PDA

Zobacz pełną wersję : "Nocne niebo śpiewa aniołami"



Recon
22-08-2009, 14:11
Miałem to napisać na PW do WUKI, ale otworzę przyłbicę i napiszę list otwarty… no i zmierzę się z bardzo trudnym dla mnie tematem jakim jest recenzja. Nigdy czegoś takiego nie robiłem, nie jestem też znawcą poezji, czytam ją czasami i muszę przyznać się, że i często jej nie rozumiem, chociaż wiem co grało w duszy piszącego dany wiersz poecie.
WUKA wspomniała, że dla zdobywców Powsimord 2009 przekazała swój tomik i spytała się czy leży on sobie na półce i się kurzy, czy był czytany, czy…
Ja muszę mieć nastrój by czytać tak jeden wiersz po drugim, nie umiem, a jak już czytam to czuję jakąś odpowiedzialność wewnętrzną i rodzą się we mnie wtedy pytania… czemu nie rozumiem, a jak jest inaczej to zastanawiam się nad stanem duszy piszącego ten wiersz autora, czemu ten motyw wybrał, co go do tego skłoniło, dlaczego odniósł się do takiej metafory, do symboliki, odniesienia, czy ma taką świetną wizję, czy jednak zna to z autopsji, jakie ma doświadczenie życiowe w tym temacie?
To są moje dylematy gdy czytam i skończę dany wiersz. Kilka, kiedyś przeczytanych, zostawiło jakiś ślad w moim umyśle i zapewne są jakimś wyznacznikiem do ewentualnej mojej subiektywnej oceny czytanych w danej chwili wierszy.
Długi wstęp bo chciałbym by głównie WUKA zrozumiała czym się kieruję gdy czytam jej poezję.
Co lubię w Jej wierszach?
Rytm, który czasami jest stukotem kół (wybór dowolny jakich), pluskaniem fal, szumem wiatru. W każdym jej wierszu ten rytm jest. Poezji bez rytmu nie lubię!
Metafory, symbolika, odniesienia są w tych wierszach bo często nawiązuje w nich do przyrody, do zjawisk przyrodniczych i tych niedotykalnych, nieziemskich z pogranicza duchowości życia i śmierci. Uwielbiam metafory i symbolikę w wierszu bo czytając myślę co konkretnie autor chce przekazać nie podając na talerzu, trochę igra z czytającym bo przecież dając nam wiersz chce coś przekazać. Tutaj WUKA potrafi tak igrać z myślami i czasami nawet jak w wierszu o starych bieszczadnikach wywołuje nostalgię za czymś przeszłym bezpowrotnie ale z ciepłym jeszcze ich śladem.
Duchowość, która czasami mnie razi w innych wierszach ale jest całkowicie zrozumiała intencji piszących, tutaj u WUKI wywołuje zastanowienie. Co ciekawe, niektóre wiersze czytam dwa, trzy, cztery… razy i nagle odkrywam że to nie WUKA poetka mówi do mnie. Majstersztyk sztuki, spora umiejętność!
Osobista nuta, nie lubię się wgłębiać w osobiste przekazy, boję się je dotykać, staram się nie myśleć i wnikać, to taki delikatny przekaz szczęścia, marzeń, pragnień. Czułem to w jej kilku wierszach. Nie znam jej wszystkich wierszy, chociaż dostępne chyba wszystkie przeczytałem i jest jednak temat jakby zastrzeżony i dobrze bo tak z człowiekiem powinno być by miał sferę dla siebie samego.
Osobowość WUKI, to już delikatny temat i nie do roztrząsania publicznego. Każdy przecież wiersz to myśl stworzona samodzielnie w umyśle, odnosząca się do doświadczenia, do wyobrażeń, do marzeń, miłości… daje przecież jakiś obraz człowieka jakim jest WUKA, przynajmniej tej stworzonej w wyobraźni J Mój obraz jest w pełni pozytywny!
Na koniec powiem tylko ufffffffff i chciałbym już to dać na Forum i dla Ciebie i nie czytać komentarza, bo może głupot popisałem w temacie dla mnie z innej bajki. Nie sprawdzę nawet błędów i stylistyki bo mogę zacząć kasować co pisałem i tak posiekam, że nic nie zostanie. Więc przepraszam za grafomanię. A pamiętam co obiecałem i „kobyłka u płota”.
Chylę mocno czoła przed Tobą i przed Twoją twórczością
Recon1

Piskal
22-08-2009, 15:00
Ładnie Recon, zgadzam sie z każdym Twoim słowem. Mam to szczęście spotykać się z WUKĄ osobiście. Porównałem kiedyś wiersze WUKI do wierszy Tuwima. Czy może być lepsza recenzja? Porównać wiersze NASZEJ poetki do autora np. takiego cudeńka?

Prośba o piosenkę

Jeślim Stwórco posiadł Słowo, dar twoj świetny,
Spraw by mi serce biło gniewem oceanów,
Bym jak dawni poeci prosty i szlachetny,
Wichurą krwi uderzał w możnych i tyranów.

Nie natchnij mnie hymnami, bo nie hymnów trzeba
Tym, którzy w zżartej piersi pod brudną koszulą
Czcze serca noszą, krzysząc za kawałkiem chleba,
A biegną za orkiestrą, co gra capstrzyk królom.

Lecz słowom mego gniewu daj błysk ostrej stali,
Brawurę i fantazję, rytm celny i cienki,
By ci, w których palnę prosto w łeb dostali,
kulą z sześciostrzałowej błyszczącej piosenki.

I w poezji WUKI jest to wszystko..

WUKA
22-08-2009, 16:02
Reconie!Dziękuję Ci przede wszystkim za przeczytanie tomiku!!!Za wnikliwą jego analizę.Za dotrzymanie obietnicy,że powiesz co myślisz.Jestem wdzięczna,że zadałeś sobie sporo trudu analizując go pod wieloma względami.Dziękuje Ci za miłe słowa(gdyby były krytyczne to tez bym Ci podziękowała,bo ważna jest dla mnie szczera,subiektywna ocena).Skoro nie piszę do szuflady,to największą radością jest CZYTELNIK,który sięga po wiersze,czyta,rozmyśla nad nimi.Kiedyś podpisywałam tomiki w księgarni i zapytałam przypadkową osobę czy lubi poezję.Usłyszałam "nienawidzę".Czemu aż tak?"bo jej nie rozumiem" .Czy mamy zatem nienawidzieć
wszystkiego ,czego nie rozumiemy?Myślę,że wynika to ze zwykłego lenistwa.
Dziękuje Ci za to pochylenie nad stronami i,że niczego nie przeredagowałeś pisząc spontanicznie!
Piskalu,nie przesadzasz?

Piskal
22-08-2009, 16:07
A co? Nie porównywałem? Właśnie za to, co też uwielbiam w poezji- rytm i rym. Innej "poezji" nienawidzę. Bo nie rozumiem...
Do "Szlakiem", jak wiesz, podszedłem bardziej krytycznie. Ale "Nocne niebo.." jest pieknym tomikiem.

WUKA
22-08-2009, 16:29
A,to się zgadza!Rytm i rym są według mnie ogromnie ważne (choć ten sposób pisania uważany jest,od Herberta,za ramotę) w poezji.Wbrew pozorom,trudniej jest zachować oba te czynniki nie tracąc sensu wypowiedzi.Może dlatego tak dużo moich tekstów znalazło muzycznych wykonawców.Ja tylko z zatrwożeniem zapytałam czy nie przesadzasz z porównaniem do Wielkiego Tuwima. Znam Twoje zdanie na temat debiutanckiego tomiku i...dalej Cię lubię...!

Recon
22-08-2009, 17:14
Nie zadałem na końcu mojej pisaniny tylko jednego pytania, które mi się nasunęło gdy przeczytałem tomik i też inne wiersze...
Czy masz takie "swoje" wiersze, które nie ujrzały światła dziennego?
Pytanie oczywiście może zostać bez odpowiedzi, ale musiałem jednak je zadać by domknąć moje opinie. A zadane pytanie zamyka całość.

WUKA
22-08-2009, 17:40
TAK ! Mam ! I takie ,które zna tylko jedna osoba, zaledwie kilka, albo...tylko ja!

Recon
22-08-2009, 18:08
Dziękuję za odpowiedź... tak wywnioskowałem i cieszę się, że się nie pomyliłem. :)

Wynik analizy to jak puzzle, muszą być wszystkie elementy, muszą wszystkie do siebie pasować i muszą tworzyć całość. Jeden element był niepotwierdzony i stąd moje "wścibskie" pytanie.
A tomik wierszy leży teraz przy komuterze (nie na półce!) i czasami otwieram go tak na chybił trafił i czytam... na topie ostatnio są "dwa pająki" :) Idealny wiersz do przeczytania także małemu dziecku wraz z późniejszym jego omówieniem i przedyskutowaniem... następne odkrycie ;)

Krysia
18-09-2009, 16:25
Po wielu perypetiach w końcu (żałuję, że tak późno) trafił w me ręce tomik naszej Wuki. Długo też mi zeszło przeczytanie wszystkich wierszy, gdyż ja muszę mieć nastrój do czytania, a i wierszy nie czytam hurtem, a pojedynczo, bo dobra poezja zmusza do myślenia. No to więc w związku z tym w przypadku tego tomiku mi zeszło.
Obiecałam, że po przeczytaniu napiszę co o nim myślę. Hmmm, no krytyk literacki ze mnie żaden, pisać za bardzo też nie umiem...ale słowo się rzekło...
Większość wierszy bardzo mi się podobała, kilka trochę mniej , bo to nie moje klimaty, ale reszta jest GENIALNA!!!
I te porównania przeróżne... Już żem się Wuki pytała JAK się takie frazy wymyśla??? Ta zamknięta Droga Mleczna czy inne.
Z tych najbardziej mi bliskich to pozwolę sobie wymienić te:
bez tytułowy "Nazbierałam pełne uszy", "Moje credo", "Głowy"(znowu Wuko jak wpadłaś na tą odległą galaktykę???), "Chwila szczęścia" (moje okno puste i czekam aż i do mnie przyfrunie), "List z szuflady", "Chciałam tylko", "Nie warto", "Jaki jesteś", "Michałowi".
A zacytuję ten:

Ty potrafisz deszcz zaklinać,
gdy gorącą lawą słońce
z nieba płynie.

Ty potrafisz serce ogrzać
czułym ciepłem swoich dłoni
jak szalikiem w zimie.

Ty potrafisz mrok rozjaśnić
iskierkami blasku w oczach,
gdy brakuje światła.

Ty potrafisz jednym słowem
wyprostować krętą drogę,
by stała się łatwa.

Wiem, że wszystko to potrafisz,
może nawet znacznie więcej,
niż mogę wymarzyć.

Nie każ czekać i na siebie,
i to wszystko najpiękniejsze,
co się może zdarzyć.

No ja w to wierzę;-) a będzie i tak co ma być.
Dziękuję Wuko, że mnie zawstydziłaś i pobiegłam kupić książeczkę, bo WARTO było, a do tych wierszy będę wracać, albowiem do dobrych się wraca ciągle i ciągle...bo to takie "uśmieżające tabletki ze słów".

WUKA
18-09-2009, 18:51
Orsini!Cieszę się,że starczyło mi odwagi,żeby poprosić o opinię,było nie było "Malkontenta Roku"!Tu mrugam deczko!Dziękuję Ci za szczerość.Fajnie,ze coś Ci się podoba,coś mniej a coś bardziej.To normalne przecież.Różnimy się wiekiem,odczuciami,postrzeganiem,doświadczeniem,o czekiwaniami.Najważniejsze,że znalazłaś coś dla siebie!!!To dla mnie ogromnie ważne!

Krysia
18-09-2009, 22:07
Oj znalazłam i będę wracać!!!:grin:

trzykropkiinicwiecej
20-09-2009, 18:17
...pachnie mi pomiędzy kartkami jesienią... miast tramwajów słyszę wiatr... echh... nie ma jak wpaść do króliczej nory ..."pierwszym pociągiem wracamy, do tego co dobrze znajome"... dziękuję

WUKA
20-09-2009, 20:11
Co Ty tam ciągle robisz Trzykropku,szukasz Bogny W.?

trzykropkiinicwiecej
21-09-2009, 16:59
szukałem ,ale na spisie nazwisk nie ma...jakieś domofony nieme pozakładane... popytam jeszcze miejscowych.. póki co omijam okolice..

diabel-1410
12-10-2009, 15:01
nie umiem ładnie pisać więc opiszę tu tylko moje odczucia po przeczytaniu tego tomiku,bo analizy dokonał już Recon.Co znalazłem-potężną ilość uczuć od radości aż do smutku.Wielką pokorę,ale i pogodzenie się ze swoim ja.Znowu usłyszałem szum wiatru i ciszę.poczułem zapach ziemi i trawy na połoninie.nie umiem tego lepiej opisać za co Cię WUKO przepraszam ale dla mnie jest zbyt dużo wrażeń aby je tu zamieścić.wiem tyle że czekam na więcej a nie jestem zbyt cierpliwy więc proszę o kolejne wiersze:-)

mniszek
12-10-2009, 21:18
Nigdy nie pisałam recenzji,więc napisze tylko Wuka,że czytam i czytam Twój tomik wierszy i naczytać się nie mogę:))Mieszkam w mieście i tylko czasami udaje mi się wyskoczyć na łono natury,żeby napieścić oczy zielenią i poprzytulać się do drzew.Teraz,gdy mam Twoje wiersze to siadam wieczorem i od razu przenosisz mnie tam gdzie chcę być.Czuje zapach łąk i lasów,delikatny powiew wiatru.Nie trzeba zamykać oczu.Piszesz tak,że czuje się i widzi te zapachy i wszystkie barwy.
Chciała bym tak pisać:))
Mogę tylko się modlić o to:))
Aniele Poezji Naszej
Weż mnie pod swoje skrzydła
Zgas światło dnia
I pokaż jak noc muzykę gra

Tylko poeci ją slyszą:))Pozdrawiam bardzo ciepło

WUKA
26-02-2012, 13:10
Nocne niebo śpiewa Aniołami.
Tylko w górach możesz to usłyszeć
Gdy do rytmu złotymi gwiazdami,
pobrzękuje przerywając ciszę.

Możesz dotknąć niemal każdej nuty,
na rozpiętej, między ziemią a księżycem
pięciolinii,
sennych marzeń i batuty
koncertmistrza letniej nocy i zachwyceń.

Tylko w górach, na przełęczy
snu i jawy,
otuleni miękkim nocy aksamitem,
usłyszycie granie na źdźbłach trawy,

Mam już potwierdzoną przemiłą wiadomość. Piosenka z tym tekstem znajdzie się na najnowszej płycie Zespołu "Wołosatki".

WUKA
28-02-2012, 08:11
Tak dla przypomnienia, choć Zespół na pewno znacie od dawna http://www.wolosatki.pl/

Wojtek z Zielonki
07-06-2013, 14:40
Jak napisać recenzję ? Nie wiem, nie umiem, podpisuję siępod recenzją Rekona1 (świetna). Ja mogę tylko napisać to co czuję, słyszę i widzę, czytając wiersze zawarte w tomiku „ Nocne Niebo Śpiewa Aniołami”. WUKA, swoimi wierszami zabiera mnie z Mazowsza w Bieszczady. Włożę kapelusz na głowę i pójdę w dal, zostawiając za sobą tęsknotę. I będę szedł Bieszczadem, szukając zawstydzonej poziomki, pasikonika z rozwianą grzywą, skrzypiącego żurawia i srebrnych włosów księżyca w Michniowcu. I będę słuchał wiatru, szemrzących strumieni i śpiewających Aniołów, które przybrawszy postacie ptaków, zasiedliły całe Bieszczady. Z wierszy WUKI (bynajmniej do mnie) płynie ciepło i dobroć. Są lekarstwem na chorą duszę. Kiedy jest mi źle, sięgam po tomik i przenoszę się w dobro. Przepraszam Cię Wiesiu, wiersze Twoje są tak Piękne, że nie potrafię tego wyrazić.

Pozdrawiam !

WUKA
07-06-2013, 15:22
Wojtku...rety! Taki prezent mi zrobiłeś na dzisiejsze imieniny, że zaniemówiłam ! Poeto recenzji, dziekuję ! Cieszę się, że mogę "zabierać Cię" w nasze ukochane Bieszczady w taki szybki sposób. Pozdrawiam najserdeczniej Bożenke i Ciebie. WUKA

WUKA
17-06-2013, 20:27
http://www.youtube.com/watch?v=2edSwAgK1C8

manio
20-06-2013, 13:46
http://www.youtube.com/watch?v=2edSwAgK1C8

Cudne- interpretacja i wykonanie :-)

WUKA
29-11-2013, 14:18
http://www.youtube.com/watch?v=xa94OGtsIRg

Wojtek z Zielonki
24-12-2013, 07:02
Niech w te Święta Bożego Narodzenia, tak pięknie jak Wołosatki, dla wszystkich Forumowiczów zaśpiewają Anioły z nocnego nieba, a w Nowym Roku niech króluje szczęście i radość.

WUKA
24-12-2013, 14:52
33283 Pięknych Świąt Wszystkim ! WUKA