PDA

Zobacz pełną wersję : Pochówek w cerkwi



vm2301
27-05-2008, 14:05
Jak w temacie, z tym że oczywiście interesuje mnie "nasz teren" i okolice.

Do założenia tematu sprowokowało mnie stwierdzenie jednego z baligrodzkich "tubylców", że ponoć w tutejszej cerkwi jakoweś grobowce były/są umiejscowione.

Będę wdzięczny za chocby najmniejszy skrawek informacji:)

Pozdrawiam:)

lucyna
02-07-2008, 20:05
Jak w temacie, z tym że oczywiście interesuje mnie "nasz teren" i okolice.

Do założenia tematu sprowokowało mnie stwierdzenie jednego z baligrodzkich "tubylców", że ponoć w tutejszej cerkwi jakoweś grobowce były/są umiejscowione.

Będę wdzięczny za chocby najmniejszy skrawek informacji:)

Pozdrawiam:)
W łapce mam bukiecik kwiatuszków.
Z tego co wiem w dniu dzisiejszym to nie ma tam żadnych pochówków. Ceszarz Józef II deyktem wydanych w 1784 r. zakazał grzebania na terenie świątyń i wyniósł wszystkie cmentarze poza obręb miejsc zamieszkałych. Szczątki znajdujące się w grobowcach przeważnie zostały ekschumowane i przeniesione do zbiorczych mogił na terenie nowych cmentarzy. Tak było np. w Przemyślu i we Lwowie. Być może w starej cerkwi, tej wzmiankowanej w 1761 r były jakieś pochówki. W nowej, tej z 1829 r. nie przepuszczam.
W związku z tym, że mam bukiecik w łapce to prosiłam Kolegę aby to sprawdził. Niedługo w Baligrodzie ma być konserwator, moim zdaniem osoba kompetentna w tym temacie. Może on ma więcej informacji.

vm2301
02-07-2008, 20:32
O przenoszeniu cmentarzy poza "obręb chocby swiątyń" wiedziałem, podejrzewam "poluzowanie" wodzy fantazji "rozmówcy".
Chciałem się upewnić.

Jednakże czekam na wieści od konserwatora...

Co do kwiatków, to wbrew nazwie wątku, nie szukam sobie pochówku, więc nie nada;)

Pozdrawiam:)

lucyna
02-07-2008, 20:41
O przenoszeniu cmentarzy poza "obręb chocby swiątyń" wiedziałem, podejrzewam "poluzowanie" wodzy fantazji "rozmówcy".
Chciałem się upewnić.

Jednakże czekam na wieści od konserwatora...

Co do kwiatków, to wbrew nazwie wątku, nie szukam sobie pochówku, więc nie nada;)

Pozdrawiam:)
:mrgreen::P