PDA

Zobacz pełną wersję : Nowy obiekt na liście UNESCO



Basia Z.
18-07-2007, 17:10
W informacjach wyczytałam, że na konferencji w Nowej Zelandii, która odbyła się w dniach 23.06-02.07 b.r. wpisano na listę UNESCO między innymi taki obiekt (cytuję):

Słowacja / Ukraina – Pierwotne lasy bukowe w Karpatach, będące znakomitym przykładem zachowanego w stanie nienaruszonym kompleksu leśnego strefy umiarkowanej i jednocześnie najbardziej kompletnego systemu ekologicznego europejskich lasów bukowych. Obszar ten jest także bezcennym rezerwuarem materiału genetycznego nie tylko buków, ale także wielu innych gatunków związanych z tego typu siedliskiem leśnym. (obiekt transgraniczny)

Mam pytanie - jaki konkretnie obszar obejmują owe lasy ?

Bo przy założeniu ze są to lasy transgraniczne można z dużym prawdopodobieństwem przypuszczać, ze obejmują one część Bieszczadów.

I dlatego zadaję to pytanie na tym forum.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrowienia

Basia

chris
18-07-2007, 18:03
http://whc.unesco.org/en/list/1133

Basia Z.
19-07-2007, 07:25
http://whc.unesco.org/en/list/1133

Na tą stronę to ja również trafiłam i znalazłam że las jest w 10 "kawałkach".
Ale nie wszystkie lokalizacje mi coś mówią (zwłaszcza tam gdzie nazwa ukraińska jest tłumaczona na angielską).

Najbardziej przydałyby się mapki, lub może coś na stronach ukraińskich z ukraińskimi nazwami.
Ale poszukam sama.

Pozdrowienia

Basia

wtak
25-07-2007, 10:43
Wydaje się że Bukovskie Vrchy to słowackie bieszczady...

Basia Z.
30-07-2007, 11:19
Wydaje się że Bukovskie Vrchy to słowackie bieszczady...

Tyle to wiem, wiem również gdzie jest Vyhorlat. Chodzi mi niektóre inne kawałki.

Witam po powrocie z Gorganów i pozdrawiam.

Basia

lucyna
08-12-2007, 12:18
Hmm tak się zastanawiam nad tym problemem. Skąd pochodzą te fr , które zanotowałam: "Wiadomości o przyrodzie słowackiej części międzynarodowego rezerwatu biosferyzawieraja elementarne...". "Przy opracowaniu monitoringu dla RPK braliśmy pod uwagę znaczenie ekologiczne oraz stojące przed nim naukowe i przyrodochronne zadania". Niestety, mam problem z dobrnięciem do źródeł. W internecie nic na ten temat nie ma. Może tu chodzi o Słowacja/Ukraina Pierwotne lasy bukowe w Karpatach?