawiłą sytuację prawną.


Wracając do cerkwi - budulec już zwieziony, ale miejscowi twierdzą, że budowniczych póki co nie widać.
Nie widać, drewno wysztaplowane czeka zapewne na przyszły rok, w tym roku raczej nic się tam już dziać nie będzie.

KKKrzychoo
04-09-2007, 01:24
Nie widać, drewno wysztaplowane czeka zapewne na przyszły rok, w tym roku raczej nic się tam już dziać nie będzie.


Słyszałem że drewno przed budowa musi poleżeć przez dłuższy czas w miejscu w którym ma być wzniesiony budynek. Może dlatego leży.

bertrand236
11-12-2007, 21:52
I tu sie mylisz Piotrze!
Oto mizerne fotki /mizerny fotoreporter + jeszcze gorszy aparat/ zrobione
w sobotę 8.12.2007

robines
18-04-2008, 22:19
niedziela 13 kwietnia

Browar
04-05-2008, 21:04
http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/gallery?Avis=NW&Dato=20080504&Kategori=FOTWYDARZENIA&Lopenr=595893888&Ref=PH

bertrand236
04-05-2008, 22:14
Dzięki Browar

Browar
28-05-2008, 20:29
Z ostatniej niedzieli-odbudowa w toku.

wtak
29-05-2008, 12:14
hurra , budowa posuwa się :)

Pyra.57
29-05-2008, 18:34
W czerwcu będzie okazja zobaczyć osobiście postępy prac i oczywiście uwiecznić na elektronicznej kliszy.

pozdrawiam
Marek

robines
12-06-2008, 20:55
niedziela 8 czerwca

Marcin
13-06-2008, 14:16
"Budujcie Arkę przed potopem..."

joorg
22-06-2008, 01:58
stan na 21.06.08

Misieg
23-08-2008, 10:37
ma ktoś może aktualne zdjęcie? nie byłem tam jakiś czas i nie wiem jak idzie praca, jakieś postępy?

vm2301
23-08-2008, 10:57
Nie wiem, co oznacza "jakiś czas".

Ja tam byłem "jakiś czas temu";) - tj. pod koniec lipca

Kilka fotek zrobionych w tym czasie:

http://img291.imageshack.us/img291/6581/dscf2324ds8.jpg

http://img353.imageshack.us/img353/1513/dscf2325cs4.jpg

http://img353.imageshack.us/img353/1456/dscf2327uk1.jpg

http://img353.imageshack.us/img353/9845/dscf2330ke0.jpg

http://img291.imageshack.us/img291/7332/dscf2351dz8.jpg


Myślę, że obecnie prace są bardziej zaawansowane...

Piotr
23-08-2008, 11:07
Myślę, że obecnie prace są bardziej zaawansowane...
Poszli trochę wyżej (11 sierpień):

Misieg
23-08-2008, 12:56
Może za wcześnie o tym mówić, ale czy planowane jest odtworzenie wyposażenie wnętrza? (przynajmniej do pewnego stopnia,oczywiste jest,że ikonostasu ani ikon odtworzyć się nie da tak łatwo jak samej konstrukcji cerwki, zresztą, to by chyba były zbyt duże wydatki jak na społeczność Komańczy)

chris
31-08-2008, 20:29
głęboko liczę, oczywiście żartuję, na cytowanie z ambony na otwarciu szanownego przybytku pana boga unickokatolickiego, listów pasterskich arcybiskupich unickich z lat konfliktu polsko- niemieckiego, nawet nieco szerszego :), choć wątpię, by oczęta otworzyły nieco szerzej się, liczę na ponowne święcenie narzędzi UPA, ot, takich sobie, pamiątkowych, na tymże otwarciu i szukam na necie inicjatyw, jak inicjatywa Lasów Państwowych, może Lafarge Beton, Wilczy Szaniec etc... 8-)

Browar
02-09-2008, 10:00
http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20080902/BIESZCZADY/973505662

BIESZCZADY
2 września 2008 - 0:01
Kopuły cerkiewne w Komańczy już stoją
Na odbudowywanej cerkwi w Komańczy zamontowano krzyż. W październiku wierni chcą odprawić w świątyni odpust na święto jej patronki.

Pochodząca z początku XIX wieku cerkiew, jedna z najpiękniejszych w Bieszczadach, spłonęła 13 września 2006 r. Abp Adam Dubec, ordynariusz Prawosławnej Diecezji Przemysko-Nowosądeckiej, podjął decyzję o jej odbudowie.

Wierni zawiązali Komitet Odbudowy Cerkwi. Ministerstwo Kultury przekazało 400 tys. zł. Lasy Państwowe ofiarowały drewno, 30 tys. zł dał marszałek województwa.

14 października ub.r., w święto Opieki Matki Bożej, czyli patronki świątyni, poświęcono i wmurowano w ołtarz przyszłej cerkwi płytę granitową w kształcie krzyża greckiego oraz akt erekcyjny. Zakład "Arkady” z Jarosławia rozpoczął odbudowę.

Drewniana bryła cerkwi już stoi. Wśród rusztowań można dostrzec dwie kopuły. 25 sierpnia na cerkwi stanął pierwszy krzyż. Wybudowana będzie jeszcze trzecia kopuła.
promocja

W tym roku dach zostanie pokryty blachą. Prawdopodobniej na tym prace się zakończą. Zabraknie pieniędzy na okna, drzwi i podłogę. Odbudowę cerkwi oszacowano na 1 mln zł. Bardzo drogie będzie wykończenie wnętrza. Samo wykonanie kopii ikonostasu to 300 tys. zł.

- Napisaliśmy kilka wniosków o dofinansowanie, ale nie mamy odpowiedzi - mówi ks. Marek Gocko, proboszcz prawosławnej parafii w Komańczy.

Dorota Mękarska

długi
05-09-2008, 01:31
koniec sierpnia
Długi

robines
17-09-2008, 21:53
niedziela 14 września,kilka minut po 6 rano

Marcin
18-10-2008, 11:19
http://esanok.pl/?ak=news_c&pan=n&dod=artykul&var_id=5914&wroc=index


Rekonstrukcja cerkwi prawosławnej w Komańczy nadal trwa!
(18-10-2008 )



KOMAŃCZA. Parafia Prawosławna p.w. Opieki Matki Bożej w Komańczy we współpracy z Parafią Rzymsko- katolicką oraz Greko-katolicką i Urzędem Gminy zaprasza na KONCERT W INTENCJI ODBUDOWY CERKWI W KOMAŃCZY, który odbędzie się w najbliższą niedzielę 19 października 2008 r. w Świetlicy – Klubie w Komańczy o godz. 17.00.

WYSTĄPIĄ

Zespół Pieśni i Tańca „OSŁAWIANIE” z Mokrego pod kierownictwem Marzeny Onyszkanycz

oraz

Chór „WIDYMO” z Sanoka pod kierownictwem Marianny Jarej

Usłyszymy pieśni łemkowskie i bojkowskie, ukraińskie i polskie oraz naszych sąsiadów z południa.

WSTĘP WOLNY

Po koncercie odbędzie się zbiórka na odbudowę cerkwi w Komańczy, która spłonęła 13.09.2006r., a jej rekonstrukcja nadal trwa.

Z woli Bożej, i przy dobrym zaangażowaniu wielu osób po raz pierwszy w dniu parafialnego Święta 14 października 2008r., odprawiono pierwszą Liturgię w ścianach nie ukończonej jeszcze cerkwi w Komańczy.

Nabożeństwo odpustowe, Prazdnyk – po łemkowsku Krermesz celebrował Jego Ekscelencja Ks. Arcybiskup Adam, Prawosławny Ordynariusz Przemyski i Nowosądecki w asyście duchownych, wiernych z całego Podkarpacia i gości.

Na wzgórze na którym znajduje się prawosławna cerkiew w Komańczy często zaglądają turyści, nie brak też wiernych z innych parafii prawosławnych. - Ludzie są ciekawi jak postępuje budowa rekonstrukcji cerkwi. Serdecznie wszystkich pozdrawiamy i dziękujemy za wszelkie wsparcie. Iluż internautów, iluż ofiarodawców, iluż sympatyków, iluż zaangażowanych w dzieło odbudowy cerkwi wie Sam Bóg.

A iluż jest takich, którzy myślą, że o nich zapomnieliśmy – a może jednak nie. My gorąco Wam dziękujemy i zapewniamy w naszej skromnej modlitwie. Ksiądz proboszcz Marek Gocko na każdej Liturgii, przy każdej okazji wspomina modlitewnie ofiarodawców i budowniczych cerkwi prawosławnej p.w. Opieki Matki Bożej.

Oprócz niedziel i świąt w każdą środę o godz. 17.00 w Akatyście do Bogurodzicy z wiernymi wyprasza wstawiennictwa Przenajświętszej Matki Bożej o błogosławieństwo i pomoc.

Trójdzielna cerkiew wieńczy znowu górkę tzw. zabytkowego zespołu cerkiewnego, w skład którego wchodzą wyremontowane i poddane konserwacji - drewniana dzwonnica, mur kamienny, nagrobki kamienne wokół cerkwi i drzewostan.

Po pożarze 13 września 2006 roku, kiedy niemal w całości spłonęła zabytkowa cerkiew, dwa lata później 14 października b.r. na górce cerkiewnej stoi już drewniana bryła nowej cerkwi z dachem i trzema kopułami pokrytymi blachą, niestety jeszcze w stanie surowym.

Zapraszamy do uczestnictwa oraz dalszego wsparcia odbudowy utraconego dobra sakralnej architektury cerkiewnej w Komańczy. Zainteresowanych dalszym wsparciem dzieła odbudowy cerkwi w Komańczy prosimy o wsparcie finansowe na konto:

Podkarpacki Bank Spółdzielczy, Parafia Prawosławna w Komańczy,
nr konta: 97 8642 0002 2001 0033 7832 0001.

Konto dewizowe (wpłaty z zagranicy): Podkarpacki Bank Spółdzielczy Payment Via Bank Polskiej Spółdzielczości SWIFT: POLUPLPR, nr konta: PL 97 8642 0002 2001 0033 7832 0001.

Rekonstrukcja cerkwi prawosławnej w Komańczy nadal trwa!

Zapraszamy na koncert niedzielny do Komańczy, godz. 17.00.

dziekan ks. prot. Julian Felenczak,
przewodniczący Społecznego Komitetu odbudowy cerkwi w Komańczy Morochów, 17-10-2008

Dofinansowanie: Diecezjalny Ośrodek Kultury Prawosławnej „Elpis” w Gorlicach

Piotr
03-11-2008, 12:08
Dawno nie było zdjęć, poniżej stan na 31.10.2008:

eldoopa
11-11-2008, 14:18
O Matko ! Ale zesrali tym niebieskim !

joorg
14-11-2008, 20:45
Dawno nie było zdjęć, poniżej stan na 31.10.2008:
Stan na 09.11.2008 , rano i wieczorem.
ps. mam nadzieję ,że dzisiejsze farby szybko wypłowieją

Piotr
14-11-2008, 21:14
ps. mam nadzieję ,że dzisiejsze farby szybko wypłowieją
Co was tak te błękity kłują w oczy? :)
Generalnie należy pamiętać, że cerkiew to nie ściana w pokoju, którą maluje się zgodnie z modą - dziś na czerwono, jutro na żółto z czarnym sufitem. Kolory w cerkwi mają swoja symbolikę, zwłaszcza w cerkwi prawosławnej, gdzie niebieski/błękitny jest chyba najważniejszym i najczęściej używanym kolorem, a zaraz po nim zielony (np. dach w Szczawnem). Tak, że to nie jest przypadkowe, bo akurat taka farba była w sklepie to walnęli na niebiesko :) Równie dobrze cała cerkiew w Komańczy mogłaby być pomalowana na ten kolor. Żeby się nie rozpisywać odsyłam do Google, zainteresowani znajda tam symbolikę i znaczenie kolorów w cerkwi prawosławnej. Polecam również galerie zdjęć cerkwi prawosławnych z Podlasia - tam to jest dopiero feria kolorów - zwłaszcza właśnie niebieskiego, którym maluje się również kapliczki a nawet nagrobki.

Henek
14-11-2008, 21:21
No tak.
Bez wątpienia - niebieski to podstawowy cerkiewny kolor.
Eldoopa !
jakbyś zobaczył rumuńskie cerkwie w kolorach głębokich błękitów to dopiero byś krzyknął z wrażenia !!!

joorg
14-11-2008, 21:31
Co was tak te błękity kłują w oczy? :)
Generalnie należy pamiętać, że cerkiew to nie ściana w pokoju, którą maluje się zgodnie z modą - dziś na czerwono, jutro na żółto z czarnym sufitem. Kolory w cerkwi mają swoja symbolikę, zwłaszcza w cerkwi prawosławnej, gdzie niebieski/błękitny jest chyba najważniejszym i najczęściej używanym kolorem, ...
Wiem i rozumię i chwała, że cerkiew jest wiernie odtwarzana i tak ma być.Pisząc ,że szybko wypłowieje, mam na myśli jak najszybsze osiągnięcie barw z przed pożaru. Jakoś nie mogę się przyzwyczaić i ciagle 'widzę' tą poprzednią.

joorg
14-11-2008, 21:45
...maluje się również kapliczki a nawet nagrobki.
Dla potwierdzenia, może nie dokładnie o to chodzi ale ...
http://media.wp.pl/kat,38202,wid,10520495,wiadomosc.html

bertrand236
07-12-2008, 14:40
A może ktoś z Was był niedawno w Komańczy? I ma jakieś zdjęcie?

Pozdrawiam

Marcin
19-12-2008, 21:05
http://esanok.pl/?ak=news_c&pan=n&dod=artykul&var_id=6235&strona=

"Pod wspólnym niebem" - koncert na rzecz odbudowy zabytkowej cerkwi prawosławnej w Komańczy
(19-12-2008 )



KOMAŃCZA. Społeczny Komitet Odbudowy Cerkwi p.w. Opieki Matki Bożej w Komańczy zaprasza na Koncert charytatywny „Pod wspólnym niebem - przedświąteczne śpiewanie na rzecz odbudowy zabytkowej cerkwi prawosławnej w Komańczy, który odbędzie się w sobotę 20 grudnia 2008r., o godz. 16.00 w Sanoku w Sanockim Domu Kultury.

Wykonawcy:
Chór OO. Franciszkanie Sanok, dyr. O. Jacek Wójtowicz
Zespół Wokalny Sanockiego Domu Kultury „Cantabile”, dyr. Sabina Wdowiak
Diecezjalny Chór „Irmos” Sanok, dyr. Marianna Jara
Zespół Pieśni i Tańca „Osławianie” z Mokrego, kier. Marzena Onyszkanycz
„Polsko-Ruska Kapela Zberana” Mokre-Cieszyn, kier. Bogusław Słupczyński
Grupa wokalna „Soul” z Sanoka, dyr. Monika Brewczak
Zespół pieśni karpackiej „Widymo” z Sanoka, dyr. Marianna Jara

Projekcja slajdów: Łukasz Matuszek.
Prowadzenie : Bogusław Słupczyński


W programie występy Zespołów, natomiast w tle będą pojawiające się stare i nowe fotografie cerkwi w Komańczy i z Doliny Osławy:

OO. Franciszkanie Sanok
Pieśń Maryjna…
Chorał gregoriański, Msza 8:
pieśń Maryjna…
Zespół Wokalny Sanockiego Domu Kultury „Cantabile”
Pieśni religijne…
Zespół Wokalny „Soul” z Parafii Przemienienia Pańskiego z Sanoka
pieśni religijne, gospel
Zespół Wokalny „Widymo”
Пречистая Діво Мати...
О Маріє Мати Божа...
Пане Господарю...
Святая Варвара...
Zespół Pieśni i Tańca „Osławianie”
Коляди... Kolędy…
Polsko-Ruska „Kapela Zberana”
Коляди... Kolędy…
Chór „Irmos”
Слава во вишніх Богу...
Богородице діво...
Слава буди во вишніх Богу...
Діва Сина породила...
Спи Ісусе спий...
Многая літа!


Po koncercie odbędzie się zbiórka na odbudowę cerkwi w Komańczy, która spłonęła 13.09.2006r., a jej rekonstrukcja nadal trwa.

Analogiczny koncert odbędzie się także w niedzielę dnia 21 grudnia 2008r., o godz. 17.00 w Reginalnym Centrum Kultur Pogranicza RCKP, ul. Kolejowa 1, Krosno.

Serdecznie zapraszamy!
W imieniu Społecznego Komitetu
Przewodniczący dziekan ks. Julian Felenczak

Parafia Prawosławna Opieki Matki Bożej w Komańczy
38-543 Komańcza 216
Ks. Proboszcz mgr Marek Gocko

Tel.: (0-13) 467-72-24
Fax.: (0-13) 463-04-59
E-mail:cerkiew@cerkiew-komancza.pl

Konto Bankowe: PODKARPACKI BANK SPÓŁDZIELCZY
Nazwa konta: PARAFIA PRAWOSŁAWNA W KOMAŃCZY
Nr konta: 97 8642 0002 2001 0033 7832 0001

Konto Dewizowe (wpłaty z zagranicy):
PODKARPACKI BANK SPÓŁDZIELCZY
PAYMENT VIA
BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI
SWIFT:POLUPLPR
Nr konta: PL 97 8642 0002 2001 0033 7832 0001
Przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Cerkwi
Ks. dziekan prot. Julian Felenczak
Morochów 15, 38-542 Rzepedź
Tel./fax: 013-46-29-061, lub 0501-222-561
e-mail: ksjfelenczak@poczta.onet.pl

trzykropkiinicwiecej
19-12-2008, 21:19
...hiehie.. jednak z K-Pax jesteś... dodałem już w dziale muzyka...hihi... to czuje że się jutro spotkamy...

Marcin
19-12-2008, 21:57
nie wszyscy wypoczywają w Polsce :-o... (nawet w sobotę wieczorem)...

ps. wiedziałem... 8-) ale znacznie mniej osób przegląda oftopik

trzykropkiinicwiecej
19-12-2008, 22:17
..Poezja i Proza Bieszczadu --> muzyka bieszczadzka to nie jest offtopik... ;p
..czyli że znowu się gdzieś szlajasz...ech...szczęściarz


PS. ...a w Smoluchowie było ciekawie.. żałuj!

bertrand236
07-01-2009, 19:35
A może ktoś z Was był niedawno w Komańczy? I ma jakieś zdjęcie?

Pozdrawiam


Nic dodać
Pozdrawiam

joorg
07-01-2009, 19:57
Nic dodać
Pozdrawiam

Robert, byłem wczoraj na spotkaniu z Z. G.. konserwatorem sztuki sakralnej ,członkiem komitetu odbudowy cerkwi Ko...ej . Szykują się już do rekonstrukcji polichromi i ikon.
Ps. rusztowanie nie zostało rozebrane bo będą gonty kłaść na boczne ściany.
ps.' i jeszcze jedno , też miał uwagi ,że kolor niebieski jest za intensywny , ale tak jak tu mi wytłumaczono powiedziałem;) Mu ,że wyblaknie za lat kilka.;)

joorg
07-01-2009, 20:08
A może ktoś z Was był niedawno w Komańczy

Widziana nocą

Polej
07-01-2009, 20:20
Widziana nocą

Wieże w błysku lampy wyglądają jakby były podświetlane ;).

chris
07-01-2009, 20:21
Wieże w błysku lampy wyglądają jakby były podświetlane ;).

No tak działa lampa :-P

joorg
07-01-2009, 20:27
No tak działa lampa :-P
Chris , tym razem nie masz racji , są podświetlane ...., też byłem zaskoczony tym faktem.
A lampy to ja nie mam aż tak mocnej:lol:

chris
07-01-2009, 20:35
:-D chyba podjadę owa illuminacyę obaczyć ;))

Marcin
13-10-2009, 12:36
Chyba tu jeszcze tego linka nie było:
http://www.youtube.com/watch?v=rWScrW_4HGY&NR=1

Jabol
13-10-2009, 12:56
cieszy oko wskrzeszona bryła cerkwii... czy ktos wie jak sie ma sprawa odtworzenia wnetrza? czy to wogóle jest brane pod uwagę?

vm2301
13-10-2009, 13:42
No ładnie wygląda...dla pełni szczęścia teraz pozostaje poczekać, aż się zestarzeje;)

tomas pablo
13-10-2009, 17:00
ważne , że jest ! ...rusztowania rozebrane...fakt-nóweczka !ale czas zrobi swoją patynę.....

paszczak
13-10-2009, 21:24
...rusztowania rozebrane...fakt-nóweczka
i rzut oka na przycerkiewny plac budowy (http://tiny.pl/hqkq3)

Wędrowiec
14-10-2009, 02:10
Chris , tym razem nie masz racji , są podświetlane ....

fajna cerkiewka i ładnie ją odtworzyli, ale z tymi iluminacjami to lekkie przegięcie mz :-|

mirusz
14-10-2009, 12:27
Tak była oświetlona na miesiąc przed pożarem.

Derty
16-10-2009, 13:57
Fajosko:)
Powiem, że brakło mi czasem na istniejących cerkwiach tych wszystkich kolorków, którymi dawni mieszkańcy przozdabiali swoje świątynie. Zamiast na płoty Halicza i Tarnicy będę sobie teraz mykał do Komańczy. A i krajobraz ze wzgórza jest tam ciekawy...
Pozdrawiam,
Derty

Derty
16-10-2009, 13:58
cieszy oko wskrzeszona bryła cerkwii...
Oj tak...ładnie ją cyknąłeś na 4 focie. Tęskno już, żeby tam wpaść:)

bertrand236
10-09-2010, 11:26
Według nie potwierdzonych informacji zdobytych w Bieszczadzie w dniu 15 września 2010 roku ma być poświęcona odbudowana cerkiew w Komańczy. Moze ktoś tą wiadomość zweryfikować?
pozdrawiam

kufel
11-09-2010, 00:23
W środę prawdopodobnie będę w Bieszczadach. Jeśli mi się plany nie pokrzyżują, zajrzę do Komańczy i dam znać.

Wookasch
18-09-2010, 22:19
Nie wiem jak ze święceniem, ale byłem w śroku cerkwii w poprzednią sobotę (przemiły pop, którego naszliśmy w domu, przyjechał specjalnie żeby nas wpuścić i poopowiadać).
W środku ikonostas jest jeszcze nieskończony, leży jeszcze nieco materiałów budowlanych.

Dlugi
01-10-2010, 11:22
Wcześniej na sąsiedzkim forum więc trzeba zapodać też tu :-)
http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=%2Faktualnosci%2Fdh&ref=nf

Viwaldi68
14-10-2010, 09:52
Spalona cerkiew w Komańczy została odbudowana

Dorota Mękarska
– Ta cerkiew jest przepiękna. Nie spodziewałam się, że będzie tak błyszczeć – Elżbieta Łajkosz – Gerent, wierna parafii prawosławnej z Komańczy, ze łzami w oczach podziwia nową świątynię.
http://www.nowiny24.pl/apps/pbcsi.dll/bilde?Site=NW&Date=20101013&Category=BIESZCZADY&ArtNo=78678430&Ref=AR&border=0&MaxW=280 (http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/misc?url=/templates/zoom.pbs&Site=NW&Date=20101013&Category=BIESZCZADY&ArtNo=78678430&Ref=AR) Odbudowaną cerkiew w Komańczy poświęcił arcybiskup Sawa, metropolita Warszawy i całej Polski.
(Fot. Dorota Mękarska)

Zachwyt kobiety podziela cała wspólnota, złożona z 16 rodzin.

Dzień 13 września 2006 roku zapisał się w historii prawosławnej parafii p.w. Opieki Matki Bożej w Komańczy czarnymi zgłoskami. Wówczas spłonęła niemal doszczętnie zabytkowa XIX – wieczna cerkiew.
Nazajutrz po pożarze, jeszcze na zgliszczach, arcybiskup Adam Dubec, ordynariusz prawosławnej archidiecezji przemysko – nowosądeckiej wezwał wiernych do odbudowy spalonej świątyni.

O pożarze cerkwi w Komańczy usłyszał cały świat

Informacja o pożarze obiegła cały świat. Z wiernymi z Komańczy zaczęli solidaryzować się nie tylko ich współwyznawcy, ale również ludzie innych wyznań.

– Pierwszym aktem ofiarności był gest rzymskokatolickiego biskupa przemyskiego – podkreśla Elżbieta Łajkosz – Gerent. – To było dla nas bardzo ważne, bo poczuliśmy, że jesteśmy w jednej duchowej wspólnocie.

Kolejnym wielkim krokiem w dziele odbudowy cerkwi był dar Lasów Państwowych, które przekazały drewno.

– Wtedy ruszyła cała maszyna. To był piękny początek – dodaje Włodzimierz Kopylec, mieszkaniec Komańczy.

W Komańczy zawiązał się Społeczny Komitet Odbudowy Cerkwi. Jego przewodniczącym został Włodzimierz Kopylec. Drugiemu, Honorowemu Komitetowi Odbudowy Cerkwi przewodniczył ks. prot. Julian Felenczak, proboszcz prawosławnej parafii w Morochowie.

Rozpoczęto zbiórkę pieniędzy. Datki płynęły z całego świata. Odbudowę wspomogło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządy i instytucje. Dotację uzyskano też z Unii Europejskiej. To pozwoliło wybudować cerkiew w zaledwie 4 lata. Prace kosztowały do tej pory 1,8 mln zł.


reklama





Ordery Marii Magdaleny dla zasłużonychMagdaleny

Dzisiaj odbyła się konsekracja cerkwi. Na uroczystość przyjechali do Komańczy hierarchowie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego: arcybiskup Sawa, metropolita Warszawy i całej Polski, arcybiskup Abel, arcybiskup Apais i władyka Adam. Tłumnie uczestniczyli w uroczystości prawosławni z całej diecezji.

Za zasługi w odbudowywaniu cerkwi ks. Marek Gocko i ks. Julian Felenczak zostali uhonorowani złotymi ozdobnymi krzyżami. Sześć osób, w tym Bogdana Strusia, byłego starostę sanockiego, Stanisława Bielawkę, wójta gminy Komańcza, Jana Kraczka, byłego dyrektora RDLP w Krośnie, Teodora i Stefana Harhajów oraz Włodzimierza Kopylca odznaczono orderami Marii Magdaleny III stopnia.


http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20101013/BIESZCZADY/78678430

WUKA
29-10-2010, 22:48
Czy przyszło Wam do głowy, że tu na Forum powstaje historia, kronika wydarzeń, zapis emocji, wątpliwości, deklaracji. Ten wątek zakreślił koło do szczęśliwego zakończenia. Dzięki relacjom, fotografiom teraz łatwo prześledzić czas od pożaru do odbudowy. Dla mnie osobiście, to bardzo budująca opowieść!!!!

Basia Z.
15-11-2010, 21:13
Dziękuję za naprowadzenie na ten wątek :-)

Może ktoś wie może jaki ikonostas jest w odbudowanej cerkwi ?
Widziałam na stronie cerkwi zdjęcia, i tak mi wygląda na taki bardziej "współczesny".

B.

joorg
15-11-2010, 22:19
...
Może ktoś wie może jaki ikonostas jest w odbudowanej cerkwi ?
Widziałam na stronie cerkwi zdjęcia, i tak mi wygląda na taki bardziej "współczesny".

B.
Z tego co wiem to miał być "nowo pisany", kiedyś byłem na spotkaniu z jednym z autorów przyszłych prac nad nowym ikonostasem.

WUKA
25-01-2011, 23:06
http://www.youtube.com/watch?v=nWurzrtr-1c