PDA

Zobacz pełną wersję : Dereń



martin-79
18-10-2006, 22:55
witam
czy ktoś może mnie pokierować gdzie znajde owoc derenia , którego w bieszczadach podobno jest dużo.
w jakich okolicach moge go napotkać w wiekszej ilości niż 1 krzew.
pozdrawiam i czekam na pomoc

Piotr
19-10-2006, 09:56
gdzie znajde owoc derenia , którego w bieszczadach podobno jest dużo.
Ja tam się na zielsku nie znam, ale jeśli to co na drugiej i trzeciej fotce się znajduje jest dereniem, to rośnie tego troche przy wejściu do Tworylnego od strony Krywego - już jak droga opada w strone cmentarza w Tworylnem. Jesli to natomiast nie jest dereń to mam pytanie co to jest oraz co znajduje się na fotce pierwszej (tego tam jest nawięcej, poplatane z tym niby-dereniem i jarzębiną - okrągłe,ciemnogranatowe owoce). Foty z piątku:

długi
19-10-2006, 10:22
Na pierwszej fotce jest piękna tarnina, na pozostałych dzika róża, zwana czasem głogiem, o ile pamiętam rosa canina.
Co do zasadniczego pytania, nie wiem gdzie występuje licznie. W zasadzie jest pospolity, wszędzie na skraju łęgów. http://www.atlas-roslin.pl/gatunki/Cornaceae.htm
Pozdrawiam
Długi

Derty
19-10-2006, 13:25
Hej:)

Zdjęcie na stronce podesłanej przez Długiego jak najbardziej są odpowiednie, ale... Uważajcie Robaczki byście nie zebrali nieco podobnego, a w jesiennych barwach bardzo podobnego szakłaku;> Rhamnus catharctica!! Jest trujący i można się zdziwić, jak niesmaczny...
Szakłak ma jednak wyraźnie inne owocostany położone blisko głównego pędu na większej części jego długości, a dereń ma owocki na końcach pędów. I nieco inny kolor kory gałązek. Jednak akurat zdjęcie ze stronki Długiego nie oddaje różnic iędzy dereniem i szakłakiem i poecam przed zbiorem zaopatrzyć się w dobry kolorowty atlasik krzewów i skorzystać z dokładnych opisów;>
Dereniówka jest OK!!!!:D Szakłakówka najwyżej na teściową:P

lucyna
20-10-2006, 06:46
Dereń w Biezczadch? Widywałam go w ogródkach. Nie przypominam sobie abym go często widywała obok szlaków. Łęgów u nas za dużo też nie ma. Wiem za to gdzie rośnie przepiękna tarnina. Jeszcze ładniejsza niż na zdjęciach Piotra. Przy torowisku kolejki wąskotorowej pomiędzy Dołżycą, a Krywem. Wczoraj jechałam kolejką i aż mnie kusiło aby popróbować.

naive
20-10-2006, 09:44
witam
czy ktoś może mnie pokierować gdzie znajde owoc derenia , którego w bieszczadach podobno jest dużo.
w jakich okolicach moge go napotkać w wiekszej ilości niż 1 krzew.
pozdrawiam i czekam na pomoc

Przeczytaj strone Arboretum w Bolestraszycach. Z tego co piszą w Bieszczadach derenia raczej nie spotkasz.

leszczu
20-10-2006, 10:39
A ja gdzieś widziałem w okolicach Krywki o ile pamiętam ten przesłany przez długiego dereń biały pamiętam jak za dzieciaka strzelaliśmy z tego derenie fajnie w palcach strzelał :)
Ale gdzie to było dokładnei to nie pamiętam ale napewno był.:)

Derty
20-10-2006, 11:50
Hej:)
Ale dereń biały (Cornus alba) nie jest chyba jadalny, jak i dereń świdwa (łac.: Cornus sanguinea)...raczej chodziło pytającemu o Cornus mas - dereń jadalny z owockami czerwonymi. Mnie się wydaje, że widziałem zarośla tego krzewu na Pogórzu Przemyskim. W Bieszczadach nie widziałem tego gatunku nigdy.

martin-79
20-10-2006, 19:55
oczywiście chodzi mi o dereń jadalny z którego sporzadza sie dereniówke.
już od wielu osób słyszałem że w bieszczadach łatwo go spotkać. wybieram sie 28-29 paźdz. w okolice wetliny na poszukiwania go.

Browar
20-10-2006, 21:48
Niestety dereń jadalny nie występuje w naszym kraju naturalnie,tylko w uprawie lub zdziczały.Co innego w południowej Słowacji,Ukrainie.Wymaga stanowisk suchych,ciepłych,zasobnych w wapń.Widziałem go na jednym dziwnym stanowisku które mogło być naturalne,na górze Miedzianka k. Kielc w starym wyrobisku.Tam faktycznie było sucho,ciepło,wapiennie.

naive
21-10-2006, 10:51
oczywiście chodzi mi o dereń jadalny z którego sporzadza sie dereniówke.
już od wielu osób słyszałem że w bieszczadach łatwo go spotkać. wybieram sie 28-29 paźdz. w okolice wetliny na poszukiwania go.

Postudiuj pod poniższym linkiem, nie wydaje mi się by Ci sie udało dereń spotkać w okolicach Wetliny. Skoro jesteś miłosnikiem tej rośliny, możesz sobie założyc hodowlę - w zakładce "oferta nadwyżek roslin" piszą iz można tam kupić sadzonki różnych odmian derenia.


http://www.bolestraszyce.com/najciekawszede.html
http://www.bolestraszyce.com/wydawnictwa.html

martin-79
23-10-2006, 10:56
jednak poszukam jak bede , nie daje za wygrana
a jak nie znajde to pójde do dalszej sąsiadki w tarnowie , której rośnie w ogródku i nazbieram.
a w swoim ogrodzie posadze go napewno.
jesień i pogode mamy wspaniałą iwec szykuja sie niepamoniane wrażenia.
pozdrawiam wszystkich ;-)

martin-79
17-11-2006, 21:16
informuje zainteresowanych ,że nie znalazłem.
pozostaje wiec zgodnie z rada zacząć hodowle w swoim ogrodzie
pozdrawiam gorąco

lucyna
17-11-2006, 21:34
Będziesz miał ułatwione zadanie. W Albigowej koło Rzeszowa powstaje pierwsza w kraju hodowla róznych odmian derenia jadalnego. Słyszałam, że z derenia jest wspaniała nalewka.

KKKrzychoo
17-11-2006, 22:18
Niestety dereń jadalny nie występuje w naszym kraju naturalnie,tylko w uprawie lub zdziczały.Co innego w południowej Słowacji,Ukrainie.Wymaga stanowisk suchych,ciepłych,zasobnych w wapń.Widziałem go na jednym dziwnym stanowisku które mogło być naturalne,na górze Miedzianka k. Kielc w starym wyrobisku.Tam faktycznie było sucho,ciepło,wapiennie.

Wystepuje, występuje. Z tego co słyszalem od "wytwórców" dereniówki to mozna go spotkać w niektórych lasach lubelszczyzny (okolice Opola Lubelskiego i Biłgoraja, oraz roztocza). Najlepiej zbierać go późna jesienią po pierwszych przymrozkach. Nagryziony będzie miał słodko cierpki smak.

Co do dereniówki to naprawde jest ok, ale owoce derenia nadają się też do dżemów. Dzięki dodatkowi derenia jadalnego dżemy nie są mdłe.

naive
18-11-2006, 09:33
Będziesz miał ułatwione zadanie. W Albigowej koło Rzeszowa powstaje pierwsza w kraju hodowla róznych odmian derenia jadalnego. Słyszałam, że z derenia jest wspaniała nalewka.
Albigowa to miejscowość położona na południe od Łańcuta, a że Łańcut jest też koło Rzeszowa ... Przypomne że sadzonki derenia / kilka odmian/ można kupić w Arboretum w Bolestraszycach k. Przemyśla. Przy okazji warto zobaczyć całe arboretum a także okoliczne forty Twierdzy Przemyśl.

lucyna
18-11-2006, 09:40
Co fakt to fakt. W Albigowej trwają prace nad powstaniem odmian przymysłowych. Dereń ma zostać rośliną masowo uprawiana z racji wyjątkowo smacznych i wartościowych owoców.

martin-79
19-11-2006, 12:30
dziekuje za informacje o miejscu nabycia , niedaleko mnie wiec musze sie wybrac
pozdrawiam i dziekuje za pomoc