PDA

Zobacz pełną wersję : Pytanie do MarkaM, ale nie tylko



Anonymous
16-08-2002, 18:41
Ponieważ wertowałem ostatnio sporo materiałów na temat okolic "worka", a pamietam, że Ty MarkuM, byłeś tam całkiem niedawno (ja ostatnio co prawda w kwietniu), moze bedziesz pamietał i wszyscy zresztą, którzy tam byli: czy zauwazyłeś na cmentarzu w Beniowej kamienna chrzcielnicę z wyraźnie wykutym na boku symbolem ryby? Ja za nic nie mogę sobie jej przypomnieć, a jeśli tak, to gdzie stała - czy na "cerkwisku" czy gdzies obok? Skleroza mnie widac łapie ;))
BTW mam drugie pytanko, może ktoś zaspokoi moją ciekawość - poszukuję konkretnego wyjasnienia słowa PAROH. Otóż nie trudno go skojarzyć z obrządkiem wschodnim, jakąś prawdopodobnie funkcją cerkiewną, ale chodzi mi kto to jest dokładnie: odpowiednik np. proboszcza? I jak się to ma do popa? Pytam w związku z charakterystycznym grobem na starym cmentarzu w Dźwiniaczu G (mogę wstawic dokładne zdjęcie samego nagrobka), ktory jest prawdopodobnie właśnie grobem paroha.
Zdrowia
Piotr

Anonymous
16-08-2002, 19:38
w samym sercu cerkiwska, o tu:

asiczka
16-08-2002, 19:47
aaaaaaaaa gdzie mó załącznik (co chwilę jakieś "schody"), no to jeścio raz:

Anonymous
16-08-2002, 22:00
Dzieki wielkie - widac slepota mnie dopadła ;)))
Czyli krzyż obok chrzcielnicy na Twoim zdjęciu musi byc krzyzem z kopuły cerkwi?
Załączam zdjęcie cerkwiska zrobione wiosną, wtedy nie było jeszcze tak zarośniete - czyli to zaznaczyłem na czerwono, to by musiała byc ta chrzcielnica?
Pozdrowienia
Piotrek

Anonymous
16-08-2002, 23:01
Masz rację, to właśnie TO!!

as

pozdro

p.s. chciałm powiedzieć, że jeszcze takiego dnia pod względem pogodowym nie przeżyłam. Przekładaniec: Słonko_burza_siecze deszczem_słonko_pioruny_słonko_sikawica_słonko itd ufffff...

p.s 2. JUTROOOOOOOOOOOO WETLINKAAAAAAAAAAAAAAAAA ;)

Michał
16-08-2002, 23:23
Witam
Sądzę, że znalezienie wyjaśnienia (etymologia) słowa PAROH zabierze Ci sporo czasu - źródła musiałbyś zacząć szukać w Bibli - zobacz Ksiega Exodus (angielska wersja - "MOSHE'S DEALINGS WITH PAROH" w sensie par`oh). W każdym z odłamów religii istnieje takie pojęcie (paroh, parohija itp) - nie wiązałbym tego wyłącznie z prawosławiem. Poza tym należy pamiętać, że wtedy nie używano pojęcia kościół a jedynie obrządek, a początki instytucji Kościoła zaczynały sie od tworzenie misji.
Dzisiejszym odpowiednikiem pojęcia PAROH jest proboszcz - ale to nie ma przeniesienia.

I gwoli RYBY - symbolu. To jasne, że to język symboli. Dlaczego? A można było inaczej w tamtych czasach? Nie. A wiadomo, że na początku chrześcijaństwa krzyż przedstawiany był jako kotwica bądź trójząb. Ryba to po grecku "ichtys" - Iesous Christos Theou Yios Soter (Jezus Chrystus, Syn Boży, Zbawiciel).
Myślę, że w dzisiejszych czasach, gdy nie ma potrzeby wyrażania się za pomocą symboli - bardzo trudno a wręcz nierealnie będzie odczytać przesłania z tamtych czasów.

Powodzenia

Stały Bywalec
16-08-2002, 23:27
Paroh to proboszcz; np. w Polańczyku jest na cmentarzyku przy kościele, niegdyś cerkwi, stary grób paroha Polańczyka (napis oczywiście cyrylicą). Natomiast pop to ogólnie ksiądz prawosławny lub grecko-katolicki.
Pozdrawiam
SB

marekm
17-08-2002, 00:02
Witam, no cóż widać spóźniłem się, ale to nic . Ważne, że wszystko jest już wyjaśnione.
marekm

T.B.
17-08-2002, 02:40
Ksiądz prawosławny, który parę lat temu odprawiał liturgie (nie msze!) w Komańczy i Turzańsku, zwrócił mi uwagę, że "pop" to określenie lekceważące.

Anonymous
17-08-2002, 09:02
Wszystkim pięknie dziekuję za wyczerpujące odpowiedzi :)

Michale - rzeczywiście symbole są coraz trudniejsze do odczytania i w zasadzie możemy sie tylko domyslać ich znaczenia. Oprócz chrzcielnicy z rybą ( "wyraz IcJuV to jest "ryba" , która to nazwa symbolicznie oznacza Chrystusa. Albowiem Chrystus mógł w bezdennej otchłani tej śmiertelności niczym w głębinie wód pozostawać żywy, to jest trwać bez grzechu." - tak "widzi" to św.Augustyn. Na wspomnianym cmentarzu są jeszcze dwa nagrobki z charakterystycznymi znakami, pierwszy to kwiat. Grób oznaczony kwiatem, może być grobem młodej kobiety, mozliwe że dziewicy, ale oznacza tez ponoć przemijalność ludzkiego zycia. Drugim symbolem jest dzban, który prawdopodobnie oznacza, że spoczywa tam człowiek pobożny - dzban symbolizuje zalezność człowieka od Stwórcy. Szkoda, że to wszystko jest tylko w domyśle, jak było naprawdę, wiedzą pewnie tylko ci, którzy owe znaki kreślili.

S.B. i T.B - dzięki za krótkie, ale rzeczowe wyjasnienia. Aha - może zatem pop, jest słowem uzywanym przez wiernych, ale nie uzywanym przez "dostojników", bądź tez nielubianym przez nich - coś a'la: klecha?

MarkuM - nic to :) Zdązysz następnym razem, pytań Ci u mnie dostatek - kto nie boi sie nie wiedziec, ten staje się coraz mądrzejszy ;)))

Zdrowia wszystkim,
Piotr

Anonymous
17-08-2002, 09:04
Jeszcze raz pięknie dziekuję :)
A propos pogody - dzis to chyba wszędzie takie "cuda" :) A może to Propastnyk wypuścił się na polowanie? ;))
Pozdrawiam
Piotrek