PDA

Zobacz pełną wersję : Zmieniać forum ?



Henek
26-04-2007, 13:25
Chciałbym zaprosic do dyskusji.
- Czy to bieszczadzkie forum osiągnęło stan ideału ?
- Czy też można (należy ) coś zmienić aby poprawić je.
Pytania te nasuwają mi się w kontekscie pojawiania się ludzi nowych (czasem przypadkowych).
Konkretnie : Czy nie powinien powstać nowy dział - o roboczej nazwie Przywitania i Pytania przeznaczony dla osób pojawiających się po raz pierwszy na forum.
To tutaj świeżo zarejstrowani mogliby zadawać pytania typu : Jadę do Cisnej, czy tam góry są wysokie ? Do pozostałych działów mieliby dostęp po 5 postach.
W ten sposób można by dodatkowo uniknąć wsuwania się osób które za główny cel stawiają sobie mieszanie i znikanie. Na myśli mam co najmniej kilkanaście takich wystąpień w ostatnim czasie, które sprowadzały się do kontrowersji (z tendencją do obrzucania innych) i potem koniec - nie ma ludzia.
Nie mam nic przeciw odmiennym poglądom , przecież one tworzą koloryt forum. Ale kontrowersje lansowane przez nowe osoby wzbudzają podejrzenie co do celu takich działań.
Podsumowując : jestem za tym aby stworzyć przedpokój z którego goście będą prowadzeni na pokoje.

KAHA
26-04-2007, 15:34
mi sie nasuwa tylko jedno -co do ankiet, zeby w ankiecie mogl brac udzial ten kto przynajmniej dwa słowa napisze. Bo aktualnie, mozna zarejsetrowac sobie 100 nikow-na jedna osobe, w efekcie wynik ankiety jest przeklamany. mam nadzieje ze rozumiesz o co mi chodzi ;>

WUKA
26-04-2007, 16:15
Podpisuję się pod wnioskiem Henka.Mam dokładnie takie same odczucia.Pozdrawiam.

admin
26-04-2007, 17:18
Ok poczekam jak się rozwinie dyskusja.

Dodam jedynie, że dziś dodaliśmy kolejny megabit do naszego łącza co przełoży się na komfort pracy z forum. Powinno działać zdecydowanie szybciej :) zwłaszcza na najwolniejszych łączach (gprsy i inne).

To tak w kwestii funkcjonalności :)

lucyna
26-04-2007, 17:37
Nie muszę chyba mówić, że jestem przeciw. To specyficzny rodzaj cenzury. Mój kolega zawsze powtarza nie ma głupich pytań, są za to głupie odpowiedzi. Rzeczywiście pojawiają się trolle ale forum z tym sobie radzi. Przypomnij sobie co robił klopsik na początku swojej bytności. Było straszno i śmieszno ale w chwili obecnej czapki z głów. Podobna sprawa była z zakładaniem idiotycznych wątków np. o bieszczadzkich ziołach.
Można rzeczywiście założyć pokój dla nowych, coś w rodzaju ABC o Bieszczadach. I jeszcze jedno. Będę zawsze o ile czas mi pozwoli odpowiadać na pytania początkujących forumowiczów. To mój psi obowiązek. Jestem przewodnikiem i coś Bieszczadom za to, że mnie karmią należy. Choćby odpowiadanie na te same pytania.

Poza tym Szanowny Adminie znowu zwracam Ci uwagę na to, że to forum jest opiniotwórcze i czytane przez miejscowych nazwijmy to decydentów. Gdyby było coś nie tak to nie służyłoby jako platforma informacyjna.

lucyna
26-04-2007, 18:20
Sorry ale nie mogę dopisać. Mam dwa pomysły merytoryczne. Dwa nowe pokoje: jeden kultura, sztuka, literatura, a drugi to inne góry i pagóry. Zerżnełam z pewnego forum górskiego.
Uzasadnienie.
1. Rozmowy o kulturze, filmie, literaturze porozrzucane są po róznych miejscach. Nie wiadomo co gdzie szukać. Coraz więcej jest imprez też tam możnaby było zamieszczać informacje.
2. Mam problem w czasie tworzenia bibliografii. Co zrobić z daną pozycją włączyć do literatury o Bieszczadach czy odrzucić. przykład pierwszy z brzegu opracowanie życia i cudów uczynionych przez św. Mikołaja> Jakże to bieszczadzki temat ale w żaden sposób nie można merytorycznie uzasadnić jego pobytu w Bieszczadach. Poza tym jeżdzimy w Karpaty ukraińskie, chcemy info i chcemy podzielić się wiedzą to byłoby odpowiednie miejsce. Dla mnie też ważne to polecanie pewnych niezwykle interesujących miejsc na trasie w Bieszczady. Jest wiele atrakcji po drodze, można by było polecać coś wyjątkowego. Oczywiście nie byłby to pokój poświęcany Tatrom czy Sudetom.

Piotr
26-04-2007, 19:46
[.........]
Tu popieram admina - poczekać na rozwinięcie dyskusji, ale pozwole sobie na wtręta:
ad.1 - przeciw. Były już imho ciekawsze inicjatywy, póki co wszystkie się rypły. A to że coś jest porozrzucane, wynika z tego, że części forumowiczów nie chce się przeczytać opisu działu i umieścić posta we właściwym. W ten sposób można by wyodrębnić ze 40 działów i dla każdego znaleźć uzasadnienie.
"Inne góry i pagóry" - to jest OT. Są też od tego właściwe fora. Tak samo jak są fora o koniach, kotach, rybkach i innych świństwach. Załóżmy dział "Kot moim przyjacielem" - będziemy tam opisywać jak tresować kota, umiesczać fotki jak franca biega za papierkiem albo leje do kwiatków lub butów gości. Wszak koty występują w Bieszczadach a z górami ogólnie wszystkimi też mają dużo wspólnego.

ad.2 - przeciw formie, w ogóle nie rozumiem czemu to ma służyć. Bibliografia bez bazy danych lub innej struktury wymyka się spod kontroli samym zaangażowanym, czyli głównie Tobie a włożyłaś w to sporo pracy i czasu, ktorych szkoda by było zmarnować. Są pozaczynane jakieś działy, brakuje w nich mnóstwa pozycji a już tworzone są następne i następne i następne. Przydatność tego w chwili obecnej jest niewielka. Były na początku cenne inicjatywy, o ile dobrze pamietam WojtkaR, MarkaM i paru innych osób. Szkoda że się rypły lub mogły zostać nieco uproszczone,ale zastosowane.

ad. pierwszego postu w tym wątku:
niech mnie ktoś poratuje i rzuci linka do jakiegoś konkretnego tematu (-ów), gdzie takie "zjawisko" występuje i jest co najmniej niewłaściwe, bo w ogóle nie wiem o co chodzi.

lucyna
26-04-2007, 20:39
ad pierwszego
Post dotyczy słów Henka. Wprowadzenie ograniczeń dla początkujących. Myszka coś mi siada i nie mogę zaznaczać.

ad bibliografii
Nie ja wpisywałam działy i tematy. Dodaję wpisując książki i mapy ze swojej biblioteczki. Nie wymagaj proszę abym posiadała wszystkie publikacje dotyczące regionu. Wiele działów w bibliografii nie powypełniam bowiem nie interesuje mnie np. topomastyka. Rzeczywiście nikt nie kwapi się aby mi pomóc.
Wiesz dobrze z czego utrzymuję się zimą, mam kontakt z promotorami i akurat ten dział cieszy się na uczelniach pewną popularnością.
Mi podoba się pomysł stworzenia działu poświęconego innym górom np. Karpatom Wschodnim, pogórzom Przemyskiemu, Bukowskiemu.
Decyzję podejmiecie Wy.

Henek
26-04-2007, 21:53
Sorki. Nie rozumiem dlaczego ten wątek został przesunięty do rozdziału TECHNICZNE.
Widocznie zostałem źle zrozumiany. Zadając początkowe pytanie chodziło mi o zmiany merytoryczne a nie techniczne.
Jak ma wyglądać sens forum i czy stosować metodę urawniłowki w dostępie ?
.
Dlatego wątek został zapodany w dziale OFTOPIC (a tak prz okazji : czy tej nazwy nie można by zmienić np. na POGADUCHY ... nie tylko o Biesach ?
Byłoby i normalniej i po polsku.

Piotr
26-04-2007, 21:53
ad bibliografii
Nie ja wpisywałam działy i tematy. Dodaję wpisując książki i mapy ze swojej biblioteczki. Nie wymagaj proszę abym posiadała wszystkie publikacje dotyczące regionu.
Nie, nie - chodzi mi wyłącznie o formę. Załóżmy że znajdą się inni chętni do dopisywania. No i dział będzie miał powiedzmy 100, 150 czy więcej pozycji. Kto cos w tym znajdzie, jeśli każdy tytuł jest nowym postem? Przy przewijaniu stron jak wejdzie na 4 to już zapomni co było na 1, itd. Już "ordynarny" spis pozycji w jednym poście, jeden pod drugim, ponumerowane - byłby łatwiejszy do ogarnięcia nawet jak miałby 1,5 metra długości. Może i korzystają z tego teraz, a później?
Tylko zgłaszam swoje wątpliwości, co nie znaczy że muszę mieć rację, to jedynie jeden głos na forum.

Wiesz dobrze z czego utrzymuję się zimą, mam kontakt z promotorami
Piszesz ludziskom magisterki? :mrgreen:

Piotr
26-04-2007, 21:55
Sorki. Nie rozumiem dlaczego ten wątek został przesunięty do rozdziału TECHNICZNE.
"Techniczne
Jeśli masz problem z forum, pomysł mający na celu usprawnienie jego działania, jest błąd w forum lub poprostu szukasz pomocy pisz tutaj."

lucyna
26-04-2007, 22:16
Nie, nie - chodzi mi wyłącznie o formę. Załóżmy że znajdą się inni chętni do dopisywania. No i dział będzie miał powiedzmy 100, 150 czy więcej pozycji. Kto cos w tym znajdzie, jeśli każdy tytuł jest nowym postem? Przy przewijaniu stron jak wejdzie na 4 to już zapomni co było na 1, itd. Już "ordynarny" spis pozycji w jednym poście, jeden pod drugim, ponumerowane - byłby łatwiejszy do ogarnięcia nawet jak miałby 1,5 metra długości. Może i korzystają z tego teraz, a później?
Tylko zgłaszam swoje wątpliwości, co nie znaczy że muszę mieć rację, to jedynie jeden głos na forum.

Piszesz ludziskom magisterki? :mrgreen:
Piszę pojedyńczo, bo przewidziałam problemy. Pojedyncze wpisy mozna poprzesuwać, potworzyć podkatalogi. jeżeli w biologii monografia powpisuje jednocześnie kilka pozycji dajmy na to z ornitologii, botaniki, scieżki dydaktyczne to potem nic nie będzisz mógł zrobić. Poprostu pozostanie w takiej wersji. Mając pojedyńcze wpisy możesz moderować tworząc w miarę rozrostu bibliografii nowe działy. Dla mnie pojedyncze wpisy są bardziej czytelne.
Piotrze one służą do tworzenia bibliografii nieszczęsnym magistrantom. :mrgreen: Nie każdego stać na pewne usługi. Muszą sami biedacy pracować.

Piotr
26-04-2007, 22:44
Mając pojedyńcze wpisy możesz moderować tworząc w miarę rozrostu bibliografii nowe działy. Dla mnie pojedyncze wpisy są bardziej czytelne.
Kończąc o bibliografii (bo nie o to chodziło rozpoczynającemu wątek) muszę Cię rozczarować. Z pojedynczymi postami nic nie można zrobić - ewentualnie jednorazowo - ale wyciągać co jakiś czas posty i umieszczać w innych (istniejących) tematach się nie da. Krótko mówiąc jak zostało wpisane - tak zostanie.

Browar
26-04-2007, 22:55
Jedną rzecz na pewno bym poprawił-FAQ.Czasem ktoś zapyta o rzecz faktycznie wałkowaną x-razy w ciągu istnienia forum,no i oczywiście bywalcy warknięciem odsyłają delikwenta do wyszukiwarki.No a wyszukiwarka wypluwa 200 wątków,a każdy po 20 stron,wszędzie tam gdzie pojawiło się dane słowo...Konia z rzędem jak się coś znajdzie.Ja za każdym razem staram się podłączyć nową wieść np o wilkach itp do już istniejącego wątku i za każdym razem mam kłopot(jak spadnie z pierwszych stron) żeby taki wątek znaleźć zamiast zakładać nowy.Jeszcze do tego nie wiadomo czy on jest w "Bieszczadach praktycznych" czy w "dyskusjach" a może w offtopie.I dlatego gorąco polecam Adminowi przestudiowanie genialnego FAQ-a na stronie ngt.pl http://ngt.pl/forum/?p=faq :klepniesz np w śpiwory to otwierają się wszystkie wątki i dyskusje o śpiworach itd.Oczywiście nie da się wszystkiego sklasyfikować ale choć 80% można spróbować.Możemy pomóc zrobić chociaż ramy takiej klasyfikacji.
Co do innych gór to przecież nikt chyba nie ma za złe że się pisze na tym forum o Karpatach Ukraińskich,Pogórzu Dynowskim.Dla mnie Bieszczady zaczynają się na Przełęczy Dukielskiej,a kończą się na horyzoncie,gdzie słońce wschodzi ;-) No i na północ i południe też. Ważne są przecież "klimaty",a te są wspólne dla nakreślonego przeze mnie obszaru.Zresztą uważam że dla Wschodniego Roztocza też.
Co do powitań to na którymś forum jest po prostu założony wątek(lub w opisie działu) w offtopie pod tytułem:"Tutaj się witamy".I już.
Jeśli chodzi o użytkowników którzy mają po kilka kont,to sprawa jest banalna-wystarczy(tak jest na wielu forach) że pod logiem pojawia się adres serwera z którego się łączą.To utrudnia takie niecne działania(myślę oczywiście o ankietach).
No, jest co poprawiać,dyskutujmy :grin:

Browar
26-04-2007, 23:16
Przypomnę też mój post,niestety bez odzewu: http://forum.bieszczady.info.pl/showthread.php?t=3385

Hero
27-04-2007, 00:14
Moim zdaniem forum ma dobry podział na podfora. Nie trzeba chyba tego na siłę zmieniać.
Poprawienie wyszukiwarki jest dobrym pomysłem, tylko czy jej usprawnienie zmusi nowych użytkowników forum do korzystania z niej ?
Troszkę mi przeszkadza, że wartościowe pod względem merytorycznym (dla mnie) dyskusje, ciekawe, są często zaśmiecane postami nie na temat, posty te nie są kasowane i trzeba przez nie brnąć, aż do znudzenia.

bartolomeo
03-05-2007, 13:57
Równolegle z tym forum zaglądam regularnie na forum fotograficzne. Tam także trwa dyskusja na temat wprowadzenia ograniczeń dla nowych osób, struktury forum i tego typu spraw. Różnica między forum bieszczadzkim a fotograficznym jest następująca: u nas 3421 wątków, tam 17842, postów u nas 43 tys. tam 244 tys., użytkowników u nas 2664 tam 10 tys. Nasze forum jest dość skromne :-) a chodzi na tym samym silniku. Nie ma moim zdaniem potrzeby wydzielanie w tej chwili przedpokoju dla "nowicjuszy", ewentualny bałagan wywołany kilkoma postami na ten sam temat (np. pierwszy raz w Bieszczady - gdzie jechać?) powinni na bieżąco sprzątać administratorzy bezlitośnie przenosząc (kasując) posty lub zamykając wątki. Taka ich rola.

Inna sprawa to FAQ, Browar ma rację - to może nam życie uprościć. Żeby rozpędzić pracę za moment założę nowy wątek w tej sprawie. Zobaczymy co z tego wyniknie :-)

Pozdrawiam
Bartek