PDA

Zobacz pełną wersję : Rykowisko jeleni



Radek
16-01-2008, 16:48
Bardzo ciekawi mnie ten temat, bo jest to chyba najpiekniejsze i najbardziej emocjonujace misterium przyrody. Gdzie w bieszczadach watro wybrac sie aby posluchac tego koncertu? Czy sami go kiedys doswiadczyliscie?

dziabka1
16-01-2008, 17:45
Bardzo ciekawi mnie ten temat, bo jest to chyba najpiekniejsze i najbardziej emocjonujace misterium przyrody. Gdzie w bieszczadach watro wybrac sie aby posluchac tego koncertu? Czy sami go kiedys doswiadczyliscie?


Taaaak. Kiedyś nocowaliśmy pod schroniskiem w Jaworzcu. Szlajały sie dookoła dwa jelenie - jeden z prawej, drugi z lewej, jeden z cienkim głosem, drugi z grubym. Tak sobie gadały, że przez cała noc nie mogłam spać.
A w ogóle to jelenie często można usłyszeć - podejście do rykowiska jest trudne dla osoby niedoświadczonej i chyba nie do końca bezpieczne. Słyszałam je także w dużej ilości na polance obok schroniska pod Rawkami. I w dolinie Sanu.
Trzeba chodzić tam, gdzie jest pusto i zachowywać się cicho, to można usłyszeć, jak sobie ryczą.

Pozdrawek
madzia

Basia Z.
16-01-2008, 18:09
Trzeba chodzić tam, gdzie jest pusto i zachowywać się cicho, to można usłyszeć, jak sobie ryczą.



Ja doświadczyłam ale nie w Bieszczadach a w Magurze Spiskiej. Przy pięknej pogodzie spaliśmy pod gołym niebem i bardzo nam było nieswojo jak dosłownie tuż obok nas w krzakach coś ryczało "na cały regulator".
Namiot daje choćby iluzoryczną osłonę.

Pozdrowienia

Basia

Krzysztof Franczak
16-01-2008, 18:09
Ja mam słuchowisko przed domem:-)

Radek
16-01-2008, 18:15
Myśle, że z tym ''bezpieczeństwem'' to troche przesadziłaś :) . Nie ma żadnego zagrożenia ze strony jelenia, która sam zwiewa jak tylko wyczuje człowieka, a zmysł węchu ma niesamowity . Dlatego też osoby niedoświadczone z powodzeniem mogą sobie siedzieć w schronisku np Kolibie na Magurze Stuposiańskiej i słuchać jelenich ryków, a nie zapuszczać sie w las. Właśnie podobno aktualnie tam są najlepsze rykowiska w bieszczadach.

Radek
16-01-2008, 18:18
Panie Krzysztofie, a ilu grajków zazwyczja tworzy to słuchowisko?:) Z każdym rokiem chyba coraz mniej ? :(

Radek
16-01-2008, 18:21
Magura Spiska to też piękny teren :) Byłem tam na nartach i tropów jeleni moc, wilczych zreszta też sporo co mnie bardzo ucieszyło.

dziabka1
16-01-2008, 18:26
Myśle, że z tym ''bezpieczeństwem'' to troche przesadziłaś :) . Nie ma żadnego zagrożenia ze strony jelenia, która sam zwiewa jak tylko wyczuje człowieka, a zmysł węchu ma niesamowity .

Chodzi o to, że jak się stado spłoszy, to może pobiec w twoją stronę, a wtedy zostaje z ciebie gustowny placuszek :) Poza tym - szkoda płoszyć, dlatego lepiej nie podchodzić, jak się nie umie. Ja, na przykład, nie umiem :)

Radek
16-01-2008, 18:33
Zabłysne wiedzą i wtajemnicze Cie, że stado jeleni fachowo zwie sie chmarą:) . Pozatym jelenie raczej z ciebie placuszka nie zrobią bo zawsze uciekają w przeciwnym kierunku od źródła hałasu :) . Jeżeli chcesz koniecznie zostać placuszkiem to radze spotkanie z żubrami które mają swój charakterek - jak sie je wkurzy mogą być nieprzyjemne.

dziabka1
16-01-2008, 18:45
Jak tak wszystko wiesz, to po co się pytasz? Dla mnie EOT.

Radek
16-01-2008, 18:57
Bo na rykowisko w bieszczady nie jeżdże. A chciałbym usłyszeć od Was jakie mieliscie doświadczenia i gdzie ewentualnie można się wybrać.
Btw ctzn EOT ? :)

klopsik
16-01-2008, 19:29
Widac dziolszka nie miala przyjemnosc spotkac stadka wkurzonych zubrow a jelenie to ziemia nie znana fakt byk ma syndrom ciezkich jader i podejscie go nie stanowi wyzwania za to lanie maja korbe hormonalna i ciut troche trudniej , wiekszosc zdjec jeleni pochodzi z okresu rui czyli rykowiska z powodu latwosci obserwcji i terytorialnosci bykow co za tym idzie gdzie ryczy bardziej tam bardziej napakowany byczek a kolo niego wiecej laseczek biega :-) wiec idziesz i masz skubanica za godzine czy tez za pare godzin.

Krzysztof Franczak
16-01-2008, 19:41
Panie Krzysztofie, a ilu grajków zazwyczja tworzy to słuchowisko?:) Z każdym rokiem chyba coraz mniej ? :(
Niestety

Bison
16-01-2008, 21:14
Tak szczerze co do rykowiska...Gdyby mężczyxni tylko raz w roku MOGLI jak jelenie- też by ryczeli... :D

Radek
16-01-2008, 21:48
Tak szczerze co do rykowiska...Gdyby mężczyxni tylko raz w roku MOGLI jak jelenie- też by ryczeli... :D
:-P Nie strasz chłopie :razz:

davson
16-01-2008, 21:49
Btw ctzn EOT ? :)

End Of Transmission-koniec dyskusji

Radek
16-01-2008, 23:48
Dzieki za wyjasnienie :) , az tak ją przeraziłem :|

J.OLA
16-01-2008, 23:56
No cześć.
Siedziałem kiedyś pod Dwernikiem Kamieniem a chyba ze dwie godziny.Słuchałem,oglądałem i załapałem się na walkę byków.Wrażenie niesamowite.A jaki piękny widok pędzącego jelenia z dużym porożem,jak położy go na grzbiecie i tylko delikatne ruchy głową i goni wśród zarośli.
Takich widoków życzę wszystkim.
Pozdrowienia

Radek
17-01-2008, 00:10
No cześć.
Siedziałem kiedyś pod Dwernikiem Kamieniem a chyba ze dwie godziny.Słuchałem,oglądałem i załapałem się na walkę byków.
Pozdrowienia
Więc trafiłeś w dziesiątkę :) . Osobiście nie widziałem walki byków i widoku tego zazdroszcze.

J.OLA
17-01-2008, 00:40
Radek
Ciekawa stronka.Można słuchać byków w różnych sytuacjach.
http://www.kolo-lowieckie-zubr.com.pl/byki.html
Na żywo trzeba czekać do września-pażdziernika.
Miłego słuchania.

ludwik
17-01-2008, 00:47
Ostatni raz słyszałem i widziałem w okolicach Jeleśni (Beskidy);
Podpisuję się pod Klopsikiem 18:29, Krzysztofem Franczakiem 18:41;
Bisonem 20:14 i Radkiem 20:48 - też, ale komentarz mam własny:



I tyle, chłe,chłe.
To było atramentem sympatycznym, aby puścił to admin, moderat, itp.
Pozdrawiam, jak zawsze.

Radek
17-01-2008, 00:57
[quote=J.OLA;55047]Radek
Ciekawa stronka.Można słuchać byków w różnych sytuacjach.
http://www.kolo-lowieckie-zubr.com.pl/byki.html

Dzieki wielkie:) Miałem włączone głośniki dosyć mocno i jak ryknęło to chyba poł domu obudziło łącznie z psami :) . Jeżdże z moim tatą na rykowiska do Beskidu Niskiego i mamy nagrane bardzo ciekawe materiały. Będzie trzeba jakiś film zmontować.

Radek
20-01-2008, 14:13
Już temat sie wypalił? Nikt więcej nie miał żadnych doświadczeń rykowiskowych? :(

lucyna
20-01-2008, 14:37
Nie jestem myśliwym. Wprost przeciwnie.
Raz mieliśmy dość dziwna przygodę w ośrodku w Zatwarnicy. Byłam z leśnikami tam w nocy na imprezie. Gdziś tak koło 4 rano odezwały się byki. Jeden z gości wyszedł na balkon i zaryczał. Po chwili obok ośrodka pojawił się dorodny byk i zaczął się koncert.
Teraz tylkow dolinie Sanu można obserwować duże chmary. Gdzie indziej co najwyżej kilka sztuk. Przed redukcją pogłowia było inaczej. W Górach Słonnych pewnego razu na przedwiośniu przedefilowało przede mną i moim ówczesnym psem 42 sztuki. Nawet prowadząc autokarówkę widzieliśmy pasące się jelenie obok drogi np. w okolicy kapliczki w Myczkowie.
To se nie wrati.

joorg
20-01-2008, 15:05
...
To se nie wrati.

Wrati se , wrati , tylko trzeba "odstrzelić" kilku myśliwych ?? i wszystkich kłusowników (tu piszę ODSTRZELIĆ ) ,ale też i kilka wilków.Jak już to zrobią, to znowu zacznie się narzekanie ,że jeleniowate niszczą nowo zasadzony las ... i tak wkoło.

ps.Lucyna Ty byś chciała i wilka i jeleniowatego.Jak człowiek raz sie "wmieszał" w regulację pogłowia dzikich zwierząt i zachwiał naturalne relacje miedzy nimi, to już musi to rozumnie kontynuować, bo inaczej (co się porobiło z bobrami i lisami??) nawzajem się pozagryzają i zniszczą przyrodę.

lucyna
20-01-2008, 15:35
Kiedyś zrobiono pewien naukowy eksperyment. Na wyspę pełną jeleni wpuszczono watahę wilków. Nie zjadły wszystkich. Pozostawiły te najlepsze aby się rozmnożyły. Nie pamiętam dokładnie szczegółów ale wadery mogą regulować poprzez dietę liczbę młodych w miocie. Zbadano USG ciężarną wilczycę. Miała coś z 6 rozwiniętych zarodków. Urodziła jednak tylko 4 szczeniaki. 2 płody rostały samoistnie usunięte.
To niestety tylko eksperymenty.

Radek
05-10-2008, 18:41
Jak było w tym roku z rykowiskiem? Niekoniecznie bieszczadzkim

lucyna
05-10-2008, 19:35
Nie ma. Nie było kilkudniowych przymrozków więc gody odbywają się w ciszy. Tak mi mówili znajomi myśliwi, których wodziłam.

czternastak
05-10-2008, 21:13
Cisza godów w tym roku niezupełna jak łanie się ostro gonią to byki i w deszczu ryczą tylko że deszcz dźwieki i zapachy tłumi dlatego generalny obraz wydaje się słabszy. Chcecie zobacztć ładne byki znajddzcie chmarę łań wbrew pozorom to one rządzą rykowiskiem byki latają wkoło nich. Samce tracą głowę podczas godów łanie natomiast wciąż czujne. Przez łanie kończy się większość bliskich obserwacji zczególnie nieufna to przewodniczka czyli stara licówka. Rykowisko to naprawdę piękne misterium uczęszczam na nie od ok 12 roku życia lub coś koło tego. Można z zasiadki , z podchodu i na wabia praktykuje wszystkie metody. Jeden błąd od którego muszę was odwieźć to mit że misterium to nie jest niebezpieczne jest... bywa...NAPRAWDĘ. Jedno niebezpieczeństwo grozi ze strony byka drugie ze strony miśliwych zaraz wam wytłumaczę. Wcześniej tylko jedno wyjaśnie. Piszecie o znakomitym węchu zwierząt takich jak wilki, niedźwiedzie, jelenie itd. i macie racje ich węch jest znakomity dla istoty ludzkiej nie do ogarnięcia. Niestety nie doceniacie waloru jaki daje podchodzenie pod wiatr. Najlepszego węchowca zajetego swoimi sprawami idzie podejść poruszając się pod wiatr we wietrzny dzień. Teraz skoro jestesmy już blisko pamiętajmy warto zawsze mieć między sobą a bykiem jakieś drzewko lub kilka. Jeleń byk potrafi rzadko bo żadko ale potrafi zabić człowieka. Na polowaniu w panice potrafi stratować nagankę. Pamiętajcie jeden cios z takiego sporego wieńca łamie kości. Dodatkowo... sam bywałem bardzo blisko i znam ludzi co podchodzili jelenie i wierzcie mi byk zatraca się w godowym zapamiętaniu. Przykład stadny byk, (starszy osobnik ze stadkiem łań) goni i bije hłysty (młode samcze podrostki próbujące szans). Jest ciemno.. kotłowanina jeleni.. Jeden z nich napierdziela wszystko co ucieka po krzakach... za którymś krzaczkiem stoisz ty resztę dopisz. Kolejne zagrożenie to myśliwi poprostu można złapać kulkę. PZŁ-owcy bardzo nie lubią nikogo w lesie w tym czasie i wręcz gonia z lasu jeśli jesteś poza szlakiem. Nie chcą aby ludzie widzieli co z lasu wywożą Miałem akcję gdy myśliwi zdezorientowani wabieniem szli w moim kierunku pokazałem im się. Okazał sie to znany mi gość z dewizowcem.Twierdził że rozbijam rykowisko ja mu na to że to on rozbija strzałami a ja to raczej wabię. On żebym spadał w Otryt bo tam nie ma polowania ja mu na to że tam nie ma rykowiska w tym roku. On że komuś się palec na spuście powinąć może czy cuś takiego ja mu na to że owszem może ale to ja będę miał czyste sumienie. W końcu przerażony dewizowiec załagodził sytuację. To prawda gościu potem przepraszał ojca za tę akcję. Powiedział bym więcej ale znów mi powiecie że bzdety gadam. No może jeszcze jedno to są bieszczady gdzie myśliwy może być kłusownikiem a kłusownik myśliwym pomyślcie nad tym. Czternastakowe pozdrówki AAAAUUU!!!!!-AAAAUUUU!!!!!!

Recon
05-10-2008, 22:36
Już wcześniej skumałem, że jesteś dobry (czujesz tematy!). Pisz tak więcej!

Radek
06-10-2008, 00:01
Lucyno - tam gdzie myśliwi i zbyt wygórowane plany odstrzałów tam nie ma głośnych ( czyli normalnych ) rykowisk lub są tylko w nocy. Czternastak - jestes chyba miejscowym ''chopem'' wiec gdzie w bieszczadach sa teraz najlepsze rykowiska i najmocniejsze byki? Pokuś się też o porównanie z wcześniejszymi latami

czternastak
06-10-2008, 02:39
8-) Ok Ok. Już jade z tematem. Kiedyś z bykiem było aż za dobrze jeśli wiecie o co biega polityka była mocno pro bycza. Potem znaczy kiedy strzelał już każdy co miał fafe,piniondz a nie tylko ważniaki zaczoł się regres. Druga poł 80- tych to już poważna strzelanina co w następtwie daje coraz większą kichę ,wraz z upływem 90-tych. W czasach że tak powiem obecnych coś drgnęło na lepsze. Zaraz powiem czym się sugeruje czym się podpieram i na co mówię kicha. Pocą się nad liczebnością jelenia leśni z naukowcami a zrzuciaże swoje wiedzą. Od dziecka zbieram rogi hobbystycznie. Człowiek co się tym naprawde pasjonuje a nie robi tego dla pieniędzy (jest trohę takich) wie co się w łowisku dzieje... po zbiorach. Nie musi gadać z leśnymi sam wszystko w lesie widzi czarno na białym reszty się dowie od kolegów. Jak podnosi się dziady albo ładne ale letkie, cieńkie rogi znaczy że brak mocnego byka w łowisku i jest kicha . Tak już było długo. Na szczęście są rykowiska które mieszają. Wiadomo że w rykowisko widać obce byki nierzadko mocarze przybyłe do skupisk łań. Część tego byka w łowisku pozostaje... skąd pochodzi??? Nie wiem spekulowano nawet że ze Słowacji.. czy zzz... mrocznych zakamarków bieszczadzkich. Niestety te mocne byki to gradka dla dewizowców. No... kilka ostatnich lat cuś się łowy nie powiodły i poprawiło się. Pojawiło się więcej mężnych byków w szczycie rozwoju i podstarzałych mocarzy ale do starych czasów to daleko. Z resztą dalej strzelają nieprawidłowo młode przyszłościowe byki tzw. czerwone pkt. Być może dlatego że najłatwiej takiego głupka rykowiskowego kropnąć, no i to gdzie strzelają jak itd. Pobudowali sporo nowych ambon w tym roku... pewnie łowy dopisały. Zobaczymy wiosną w sezonie które przeżyły. Namiarów sorka nie podam najwięcej satysfakcji przyniesie ci jak sam dojdziesz i sam obczaisz :twisted:

lucyna
06-10-2008, 07:38
Powiemy witaj na forum. Także zdarzało mi się rozwalić panom myśliwym polowanie. Kilka razy kłusowanie. Jest kilku takich kwiatuszków. Jeden sk... pozabijał przy okazji kilka lat temy kilkadziesiąt sójtek pod Jałownicą. Nie wspomnę o chlastanych drapolach. Nie ma już w okolicy orlika krzykliwego. Kiedyś, jako dzieciak w odwecie za zabicie nam ukochanego szczeniaka rozwaliłam myśliwemu ambobę. Łącznie z pierzynami.
Masz rację.Te nadmierne odstrzały to tzw. redukcja pogłowia. Ponoć w jednym z Nadleśnictw tam jest obwód wydzielony w ciągu sezonu pozyskano 600 sztuk jeleni. Sami nasi myśliwi klną w żywy kamień mówiąc, ze to obsurd. Ponoć dochodzi do sytuacji, że nie wszystkie łanie są pokrywane, a jeżeli już to przez chłystaki. Strzelają przy okazji do wilków. O tym mówił na konferencji sam Śmietana. Rozmawiałam z myśliwymi z Wielkopolski. To co zobaczyli tu to ich wstrząsnęło. Pod amboną pojawił się wilk. Leśniczy zafascynowany patrzy się i nie strzela. Drapieżnik odchodzi. Miejscowy robi mu prawie awanturę z tego powodu. Jak czasami słysze o etyce myśliwych to niedobrze mi się robi.

Radek
06-10-2008, 15:23
Jak juz cos to ''witaj ponownie na forum'' :razz: . Czternastaku treści dużo ale konkretów jakoś nie podajesz może i nie chcesz - rozumiem. Z okazji X międzynarodowego festiwalu łowieckiego w Leżajsku została zorganizowana wystawa łowiecka na której zaprezentowany jest byk strzelony w Lutowiskach w latach 80. Patrząc na ten wieniec nasuwa sie tylko 1 słowo - potęga. Jest to szesnastak waga wieńca ok.12 kg rozłoga 130 cm nie wyceniony ale napewno wysokie złoto. Jak ten byk łaził po lesie z takim wieńcem ja nie wiem? Ciekawi mnie czy można w bieszczadach spotkać jeszcze takie monstra ...

lucyna
06-10-2008, 15:38
Witałam cznernastaka:-P
Podobny wieniec złotomedalowy jest w Muzeum w Nowosiółkach. Chadzały, a czy są trudno mi powiedzieć. Ostatnio widuję same samice.
Właśnie rozmawialam z Kolega ze Stowarzyszenia. O kłusownictwie wśród myśliwych. W Lasach Janowickich zrobiono coś a'la zakup kontrolowany. Kilka osób przyjechało dobrym samochodem i spytało się myśliwego czy będą mogli nabyć skórę wilka.Tak, termin sprzedaży 2, max tygodnie. Brak mi słów.

czternastak
06-10-2008, 16:31
Konkreów nie podaje bo boje się konkurencji he he he I tak już pełno rozmaitego ludu po lesie biega. Ja nie lubie spotykać w lesie ludzi wolę zwierzęta trochę jestem zazdrosny o dobra bieszczadzkich lasów. Ale coś tam mogę przemycić. Mówicie wieńce po 12 kg....ok 1,5kg na czahę... to zrzuty wychodziły by po 5,5 kg nie? No to takich jeszcze nie ma w moim rewirze no może jest jakiś jeden byk. Ale było trochę zrzutów po 3, 3,5, 4 a nawet ponad 4 kg o piątkach nie słyszałem. Niewiadomo jak tam w worku bieszczadzkim to skomplikowany teren tam. A w ten sezon rogowy podobno największego byka tam przegonili zrzuciarze (cymbały) i tych piątek nie podnieśli mówią że dwudziestak był i mógł mieć nawet 12 kg na głowie. Nie wiem jak tam sezon w Wetlinie dopisał ale jak mnie słuchy nie doszły znaczy raczej że słabo, choć największe w Bieszczadach od ładnych paru lat tam podnosili ( o takie po mniej niż 5 lub lekko ponad 5 sztuka). A myśliwi piorą mówie wam znam byka co rośnie że ho ho w tym roku powinien być.....a.... przemilczę. Już ślinka leci myśliwym na niego wystarczy że mu wiek zaniżą i już go walić mogą kłusownicy mówią że nie zdążą bo będą pierwsi ja im że oboje maja u mnie wpierdol jak go strzelą. Takie bieszczadzkie gadki... mam nadzieje że ujdzie w park albo jakieś chęhy. Park dużo daje niwelując zamiary myśliwych choć desperaci walą do nich i tam a zciągają potem i niby kropnięty na łowisku. TAK TAK LEŚNI MY WIDZIMY NIE UKRYJETA SIĘ...Z PODWÓRKA OBOK WIDAĆ CO GOTUJETA PO KOTŁACH I NIE WCISKAJCIE KITU ŻE BYK MA 11 LAT ZAJRZYJ W ZĘBY ZJEBIE..TO SIĘ DOWIESZ. Przy okazji pozdrówki dla prawdziwych leśnych bo tacy są... tacy co tak prowadzą żeby dewizowiec za dobrego byka nie kropnoł szacun dla nich. Oby chwała karpackiej puszczy trwała w bieszczadach i co jesień rozbrzmiewała gromkim AAAUUU-AUUUU-A-u-u-u!!!! Czternastak obustronnie koronny mówi wam hej

czternastak
06-10-2008, 16:54
Pozyskanie, kłusowanie, polowanie, zabijanie w bieszczadach rozmyte granice są. Sprawa drapieżników aj... bolesna......Gineły i giną w bieszczadzie wilki, niedźwiedzie, rysie, żbiki z ręki prawomocnej jak i prawo..słabej. Ci co w sprawie siedzą przeważnie wiedzą co podobno ktoś i gdzie i jak itp. ale szszszaa. Ta metoda też swą skuteczność ma... gdy taki wie że inni wiedzą, już spokojnie nie śpi. Teraz już te drapieżniki to tak chiba nie giną jak nieco wcześniej choć to może chwilowa tendencja.Poczekamy zobaczymy wywiad nie śpi ja i moje ziomki jeleniowy zwiad

falcon
08-10-2008, 12:18
Witam
Byłem na rykowisku końcem września na Krywym.
To co zobaczyłem to się w pale nie mieści.
Intensywnośc odstrzałów przeraziła mnie.
Codziennie rano wstawałem po 5 i penetrowałem teren, wieczorem powtórka.
Byki były ale młode : większość to ósmaki. Strzały które liczyłem to każdego dnia od godz. 6 do 9 padało na samym Krywym 5-6.
Nie wiem czy myśliwi ślepi czy z maszynowych karabinów strzelają.
Przez 6 dni ,a łaziłem dużo i byłem solidnie zamaskowany ,widziałem jednego starego byka w drodze z Tworylnego i to przez przypadek przepłoszyłem go z zarośli nad strumieniem.
Ogromny byk, 16-tak Pewnie już się przeniosł do krainy wiecznych łowów przy pomocy naszych wytrawnych selekcjonerów.
Niestety po rozmnowie z miejscowym spotkanym w lesie utwierdziłem się w moich domysłach.
Byki nie mają szans dorosnąc.
Granica parku przebiega grzbietem Stołów a na północnym stoku może 300-400m od granicy parku szaleja myśliwi.
Tak się chroni zwierzęta w Polsce w Parkach Narodowych.
Wychyli łeb to zaliczy kulkę.
Podobnie w Puszcy Białowieskiej

Zszokował mnie sposób polowania.
Dzikie Bieszczady ..............
Gówno prawda.
Zajeżdząją w las asfaltem wypasioną terenówką w sam środek puszczy karpackiej. Po czym w odległości 200-300 m słychąć rycząceko byka,wabiącego i wreszcie strzał.
Pogratulować ambicji i talentu wytrawnym łowcom.

Radek
08-10-2008, 16:06
Falcon - niestety taka jest smutna prawda :| Na papierze plany pozyskań są układane według najściślejszych ram selekcji ale co z tego? Co za problem przed rykowiskiem puknąć jakiegoś ''dziada'' z widilicą, szydłem albo inną selekcyjną formą poroża. Podczas samego rykowiska tłuką do mocnych przyszłościowych byków a w zamian podstawiają wspomnianego ''dziada'' z Sierpnia i po krzyku. W tym roku nad granicą Magurskiego Parku Narodowego myśliwy z Gorlic zabił 10 letniego byka - 18-stak lub 16-stak waga wieńca 11-12kg wstępna wycena ok 230pkt CIC - to ma być selekcja?!

czternastak
08-10-2008, 16:23
Cześć Falcon prawdę piszesz byłeś w dobrych rewirach i widziałeś prawdopodobnie jednego z kilku mocnych byków tego rejonu. Miejmy nadzieje że uszedł z życiem. Hulskie, Krywe aż do Tworylnego to znakomite tereny na mocnego byka. Niestety od kilku lat trwają tam wzmożone polowania podczas rykowiska i nie tylko. Wcześniej tak nie było (info od mieszkańców) a to co było w tamtym i tym roku przechodzi ludzkie pojęcie istna kanonada. Słyszałem o pewnym mocnym byku... w zeszłym roku próbowali go dorwać na dole na łakach ale poszedł w puszcze bukową czekali na granicy z parkiem ale nie dawali rady go strzelić no to go trachnęli w parku. Co do metodyki polowań nie dziw się to typowa dla pzł-owców wygoda najchętniej by z okna walili popijając procenta. Zaprawdę ludzie nie zna lasu ten kto w nim nóg nie utrudził (ja po zeszłym sezonie mam do teraz kontuzje he,he, he,) leśnym to bym normy wytyczył np: 50 km tygodniowo chodzenia po lesie...hehehe!

Zefir
11-11-2008, 19:38
Tekst umieszczony na stronie Ndl. Bircza.

Cytat:
"
Ciekawy byk na koniec rykowiska !

Pod koniec tegorocznego rykowiska (8.10.2008 r. o godz.. 1720) w łowisku Trójca obw.63 Nadleśnictwa Bircza LKP Lasy Birczańskie , Leśniczy Łowiecki kol. ...........dokonał odstrzału byka-mnicha.
Byk brał czynny udział w rykowisku i przebywał w chmarze składającej się z 5 sztuk łań. Na łąkę w odległości ok.70 m od letniej ambony myśliwskiej wyszły łanie spokojnie żerując-opowiada Leśniczy. W lesie dookoła łąki zaczynają odzywać się byki. Czekając spokojnie na byka w II kl. wieku, Bogdan rozmyśla o mijającym rykowisku, szkodach łowieckich, o koledze, który siedział niedaleko na borsuka. Nagle jedna sztuka z chmary zaczyna zachowywać się jak byk w okresie rykowiska. Po dokładniejszym obejrzeniu sztuki okazało się , że jest to byk-mnich. ,,Przebranie” na nic się zdało. Leśniczy nie dał wyprowadzić się w pole czy las."


Źródło: http://www.krosno.lasy.gov.pl/strony/1/i/2011.php

--------------------
Komentarz: Tak- nie dał sie wyprowadzić w pole czy las - musiał zabić, nawet takiego odmieńca...

lucyna
11-11-2008, 20:53
Jestem jedną z ostatnich osób, które pochwaliłyby polowania ale w tym wypadku nie byłabym ortodoksem. Byki-mnichy z tego co orientuje się nie są odmnieńcami ale chorymi zwierzakami. Myśliwy zachował się jak selekcjoner.

Zefir
11-11-2008, 21:08
Jeleń, a raczej byk - mnich to samiec o porożu w kształcie niskich guzków. Nie jest to choroba tylko osobnik o takich a nie innych indywidualnych cechach. Eliminacja takich byków daje tyle co eliminacja kruka - albinosa. Wielkie nic. Takie sa prawa natury , że w każdej populacji wystepują takie "stwory" i co więcej - nie widzę powodu, dla którego usmiercenie "ciekawego genetycznie byka" miałoby przyczynić się do wzmocnienia kondycji jelenia karpackiego. Tym bardziej, iż strzela się obecnie do mocnych, płodnych, zdrowych jeleni, których "doskonały materiał genetyczny" ginie z reki mysliwego,
Problem jelenia karpackiego nie leży więc w naturalnych mutacjach,które od strony biologicznej i genetycznej nie sa niczym niezwykłym, ale w ...myśliwych.

lucyna
11-11-2008, 21:18
Jeleń, a raczej byk - mnich to samiec o porożu w kształcie niskich guzków. Nie jest to choroba tylko osobnik o takich a nie innych indywidualnych cechach.
Sprawdziłam u Jurka Wałachowskiego Kolegi przewodnika właściciela muzeum łowieckiego w Nowosiólkach.Byk mnich czyli gomuła to starzec niezdolny do wykształcenia poroża.
www.muzeumknieja.pl

czternastak
11-11-2008, 21:33
Starzec czy nie bez rogow lub ze szczatkowym porozem o to sie rozchodzi

lucyna
11-11-2008, 21:44
Starzec czy nie bez rogow lub ze szczatkowym porozem o to sie rozchodzi
Deformacje poroży są w zdecydowanej większości spowodowane chorobą, wiekiem lub brakiem jąder. Czasami są też uszkodzenia mechaniczne.

czternastak
11-11-2008, 22:04
Zgodze sie z chorobami uszkodzeniem jader czy chocby ingerencja ludzka ale nie slyszalem zeby bykowi rogi ze starosci zanikly. Prawda ze poroze u starego byka (wsteczniaka) sie zmienia. Najczesciej zmniejsza sie ilosc odnog dlugosc tyk.............. ale raczej nie az tak drastycznie

lucyna
11-11-2008, 22:07
Mniej więcej od 14 roku. Poroże jest wskaźnikiem kondycji u byka. Nawet zwykłe pasożyty mogą spowodować, że zostanie myłkusem.

czternastak
28-11-2008, 04:30
W dolinie Sanu podobno byk mocno przetrzebiony

czternastak
28-11-2008, 04:31
Po rykowisku znaczy sie

Radek
28-11-2008, 22:01
Ilościowo czy jakościowo? ( czy pewnie tak i tak :/? )

czternastak
29-11-2008, 01:46
Raczej ilosciowo do jakosci nikt sie nie przyznaje ale sluchy chodza ze kilka niezlych byczkow tez padlo.

Wędrowiec
11-09-2009, 12:01
może ktoś mi powiedzieć, jak z tegorocznym rykowiskiem? Zaczęło się już?

Bison
11-09-2009, 16:10
U mnie na połnocy już mordy chłopaki drą....

Radek
11-09-2009, 17:31
Wczoraj wrocilem z bieszczad - slyszalem pojedyncze porykiwania. Dopiero rozgrzewka przed prawdziwym rykowiskiem. Dzis jade wybadac sytuacje w Beskidzie Niskim - ponoc tam jest juz niezle.

Wędrowiec
11-09-2009, 19:26
dwa lata temu z wyjazdu nic nie wyszło, rok temu spóźniłem się w Bieszczady tydzień, w tym powiedziałem sobie, że nie daruję i muszę tego pilnować - stąd moje pytanie :) dziękuję za pomoc, gdyby mógł ktoś dawać relację co jakiś czas tu lub na PM to byłbym bardzo wdzięczny :)
pozdrawiam!

OsadaMagury
18-09-2009, 12:32
A mze troszke odbiegne od tematu,ale chce zapytac czy ktoś z Was natknął sie w bieszczadach na wilki??/ Chodze głównie w okolicach Wettliny i jeszcze zadnego nie spotkałem. Opiszcie swoje przygody.

farban
20-09-2009, 12:03
tegoroczne rykowisko uważam za rozpoczęte :) wczoraj w okolicy granicy lasu szczytu smerek było słuchać 3 byki nawołujące się ;)

Radek
20-09-2009, 12:20
Owszem - rykowisko sie rozkrecilo czemu sprzyja wymarzona pogoda. Dzis wyjezdzam w BN i w miejscu gdzie mam zamiar polazic za jeleniami ryczalo dzis w nocy 10 byków. Zabawe czas zaczac ...

PiotrekF
20-09-2009, 15:31
Dziś wróciłem z BN - ryczą (słabawo ale jednak) . Byłem w okolicy gdzie ich raczej mało.

PF

Wędrowiec
20-09-2009, 15:43
dzięki za info!
ja muszę jeszcze 6 dni wytrzymać, mam nadzieję, że na coś się załapię...

trzykropkiinicwiecej
20-09-2009, 18:34
..w dolinie Bereźnicy tys sje drom... drom sie ino sie woda marszczy pod Berdo...

PiotrekF
20-09-2009, 22:07
Siedząc w nocy chłonąlem nocne dzwięki (właśnie porykiwania i nocne odgłosy z wody)i widoki ....... ot takie np

PF

dorota z krakowa
21-09-2009, 17:48
A Chodze głównie w okolicach Wettliny i jeszcze zadnego nie spotkałem. Opiszcie swoje przygody.

W okolicach Wetliny chyba na pewno nie spotkasz wilka - za dużo ludzi, hałasu; wilki raczej stronią od kurortów jakim stała się Wetlina.
Parę lat temu, w biały dzień, widziałam stadko czterech wilków w Tarnawie Niżnej, na górce powyżej rozebranego hotelu (o ile ta lokalizacja coś Ci mówi). Było południe. Opalaliśmy się pod amboną i w pewnym momencie, jakieś sto metrów niżej ukazało się to stado. Myśleliśmy z początku, że to psy... Ale takie jednakowe? Wszystkie w płowych barwach? Gorączkowe poszukiwania aparatu fotograficznego, trochę strach...
Wilki chyba nas wyczuły, chociaż przecież były niżej no i uciekły, ale udało się je sfotografować. Nie zamieszczam zdjęcia, bo jest w formie analogowej.
I na koniec - jeśli chcesz poznać na prawdę prawdziwe, dzikie Bieszczady, nie zapuszczaj się miejsca typu Wetlina.

trzykropkiinicwiecej
21-09-2009, 17:53
...zara... chodzi o wilki czy jelenie?.. i jakie stado jeśli o wilki? wata ha ha..

radbak
22-09-2009, 19:07
rykowiska były dość ładne rok temu w rejonie łupków- wola michowa

radbak
22-09-2009, 19:08
A misie i wilki to rejon Mucznego

dorota z krakowa
22-09-2009, 19:09
...zara... chodzi o wilki czy jelenie?.. i jakie stado jeśli o wilki? wata ha ha..

Zapytał o wilki, więc odpowiedziałam człowiekowi.

Wędrowiec
23-09-2009, 22:52
jeszcze jedno pytanie do tych co byli, lub są aktualnie w górach - dużo jest myśliwych 'w terenie'?

trzykropkiinicwiecej
24-09-2009, 15:16
..łaziło cosik ostatnio w kamizelkach.. ale niedużo , pijani chodzom i sami do siebie strielaju

paszczak
24-09-2009, 16:02
dużo jest myśliwych 'w terenie'?
Nie spotkałem ani jednego...

dorota z krakowa
24-09-2009, 18:46
jeszcze jedno pytanie do tych co byli, lub są aktualnie w górach - dużo jest myśliwych 'w terenie'?

Jeżeli jelenie zaczynają ryczeć - dla "myśliwych" pora na wielką rzeź - tylko na to czekają.
Wybieram się za kilaka dni w Bieszczady i drżę na myśl, że ta pijana, nowobogacka "grupa" wybije całą zwierzynę.
Warto pogadać z miejscowymi. Co się tutaj wyprawia na "polowaniach" (przy pełnym błogosławieństwem leśniczych, nadleśniczych i kogo tam jeszcze) ,to jest zbrodnia. Wyrafinowane mordowanie:evil:

falcon
25-09-2009, 15:10
Potwierdzam.
Byłem świadkiem w tamtym roku w Dolinie Sanu ostrej strzelaniny.

konik
27-09-2009, 21:32
Oj, nasłuchałem się wczoraj, nasłuchałem. Między Wahalowskim Wierchem a Kamieniem było tak: przystanąłem by zrobić zdjęcie rosnącym przy ścieżce... prawdziwkom. Schylam się, a tu z lewej strony, gdzieś z 50-ciu metrów potężny ryk. Odpowiedział mu równie potężny z prawej. Nagle odezwał się ten z tyłu, na co odpowiedział mu ten z lewej. Cichutko się podniosłem, zrobiłem parę kroków i nagle kilkadziesiąt metrów dokładnie na wprost mnie - znów potężny ryk. Na to odpowiedział mu ryk gdzieś z okolic ryczącego. Koncert jak na puszczy, a ja idę dokładnie wprost na tych dwóch. Oczywiście delikatnie się pochowały, za to na Kamieniu dogoniłem bardzo sympatyczną parę, na oko po 65 lat. Dochodzę do nich, a pani - ależ nas Pan wystraszył! Wkoło tyle grubego zwierza, a tu słyszymy, że coś za nami idzie. Skończyło się na strachu, bo kazało się że to ja.
Tak tak, zwierzyna porykuje aż miło!

Radek
18-10-2009, 00:02
Tylko tyle doswiadczen z rykowiska w tym roku? Nie chce mi sie wierzyc - bylem ponad tydzien w BN i widzialem i slyszalem bardzo duzo. Zarowno pod wzgledem ilosci jak i jakosci jestem bardzo mile zaskoczony. Jakby podliczyc wszystkie byki (razem z chlystami) jakie widzialem to daje lekka reka 30 sztuk. Obserwowalem chmary z bykami na odleglosc 15-20m a w skrajnym przypadku nawet ... 0,5m. Los byl przychylny. Wiec jak ktos jeszcze gdzies cos slyszal lub widzial ciekawego niech pisze bo ten rok byl wyjatkowy.

beskidnik
19-10-2009, 15:20
Radek
gdzie oglądasz te rykowiska w Beskidzie Niskim, jeśli można wiedzieć???

To sztuki z Niskiego...

http://images47.fotosik.pl/216/efb7cf73100446dfmed.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images42.fotosik.pl/119/40ba690fcb9f2115med.jpg (http://www.fotosik.pl)

wiekszy rozmiar

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/40ba690fcb9f2115.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/efb7cf73100446df.html

l

beskidnik
19-10-2009, 15:58
Przepraszam
zapomniałem o manierach.

Witam wszystkich na forum!!
jestem tu nowy

tomas pablo
19-10-2009, 18:26
Witaj !!
..a z jakiej odległości to cudo przyrody żeś zfocił ??...PIĘKNY !!!

beskidnik
19-10-2009, 19:20
Dzięki!! z odległości ok 40 metrów..Teleobiektyw pomógł..

tomas pablo
19-10-2009, 22:41
to i tak czułeś jego oddech....:lol:

Radek
20-10-2009, 12:15
Niestety - ściślne tajne. Ale ujęcia byków impnujące - jak same byki.

zork
10-09-2010, 23:00
Siema!
Jestem tu nowy.
Interesuje mnie cynk o rozpoczęciu się tegorocznego rykowiska bieszczadzkiego. Osobiście wybieram się na Krywe. Wędrujących w to miejsce i nie tylko zapraszam do dyskusji na temat nieistniejącej miejscowości i rykowiska.

Pozdrawiam wszystkich użytkowników!

bertrand236
11-09-2010, 00:24
Dzień dobry! Ale witamy się tutaj http://forum.bieszczady.info.pl/showthread.php/4837-Nowy-użytkownik-powitanie/page28
Pozdrawiam

Radek
16-09-2010, 16:14
Jak tegoroczne obserwacje? W ostatni weekend bylem w gorach i musze powiedziec ze rykowisko tuz tuz - byki biegaja po lesie i nawoluja łanie, typowe zachowanie przed rykowiskowe. Ciekawe co puszcza karpacka pokaze w tym roku.

zork
28-10-2010, 10:17
toście się rozgadali...

laszlo
28-10-2010, 10:43
liczyłeś na dokładną lokalizację każdego ryczącego byka i wskazówki z której strony i na jaką odległość można go podejść?

Radek
28-10-2010, 23:28
Nie mam zamiaru prowadzic sam ze soba monologu ale powiem, ze i w tym roku rykowisko bylo bardzo ciekawe. Mocna zima dala troche w dupe jeleniom - szczegolnie tym mlodszym, co sie objawialo w cienkich wieńcach. Stare byki daly rade nalozyc mocne poroza. Ogolnie jeleni w bród co wskazuje na brak wilkow, w okolicy ktora penetrowalem co moze wydawac sie dziwne bo co roku widywalo sie tam dzialalnosc wilczej watachy, widac ktos dal im rade ...

zork
29-10-2010, 04:48
chodziło mi o ogólną dyskusję, wymianę spostrzeżeń (jak pisze np. Radek ) (http://forum.bieszczady.info.pl/member.php/3215-Radek)
a że Ty jesteś bieszczadzki kozak i wiesz wszystko to tu nie wchodź i nie zaśmiecaj tematu

czternastak
11-11-2010, 14:04
W tym roku rykowisko dobre znaczy głośne było raczej wyżej w górach. Nisko zostało rozbite przez myśliwych. Jednej nocy na Rylim i w Krywym dobrze ryczały.... strzelono tam wtedy najmniej 4 byki nazajutrz tylko krew, flaki i kruki. Inne tereny (mniejsza o to jakie) strzelono stadnego osiemnastaka ( wieniec na ponad 10 kg ), do osamotnionych łań przyszedł szesnastak już nie tak imponujący ale swoje na głowie miał pewnie dlatego też dostał kulkę. Jaki byk ostatecznie pokrył tam łanie...? Pewnie ten gruby dwunastak o ile uszedł z życiem. Zork powtarzam ci radę jaką dostałem od "życzliwego". Nie wybieraj sie na rykowisko w Krywe. Dlaczego? Zapewne jesteśmy tam niemile widziani nie mówiac już o zagrożeniu życia

zork
10-01-2011, 19:31
Byłem tam nazajutrz. Dzień wcześniej strzelono dwa byki, tak mówił Majsterek.
To co proponujesz w takim razie?

trzela
31-01-2011, 15:41
zazdroszczę wszystkim, którzy widzieli i słyszeli na żywo... Mnie kiedyś obiecywał nadleśniczy, że mi pokaże:) i co roku przypominało mu się po fakcie:)) "Ale było rykowisko, szkoda że Pani nie było" - mówił:)
Dużo nagrań z rykowiska jest w filmach i na płytach audio leśników z Bedonia www.sklep.bedon.lasy.gov.pl (http://www.sklep.bedon.lasy.gov.pl)
Polecam

Sylwek74
31-01-2011, 18:48
Trzela wpadaj jesienią w Biesy na pewno uslyszysz i przy odrobinia szczęścia cosik podkądniesz :-)
zazdroszczę wszystkim, którzy widzieli i słyszeli na żywo... Mnie kiedyś obiecywał nadleśniczy, że mi pokaże:) i co roku przypominało mu się po fakcie:)) "Ale było rykowisko, szkoda że Pani nie było" - mówił:)
Dużo nagrań z rykowiska jest w filmach i na płytach audio leśników z Bedonia www.sklep.bedon.lasy.gov.pl (http://www.sklep.bedon.lasy.gov.pl)
Polecam

trzela
01-02-2011, 20:35
bardzo bym chciała doświadczyć rykowiska w Bieszczadach - to musi być coś niesamowitego. W tym roku może wreszcie uda mi się posłuchać gdzieś bliżej Łodzi.
Pozdrawiam z równie dzikiego centrum kraju:)

Radek
22-05-2011, 16:02
http://www.lasypolskie.pl/news-6054.html
Pozazdrościć

Radek
06-09-2011, 17:38
Zaczyna sie coś dziac w bieszczadzie? Sygnały z różnych miejsc w kraju mówią, że rykowisko powoli się zaczyna.

trzykropkiinicwiecej
06-09-2011, 18:27
...a drą się cholery i nie patrzą pod nogi, ostatnio mnie u źródeł Solinki ostatnio jeden prawie zadeptał taki zaryczany był.. na wschód słońca jak się lezie gdzieś na połoniny to już słychać klnięcie bacy , dzwoneczki owiec i jelenie...

kasia laszlowa
06-09-2011, 20:19
ano już im chyba jajka zmroziło ;)

Konrad783
07-09-2011, 14:22
W nocy z soboty na niedzielę ryczał jeden taki, niedaleko schroniska pod Rawką, chwilami nawet głośniej od współtowarzyszy z piętra wyżej.

trzykropkiinicwiecej
07-09-2011, 19:14
W nocy z soboty na niedzielę ryczał jeden taki, niedaleko schroniska pod Rawką, chwilami nawet głośniej od współtowarzyszy z piętra wyżej. nie wierzę... na Rawkach nawet chrapią głośniej niż Jelenie ryczą!

Biały 13
16-10-2012, 21:05
Ja w tym roku nie słyszałem, ale za to widziałem :-P

http://imageshack.us/a/img4/6183/img8694kw.jpg

http://imageshack.us/photo/my-images/31/img8751vx.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/594/img0086pg.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/90/img0085ns.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/846/img8696g.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/805/img8703g.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/440/img8704k.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/252/img8742m.jpg/

Jimi
19-10-2012, 22:39
przepiękne!!!

Łaziki
22-11-2012, 12:09
Rykowisko już za nami, ale wczoraj Agnieszka zrobiła kilka fajnych zdjęć.
Zapraszamy na nasz fotoblog: http://www.photovoyage.pl/?lang=pl&act=photoblog
Jesienne pozdrowienia
Agnieszka i Włodek

Biały 13
26-11-2012, 15:39
Oglądając ten filmik zastanawiałem się kiedy rusz z szarżą :-P ...

http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/section?category=BIESZCZADY10&id=nx_YL1chz28

partyzant
03-09-2023, 14:47
Jak sądzicie, kiedy w tym roku się zacznie i gdzie najbardziej warto być, żeby je usłyszeć?

Tomnatyk
03-09-2023, 19:12
W tym tygodniu. Na dniach, jak pogoda chwyci. Stereo z 3 dolin gwarantowane w rejonie Tarnicy-Krzemienia.

długi
11-09-2023, 08:18
W dolinie Osławy, w rejonie Prełuk, Duszatyna już ryczą

partyzant
14-09-2023, 08:29
Niech jeszcze poryczą jakiś czas, bo po latach przerwy mam zamiar posłuchać koncertu byków gdzieś w okolicach Mucznego.

partyzant
24-11-2023, 06:05
Po czasie powiem, że jak planowałem, tak zrobiłem.
W Mucznem, pod zagrodą żubrów, byłem około ósmej rano i po krótkim spotkaniu
ze słynnym stadem, wybrałem się na Bukowe Berdo.
Pani na dole odradzała wyjście w góry, miało padać. Nie po to jechałem "czysta czy km", żeby teraz rezygnować.
Nie byłem sam a ekipa też nie odpuszczała.
Z rykowiska nic nie wyszło za sprawą wiatru, w uszach szum w oczach łzy...ze szczęścia, przed nami: słońce góry pola wiatr...
Autor tej piosenki napisał "pola" bo mu nie wyszło z połoninami, drobiazg. Wyobrażacie sobie podświetlone granatowe chmury bawiące się z nami w ciuciubabkę?
To był czad, Bies i Czad. Mijani turyści zmoknięci a nad nami cały czas pogoda.
Rykowisko też było ale zupełnie gdzie indziej.
O tym może innym razem.