PDA

Zobacz pełną wersję : Z Zagórza do Nowego Łupkowa



Anonymous
25-04-2002, 13:47
Wielka prośba. 27.04.2002 r. będę ok. 6.00 rano w Zagórzu. Jak stamtąd dostać się do Nowego Łupkowa. Czy o 8.46 na pewna stamtąd wyjeżdża pociag do Nowego Łupokwa? Mam bardzo sprzeczne informacje.
Pozdrawiam
Andrzej
andrzej.daczkowski@polnet.wroc.pl

Stały Bywalec
25-04-2002, 14:25
Na temat pociągu nic Ci nie powiem, bo nie wiem. Ale za bardzo bym na niego nie liczył. Natomiast zbadaj w Zagórzu, na miejscu, możliwość dojazdu PKS-em lub busem, chociażby do Komańczy lub do Cisnej, czyli gdzieś w okolicy na obwodnicy (nawet mi się zarymowało). Będąc już na obwodnicy w pobliżu Nw. Łupkowa , jakoś się do niego dostaniesz, w sobotę będzie sporo autokarów wycieczkowych, Samochody osobowe też się zatrzymują po autostopowiczów, to nie centralna Polska, w Bieszczadach każdy rozumie problemy z dojazdem.

duszewoj
25-04-2002, 17:13
Andrzeju,
pociąg z Zagórza do Łupkowa jeździ od lat cztery razy na dobę i ma się dobrze, gdyż nie dalej jak dwa tygodnie temu byłem świadkiem, jak moi znajomi przesiadali się z pociągu łódzko - warszawskiego na ten właśnie, wyjeżdżający z Zagórza o 8.46. (po 10 w Łupkowie). Oczywiście stopem, jak sugeruje Stały Bywalec, też można - i może byś szybciej odbył tę podróż - ale chyba warto zaliczyć tę bieszczadzką trasę po szynach...Miłego bieszczadowania.
Duszewoj.

Anonymous
25-04-2002, 17:18
Ale czy aby na pewno ten pociąg jedzie 26.04.2002 bo mam informcję, że kursuje tylko do 21.04

Anonymous
26-04-2002, 01:01
W Bieszcadach Andrzeju jak na mój gust nic pewnego nie ma, zwłaszcza w tematyach komunikacyjnych, ale ten pociąg od lat kursuje, gdzieś nawet fiotkę widziałem, jak przez śniegi brnął. Latem też jeździ, są nawet plotki (kiedyś znajomi sprawdzali i akurat je potwierdzili!), że z tym łódzkim jest skomunikowany i na niego czeka. Powinno więc być OK, pozdrawiam, miłej komunikacji i wędrówki życzę!

Anonymous
26-04-2002, 14:00
Z zagórza masz o 8,46 w łupkowie jesteś 10.05, nastepny 14.53 w łupkowie 16.18 i ostatni 16.15 w łupkowie 17.31 jechalem w ub roku, i cos ci podpowiem. wez z soba paszport i kup bilet do Humennego a jak nie masz czasu to do Medzilaborce mesto, wyjeżdzając z lupkowa o 10.05 w Medzilaborcach jestes okolo 10.50 a wrocisz tym pciagiem ktory wraca z humennego 16.02 w lupkowie jestes 16.47, a warto, bylismy w ub roku w Humennem nie zabralismy koron ale jakos udalo nam sie zrobic zakupy w slowackim prywatnym sklepie. teraz na pewno wyglada to lepiej chociaz jezeli zazadaja 50$ za dzien pobytu? . przejedziesz przez tunel ktory jest osobliwością tego terenu liczy sobie 642 m zbudowany w 1874 roku , w czasie wojny był zburzony przez Polaków i Niemców, odbudowano go w 1946 r. jednak nie był uzywany. od 1976 tylko pociagi towarowe, teraz uruchomiono takie turystyczne . slyszałem że ta linia ma byc przedłużona na Węgry . a w Medzilaborcach znajduje sie muzeum Worchola, wiesz ten co wymyslił m/innymi napis coca-cola. no a na slowacji przypomnisz sobie jak to bylo w polsce przed kilkunastoma laty, no i ten luz przy browcu........
powodzenia

Recon
18-06-2009, 22:27
Trasa kolejowa przez Tunel Łupkowski może być zamknięta

2009-06-18 · 19:44
27 czerwca minie dziesięć lat od wznowienia pasażerskiego połączenia kolejowego przez Tunel Łupkowski. Może to być niestety ostatnia rocznica, gdyż jest bardzo prawdopodobne, że PKP zakończy w tym roku ruch pociągów pasażerskich na trasie Zagórz – Łupków.

Groźba jest realna, ponieważ już 21 kwietnia zostały zlikwidowane przewozy towarowe na trasie Zagórz – Łupków – Medzilaborce i obecnie nie ma tam żadnego ruchu kolejowego.
Słowackie koleje ZSSK jak co roku 26 czerwca uruchomią regularne połączenie pasażerskie z Medzilaborców do Łupkowa. Pociągi będą kursowały do 30 sierpnia w piątek, sobotę i niedzielę.

Jeśli informacje o zawieszeniu połączenia przez PKP się sprawdzą, to prawdopodobnie słowackie koleje ZSSK też zawieszą kursowanie swoich, gdyż brak połączenia z polskiej strony pozbawi je sensu.

W ten sposób może zaniknąć całkowicie ruch kolejowy na tej trasie. Gdy tak się stanie, to z czasem ulegnie zniszczeniu cała infrastruktura kolejowa i ponowne uruchomienie w przyszłości połączenia kolejowego przez Przełęcz Łupkowską może się, ze względu na zbyt wysokie koszty okazać niemożliwe. Zamknięcie tej atrakcyjnej trasy wpłynie niekorzystnie na rozwój turystyczny regionu Komańczy.

Warto powalczyć o utrzymanie tego połączenia choćby dlatego, że w planach Fundacji Bieszczadzkie Kolejki Leśnej jest przedłużenie trasy do Łupkowa i skomunikowanie kolejki z „szerokim torem”.

Źródło: Serwis www.bieszczady.pl (http://www.bieszczady.pl) http://www.bieszczady.pl/Trasa_kolejowa_przez_Tunel_Lupkowski_moze_byc_zamk nieta?newsID=5391

Gar
22-06-2009, 21:57
[B]
Warto powalczyć o utrzymanie tego połączenia choćby dlatego, że w planach Fundacji Bieszczadzkie Kolejki Leśnej jest przedłużenie trasy do Łupkowa i skomunikowanie kolejki z „szerokim torem”.

Pytanie kto ma o to powalczyć. PKP nie jest tą trasą w żaden sposób zainteresowane (zresztą nie tylko tą). A nim powstanie alternatywa dla PKP w podkarpackim to jeszcze dużo wody w Osławie upłynie

kufel
19-07-2009, 23:33
Pytanie kto ma o to powalczyć. PKP nie jest tą trasą w żaden sposób zainteresowane (zresztą nie tylko tą). A nim powstanie alternatywa dla PKP w podkarpackim to jeszcze dużo wody w Osławie upłynie

Ogólnie w tym regionie transport kolejowy jest traktowany dość zaściankowo. Coraz częściej na trasie Jasło - Zagórz i Zagórz - Jasło zamiast szynobusów czy osobówek podstawiany jest autokar. Nie wiem ile prawdy jest w notorycznych awariach szynobusu, ale jeśli takowe wystepują, to chyba warto byłoby zastanowić się nad zastąpieniem go przez spalinową osobówkę.

Kiedyś rozmawiałem w Sanoku w oczekiwaniu na wspomniany autokar z pewną panią, która mówiła mi, że wspólnie z kilkunastoma innymi osobami uczęszczającymi regularnie tą linią wysłali pismo (czy do wojewody czy do pkp - nie pamiętam) z prośbą, aby pociągi pośpieszne kursujące sezonowo zatrzymywały się na wszystkich, albo chociaż niektórych stacjach na trasie (póki co zatrzymują się na stacjach: Jasło, Krosno, Krosno Miasto, Sanok i Zagórz), skoro ruch osobówek jest ograniczany. Niestety prośba pozostała bez odzewu.

Gar
20-07-2009, 20:52
Wszystko wskazuje na to że trzeba będzie wybrać się w ciągu najbliższego miesiąca na pożegnanie tej pięknej (przynajmniej dla mnie) linii kolejowej. A szans nie zostało już zbyt wiele, bo do końca sierpnia na tej trasie przejedzie jeszcze tylko 36 składów (w jedną stronę).

Cati
20-08-2009, 16:17
Własnie przeglądając mapę połączeń kolejowych wyczaiłam tą trasę. Wygląda super. Z tego co widzę na rozkładach PKP, pociagi jeżdzą tylko w weekendy, więc w niedzielę na pewno mozna sie mnie tam spodziewać.W sumie, skoro chodzi im po głowie zamknięcie tej trasy to szkoda byłoby to przegapić.

kowcio
20-08-2009, 23:53
W zeszłym roku w ostatni tydzień sierpnia był zorganizowany taki mały happening związany z zakonczeniem sezonów przewozów pasażerskich. Organizatorem był Ales Kucera z Pragi.

Jesli kogoś interesują zdjęcia z tego spotakania to zapraszam:

http://picasaweb.google.pl/kowcio77/TunelWUpkowie#

Gar
22-08-2009, 16:52
Własnie przeglądając mapę połączeń kolejowych wyczaiłam tą trasę. Wygląda super. Z tego co widzę na rozkładach PKP, pociagi jeżdzą tylko w weekendy, więc w niedzielę na pewno mozna sie mnie tam spodziewać.W sumie, skoro chodzi im po głowie zamknięcie tej trasy to szkoda byłoby to przegapić.
Udanej podróży !

Gar
14-12-2009, 01:01
Wg właśnie wchodzącego w życie rozkładu jazdy pociągi na trasie Zagórz - Łupków będą jednak kursowały. Podobnie jak w zeszłym roku szansa na przejażdżkę tą trasą pojawi się tylko wakacyjne weekendy