PDA

Zobacz pełną wersję : Skała Maczacza



Recon
04-03-2008, 22:16
Prośba o wyjaśnienie. Blisko ujścia Wetlinki do Solinki, na terenie Rezerwatu Sine Wiry jest Skała Maczacza, przynajmniej taką nazwę umieściło na swej mapie w skali 1:60000 Wydawnictwo Ruthenus. Jeśli jest od nazwiska to w Polsce bardzo rzadko ono występuje, co ciekawe tylko w okolicach Bytowa na Pomorzu. Nigdzie nie natrafiłem na tę nazwę wcześniej. Pozdrawiam :)

klopsik
05-03-2008, 13:33
NO wlasnie dlaczego maczacza ?? a propo jest w niej obiekt jaskiniowy :)

Wojtek Pysz
29-03-2008, 13:56
Dodaję do pary drugie pytanie o skałę. W pobliżu Rybotycz jest "skała Machonika". Zaznaczono ja na mapie DEMART - Pogórze Przemyskie. Kto to był ów Machonik? Czym zasłużył sobie na uwiecznienie?

klopsik
31-03-2008, 21:18
HE he he he tego to juz nikt nie wie pod gesem w Rybotyczach

Recon
14-06-2009, 00:49
a propo jest w niej obiekt jaskiniowy :)

A co się kryje w tym przypadku pod pojęciem "obiekt jaskiniowy"?

Lithandra
24-06-2009, 17:15
Hmm, jesli nazwisko Maczacz wystepuje pod Bytowem to moga byc to przesiedlency / potomkowie przesiedlonych w ramach akcji Wisla. Czyli prawdopodobnie skala nalezala do jednego z nich. Ale ktorego ? ;)

Recon
24-06-2009, 18:17
Wychodzi na to, że był jaskiniowcem?

joorg
24-06-2009, 21:48
Wychodzi na to, że był jaskiniowcem?

Nie koniecznie był "jaskiniowcem", może był właścicielem lasu w którym znajdowały się te skały?,albo lubiał tam przesiadywać itp.
Nazewnictwo jest pochodną lokalnych nazw, w prosty sposób tworzonych przez tam zamieszkałych ludzi w celu skutecznej orientacji w okolicy.
To co się znajduje na współczesnych mapach jest tylko w nikłym zakresie odzwierciedleniem starego i tradycyjnego nazewnictwa.
Od kilkunastu lat Wojtek Krukar stara się przywrócić to nazewnictwo w Bieszczadach i Beskidzie, a wydawnictwo R... "przelać"to na mapy....chwała im za to.

Browar
24-06-2009, 22:01
To co się znajduje na współczesnych mapach jest tylko w nikłym zakresie odzwierciedleniem starego i tradycyjnego nazewnictwa.
Od kilkunastu lat Wojtek Krukar stara się przywrócić to nazewnictwo w Bieszczadach i Beskidzie, a wydawnictwo R... "przelać"to na mapy....chwała im za to.

Nie wiem skąd u Ciebie taka poprawność polityczna?
To wydawnictwo Ruthenus a nie "R..." to przelewa i zdaje się nie ma konkurencji, więc chyba mogą się wszyscy zainteresowani o tym dowiedzieć ;)