PDA

Zobacz pełną wersję : refleksja



Anonymous
12-08-2002, 00:00
Czytając Wasze Forum zastanawiam się czego właściwie poszukujecie w Bieszczadach. Czy jest to miejsce takie jak każde inne i dlatego ża taka moda. Czy też ma to jakiś głębszy sens. Ja Bieszczady odkryłem przed kilkunastoma laty. Od tego czasu bywam tam kilka razy w roku( czasem w miesiącu) w róznych porach rpku i zawsze gdy pada hasło Bieszczady wiadomo o co chodzi. Bo nie tylko o góry, połoniny. Jest tam coś co się czuje. Coś co jest gdzieś głęboko zakorzenione w naszej naturze. W Bieszczady jedzie się po to żeby coś przeżyć. Obserując wasze dyskusje na forum, ktoś z zewnątrz mógłby pomyśleć że to takie samo miejsce jak mazury, morze. Jakieś tam miejsce wypoczynku. Natomiast ja wiem że jest inaczej. Jako wytrawny bieszczadnik wyczuwam że na hasło Bieszczady reagujecie podobnie jak ja. Więc wyrzućcie z siebie trochę refleksji. Wiem że coś wyróznia Was pośród tłumu, coś co ciągnie Was do "Krainy łagodności". Więc może porozmawiajmy nie tylko o cenach i noclegach lecz o tym o co tak naprawdę w tym wszystkim chodzi.

Stały Bywalec
12-08-2002, 09:46
Felku, gdybyś tak wnikliwie wczytał się w nasze posty, np. w okresie od wczesnej wiosny, to chyba byś miał inną ... refleksję. Owszem, jest na Forum i trochę spraw przyziemnych (jedzenie, spanie, odciski na stopach, pogoda), i organizacyjnych (dyżury, Kongres), ale znajdziesz też sporo poetyki, a i poezji też. Tyllko poczytaj dokładnie. Mógłbym Ci w tej chwili wskazać autorów najbardziej "porywających" tekstów, ale może inni by się poczuli niedowartościowani. Znajdź więc sobie sam.
Ale zgłoszony przez Ciebie temat jest interesujący. Wystąp z nim na Kongresie.
Pozdrawiam
SB

Anonymous
12-08-2002, 11:25
O tak, na hasło Bieszczady reagujemy... myślę,że podobnie jak Ty Felku!
Ale przez cały czas operować na forum refleksjami, to trochę męczące, również dla osób odwiedzających to forum. Dla mnie osobiście bardzo emocjonująca jest już sama świadomość, że gdzieś są "pokrewne dusze" i mogę z nimi porozmawiać. Nawet na banalne i przyziemne tematy. Poza tym bardzo się cieszę, że czasami mogę pomóc komuś, kto jeszcze nie zna tego pięknego miejsca. I przecież nie będę na okrągło opisywać jak tam jest "super i czadowo ( i biesowo...)" i co ja tam przeżyłam, bo każdy ma swoje własne przeżycia, I TEN KTOŚ SAM TO MUSI PRZEŻYĆ (i potem będzie wiedział o co chodzi....)
Co do "refleksyj" to zachęcam wszystkich, którym się myśli kotłują w głowie i potrafią to odpowiednio wyrazić słowami do pisania "opowiadań" lub innych "form refleksji pisanej"!

Aga

Aleksandra
12-08-2002, 13:56
Witaj Felku,
który wiesz o co chodzi...
Przejdą wakacje, skończy się pisanie o cenach i noclegach... i pozostanie ta bieszczadzka tęsknota, która gna, uwodzi, porywa... wtedy bedzie ją można wyczuć w każdej wypowiedzi ludzi stęsknionych, którzy dopiero co wrócili i znowu sobie miejsca znaleść nie mogą...
Bo o co innego chodzi jak nie o tą szaloną miłość do tego Łez Padołu, która ma własne źródła i początki u każdego z nas inne?
Ludziska tu dobre są na tym forum i razem zawsze łatwiej wyczekać do kolejnego wyjazdu TAM - za miesiąc, tydzień czy pół roku...

marekm
12-08-2002, 17:02
Góry, tu wszystko jest święte
Tu wspinaczki nasze wniebowzięte
W górach los ma Światowida twarz
Od ogniska bije jeszcze baśni blask

A w schronisku Święty Piotr z herbatą
I widoki nieziemskie na świat
Przy ognisku rozłożymy się z gitarą
Posłuchamy co nam w duszy gra...

Pozwolilem sobie skopiować wpis do Księgi Gości z zaprzyjaźnionej strony,
za co przepraszam autora wpisu, ale wydaje mi się trofną kontynuacją
w/w wątku. Ten kto to napisal i ten kto to wpisał czuł widać to samo co większość z Nas.
marekm

Aleksandra
12-08-2002, 17:44
Jakby nie było to świetny teks i świetna piosenka - oczywiście jeśli słowo "świetna' moze określić to o co chodzi!

Anonymous
12-08-2002, 22:26
Cóż, musialem wiele przegapić, w zasadzie macie rację być może trochę Was nie doceniałem. Najważniejsze jeednak jest to......że cieszę się że jesteście....

Michał
14-08-2002, 00:10
Witam serdecznie wszystkich!
Długo przyglądałem się wypowiedziom uczestnikom tego forum (i tego które było wcześniej na stronie Piotra - a swoją drogą, ciekawe Piotrze dlaczego akurat w tym temacie nie wypowiadasz się?). Co mnie skłania, aby się wypowiedzieć w tym właśnie momencie? Przeczytajcie jeszcze raz wypowiedź Felka - nie odpowiadajcie bzdurnie - jego pytania trafiają w sens, o którym Wy jeszcze nie wiecie. Zadajcie sobie pytanie - po co tak naprawdę tam jeżdżę - ale to właśnie jest głupie. Zapytajcie się po prostu - DLACZEGO?? Przed czym lub kim uciekacie? Te góry były i będą - mógłbym opowiadać o tym wiele, Wy jesteście i przeminiecie. Powtórzę pytanie Felka - czego tam poszukujecie? Jeżeli siebie to dobry wybór. Ale pamiętajcie o jednym - brać i nie dawać nic w zamian to paskudna cecha.
Piotr próbował zachęcić mnie, abym coś napisał na jego forum, ale chyba dobrze zrobiłem nie pisząc. I chyba dalej będę obserwował forum - może pojawi się ktoś lub coś (idea pragmatyczna) - co zaoferuje tym górom przetrwanie w 90% nieskażonej formie.
Być może gdyby Wasze spotkanie odbyło się 2 tygodnie pózniej - spotkalibyśmy się w Bieszczadach. Ale nic to... Mam tylko nadzieję, że wasze spotkanie wrześniowe w Bieszczadch coś dla tych gór przyniesie. One dają Wam wiele (jak wnioskuję z Waszych wypowiedzi).

Pozdrawiam serdecznie

marekm
14-08-2002, 01:07
Cześć Michał
Na początek pytanko : czy Ty jesteś autorem postu na forum "BS" o "śmieciach w Bieszczadach" ??
A teraz ad rem :

>>Zadajcie sobie pytanie - po co tak naprawdę tam jeżdżę - ale to właśnie jest głupie. Zapytajcie się po prostu - DLACZEGO??>>

hmmmm ?????

>>Te góry były i będą - mógłbym opowiadać o tym wiele, Wy jesteście i przeminiecie.>>

no cóż ten świat jest tak skonstruowany a nie inaczej.

>> Ale pamiętajcie o jednym - brać i nie dawać nic w zamian to paskudna cecha>>

OK!! My tu sobie piszemy o różnych sprawach przyziemskich i nie tylko.
A ty drogi Michale , patrzysz, czytasz, czerpiesz z tej Krainy Łagodności tak jak i my, i biernie obserwujesz. Więc podziel się z nami, swoimi myślami na poruszony przez Ciebie temat.
pozdroowka
marekm

Michał
14-08-2002, 07:37
Witam

Nie jestem autorem wspomnianego postu o śmieciach. Czy biernie obserwuję? Niestety - patrząc na efekty swoich działań - tak. Nie zrozumcie mnie źle, ale na razie nie podzielę się swoimi refleksjami. Być może odpowiem na parę postów na Waszym forum - o ile będzie to kogoś interesowało.

Pozdrawiam wszystkich uczestników forum

Michał

Anonymous
14-08-2002, 10:10
Tjaaaa... Czując się niejako wywołany do tablicy, postaram się odnieść do Twojego posta, a także do głosu felka - rzeczywiście nie chciałem się wypowiadac w tym wątku, później wyjaśnie dlaczego.
Ponieważ akurat wychodzę z domu, bo muszę smignąć do Poznania, postaram sie zrobic to wieczorem.
Zdrowia
Piotr

Anonymous
14-08-2002, 13:23
O tak! Te góry dają nam wiele, my to bierzemy i jesteśmy szczęśliwi!
A co my mamy do zaoferowania? Przede wszystkim siebie samych, bo klimat tego miejsca to nie tylko przepiękna przyroda, ale również Ludzie, tacy jakich właśnie można spotkać na forum.
A co do przemijania....
Zdaję sobie sprawę, że gatunek ludzki wprost uwielbia zostawiać po sobie wszelkie "ślady bytności", i trzeba z tym walczyć. Każdy walczy jednak tak jak potrafi. Ja też się staram, choć to kropla w morzu...Nie trzeba wielkiej rewolucji. Potrzeba trochę samozaparcia, wytrwałości i wiary, że to przyniesie efekt. I jeżeli każdy z nas tak pomyśli to już będzie bardzo dużo!

Pozdrawiam

Aga

Aleksandra
14-08-2002, 14:44
Można nazywać to bardzo różnie i nie zmieni to tego co naprawdę istotnę.
Między moją szaloną miłością do tego miejsca a szukaniem samej siebie nie ma różnicy...bo w tym co autentyczne nazwy nie mają żadnego znaczenia.
Ale smuntnym byłoby, gdyby tylko tam była naprawdę sobą. Co to za sztuka? - w sprzyjającym miejscu, okolicznościach przyrody, ciszy i spokoju szlaku granicznego na ten przykład? Wiadomo nie od dziś, że góry pomagają w odkrywaniu siebie i chwala Temu kto je stworzył. Ale być sobą żyjąc w betonowym osiedlu, za biurkiem w firmie, na ulicy...
A przemijanie: było jest i będzie, umieć płynąć pod prąd, nie walczć z nim , ale i nie poddawać się jemu...

Anonymous
15-08-2002, 02:01
Jestem więc i zgodnie z obietnicą spróbuję parę słów skrobnąć.

> ciekawe Piotrze dlaczego akurat w tym temacie nie wypowiadasz
> się?).

Być może wszystko co mądre zostało już powiedziane? ;)
Słusznie juz ktoś zauważył, że to trzeba samemu przeżyć i przeżycia te są imho wazne przede wszystkim dla osoby ich doświadczającej. Może nawet nie tyle wazne, co zrozumiałe. Nie sposób wyrazic na pismie, choćby najsubtelniejsze to były słowa, odczuc swoich tak, aby czytający poczuł podobnie. Bo to Ty to przezyłeś, to Twoje doznania - każdy odebrał by to na swój sposób i kazdy inaczej, a nam będzie sie tylko wydawać, że rozumiemy i jestesmy w stanie poczuć to samo...
Co mnie ciągnie w Bieszczady? Czuje się tam lepiej, zdecydowanie lepiej, ale to nie jest żadna ucieczka przed rzeczywistością. Słusznie napisała Aleksandra, że to nie sztuka tam byc sobą - sztuka byc sobą i tam i tu i gdziekolwiek indziej (do licha - jest takie słowo: indziej? ;)))
Łagodność to chyba najlepsze okreslenie, otacza mnie gdy tylko sie tam znajdę. Widzę ją wszędzie - nie tylko w górach. Przekraczając granice Bieszczadów, zaciagam się tym powietrzem i czuje w nim wszystko to, co w nich najwspanialsze. Czuję aromat, smak i muzykę otaczającej mnie teraźniejszości całych gór tych i dolin wspaniałych, czuje też zapachy które dawno umarły, smaki które odeszły, muzykę, która ucichła. Nic nie pachnie piekniej niż trawa koszona po rosie, niesiona w płachcie by dać siebie na przezycie innym, nic nie pachnie piekniej niz żniwa bieszczadzkie, powrósła pieczołowicie wiązane, by snopy mogły dokonać zywota w "młocarni". Wszędzie unosi się zapach plew...
Nic nie pachnie piekniej niż pokrzywa żęta w sieczkarni, siano na strychu, słoma w "boisku". A ziemia? Ona dopiero pachnie, zwykła ziemia - ale nigdzie takiej nie ma. Takiej czystej i wonnej. Nie, nie możesz sie nią pobrudzić.
A chleb z pieca, ciasto z "bradrury"? A popiół na drodze, próchno wierzby przydrożnej? I wszystko wokół gra, ta "cyrkularka" pieczołowicie tnąca drewno na opał, siekiera szczapy rabiąca, kosa klepana na "babce", te pszczoły lipę tulące, rżenie koni, narodziny cielaka. Setki nut - próżno wszystkie wymieniac.
Może w innych miejscach też tak grają - fałszują jednak niesamowicie...
-----
Jestem zdania, że czasu zatrzymać sie nie da. Nie da sie równiez zatrzymać cywilizacji, ktora w pewnym sensie na pewno ma wpływ niszczący. Bieszczady umierają co roku. Właściwie to umiera bezpowrotnie jakś ich część i tak będzie się działo...aż przeminiemy. Pamietasz pewnie Bieszczady kiedys, widzisz jak jest dziś. Ja również pamietam Bieszczady 5, 10, 20 i odkąd zresztą siegam pamiecią lat temu. Powiedzmy wiec, że je dobrze pamietam na przestrzeni ok.25 lat. I to co w tamtych Bieszczadch umarło, a umarło wiele, juz nie wróci.
Czy my coś możemy zrobić? Możemy, przynajmniej przyczynić sie do powolniejszch zmian - nie wszystkie zmiany są złe i nie wszystkie są niszczycielskie dla Bieszczadów. Przede wszystkim przez edukację, bo bez tego prózny trud. Trzeba o tym pisać i mówić. Kto np. ma odwagę zwrócic komuś uwagę,aby podniósł papier czy butelkę, którą akurat wyrzucił na ściezkę? 5%, 10%, 15% - kto da więcej?
Komercja - często pada to słowo. Ano komercja - sami jej chcieliśmy. Nie zawsze jednak jest to słowo negatywne. Dobrze ktoś zauwazył, że rozwój turystyki jest mozliwością przezycia dla wielu mieszkańców tego terenu. Jest, nawet bardzo dużą, wystarczy spojrzec ile jest wokół pensjonatów, gospodarstw agroturystycznych, itp, a ile było np. 15 lat temu. I nie ma sie tu czemu dziwić. Zawsze byłem i będę przeciwnikiem ograniczania ruchu turystycznego w Bieszczadach, bo nie tędy droga. Lepiej otworzyc dwa nowe szlaki, niz jeden zamknąć. To niewielki teren i rozładowanie ruchu raczej wyszłoby na dobre. Czy dziwne jest, że zawalone są szlaki na Wetlińską, czy "niebieski" na Tarnicę. No, chyba nie jest dziwne, szczególnie, że wiele osób jedzie w Bieszczady, po raz pierwszy, czy drugi i nawet nie wie, kiedy (i czy) jeszcze tu wróci. No to gdzie maja pójsć? Potem łyso będzie, jak po powrocie kolega zapyta: a byłeś na Tarnicy? Nie. No to Ty nie byłeś w Bieszczadach! Patrząc z dystansu, jakos trudno mi odmówić słuszności takiego rozumowania, a że na Tarnicę czy Wetlińską, szczególnie dla turystów "niedzielnych" dostepne są w zasadzie w pierwszym wypadku jeden, a w drugim z biedą 2 szlaki, no to muszą byc zawalone.
(nie chcę przez to powiedzieć, że powinny zostać otwarte akurat tutaj kolejne - broń Boże) Znacznie gorsze, a coraz częstsze jest łażenie poza szlakiem, na terenie Parku. Nie bedę podawał konkretnych przykładów na forum publicznym, by nie zachęcać kolejnych "śmiałków", ale wystarczy pomyśleć, ile dałoby np. połaczenie szlakowe Doliny Górnego Sanu z "czerwonym". I jakoś nie sądzę, aby wzmogło to ruch w "worku". Jest juz na tyle duzy, że nie ma co zwiększać.
Nie wydaje mi się takze, aby cos nowego wniosło powoływanie nowych stowarzyszeń, ogranizacji ekologicznych, czy wreszcie pseudoekolodzy poprzypinani do drzewa. Musi jeszcze na tym odrobinę zależeć mieszkańcom, bo to nie tylko turyści wpływają na degradację środowiska. Może nawet nie tyle mieszkańcom, co samorządom, ktore w razie czego i tak skutecznie pohamują każdą inicjatywę, ktora będzie im nie rękę. Nie widzę jakoś, aby cos się w tym kierunku działo, ponieważ tematem przewodnim w zakresie ochrony srodowiska, odgrzewanym co 2-3 miesiące w prasie lokalnej, są takie dyrdymały jak szkodliwość wypału drewna w retortach.
Nie wiem czy Bieszczady są modne, może są, ja jakoś nie dostrzegam tu akurat mody, ale mogę sie mylić. Jeżeli jednak doszlismy do wniosku, że turysta jest chlebem dla wielu mieszkanców, to zrozumiałe jest, że rejon ten jest silnie promowany i reklamowany. Zresztą co innego my robimy, tworząc strony o Bieszczadach, zachwalając je chocby na tym forum - kazdemu chcemy pokazać jakie są piekne. A jak sie je promuje - to juz jest różnie. Prasa lokalna, niedawno bardzo sie cieszyła, że przyjechała telewizja (Katowice) i nakręciła kilkugodzinny film o Bieszczadach, ktory bedzie promocją regionu i pokaże jego piekno, zachęci do pobytu. Ze względu na miejsce zamieszkania, akurat odbieram tv katowice i miałem wątpliwą przyjemność obejrzeć jeden z odcinków, który pokazywał akurat (fatum jakiesi, czy inne licho) Dwerniczek, Dwernik, Chmiel - te rejony. Nie zauwazyłem w filmie ani jednego zdania które zachęciłoby turyste do zwiedzenia Bieszczadów, ani minuty filmu, który pokazałby góry, ciekawe miejsca, piekno przyrody. Była to żałosna reklama, wybranych gospodarstw agroturystycznych, zrzeszonych zresztą w najwiekszym tego typu stowarzyszeniu (wiadomo jakie), ktorej punktem kulminacyjnym było zachęcenie (i pokazowe odbycie) do spaceru...samochodem, po najbardziej znanej Polanie w miejscowości D. (wiadomo o co chodzi). O smiesznych ze sztuczności dialogach i obiecankach-cacankach nie wspomne.
Reasumując:
edukacja, także mieszkanców - bo z przyzwyczajenia jeszcze sporo sie wlewa do rzeki i wywozi do lasu, dobre chęci obu stron i odrobinę szczęscia;)
Ufff, ale namotałem - jakby co, moge rozwinąć "myśl" :)))
Zdrowia i czystych Bieszczadow
Piotr

Aleksandra
15-08-2002, 14:02
Amen

T.B.
15-08-2002, 15:02
Do Piotra Sz.

Pierwszy głos rozsądku na tym forum!
(Jeśli kogoś pominąłem, niech się sgłosi.)

Pozdrawiam
T.B.

Stały Bywalec
15-08-2002, 17:26
Zgłaszam się.

T.B.
15-08-2002, 23:09
Punkt 5.g) "Zarządzenia ..." budzi wątpliwości komisji kwalifikacyjnej.

Stały Bywalec
15-08-2002, 23:41
Jakiej "komisji kwalifikacyjnej" ? Cóż to znowu za "struktura pozioma" ? Kontestujesz a la płk Chwastek.
Pozdrawiam. Będziesz na Kongresie ?
SB

T.B.
16-08-2002, 00:37
Chciałaby dusza do raju, ale grzechy nie pozwalają.
Oczywiście - tym rajem są Bieszczady. Jeśli w tym czasie będę w pobliżu tego miejsca (Bieszczadów), to przyjadę i na kongres (wstąpił do piekieł - po drodze mu było). Ale zdaje się, że opowiadam o moich mrzonkach.

Pozdrawiam
T.B.

Michał
16-08-2002, 11:17
Zdaje się, że panowie T.B. i Stały Bywalec nie bardzo wiedzą po co powstał ten wątek. Jezeli chcieliście sobie pogaworzyć, to prościej było utworzyć nowy wątek. Rozmydlanie tematu idzie Wam najlepiej (teraz przynajmniej jasno widać dlaczego nie zamierzam się więcej wypowiadać).
I nie obruszajcie się Panowie - po prostu olaliście tych, którzy naprawdę chcieli Wam i innym coś przekazać. Ale pewne rzeczy należy mieć w sobie od urodzenia.
Mimo to pozdrawiam i Was

Pozdrowienia dla wszystkich

Aleksandra
16-08-2002, 11:56
No to panowie S.B i T.B pierwszy raz zgodnie, oberwali razem...:>

Stały Bywalec
16-08-2002, 15:49
Dotyczy postu Michała 08-16-02 10:17 (powyżej).

Ja, Michale, nikogo nie "olałem", jak twierdzisz.
T.B. też na pewno nie.
Nawet by nam to do głowy nie przyszło. Jakbyś wczytał się w większą ilość wypowiedzi na naszym Forum, to przekonałbyś się, że często pierwotne wątki ulegają "mutacji", a dyskusja przechodzi na nowe tematy. Zresztą Darek tak skonstruował naszą listę dyskusyjną, szczególnie podczas ostatnich zmian, że jedno drugiemu nie przeszkadza. Zobacz teraz, przykładowo, na liście teamtów - ten mój niniejszy post jest odniesiony do Twojego.
Cóż w tym złego, żeśmy sobie wymienili z T.B. parę krótkich, żartobliwych uwag ?
Natomiast masz absolutną rację pisząc, iż "pewne rzeczy należy mieć w sobie od urodzenia". Musiałeś mieć zatem nerwowe dzieciństwo.
Pozdrawiam
SB

Michał
16-08-2002, 16:23
Witam i żegnam

Jeżeli sprowadzasz wszystko do układu to mogiła Ci. Utwierdziłeś tylko mnie w tym, że olewasz co inni mają do powiedzenia. Wisi mi co dalej z tym zrobisz. Ale zapewniam Cię, że jeżeli kiedykolwiek spotkamy się w Bieszczadach i będziesz w Opałach, oddam Ci ostatnią koszulę i ostatnią łyżkę strawy. Właśnie chciałem na tym forum usłyszeć coś zbliżonego, a nie popłakiwania nad tym jak piękna jest przyroda. Ona jest piękniejsza bez nas. Nie ma żadnego znaczenia jak ją odbieramy, tylko na ile jej nie zaszkodzimy i na ile więcej możemy jej pomóc. Aby nie wyszło na mlenie ozorem - 25 lat temu wodę można było pić bez przegotowania z 90% potoków. Zacznijcie myśleć a jak nie to słuchać innych.
Bardzo pięknie ujął jedną stronę tego Piotr w swoim długim poście. Szkoda że muszę rozstać się z Wami w ten sposób.
Przeżywajcie je dalej - ale niechaj Wasze dzieci także dostąpią tego zaszczytu.

PA!!!

marekm
16-08-2002, 16:59
Michale, trochę jestem rozczarowany tym że "uciekasz"!!
A tak dobrze się zapowiadała dyskusja i pocichu liczyłem na to, że rozwiniesz swój wątek, dorzucając po trochu faktów.
Trudno!!!!!!!
pozdroowka
marekm

ps.gwoli ścisłości , piszesz " Waszego Forum ", uważam że Forum jest
tak samo Twoje jak i pozostałych jego użytkowników.

Stały Bywalec
16-08-2002, 18:34
Michale, też możesz na mnie liczyć. W Bieszczadach. Natomiast na Forum to już chyba raczej nie. No bo skoro mi "mogiła" ...
SB

T.B.
17-08-2002, 03:18
Gdzie leżą Opały? Nie mogę znaleźć na mapie.
Michał powiedział, że nie ma nic do powiedzenia. Mocna rzecz!

Stały Bywalec
17-08-2002, 15:27
T.B., już Ci wyjaśniam. Opały są położone niedaleko Koziego Rogu k/Matni. Aż tam się musiał Michał zapędzić. Ale wierzę, że sobie poradzi i wyjdzie z tego. To zuch chłopak, chociaż powinien mieć więcej szacunku dla Prezydenta Forum.
Pozdrawiam
SB

DOROTA
18-08-2002, 04:05
Prosze nie sprzeczajcie sie?
Michale, prosze zostan na tym forum i nie obrazaj sie. Jestes tez wielbicielem naszych gor. Za krotko to wspolne forum funkcjonuje i wydaje mi sie, ze nalezaloby sie dotrzec i dac sobie troche czasu.
Tu sa wspaniali ludzie i w kazdego sercu jest dobro naszych gor, poza tym poprzez opowiesci i wspomnienia pomagamy sobie w przezwyciezeniu tesknoty.
Prosze, bez nerwacji Panowie, nie zaganiajcie sie w Kozi Rog/kMatni , proponuje spotkajcie sie na lagodnym bieszczadzkim gruncie, podzielcie sie strawa i wypijcie kufelek piwska na zgode.
A na forum niech nadal bedzie ta mila i niepowtarzalna bieszczadzka atmosfera, ktora pomoze nam przetrwac z dala od gor.
Serdecznie pozdrawiam :-) DOROTA

Ps. Dla Michala watki rozmywaja sie, bo nie jest przyzwyczajony do takiej formy. Czasami jest trudno znalesc okreslony temat. Moze rzeczywiscie dobrze byloby wprowadzic jakis porzadek. Chociaz jest tez zaleta, ze tak spontanicznie zawiazuja sie inne ciekawe tematy. Osobiscie lubie ta stara forme.

Anonymous
18-08-2002, 23:19
Witam Wszystkich !

Nie sądziłem że ten temat wzbudzi tyle emocji. Chociaż może to i dobrze. Jednak nauczmy się różnić pięknie. Chaciaż ludzie...... czy my się naprawdę różnimy? Przecież wszyscy mówimy o tym samym, czujemy to samo. Nie wierzę że są wśród nas tacy, którzy odbierają Bieszczady inaczej niż ja. Reszta jest tylko kwestią retoryki. Rozmawiajmy o tym co czujemy. Nieważne że nie każdy potrafi o tym mówić w sposób poetycki. Nauczmy się czytac między wierszami. Rozumiem Michała. Ja również reaguję bardzo emocjonalnie na słowo "Bieszczady". Myślę Michale że powinieneś pozostać na forum, jesteś tu bardzo potrzebny. Jednocześnie proszę Was nie czyńcie żartów z tego co dla kogoś jest być może świętością. Żeby nie nadużywać słów.......pomilczmy chwilę. Resztę.....wszyscy wiemy.

Lupino
22-08-2002, 15:04
Witam.

Trochę długi wątek się rozwinął od wypowiedzi Felka i Michała.
Wracając do tematu.

Michale! Mogę Ci setkę studni i potoków pokazać, gdzie wodę pijam, jak na razie bez konsekwencji chorobowych. Chciałbyś powstrzymać odstrzał zwierzyny? Zabronić wycinki drzew? Popatrz na prywtne lasy w Bieszczadach. Kto o nie dba? Skąd się biorą choroby drzew? Najbardziej znaną mi formą zatruwania potoków jest padlina dzikich zwierząt leżąca w nich. Mówisz pewnie o ratowaniu, czy też podtrzymaniu Bieszczad jeszcze w ich obecnej formie. Chłopie, nie jesteś jedyny i pewnie długo nie będziesz. Pamiętaj że ludzie i przyroda to jedno. Nie można izolować ludzi od natury bo powstanie "Planeta Małp".
Jeżeli chcesz pomóc to napisz jakieś konkrety i powiedz o co Ci chodzi. Poznałem wielu ludzi, którzy patrzyli na rzecz tak nie jasno jak Ty (a skończyli na pikietach przed Mc Donaldsem). Nie krytykuj ludzi, którzy trzeźwo patrzą na sprawy Bieszczadu (S.B. i T.B.). Dam Ci przykład. Najbliższy kontener na śmieci w okolicach Cisnej jest w Baligrodzie, a na zachód przy cmentarzu w Łupkowie. I jaki masz pomysł na ten problem??

Pozdrawiam

J.Lupino