PDA

Zobacz pełną wersję : BdPN - bilety na ścieżki (omijanie prawa) co Wy na to?



barszczu
10-05-2009, 12:11
A co sądzicie o nowościach wprowadzonych przez BdPN - w punktach kasowych można kupić nieco tańsze (ok 1 zł) bilety na ścieżki dydaktyczne i przyrodnicze, które de facto nie są biletami (droższymi) na wejście na szlak.
Jak się dowiedziałem nieoficjalnie, ma to na celu pozbawić bieszczadzki GOPR 15% wpływu z biletów, gdyż ta prowizja należy się tylko od wejściówek na szlaki (tak stanowi ustawa, która zobowiązuje Parki Narodowe do przekazywania wpływów GOPR).
Dla przykładu - dawniej każdy, kto wybierał się tylko do "Chatki Puchatka" z Przełęczy Wyżnej powinien był kupić bilet "na szlak", z którego 15 % wędrowało (powinno było wędrować, z tego co pamiętam BdPN nie kwapił się do przekazywania tej należności) do kasy bieszczadzkiej GOPR. Obecnie turysta przychodzący do punktu kasowego ma wybór: może kupić bilet "na szlak turystyczny" w BdPN za 6,40 zł (dorosły) lub bilet "na ścieżkę przyrodniczą" za 5,40 zł (dorosły). Różnica (1 zł) to jest dokładnie te 15 %. Nieuświadomiony turysta oczywiście kupi tańszy bilet - BdPN zarobi i tak tyle samo, a GOPR z biletów "na ścieżki" dostanie przysłowiową figę.
TVP 3 podawała, że w sobotę 2.5.2009 Połoninę Wetlińską odwiedziło ok 5000 turystów - jeśli wszyscy kupili bilety "na ścieżki" to GOPR tym samym "stracił" ok 5000 zł! Czyż takie omijanie prawa to nie paranoja? Przecież te 15 % nie wędrowało na cele wątpliwe!

A może ja powinienem sprawić sobie specjalny cennik hurtowy na wydawnictwa, które sprzedaję, np.:
"1. mapa "Bieszczady" 1-60.000 wydanie 2008/2009:
cena hurt. a) 5,50 + VAT 7%
cena hurt. b) 5,50 + 1,00* na rzecz bieszczadzkiej GOPR + VAT 7%

*dopłata dotyczy tylko BdPN"

To oczywiście żart, ale BdPN nie żartuje. Szkoda tylko, że Park nie może sobie poradzić w równie prosty sposób z wieloma innymi problemami (jak np. brak obsady na nowym parkingu i punkcie kasowym przy niebieskim szlaku z U.Górnych na Wielką Rawkę).
Złośliwie wypadałoby zaapelować do turystów i przewodników z wycieczkami: jak na Wielką Rawkę to tylko niebieskim z U.Górnych! Dla każdego autokaru toż to oszczędność 250 zł na biletach, nie wspominając o parkowaniu!

Pozdrawiam

Pyra.57
10-05-2009, 15:59
Ten temat był już wałkowany na forum, moim zdaniem nie wrto go na nowo rozgrzebywać.

barszczu
11-05-2009, 09:17
Ten temat był już wałkowany na forum, moim zdaniem nie wrto go na nowo rozgrzebywać.

a gdzie był wałkowany, bo jakoś nie mogę odnaleźć?

Basia Z.
11-05-2009, 09:22
Ja też sobie przypominam, że taki temat był, nawet chyba ja go poruszyłam.

Ale nie wiem dlaczego uważasz, że nie warto go rozgrzebywać ?

To ze władze BdPN w jawny sposób kpią sobie z ustawy nakładającej na nie pewne obowiązki jest jasne.

Podejrzewam, ze niezorientowany wczasowicz będzie za każdym razem wolał zaoszczędzić złotówkę i kupi ten tańszy bilet, a GOPR dostanie figę.

Ale jak temu zaradzić nie wiem.
Chyba tylko poprzez jak najszersze nagłaśnianie tej sprawy.

Pozdrowienia

Basia

bartolomeo
11-05-2009, 10:25
a gdzie był wałkowany, bo jakoś nie mogę odnaleźć?Tutaj (http://forum.bieszczady.info.pl/showthread.php?t=4297). Nie chce mi się całego wątku czytać, ale z tego co pamiętam po początkowych zawirowaniach dyskusja poszła właśnie w tym kierunku. A najciekawsze było na samym końcu :twisted:

naive
11-05-2009, 14:00
Warto wiedzieć, że zgodnie z ustawą o ochronie przyrody park może pobierac opłaty za wstep do parku na szlaki, a nie na poszczególne szlaki. Więc z tego tytułu mozna kupić najtańszy bilet za 4 zł przy wejściu na szlak w kierunku Rabiej Skały . I w zgodzie z ustawą / której jednak dyrektor Winnicki w zaden sposob nie może zmienić/ możemy z tym biletem wejść na szlak gdzie tylko mamy ochotę / także iść na Rabia Skałę a potem szlakiem granicznym do UG jak damy radę/. Oczywiście park musi zapłacić danine na rzecz GOPR. Takie idiotyczne pomysły parkowych sija zamęt i wielu zniechęcaja do wedrowania, bo tak naprawde kiedy i za co straż parku może sie przyczepić. Swoja droga zastanawiam się czy dyrektor Winnicki podrałuje na Halicz gdy coś się stanie komus kto kupił bilet wstepu na ścieżkę przyrodniczą. O ile pamietam GOPR miał w drodze prawnej podważac decyzje dyrektora Winnickiego, czy ktoś o tym coś wie ? Jedno jest pewne - ja nigdy nie kupie biletu na scieżke, zawsze na szlak.

Basia Z.
11-05-2009, 14:24
Jedno jest pewne - ja nigdy nie kupie biletu na scieżke, zawsze na szlak.

Ty kupisz i ja też kupię.
Ale większość kupi tańszy bilet.

Moim zdaniem ta sprawa nadaje się do mediów.

B.

michal52
11-05-2009, 14:34
Ty kupisz i ja też kupię.
Ale większość kupi tańszy bilet.

Moim zdaniem ta sprawa nadaje się do mediów.

B.

A janie kupię żadnego znich.
Njlepsze rozwiązanie:smile:

Derty
12-05-2009, 10:29
Hey,
Temat może nieco przebrzmiały ale ostatnio widuję, jak się sprawuje owe 15% na GOPR wydawane w Karkonoszach. I wnerwia mnie tutaj jedno - wielu ratowników ma w nosie współpracę z parkiem. Trwa ciągła wojna o zakaz szkolenia wspinaczkowego, prowadzonego na boku przez ratowników w najbardziej newralgicznych rejonach. Np w Śnieżnych Kotłach jest gniazdo sokoła wędrownego. Chyba jedno jedyne w całym KPN. Na słynnej żyle bazaltowej najbardziej unikatowe zbiorowiska roślinne, reliktowe rośliny z czasów epoki lodowcowej, na wiosnę w tychże Kotłach cietrzewie mają tokowiska i jest absolutny zakaz wstępu na szlak trawersujący dno Kotłów. I co? I panowie ratownicy lezą tam, aby dorabiać do tych 15% od parku szkoleniem młodych łojantów. Wojna o zakaz lotów szkoleniowych śmigłowcami nad najcenniejszymi terenami też się ciągnie. Goprowcy wprost uważają się za panów tego terenu. Co tam zakazy, co tam prawo. Nam należy się wszystko! Quady - proszę bardzo. Cennik niemal na wrotach goprówki przybili. Szkoła skialpinizmu w kotłach - proszę bardzo. A 15% idzie na quady i inny sprzęt, który później pomaga dorabiać;> To jest najgorsze z możliwych rozwiązań. Moim zdaniem nic się tym panom nie należy od KPN-u. Czy oni z tych 15% wydają na remonty szlaków? A wiecie ile kosztuje każde 100 mb ścieżki w górach, gdzie trzeba budować naprawdę solidnie? Kto gania po szlakach na zimę i rozstawia tablice ostrzegawcze i zakazy wstępu, bo lód i lawiny? GOPR? Kto tyczkuje szlaki zimowe? Też GOPR? A może GOPR usuwa lód z najbardziej deptanych szlaków pod Kamieńczyk i na Szklarce? Żeby ludzie nóg nie łamali?
Dla mnie to kupa cwaniaków, która ma zbyt silne lobby w Sejmie;> A park z trudem ciągnie kasę na cały ten burdel. I jeszcze ciągle się słyszy o rychłej likwidacji gospodarstw pomocniczych...ciekawe, kto da panom GOPRowcom wtedy?;> Ciekawe, czy ujmą się w Sejmie i przed mądrą panią z MinFin za pozostawieniem tego źródła dochodów parków. Jak dotąd milczą;>

Nie znam bieszczadzkich problemów z GOPR-em ale podejrzewam, że są napewno. Znalezienie luki w prawie przez dyrekcję BdPN nie jest łamaniem tego prawa. Pewnie szybko zostanie zalepiona, bo GOPR musi mieć na skutery śnieżne do robienia kuligów w rezerwatach:)
Pozdrawiam,
Derty

Marcin
12-05-2009, 11:24
Kto gania po szlakach na zimę i rozstawia tablice ostrzegawcze i zakazy wstępu, bo lód i lawiny? GOPR?
W Bieszczadach robi to właśnie GOPR...
Rzeczywiście słyszy się o paru kontrowersjach związanych z tą formą działalności (np. projekt ustawy o ratownictwie górskim)..., ale w przypadku Grupy Bieszczadzkiej powyższe oskarżenia są bezzasadne. Derty nie wrzucaj wszystkich grup do jednego worka...
To co zrobił BdPN jest zgodne z prawem, ale jest też pewnym zgrzytem w stosunkach GOPR-Park... Swego czasu był okres kiedy BdPN brał opłaty za wejście na szlak od ratowników nie będących na dyżurze (nie jestem pewien, ale chyba ciągle tak jest).
Patrząc logicznie: BdPN nic nie zarabia na tej obniżce cen, zyskuje tylko tyle że robi na złość Bieszczadzkiemu GOPR.

diabel-1410
16-05-2009, 10:57
Wiec moze zamiast zbierac 15% od biletu wprowadzic obowiazkowe OC dla turysty pokrywajace koszty akcji ratunkowej GOPR.Jakos sprawdza sie to w calej europie.A oznaczenia szlakow to chyba nalezy do PTTK,przeciez wiekszosc oznaczen jest sygnowane przez nich

klopsik
19-05-2009, 23:34
Barszczu a powiedz co w tej sprawie mozna zrobic , park znalazl luke w prawie i ja wykorzystal jedyne co mozna zrobic w sprawie finansowania Gopru to do dawna walkowany temat odplatnych akcji ratowniczych ktory rozwiarze problem definitywnie.
Derty opisujesz ciekwie sytauacjie i wychodzi na to ze macie zabawny gopr wystawcie im kiedys rachunek za zniszczenia , ciekawe co na to odpowiedza :mrgreen: jak sie bawic to na calego

Marcowy
20-05-2009, 10:36
Ale większość kupi tańszy bilet.


Niestety, większość nie będzie miała wyboru.

Kilka dni temu dwie próby kupienia droższego biletu do BdPN zakończyły się niepowodzeniem. Na wyraźne życzenie "proszę dwa bilety po 6 zł" pan przy parkingu w UG bez mrugnięcia okiem stwierdził, że "to to samo" i skasował 10 zł. To samo kategoryczne życzenie w Mucznem spotkało się ze zdziwionym: "Chce pan płacić więcej?!", a potem z zafrasowanym: "Ale na kasie tych po 6 zł się nie da nabić"...

I to już jest szczyt szczytów, bo mimo tego, że w cenniku jak byk widać dwa rodzaje biletów, to wyboru nie ma - w sprzedaży jest tylko jeden :evil: Takie wymuszenie à rebours, ale też wkurzające.

barszczu
20-05-2009, 22:22
Niestety, większość nie będzie miała wyboru.

"Ale na kasie tych po 6 zł się nie da nabić"...

I to już jest szczyt szczytów, bo mimo tego, że w cenniku jak byk widać dwa rodzaje biletów, to wyboru nie ma - w sprzedaży jest tylko jeden :evil: Takie wymuszenie à rebours, ale też wkurzające.

To już jest nie "naginanie" tylko przeginanie i to w sprzeczności z prawem! Skoro nie da się nabić to ja bym biletu nie kupił wcale, bo idę nie na ścieżkę tylko na szlak. Skoro idę na szlak, to życzę sobie bilet na szlak, a jeśli nie da się go nabić to nie można za niego zapłacić - proste.
Jeśli w restauracji zamawiam kawior, a dostaję kurczaka, to logiczne, że za towar nie zamawiany nie płacę. W tym przypadku identycznie - i to w zgodzie z prawem. Żaden strażnik parkowy nie może wyegzekwować braku biletu na szlak, skoro w kasie parkowej nie można go "nabić".
To już jest pole do popisu dla chcących legalnie omijać prawo na niekorzyść BdPN.

Marcowy
21-05-2009, 10:42
Z tym menu toś Pan demagogicznie pojechał ;) Przepaść między 5 a 6 złotymi jest cokolwiek mniejsza, niż między kurczakiem a kawiorem. Jeśli o mnie chodzi, to z bólem serca zapłacę te 5 złotych, bo mimo wszystko wiem, że ta kasa idzie na zbożny cel, a rozgrywki między BdPN i GOPR są tu sprawą zdecydowanie drugorzędną. Nawoływanie do "obywatelskiego nieposłuszeństwa" w tym przypadku jest - jak dla mnie - trochę śmieszne. "Nie będę płacił podatków, bo i tak zostaną źle wykorzystane, a resztę rozkradną"... Poza tym jakoś nie mogę uwierzyć, że ta sytuacja z biletami ma czarno-biały wymiar, czyli zły BdPN i dobry, uciśniony GOPR. Zwłaszcza po poście Derty'ego. Takie polskie bagienko, ot co...
Pozdrawiam :-)

barszczu
24-05-2009, 15:57
Nawoływanie do "obywatelskiego nieposłuszeństwa" w tym przypadku jest - jak dla mnie - trochę śmieszne. "Nie będę płacił podatków, bo i tak zostaną źle wykorzystane, a resztę rozkradną"... Poza tym jakoś nie mogę uwierzyć, że ta sytuacja z biletami ma czarno-biały wymiar, czyli zły BdPN i dobry, uciśniony GOPR. Zwłaszcza po poście Derty'ego. Takie polskie bagienko, ot co...
Pozdrawiam :-)

Ja nie nawołuje do "obywatelskiego nieposłuszeństwa" tylko do kupowania biletów wyłącznie na szlak, a skoro nie można kupić biletu na szlak to wg prawa oznacza, że nie trzeba go mieć (skoro go nie można kupić).
Jeśli ten brak możliwości "nabicia" biletu na szlak nie jest przypadkiem tylko celowym działaniem to polityka BdPN przypomina mi w tym wymiarze politykę ZSRS (ZSRR) opisaną m.in. u J. Mackiewicza.
Jak byś się poczuł, gdybyś chciał przekazać 1 % swojego podatku na zbożny cel, a tu pani w US mówi Ci, że druki, w których jest rubryka, gdzie możesz wpisać tę darowiznę się skończyły?
Post Derty'ego nie dotyczył bieszczadzkiego GOPR więc po cóż tu o nim dyskutować? Forum dotyczy zdaje się Bieszczadów?

joorg
24-05-2009, 16:47
Ja nie nawołuje do "obywatelskiego nieposłuszeństwa" tylko do kupowania biletów wyłącznie na szlak, a skoro nie można kupić biletu na szlak to wg prawa oznacza, że nie trzeba .... celowym działaniem to polityka BdPN przypomina mi ... ZSRS (ZSRR)...Jak byś się poczuł, gdybyś chciał przekazać 1 % swojego podatku na zbożny cel, a tu pani w US mówi Ci, że druki, w których jest rubryka, gdzie możesz wpisać tę darowiznę się skończyły...
Barszczu , zgadzam się w pełni z Tobą , nie chce nic więcej pisać w tym temacie bo mógłbym naubliżać komuś.
Głupota i krótkowzroczność jest podstawą takiego postepowania dyrekcji BPN.

Pozdrawiam
ps.Kupujcie tylko bilety na szlaki, a w razie czego :smile:okażecie się biletami przed ...GOPR-em
ps' wczoraj właśnie widziałem w Tatrach akcję TOPR (śmigłowca ) jak 'gościa', podejmowali z Rysów jak "zjechał" kilkadziesiąt a może więcej metrów, po śniegu... tak,że warto mieć bilet ze szlaku ...;)

Marcin
19-04-2012, 14:22
http://www.bdpn.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1022&Itemid=1

Opłaty za wstęp do Parku i udostępnianie ścieżek przyrodniczych w sezonie turystycznym
Informujemy, iż w Bieszczadzkim Parku Narodowym pobierane są opłaty, które przeznacza się na tworzenie i utrzymanie infrastruktury turystycznej (sprzątanie i remonty szlaków, wymianę oznakowań itp.) i edukacyjnej parku narodowego oraz na ochronę przyrody. 15 proc. wpływów z opłat za wstęp wspiera działalność ratowniczą Bieszczadzkiej Grupy GOPR.

Od 27 kwietnia 2012 r. do 11 listopada 2012 r. będą obowiązywały następujące opłaty:


Dla dwóch punktów informacyjno-kasowych:


Wołosate wejście na szlak niebieski na Tarnicę oraz za udostępnienie obszaru ścieżek przyrodniczych „Orlik krzykliwy”.
Przełęcz nad Berehami (Wyżna) – wejście na szlak żółty na Połoninę Wetlińską oraz za udostępnienie obszaru ścieżki przyrodniczej „Pełnik alpejski”.

6,80 zł – bilet normalny,
3,40 zł – bilet ulgowy

W pozostałych punktach:

6,00 zł – bilet normalny,
3,00 zł – bilet ulgowy

Cennik opłat parkingowych (opłata jednodniowa) - pobierana jest z góry:

Parkowanie motocykla - 6.00 zł
Parkowanie samochodu osobowego - 10.00 zł
Parkowanie BUS-a - 12.00 zł
Parkowanie autokaru - 25.00 zł

Problem skończony.

creamcheese
20-04-2012, 09:10
A co w sprawie funkcjonujących jeszcze niedawno karnetów wielokrotnego wstępu, oczywiście odpowiednio tańszych? Są czy też ich nie ma, bo w cenniku nie widzę? Pozdrawiam

machoney
23-04-2012, 18:24
Już w tamtym sezonie turystycznym nie było karnetów.