PDA

Zobacz pełną wersję : Liturgia w cerkwi



Rycho
31-03-2007, 14:06
Witam
W 1 dekadzie sierpnia będziemy w Bieszczadach / Biesisko / a konkretnie
od 5 do 12 08. Dotychczas nie mieliśmy okazji uczestniczyć w liturgii prawosławnej w "prawdziwnej" cerkwi. Wiemy że wiele cerkwi zostało zaadaptowanych dla celebry jedynej słusznej czyli katolickiej.
Pytanie czy jest gdzieś odprawiana liturgia w cerkwi i kiedy, możemy podjechać samochodem problem w tym ,iż bedziemy tydzień od niedzieli do niedzieli / to może w sobotę/ nie interesuje nas msza katolicka odprawiana
w cerkwi. Szukajka raczej nie pokaże info aktualne to może takie wiadomości
przed sezonem zainteresują innych turystów. Cieplutkie pozdrowienia bieszczadnikom z kotliny kłodzkiej.już bardzo wiosennej.:-P

buba
31-03-2007, 17:23
ja bylam w bieszczadach na mszy w cerkwi w ustrzykach dolnych i w turzansku. Nie pamietam w jakich godzinach sie odbywaly ale raczej rano. Jak sie przyjdzie do cerkwi o 9 to sie raczej nie przegapi. A nie mysleliscie o wypadzie na ukrainska strone?? tam to cala niedziele mozna jezdzic od cerkwi do cerkwi :)

Piotr
31-03-2007, 21:02
Pytanie czy jest gdzieś odprawiana liturgia w cerkwi i kiedy, możemy podjechać samochodem problem w tym ,iż bedziemy tydzień od niedzieli do niedzieli / to może w sobotę/ nie interesuje nas msza katolicka odprawiana
w cerkwi.
Nie chciałbym Cię wprowadzić w błąd co do godzin, dlatego najlepiej zadzwoń, do poniższych 2 parafii, zwłaszcza że godziny mogą się czasem zmieniać minimalnie:

Komańcza, pw. Opieki Matki Bożej, Komańcza 216, tel. (013) 462 72 24
filia Turzańsk, pw. św. Archanioła Michała
Morochów, pw. Spotkania Pańskiego, Morochów 15, tel. (013) 462 90 61
filia: Szczawne, pw. Zaśnięcia N.M.P.

Jeżeli niekoniecznie muszą to być liturgie prawosławne - tylko również greckokatolickie to wybór masz trochę większy (Komańcza, Rzepedź, Kulaszne). Są one dość zbliżone a diametralnie różnią się od mszy rzymskokatolickiej.
p.s - nie zapomnij żegnać się 3 palcami (Trójca Święta) i w innej kolejności niż w kościele: czoło, piersi, prawe ramie, lewe ramie (w kościele najpierw lewe) ;-)

Góral
01-04-2007, 18:06
No i jeszcze cerkiew grekokatolicka w Mokrem. Nie znam niestety godzin nabożeństw. A tak na marginesie to mówi się w Mokrem czy w Mokrym?

Piotr
01-04-2007, 20:53
A tak na marginesie to mówi się w Mokrem czy w Mokrym?
Mokrem i cerkiew greckokatolicka.

klopsik
01-04-2007, 21:12
W sanoku jest takze cerkiew prawoslawna obok muzeum ikon, sanok jest siedziba diecezji przemysko nowosadeckiej.
Kancelaria Arcybiskupia:
Zamkowa 16, 38-500 Sanok;
tel.(013) 46-306-81

Rycho
02-04-2007, 13:10
Dzięki za info. Nie bardzo wiemy jak wygląda celebra a będziemy
raczej ciekawskimi intruzami, nie chcemy zrobić jakiejś gafy a nie daj Boże
obrazić uczuć religijnych wiernych / skutecznie robią to politycy/ więc może
jeszcze czego nie wypada lub jest niewłaściwe czy może lepsza jest zasada "patrz i rób to co inni" Przeżegniać się prawidłowo umiemy / dzięki Piotr/i chcemy uszanować wiarę i uczucia innych.

Piotr
03-04-2007, 14:54
czy może lepsza jest zasada "patrz i rób to co inni"
To chyba najlepsze rozwiązanie. Większa część liturgii jest śpiewana (ektenie), prawdopodobnie niewiele zrozumiesz bo chyba nadal liturgia prawosławna "leci" w języku starocerkiewnosłowiańskim. Inna jest Komunia, inaczej przygotowuje się eucharystię, ksiądz - inaczej niż na mszy rzymskokatolickiej - sporą część przebywa za ikonostasem. W szczegóły nie wchodzę - dawno nie byłem. Ale warto iść, zobaczyć - oprawa imho znacznie bogatsza niż na mszy rzymskokatolickiej.

chris
10-04-2007, 19:29
z tego, co pamiętam, jako katolik (zapewne), możesz śmiało przyjąć eucharystię... 8), nieco jednak ... bogatszą.

Michał
10-04-2007, 19:40
Witaj Piotrze


Mokrem i cerkiew greckokatolicka.

Proponuję jednak używanie nazwy GREKOKATOLICKI. Ten kościół nie ma nic wspólnego z narodowym kościołem Greków (greckokatolickim).

W necie jest wiele publikacji mówiących o tych subtelnych różnicach - kto jest tym zainteresowany - znajdzie.

Pozdrawiam

Piotr
10-04-2007, 20:08
Proponuję jednak używanie nazwy GREKOKATOLICKI.
Michale, domyślam się o czym piszesz, ale jednak pozostanę przy "swoim". Cerkiew greckokatolicka (obrządek ukraińsko-bizantyjski, ukraiński kościół katolicki) jest obecnie formą przyjętą za poprawną (a zawdzięcza ją, jak wiesz, jednej cesarzowej). Wejdź choćby na oficjalne strony internetowe cerkwi i zobacz jak sami siebie nazywają. Owszem, namieszane jest z tym nazewnictwem na przestrzeni dziejów - ale teraz już raczej nie sposób do tego wrócić - namąciłoby to jedynie w głowach. Dlatego: grekokatolik, a cerkiew greckokatolicka.

Chris - o ile dobrze pamiętam, to tylko w cerkwi greckokatolickiej rzymski katolik może bez przeszkód przyjąć Komunię i jest ona równoważna. Prawosławie to już jednak nieco co innego.

Michał
10-04-2007, 23:16
Witaj Piotrze

[quote=Piotr;42810]Owszem, namieszane jest z tym nazewnictwem na przestrzeni dziejów - ale teraz już raczej nie sposób do tego wrócić - namąciłoby to jedynie w głowach. Dlatego: grekokatolik, a cerkiew greckokatolicka./[quote]

Oczywista nie mam zamiaru sam dokładać się tu na forum co do nazewnictwa. Tym bardziej, że jako niedowiarek, a jedynie miłośnik historii kościoła jako historii (bez tych wszystkich brewerii) staram się jednak "trzymać" terminologii ustalonej przez sam kościól jak i ludzi zawodowo zajmujących się historią kościoła jako instytucji.

No i zmobilizowałeś mnie w ten sposób do tego, że jak będę miał kolejną okazję pogadać z takim gostkiem od tego obrządku w Baligrodzie - niechybnie o to zapytam. Oczywiście wyłącznie dla siebie - na tym forum nie mam zamiaru podejmować się żadnej dyskusji w jakimkolwiek temacie.

Dzięki za odpowiedź na mego wtręta
i do zobaczenia gdzieś na ostępach pasma Wołosania w październiku

Pozdrawiam

Trauma
10-04-2007, 23:46
A cerkiew w Komańczy? Tam też odbywały się msze prawosławne. Swoją drogą słyszałam że w tym roku mają ją odbudować. Prawda to?

Henek
13-04-2007, 12:30
Rycho pisze :

Wiemy że wiele cerkwi zostało zaadaptowanych dla celebry jedynej słusznej czyli katolickiej.
Do tej pory, to pejoratywne sformułowanie "jedynie słuszej" spotykałem w odniesieniu do ustroju jaki przyszło nam przetrwać.
... ale liturgii ???
Nie jest mi znany żaden przypadek przejęcia przez kościół katolicki funkcjonującej cerkwi w obrządku wschodnim.
Fakty są takie :
Jedynie słuszny ustrój przejął na mocy dekretu z 1947 roku wszelkie opuszczone cerkwie (z przyległościami) na własność państwa.
Dzięki temu stworzone zostały niezapomniane liturgie:
- sprzętu p.pożarniczego (cerkiew w Chmielu)
- węgla drzewnego (cerkiew w Łodynie)
- zboża (w Rudence)
- leśnictwa (w Żłobku)
- nawozów sztucznych (w Wojtkowej)
- podręczne mat.budowlane w rozszabrowanym Paniszczowie
- przechowywania owiec (cerkiew w Łopience)
no i piękna liturgia fajerwerków (cerkiew w Rajskiem)
W latach 1968-1980 dzięki staraniom miejscowej ludności przy inspiracji miejscowych księży kościół katolicki przejął w użytkowanie ponad 20 cerkwi na terenie Bieszczadów. Te przejecia były wymuszane na władzy. Przykładowo w Równi ponad rok odbywały się msze przed zamkniętymi drzwiami cerkwii.
Przejęte cerkwie wreszcie zaczęto remontować i pilnować przed dalszym rozkradaniem. W ten sposób udało się je uratować.
Tam , gdzie katolicy nie potrzebowali miejsca kultu cerkwie pozostawione same sobie niszczeją dalej (patrz Baligród).
Serce mi sie kraje, gdy widzę zawaloną kopułę cerkwii w Urzejowicach. Zawaliła sie kilka miesięcy temu.
Tak, więc zamiast pisać z przekąsem o jedynie słusznej liturgii należy oddać cześć i podziękować wszystkim tym dzięki którym te świątynie istnieją do dnia dzisiejszego.
Prywatnie nie widzę nic złego w tym że ruiny pieknego kościoła katolickiego w Starej Soli przejeli unici i remontują dla własnych potrzeb.
Nie widze nic niewłaściwego w tym że stary, mały kościółek w centrum Rzeszowa jest obecnie przekazywany na potrzeby wiernym kościoła grekokatolickiego.
Przed napisaniem tego postu sprawdziłem wydawnictwa drukowane jak i internetowe portale. Rola kościoła katolickiego w ratowaniu bieszczadzkich cerkwii jest marginalizowana a najczęściej pomijana.
Dlatego wierzę że słowa autora postu nie są tendencyjne a jedynie efektem niewiedzy.

Rycho
14-04-2007, 20:04
Przepraszam ale moje pytanie było proste prosiłem o info " liturgia prawosławna w prawdziwnej cerkwi" i jestem zadowolony z otrzymanych informacjii za co serdecznie dziękuję napewno z nich skorzystamy.
Jeżeli użyłem sformułowania "jedynej słusznej" to miałem na myśli fakt iż kościól katolicki przejął pokaźny majątek innych wyznań i nie były to tylko kościoły czy miejsca kultu ale też ziemie i inne nieruchomości na , które teraz biorą sowite dopłaty z unii. Owszem oddaje się się innym wyznaniom obiekty ale jest subtelna czeska różnica muszą sobie za swoje środki wyremontować i utrzymywać / nikt im nie podaruje np. 40 milionów z kieszeni podatników / Będziemy zwiedzać i podziwiać piękne cerkiewki w Bieszczadach i chwała tym co je uratowali.

chris
22-04-2007, 17:57
Chris - o ile dobrze pamiętam, to tylko w cerkwi greckokatolickiej rzymski katolik może bez przeszkód przyjąć Komunię i jest ona równoważna. Prawosławie to już jednak nieco co innego.[/QUOTE]

Co do grekokatolików i katolików istotnie problemu , jeśli idzie o komunię, nie ma. Oba "ugrupowania" podlegają Rzymowi. Natomiast interkomunia pomiędzy prawosławnymi i katolikami jest możliwa, choć to temat dyskusyjny nadal, zmieniają się definicje, jednak im niżej w hierarchii i im bardziej "normalni" księża i popi, tym łatwiej... Dla wielu rzecz nadal nie do pomyślenia, wiem ... Pozdro.