PDA

Zobacz pełną wersję : Urwisko Zonkla



Floydd
01-07-2007, 13:04
Witam,

ma mapie Ruthenusa niedaleko Cisnej jest zaznaczone Urwisko Zonkla. Czy ktoś coś o nim wie (pochodzenie urwiska oraz jego nazwy, czy jest to dobry punkt widokowy, itp) ?

klopsik
01-07-2007, 21:49
Chodzi ci o to kolo ryczywolu ? co jest ? w strone krywego ?

ww

Floydd
01-07-2007, 22:59
Tak, o to. Nigdzie nie mogę znaleźć informacji na jego temat.

klopsik
02-07-2007, 18:29
Witaj

Milego szukania wiec :-)

Do-misiek
03-07-2007, 00:25
Byłam tam nawet :) Wyczepista nazwa 8)

lucyna
03-07-2007, 08:29
Witam,

ma mapie Ruthenusa niedaleko Cisnej jest zaznaczone Urwisko Zonkla. Czy ktoś coś o nim wie (pochodzenie urwiska oraz jego nazwy, czy jest to dobry punkt widokowy, itp) ?

Poddaję się, nic nie znalazłam na ten temat.

Jabol
03-07-2007, 09:27
Byłem tam jakieś dwa tyg temu. Nie ujrzałem tam oszałamiajacych widoków ale i tak mi sie podobało. Najłatwiej jest tam dotrzeć PN granią od Krywego nie zawracajac sobie głowy pokrętnymi nielicznymi scieżkami. Dla mnie główną atrakcją było niesamowite jak na bieszczady nachylenie terenu, z tego powodu nie polecam podejścia od wschodu :-D Wydawało mi się ze z Jasła widziałem łysą polankę i miałem zamiar ja odnaleźć jednak na miejscu jakoś odeszła mi ochota na trawersowanie zbocza wte i wewte:))) Mam kilka fotek ale nie powalajacych na kolana. Uwaga: Na mokro-podeszczowo moze byc dość niebezpiecznie.

Floydd
03-07-2007, 11:25
Dzięki Jabol za info.
W Google Earth widać w tym miejscu faktycznie jaśniejszą plamę (jakby podłużną polanę w kierunku wsch-zach ). Ale dalej nic nie wiem o pochodzeniu urwiska oraz o jego nazwie.

sir Bazyl
03-07-2007, 15:59
. Nie ujrzałem tam oszałamiajacych widoków ale i tak mi sie podobało.
Co do widoków, to oczywiście oszałamiających nie ma (nie ta wysokość i zalesienie prawie zupełne), ale z samego urwiska roztacza się interesujący, wycinkowy widok aż po Tarnicę. Myślę, że jak tam się raz wybierzesz to będziesz tam później wracał. Mnie za każdym tam pobytem spotykała jakaś ciekawa przygoda, a to wielki basior pomykał tuż obok przez maliniaki, a to zimą po samą d... w śniegu delikatne zboczenie i wyjście całkiem z innej strony i takie tam inne.


Ale dalej nic nie wiem o pochodzeniu urwiska oraz o jego nazwie.
Niestety też nic na ten temat nie wiem. Kiedyś na forum już zadawałem pytanie o pochodzenie tej nazwy, ale nikt nie odpowiedział, czyli pewnie nikt nie wie oprócz P. Krukara. Kiedyś na mapach to urwisko nosiło nazwę Jeleni Skok. Związane to było ponoć z ucieczką jelenia gonionego przez wilki, zakończoną przez niego samobójczym skokiem z progu urwiska. Może ktoś z forumowiczów ma jakiś kontakt z Panem Wojciechem Krukarem i udałoby się wyjaśnić pochodzenie tej nazwy?

lucyna
03-07-2007, 16:11
Jest na Ukrainie. Już próbowałam. Nikt inny nie wie.

Browar
03-07-2007, 19:29
Kiedyś na mapach to urwisko nosiło nazwę Jeleni Skok.
Na jakiej mapie to widziałeś?Taka nazwa góry pod którą jest to urwisko funkcjonuje na mapach PPWK("Bieszczady" i "Bieszczady i Góry Sanocko-Turczańskie" 1:75000).Na mapie Krukara(Ruthenus) i Compassu funkcjonuje Mochnaczka(Berdo).Samo urwisko oprócz mapy Krukara jest zaznaczone na przedwojennej WIG-ówce(ale bez nazwy).
Przy szperaniu za tym urwiskiem zwróciłem uwagę na nazwę przełęczy poniżej:PPWK podaje Zwór,u Krukara jest Prislipiec a na "pięćdziesiątce" topo z lat 70-tych oraz na radzieckiej "setce" z tegoż okresu przełęcz nosi dumną nazwę "Przełęczy Milicjantów" :twisted:

Piotr
03-07-2007, 19:38
Na jakiej mapie to widziałeś?
Jako Jeleni Skok jest m.in. na PPWK (Copernicus), 1:75k,wydanie IV (chyba z 2003 lub 2004 - nie napisali na okładce a nie chce mi się otwierać ;-))

sir Bazyl
03-07-2007, 20:07
Na jakiej mapie to widziałeś?
Nazwa dotyczyła chyba faktycznie całego wzgórza a nie wyłącznie urwiska, od którego jak sądzę wzięła się właśnie ta nazwa. Stare mapy mam pochowane sam nie wiem gdzie, ale znalazłem przewodnik Stanisława Kłosa Bieszczady (Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1986), w którym opisano to następująco:
Trasa nieznakowana. Urokliwa wycieczka, godna polecenia dla poznania ciekawego urwiska i oryginalnej panoramy.(...)
Tu w prawo, rzadko uczęszczaną dróżką stromo w górę na szeroką połogą wniosłość zwaną Jeleni Skok (777 m). Na wierzchowinie, wśród wykrotów i zielska, ślad dróżki ginie. Lasem przechodzimy nieco w lewo na widoczny wśród drzew wyraźny kamienisty kopczyk, z przeciwnej strony którego znajduje się wielkie skalne urwisko (ok. 40 m wysokości). Według podania miał stąd skoczyć w dół wielki jeleń zagoniony przez wilki - stąd nazwa szczytu...

klopsik
03-07-2007, 21:54
Witam

Jaskin tam nie znalzlem a bylem tam rok temu , pare wystajacych skal z stoku dla geologa zapewne bylo jaks podnieta mnie to nie rusza:-D.O Osuwisko stare jest ma juz paredzesiatek lat na karku martwe tylko rumosz bez widocznych szczelin,,,,

ww

iza
03-07-2007, 22:43
Oficyna Wydawnicza „ REWASZ ” „ BOSZ” SP .C – 1995r
Bieszczady Przewodnik :
…………… Inne zupełnie nieznane urwisko można znaleźć w bocznym grzbiecie sięgającym po Cisną , na południowo wschodnim Stoku Jeleniego Skoku (778m) , w miejscu zwanym Ułyczata . Podczas wojny rozbił się o nie sowiecki „ kukuruźnik „ ….. ( str 172)

sir Bazyl
03-07-2007, 23:13
… Inne zupełnie nieznane urwisko można znaleźć w bocznym grzbiecie sięgającym po Cisną ,...w miejscu zwanym Ułyczata.
Iza dorzuciła nam jeszcze jedną nazwę (za Rewaszem - Boszem), tego pięknego zakątka. Może ktoś wie co ona oznacza? Jeśli dobrze kojarzę to Bosz jest "za płotem" Lucyny. Może wiedzą?

Floydd
03-07-2007, 23:56
Coraz więcej informacji, ale również nowe znaki zapytania...

Browar
12-07-2007, 23:10
W latach osiemdziesiątych leśnicy próbowali zalesić samo urwisko posuwając się nawet do "naziemiania",niestety z marnym skutkiem-co ulewa,to kicha.Urwisko jest znane (wśród leśników) pod nazwą "Jeleni skok".Nazwa "Urwisko Zonkla" jest szerzej nieznana...

Recon
18-02-2008, 15:41
Zauważyłem też tę nową nazwę bo na starszych mapach była nazwa Jeleni Skok. Ale według ludzi tam mieszkających, jeszcze przed wojną nazwa ta była troszkę inna i była wymieniana jako "Jeleni Stok" (str. 214 Bieszczady - słownik historyczny-krajoznawczy z 1996 roku - opracowanie całościowe Stanisław Kryciński). Jesli chodzi o wyjaśnienie pochodzenia Jeleni Stok to spotkałem się już z takimi opowieściami, że jelenie by sobie poryczeć stawały właśnie na jakimś stromym stoku by było je lepiej słychać i dalej mógł nieść ich głos. Może więc prawidłowa nazwa powinna brzmieć Jeleni Stok bez późniejszych zmian do których próbuje sie dorobić jakąś legendę?

sir Bazyl
19-02-2008, 22:15
Zauważyłem też tę nową nazwę bo na starszych mapach była nazwa Jeleni Skok. Ale według ludzi tam mieszkających, jeszcze przed wojną nazwa ta była troszkę inna i była wymieniana jako "Jeleni Stok" (str. 214 Bieszczady - słownik historyczny-krajoznawczy z 1996 roku - opracowanie całościowe Stanisław Kryciński). Jesli chodzi o wyjaśnienie pochodzenia Jeleni Stok to spotkałem się już z takimi opowieściami, że jelenie by sobie poryczeć stawały właśnie na jakimś stromym stoku by było je lepiej słychać i dalej mógł nieść ich głos. Może więc prawidłowa nazwa powinna brzmieć Jeleni Stok bez późniejszych zmian do których próbuje sie dorobić jakąś legendę?
Hej!
Spójrz jeszcze raz na 214 stronę przytaczanego wydawnictwa. Dokładnie jest tam napisane w dziale nazewnictwo:
Berdo - urwisko zwane na mapach Jeleni Stok.
Ten "stok" to chyba literówka gdyż na mapach z okresu wydania Słownika jest właśnie skok nie stok. Więc jeśli już, to nazwą przedwojenną mogło być Berdo a nie Jeleni St(k)ok.
Odświeżając ten wątek przypomniałeś mi o spotkaniu z P. Wojciechem Krukarem, którego zapytałem o pochodzenie tej nazwy. Odpowiedział mi, iż pochodzi od słów zomkło, zomokło, zonklo (tak to zapamiętałem) i oznacza urwisko, osuwisko, stromiznę.
Teraz wertując ww. Słownik wypatrzyłem na stronie 34:
"Zomkło (Łopienka), Zomkło (Przysłup), Zompla (Zawój), Zonkle (Dołżyca k/Cisnej)
Zomkło oznacza w Bieszczadach miejsce, gdzie obsunęła się ziemia, stromy stok, przepaść. Na Bojkowszczyźnie jest to odpowiednik (synonim) typowego dla Łemkowszczyzny toponimu Zwezło".
Nie pasuje mi natomiast forma w jakiej użyto nazwy, gdyż cały czas myślałem, że jak jest urwisko Zonkla, to ten Zonkiel jakiś musi ważny był :razz:, a tu nulki.

Recon
20-02-2008, 00:32
Czyli idąc tym tropem: "Berdo" w Bieszczadach oznacza - stromą górę, przepaść (str. 27 tegoż słownika) ma urwisko "Zonkle" (str 34) zwane na mapach ale i w przekazach ludzi tam mieszkających (przynajmniej wg. pana Mikołaja Wajdy str. 214, nazewnictwo 8) "Jeleni Stok".
Obecnie góra ta na mapie nosi nazwę Mochnaczka (Berdo) 777 m (Mochnaczka, ukr. mochnatyj - porosły mchem) i ma też nazwę urwiska "urwisko Zonkla". Trochę komuś się pogibało i dla turystów wyszła zagadka. To albo jednak na mapie powinno być to oznaczone po dawnemu "Berdo" wraz z oznaczeniem "Zonkle Jeleni stok" albo już po dzisiejszemu jeśli juz ta góra faktycznie ma nazywać się Mochnaczka (tylko dlaczego???) wraz z nazwą "Urwisko Jeleni Stok". Może zbliżamy sie do wyjaaśnienia nazwy? ;)

lucyna
20-02-2008, 07:59
Jest jeszcze piękne określenie na stromiznę: boroło. Boroło pięknie widać z drogi przechodzącej przez Jabłonki. Taka stroma górka, odcinający się stożek w panoramie.
Boroło=przepaść, stromizna.

Browar
20-02-2008, 11:43
Jest jeszcze piękne określenie na stromiznę: boroło. Boroło pięknie widać z drogi przechodzącej przez Jabłonki. Taka stroma górka, odcinający się stożek w panoramie.
Boroło=przepaść, stromizna.

W Beskidzie funkcjonuje też świetna nazwa "styr".

dziabka1
23-02-2008, 10:32
Jest jeszcze piękne określenie na stromiznę: boroło. Boroło pięknie widać z drogi przechodzącej przez Jabłonki. Taka stroma górka, odcinający się stożek w panoramie.
Boroło=przepaść, stromizna.

Mianem Boroła określano także początkowy odcinek zejścia ze Smereka do Smereka - taki bardzo stromy kawałek. Mnie się też bardzo podoba ta nazwa :)

lucyna
23-02-2008, 11:39
Mi także. Ostatnio trzy przewodniczki miały cokolwiek inne zdanie na temat toponimu. Było: Wojtek ratuj. Sprawa jest bardziej skomplikowana niż nam się wydaje. Pierwsza mapa tego terenu powstała w 1789 r. (można ją kupić na allegro za ponad 50 zł). Została sporządzona przez austriackich kartografów nie znających ani j. polskiego ani gwary. Stąd bardzo liczne błędy i które potem były powielane lub podawane błednie (błędy z błędów). Następna rzecz to pamięc ludzka. Prowadząc badania topomastyczne przepytywani są ludzie w róznym wieku, nie zawsze dobrze kojarzące nazwę z miejscem. Sama miałam z tym problem mimo tego, że osoba pytająca i ja posługiwaliśmy się tymi samymi mapami. Moja Mama już nie potrafiła dokładnie wskazać miejsca i podać lokalną nazwę. Poza tym w róźnych częsciach tej samej miejscowości funkcjonowały rózne określenia tego samego miejsca. Przepytywana przez Wojtka wskazałam część góry jako Kiczerę, już sąsiadka mówiła na nią Kiczarka, a w górnym końcu mojej rodzinnej miejscowości to miejsce nie miało nazwy lub określano go Za Błoniem.

joorg
23-02-2008, 16:56
Mianem Boroła określano... Mnie się też bardzo podoba ta nazwa :)
Berdo(prasłow.)-stromy stok góry,przepaść(zdrobniale Berce od Berdce)
Berło (bojko.)-skała ,nie występuje na zachód od Cisnej,..(Berło ,Berdlo,Berdło)
Boroło-Borło (prasłow.) - skała , nazwa jest typowa dla Bojkowszczyzny i nie występuje na zachód od Cisnej.
To wszysytko cytuję za W Krukarem.Nazwy są piękne,ale
jeżeli chdzi o urwisko Zonkla , to zdecydowanie Berdo , a nie Boroło .
Stąd Hnatowe Berdo , a nie Berło, czy Borło.

Recon
10-03-2008, 01:50
"jabello" na swojej stronie ma zamieszczone zdjęcie z fragmentem tego urwiska http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1eb631e2f7fc22e6.html

Recon
21-04-2015, 13:53
Teraz może Mochnaczka będzie bardziej sławna w Bieszczadach niż tylko w tym wątku ;) http://natchnieni-bieszczadem.pl/2015/04/nastepny-artykul-w-gazecie-nowiny-o-naszych-dzialaniach/

Browar
21-04-2015, 14:32
Zamiszczam coby zwizualizować ów Skok Jeleni

Recon
21-04-2015, 14:43
Ps. Jak zobaczyłem Browara wizualizację to nagle dostałem olśnienia... w tym wątku był mój pierwszy post na Forum. To już mi 7 lat z Wami minęło 18 lutego!
O i jeszcze do tego dziś 1650 post, rany... a ile było głupich :P

Recon
23-04-2015, 14:56
Tyle czasu na Forum była cisza, tak mało się mówiło a tu nagle bach i to od razu z fiu fiu... zaczyna się sporo dziać koło Urwiska Zonkla vel Skoku Jelenim, nawet organizowana jest zbiórka tych co chcą w tym pomóc. Anons poniżej

37527

Można więcej się dowiedzieć o poszukiwaniach Sztolni "Róża" tutaj https://www.facebook.com/136282973098091/photos/a.386915664701486.88376.136282973098091/870750416318006/?type=1&theater

Recon
27-02-2016, 17:38
Powstała już ścieżka http://mojebieszczady.com/aktualnosci/2016/02/07/polecam-w-bieszczadach-nad-sztolin%C4%85-%C5%9Bcie%C5%BCka-przyrodniczo-historyczna-w-cisnej