PDA

Zobacz pełną wersję : OSO Natura 2000



lucyna
03-04-2008, 09:45
Hej, rozmawialiśmy już o wilkach, niedźwiedziach, zającach, motylach. Nie wspomnę już o hicie jakim okazał się wątek z botanicznymi zagadkami. Może przszła pora na ptaki. Budzą mnie codziennie drąc w niebogłosy dzioby. Jakie u nas występują gatunki ptaków, czy potrafimy je rozpoznawać, co o nich wiemy to tylko kilka zagadnień, które możemy obgadać.
Mam przed sobą "Rocznik przemyski Nauki przyrodnicze 2006 zeszyt 5". Bardzo ciekawa publikacja Przemysława Kunysza (vice szefa naszego Stowarzyszenia na Recz Turnickiego Parku Narodowego) " Obszary specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 na Podkarpaciu".
Ciekawa jest część poświęcona Bieszczadom i Górom Sanocko-Turczańskim. W bieszczadach żyje 38 gatunków wymienionych w załączniku Dyrektywy, 11 z nich spełnia kryteria wyznaczania ostoi. Są to: bocian czarny, trzmielojad, orlik krzykliwy, orzeł przedni, derkacz, puchacz, sóweczka, puszczyk uralski, włochatka, dzięcioł białogrzbiety, dzięcioł trójpalczasty. Bieszczady to jedna z największych w Polsce ostoi: sów, dzięciołów i ptaków drapieżnych. W okresie przelotów można spotkać u nas: bielika, ścierwnika, błotniaka zbożowego, błotniaka stawowego, błotniaka łąkowego, błotniaka stepowego, gadożera, orzełka, rybołowa, głuszca, żurawia, morela, łęczaka, rybitwę czarną, lelka, kraskę.

długi
04-04-2008, 00:44
Większość amatorów ornitologii ekscytuje się obserwacjami ptaków drapieżnych. Podobnie jest z ssakami. Kogo obchodzi los ryjówki lub pierwiosnka (ptaszek)? No taki oorzeeł...
Więc dodam takie śliczności latające stadami, jak bajecznie kolorowe szczygły czy puszek z waty z długim ogonkiem - na co to za ptaszek?
Długi

Anyczka20
04-04-2008, 01:52
Raniuszek :-)

lucyna
04-04-2008, 06:41
Najczęściej widzę swoje sikorki, słyszę dzwońce, obserwuje sójki ale te "syberyjskie" zimą. Zafascynowała mnie raz pokrzewka ogrodowa. Zbytnio zbliżyłam się do jej gniazda. To maleństwo aby mnie i moje zwierzaki przepędzić symulowało atak. Leciała prosto na mnie, na wysokości oczu, w ostatniej chwili wzbiła się wyżej w powietrze. Nie wiem jak one w tak nieprzyjaznym środowisku (kilka-kilkanaście kotów) są w stanie wyprowadzić młode. Za chwilę zacznie się ptasie darcie dziobów, wiosenna codzienna pobutka. Już rozpoczynają koncert. Szczególnie piękny glos ma słowik. Teraz mamy młodego. Jego poprzednik miał przepiękny głos i bardzo bogaty repertuar.

marcins
04-04-2008, 13:37
Większość amatorów ornitologii ekscytuje się obserwacjami ptaków drapieżnych. Podobnie jest z ssakami. Kogo obchodzi los ryjówki lub pierwiosnka (ptaszek)? No taki oorzeeł...
Więc dodam takie śliczności latające stadami, jak bajecznie kolorowe szczygły czy puszek z waty z długim ogonkiem - na co to za ptaszek?
Długi

Nie no, nie tylko drapole są tak ekscytujące. Wodne i błotne ptactwo też wielu pociąga.

Dokładnie rok temu oglądalem w Lesku stadko świstunów i remizy.

Wczoraj bardzo z bardzo bliziutka widziałem srokosza.

A propo błotniaka stawowego to kiedyś była próba lęgu koło Leska.

Jednak apeluję do forumowiczów o nie umieszczanie zbyt dokładnych informacji - gdzie co żyje lub nie daj Boże ma gniazdko :)

Pozdrawiam ornitologów.

marcins
04-04-2008, 14:27
A tego ptica Wy znaju?

jacekp
04-04-2008, 23:02
czapla biala. coraz czesciej sie pojawiaja. a te gdzie?

lucyna
05-04-2008, 20:48
Czapla biala? Hmm dawno, dawno temu kiedy jeszcze byłam mlodym stażem przewodnikiem, w czasie spływu Sanem uwielbiałam obserwować czaple białe. Pięknie prezentowały się na zielonym tle Gór Słonnych.

Wojtek Pysz
05-04-2008, 22:22
dawno, dawno temu kiedy jeszcze byłam mlodym stażem przewodnikiem...

Dawno, dawno temu krążył taki dowcip: Otwieram gazetę - Gomułka, otwieram radio - Gomułka. I tak siedzę nad puszka szprotek i zastanawiam się - otworzyć?
----
Zaglądając na tym forum do wątku na dowolny temat, w którym pisze Lucyna (a w którym nie pisze?), zastanawiam się: czy po raz tysiąc siedemnasty będzie wszystkim przypominać, że jest przewodnikiem;)
A poza tym wszyscy zdrowi.

lucyna
05-04-2008, 22:36
Tak. Jest takie bardzo fajne ustrojstwo na tym forum. Ignoruj. Włącz go i po problemie.

vm2301
05-04-2008, 23:16
Dawno, dawno temu ............... przypominać, że jest przewodnikiem;)
A poza tym wszyscy zdrowi.


Służba nie drużba;):lol:


....ino sie Lucynko nie wściekaj, taki juz złośliwiec ze mnie;):roll:

lucyna
05-04-2008, 23:46
Służba nie drużba;):lol:


....ino sie Lucynko nie wściekaj, taki juz złośliwiec ze mnie;):roll:
No cóz Panowie, gratuluję bardzo ciekawych wypowiedzi dotyczących OSO Natura 2000. Rozumiem, że należy dodać do spisu znadujących się w obszarze specjalnej ochrony ptaków niezmiernie rzadko spotykany, wręcz osobliwy garunek: lucyna przewodnik bieszczadzki.
OSO Natura 2000 Góry Sanockie
Ostoja znajduje się w całości na terenie województwa podkarpackiego. Obejmuje Góry Słonne. Zachodnią granicę ostoi stanowi wał Żukowa. Teren posiada zróznicowaną rzeźbę, ekosystemy charakteryzują się znaczną zmiennością i różnorodnością. Występuje tu piętrowy układ zbiorowisk leśnych. Oprócz 24 gat. wymienionych w załączniku do I Dyrektywy Ptasiej mieszczących się w kryteriach wyznaczenia ostoi należy dopisać jeszcz jeden: lucina. Nie wiadomo czy jest to gatunek lęgowy czy tylko przelotny.

vm2301
06-04-2008, 00:26
Grunt, że nie zagrożony;)

długi
06-04-2008, 01:08
W zeszłą sobotę miałem dużo szczęścia, bo wieczorem usłyszałem puchacza. Niedaleko Połoniny Caryńskiej. Było ciepło, śnieżnie i gwieździście. Puszczyk tez się wesoło chichotał.
Rano, przy podejściu na Połoninę odzywał się świergotek. Wiosna, choć śnieg był po kolana.
Długi

marcins
06-04-2008, 14:49
Na razie nic aktualnego nie wrzucę, więc chociaż na pocieszenie coś z jesiennych połonin:

długi
10-04-2008, 19:48
No świergotek... tylko jaki? Ze zdjęcia nie podejmuję się rozpoznania.
Długi

Browar
10-04-2008, 20:01
Jeżeli nie później niż wrzesień to drzewny.Polny nie kocha gór i jest jaśniejszy.Łąkowy niekiedy zostaje na zimę i by mógł pasować ale lubi raczej mokrawy teren.To wszystko wyczytałem więc to taka teoretyczna wiedza,może być inaczej.

Właśnie widziałem parę jarząbków.

długi
11-04-2008, 00:03
W Bieszczadach widziałem oba, tzn łąkowego i drzewnego, ale wiosną. Oznaczyć można po śpiewie lub w ręku :-). Wiosną łatwiej, bo śpiewają.
Lecą stadami szczygły, dzwońce, zniczyki. Wszystkie stołują się u mnie w karmniku. Pojawiają się nadal przelotne gile i grubodzioby. W ogrodzie wyśpiewuje rudzik.
Długi

marcins
11-04-2008, 23:01
Siwerniak - tez z świergotków. Biała brew charakterystyczna...

lucyna
11-04-2008, 23:13
Wczoraj Kolega ornitolog liczył sowy. 3 sóweczki w jednym paśmie.

marcins
11-04-2008, 23:16
Wczoraj Kolega ornitolog liczył sowy. 3 sóweczki w jednym paśmie.

No to się chłopak naliczył...
...jednej ręki mu starczyło :)

A te wrony to dwa lata temu spotkałem...

marcins
15-04-2008, 21:36
Udany dzień dzis miałem-zaliczyłem kilka dudków i orlika z paru metrów, bo wlazłem na niego na łące...ale jak zwykle w takich sytuacjach aparat miałem w plecaku i zanim się do niego dogrzebałem...

marcins
19-04-2008, 21:21
Coś widzę, że wątek ptasi cos się nie rozwija. Więc dla ożywienia małą zagadkę podaję, fotograficzną oczywiście, spotkaną wczoraj pod Stożkiem.

Jabol
19-04-2008, 22:10
parus palustris siedzi na corylusie avellanie i obrabia semen fagusa silvatiki :D
ps. palustris ze wzgl na skrzyzowane lotki z tyłu bo może byc montanus podobny drobiazg...

Jabol
19-04-2008, 22:18
A te wrony to dwa lata temu spotkałem...
hmm ja takie wielkie wrony tez widywałem w rejonach Bieszczad że tak powiem: mocno wilgotnych

marcins
19-04-2008, 22:22
parus palustris siedzi na corylusie avellanie i obrabia semen fagusa silvatiki :D
ps. palustris ze wzgl na skrzyzowane lotki z tyłu bo może byc montanus podobny drobiazg...

Zgadza się, Jabol, to Parus palustris. Mało czarnego z przodu pod gardłem to też w miare dobra cecha...


hmm ja takie wielkie wrony tez widywałem w rejonach Bieszczad że tak powiem: mocno wilgotnych

Rzekłbym, że tak wilgotnych, że aż mokrych :-)

lucyna
19-04-2008, 22:33
A już myślłam, ze to jest jeden z moich "darciodziobów" szarytka.
Dziś widziałam ponoć rzadkość dzięcioła zielonosiwego. I to gdzie ten unikat siedział? W moim ogrodzie.

długi
20-04-2008, 10:23
A już myślłam, ze to jest jeden z moich "darciodziobów" szarytka.

Bo to ona, tak jakby .... Zwana niegdyś "uboga"
Długi

marcins
21-04-2008, 23:53
Pod wieczór na spacerze widziałem srokosza, niestey psiak mi go spłoszył i nie udało się go uwiecznić na fotografii...ale za to zdjątko innego ptaszka z zeszłego roku:

długi
22-04-2008, 08:22
Oczy podmalowane, niczym egipska elegantka... też dzierzba
Długi

Marcin
22-04-2008, 13:00
caritas [wym. kar...] czynna miłość bliźniego połączona z miłością Boga (jedna z trzech cnót teol.); kośc. organizacja zajmująca się działalnością dobroczynną.

"Gdzie się podziałeś Św. Franciszku...?"

marcins
27-04-2008, 17:55
Zrobiłem sobie dziś małą objazdówkę i w Wańkowej zaliczyłem kilka pluszczy.

A tą jaszczurkę nabitą na kolec w Stebniku widziałem...

marcins
04-06-2008, 19:24
Miłośnikom pticów polecam "Atlas rozmieszczenia ptaków lęgowych Polski 1985-2004". Mi właśnie cieplutka przyszła dziś pocztą. Szykuje się nieprzespana nocka...

marcins
21-08-2008, 18:08
Zdjęcie marne bo marne, ale orlik jest.

marcins
03-10-2008, 18:49
Złociste wspomnienie lata.