PDA

Zobacz pełną wersję : Polska Ukraina 1918-1939



techniczny
29-12-2008, 19:58
Witam
Poszukuję książki która omawiała by stosunki Polsko Ukraińskie w latach 1918-1939.
Wiem że jest kilka pozycji na rynku księgarskim które obejmują ten zakres dat z tym że jest to raczej wstęp do szerszego tematu.
Może ktoś ma jakieś propozycje...

Marcin
31-12-2008, 16:07
Mikołaj Siwicki - Dzieje konfliktów polsko-ukraińskich. T.II, Warszawa 1994.
Tu żeby było po równo trzeba dodać Edwarda Prusa, bo oboje siebie warci...

Według tych dwuch panów historia polsko - ukraińska to wyłącznie historia konfliktów

Tu pasuje dodać też twórczość Tadeusza Olszańskiego. Całkiem niezły znawca stosunków polsko - ukraińskich.
Jak nie chcesz podnosić sobie ciśnienia to jako wstęp przeczytaj sobie "Historię Ukrainy 1772-1999, Jarosława Hrycaka (Rozdział IV, Wielka Przerwa) w miare obiektywnie w miarę syntetycznie i bez większych emocji o tym czasie pisze.
Stosunki polsko - ukraińskie to temat dyskusji IPN w ostatnich latach... powstała seria „Polska i ukraina w latach trzydziestych – czterdziestych XX wieku”,
Grzegorz Motyka w swoim "Tak było w Bieszczadach" przedstawił tło konfliktu polsko - ukraińskiego, którego należy doszukiwać się w dwudziestoleciu międzywojennym

techniczny
01-01-2009, 15:15
Witam
Dziękuję Marcinie za odpowiedz.. "Historię Ukrainy...." już zamówiłem :-)
Jeśli chodzi o Prusa to raz się dałem namówić na jego książkę i to był ten ostatni..

barszczu
03-01-2009, 22:32
Witam
Poszukuję książki która omawiała by stosunki Polsko Ukraińskie w latach 1918-1939.
Wiem że jest kilka pozycji na rynku księgarskim które obejmują ten zakres dat z tym że jest to raczej wstęp do szerszego tematu.
Może ktoś ma jakieś propozycje...

Jan Pisuliński, Nie tylko Petlura.Kwestia ukraińska w polskiej polityce zagranicznej w latach 1918-1923.
seria: Monografie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, NOW, 2005

Pozdrawiam

Stały Bywalec
06-01-2009, 18:25
No to i ja też polecę Ci prawdziwą "perełkę" (aktualnie sam ją czytam).

Timothy Snyder "Tajna wojna. Henryk Józewski i polsko-sowiecka rozgrywka o Ukrainę". Wydawnictwo Znak. Kraków 2008.
Z angielskiego przełożył Bartłomiej Pietrzyk.
www.znak.com.pl
Stron 343, twarda okładka, cena 44 zł.

Rzecz jest głównie o przedwojennym Wojewodzie Wołyńskim, Henryku Józewskim i jego "Ostpolitik". W tle - b. solidnie (pod względem naukowym) i szczegółowo opisane działania wywiadów: polskiego na radzieckiej Ukrainie i radzieckiego na ukraińskich ziemiach wchodzących w skład II RP.

Mimo iż książka stanowi monografię naukową, czyta się ją raczej lekko, chociaż nie jak typową powieść szpiegowską.
W ocenie Kapituły Nagrody Pro historia Polonorum jest to (cyt.) "najlepsza obcojęzyczna książka o historii Polski napisana w ciągu ostatnich pięciu lat !".
Pozytywne recenzje wystawili jej m.in. Norman Davies, Timothy Garton Ash i prof. dr hab. Andrzej Banach z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Od siebie dodam, że wielką zaletą książki jest brak w niej "polonocentryzmu". Dowiadujemy się z niej, jak nas postrzega światek historyków anglojęzycznych. I powiem: nawet dość sympatycznie.
Ale też możemy poczytać w niej o wydarzeniach na ogół przemilczanych przez naszych historyków. Mianowicie o tajnym i aktywnym popieraniu przez Polskę, aż do śmierci Marszałka, irredenty ukraińskiej na wschodniej, radzieckiej Ukrainie.

batmanek
02-02-2009, 16:51
Kozłowski "Między Sanem a Zbruczem" - geneza konlifktu Polsko-Ukraińskiego