PDA

Zobacz pełną wersję : [Tworylne] Co z domkiem boberków?



pawlem
24-07-2009, 12:43
Witam,

Za tydzień odwiedzę Bieszczady. Na pierwszy ogień pójdzie Tworylne. Proszę o informację na temat możliwości dojścia tam od strony Terki przez Studenne i Obłazy. Gdzie można zostawić bezstresowo auto? A może bardziej atrakcyjne dojście jest od strony Rajskiego? Następne moje pytanie dotyczy samego terenu wsi Tworylne. W związku z b. deszczowym latem czy mam szanse w ogóle przez dolinę przejść sucha nogą. Na co zwracać tam uwagę aby nie pobłądzić a cieszyć oko wszystkimi ciekawymi obiektami.
Pozdrawiam

piotrrz
25-07-2009, 09:18
W Terce auto zawsze zostawiałem na placu pod kościołem. Nigdy nie było problemu. A jeśli masz obawy zawsze możesz podejść do sklepu i poprosić sklepową aby czasem żuciła okiem na twoją furę.

rafcinek
26-07-2009, 14:46
Ja bym proponował tylko i wyłącznie dojście od strony Terki. Dojście od strony Rajskiego, moim zdaniem, jest mniej atrakcyjne i nie polecam!

rafcinek
26-07-2009, 14:54
Dlaczego jest atrakcyjne? Ja wyjdziesz na wzniesienie ponad Terką ujrzysz przepiękną panoramę na Dolinę Sanu i Otryt. Przy dobrej widoczności można zobaczyć Połoniny.

pawlem
26-07-2009, 17:05
Dzięki za te informacje,

Ciekaw jeszcze jestem co z terenami Tworylnego. Wybieram się tam z dzieciakiem i wole wiedzieć czy brać dla niego dodatkową parę butów...:)

rafcinek
26-07-2009, 19:46
Oczywiście na wszelki wypadek weź :)

rafcinek
26-07-2009, 20:06
Jeżeli chodzi o samochód to możesz zostawić na parkingu pod dzwonnicą. Ale lepiej w jakimś gospodarstwie agroturystycznym, bo ja przeważnie tak robię.

wadera
30-07-2009, 14:52
27 lipca szliśmy do Tworylnego ,co prawda od strony Rajskiego ale mimo wcześniejszych sobotnich i niedzielnych opadów droga była bardzo przyzwoita i bez większych problemów przeszliśmy suchą nogą.Odcinek przy samym Sanie(Obłazy) był trochę gorszy ale daliśmy radę.Krótko mówiąc było lepiej niż zakładaliśmy.
A widoki przepiękne

pawlem
31-07-2009, 11:15
Dzięki wielkie,

Dzisiaj wyruszam:) Prognozy pogody są obiecujące. Obiecuję zdjecia.
Pozdrawiam

pawlem
26-07-2012, 12:43
Mija kilka lat i znowu stoję przed dylematem jak suchą nogą przejść obok Boberków. Może ktoś był w lipcu i coś doradzi. Czy jest jakaś ścieżka którą można obejść rozlewisko w Tworylnem?

tomas pablo
26-07-2012, 13:15
opisywałem to już.....
koło ruin stodoły skręć w prawo , cały czas prosto w stronę drzew, rozlewisko widzisz po lewej . Dochodzisz do drzew, skarpa, w lewo. Kawałek skarpą, póżniej znowu w lewo.Obchodzisz rozlewisko, wracasz w stronę drogi. Widać żeremię , bobrowy domek czyli. Po prawej wyrażne fundamenty domu i wejście do piwnicy.
ale z samym chodzeniem po Tworylnym...to różne słuchy chodzą :mrgreen:

Wędrowiec
26-07-2012, 14:19
rozlewisko samo w sobie jest bardzo małe i bardzo łatwo je obejść :) dużo ciężej było z ogromnym bajorem koło Krywego, ale już zostało zlikwidowane..
A jeśli chodzi łażenie po Tworylnem, to jak wyżej - różnie może z tym być..

misiekjakub
12-08-2012, 00:05
A co się w Tworylnym popieprzyło, że mogą być kłopoty z chodzeniem??

tomas pablo
12-08-2012, 11:32
...chyba nie z chodzeniem, a raczej z pływaniem :mrgreen:
do tego jest ZAKAZ chodzenia ....ot co

misiekjakub
12-08-2012, 12:10
Nie no, chwila. Jaki zakaz chodzenia? Możesz obszerniej? Dawno tam nie byłem, z siedem - osiem lat będzie. I chętnie bym się wybrał.

tomas pablo
12-08-2012, 15:28
ano, zakaz...jest zaraz za mostem siakaś takaś tabliczka ''..że coś tam ''.../ ja mam swoją teorię , ale że nie za bardzo lubię teorie spiskowe, więc nie będę się wypowiadał../
Stowarzyszenie Rajska Dolina od jakiegoś czasu stara się o utworzenie tam szlaku , jak na razie ALP jest nie ugięta . Być może szlak pójdzie inną drogą- zobaczymy
Nie wiem jakiej wysokości jest mandacik za wejście tam......Ja osobiście poruszałem się tam już parę razy, bez konsekwencji. A dla panów w zielonym, mam zawsze przygotowaną ''legendę''- że idę na cmentarz / czy jest jakieś prawo zabraniające mi chodzenie na cmentarz ??? /
Swoją drogą- być może- w przyszłym roku chcemy zorganizować akcję ogarnięcia tamtejszego cmentarza ! Bo czas i pora ku temu..jakby KTOŚ był chętny...to zapraszam /poinformuję we właściwym czasie/

misiekjakub
12-08-2012, 18:04
A to nie jest tabliczka od tego prywatnego pólka namiotowego koło mostu na Sanie między Studennem a Obłazami? Ona chyba jest od dawna, pamiętam coś takiego że było jak tam byłem ostatnio.
Ja zwykle łażę od strony Zatwarnicy/Hulskiego/Krywego, więc mnie ten Verbotstafel omija...

Parę "legend" by się jeszcze znalazło. Trza tę niemiecką strażnicę zinwentarzyć kiedyś

tomas pablo
12-08-2012, 18:13
Sprawa " Cygana " jest znana ...ma chody w nadleśnictwie. Pozwalają mu na biwakowanie ''na zakręcie'' od lat. Fakt, to piękne miejsce, jak dla mnie- jedno z ładniejszych w tym rejonie....ale to nie o niego chodzi.

misiekjakub
12-08-2012, 19:28
To o co? Leśnicy coś powiesili czy jakiś prywatny stwierdził, że mu się opłaci, kupił Tworylne i teraz włości siatką leśną opłaca?

tomas pablo
12-08-2012, 20:37
rezerwat. żubry....../a żubry to grużlica, jeszcze się zarazisz .../

Cait
24-08-2012, 21:03
Uh... no, troszkę mnie zmartwiliście... Ale jak dojrzeję to i tak się wybiorę. ;)

tomas pablo
24-08-2012, 22:02
wybierz się...trochę zarosło tam , od Twojej bytności tam...

partyzant
30-08-2012, 17:18
Chodząc tam i tak jesteś obserwowany, chodzi przeważnie o wykrywki ale nie tylko.

misiekjakub
30-08-2012, 18:06
A zapytam z głupia frant - jest tam po co z wykrywką? Była tam jaka bitwa za I wojny, abo i za drugiej, abo i za domowej? Przecie pozycje austriackie w masywie Połoniny Wetlińskiej są dużo wyżej, znaczy się na Siwarnej - Krysowej - Smereku i Holicy/Dwerniku-Kamieniu, ściślej - jego północnych, schodzących do Sanu odnogach, a dalej to już na północnych odnogach Magury Stuposiańskiej, Dziale (tym między dolinami Wołosatego i Mucznego), a hen jeszcze dalej to już dopiero na Kiczerze Sokolickiej i dalej ku Buczkowi, Jaworowowi i Magurze ...

Owszem, przez chwilę na początku lutego front przebiegał po Sanie, mniej więcej od Studennego po Krywe... Potem stał cały marzec na linii Sanu, linia leciała centralnie przez Tworylne. To z tych lutowych i marcowych walk jest ten cmentarz na wzgórzu 617, czyli Kiczerze Dworskiej. Ale byłoby tam coś po tym, za czym warto chodzić z wykrywką? Przecie Tworylne to była duża wieś. Orne grunta, pastwiska, domy. Na pewno chłopi splantowali okopy i wyczyścili je z żelastwa, co się mogło komu przydać w gospodarce... Wątpię by w samej dolinie coś godnego uwagi kopaczy pozostało, chyba że kopią ślady spalonych domostw. Są i tacy poszukiwacze...

partyzant
30-08-2012, 23:36
Nie chodzi o I Wojnę i nie o środek wsi. Ziemia kryje dużo ciekawych rzeczy, ta konstrukcja jest bardzo solidna i ma związek z trucizną. Koniec.