PDA

Zobacz pełną wersję : Grób Polski



Misieg
08-04-2007, 20:31
Ostatnio dowiedziałem się ,że poza Czarną również w Jaworzcu znajduje się Grób Polski, jednak nie potrafie go zlokalizować, czy ktoś wie coś na ten temat, i czy takie miejsca są gdzieś jeszcze w Bieszczadach?

lucyna
08-04-2007, 21:01
Co to jest Grób Polski? Pierwszy raz o tym słyszę. Zarówno w Czarnej jak i w Jaworcu znajdują się groby pańszczyzny dość popularne na naszym terenie.

Misieg
08-04-2007, 21:12
Co to jest Grób Polski? Pierwszy raz o tym słyszę. Zarówno w Czarnej jak i w Jaworcu znajdują się groby pańszczyzny dość popularne na naszym terenie.

Kopce , w których UPA chowała symbolicznie Polskę poprzez zakopanie flagi oraz godła wraz z listem anektującym dane tereny na rzecz Ukrainy..albo coś w tym stylu:)

Piotr
08-04-2007, 21:21
Ostatnio dowiedziałem się ,że poza Czarną również w Jaworzcu znajduje się Grób Polski, jednak nie potrafie go zlokalizować, czy ktoś wie coś na ten temat, i czy takie miejsca są gdzieś jeszcze w Bieszczadach?
Zwyczaj "Grzebania Polski" był symbolem przejęcia przez ukraińskich nacjonalistów ziem w wieczyste władanie. Niemcy zezwalali Ukraińcom (nacjonalistom) na sypanie mogił Polski niejako w "nagrodę" za współpracę.
Sam obrzęd wyglądał mniej więcej tak, że na polecenie popa (wówczas popa) lub aktywu nacjonalistycznego, zbierała się ludność i usypywała kurhan w widocznym miejscu, np. w pobliżu cerkwi. Na wierzchołku kopca umieszczano krzyż, do dołu na którym sypano kopiec wkładano symboliczną trumnę wewnątrz której znajdowały się zazwyczaj godło Polski, flaga Polski, kajdany (symbol niewoli) oraz kilka innych przedmiotów - w zależności od inwencji. Obrzędy te początkowo potajemne z czasem nabierały coraz bardziej uroczystego charakteru, często obecni byli przy tym SS-mani.
Oprócz Czarnej (ok.150m od cerkwi) takie mogiły są/były m.in. w Zagórzu, Monastercu, Terce, Mchawie, Polańczyku, Jankowcach, Sanoczku. O Jaworcu nie słyszałem - ale możliwe, bo takich mogił było więcej. Większość z nich została zniszczona (zniwelowana) na polecenie Wojska Polskiego i MO po uporaniu się z ukraińskimi nacjonalistami.

Misieg
08-04-2007, 21:26
Zwyczaj "Grzebania Polski" był symbolem przejęcia przez ukraińskich nacjonalistów ziem w wieczyste władanie. Niemcy zezwalali Ukraińcom (nacjonalistom) na sypanie mogił Polski niejako w "nagrodę" za współpracę.
Sam obrzęd wyglądał mniej więcej tak, że na polecenie popa (wówczas popa) lub aktywu nacjonalistycznego, zbierała się ludność i usypywała kurhan w widocznym miejscu, np. w pobliżu cerkwi. Na wierzchołku kopca umieszczano krzyż, do dołu na którym sypano kopiec wkładano symboliczną trumnę wewnątrz której znajdowały się zazwyczaj godło Polski, flaga Polski, kajdany (symbol niewoli) oraz kilka innych przedmiotów - w zależności od inwencji. Obrzędy te początkowo potajemne z czasem nabierały coraz bardziej uroczystego charakteru, często obecni byli przy tym SS-mani.
Oprócz Czarnej (ok.150m od cerkwi) takie mogiły są/były m.in. w Zagórzu, Monastercu, Terce, Mchawie, Polańczyku, Jankowcach, Sanoczku. O Jaworcu nie słyszałem - ale możliwe, bo takich mogił było więcej. Większość z nich została zniszczona (zniwelowana) na polecenie Wojska Polskiego i MO po uporaniu się z ukraińskimi nacjonalistami.

A czy te które Pan wymienił jeszcze da się odnaleźć??

lucyna
08-04-2007, 21:34
No właśnie Piotrze czy możesz coś więcej o nich powiedzieć? Nigdy nie spotkałam się z czymś takim>masz może zdjęcia. Byłabym bardzo wdzięczna

Piotr
08-04-2007, 21:40
A czy te które Pan wymienił jeszcze da się odnaleźć??
Powiem szczerze że nie wiem, bo jakoś nie interesowało mnie to bliżej do tej pory i nie weryfikowałem tego w terenie.
Sprawdzić to można na miejscu, pytając autochtonów lub ksieży, gdyż były one lokalizowane głównie przy cerkwiach (nawet jeśli kiedyś cerkiew a dziś kościół, to ksiądz raczej wie). W Zagórzu jeśli została zniszczona to niedawno, w Sanoczku ledwie widoczna. W Jankowcach (usypana w 1942) została zniwelowana na polecenie WP. W Polańczyku (usypana w 1939) znajdowała się tuż obok cerkwi - powinni wiedzieć na miejscu. W Mchawie również obok cerkwi (1942) - obecnie cerkwi nie ma, ale jest kościół w tym mniej więcej miejscu. W Monastercu (1944) - zniszczona na polecenie MO.

Misieg
08-04-2007, 21:44
Wielkie dzięki za wyczerpującą odpowiedź:)

Misieg
06-01-2009, 10:49
Ostatnio gdzieś wyczytałem, że jeden z grobów Polski był również w Baligrodzie przy cerkwi.

Krzysztof Franczak
06-01-2009, 12:15
Co to jest Grób Polski? Pierwszy raz o tym słyszę. Zarówno w Czarnej jak i w Jaworcu znajdują się groby pańszczyzny dość popularne na naszym terenie.
W Czarnej to miejsce jest dość dobrze widoczne od strony drogi Ustrzyki-Ustrzyki jak i z drogi do cerkwi. Na wzgórzu krzyż metalowy.Jak narazie nikt się nie chwali taka "atrakcją" ale....

diabel-1410
06-01-2009, 13:00
zakopywanie Polski- Luny w Bieszczadach strona578, strona129.Oczywiscie sam Gerhard juz pod koniec zycia pisal ze chce napisac nowa wersje ;Lun.bo tamta byla zbyt przejaskrawiona ale ten opis wydaje sie miarodajny

buba
06-01-2009, 22:51
niesamowite! nigdy o tym nie slyszalam! bardzo ciekawa sprawa! w zadnym bieszczadzkim przewodniku czy innych materialach o historii bieszczad nie napotkalam najmniejszej wzmianki o tym(, wogole ze byl taki zwyczaj).. widac sprawa byla mocno utajniana..

a skad wiadomo ze ten krzyz w czarnej to akurat taki grob a nie inny? zdjecie tez bym chetnie zobaczyla!