PDA

Zobacz pełną wersję : FAQ naszego forum



bartolomeo
03-05-2007, 13:58
Tak jak pisałem w wątku o zmienianiu forum zakładam wątek, który być może ;) będzie pomocny przy konstruowaniu FAQ naszego forum. Proponuję zacząć od określenia pytań, na które FAQ będzie dawać odpowiedzi. Na rozpęd ja proponuję następujące:

1. Jadę pierwszy raz w Bieszczady
- jakie trasy proponujecie?
- w jakiej miejscowości założyć bazę wypadową?
- czy w Bieszczadach jest bezpiecznie? ;-)
3. Jadę w Bieszczady z małymi dziećmi
- jakie trasy proponujecie?
4. Jadę w Bieszczady z psem
- czy mogę z nim wędrować po parku narodowym?
- jakie trasy proponujecie?
5. Jadę w Bieszczady z rowerem
- czy mogę wybrać się na Tarnicę i połoniny?
- jakie trasy proponujecie?
6. Jadę w Bieszczady z namiotem
- czy wolno się rozbić tam, gdzie mi pasuje?
7. Kiedy najlepiej jechać w Bieszczady? Wiosną, latem, jesienią czy zimą?

Jeżeli uważacie, że budowanie FAQ ma sens to modyfikujcie swobodnie powyższą listę. Nie jest zbyt długa, więc proponuję, żeby po własnych modyfikacjach podawać ją za każdym razem w całości. Jeżeli się rozrośnie to zastanowimy się co dalej. A potem trzeba będzie na te pytania odpowiedzieć :-D

Pozdrawiam
Bartek

lucyna
03-05-2007, 14:25
Podoba mi się i to bardzo.

bartolomeo
03-05-2007, 19:10
Raz jeszcze ja, sam sobie odpowiem na mój własny post :)

1. Jak najlepiej dojechać w Bieszczady?
- PKP
- PKS
- własny samochód (którędy, gdzie zatankować na miejscu, gdzie zostawić auto na czas wycieczki pieszej)
- autostop :)
2. Jak dostać się z miejscowości ... do miejscowości ...
- PKS
- busy
3. Która mapa Bieszczadów jest najlepsza?
- nazewnictwo
- czasy przejść
- szlaki piesze, konne, rowerowe, narciarskie
4. Jadę pierwszy raz w Bieszczady
- jakie trasy proponujecie?
- w jakiej miejscowości założyć bazę wypadową?
- czy w Bieszczadach jest bezpiecznie? ;-)
5. Jadę w Bieszczady z małymi dziećmi
- jakie trasy proponujecie?
6. Jadę w Bieszczady z psem
- czy mogę z nim wędrować po parku narodowym?
- jakie trasy proponujecie?
7. Jadę w Bieszczady z rowerem
- czy mogę wybrać się na Tarnicę i połoniny?
- jakie trasy proponujecie?
6. Jadę w Bieszczady z namiotem
- czy wolno się rozbić tam, gdzie mi pasuje?
- czy w sezonie znajdę miejsca na polach namiotowych?
- czy w maju nie jest za zimno pod namiotem? ;-)
7. Kiedy najlepiej jechać w Bieszczady?
- wiosna
- lato
- jesień
- zima
8. Atrakcje turystyczne
- wąskotorówka
- cerkwie
- skansen
9. Przejścia graniczne
- na Słowację
- na Ukrainę
10. Baza turystyczna
- noclegi
- dostęp do internetu
- sklepy

To tak po pobieżnym przeglądnięciu tytułów wątków z ostatniego roku.

Pozdrawiam
Bartek

Browar
03-05-2007, 20:08
To ma sens jeżeli będą podpinane na bieżąco odpowiednie wątki,chyba że chcesz raz na zawsze dać odpowiedź na wybrany temat.Jak to sobie wyobrażasz?

bartolomeo
03-05-2007, 21:20
Chcę stworzyć szkielet zawierający wyłącznie najczęściej zadawane pytania. Na tym etapie jeszcze bez odpowiedzi. Faktycznie forum nie jest najlepszym narzędziem do pracy grupowej, ale lepsze to niż nic. Wydaje mi się, że samo zebranie pytań powinno być dość proste, kłopot pojawi się podczas pisania odpowiedzi :) Jak to wtedy uporządkować to odrębna kwestia. Mogą być osobne wątki dotyczące poszczególnych punktów, może być koordynator zbierający, uzgadniający i prezentujący gdzieś w sieci bieżącą wersję... Sposobów pewnie można wymyślić wiele, ważne żeby się za to zabrać.

Pozdrawiam
Bartek

Piotr
03-05-2007, 22:06
Faktycznie forum nie jest najlepszym narzędziem do pracy grupowej, ale lepsze to niż nic. Wydaje mi się, że samo zebranie pytań powinno być dość proste, kłopot pojawi się podczas pisania odpowiedzi :)
Takie faq już jest a przynajmniej jest baza (narzędzie) do jego ożywienia.
Faq znajduje się pod adresem: http://www.bieszczady.info.pl/faq
Jest ono totalnie nieaktulane i wymaga poprawek oraz dopisania nowych - sugerowanych - pytań/odpowiedzi.
Temat tego faq był poruszany o ile dobrze pamiętam kilka razy - ani razu nie wzbudził zainteresowania.
Jeśli jednak zapotrzebowanie będzie, to za zgodą Darka, chętnie odświeżę znajdujące się tam tematy (praktycznie wszystkie się zdezaktualizowały) oraz mogę wprowadzić nowe w porozumieniu z autorami pytań/odpowiedzi. Być może znajdzie się również inne rozwiązanie w kwestii technicznej (wpisywania).
Istotne jest to, aby znaleźli się chętni do opracowania podstawowych pytań - do tej pory nie było. Część jest prosta bo na podane przez Ciebie pytania często odpowiedzią będzie odpowiedni punkt regulaminu BdPN, itp. W kwestii polecania tras, itp - tu mam wątpliwości, bo to trzeba ująć ogólnie a nie polecać konkretne trasy i pisać przewodnik. Noclegi - raczej odpada , to nie jest kwestia faq. Trasy z psem (?).
Faq może leżeć tam gdzie jest obecnie, tylko musi zostać zaktualizowane i doprowadzone do porządku, aby kogoś można było do niego odsyłać.

lucyna
03-05-2007, 22:44
1 wątek mogę opracować.

Browar
04-05-2007, 00:02
->Piotr
No ale dlaczego żaden link nie prowadzi do tego FAQ-a??To co zapodałeś jest troszkę nieaktualne,ja bym raczej wziął przykład z http://ngt.pl/forum/?p=faq ,tam po prostu się podpina już istniejące wątki pod konkretne hasła np. klikasz "pierwszy raz w Bieszczadach" i otwiera się lista wątków: http://forum.bieszczady.info.pl/showthread.php?t=3489
http://forum.bieszczady.info.pl/showthread.php?t=3516 itp,itd

Piotr
04-05-2007, 00:09
No ale dlaczego żaden link nie prowadzi do tego FAQ-a??
Bo to miało trochę działać jak faq na grupach news. Faq jest na serwerze jakimś tam i delikwentowi dajesz link do faq lub do odpowiedniego tematu w faq. Do tego nie dajemy bo raz że jest niedopracowane (zdechło) a dwa że nieaktualne.


To co zapodałeś jest troszkę nieaktualne
No tak jak pisałem - jest zupełnie nieaktualne, bo już parę lat minęło, ale jest "silnik".


,ja bym raczej wziął przykład z http://ngt.pl/forum/?p=faq ,tam po prostu się podpina już istniejące wątki pod konkretne hasła
To już nie moja działka - nie wiem czy tak się da zrobić.

bartolomeo
04-05-2007, 00:44
Takie faq już jest a przynajmniej jest baza (narzędzie) do jego ożywienia.
Nie wiedziałem o tym. Nie ma w takim razie potrzeby budowania od zera :)

Istotne jest to, aby znaleźli się chętni do opracowania podstawowych pytań - do tej pory nie było. Część jest prosta bo na podane przez Ciebie pytania często odpowiedzią będzie odpowiedni punkt regulaminu BdPN, itp.

Ja wybrałem takie pytania, które na moje oko często się powtarzały na forum. Nie zastanawiałem się jeszcze nad odpowiedziami.


W kwestii polecania tras, itp - tu mam wątpliwości, bo to trzeba ująć ogólnie a nie polecać konkretne trasy i pisać przewodnik.
Jeżeli na pytanie "gdzie jechać?" lub "a gdzie można stamtąd iść?" ktoś odpowiada na forum to robi to w kilku linijkach. I właśnie taka odpowiedź, może trochę zgrabniej ubrana w słowa, może pojawić się w FAQ.


Noclegi - raczej odpada , to nie jest kwestia faq.
Pytania o noclegi przewijają się przez forum często, szczególnie przed majowymi weekendami. Odpowiedź musi się w FAQ pojawić, nawet jeżeli będzie to odpowiedź "forum nie poleca żadnego konkretnego hotelu/schroniska/gospodarstwa agroturystycznego czy kempingu."

Trasy z psem (?).
No, może troszkę się zagalopowałem :)

Pozdrawiam
Bartek

Browar
23-06-2007, 13:28
Zapytał ktoś po raz kolejny:o której jest msza w Łopience?Odpowiedź na to pytanie padła nie raz,więc chciałem ją znaleźć i zapodać pytającemu.Niestety trzeba być chyba profesorem od wyszukiwarki,tej naszej,forumowej.Nie udało mi się nic znaleźć-szukałem frazy,z kwantyfikatorami,zaawansowanie...nic,tzn straszny mętlik.A przecież wiem że ta odpowiedź gdzieś jest.Dopiero jak skorzystałem z googla,znalazłem.Ponawiam więc apel o skonstruowanie dobrego FAQ-a.

admin
23-06-2007, 21:35
Znalazłeś na forum z pomocą googla? Możesz dać ewentualnie link na to co znalazłeś i jaką frazę szukałeś? Mieliśmy zawirowania googlowe i niedawno dopiero wróciliśmy do indeksu.
Prawdą jest też to, że forumowa wyszukiwarka musi być co jakiś czas (najlepiej jak najczęściej) indeksowana. Tzn włącza się specjalny mechanizm które mieli sobie nasze blisko 300MB bazy i wyławia sobie klucze po których potem szuka.
Zapuściłem teraz to indeksowanie więc w ciągu kilku godzin jakość wyszukiwania się poprawi.

Co do samego FAQ to oczywiście jestem za. Można to zrobić z pomocą tego starutkiego faka w moim serwisie - mało to forumowe rozwiązanie.
Można też to zrobić tak że w forumowym FAQ pododawać częste pytania i w nich jako odpowiedzi linki do konkretnych wątków.
Rozwiązanie drugie wydaję się forumowo uzasadnione i rozsądne ponieważ wątki są ciągle żywe (z pomocą społeczności się rozwijają) ale też trzeba mieć na uwadze, że część z nich się dezaktualizuje i rozmywa z trakcie dyskusji. Człowiek odesłany do wątku z 400 postami z czego 2 są w jego obszarze zainteresowań może się lekko zestresować.

Zasadniczo znalezienie złotego środka byłoby tutaj salomonowym wyjściem.

EDYTA:
Przełączyłem teraz mechanizm wyszukiwawczy z szukania "indeksowego" na fulltext. To powinno pomóc. Choć oczywiście pewności co do tego nie mam :)

Piotr
23-06-2007, 22:06
Nie udało mi się nic znaleźć
IMHO oprócz tego ze sama wyszukiwarka do ideałów nie należy, to nawet jeśli będzie w miarę sprawniej przeszukiwać niewiele to da. Niewiele da ponieważ gdyby temat posta, który Ci wyrzuca wyszukiwarka miał cośkolwiek wspólnego z zapytaniem to pewnie łatwo odpowiedni wątek byś odnalazł - niestety większość ma najwidoczniej problemy ze sformułowaniem jednego zdania, którym można opisać treść posta/pytania, przejrzyj forum trochę wstecz połowa tematów nie ma sensu.
Weźmy ten o którym piszesz: "Łopienka". Za jakis czas będziesz szukał i już nie będziesz pamiętał co w nim było, więc szukając będziesz musiał wchodzić w te kretyńskie tytuły tematów. Napisać "Łopienka - kiedy msze?" czy "Msze w Łopience" to jest zbyt trudne lub pracochłonne, ludzie są zarobieni i w ogóle.
O bzdetach w większości wątków szkoda gadać - niektórzy muszą w każdym coś dopisać, choćby dwa słowa, ale zawsze. Forum jest niereformowalne już - tu może pomóc tylko "trzęsienie ziemi" - wtedy połowa sie obrazi i pójdzie, przyjdą nowi, trochę czasu upłynie, może się łatwiej nauczą zasad które na innych forach są czymś oczywistym, ktoś będzie pilnował porządku aby "trzęsienie" miało charakter ciągły. Przy 100k postów wyjdzie to forum na dobre.
Ja skończyłem z naprawianiem tego forum.

Browar
24-06-2007, 09:20
->Admin
Zadałem najprostszą frazę:
łopienka site:forum.bieszczady.info.pl

Basia Z.
25-06-2007, 13:23
O bzdetach w większości wątków szkoda gadać - niektórzy muszą w każdym coś dopisać, choćby dwa słowa, ale zawsze. Forum jest niereformowalne już - tu może pomóc tylko "trzęsienie ziemi" - wtedy połowa sie obrazi i pójdzie, przyjdą nowi, trochę czasu upłynie, może się łatwiej nauczą zasad które na innych forach są czymś oczywistym, ktoś będzie pilnował porządku aby "trzęsienie" miało charakter ciągły. Przy 100k postów wyjdzie to forum na dobre.
Ja skończyłem z naprawianiem tego forum.

To o czym piszesz to bolączka wszystkich forów, nie tylko tego i chyba nie ma na nią rady.
Czasem posty OT są ciekawe, a te nieciekawe - ja zwyczajnie pomijam.

Poza tym , jeśli można się poszarogęsić.
Jako "newbie" mam takich kilka uwag do forum (porównując je z kilkoma innymi forami które znam).

Mam problemy z oznaczaniem postów jako przeczytane.
Wydaje mi się ze przeczytałam już na pewno wszystkie wypowiedzi na danym forum, a ciągle przed samym tytułem forum jest wykrzyknik informujący, że są tam wypowiedzi nieprzeczytane.

Brak szybkiego i wyraźnego przycisku "oznacz całe forum jako przeczytane" (często używam).

Trochę zbyt duży nadmiar różnych oznaczeń (ale to pewnie kwestia przyzwyczajenia do forum).

Brak sortowania użytkowników wg ilości postów.

Być może te opcje są, ale nie umiałam ich znaleźć.

Pozdrowienia

Basia

Piotr
25-06-2007, 13:40
Brak szybkiego i wyraźnego przycisku "oznacz całe forum jako przeczytane" (często używam).
Strona główna forum, nad Shoutbox: "Zaznacz Przeczytane Fora" - oznacza wszystkie jako przeczytane.


Brak sortowania użytkowników wg ilości postów.
Lista uzytkowników -> na samej górze klikasz "Postów" (pomiędzy Nazwa użytkownika a Avatar).