PDA

Zobacz pełną wersję : Reforma forum



admin
13-12-2007, 12:02
Jak zapewne zauważyliście forum przeszło niewielką reformę.
Pojawiły się nowe podfora gdzie moderatorzy przenieśli wątki tematyczne.

Jakich zmian oczekiwalibyście w dalszej kolejności - słowem co dodać, zmienić, przerobić?

Oczekujemy na Wasze pomysły ;)

Mnie osobiście marzy się podforum w języku angielskim. Czy jest wśród nas kilka osób, które zaopiekowałyby się merytorycznie tym podforum? Chodzi oczywiście o odpowiadanie na ewentualne posty jeśli takowe się pojawią :)

andrzej627
13-12-2007, 15:10
Mnie osobiście marzy się podforum w języku angielskim.
Dlaczego tylko po angielsku? Zrob po prostu podforum miedzynarodowe.

Do niczego sie nie zobowiazuje, ale w razie czego moge odpowiadac po angielsku i po francusku.

JarekBartek
13-12-2007, 15:38
Do niczego sie nie zobowiazuje, ale w razie czego moge odpowiadac po angielsku i po francusku.
W moim przypadku sytuacja oraz języki identycznie jak u andrzeja.
Jak ktoś napisze po obcemu, to uzyska odpowiedź. Jeśli potrzebna będzie wiedza kogoś bardziej doświadczonego, mogę przetłumaczyć lub skorygować treść postu.
JarekBartek

lucyna
13-12-2007, 15:48
Mój pomysła jest taki: w j. ukraińskim ewewntualnie rosyjskim. Wpradzie mam zdany rosyjski zawodowy na 5 ale to było bardzo dawno i nieprawda. Mogę pomagac i dawac teksty do tłumaczenia.

admin
13-12-2007, 17:35
Dlatego po angielsku, że jest to język w miarę uniwersalny i w sumie powszechnie znany.

Dlaczego takie podforum? Otóż patrząc na adresy IP naszych odwiedzających widzę sporo adresów ze Słowacji, Niemiec, Austrii, Francji, Szwecji - ogólnie z Europy.
Pomyślałem więc, że może ktoś czegoś u nas szuka i nie znajduje praktycznej wiedzy na interesujące go tematy.
Zdaję sobie sprawę, iż te adresy mogą reprezentować krajan przebywających w tych krajach niemniej takiej pewności nie ma.

Dlaczego nie po rosyjsku ani ukraińsku? Dlatego że jak sądzę nikt z forumowiczów (albo w bardzo ograniczonym zakresie) nie jest w stanie odpowiadać cyrylicą (mam tutaj na myśli techniczny brak ichnich klawiatur).

Angielski wydaje się tutaj językiem dość uniwersalnym - zarówno dla obcokrajowców jak i dla nas.

lucyna
13-12-2007, 19:42
Nie wiem czy mogę publicznie o tym mówić ale ostatnio dośc dużo słyszę o pozyskiwaniu dofinansowania na tworzenie serwisów turystycznych w j. angielskim, niemieckim, rosyjskim. Nawet mają powstać wortale typowe spisy noclegów w językach obcych. Dość często dostaje propozycję powiedzmy "wspólpracy". Po co wpuszczać na bieszczadzki rynek nowe firmy krzaki, które na nas żerowałyby. Lepiej abyś Ty wykorzystał już istniejacy potencjał sewisu, a przy okazji forum. Sorry, ze trochę wp... się w nie swoje sprawy ale ostatnio mam uczulenie na "obcych" działających na naszym rynku.

bertrand236
13-12-2007, 21:27
Reforma podoba się. Chętnie bym odpowiedział Lucynie, ale nie chcę zaśmiecać tego wątku.

Viperaberus
13-12-2007, 21:40
In Ingliś - chętny do pomocy :)

Browar
13-12-2007, 22:11
Reforma => mnożenie bytów ponad potrzebę.

admin
13-12-2007, 22:48
Dlaczego tak uważasz? My sądzimy że raczej uporządkowanie. Łatwiej się w tym poruszać, znaleźć cokolwiek.
Moderatorzy może dzięki temu będą mniej roboty mieli.

JarekBartek
14-12-2007, 12:59
Mnie osobiście marzy się podforum w języku angielskim. Czy jest wśród nas kilka osób, które zaopiekowałyby się merytorycznie tym podforum? Chodzi oczywiście o odpowiadanie na ewentualne posty jeśli takowe się pojawią :)
Adminie, jeśli to podforum angielskie ma działać, to wypada chyba przetłumaczyć na początek regulamin i wstawić w temacie "przyklejony". Ponieważ istniejących regulaminów jest więcej, to proszę o informację, który przetłumaczyć? A może dojdą jakieś nowelizacje treści? Sam z siebie dodasz jeszcze słowa kluczowe do wyszukawarek i chyba więcej nie trzeba.
JarekBartek

PS. A tak ogólnie patrząc, to niektóre podfora mają swoje odrębne regulaminy, niektóre nie mają wcale. Może prościej wkleić jeden krótki, wspólny regulamin dla wszystkich i nie wracać do tematu, bo nie o to tu chodzi.

Basia Z.
14-12-2007, 13:07
Dlaczego tak uważasz? My sądzimy że raczej uporządkowanie. Łatwiej się w tym poruszać, znaleźć cokolwiek.
Moderatorzy może dzięki temu będą mniej roboty mieli.

Mi się podział na mniejsze pokoje podoba, bo z niektórymi tematami był problem gdzie je umieścić.

Osobiście szczególnie się cieszę z wydzielenia forum o górach na wschód od naszej granicy.

B.

Misieg
14-12-2007, 18:54
Mnie osobiście marzy się podforum w języku angielskim. Czy jest wśród nas kilka osób, które zaopiekowałyby się merytorycznie tym podforum? Chodzi oczywiście o odpowiadanie na ewentualne posty jeśli takowe się pojawią :)

Jestem anglistą, jakby co to mogę się tam gdzieś wypowiedzieć..o ile będę coś wiedział na dany temat;)
Czy też pomóc w tworzeniu lub tłumaczeniu

bertrand236
14-12-2007, 19:10
Mam takie małe pytanko do Admina. Dużo ostatnio podróżuję po Polsce. Chetnie poznałbym paru forowiczów/paskudne słowo/ osobiście. Czy nie dałoby się tak ustawić Listy użytkowników, coby można ją uszeregować według miejscowości, z których pochodzą użytkownicy? Przecież nawet Pyrusy się nie znają. Może byłaby okazja poznać się w swoich miastach?
Pozdrawiam

Floydd
15-12-2007, 21:56
Znajdowanie użytkowników po miastach jest proste. Wystarczy wejść na: Lista użytkowników > po prawej : Szukaj użytkowników > Zaawansowane wyszukiwanie > w polu Skąd podać miasto.

Pozdrawiam

P.S.
50 jubileuszowy post.

buba
17-12-2007, 00:09
po angielsku?? ja bym wolala po rosyjsku! moze odpisywac bym na razie nie mogla, ale chetnie bym poczytala! (chyba ze ktos mi doradzi gdzie mozna nabyc klawiature z cyrylica...)

moze by zajrzal na forum ktos kogo by mozna odwiedzic na uralu lub nad bajkalem ;)

Piotr
17-12-2007, 00:40
chyba ze ktos mi doradzi gdzie mozna nabyc klawiature z cyrylica...
Najprościej to skorzystać z gotowych - piszesz cyrylicą potem ctrl-c ctrl-v na forum i jest:
http://www.translit.ru
http://www.megapolis.org/klava.html

Луб зассац програмик которой замиени нащу клащиатуру на руцкой ;)
Ale translit.ru jest chyba najlepszy.

bertrand236
17-12-2007, 09:25
Znajdowanie użytkowników po miastach jest proste. Wystarczy wejść na: Lista użytkowników > po prawej : Szukaj użytkowników > Zaawansowane wyszukiwanie > w polu Skąd podać miasto.

Pozdrawiam

P.S.
50 jubileuszowy post.


Dzięki za wyjaśnienie. Stary już jestem i słabo obeznany z komputerami. Lepiej mi szło na kalkulatorze i maszynie do pisania.;)

Gratuluję JUBILEUSZU

Browar
19-12-2007, 21:49
Dlaczego tak uważasz? My sądzimy że raczej uporządkowanie. Łatwiej się w tym poruszać, znaleźć cokolwiek.
Moderatorzy może dzięki temu będą mniej roboty mieli.

Sorry że dopiero teraz odpowiadam,ale może to i lepiej,jest dobra ilustracja do moich wątpliwości mianowicie wątek pt "Promocja Bieszczadów...".Jest umieszczony w "wypoczynku aktywnym" a przecież tak samo pasuje do "dyskusji o...".Takie wątki zapewne będą się mnożyć.To przykład,ale może się czepiam,pewnie się przyzwyczaję.Jednak nie czytam wszystkich działów i martwię się, że umknie mi jakaś ciekawa dyskusja w dziale którego nie przeglądam,a zrobiło się ich dużo.

PS Tak na marginesie: to forum było całkiem dobrze moderowane,czasem ktoś napisał obok tematu czy też nie na temat,ale dało się czytać z przyjemnością.Teraz widzę, że chyba chcesz zaprowadzić na forum kliniczny porządek.Operacja może się uda,ale uważaj żeby pacjent nie zszedł przy okazji :roll:

PS 2 Według mnie dużo lepszym pomysłem na reformę jest postulowana wcześniej przeze mnie zmiana FAQ-a,a przynajmniej poprawienie wyszukiwarki.Pisałeś że niby poprawiona ale polecam taki test: szukam wątku pt "Akcja Wisła",wpisuję taką frazę w polu "szukaj" i otrzymuję 156 wyników.I pojawia się szukany wątek...na 156 pozycji-ostatniej!!! Jeżeli to jest owo dobre (lepsze) działanie wyszukiwarki to ... nie do wiary.

Mimo wszystko powodzenia życzę.

admin
19-12-2007, 22:44
(...)
Jednak nie czytam wszystkich działów i martwię się, że umknie mi jakaś ciekawa dyskusja w dziale którego nie przeglądam,a zrobiło się ich dużo.


Spróbuj zaczynać czytanie forum od tej podstorny:
http://forum.bieszczady.info.pl/search.php?do=getnew

To zestawienie postów, które pojawiły się na forum od Twojej ostatniej wizyty.
Nie przeoczysz dzięki temu niczego, gdziekolwiek by się to nie pojawiło.



(...)
Teraz widzę, że chyba chcesz zaprowadzić na forum kliniczny porządek.Operacja może się uda,ale uważaj żeby pacjent nie zszedł przy okazji :roll:


Tak się składa, że nie ja byłem motorem zmian. Nie chodzi też o kliniczny porządek. Mamy na celu uzyskanie większej czytelności rozrastającego się forum.




PS 2 Według mnie dużo lepszym pomysłem na reformę jest postulowana wcześniej przeze mnie zmiana FAQ-a,a przynajmniej poprawienie wyszukiwarki.Pisałeś że niby poprawiona ale polecam taki test: szukam wątku pt "Akcja Wisła",wpisuję taką frazę w polu "szukaj" i otrzymuję 156 wyników.I pojawia się szukany wątek...na 156 pozycji-ostatniej!!! Jeżeli to jest owo dobre (lepsze) działanie wyszukiwarki to ... nie do wiary.

Mimo wszystko powodzenia życzę.

Wyszukiwarki nie jestem w stanie poprawić. Nie wiem jak.
Indeksuję jej bazę raz w tygodniu co powinno poprawiać jej wyniki ale jak sam zauważyłeś na niewiele się to zdaje.

FAQ mam nadzieję w niedługim czasie również zmieni swoją formę i treść.
"Krok po kroku".... :)

Browar
20-12-2007, 11:35
Dzięki za ten link do "nowych postów".Cały czas był na stronie głównej ale nie zwróciłem uwagi,teraz będę korzystał.

Recon
04-06-2014, 13:24
Podepnę się pod ten watek by nie tworzyć następnego a tytuł jego nawet pasuje chociaż dodałbym jeszcze znak zapytania.

Może czas na "reformę" Forum? Oczywiście temat pod dyskusję!
Tytułem wstępu… forum.bieszczady.info ma 13 sub-fora (10 związanych z Bieszczadami a 3 z innymi tematami) z 7545 wątkami, ilość postów nie jest już tutaj istotna.
Moich kilka uwag nad którymi warto by się zastanowić czy nie wprowadzić jakiś zmian:
1. SYSTEM WYSZUKIWANIA
– w tej chwili możliwość wyszukiwania interesującej frazy „wchodzącego” (!) na Forum jest dostępne tylko i wyłącznie dla zalogowanych, czy Forum aż tak musi stosować ograniczenia i ewentualnie zmuszać innych do zalogowania, chociaż o tym specjalnie nie ma informacji dla postronnego „wyszukiwacza” interesującej go frazy. Sprawdzałem to jako zalogowany i nie.
- samo miejsce wyszukiwarki powinno być bardziej wyeksponowane wraz ze stosowną „podświetloną” informacją jak szukać.
- samo wyszukiwanie też jest jakoś tak źle zorganizowane. Podaję przykład gdy np. ktoś wchodzi na Forum i wpisuje w wyszukiwarkę np. „dziecko”… „wyjazd z dzieckiem”… „z dzieckiem”. Zobaczcie ile tematów wtedy wyskoczy, dopiero kliknięcie w jeden już konkretny pokazuje nam pod wątkiem informację „Podobne wątki”. I tam już znajdziemy podobne informacje. Szukający być może zadowoli się tamtymi odpowiedziami, jeśli to zauważy oczywiście, lub napisze nowy wątek, podobny do już istniejących.
2. Tematy wątków
- Fora wydają się O.K. gorzej jest z wątkami, może warto zastanowić się nad większą ilością wątków „przyklejonych” by wchodzący od razu miał na widoku temat „worek” w który by wrzucił swoje zapytanie? Sami wiemy ile jest zapytań podobnych do siebie a które są rozrzucone po całym Forum.
- Aż się prosi wstawić wątki tematyczne np. sprzęt turystyczny z sub-forami np. buty, kijki, namiot, ubranie itp.. Inne wątki tematyczne też mogą powstać to kwestia tylko wyników dyskusji.
3. Jak później wprowadzić zmiany?
Niestety byłoby dla admina i modów trochę roboty, ale warto by całe Forum w to zaangażować i jakimiś etapami np. forami przeczesywać już istniejące wątki i poprzez „raportowanie złego postu” wskazywać w uwadze gdzie można go przekleić. Prawie 7,5 tysiąca wątków warto jednak zmniejszyć do liczby rozsądnej. Może są lepsze pomysły?

To są moje uwagi i być może dla reszty są zbyt rewolucyjne, może też obecna forma Forum jest dla wszystkich dobra a tylko mi się coś innego widzi, więc jeśli coś „mieszam” to wystarczy nie odpowiadać na ten post. :)

Browar
04-06-2014, 18:44
Ech, już się znęcałem nad forumową wyszukiwarką i niestety jest niereformowalna, tzn wyszukuje w/g jej tylko znanych kryteriów. Np spróbuj poszukać frazy "akcja wisła" - wynik znajdziesz na czwartej z pięciu stron wyników :twisted:
Zdecydowanie do szukania trzeba korzystać z gugla, w okienko wpisujesz - site:http://forum.bieszczady.info.pl (http://forum.bieszczady.info.pl/) "akcja wisła" - i wynik dostajesz już na pierwszej pozycji ;)

Marcowy
04-06-2014, 20:09
Ech, już się znęcałem nad forumową wyszukiwarką i niestety jest niereformowalna, tzn wyszukuje w/g jej tylko znanych kryteriów. Np spróbuj poszukać frazy "akcja wisła" - wynik znajdziesz na czwartej z pięciu stron wyników :twisted:
Zdecydowanie do szukania trzeba korzystać z gugla, w okienko wpisujesz - site:http://forum.bieszczady.info.pl (http://forum.bieszczady.info.pl/) "akcja wisła" - i wynik dostajesz już na pierwszej pozycji ;)

Skoro nie lubisz na skróty... :-D

Ja bym radził korzystać z wyszukiwarki w wersji zaawansowanej (http://forum.bieszczady.info.pl/search.php) i z opcji: "szukaj tylko w tytułach". Po wpisaniu "akcja wisła" wyświetliło mi się 5 (słownie: pięć) wątków.