PDA

Zobacz pełną wersję : Bieszczady Środk i Wyż Wańkowej



fidelli
06-01-2007, 18:22
Podczas wędrówek po Bieszczadach Południowych (po Otryt na północy) zauważyłem pewną prawidłowośc : im dalej na północ od BPN tym mniejsza liczba ludzi na szlaku. Generalnie szlaki w obrębie Parku Krajobraz Dol. Sanu były prawie bezludne. Nie jestem odludkiem jednak nie ukrywam że pespektywa całodniowego wędrowania bez spotkania z innymi turystami dodaje dodatkowego smaczku. W związku z tym pomyślałem że obszar Bieszczad Środkowych i Wyż. Wańkowej-obszar na północ od Otrytu aż po dol. Wiaru ,mimo mniej widowiskowego krajobrazu będzie chyba pod tym względem jeszcze atrakcyjniejszy. Może się myle?? W końcu tereny bardziej zaludnione (przynajmniej w dolinach)Jakie macie z tym związane doświadczenia? Jak wygląda sprawa oznakowania, nielicznych tam szlaków (pewnie bez co najmniej 50tki topo i kompasu się nie obejdzie)?

lucyna
06-01-2007, 19:39
Jakie doświadczenie i jakie wrażenia? Moje rodzinne strony. Są cudowne i nieodkryte. Trzy szlaki niebieski, żółty, czerwony Sanok-Przemyśl i szwejkowski. Wspaniałe tereny do uprawiania turystyki rowerowej. Kompas, mapa i dużo szczęścia. Mimo, że wydawało mi się, że znam ten teren tak dobrze jak własną kieszeń bładziłam. Fakt, chodzę tylko na czuja.
Pod względem przyrodniczym fenomenalne. Te przygody ze zwierzętami właśnie tu mi się zdarzały. Misie, wilki, rysie, chmary 40 łań itd. Polecam Góry Słonne tu masz dodatkowo szlak zielony z Załuża i szlak żółty na Orle Skały koło Sanoka. Pasmo Chwaniowa bajka. Turnica=Suchy Obycz te dwa rezerwaty o charakterze puszczańskim każdy powinien poznać. Moja ukochana dolina Jamninki poniżej osławionego Arłamowa jest idealnym miejscem do obserwacji orłów i orlików. Oj, długo by mówić. Poprostu zapraszam do łazęgi.

fidelli
07-01-2007, 00:09
Cieszy mnie że zostało jeszcze coś do "odkrycia". Szlaków jest mało ale w sumie ochrony ścisłej nie ma (parki krajobrazowe) wiec i może z mapą topograficzną można zchodzic ze szlaków...jeżeli tak to jest w czym wybierac i możliwości są nieograniczone

lucyna
07-01-2007, 08:56
:wink: Tak, możliwości wiele, teren wspaniały, gorąco polecam. Możliwości jednak są ograniczone -granica z Ukrainą.
Poważnie rzecz biorąc teren pokryty jest drogami polnymi, leśnymi, ścieżkami zwierząt. Możesz wędrować godzinami spotykając tylko niezbyt czujne zwierzęta. Zresztą na to musisz uważać, tu zdarzały się wypadki poranienia ludzi przez zwierzęta. Musisz pamiętać, że tutejsze zwierzaki są przyzwyczajone do widoku ludzi. Tu nikt nie robi afery, że niedźwiedź porozwalał ule lub wilk porwał owieczkę. Jak sąsiadka spotkała misia na grzybobraniu w swoim ulubionym miejscu to tak zaczeła wrzeszczeć, że biedak uciekł w popłochu. Usłyszał ją mąż, pobiegł do lasu i pyta co się stało. Gdy opowiedziała to ją op... dlaczego tyle zamieszania robi. Ciekawa historia zdażyła się na szybowisku, w ośrodku szkoleniowym, który znajduje się na terytorium rysia. Obiekt jest monitorowany. Ryś w nocy wychozi z lasu i robi obchód swego terytorium. Wchodzi po schodach, a następnie obchodzi całą bryłę ośrodka wędrując po balkonach. Pewnego razu lotnik nie zamknoł okna i ryś wszed mu na parapet. Człowiek o mało nie dostał zawału.

Henek
07-01-2007, 10:54
To są tereny Wolności.
Wyrzuć mapę , nie zabieraj gepeesów ani innych kompasów i idź przed siebie.
Nie przejmuj się szlakami a
Na pewno gdzieś dojdziesz.

Henek
08-01-2007, 11:49
Fidelli pisze

Jakie macie z tym związane doświadczenia?
Jeśli znajdziesz chwilę czasu zapraszam do starej relacji którą popełniłem jeszcze w 2005 roku.
Może się przyda ?
http://forum.bieszczady.info.pl/showthread.php?t=2288

naive
08-01-2007, 19:38
Cieszy mnie że zostało jeszcze coś do "odkrycia". Szlaków jest mało ale w sumie ochrony ścisłej nie ma (parki krajobrazowe) wiec i może z mapą topograficzną można zchodzic ze szlaków...jeżeli tak to jest w czym wybierac i możliwości są nieograniczone


W północnej części terenu, który Cię zainteresował za szlaki odpowiada przemyski oddział PTTK:

http://przemysl.pttk.pl/index.php?show=szlaki

W 2006 r. Demart wydał mapę Pogórza Przemyskiego, wygląda przyzwoicie. Poza pieknymi lasami są tam także liczne rezerwaty:
http://www.parkiprz.itl.pl/pliki/pdf/rezerwaty_przyrody.pdf

A gdyby interesowały Cię mapy do GPS, w zestawie Topo-100 GPSManiaka jest m.in. "setka obejmująca całe Bieszczady a na północ sięga po drogę Przemysl - Bircza.