PDA

Zobacz pełną wersję : Dobrodziejstwa gminy Diablogród



Browar
03-09-2008, 16:25
http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20080903/BIESZCZADY/329793200

BIESZCZADY
3 września 2008 - 0:01
Woda mineralna z Baligrodu
Położone w gminie Baligród źródła wód mineralnych będą udostępnione turystom.

Przy niektórych odwiertach są stylowe studnie, a nawet kubki. Teraz pora na kolejne, a potem na kampanię informacyjną, by przyciągnąć turystów.

- Eksploatacja na skalę przemysłową nie wchodzi w rachubę, więc niech chociaż ludzie popiją sobie na zdrowie - mówi wójt Robert Stępień.

Wody mineralne zlokalizowane są w Rabem, Bystrem i Łubnem. Najbardziej znane to "Anna” i "Ignacy” w pobliżu rezerwatu Gołoborze, a także "Danuta” i "Hubert” w Bystrem.

- Ich właściwości lecznicze są pewne, ale z powodu słabej wydajności odwiertów nie ma co marzyć o budowie rozlewni - tłumaczy wójt Stępień.

Dla zdrowia i urody

Odwierty są własnością uzdrowiska Rymanów, niektóre leżą na terenie Lasów Państwowych. Nie jest to jednak przeszkoda, by z wód nie mogli korzystać turyści czy mieszkańcy.
promocja

Wody mineralne występujące w gminie Baligród to głównie szczawy wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowe ze związkami arsenu. Wskazania lecznicze obejmują choroby układu oddechowego, narządów ruchu, przemiany materii i reumatyczne.
- Próbujemy wspólnymi siłami udostępniać te źródła ludziom - mówi Robert Stępień. - Musimy je bardziej wyeksponować, oznaczyć, pobudować wiaty i ławki, by każdy, kto tu przyjdzie mógł spokojnie usiąść i napić się zdrowej wody. Na przykład w Łubem są aż trzy ujęcia, a prawie nie ma tam żadnej informacji.

Wzięli sprawy w swoje ręce

Źródłami mineralnymi koło Baligrodu od lat interesowali się przedsiębiorcy z Polski i połowy Europy, a nawet z USA. W ostatnich dwudziestu latach przez Urząd Gminy przewinęło się co najmniej kilkunastu biznesmenów zainteresowanych wydobywaniem wód na dużą skalę lub choćby wykorzystaniem ich do celów turystycznych. Zawsze kończyło się na deklaracjach.

- Dlatego postanowiliśmy działać w kręgu firm i osób z naszego województwa - wyjaśnia wójt Stępień. - Mam nadzieję, że uda nam się zachęcić gości odwiedzających Bieszczady do skorzystania z wód. To kolejny etap w drodze do lepszej promocji gminy Baligród.

Krzysztof Potaczała
Już jeżdżą furki z letnikami,teraz przybędą kuracyusze,tłoczno się robi :evil:

bertrand236
03-09-2008, 19:02
Spoko Browar!
Ale poznałem wójta w tym roku osobiście i wierzę w to, że gość ma dużo chęci i pomysłów ale nie ma kasy. Czy ktoś z Was widział film promocyjny promujacy gminę Baligród? Jak będziecie w Ośrodku Informacji Turystycznej, to Wam dadzą gratis. Która gmina ma mapę Ruthenusa? "Baligród i okolice" też do dostania graris w tymże Ośrodku.
Pozdrawiam

Krzysztof Franczak
03-09-2008, 20:45
Spoko Browar!
Ale poznałem wójta w tym roku osobiście i wierzę w to, że gość ma dużo chęci i pomysłów ale nie ma kasy. Czy ktoś z Was widział film promocyjny promujacy gminę Baligród? Jak będziecie w Ośrodku Informacji Turystycznej, to Wam dadzą gratis. Która gmina ma mapę Ruthenusa? "Baligród i okolice" też do dostania graris w tymże Ośrodku.
Pozdrawiam



ja też jestem pod wrażeniem tego jak zmienia się Baligród... też mentalnie