PDA

Zobacz pełną wersję : Bieszczady, Bieszczady...ech!



Jarek
11-09-2002, 22:16
Wróciłem tej nocy stamtąd. Kopcę papierocha oparty o parapet okna i z perspektywy dziesiątego piętra, wieżowca na wałbrzyskim osiedlu (ani słowa o Sudetach, bo mogę się wkurzyć) patrzę na betonowe ściany sąsiednich budynków i myślę sobie: po cożeś tu wracał, gamoniu? Zaraz, zaraz... a, już wiem - do pracy. Po prostu urlop się skończył. Już bym jechał tam z powrotem. A w sercu lęk, czy w przyszłym roku one jeszcze tam będą? Nie ma się co oszukiwać, Bieszczad w Bieszczadach jakby coraz mniej. Coraz więcej tandety - na ustrzyckim "manhattanie"drewnianane tancbudy z żarciem z prefabrykatów, rodem z Pobierowa i bałtyckimi cenami, takąż muzyką (no może z wyjątkiem "Matragony", tam jeszcze pamiętają "Stare Dobre Małżeństwo", ale sztuczne zarcie i tak dają), "odjazdowe" imprezy "U Rzeźbiarza" ze skowytem i amerykańskimi pohukiwaniami, baardzo miła obsługa w "Barze pod Kremenarosem", gdzie serwują kawę rozpuszczalną z mlekiem i okruszkami sera i ciasta z bułki, które nie zdązyły sie zatrzymać na bródce barmana,. A w Wołosatem to nawet przejście graniczne otworzyli. Wreszcie ten betonowy mostek "Bratniej Pomocy i Przyjaźni", do czegoś się przydał. Tylko co to teraz będzie? Cytując Kaziuka z "Konopielki" - "Każda franca, sucho nogo przelezie". Korzyść dla mieszkańców Wołosatego, owszem. Ale jak prorokuje spotkany tam Marcin z Warszawy (pozdrawiam tysiąckrotnie) skończy się to wyciągiem krzesełkowym na Tarnicę. I to będzie szlus kochani. Rozdepczą Bukowe Berdo do reszty. Tylko może jeszcze nie za rok i nie za dwa? Może jeszcze zdążę?
Ech Bieszczady, Bieszczady mile moje
Bieszczady, Bieszczady ljube moje
Bieszczady, Bieszczady dragie moje
Bieszczady Bieszczady zlate moje
Pozdrawiam wszystkich, ze szczególnym uwzględnieniem już wspomnianego Marcina, Daniela i Tomka Z Krakowa (Cieszyn - Wołosate)
do zobaczyska: Jarek

Anonymous
11-09-2002, 22:48
Rozumiem, ale...
skoro Ty jezdzisz, to musisz chyba respektowac ze robia to tez inni?

Michał
11-09-2002, 22:57
Witam

Nie martw się - według opinii wygłaszanych na tym forum - to nic strasznego. Każdy ma prawo poruszać się gdzie chce i jak chce. To ostatnie chcenie nikomu i niczemu niestety nie służy.
Lepiej szybko pooglądaj co jeszcze zostało do obejrzenia - później pozostaną nam tylko stare galerie zdjęć i wspomnienia.
No nie Marta EB i inni?

A może znowu nic nie rozumiem?

Ale tam - pozdrawiam

Michał

Jarek
11-09-2002, 23:48
Ależ respektuję, respektuję i zapraszam każdego. Każdemu mówię "cześć", bez wymuszonego uśmiechu i w razie potrzeby dzielę się wodą. Ale każdy kto widział cyrk jaki zrobiono z Zakopca, te częstochowskie procesje to chyba rozumie co mam na myśli. Nie chciałbym żeby ten rejon został odarty z wszelkiej magii i romantyzmu, a stał się śmierdzącym szmalem i tanią rozrywką "kurortem". W lipcu byłem (jedną jedyną noc) w Solinie i parę dni w Polańczyku. To już jest Disneyland. Więcej tam chyba nie pojadę, chyba że późną jesienią.
A gdybym miał tyle forsy co Gates... nieważne. :-))))
Pozdrawiam. Do zobaczyska na szlaku.
Jarek.

Lupino
12-09-2002, 09:08
Stary!!!
Twoje wypowiedzi zaczynają być drażniące. Mówisz co by trzeba ukrócić, ale do tej pory nie powiedziałeś nic konkretnego. Chciałbyś zamknąć Bieszczady na klucz. Czyli tylko dla wybranych! Siebie uważasz za starego bieszczadnika. Pomyśl o innych. Żyjesz wspomnieniami ze starych zdjęć. Widziałeś album z przedwojennymi widokówkami Leska? Wtedy Bieszczady były kurortem wypoczynkowym. To też Ci się nie podoba?
Jeszcze raz Cię proszę powiedz coś konkretnego a nie odwołuj się do chorych sloganów. Najlepiej byłoby, gdybyś przyjechał w sobotę do Dwernika. Tam podyskutujemy.

Pozdrawiam

J.Lupino

marekm
12-09-2002, 09:52
Michale przynajmniej po raz wtóry " przywołano Cię do tablicy " w sprawie konkretów, a Waść jakoś stosujesz uniki i konkretów narazie brak!!!!
Może tym razem poza krytyką powiesz coś innego ?????
pozdroowka
marekm

Michał
12-09-2002, 10:01
Witam

Nareszcie ktoś się wkurzył - tylko drogi Lupino - jeżeli w stanie pobudzonym piszesz to sprawdzaj, czy aby nie przeczysz sam sobie.

Jeżeli forum owe ma służyć jedynie ahom i ohom to OK. Miałem jednak inne wrażenie.

A co do wywoływania do tablicy. Mogę oczywiście stanąć przed nią jeżeli takie Wasze życzenie - tylko proszę o konkretne pytania.

Odpowiem oczywiście na posta Lupino (w jego stylu) tylko trochę później - w pracy jest to dość nieporęczne.

Pozdrawiam

Michał

sofron
12-09-2002, 10:07
z tym przejściem to jakaś przenośnia, czy możesz podać jakiś konkret? byłem tam dwa tygodnie temu i nie było zmiany w stosunku do lat poprzednich.
sofron

T.B.
12-09-2002, 14:50
Ja w sprawie cyrku zrobionego z Zakopanego (nie lubię, gdy ktoś mówi Zakopiec, Paryżewo itp.), któren to cyrk może - ale nie musi - powtórzyć się w Bieszczadach:
nie sądzę żeby makdonald na Krupówkach, likwidacja coctail-baru, indian market na ulicy od dworca i inne takie, były odpowiedzią na zapotrzebowanie turystów. To miejscowi sami sobie zgotowali ten los (ale sami jeszcze - chyba - nie wiedzą, jaki smutny).

Anonymous
12-09-2002, 15:49
Co my chcemy od Bieszczad? Żeby były dla ludzi, którzy uprawiają turystykę górską. Tak. Więc trzeba robić takie inwestycje oraz prace w tych górach, aby to realizować. A co się dzieje. Plany / Programy / Zagospodarowanie takie lub siakie/ aż wynik będzie taki, że ludzie nie będą mieli wstępu na szlaki bo będą po nich galopować turyści na koniach, na Połoniny nie będzie można wejść - bo będą tratowane przez tabuny dzikich hucułów(końskich) i jedyny środek zwiedzania to takie Jeepy jak na safari lub helikopter z lądowiskiem na Tarnicy. Trzeba sobie uzmysłowić, że dzisiejsze Morza Traw czyli Połoniny były kiedyś gęstym i niedostępnym lasem, ba nawet borem. Człowiek potrafi a tym bardziej Polak, coś spieprzyć to jesteśmy pierwsi, ale potem to odnowić, odbudować - to ostatni.

T.B.
12-09-2002, 16:07
Koń w tych górach (i w innych też) jest czymś tak naturalnym, jak łódka na jeziorze, a może nawet jak ryba w wodzie. Niech więc echo skieruje swoją - jak widać sporą - energię, do walki z rzeczywistymi zagrożeniami, jak np. projekt przerąbania Bieszczad ruskim gazociągiem. Projekt ten ma nawet poparcie miejscowych, bo liczą na kasę. Ale w mojej skromnej opinii 99,99% tej kasy zgarną firmy z zewnątrz, pracownicy (specjaliści!) z zewnątrz, tak zwany "skarb państwa" itd. Z miejscowych, to największe szanse zarobku przy takiej inwestycji mają "panienki".

Anonymous
12-09-2002, 16:19
tak sobie czytam i odnosze wrazenie,ze niektorzy traktuja Bieszczady jako teren prywatny ,gdzie wstep surowo wzbroniomy.Ale tak nie jest i nie bedzie,w stosunku do gor kazdy jest rowny ima takie samo praw o tam przebywac.A to tylko od nas zalezy czy jedziemy w Tatry czy do Zakopanego(to samo odnosi sie do innych gor)

Anonymous
12-09-2002, 21:17
Cze!

Stało się!
Wreszcie został przywołany temat stary jak świat:
rozwój turystyki, a ochrona przyrody.

Prawda jest taka! Ani dyr. Wojciechowski ani hordy "stonki" nie mają racji. Prawda leży pośrodku!

Problem polega na tym, że jeszcze nie narodził się "sprawiedliwy", który jest w stanie wyważyć co ważniejsze.

Słyszałem kiedyś "projekt", że należy zamknąć Bieszczady dla ruchu kołowego. Samochody zostawić możemy w Lutowiskach (w otulinie Parku), a dalej "dymać" np. na osłach. TO Z NAS CHCE SIĘ ZROBIĆ OSŁA!
Wychowałem się w Czarnej. Nie w sercu Bieszczad, ale jednak w Bieszczadach. Jestem młodym człowiekiem, ale pamiętam momenty gdy "leciałem" na Caryńską bez ŻADNEGO towarzystwa.
NIKOMU NIE MUSIAŁEM MÓWIĆ CZEŚĆ.
Ale mimo wszystko protestuję!
Założyłem tę stronę dla pokazania mojej małej ojczyzny innym. Wiedząc jednocześnie, że "przyjdą i zadeptają". Ale mimo wszystko zapraszam.
Przyjeżdżajcie i podziwiajcie. Nie niszcie. Szanujcie. Niech Wasze dzieci też zobaczą prawdziwy Bieszczad. Czy to możliwe? Nie wiem. Boleję nad tym, ale zamknąć tych gór nie można! Nie wolno.

Ja w duchu czuję radość, to jednak moje miejsce na ziemi - chociaż za lepszym życiem poleciałem w świat - jestem dumny.
Cieszę się razem z każdą osobą, która dzięki Wam turystom poprawiła swój byt.

Koledzy, którzy wygłaszacie tezy, iż "kiedyś to było super, a teraz to co wy wiecie o bieszczadach" - powiem Wam tak: jakie prawo macie do Bieszczad Wy, którzy znaleźliście je przed innymi?
Dlaczego nie poszliście śladami Wiktoriniego lub Prezesa skoro sądzicie, iż to miejsce jest Wasze? Przemawia przez Was egoizm. Żyć się chce na poziomie, więc Zabrze, Warszawa, Łódź, Kraków czy Poznań, a relaks oczywiście w Bieszczadach w "Waszych Bieszczadach"?

Podsumowując. Bieszczady są NASZE i basta. Nawet tych, którzy nie pochamują się przed dzwonieniem przez komórę z Tarnicy. To nasz kraj.
Nasz dom. Nasza ojczyzna.

:)

Sorry za patos ale po 4 piwach jestem :)

Zapraszam na kongres - chętnie podejmę rękawicę :)

zdrowia
Darek
-------------------------------
www.bieszczady.info.pl

Anonymous
12-09-2002, 21:26
Rozumiem, ze tesknicie za starymi Bieszczadami, ale...
ja w tych sentymentach niestety nie moge brac udzialu, bo w Bieszczadach bylam po raz pierwszy w tym roku :)
A w Zakopanem nie bylam, wiec nie mam porównania...

Anonymous
12-09-2002, 21:31
Dzieki za madre slowa!
ps. jestem urodzona w Sanoku, niby tylko brama Bieszczad, ale i tak...

Jarek
12-09-2002, 22:18
Jesli masz na myśli przejście graniczne, to niestety : fakt, autentyk & reality show. To było 6 albo 7 września. Takie info miałem od miejscowych. Zresztą coś wisiało w powietrzu wcześniej, bo moją uwagę zwrócił w Wołosatem czarny mercedes 600 na warszawskich numerach, na których jeździ głównie rządówka. pozdr. jarecki

sofron
13-09-2002, 11:05
no, myślę, że to dopiero przymiarki. Odbyły się tam dni dobrosąsiedzkiej przyjaźni, o których szczególowo pisała lokalna prasa (gazeta codzienna?), a także inny serwis www.bieszczadyOnline.com. Chcieliby zresztą od kilku lat, lecz Park skutecznie się broni, chyba bardziej słusznie niż niesłusznie. Boją się tego, co za tym idzie i niebiezpieczeństw rozwoju takiej sytuacji, a nie zwykłego przejścia lokalno-turystycznego.
Wydaje się zresztą, że w obliczu bliskiego już wprowadzenia wiz jest to bezcelowe i bezsensowne. Myślę, że z korzyściądla Bieszczad. Nie chciałbym osobiście drugiego Terespola w tym miejscu. Na marginesie: sąsiedzi z drugiej strony swobodnie łażą po granicy, znacznie swobodniej niż my i za bardzo sięnią nie przejmują, o czym świadczą choćby dziury w zasiekach i śćieżki prowadzące na polsk.ą stronę.
pozdrawiam
sofron

Anonymous
13-09-2002, 11:32
Pomijając wizy, przejście turystyczne jest tam niemozliwe z jeszcze innego powodu. To nie jest do załatwienia od reki, chocby wszyscy chcieli, bo o ile sie orientuje Polska nie podpisanej z Ukraina umowy o Turystycznych Przejściach Granicznych. I chyba nie szybko bedzie miała.
pozdr
Piotr

sofron
13-09-2002, 14:54
Trudno podpisać coś, co już jest lub zaraz nie będzie możliwe ze względów ogólnych (EU, NATO etc), a i tu i tam jeszcze trzeba wielu, wielu lat, by takie myślenie miało jakąkolwiek przyszłość. Mały ruch graniczny jeszcze długo tu nie zaistnieje.
pozdr
sofron

Anonymous
14-09-2002, 22:58
Ludzie!jak ja wam zazdroszcze.Tego lata,czy tez jesieni raczej nie odwiedze tych najpiekniejszych gor.Siedze wlasnie w jakiejs chicagowskiej bibliotece(taki studencki los:( ),ale myslami jestem w Polsce,ogladam zdjecia,i marze,aby znalezc sie na chwile na szlaku,wedrowac,sluchac szumu potoku i wiatru,a na poloninach usiasc ,odpoczac,i nawet nic nie trzeba mowic tylko patrzec,podziwiac i dziekowac za to wszystko.Pozdrawiam wszystkich szczesciarzy,ktorzy byli lub maja zamiar jechac w Bieszczady.Do zobaczenia na szlaku.Oby jak najszybciej!