PDA

Zobacz pełną wersję : Tuż, za miedzą



Jacek K.
10-03-2008, 09:41
Witam Wszystkich!
Zdecydowana większość pytań i informacji dotyczy na tym forum dotyczy miejsc tak znanych jak Czarnohora, Świdowiec, czy Gorgany. Jeśli są Bieszczady Wschodnie , to grupa Pikuja. Mam w związku z tym pytanie, czy ktoś z Szanownych Forumowiczów spenetrował tereny najbliższe naszej granicy?
Mam na myśli Nadsański Regionalny Park Krajobrazowy (byłem tam tylko przy źródłach Dniestru) oraz Użanski Park Narodowy? Takie wsie jak Łubnia, Stużyca, itp. na niektórych mapach zaznaczone są szlaki, np niebieski na Czeremchę, gdzie jest cmentarz wojskowy. Jeśli ktoś tam był. bardzo proszę podzielić się informacjami o ciekawostkach, noclegach ( łącznie z miejscami biwakowymi) oraz
strażnicach granicznych. Jak miejscowa straż graniczna podchodzi do szwendania sie w tych miejscach?
Dzieki za info. Pozdrawiam !

lucyna
10-03-2008, 10:12
Ja tam byłam ale obowiązuje mnie "tajemnica handlowa". Osoby piszące przewodniki lub pracownicy biur podróży coraz częściej korzystają z forum i stron internetowych oszczęzając sobie pracy i podkradając i wiedzę i programy.
Polecam Ci coś wyjątkowo ciekawego, prawdziwa kopalnia wiedzy o Bieszczadach. Na stronie TONZ znajdziesz roczniki "Bieszczad". Z wyjatkiem ostatniego.Tam jest bardzo dużo na temat Bieszczadów Wschodnich.
www.tonz.eu.org (http://www.tonz.eu.org)
Jest także przewodnik i mapa "Pogranicze polsko-ukraińskie w Bieszczadach" i informator o noclegach po obu stronach granicy wydany przez BARR w Ustrzykach Dolnych.
Acha polecam także "Wędrówki podkarpacko-lwowskie przewodnik turystyczny" wydany przez PROT w Rzeszowie.

Henek
10-03-2008, 14:47
Jacek K. pisze :

na niektórych mapach zaznaczone są szlaki, np niebieski na Czeremchę, gdzie jest cmentarz wojskowy. Jeśli ktoś tam był. bardzo proszę podzielić się informacjami o ciekawostkach, noclegach ( łącznie z miejscami biwakowymi) oraz
strażnicach granicznych.
1. a do czego potrzebne ci są szlaki ?
2. o jakie noclegi pytasz ? .... miejsca biwakowe są przecież wszędzie
3. chodzi ci o strażnice czy raczej o patrole; gdzie i kiedy chodzą i czy strzelają?
4. o ciekawostkach napisano już książki.Ale warto je odkryć samemu jeszcze raz.

Jacek K.
10-03-2008, 18:43
1.Szlaki mi po nic, ale to "prikordonna smuga", może się czepiają, że się szwendasz gdzie chcesz

2. miejsca biwakowe, to sam znajdę -pytałem o jakieś szczególnie ciekawe.
Raczej chodzi mi noclegi w szkołach, chatach itp. bo nie lubię spać w namiocie
jak jest np mróz.
3. Chodzi mi o ogólne zasady, czy można tam wszędzie chodzić., i czy nie trzeba przedtem się zglosić na straznicę, jak to jest np w Burkucie itd.
ostatnio na stronach Klubu Karpackiego, była dwukrotnie informacja, że nie chcieli ich wpuścić na szlak zielony idący na Kinczyk Bukowski i do żródeł Sanu.
Lucynie dziekuję, To mi absolutnie wystarczy.

Henek
12-03-2008, 20:49
Jacek K napisał :

nie lubię spać w namiocie
jak jest np mróz.
Najbliższy ocieplony obiekt (noclegowy) znajdziesz w miejscowości Żdieniewo
więcej informacji pod linkiem
http://sobran.com.ua/about.htm

Henek
12-03-2008, 21:15
Sprostowanie : bliżej ocieplony nocleg można znaleźć w miejscowości Wyszka.
Село Вишка розташоване за 25 км. від районного центру смт. В.Березний, 60 км. від м. Ужгород, 3 км. від залізничної та автомобільної магістралей сполученням Ужгород — Львів.
Гірськолижний комплекс на г. Красія
Ponoć z tej górki (Krasiwa) wspaniały widok na polskie Bieszczady, w szczególności na grupę Rawek i Tarnicy.
Czy ktoś może to potwierdzić ?

Jacek K.
13-03-2008, 08:14
Dzięki Henek za namiary. Ta Wyszka, to już całkiem blisko naszej granicy.
Dla Lucyny; napisałem maila do PROT o ten przewodnik "Wedrówki podk-lwowskie" i przysłali mi następnego dnia! Szacunek.
Inna sprawa, że te informacje, są dla kogoś, kto jedzie tam pierwszy raz.
"Bieszczad" to jest z pewnością, to , o co mi chodzi. A tak na marginesie, czy SKPB Rzeszów, lub Wasze koło przewodnickie, nie wydało żądnych materialow szkoleniowych na temat parku Użańskiego? Pozdrawiam Jj

bartolomeo
13-03-2008, 10:15
Ponoć z tej górki (Krasiwa) wspaniały widok na polskie Bieszczady, w szczególności na grupę Rawek i Tarnicy.
Czy ktoś może to potwierdzić ?
Ja nie mogę ;-) ale w zamian pokażę jak wygląda widok na gniazdo Tarnicy i Halicza (http://bieszczady.bmiller.pl/2006-05-12_KinczykBukowski/slides/20060512_092412a.jpg) z Pliszki (szczyt na wschód od Łubni, doskonale widoczny z polskiej strony). Na Pliszkę prowadzi szlak, niebieski zdaje się, ale życzę szczęścia temu, kto tylko na znakowanie szlaku będzie liczył. Znaki są rozmieszczone nieregularnie i często są widoczne tylko dla wędrujących w jedną stronę. Mogą być tylko potwierdzeniem, że idziemy dobrze, raczej nie wskazówką jak iść.

lucyna
13-03-2008, 13:33
Dzięki Henek za namiary. Ta Wyszka, to już całkiem blisko naszej granicy.
Dla Lucyny; napisałem maila do PROT o ten przewodnik "Wedrówki podk-lwowskie" i przysłali mi następnego dnia! Szacunek.
Inna sprawa, że te informacje, są dla kogoś, kto jedzie tam pierwszy raz.
"Bieszczad" to jest z pewnością, to , o co mi chodzi. A tak na marginesie, czy SKPB Rzeszów, lub Wasze koło przewodnickie, nie wydało żądnych materialow szkoleniowych na temat parku Użańskiego? Pozdrawiam Jj
Rozmawialam z koordynatorem projektu w którym brałam udział. Koledzy byli w Użańskim Parku Narodowym. Są wydane materiały ale w j.ukraińskim. Mapa, foldery, przewodnik. W j.polskim tylko był informator o Rezerwacie Biosfery Karpaty Wschodnie ale temu parkowi poświęcono tylko kilka zdań. Chyba też w któryś Rocznikach Bieszczadzkich jest jakaś naukowa notatka na ten temat. Kolega polecił przewodnik Ossadnika i Wesołkina "Osobliwości Bieszczadów Eschodnich". Mam go, ciekawy. Tam jest opisany dokładnie interesujacy Cię teren. Jeden z autorów jest pracownikiem CIT w Sanoku. Ma przeogromną wiedzę praktyczną na ten temat.

trzykropkiinicwiecej
13-03-2008, 14:06
...ano na "Osobliwościach.." można już połazić... etnograficznie i turystycznie... wybrałem się raz tylko z tym przewodnikiem, nawet mapy nie zabrałem i dało rady ... śmiało.. język migowy i uśmiech na twarzy... i można świat zdobywać..

irek
13-03-2008, 16:32
W Wołosiance są pokoje gościnne w budynku nad sklepem nawet fajny standard. W Wyszce nocowałem kilka lat temu 2 ośrodki (domki) i chyba z racji wyciągu bardzo drogie. Na górę można sobie wjechać wyciągiem krzesełkowym, tylko poza sezonem zimowym trzeba odpowiednio zmotywować obsługę by go włączyła :mrgreen: panorama naprawdę fajna.
Zresztą za miedzą w każdej chałupie za parę hrywien przenocujesz, it najlepiej zasięgnąć w sklepie lub barze.