PDA

Zobacz pełną wersję : Żernica Wyżna-prośba



reckom
17-08-2007, 02:50
Witam,to mój pierwszy post.W lipcu po raz pierwszy moje nogi stanęły w Bieszczadach a moje geny "zawyły".Wprawdzie urodzone nad morzem-nie zapomniały skąd pochodzą.Wiem że są ciekawsze miejsca,ale o Żernicy słyszę i szukam jej na mapach odkąd sięgam pamięcią.I wreszcie po 60 latach ojciec mój zobaczył tę swoją Żernicę.A co zobaczył to pewnie wiecie.Opuścił swój dom jako 14 letni chłopak,coś tam pamiętał,ale jego pamięć nie wytrzymała konfrontacji na miejscu.Podobno mieszkał ok 2 km w górę od cerkwii,pod górą Banią,wieczorem widział światła z Bereżnicy albo Woli Matiaszowej.
Gdyby ktoś przypadkiem przechodził od strony Bereżnicy Wyżnej w kierunku Żernicy,a szczególnie wtedy gdy nie ma tyle zieleni i pstryknął parę fotek okolicy,może jakieś fundamenty,ślady siedlisk,to bardzo proszę o przesłanie (może być na priv)Chodziliśmy tam w czasie okropnych upałów(aparat odmówił posłuszeństwa),czasu też było niewiele a i wzruszenie wielkie.NIe muszę chyba pisać że od tego czasu ponowny przyjazd stał się naszą OBSESJĄ.Z góry Wielkie Dzięki za każdy odzew.:smile:
PS.węglarze ostrzegali przed niedżwiedziami,ponoć grasuje tam matka z małymi:shock:

lucyna
17-08-2007, 08:18
Nie grasuje. Ma w pobliżu swoją gawrę. Swój dom.

reckom
17-08-2007, 11:30
TAK ,TAK ,ma swoją gawrę ,swój dom w pobliżu i nie "grasuje" tylko wychodzi z dziećmi na spacerki i po zakupy do marketu.SORRY.Wiem że po jednorazowym pobycie nie mogę równać się z wytrawnymi znawcami Bieszczad,liczę jednak na parę fotek od życzliwych ludzi,z okolic o których piszę a nie na pouczenia na temat co niedźwieź robi.Jeszcze raz PRZEPRASZAM

Jabol
17-08-2007, 22:32
zimowe i wiosenne fotki cie interesują? Mam tego troszke :) daj kolego swego meila na PW to podeślę. Pozdr

reckom
18-08-2007, 17:07
DZIĘKI WIELKIE:grin: już wysłany.

reckom
17-03-2008, 11:32
KOCHANI-ponawiam prośbę z pierwszego posta.Nie mam szans aby teraz wczesną wiosną odwiedzić ŻERNICĘ poszukać śladów przeszłości,ale jeśli ktoś z Was zechciał by być moim "okiem"i obiektywem,i zrobić trochę zdjęć na trasie Żernica Niżna ,Wyżna-szczególnie okolice góry BANIA ,drogi w kierunku Woli Matiaszowej i potoku spływającego od Bereski.
Tyle wspaniałych zdjęć można znależć ze wsi Choceń,a Żernica podzieliła jej losy,i leży tak niedaleko a tak trudno znaleźć coś na jej temat.A przecież była to duża wieś,i myślę że też zasługuje na jakieś upamiętnienie.Fotografie jakie można znaleźć w necie to tylko kaplica i cerkiew i ew zabudowania po byłym PGR.A żyło tam przed wojną ponad 880 osób ,czy nie pozostał tam już po nich żaden ślad?Zdjęcia prezentujące urodę i niepowtarzalne pięko Bieszczad są CUUUUUDOOOOWNE,ale jest ich dużo,
dlatego jeszcze raz BAAAAAAAARDZO PROSZĘ O ZDJĘCIA Z ŻERNICY. Na forum albo na pw
D Z I Ę K U J Ę

marcins
17-03-2008, 16:59
Witaj! Pracowałem rok (2006) w nadleśnictwie Lesko w lesnictwie Średnia Wieś - między innymi obejmującym tereny Żernicy na północ od drogi. Sporo cieli tam wtedy, więc miałem możliwość zapoznać się przy okazji z terenem. Kilka fotek z zeszłego roku dałem w jesieni na stronie Nadleśnictwa Baligród - w tym widok na dolinę Żernicy ze szczytu nad Bereżnicą. Mogę zamieścić kilka fotek tutaj, ale ograniczenia techniczne pozwalaja tylko na niskie rozdzielczości.

Niestety śladów po dawnych domach jest tam niewiele - działalność PGR oraz kolejnych właścicieli raczej nie sprzyjała tak jak w przypadku Chocenia ocaleniu fundamentów itp.

Z ciekawszych przygód to miałem jedną taką ze studnią w górnej części doliny niedaleko tego starego dębu. Robiąc zdjęcie tojadów (rośliny, która zapewne rosła kiedyś w ogródku) i robiąc krok do tyłu wpadłem do studni zatrzymując się na rozstawionych łokciach. Obyło się bez obrażeń, jakoś się wygramoliłem, a do dna miałem jeszcze z 3 metry.

Wieczorem pogrzebię w zdjęciach i coś wrzucę.

marcins
17-03-2008, 19:51
A więc kilka fotek z 2005 i 2006 roku - teraz to się trochę pozminiało w Żernicy: krajobraz radykalnie się odkrzaczył :)

1.Droga w Żernicy Niżnej.
2. Widok na cerkwisko w Żernicy Niżnej.
3. Droga w Żernicy Niżnej - tych tarnin już nie ma.
4. Widok na Smerek z południowego ramienia Patroli.
5. Ciągnik zrywkowy nad Żernicą.
6. Bobrowa tama przy drodze.
7. Stare lipy w Żernicy Niżnej.
8. Widok na Żernicę i stare budynki PGR z drogi na Stebne.
9. Z tej samej drogi widok w stronę Patroli-Bani.
10. Rozwalone po powodzi (lipiec 2005) kregi z mostku w Żernicy Wyżnej - jesień 2005.

marcins
17-03-2008, 20:20
I jeszcze kilka (pierwsza z 2005 roku, pozostałe z 2007):

11. Cerkiew w Żernicy Wyżnej.
12. Widok na drogę po której jechał ten ciągnik i skąd zrobiłem zdjęcie na Smerek.
13. Widok na żernicę znad Bereżnicy.
14. Widok na tzw. "pięćdziesiątkę".
15 i 16. tojad przy którym zaliczyłem studnię.

reckom
19-03-2008, 11:33
Drogi Marcinie -serdecznie dziękuję za odzew i zdjęcia.Wpatruję się w nie chcąc rozpoznać miejsca ,które miałam możliwość widzieć przez ok 2 godziny 21 lipca 2007 r.Upał był taki że aparat odmówił posłuszeństwa,jednak kilka zdjęć udało mi się zrobić.Jak się nauczę ;) to je tutaj umieszczę,może kogoś zainteresują. :) Lipcowa,bujna zieleń nie sprzyjała szukaniu śladów na ziemi.
Miejsce,gdzie rosły te tojady,to zielone wzgórze z lewej-czy to przypadkiem G.Bania? bo podobny widok mi się przypomna :) i stare dęby też.
A ta studnia,to znak że mogło być tam siedlisko.Może nawet to którego szukałam.?:0
Może ,może...................................:)
Ps jeśli można to 3 pytania :1 co to jest "pięćdziesiątka", 2 czy bania i patrola to to samo,3 co to jest stebne bo nie kojarzę?
Z góry dziękuję ,a jeśli ktoś ma jeszcze jakieś zdjęcia z Żernicy Wyżnej ,to proszę o każdą ilość. Może być na forum albo na adres : m_kuk@op.pl
Marcinie jeśli możesz te fotki z forum ale w lepszej rozdzielczości też przesłać na ten adres będę BARDZO WDZIĘCZNA :))

bertrand236
19-03-2008, 22:25
1. "pięćdziesiatka" to nr drogi/stokówki
2.Tak
3. Góra

Polecam http://www.bieszczady.pl/?n=bieszczady_mapa_mapy&catID=241
Pozdrawiam

marcins
25-03-2008, 22:00
1. Pięćdziesiatka to o ile mi wiadomo nie tyle nr drogi - stokówki (stokówka to droga leśna trawersująca stok) jak to nazwał Bertrand a nazwa pól w dawnym PGR od 50 ha w jednym kawałku. Przez tą górkę-łąki biegnie pasek terenu - "droga" szlak zrywkowy Nadlesnictwa Lesko.
2. Tak te nazwy oznaczaja to samo, zależy w jakiej skali spojrzeć. Na mapie autorstwa W.Krukara "Okolice Baligrodu" nazwy te tyczą się dwóch różnych wierzchołków tej samej góry.
3. Stebne to pierwotnie nazwa góry, na mapach Krukara chyba wędrowała trochę wraz z nowymi wydaniami. Aktualnie nazwa ta funkcjonuje bardziej jako nazwa części lasów leśnictwa Żernica.

A te tojady rosły niedaleko tego starego dębu, u podnóża Bani.

bertrand236
25-03-2008, 22:31
Dzięki Marcinie za sprostowanie.
Pozdrawiam

marcins
25-03-2008, 22:35
Nie ma sprawy. Sam też długo dumałem nad tą pięćdziesiatką, aż mnie oświecił leśniczy z Nowosiółek (L.Średnia Wieś) skąd ta nazwa.
Pozdrawiam.

dziabka1
26-03-2008, 10:31
z Nowosiółek (L.Średnia Wieś) s

A ja tak zupełnie OT - Nowosiółek czy Nowosiółków? Jakby co, to można mnie wyrzucić :)

lucyna
26-03-2008, 11:16
Nowosiółek ale z Bieszczadów tak jest z dziada pradziada.

bertrand236
26-03-2008, 11:35
.... z Bieszczadów tak jest z dziada pradziada.

Dyskusje na ten temat się już toczyły: http://forum.bieszczady.info.pl/showthread.php?t=1655&highlight=bieszczad%C3%B3w


Mniemam, że jeszcze toczyć się będą:lol:

Pozdrawiam

lucyna
26-03-2008, 12:19
Oj będą.
Ostatnio dwie osoby op... jak św. Michał diabła mnie , gdyż sądziły, że wyłamałam sie z kręgu tradycji i mówię z Bieszczad.

marcins
28-03-2008, 00:06
...a jeśli ktoś ma jeszcze jakieś zdjęcia z Żernicy Wyżnej ,to proszę o każdą ilość. Może być na forum albo na adres : m_kuk@op.pl
Marcinie jeśli możesz te fotki z forum ale w lepszej rozdzielczości też przesłać na ten adres będę BARDZO WDZIĘCZNA :))

Mam sporo zdjęć z Żernicy, ale żadna rewelacja podobne do tych co zamieściłem. Mogę Ci zgrać na płytę i podesłać, bo net mi trochę wolno hula. Ewentualnie jak będziesz w lecie to Ci je podam jakoś. Pozdrawiam.

reckom
28-03-2008, 11:35
Mam sporo zdjęć z Żernicy, ale żadna rewelacja podobne do tych co zamieściłem. Mogę Ci zgrać na płytę i podesłać, bo net mi trochę wolno hula. Ewentualnie jak będziesz w lecie to Ci je podam jakoś. Pozdrawiam.
Wiem że to żadna rewelacja :mrgreen:ale dla mnie wartość sentymentalna OGROMNA,nie wiem kiedy znowu tam pojadę.Bieszczady mnie oszołomiły.Dla kogoś,kto urodził się i większość życia spędził w okolicy płaskiej jak stół-to wrażenia nie do opisania.
Marcinie,jeśli możesz mi to zgrać na płytę ,to SUPER :-)adres wyślę na pm:-)
Dziękuję wszystkim za odzew,:-)



pozdrawiam

reckom
10-04-2008, 11:28
Witam :) :grin: Chcę w tym miejscu bardzo podziękować Panu Marcinowi Scelinie- :grin: za życzliwość.Zdjęcia i mapę otrzymałam pocztą .Życzę zdrowia,szczęścia rodzinnego i zawodowego.:-DPozdrawiam serdecznie :-D

reckom
10-04-2008, 11:36
Jeśli uda się operacja :twisted: to wyślę kilka swoich zdjęć z żernicy z 21 lipca2007.Uwaga start:
1. wjazd od strony Zahoczewia
2. cerkiew lipiec 2007
3. "lista obecności"
4. wnętrze cerkwi
5.zabudowania widziane ze schodów cerkwi
6."zaciągamy" języka na temat stanu drogi
7.przygotowanie do wypału
8.u podnóża Bani
9.droga w kierunku Bereżnicy Wyżnej

reckom
10-04-2008, 12:03
Udało się,więc dodam jeszcze kilka z Bereżnicy Wyżnej -w lipcu 2007 roku była dobra asfaltowa droga i można było spokojnie dojechać pod Markowską.start:grin:
1. widok w dół
2. w lewo widok na Żernicę
3.do tego miejsca da się dojechać
4.w prawo widok w kierunku Rybnego .

vm2301
23-05-2008, 12:34
Kilka fotek i z Wyzniej, choć do cerkwi raczej i sąsiedztwa ograniczone:

http://picasaweb.google.com/vm2301/ErnicaNiNaIWyNa

Pozdrawiam:)

reckom
25-05-2008, 14:05
VM2301-DZIĘKUJĘ ZA ZDJĘCIA :-D:-D-szkoda że nie mieliście pogody.Ale mogłam zobaczyćŻernicę w innej -wiosennej szacie i w deszczu.Pozdrawiam .
Czy na starym cmentarzu,tym powyżej cerkwii istnieją jakieś nagrobki albo wogóle jakieś ślady?Czy ktoś tam był?Jeśli tak jak zwykle proszę o foto. :grin::-P

marcins
25-05-2008, 18:36
Stare nagrobki i ślady po grobach są zarówno na cmentarzu w Żernicy Niżnej obok cerkwiska i w Wyżnej wokół cerkwi. Jak tam zaglądałem to czasem jakiś znicz się palił albo kwiatki były przyniesione. Gdy byłem na stażu w N.Lesko to spotykałem przyjezdnych, którzy pytali o cmentarz lub cerkiew. Część z tych ludzi to byli potomkowie wysiedlonych mieszkańców Żernicy.

marcins
01-11-2008, 20:57
Kilka zdjątek z 1 listopada z Żernicy Wyżnej - cerkiew i okolice, polichromie, cmentarz, kwitnący chaber miękkowłosy:

marcins
01-11-2008, 20:58
I jeszcze dwa zdjęcia:

bertrand236
01-11-2008, 21:01
Kilka zdjątek z 1 listopada z Żernicy Wyżnej - cerkiew i okolice, polichromie, cmentarz, kwitnący chaber miękkowłosy:

Coś mi się wydaje, ze desek na stropie ubywa....
Pozdrawiam

marcins
01-11-2008, 21:03
Coś mi się wydaje, ze desek na stropie ubywa....
Pozdrawiam

Też się nad tym zastanawiałem...

marcins
26-04-2009, 23:26
W Żernicy remonty. Półtora tygodnia temu zajechałem tam w oczekiwaniu na samochód po drewno. Odnawiają kościółek w Żernicy Niżnej. Ogrodzono stary cmentarz i cerkwisko również. Wszystkiemu towarzyszą dość poważne roboty ziemne i na razie to dość nieciekawie wygląda. W Żernicy Wyżnej remontują cerkiew, ale tam nie udało mi się już dojechać, więc tylko zdjęcia kościółka:

bertrand236
26-04-2009, 23:34
No, to chyba się w tym tygodniu tam przejdę

marcins
26-04-2009, 23:51
Warto, warto tam zajrzeć. Daj znać jak się będziesz wybierał ;)

Recon
27-04-2009, 00:17
Ciekawe na czyje zlecenie?

vm2301
27-04-2009, 11:14
Kurna, rozumiem, że trza dbać o takie budowle, by zachować dla potomnych...ale to już nie to samo...

machoney
27-04-2009, 14:07
Troszkę inaczej to wyglądało kilka miesięcy temu...

http://machoney.ndl.pl/galeria/bieszczady23/01.jpg

buba
28-04-2009, 11:48
Ciekawe na czyje zlecenie?
na czyje zlecenie remonty kosciolka??
pewnie warszawiaki petycje napisali ;)


ladna fotka, machoney :)

reckom
28-04-2009, 12:10
Bertrandzie -jeśli dotrzesz do Wyżnej,podejdź PROSZĘ odrobinę dalej za cerkiew.Tam po prawej stronie jest kępa drzew na wzgórku.To podobno jest cmentarz,ciekawe czy są tam jakieś ślady po nagrobkach?Może foto jakieś-z góry DZIĘKUJĘ

marcins
28-04-2009, 16:47
Bertrandzie -jeśli dotrzesz do Wyżnej,podejdź PROSZĘ odrobinę dalej za cerkiew.Tam po prawej stronie jest kępa drzew na wzgórku.To podobno jest cmentarz,ciekawe czy są tam jakieś ślady po nagrobkach?Może foto jakieś-z góry DZIĘKUJĘ

Od byłego leśniczego słyszałem, że tam był cmentarz dla biedniejszych mieszkańców. Jak będę miał chwilkę to również go poszukam.

Misieg
28-04-2009, 22:31
Wie ktoś coś więcej o prowadzonych remontach w Żernicy?

marcins
28-04-2009, 22:47
Przez parę ostatnich lat w Żernicy sporo się zmieniło. Remonty prowadzi obecny właściciel wsi.

Misieg
28-04-2009, 23:10
Przez parę ostatnich lat w Żernicy sporo się zmieniło. Remonty prowadzi obecny właściciel wsi.

Byłem tam jakieś 3 miesiące temu i nic nie zapowiadało jakiegokolwiek remontu:) Oczywiście cieszy mnie taki obrót sytuacji, z niecierpliwością czekam na jakiekolwiek foty remontowanych obiektów.

Marco Polo
29-04-2009, 00:01
Od byłego leśniczego słyszałem, że tam był cmentarz dla biedniejszych mieszkańców. Jak będę miał chwilkę to również go poszukam.

Kilkanaście lat temu rozmawiałem ze starszą kobieta, która urodziła się i mieszkała w Żernicy Wyżnej przez ponad 20 lat - tuż po wojnie wyszła za mąż i zamieszkała z mężem w Lesku. Powiedziała mi, że powyżej cerkwi, po prawej stronie drogi do Bereźnicy Wyżnej, na niewielkim cyplu nad potokiem znajdował się cmentarz żołnierzy z okresu I wojny światowej. Na jednej z przedwojennych jest on zaznaczony- ale nie mogę jej w tej chwili odnaleźć - bałagan po przeprowadzce :-(. Niedługo po tej rozmowie byłem tam, lecz nie znalazłem żadnych śladów. Żałuję, że ponownie nie porozmawiałem z tą panią. Niestety zmarła 2 miesiące temu. Prawdopobnie Marcinie chodzi o ten sam cmentarz.

vm2301
29-04-2009, 11:45
Na WIGówce jest coś takiego zaznaczone.

Misieg
29-04-2009, 15:01
Super,że ktoś się zajął cerkwią, szczytem rewelacji byłoby odtworzenie oryginalnej konstrukcji dachu -tj. przywrócenie konstrukcji storczykowej - ewenementu w tych czasach w bieszczadach i nie tylko, a także przywrócenie sygnaturki na dachu ( w latach 80tych została zniszczona). Trzymam kciuki za całość projektu. Oby tak dalej!

reckom
29-04-2009, 16:06
Od byłego leśniczego słyszałem, że tam był cmentarz dla biedniejszych mieszkańców. Jak będę miał chwilkę to również go poszukam.

Było tam jeszcze jedno miejsce,gdzie pochowano ofiary jakiegoś pomoru -jeśli dobrze przypominam sobie opowieści -to była to czerwonka w czasie I Wojny Światowej albo trochę później.Zmarłych pochowano na górze za potokiem ,po lewej stronie cerkwi (jesli stoimy twarzą do gównego wejścia).Na tej górze przez wiele lat stał duży,widoczny z daleka krzyż.

reckom
04-05-2009, 14:25
Byłam :)) widziałam :)) dzieje się :))
Czerwona strzałka wskazuje miejsce gdzie było wejście na ten cmentarz ,wewnątrz wygląda tak jak zdjęciu ostatnim.

bertrand236
04-05-2009, 22:04
Stan z 3 maja 2009.

Pozdrawiam

reckom
05-05-2009, 23:20
Bertrand :-):grin: dzięki.
Niespodziewanie nawet dla samej siebie :roll: byłam tam 1 i 2 maja :grin:

damian
06-05-2009, 17:49
Przez parę ostatnich lat w Żernicy sporo się zmieniło. Remonty prowadzi obecny właściciel wsi.

A to sobie wies mozna kupic???

bertrand236
22-05-2009, 15:08
Stan z maja 2009 i sierpnia 2006. Trochę sie zmieniło. Ładniej było w 2006, ale to jest moje prywatne zdanie...
Pozdrawiam

vm2301
22-05-2009, 21:37
No...jak na razie na niekorzyść:(

Misieg
22-05-2009, 21:56
Mnie zastanawiają te wieżyczki na cerkwi w Żernicy, myślałem że w wersji oryginalnej była tylko 1...a teraz są 3

bertrand236
22-05-2009, 22:07
Pytanie, kiedy była wersja oryginalna?

Sierpień 2006 na zdjęciu
Pozdrawiam

bertrand236
22-05-2009, 22:13
I jeszcze jedno

gna
27-06-2009, 16:05
co do cerkwi w żernicy wyznej, to nad prezbiterium byla sygnaturka (wiezyczka)
w 1994 r. lub wczesniej zostal po niej jedynie otwor, tak jak i po wycietych ze stropu polichromiach.
w 1994 r. stowarzyszenie pracownia kultury teczy z rzeszow - w ktorej mialem przyjemnosc uczestniczyc, zabezpieczala ta cerkiew wraz ze skautami z beligii i oczyscila teren cmentarza
w ramach prac zabezpieczajacych zalatano otwor w dachu po sygnaturce, zamurowano dziure w scianie zakrystii, zabito deskami okna i podsteplowano chor.mieszkalismy w budynkach popegeerowskich calosci obiektow pilnowala rodzina o nazwisku stepien (o ciemnej reputacji).juz ich tam chyba nie ma.
spedzilem tam ponad 1 miesic. piekna sprawa. gotowanie jedla na ruszcie zrobionym z 4 pustakow i kawalka blachy albo mycie sie w potoku. roboty budowlane przy cerkwii wykonał zaklad budowlany pana bronislawa bulinskiego z jaroslawia

reckom
29-06-2009, 21:24
spedzilem tam ponad 1 miesic. piekna sprawa.
Piękna sprawa 8) Minęło już trochę czasu ale może masz jakieś zdjęcia z tego pobytu? Bardzo chętnie zobaczę -zobaczymy:-D
Zresztą nie tylko zdjęcia cerkwi,ale również fotografie Żernicy i ludzi z czasów pgr ,a może jeszcze wcześniejsze,kiedy jeszcze poprostu BYŁA,ISTNIAŁA ?
Pozdrawiam -
marzena

acid78
19-09-2009, 10:38
Przejeżdżałem tamtędy na rowerze,niestety miałem wtedy tylko komórkę więc z góry przepraszam za jakość zdjęć,fotki robiłem jakieś dwa tygodnie temu,co do samej wioski muszę przyznać,że piękna okolica,pozdrawiam

Recon
19-09-2009, 12:33
Wzruszenie mnie ogarnęło jak zobaczyłem, że coś tam się dzieje wreszcie z tą cerkiewką. Miedziany dach... fiufiu. Może i freski będą w środku zrobione? Temu kto się odbudową zajął serdeczne dzięki, myślę, że i "u góry" też mu podziękują.
W listopadzie tam wpadnę, już mam to w planach.

marcins
07-10-2009, 22:32
Kilka ujęć z końca września:

1-3. Cerkiew w Żernicy Wyżnej.
4-7 i 10. Kościółek w Żernicy Niżnej.
8-9. Cerkwisko i cmentarz w Żernicy Niżnej.

PS Gwiaździste deski stropowe z cerkwii znikły.

Aleksandra
07-10-2009, 22:56
Pięknie Ci ta siódemka wyszła :)

bertrand236
08-10-2009, 10:50
Przy wiosennym ognisku też coś znajdziecie :-)
Pozdrawiam

marcins
23-01-2010, 22:30
Wracając dziś z Funiakiem z odbiórki zahaczyliśmy o Żernicę. Dach na cerkwi polożony. Wejścia zabite dechami na czas remontu. Krzyże jakieś takie aluminiowe i podbitka z blachy trapezowej. Czyżby drewna na podbitkę zabrakło? Kilka zdjęć do podejrzenia:

reckom
24-01-2010, 20:52
Dziekuję Wszystkim :grin:za kolejne nowe fotki z Żernicy szczególnie Wyżnej.
Mamy niecodzienną okazję przeprowadzić fotograficzną dokumentację przywracania do życia kolejnej pamiątki świadczącej o tym,że tam kiedyś życie kwitło .
Marcinie S -Tobie tam często bywa po drodze :-):-) liczę że tak jak ostatnio,jeszcze nie raz "zahaczycie" :grin::-D .
Innym również polecam odwiedzenie Żernicy i całej doliny potoku Ruchlin,to naprawdę urokliwe miejsce.
Ps będąc tam w 2007 i 2009 roku zauważyłam że można dalej dojechać samochodem.Tzn kiedyś tylko ok kilometr za cerkiew a póżniej widać było ślady ciężkiego sprzętu,droga poszerzona ,wyrównana no i znacznie dalej dojechać można było.Może są jakieś plany budowy drogi aż do Bereżnicy Wyżnej ? Było by ciekawie.

peterix
24-03-2010, 23:12
To i ja dla porównania dorzucę swoje fotki z jedynej, jak dotąd wizyty w Żernicy Wyżnej. Kwiecień 2008. Chyba pora tam znowu zajrzeć...

bertrand236
24-03-2010, 23:16
Nie wejdziesz. Cerkiew na czas remontu solidnie zamknięta.
Pozdrawiam

peterix
24-03-2010, 23:24
Trudno... Cierpliwie poczekam, aż będzie można wejść do środka. Jest jeden "+" tego zamknięcia - nie przybędzie debilnych bazgrołów na ścianach. :roll:

reckom
03-08-2010, 18:23
Wtajcie :) Był ktoś może w Żernicy Wyżnej w tym roku? Ciekawe jaki jest stan prac remontowych w cerkwii? Jak macie jakieś foto dawajcie .:))

bertrand236
03-08-2010, 21:46
Przysiądź się do mojego ogniska. Niebawem o tym bedę pisał...
Pozdrawiam

Recon
03-08-2010, 22:02
Haa, no to będą dwa "niebawem" ;)
Zdjęcie się też doda jakieś. :)

reckom
04-08-2010, 19:13
Bertrandzie ,Reconie -czekam na pierwsze płomyki z Waszych ognisk :))

bertrand236
04-08-2010, 19:38
Moje się już pali od jakiegos czasu...

maciejka
18-10-2010, 23:49
No jak tam Panowie? bo ja mam cieplutkie fotki!;)
Lecą te iskierki z ogniska?

Recon
19-10-2010, 01:45
W mojej relacji już dawno fotki ostygły ;)
http://forum.bieszczady.info.pl/showthread.php/4456-Słów-kilka(dziesiąt)-o-niedawnym-wypadzie-w-Bieszczady/page38

maciejka
10-11-2010, 13:54
Październikowa cerkiew z Żernicy Wyżnej. Dach powoli pokrywa się patyną, trawa skoszona, krzyż pochylony stoi, wewnątrz żadnych zmian.

futrzak_ua
20-09-2011, 17:55
Witam!

Chałupa moich dziadków graniczyła z cerkwią w Żernicy Niżnej. (przez podwórko płynął Rychlin)
Podobno zostały krzyże z tej cerkwi. Byłem tam parę razy by je odszukać, lecz nie potrafiłem.
Czy ktoś ma może fotki tych krzyży??
A może podpowie jak do nich dojść??

marcins
25-05-2012, 10:04
Remonty i remonty na Żernicy... Jednak zarównanie spychem terenu wokół cerkwi trochu mnie poruszyło. Zasadzenie iglaków w postaci Picea pungens pod lipami doprowadziło mnie do szewskiej pasji, a kiedyś rosły tam piękne łany chabra miękkowłosego i barwinku - przetrwały wszystko - wojnę, PGR, ekscesy lat dziewięćdziesiątych - teraz już śladu po nich nie ma, za to są iglaki...

vm2301
26-05-2012, 07:31
Co masz Marcinie na myśli mówiąc "teren wokół cerkwi"?

reckom
26-05-2012, 10:15
Kilka aktualnych zdjęć zaspokoiłoby ciekawość kolegi vm2301 a i moją również . :razz: Dlatego panie Marcinie -PLISSSSS ;)

marcins
26-05-2012, 11:13
Cerkwisko w Żernicy Wyżnej - było to zbyt żenujące, żeby matrycę męczyć...

acid78
27-05-2012, 11:22
2856628565285642856328562 kilka fotek z września ubiegłego roku

vm2301
28-05-2012, 07:37
Piękne Acid, tyle, że mnie chodziło o stan obecny ... to równanie spychem ... z nagrobkami, czy wokół nich, no i te iglaki intrygują ;)
A wpadnę któregoś dnia, to się pozachwycam jak Marcin ...

iaa
04-01-2013, 05:55
W świątecznym reportażu Radio Rzeszów podało informację z pierwszej ręki, tj. od inwestora remontu, że w 2013 cerkiew w Żernicy Wyżnej zostanie oddana do użytku i udostępniona zwiedzającym.

ogla
06-01-2013, 01:22
Zdjęcia z X 2012r.

Pierwsze cztery zdjęcia - Żernica Wyżna, ostatnie trzy - Niżna, zdjęcie 5 - droga pomiędzy.

Byłam tam pierwszy raz i żałuję, że nie widziałam tego kościółka przed remontem - tamto zdjęcie z 2006 roku w morzu kwiatów wywiera zupełnie inne wrażenie. Na razie okolica wygląda jak teren robót budowlanych, jedyne co się uchowało bezpośrednio obok kościółka to drzewo i korzystająca z jego osłony trzmielina.

... to zdjęcie ściany miało przedstawiać wysyp biedronek, ale skubane za szybko się przemieszczały.

reckom
08-03-2013, 12:29
Pięknie dziękuję :mrgreen: za kazde zdjęcie z Zernicy Wyżnej.Ciekawa jestem jak wygląda droga powyżej cerkwii,tzn czy jest już poprawiona i czy można przejechać do Bereżnicy Wyżnej.Kiedy byłam tam w 2007, to od cerkwi jakieś 1-1,5 km mozna było dojechać samochodem .Dalej już tylko wąska dróżka.W 2009 była poszerzona i dojechać można było znacznie dalej.Ciekawe jak jest teraz.
Może ktoś posiada zdjęcia stare a nawet bardzo stare (przedwojenne) to BARDZO BĘDĘ WDZIĘCZNA jeśli podzieli sie nimi.

eszka
19-09-2013, 11:32
29 sierpnia o godz. 12.30 odbędzie się uroczyste poświęcenie odrestaurowanej świątyni

http://www.cerkiew.net.pl/Wiadomosci/wiadomoscjedna.php?polaczenie=wiad_1378555042&cerkiew=cerkiew

Dlugi
19-09-2013, 13:21
Września - 29 września o 12.30

Recon
07-10-2013, 16:12
Po raz pierwszy od wielu lat w cerkwi pw. św. Bazylego i kaplicy pw. Matki Boskiej Ostrobramskiej w Żernicy k. Baligrodu odprawiono nabożeństwa. Do wsi zjechali się dawni mieszkańcy i ich rodziny.Żernica Wyżna i Niżna to dziś tylko nazwy na mapie. Opustoszały całkowicie po akcji "Wisła” w 1947 roku. Przed wojną liczyły 1200 mieszkańców. Większość stanowili Ukraińcy.Z przedwojennych budynków zostały tylko cerkiew i kaplica. Murowana cerkiew powstała w 1800 roku. Podczas konsekracji, która odbyła się 26 września, została poświęcona św. Bazylemu. W 1936 roku rozbudowano ją i odnowiono. Podczas tych prac przedłużono nawę oraz rozbudowano zakrystię i babiniec. W tym też czasie wykonano polichromię wewnątrz świątyni. Cerkiew użytkowana była do 1947 roku, kiedy to nastąpiły masowe wysiedlenia ludności zamieszkującej te tereny. Później przez pewien czas wykorzystywana była przez miejscowy PGR jako skład nawozów sztucznych. Od 1947 roku budynek niszczał. W latach 80-tych XX wieku zawaliła się wieżyczka. W 1994 roku dokonano częściowej rekonstrukcji dach, dzięki czemu dotrwała do remontu. Do dnia rozpoczęcia prac rekonstrukcyjnych zachowały się freski przedstawiające: św. Olgę, Chrystusa w Ogrodzie Oliwnym oraz Kniazia Włodzimierza. Kaplica rzymskokatolicka, w stylu gotycko-barokowym w Żernicy Niżnej zbudowana została z cegły w 1938 roku. Poświęcona została 29 maja 1938 roku przez ks. Jana Kruczka, ówczesnego proboszcza parafii Hoczew, pod wezwaniem Matki Boskiej Ostrobramskiej.Po wysiedleniu ludności wraz z działką przeszła na własność Państwowego Funduszu Ziemi. Sporadycznie odbywały się w niej nabożeństwa, ale zaprzestano je odprawiać przed kilku laty.Oba obiekty podniósł z ruin Janusz Słabik z Krosna, właściciel firmy Cellfast, który wykupił w okolicy kilkaset ha gruntów. Cerkiew przeszła generalny remont. Dach został pokryty blachą miedzianą, odnowiono elewację zewnętrzną. Zrekonstruowano także wnętrze świątyni. Położono drewnianą podłogę, zbudowano chór. Odrestaurowano zachowane malowidła i freski, pojawił się też ikonostas. Wykonał go ukraiński malarz i konserwator sztuki, Wołodymyr Romaniw, prof. Uniwersytetu w Iwanofrankowsku.Odremontowano również zachowane do dnia dzisiejszego nagrobki, które znajdują się na przycerkiewnym cmentarzu. Prace wykonane były w oparciu o zachowane fotografie oraz prowadzone konsultacje z ludźmi, którzy zamieszkiwali te tereny do 1947 roku oraz ich potomkami.Kaplica ma nowy dach, podłogę, okna, wybudowano nowy chór, odnowiono ściany i ołtarz. Właściciel zapowiada, że obie świątynie będą otwarte dla wiernych i turystów.Więcej (zdjęcia, wideo) tutaj http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20131002/BIESZCZADY/131009911

bertrand236
08-10-2013, 19:57
Byłem na Mszy Św. Zdjęcia wstawię w przyszłym tygodniu, bo w Bieszczadzie mam bardzo słabe łącze.
Pozdrawiam

bertrand236
14-10-2013, 16:04
Obiecane, wstawione...

bertrand236
14-10-2013, 16:07
I jeszcze...

tomas pablo
14-10-2013, 18:16
Fajnie !!!! ...i pomyśleć - facet miał gest !!! Oby więcej takich !
też się wybierałem ...ale z wiadomych Ci powodów, nie udało się :-(

reckom
15-10-2013, 21:11
Dobrze że już nie niszczeje.Miałam okazję zobaczyć "ostatnie stadium" poprzedniego żywota i początki przemiany.Teraz zostaje zobaczyć nowe na własne oczy.Mam nadzieję za jakiś czas.
Dziekuje za zdjęcia :smile:

eszka
16-10-2013, 22:55
ja również dorzucę fotki z uroczystości, a w zasadzie podrzucę link:

http://eszka.blog.onet.pl/2013/09/29/cerkiew-z-zernicy-wyznej-uroczyste-poswiecenie/

Paweljoze
21-10-2013, 15:46
Filmik z mojego lotu nad Bereznica Wyzna. Super miejsce. Na pewno tam wrocimy. Pozdrawiam.
Paweljoze.
http://www.youtube.com/watch?v=GqUoB2w03qQ

bertrand236
21-10-2013, 18:39
A co to ma wspólnego z Żernicą Wyżną???

Paweljoze
21-10-2013, 20:05
A co to ma wspólnego z Żernicą Wyżną???
Dla Ciebie nic ale post jest zalozony przez Rekoma i do niego sie zwracalem. Pa!

bertrand236
21-10-2013, 22:25
To nie mogłeś założyć swojego watku?

bertrand236
21-10-2013, 22:28
Dla Ciebie nic ale post jest zalozony przez Rekoma i do niego sie zwracalem. Pa!
Jaja sobie robisz? Nie mogłeś założyc nowego watlu tylko wstawiasz swój film( fajny on jest!) gdzie chcesz?
Tak powstaje bałagan. Poznaniak to pisze, a my lubimy ornung.....

bartolomeo
21-10-2013, 22:58
Bertrandzie, w pierwszym poście stoi:


Gdyby ktoś przypadkiem przechodził od strony Bereżnicy Wyżnej w kierunku Żernicy [...] i pstryknął parę fotek okolicy

Z tą Bereźnicą nie jest więc tak zupełnie od parady :wink:

bertrand236
21-10-2013, 22:59
O.K. Przepraszam.

Paweljoze
22-10-2013, 07:22
Czesc Bertrandzie!
Mysle ze balagan spowodowany wstawieniem filmu uda sie jakos przezyc nawet poznaniakom . A jesli REKOM ktora prosi o wszelkie informacje, jak fotki od strony Bereznicy Wyznej, znajdzie cos dla siebie- wszystkie grzechy odpuszczone.
P.S
Osobny post zalozylem w Relacjach z wypraw z innego lotu nad Bieszczadami. Polecam!
Pozdrawiam

reckom
22-10-2013, 15:08
Kochani :) pilnujcie porządku ,na forum porządek musi być :smile: A Tobie Paweljoze dzieki serdeczne że pomyślałeś o mojej prośbie.Szkoda że Żernicy było malutko, ale Bereżnicę też miło było zobaczyć .Uwielbiam relacje z "lotu ptaka" .Zdradzę tajemnicę -czasem latam - we śnie ;)
Wszystkim dziekuję za czynny udział w wypełnianiu tego wątku wiadomościami ,fotografiami a nawet filmami.Po to go założyłam.

Recon
31-03-2016, 13:59
reckom... to już Twój sen a zwłaszcza jawa może startować właśnie w Żernicy http://www.bobulandia.pl/?page_id=3461
Zdjęcia też są ;)

szogun11
01-01-2017, 13:31
Cześć,

Jestem tu nowy, dzięki Wam za wszystkie informacje, przemyslenia i zdjęcia. Wrzucam kilka od siebie, z sierpnia 2016. Zdjęcia są głównie z górnego końca wioski, kilka na cerkiew i tablicę. Pozdrawiam!
421994220042201422024220342204422054220642207